Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Umrtvování
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Jorge Bergoglio + ROTARY = Téma Next Topic: celibat
Strana: z 5

Zachariáš

Stav: offline

Odoslaný - 27 január 2014 :  14:56:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
mino nepomaha.On iba mentoruje.
Poutnik vie co ma robit,malokedy som tu stretol cloveka s jasnym chapanim umrtvovania ako ma on.Dakujem mu za pripomenutie toho,co som zanedbal.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 27 január 2014 :  15:06:36  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Nechcem sa s Vami samoúčelne hádať. Prečítajte si prosím ešte raz posledný poutníkov príspevok:
citácia:
Myslím že umrtvování je velmi důležité, z vlastní zkušenosti jsem poznal že když jsem se přiklonil ke světu v nějaké věci tak nejhorší následky na zbožnost způsobila koupě nějaké věci kterou jsem chtěl, stejné následky způsobilo když jsem se oddal svým zálibám nebo když jsem zhlédl nějaký film vše způsobilo v duši velkou temnotu, vyprahlost, roztržitost, výčitky, pocit zrady, neschopnost milovat Ježíše Krista, pocit jako bych byl nevěřící, neschopnost modlitby. Podobné následky povstaly při běžných starostech. Dobrovolný lehký hřích ničí také zbožnost, těžký hřích je zabiják zbožnosti.

Vy tam nevidíte žiaden problém? Človek nemusí byť ani psychológ, aby si všimol, že ak na niekoho devastačne pôsobia: kúpa veci, záľuba alebo vzhliadnutie filmu či dokonca bežné starosti, tak je potrebná pomoc. Diskusia môže byť u koho na akej úrovni ju hladať.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Odoslaný - 27 január 2014 :  15:08:58  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Pro to abych se mohl umrtvovat od televize, internetu, počítače, poslechu rádia, poslechu hudby, všech svých zálib, koníčků, čtení novin časopisů, jakékoliv zábavy, dobrého jídla, pěkného auta, zbytečných rozhovorů s lidmi, pěkného oblečení atd. nepotřebuji souhlas zpovědníka, protože je to samozřejmá věc, nebo snad zpovědníci přikazují někomu aby zíral na televizní seriály nebo filmy a pro internet, počítač, poslech rádia, poslech hudby, všechny moje záliby, koníčky, čtení novin časopisů, jakékoliv zábavy, dobrého jídla, pěkného auta, zbytečných rozhovorů s lidmi, pěkného oblečení platí to stejné. Něco jiného je když se chci bičovat nebo přísný půst od jídla nebo něco podobného tak k tomu je potřeba souhlas zpovědníka.
V tomto postoji není žádná nezdravá radikálnost protože platí - žádný služebník nemůže sloužit dvěma pánům, když budu chvíli sloužit Bohu a hned zase sáhnu po radovánkách a slastech světa, dopadnu velmi špatně.
1 Korintským 9, 24-27
Nevíte snad, že ti, kteří běží na závodní dráze, běží sice všichni, ale jen jeden dostane cenu? Běžte tak, abyste ji získali!
Každý závodník se podrobuje všestranné kázni. Oni to podstupují pro pomíjitelný věnec, my však pro věnec nepomíjitelný.
Já tedy běžím ne jako bez cíle; bojuji ne tak, jako bych dával rány do prázdna.
Ranami nutím své tělo ke kázni, abych snad, když kážu jiným, sám neselhal.

Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 27 január 2014 :  15:11:33  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Pôvodne zaslal poutník - 27 január 2014 :  15:08:58

Prečo si myslíte, že je dôležité "neselhat"?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Odoslaný - 27 január 2014 :  18:30:26  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Pôvodne zaslal poutník - 27 január 2014 :  15:08:58

Prečo si myslíte, že je dôležité "neselhat"?

Pôvodne zaslal Guliver - 27 január 2014 :  15:11:33

To je jasné, když selžu budu navěky odloučen od Boha.

Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 27 január 2014 :  18:36:25  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Mino, budte tej lasky a odpustite si Vase povysenecke a arogantne poznamky. Ak nam nemate v umysle ukazat kde sa mylime a poucit nas o pravde tak laskavo nespamujte forum nenavystnymi taraninami. Vdaka.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 27 január 2014 :  18:41:15  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Poutník,
máš pravdu, treba sa uskromniť. Pokiaľ trebárs nemáš založenú rodinku a nepotrebuješ auto, môže ti stačiť na prepravu bicykel alebo používať autobus. Počúvať rádio (solídne stanice) popri inej činnosti je asi lepšie, než sedieť pred televízorom (aj keď občas človek natrafí na niečo zaujímavé), tiež môže v niektorej chvíli pozdvihnúť tvoju dušu alebo dodať chuti do života aj pekná hudba. Ale pre sústredenú modlitbu je potrebné ticho a kľud. Je užitočné mať doma aj niekoľko kníh, prinajmenšom aspoň Bibliu a KKC, modlitebnú knižku prípadne breviár. Odporúčajú sa aj kvalitné časopisy či Katolícke noviny. Dobre je pravidelne trochu športovať, napr. beh alebo domáce cviky, takisto príležitostná turistika na hory, niekto sa aj otužuje chladom. Jesť zvyčajne netreba často a mnoho (výdatné jedenie môže spôsobovať aj únavu), a ak máš rád jednoduché jedlo, neni problém si pripraviť. Tiež si myslím že obyčajný človek nepotrebuje mať množstvo šiat a obuvi, štýl oblečenia je na tebe. Prospešné je mať kontakty s druhými a byť v modlitbovom spoločenstve. Riadny sviatostný život je pre katolíka nevyhnutnosťou. O ochotnom konaní dobrých skutkov (podľa individuálnych možností) a príležitostnej pomoci blížnym tu hádam ani netreba hovoriť. Samozrejmosťou sú aj príkladné vzťahy s okolím (rodina, kolegovia, susedia).
Tak do toho, nech ťa žehná Pán.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Odoslaný - 27 január 2014 :  19:57:35  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
A kde je v mojom prispevku nejake povysenectvo mila Lucia? Samozrejme ze sa rad distancujem od diskusie modernistov a tarajov.
Ja som riesenie ponukol, lenze to by bolo treba vediet citat.
Co ste zrejme v tej rychlosti ako ste napisali ten nenavistny a povysenecky prispevok, nestihli.

A znovu chvalim Gregoriusa ktory tu prehovoril ako katolik. Zrejme patri k tym co vedia, na hanbu inych, ze Asketika nie je taranie a samovykladanie kadecoho.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 27 január 2014 :  20:54:30  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Pôvodne zaslal poutník - 27 január 2014 :  18:30:26

Všetci zlyhávame a neexistuje odriekanie, ktoré by to zmenilo. To čo hovoríte mi pripadá ako perfekcionizmus a k tomu si skúste, ak ste toho schopný, prečítať toto: http://www.ped.muni.cz/z21/2006/konference_2006/sbornik_2006/pdf/028.pdf

Koki

Odoslaný - 27 január 2014 :  21:11:09  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Na psychológov si treba dávať pozor.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 27 január 2014 :  21:14:43  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Na psychológov si treba dávať pozor.
Pôvodne zaslal Koki - 27 január 2014 :  21:11:09

Máte s nimi zlé skúsenosti?

Koki

Odoslaný - 27 január 2014 :  21:57:06  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Len z jedného fóra ktoré bolo predvčerom zrušené, tam ich pôsobilo viac. Neviem či mám mať predsudky voči samotnému odboru, alebo zlým vplyvom v univerzitnom školstve.

Apropo http://www.aktuality.sk/clanok/205137/komentar-ozivovanie-zombie-marxa/

---

Inak hľadal som tú ponuku od Miňa, ohľadom Scaramelliho učenia, a našiel som pritom knihu od T. kard. Špidlíka Pramene svetla, ibaže nie v elektronickej verzii ktorá by sa tu dala použiť.

Guliver

Odoslaný - 27 január 2014 :  22:05:45  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Zdroj Vašich skúseností s psychológmi je fórum? Trošku málo na hodnotenie, nemyslíte?

Koki

Odoslaný - 27 január 2014 :  22:15:25  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Neviem, dakedy som sa vŕtal v nejakých súčasných učebniciach ktoré sa mi zdali múdre. A keď o niektorých smeroch v psychológii a učencoch sa dá polemizovať.

poutník

Odoslaný - 29 január 2014 :  17:37:25  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Pôvodne zaslal poutník - 27 január 2014 :  18:30:26

Všetci zlyhávame a neexistuje odriekanie, ktoré by to zmenilo. To čo hovoríte mi pripadá ako perfekcionizmus a k tomu si skúste, ak ste toho schopný, prečítať toto: http://www.ped.muni.cz/z21/2006/konference_2006/sbornik_2006/pdf/028.pdf

Pôvodne zaslal Guliver - 27 január 2014 :  20:54:30

To je pravda že všichni selháváme ale umrtvování s Boží pomocí dokáže to selhávání značně omezit, poznal jsem to sám na sobě , lpěl jsem na jistých věcech bylo to velmi silné velice jsem je miloval byly příčinou mých hříchů tak jsem ty věci spálil a hřích zmizel. Nebo pokušení lakomství které mně pronásleduje, stačí se toho předmětu vzdát, zřeknout se ho dát bližnímu a příčina k hříchu je pryč. V dnešní době je rozšířen trend sebezáporu že můžu užívat věcí světa ale nebudu se na ně vázat a lpět na nich, postupoval jsem podle toho a za nedlouho jsem zjistil že zase lpím na všech mých věcech, takže spolehlivý způsob jak se zbavit lpění je zřeknout se radikálně těch věcí.

Psychology potřebují lidé kteří žijí jen pro tento svět. My kteří žijeme jen pro Boha, psychology nepotřebujeme náš lékař je sám Bůh.

Guliver

Odoslaný - 29 január 2014 :  17:51:08  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Psychology potřebují lidé kteří žijí jen pro tento svět. My kteří žijeme jen pro Boha, psychology nepotřebujeme náš lékař je sám Bůh.
Pôvodne zaslal poutník - 29 január 2014 :  17:37:25

Hmmm počul som podobné zdôvodnenie pri odmietnutí transfúzie. Mimochodom zastávali by ste ho aj vtedy, keď by ste mali deti?

Citujem: Nedávno ma vyhľadal jeden kňaz so žiadosťou o psychoterapiu s tým, že dlho hľadal, na koho by sa mohol obrátiť so svojimi problémami. Povedal: „Viete, mám pocit, že keby som svoj príbeh rozprával človeku, ktorý je neveriaci, nikdy by nepochopil, čo ma na tej fare ešte drží." Tento výrok poukazuje na nedôveru, ktorú časť kresťanov prežíva vo vzťahu k psychoterapii. Ako tomu treba rozumieť?

http://www.sekty.sk/sk/articles/show/909

Mx

Odoslaný - 29 január 2014 :  18:23:11  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Drahý poutník,

1. Modifikoval by som vetu o psychológoch - katolíci majú kňaza a sv. spoveď. Na druhej strane, niektoré veci je dobré konzultovať aj s odborníkmi (závislosti a pod.). Môžu pomôcť nájsť koreň veci (zvyčajne neodpustenie a pod.). Napríklad aj exorcisti s nimi konzultujú. Na odstránenie viny je tu kňaz, na odstránenie zlozvyku (neresti) sú tu dve cesty (katolícka asketika a psychológia). Ideálne je, ak sa obe snúbia v jednom. Dobrý duchovný vodca je vlastne niečo také, ideálne 3in1.

2. Asketika. Cirkev nám ponúka rozličných svätcov. Niektorí boli askéti a radikálne sa zriekali vecí sveta a niektorí boli askéti a využívali veci a majetok na dobré veci. Uvediem príklad. Katolícky podnikateľ by mohol predať všetko čo má a rozdať chudobným a utiahnuť sa do kláštora, no ak Boh od neho chce, aby majetok zveľaďoval a tým dal prácu iným ľuďom (ktorí napr. živia rodiny), tak pre neho prísna askéza nie je na mieste. Nie všetci svätci nosili cilícium.

3. Niektorí ľudia naozaj k svojej práci potrebujú aj sledovať televíziu a podobne. Dokonca si myslím, že v každej rodine to patrí k výchove. Ale to je na inú tému (len na priblíženie, potrebujem naučiť svoje deti správny prístup k veciam, naučiť ich rozlišovať dobré a zlé a pod. aby sa mi nestalo, že ich to v dospelosti dostane). Sebaovládaniu nenaučím človeka, ktorému nikdy nedám sladkosť, lebo keď ju potom prvý krát ochutná, možno sa už nebude vedieť ovládnuť.

Boh si každého z nás volá ku svätosti inou cestou. Áno, sú ľudia, ktorých volá tak ako Vás a je to úžasné. Takí ľudia sú potrební pre nás ostatných, aby nám pripomínali, že napriek tomu, že máme majetok a máme aj ten pekný dom (aby sa ľudia nehanbili k nám chodiť), ale prepychový už nie. Estetika predsa tiež patrí k životu katolíka, či nie?
Svätosťou by sme mohli nazvať "zlatú strednú cestu". Samozrejme okrem lásky k Bohu. Ani jeden extrém nie je zdravý. Keby Boh nechcel aby sme mali telo, tak by nám ho nedal, keby nechcel, aby sme žili na zemi, tak by nás nechal levitovať vo vzduchoprázdne. Nemôžeme byť všetci rovnakí a preto ani nemôže existovať univerzálny spôsob, spiritualita, ako sa spasiť. Každého z nás Boh volá osobitne a každého z nás nejakým spôsobom. Máte moju plnú podporu a obdiv, no musím povedať, že Vám ani nezávidím a ani sa nebudem snažiť Vás napodobniť. Aspoň teda nie vo všetkom. Pre mňa je napríklad askéza niečo iné. Alebo inak povedané, pre mňa nie je až tak problém zrieknuť sa svetských vecí, pre mňa je problém sa ich nezrieknuť a používať na dobro.

AD Duchovné vedenie.
V tomto musím priznať, že súhlasím so Zachariášom. Aby človek mal istotu, že robí to, čo chce od neho Boh, je duchovné vedenie naozaj potrebné. Skôr je problém, kde dobré DV nájsť. Práve to DV je Božím nástrojom ako sa človek môže naučiť poslušnosti Božej vôli, inak hrozí, že ho diabol oklame a zaženie do extrému. Iba s pomocou dobrého DV si človek môže byť ako tak istý tým, že si nezamieňa Božiu vôľu so svojou predstavou o nej. A to platí v akýchkoľvek asketických veciach (ako príklad uvediem, zákaz pôstu pre sv. Dominika Sávia - askéza bola - veselosť a svedomité plnenie si povinností).

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 29 január 2014 :  18:32:19  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Na odstránenie viny je tu kňaz, na odstránenie zlozvyku (neresti) sú tu dve cesty (katolícka asketika a psychológia). Ideálne je, ak sa obe snúbia v jednom. Dobrý duchovný vodca je vlastne niečo také, ideálne 3in1.
Pôvodne zaslal Mx - 29 január 2014 :  18:23:11

To ste značne zjednodušili, dúfam, že nie zámerene. Duchovní vodcovia majú profesionálne zázemie (vzdelanie, výcvik,...) ktoré by ich oprávňovalo si hovoriť psychológ? Alebo ste mysleli "psychológ" len ľudovo?

Mx

Odoslaný - 29 január 2014 :  18:34:42  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Guliver, kedysi dávno boli veci inak. Kňaz v kríze išiel za iným kňazom, prípadne biskupom a s tým riešil veci. Keďže kňazská spiritualita bola smerovaná trochu inak ako dnes, psychoterapiu si dávali kňazi navzájom a hlavnou zložkou psychohygieny bola každodenná manuálna práca. Dnes je to inak, bohužiaľ v niektorých veciach horšie.

Ako som už napísal, každý z nás má inú cestu. A ak je to naozaj tak, ako píše poutník, tak je dobre, že to sem dal, lebo nám tým môže dobre rýpnuť do svedomia. A tak to má byť, aby sme nezaspali a neprestali byť ostražitý, lebo na tak dlhej ceste, akou je cesta do neba aj malá uhlová odchýlka môže spôsobiť vážne minutie cieľa.

A na záver, niekoho Boh dá do takých životných situácií, že nemá priveľmi na výber v odriekaní (nemá na to, aby si kúpil veci), iný má prostriedkov vyše miery a má sa ich zrieknuť, a iný sa ich má zrieknuť iba vo svojom srdci a má ich dať do služby blížnym a múdro spravovať, no každému z nich dáva dostatok svojej milosti, aby mohli nájsť Jeho vôľu. Myslím, že by bolo detinské útočiť na niekoho, koho Boh volá inak ako mňa. Boh niekedy ľudí volá k bláznivým veciam z nášho ľudského pohľadu. Jeho cesty nie sú našimi cestami, bohužiaľ.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Odoslaný - 29 január 2014 :  18:41:15  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Na odstránenie viny je tu kňaz, na odstránenie zlozvyku (neresti) sú tu dve cesty (katolícka asketika a psychológia). Ideálne je, ak sa obe snúbia v jednom. Dobrý duchovný vodca je vlastne niečo také, ideálne 3in1.
Pôvodne zaslal Mx - 29 január 2014 :  18:23:11

To ste značne zjednodušili, dúfam, že nie zámerene. Duchovní vodcovia majú profesionálne zázemie (vzdelanie, výcvik,...) ktoré by ich oprávňovalo si hovoriť psychológ? Alebo ste mysleli "psychológ" len ľudovo?
Pôvodne zaslal Guliver - 29 január 2014 :  18:32:19

Prosím, nechajte témy psychológov bokom, nepoznám jedného normálneho a to ich poznám celkom dosť, profesionálna deformácia je jednoducho profesionálna deformácia. Kňaz, každý kňaz síce nie je vyštudovaný psychológ (chvála Bohu za to), ale celkom určite sa psychológii počas prípravy venujú.

Pokiaľ viem, duchovné vedenie nie je psychologická disciplína, no tiež viem, že vyrovnaný človek, žijúci Božiu vôľu psychológa nepotrebuje. A úlohou DV je pomáhať človeku hľadať Božiu vôľu a žiť ju. Nepreceňujem a ani nepodceňujem prácu psychológov, no myslím si, že normálny katolík sa nepotrebuje za svoj život stretnúť s psychológom (jedine ak na pracovnom pohovore).

RKC

Guliver

Odoslaný - 29 január 2014 :  18:46:20  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Vy si vážne myslíte, že kňazská spiritualita (akákoľvek) rieši to, čím sa zaoberajú psychológovia, psychiatri?

Tu vôbec nejde o Vaše, moje svedomie a jeho nakopnutie od poutníka. Tu ide o to, že jeho názory vykazujú patologické prvky a utvrdzovať ho v nich je minimálne neetické. Ak skutočne veríte, že ho k tomu (presne tak ako to tvrdí Poutník) volá Boh, potom je s Vašou vierou niečo vážne v neporiadku. Uvediem extrémny príklad: v Amerike rodičia v istom zoskupení tvrdili, že ich deti nepotrebujú lekársku starostlivosť, pretože ich jediný lekár je Boh. Niekoľko detí zomrelo. Myslíte, že to bolo v poriadku?

Guliver

Odoslaný - 29 január 2014 :  18:48:03  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Nepreceňujem a ani nepodceňujem prácu psychológov, no myslím si, že normálny katolík sa nepotrebuje za svoj život stretnúť s psychológom (jedine ak na pracovnom pohovore).
Pôvodne zaslal Mx - 29 január 2014 :  18:41:15

Týmto ste sa diskvalifikoval z rozumnej diskusie.

Mx

Odoslaný - 29 január 2014 :  19:22:02  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Nepreceňujem a ani nepodceňujem prácu psychológov, no myslím si, že normálny katolík sa nepotrebuje za svoj život stretnúť s psychológom (jedine ak na pracovnom pohovore).
Pôvodne zaslal Mx - 29 január 2014 :  18:41:15

Týmto ste sa diskvalifikoval z rozumnej diskusie.
Pôvodne zaslal Guliver - 29 január 2014 :  18:48:03

Aha, takže katolíka už nespasí Boh ale psychológia, nevedel som. Psychológ je len človek a .. no nič, nemusíme diskutovať, keď som diskvalifikovaný. Ale myslím, že ja o voze a vy o koze.

Ale keď teraz už nediskutujeme, aspoň otázku mi dovolíte? Načo je normálnemu katolíkovi psychológ? Ako často sa normálny človek, nie to ešte katolík stretne s psychológom za život?

A zareagujem tu aj na ten príspevok predtým. S odmietnutím lekára nesúhlasím, Boh používa aj prirodzené prostriedky na liečenie, takže lekár má svoje miesto, aj keď v niektorých prípadoch je to na diskusiu (nie ani tak odmietnutie lekára, ako lekárskeho zákroku).

Len si nie som istý, či medzi lekára a psychológa môžeme dať rovnítko. Psychiater je iná káva, ten je pre mňa lekár.

PS: Ak budete čítať pozorne moje príspevky, zistíte, že psychológov ako odborníkov na niečo spomínam pri exorcizme a vnímam tam ich účasť ako žiadanú. Ale posadnutý človek, alebo psychicky chorý pre mňa nie je normálny človek, alebo kresťan. Tým som samozrejme nechcel povedať, že ten, kto potrebuje psychológa, je nenormálny, ale ak by sme išli na koreň veci, tak áno, každý, kto sa odlišuje od normy je "nenormálny = nie normálny = nie v norme" a to teraz nie v tom pejoratívnom zmysle.

RKC

Koki

Odoslaný - 29 január 2014 :  19:37:04  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Poutník, trochu si robím obavy či si na správnej ceste - aby si neskôr neľutoval. Stáva sa že keď sa človek obráti, môže sa ako nezrelý kresťan dostať do situácie na akú nebol povolaný, a výsledkom je zamotaný a nespokojný život. Napríklad so svojou novonadobudnutou vierou som natoľko šťastný, až mám zrazu pocit že okrem nej nepotrebujem nič, ani životného partnera, ani vlastné bývanie, ani zamestnanie, ani auto a bicykel, dokážem sa pre Ježiša zrieknuť všetkých vecí ktoré som dovtedy k bežnému životu potreboval, vrátane kultúry, televízie a rozhlasu, kníh a časopisov, obľúbenej hudby, cigariet, obvyklého stravovania, športu, hobby, šatstva, predmetov každodennej potreby, atď., všetko okamžite rozdám a odchádzam do kláštora či kňazského seminára. Potom za niekoľko rokov, keď vyschne studňa, zažijem takú krízu z frustrácie, že si môžem siahnuť na život.
Osobne som v zriekaní sa dovtedajšieho života nezašiel až takto ďaleko, takže sa veci potom ešte mohli uviesť na pravú mieru - kúpil som si lepšie šaty a domáce zariadenie vrátane notebooku, mám kvalitnejšiu stravu a cítim že toto mi Pán nebude vyčítať. Bol som povolaný takto a som spokojný. Ak mám doma nadbytočné veci ktoré snáď nebudem potrebovať (spotrebnú elektroniku, mobil, šaty, atď.), nájdem si človeka ktorému sa daná vec bude hodiť a je to vyriešené. Alebo u mňa klopú že potrebujú nejaké peniažky, tak dám a nečakám ich naspäť. Jednoducho robím v živote maximum koľko som nateraz schopný a príliš sa netrápim výčitkami.
Preto vezmi do úvahy alternatívu že tvoje názory sa časom môžu aj zmeniť a budeš žiť ináč než ako uvažuješ teraz. Necháp to tak že by som ťa týmto chcel odradiť od nasledovania Krista. Treba však byť obozretný.

Guliver

Odoslaný - 29 január 2014 :  19:39:45  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Mx: Skôr ako položíte otázku, by bolo vhodné najprv oponentovi odpovedať. A tiež sa poteším, keď budete pozorne čítať moje príspevky. Mimochodom viete aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom?

Dúfam, že každý človek je pre Vás normálny, nielen katolík. A určite ste už počuli o poruchách osobnosti, úzkostiach, fóbiach, depresiách, panických poruchách, obsedantno-kompulzívnych poruchách, posttraumatickej stresovej poruche, atď, atď... Dosť na to, aby sa človek stretol s psychológom resp. psychiatrom aj viac ako raz za život.

Ťažko sa diskutuje, keď sa príspevky dopisujú...

Strana: z 5 Previous Topic: Jorge Bergoglio + ROTARY = Téma Next Topic: celibat  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06