Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Umrtvování
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Jorge Bergoglio + ROTARY = Téma Next Topic: celibat
Strana: z 5

Koki

Stav: offline

Odoslaný - 29 január 2014 :  19:50:43  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Stretnúť ako stretnúť, len či bude jeho pomoc efektívna, keď ma postihne utrpenie z nezmyselného života...

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 29 január 2014 :  20:01:24  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Akú efektivitu máte na mysli? Skúste - uvidíte, keď sa Vám nebude pozdávať nič Vám nebráni to nechať tak.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 29 január 2014 :  20:11:22  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ešte som sa nepokúsil obrátiť so svojimi pocitmi na psychológa, na to nemám dosť viery, ani peňazí, a napokon ani problémov. Som zvyknutý byť na všetko sám...

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Odoslaný - 30 január 2014 :  17:17:25  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Jsem katolík odmalička dostal jsem dvakrát milost obrácení první před 26 lety a druhou už to budou 4 roky. Nejsem žádný sektář jsem a budu věrný římskokatolické církvi. Lékařskou pomoc využívám jako každý druhý ale psychology nepotřebuji. Žiji obyčejný spokojený život i když už přes rok prožívám temnoty a vyprahlost, pocit že mně Bůh opustil, ale zůstanu věrný Bohu, po každé noci přece vyjde slunce. A přesto budu spokojenější až se z lásky ke Kristu zřeknu všeho ve věcech světa a ve věcech duše jako jsou útěchy, radosti, sladká sdílení, dále je nutné hledat a snášet ve všem námahu pro Boha. S radostí snášet temnoty, tísně, pokušení, sklíčenosti a úzkosti ducha, tělesné obtíže, urážky a další a toto je právě následování Krista. A platí že čím víc se člověk pro Boha zmaří v části smyslové a duchovní, tím více se sjednotí s Bohem a tím více Bůh vlije do duše milostí.

Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 30 január 2014 :  17:39:55  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Poutník, kresťanstvo je dosť ťažká vec, aspoň teda ja osobne nie som schopný všetko naplniť tak ako to tu naozaj obdivuhodne opisuješ. Ty kráčaš k svätosti a ja sa chvejem aby som bol spasený. Takú ponuku k nasledovaniu Ježiša som sa ani neodvážil prijať, natoľko som nehodný. Ak by sa to podarilo tebe, v takom prípade ti môžem jedine fandiť a poprosiť ťa o požehnanie...
Ale máš už jasnú predstavu, čo urobíš?

Guliver

Odoslaný - 30 január 2014 :  17:56:45  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Treba si len uvedomiť jednu vec: prijať pomoc od psychológa, psychiatra, neznamená byť neverný Bohu. A napr. depresia nie je o nasledovaní Krista, je to choroba a tú treba liečiť. Nie znášať.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

trajana

Odoslaný - 30 január 2014 :  19:05:09  Zobraziť profil  Pridať trajana do zoznamu priateľov
Samozrejme, že sú potrební aj psychológovia aj psychiatri. Ale nemyslím si, že je to prípad Pútnika. On potrebuje skôr dobrého duchovného vodcu.

Citujem z knihy "Poselství milosrdné lásky maličkým duším" od Marguerite z Belgicka, ktorá dostávala posolstvá od Ježiša.:

"Jestliže te tvoja prirodzenost nad míru tíží dej jí v zájmu pokroku své duše trochu ulehčení.

Pokud možno je treba se vyvarovat ztráty klidu a pokoje, který má rídit tvuj duchovní život.Odmítnout úmyslne každou útechu múže být v záujmu zlého ducha, který potom demoralizuje a snaží sa premoct duši,která se vydala po ceste odríkání a obeti.

Vzdát sa nečeho, aby nebylo straceno všecko, není slabost, ale nezbytnost, diktovaná elementární opatrností. Pro štestí dávat bez míry se nesmí zapomenout, že lidská duše potrebuje ve své nepatrnosti také prijímat.

Pre pokoj své duše prijmi s vdečností ulehčení a odpočinek, které jsou nezbytné pro tvou vyváženost, abys mohla nasledovat svateji cíl, který jsem ti určil."

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 54  ~  Člen od: 18 november 2013  ~  Posledná návšteva: 20 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 30 január 2014 :  19:10:56  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Ale nemyslím si, že je to prípad Pútnika. On potrebuje skôr dobrého duchovného vodcu.
Pôvodne zaslal trajana - 30 január 2014 :  19:05:09

Na základe čoho to tvrdíte?

poutník

Odoslaný - 30 január 2014 :  19:11:21  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
citácia:
Poutník, kresťanstvo je dosť ťažká vec, aspoň teda ja osobne nie som schopný všetko naplniť tak ako to tu naozaj obdivuhodne opisuješ. Ty kráčaš k svätosti a ja sa chvejem aby som bol spasený. Takú ponuku k nasledovaniu Ježiša som sa ani neodvážil prijať, natoľko som nehodný. Ak by sa to podarilo tebe, v takom prípade ti môžem jedine fandiť a poprosiť ťa o požehnanie...
Ale máš už jasnú predstavu, čo urobíš?

Pôvodne zaslal Koki - 30 január 2014 :  17:39:55

Nepřehánějte já jsem jen největší hříšník z lidí.
Toužím po sjednocení s Bohem ale já pro to nemužu udělat skoro nic můžu se jen disponovat a bezmezně důvěřovat Bohu.

Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 30 január 2014 :  19:41:00  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Poutník, a čo by si Bohu ponúkol, keď najdôležitejšou vecou je spása duší?

trajana

Odoslaný - 30 január 2014 :  21:09:15  Zobraziť profil  Pridať trajana do zoznamu priateľov
Guliver.

Myslím si, že Putnik by psychológovi nedôveroval a zasa psychológ neviem či by mu vedel odpovedať na duchovné otázky. Jedine ak by bol tiež veriaci. To by bolo iné.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 54  ~  Člen od: 18 november 2013  ~  Posledná návšteva: 20 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Odoslaný - 30 január 2014 :  21:52:43  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
citácia:
Poutník, a čo by si Bohu ponúkol, keď najdôležitejšou vecou je spása duší?

Pôvodne zaslal Koki - 30 január 2014 :  19:41:00

Nic nemám jedině svobodnou vůli.

Mx

Odoslaný - 31 január 2014 :  01:36:10  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Ad: Poutnik
Nie každý pochopí, čo Ťa "trápi". Povedzme, že Ti rozumiem, mňa osobne ale Boh volá k inej životnej ceste. Kedysi som túžil po takej, aká oslovuje Teba. Dnešný svet a ľudia v ňom sú tak veľmi "materializovaný", že sa im Tvoj prístup zdá byť "tmársky" a možno až chorobný. Ale to vyplýva z toho, že sú preniknutí kultúrou dnešných čias, možno by sa dalo povedať tohto sveta. Dnes nie je "správne", keď človek pri bolesti nezoberie tabletku, dnes nie je správne, keď je človek ochotní vzdať sa niečoho, bez čoho si väčšina nevie predstaviť život a keďže sa takto "pretechnizovane a materialisticky" zmenili normy, každý, koho Boh volá do odriekavej formy duchovného života, každý takýto človek začne mať nálepku "nenormálny". Je to niečo ako keď alkoholikovi poviem, že nemám problém aj celý rok nevypiť si ani kvapku alkoholu (a viem, že na stranu alkoholika sa postavia aj normálny ľudia, ktorí pijú tak, že to ich zdraviu prospieva - v tom zmysle, že sa mi budú snažiť naznačiť, že ale veď piť je zdravé a dokonca prikázané v Biblii).
Odporúčania o duchovnom vedení však nie sú samoúčelné. Čím bližšie sme pri Bohu, tým horšie zbrane nepriateľ vyťahuje (ťažší kaliber). Najťažším hriechom podľa mňa je pýcha, lebo ide o duchovný hriech, potom sú duševné a nakoniec telesné (vidno to aj z poradia prikázaní v desatore). Telesný človek je na začiatku cesty, tomu stačí na pokrok dobrý spovedník. Duchovný človek má však omnoho rafinovanejšie pokušenia, tak je pokrok bez dobrého duchovného vodcu nemožný (ale Bohu nič nie je nemožné). Uvediem príklad, ako mladý som nechápal, keď mi jeden kňaz povedal, že pre kňaza nie je najsilnejším a najťažším pokušením zachovanie čistoty. Najťažšie pokušenia sú pokušenia pýchy a túžby po moci. Dnes už tomu rozumiem.
A presne ako píše v príspevku trajana, v takomto prípade hrozí extrémizmus v zmysle priveľký radikalizmus, ktorý ma zbaví slobody a radosti.

Ad: Odriekanie si vecí
Na tomto mieste som chcel spomenúť, že naozaj každý z nás je povolávaný k inej spiritualite. Niekto k tomu, aby si spasil dušu ten televízor potrebuje, alebo internet a pod. Lebo jeho úlohou je nazvime to "loviť" duše. Niekto iný sa má zase utiahnuť do ticha a samoty a podporovať "lovca" z tej Božej strany. Cirkev potrebuje obe zložky, aj vojakov, aj logistiku (podobne ako Mojžiš a Jozue, keď bojovali, Mojžiš zaobstarával Božie milosti, Jozue ich "spotrebovával").

Ad: Psychológ a psychiater.
Psychiatrov akceptujem, sú to lekári (teda okrem USA). Používajú sa exaktné metódy, také isté ako v medicíne. Psychológov neviem príliš zaradiť, to priznávam, lebo som ešte nestretol normálneho psychológa. Jedného hej, ale nerobil psychológa, len to mal vyštudované.
Pripúšťam, že mám na psychológov možno skreslený pohľad, ale pre mňa sú to štatisti (v zmysle metodiky práce) a ako takí jednoducho ľudí škatuľkujú. A to je tiež jedna vec, ktorá mi vadí. Stačí si pozrieť, akým smerom sa uberá psychoterapia v USA (neviem ako sa tam mapuje psychiater a psychológ).
Najväčší problém psychológie je, že si tam môže každý "odborník" tvrdiť niečo a navzájom si môžu odporovať. A nie je žiadna možnosť, ako dokázať kde je pravda (aj keď to normálny človek vo svedomí cíti).

Ad: Editovanie príspevkov
Nuž, nejaký čas po odoslaní je to možné. Tuším dve hodiny, ale mojím cieľom zvyčajne nie je editovať príspevok v zmysle zmeny, ale zvyčajne si dodatočne všimnem nejakú gramatickú, logikú chybu, alebo preklep (hlavne, keď celú vetu prepíšem inak a potom to nesedí).

Ad: Guliver
Ospravedlňujem sa, ale nemám pocit, že by som Ti na nejakú otázku neodpovedal.
Budem sa snažiť a aj sa snažím pozorne čítať všetky príspevky (okrem sinceretly-ho, tam je to nad moje sily).
Aký je rozdiel medzi psychiatrom a psychológom by som možno tušil. Okrem toho, že jeden je lekár a druhý nie, tak obaja používajú iné metódy práce.
Avšak, moja averzia k psychológom sa neprejavuje tým, že by som nimi pohŕdal ako ľuďmi, či mal akékoľvek predsudky ohľadom ľudí, ktorí ich navštevujú. To vôbec nie.
Normálny človek. Nie každý človek je normálny. Ono ide o to, čo nastavíme ako normu. Ak zoberie ako normu to, čo plánoval Autor, tak na svete doteraz boli len 4 normálni, a z toho dvaja znenormálneli a jeden bol súčasne Boh. Ak sa na to pozriem okom súčasného človeka, tak povedzme, že veľká väčšina ľudí je normálna. Pre mňa však platí, že normálne je to, čo chce a zamýšľal Boh. To, čo nazýva moderná psychológia normálnym, ja nazývam bežným, lebo ich normy nie sú totožné s Božími, aspoň teda zvyčajne.

Ad: Psychické poruchy (choroby?).
Povedzme, že som kedysi trpel nejakou fóbiou. Nenavštevoval som žiadneho odborníka a dnes už fóbiu nemám, lebo som použil sedliacky rozum a vec sa vyriešila. Ale opakujem, sú ľudia, ktorí majú problémy a nemajú od Boha dar vedieť si poradiť v takých situáciách a pre takých, beriem ako normálne, aby vyhľadali pomoc u odborníka.
Vzhľadom na to, čo vidím a viem o súčasnej spoločnosti, v ktorej žijeme, bude čím ďalej tým viac ľudí potrebovať pomoc psychológa. Mnoho našich problémov však pramení z toho, že nehľadáme a nežijeme Božiu vôľu.

Ad: Duchovné vedenie.
Vychádzam z toho, že som katolík a že existujú veci, pri ktorých aj moderná veda musí povedať, že ich nevie vysvetliť (existujú uzdravenia, Cirkev ich nazýva zázračné, ktoré veda nevie vysvetliť, a hlavne, ak by vedela, neviem zopakovaním vysvetlenia na inom pacientovi s tou istou chorobou aspoň štatisticky dokázať, že sa to dá opakovať).
Po tomto úvode, chcem povedať, že sú veci, medzi Bohom a duchovným vedením, ktoré nemá šancu žiadny psychológ zachytiť, no celkom isto môže postrehnúť postupné zmeny v správaní, prejavovaní ako aj myslení vedeného človeka. Boh duchovného vodcu uschopňuje špeciálnym spôsobom, ktorý nie je z tohto sveta. Je to zvláštna Božia milosť. Nedá sa o tom veľmi rozprávať, ale musím aj z vlastnej skúsenosti povedať, že je to tak. Je to ako keby Boh dával duchovnému vodcovi zvláštnym spôsobom nahliadnuť do duše vedeného. To by bolo na samostatnú tému. Alebo aj nebolo.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinP

Odoslaný - 31 január 2014 :  18:26:40  Zobraziť profil  Pridať MartinP do zoznamu priateľov
Musim sa opytat kedy a za akych podmienom sa moze stat, ze Boh prekroci hranice vsednosti a my zazijeme cosi co je svedectvom o Jeho zasahu?

Zamysleli ste sa co to pre tych, ktori toto ziskaju znamena?

Niekto musi tak verit a posluzit
niekto musi tak verit a prijat pomoc Boha.
Viera sa stretne s vierou a Boh sa ukaze ako vieryhodny.

Nechcem pitvat detaily ale upozornit, ze to znamena dat Bohu priestor.
Kedy? Ked je uz dobre alebo ked je este tazko?

Neviera ci uz sveta alebo aj zvyklanych veriacich tu narazi na svoju barieru.
Viera vsak moze slavit uspech a priniest vysledok.

Ratajme s tym, ze potrebujeme prekonavat svet a pochybnost zivou vierou.
Tu svet neponukne, nepozna ju, nema na nu dovod, nema Komu uverit.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 641  ~  Člen od: 15 január 2008  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 31 január 2014 :  18:55:57  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Kedysi ma napadla myšlienka že keď mám dokonale nasledovať Krista, mal by som odísť z domu, stať sa nemajetným bezdomovcom v azylovom dome a deliť sa tam so svojou skromnou výplatou. Našťastie som si hneď uvedomil že na dačo také nie som stavaný a že latku náročnosti si musím položiť oveľa nižšie.
Ľudia, strašne sa nudím, a keby som sa všetkého zriekol a odišiel ako niektorí, to by bol koniec. To ma nenapĺňa. Ale rodina, činnosti, záujmy a veci robia môj život ako-tak znesiteľným, dodávajú mu pocit zmyslu. Obdivujem takých čo dokážu ísť za Ježišom len tak "naľahko".
Pane odpusť mi...

MartinP

Odoslaný - 31 január 2014 :  19:02:02  Zobraziť profil  Pridať MartinP do zoznamu priateľov
Z vyssie uvedenej perspektivy vnimam aj rozmanite uhly pohladu a vyjadrenia v tejto teme.

Poutnik, pre teba vsak mam povzbudenie, robis spravne kroky. Dobre ides priamo k jadru veci, si rozhodny a konas. To je to co mame dokazat, vykrocit do skutku z viery a aj keby sme sa pohli mierne od veci, Boh nas usmerni. Tazko vsak viest niekoho kto sa nechce pohnut.

Cez svoje slabosti vidime zretelne svoje hranice a to nas robi pokornymi. Ponad hranice vsak vedie cesta. Najskor je to skor obava a neistota ale ak sa odvazime vziat Bozie Slovo vazne vedie to k potvrdenej dovere Bohu. Tak sa vchadza do dobrodruzstva s Bohom kde sa upevnuje schopnost verit prave vtedy ked to vyzera zle a ked iste zazneju aj pochybnosti ale mozu byt prekonane a vyhnane doverou v Bozie Slovo.

Vzal si Boha vazne, ked si vyhodil veci co ta viazali a zvadzali. To je uz viera v Slovo v praxi. Skusil si ist podla Neho a overil si si, ze Boh je doveryhodny. Tie veci skodili a nemusis ich mat v svojom zivote, Jeho Slovo vsak iste potrebujes na prvom mieste.

Zomries zvodom ako sa stane v tebe Slovo Boha tvojim Zivotom, kazdodennym Milovanym zdrojom.

Najst v Bohu potesenie aj v zdanlivej opustenosti od Boha sa vsak da. Nemyslim, ze kazdy ma hned tu svatu temnotu "noci ducha", skor sme malo vycviceni vnimat Jeho pritomnost.

Bratska laska a spolocenstvo svatych bratov vie sposobit radost takej vyprahnutej dusi. Casto staci len pocut ako niektory brat laskyplne vyznava Bohu kym ON JE. Ak si sucastou modlitby v skupine veriacich a niekto otvori srdce a vyznava sa Bohu, dakuje Mu, chvali Ho alebo len deklaruje Jeho velkost zachvati ta vo vnutri potvrdenie a tvoj duch sam bude suzniet s tymto hlasom a vyvedie ta to z tmy.
Poznas ako ta vyznanie brata vyzdvihlo v duchu k viere a zazijes ako ta prenikne radost z Boha.
Zazijes to ako hlboko v tebe je uz zabudovane, ze On je tvoj Boh hoden ucty a lasky a vsetkej slavy a je mocny svaty tvoj Boh , tvoj Milovany.

On je Svetlo tvojej duse aj ked si si myslel, ze si ponechany v tme.
Boh potesuje tych co maju srdce skrusene.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 641  ~  Člen od: 15 január 2008  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 31 január 2014 :  19:35:30  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:

Ľudia, strašne sa nudím....

Pôvodne zaslal Koki - 31 január 2014 :  18:55:57

...vsimli sme si

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 03 február 2014 :  19:25:22  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Keby predsa len niekto pocítil potrebu odbornej pomoci v ČR:
http://www.norbertinum.cz/index.php

Koki

Odoslaný - 03 február 2014 :  20:18:40  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ďakujem ti Guliver, no bez problémov to v živote asi nejde, či už sme veriaci alebo nie. Pokým si nikto neplánuje vziať život, neopíja sa a je práceschopný, tak neni čo riešiť, no nie?
Aspoň za seba napíšem že nie som na tom až tak zle, dokonca mi je teraz subjektívne lepšie než roky dozadu. Len trpím nudou a nenaplnenosťou života. Moje náročné zamestnanie mi však pomáha prekonávať to. Vďaka Bohu že mám robotu plus nejaké tie záujmy.

Guliver

Odoslaný - 03 február 2014 :  20:31:13  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Len trpím nudou a nenaplnenosťou života.
Pôvodne zaslal Koki - 03 február 2014 :  20:18:40

Len? Koľko máte rokov, ak to nie je tajomstvo.

Koki

Odoslaný - 03 február 2014 :  20:47:36  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
No, som už v strednom veku, mal by som už teda byť vnútorne zrelým.
A som tiež zmierený so životom aj so svetom, a čakám...

To nie je len, to je až. O tom ostatnom tu ani nevravím, sú to predsa bežné veci.

Mx

Odoslaný - 03 február 2014 :  21:48:02  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Chcem poopraviť, alebo lepšie doplniť môj postoj k psychológii. Ako som napísal, tak sa mi to potvrdilo. Psychológia je veda založená na štatistike. Vnímam, ja osobne ako obrovské plus, ak je psychológ veriacim človekom, alebo ak si uvedomuje a prijíma, že človek nemôže byť ten, kto určuje morálne hodnoty, alebo aspoň ak akceptuje to, že je štatista a teda pozerá sa na veci cez Gausovo alebo akékoľvek iné normálové rozdelenie.

Napíšem to vulgárne - psychológovia boli pre mňa dlhé roky niečo ako astrológovia. Už to tak nie je, no napriek tomu, je medzi nimi kopec "diletantov".
Na druhej strane musia aj oni sami priznať, že sa riadia štatistickými metódami a preto by oni sami mali vedieť priznať, že to, čo bolo "normálne" pred 300 rokmi, dnes "normálne" byť nemusí, ale to neznamená, že to nie je správne a dobré a že taký človek, ktorý sa vymyká "súčasným" normám by mal vyhľadať odbornú pomoc.

Alebo inak, to, že sa dnešná spoločnosť posunula niekam inak, než bola spoločnosť stredoveká ešte nemusí znamenať, že všetko zo stredoveku bolo zlé a už vonkoncom to neznamená, že byť "normálny" podľa súčasnej psychológie je dobré (v zmysle pred Bohom).

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 04 február 2014 :  12:41:15  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Psychológia nestojí ani nepadá na tom čo si o nej práve Vy myslíte.

Dilentanti sú všade: aj tu na fóre aj medzi kňazmi.

Zachariáš

Odoslaný - 04 február 2014 :  13:21:50  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
Guliver,ja mam psychologiu vo vaznosti.Dokonca mam z nej aj par skusokv idexe :)
Moja dcera psychologiu vystudovala a ukazala mi,kde je dobre byt opatrny v prezivani nejakych nabozenskych udalosti a kde zase uz psychologia nesiaha a nie je mozne ju pouzit na vysvetlenie roznych javov v psychike cloveka.Precital som si jednu zaujimavu knizku o psychoterapii krestanstvom a nie je to o ziadnych senzaciach ale o liecbe psychiky bezneho cloveka “obycajnou“ modlitbou,sebazaporom,sviatostami.Vsetko je to podoprene skusenostami duchov nych ludi,ktori su Cirkvou uznani ako ucitelia duchovneho zivota.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 04 február 2014 :  13:32:42  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Zachariáš blahoželám. Ku skúškam aj k dcére.

Myslím, že by bolo užitočné, keby ste mohli byť konkrétny:
citácia:
Moja dcera psychologiu vystudovala a ukazala mi,kde je dobre byt opatrny v prezivani nejakych nabozenskych udalosti a kde zase uz psychologia nesiaha a nie je mozne ju pouzit na vysvetlenie roznych javov v psychike cloveka.

Strana: z 5 Previous Topic: Jorge Bergoglio + ROTARY = Téma Next Topic: celibat  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06