Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťania a spoločnosť
 Protesty proti homo a pod. - ajtak prehráte!
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: nenavidia ziadia krestanov? Téma Next Topic: sluzba v armade
Strana: z 16

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2015 :  16:31:00  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Vychádzam z toho, že kým viera (v pravého Boha, nie hocijaká amazonská) nebráni veriacemu sa venovať vede ba naopak ho k tomu povzbudzuje...
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27

o tom sa budeme bavit, ked nadide cas klonovania cloveka a aktivnej upravy genov; tot pred nedavnom nariekali spiatocnici, ze v Britanii sud povolil asistovanu repordukciu, pri ktorej sa pouzil geneticky material od troch ludi - veda nepozna hranice skumania a nemoze byt obmedzovana umelymi hranicami nabozenskeho moralizovania (nevedecky postoj vatikanu ohladom barierovej antikoncepcie je vseobecne znamy)

citácia:
Môžeš samozrejme. A môžeš mi ho, prosím Ťa v skratke prezentovať? Tvoj názor na názor Cirkvi na vedu.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27
cirkev povazuje vedu za nastroj spoznavanie vytvorov boha; v skutocnosti je veda nastrojom na skumanie vsetkeho co existuje, ak sa nahodou niekedy ukaze, ze boh existuje, veda bude skumat aj jeho

citácia:
Zázraky sú na začiatok debaty ťažký oriešok. Pre mňa sú úplne v pohode, lebo verím vo všemohúceho Boha. Ale keď chceš dôkazy, tak skús zapátrať v nedávnej histórii - Fatimský slnečný zázrak. Boli tam vedci, novinári, niekoľko tisíc ľudí a všetci videli to isté.

To čo uvádzaš, teoreticky vôbec nemusel byť zázrak, ale aj mohol a podľa mňa bez problémov bol. Tým myslím, že Boh môže využiť aj prirodzené okolnosti na niečo, no na druhej strane môže aj nadprirodzene intervenovať a aj to robí a často.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27

fatimsky slnecny "zazrak" bola masova deluzia a navodena haluciacia v dosledku stadoveho efektu, pri pozorovani pravdepodobne parhelionu, kopa tupcov sa potom hladela priamo do slnka, co im sposobilo poskodenie zraku a oni videli "tancujuce slnko"; udivuje ma, ze niekto odfotil ludi, co sa hladeli dohora, ale nikoho nenapadlo odfotit ten ukaz; blizke observatoria nehlasili nic nezvycajne - to je pre mna podstatne

je vidiet, ze ani ty sa velmi nerozumies do orbitalnej mechaniky; musel by to byt zazrak nad vsetky zazraky, kedze vieme, ze nie Slnko ale Zem sa otaca okolo Slnka, tak by boh musel zastavit rotaciu Zeme okolo jej osi, co by sposobilo, ze by vsetky neupevnene objekty na povrchu planety odleteli smerom na vychod rychlostou nejakych 1700 km/h (co je viac nez rychlost zvuku mimochodom); to, ze sa zaroven zastavila aj rotacia Mesiaca okolo Zeme, je len dalsim dokazom, takmer nulovych vedomosti o orbitalnej mechanike toho, kto tu "prihodu" zaznamenal

citácia:
Pochop, že aj jedna aj druhá viera je svojím spôsobom verifikovateľná, len tá jedna inými postupmi, než používa empirická veda a obe sa opierajú o autoritu toho, kto dané tézy tvrdí.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27

naozaj? myslis si ze potrebujem autoritu na to aby som si skokom z okna neoveril platnost gravitacnej teorie? :D

citácia:
Ja osobne, považujem smrť človeka za spravodlivý no stále nedostatočný trest za urážku Božieho majestátu.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27
tvoj boh je taky malicherny a vztahovacny ze je schopny sa nepovzniest nad urazku takej nicotnej bytosti akou je clovek? :D

citácia:
Takže ležiac na tej vedľajšej koľaji sám, by si na mňa pri výhybke zakričal, aby som to prehodil na Teba, že rád položíš život za tých piatich priviazaných na hlavnej koľaji? Lebo ja by som to takto spravil, keby som bol priviazaný na vedľajšej koľaji. To by bolo ľahké rozhodovanie pre mňa.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27
myslim, ze nieco take by som spravil a mnohi ludia to bezne robia - napr pozname vela prikladov z historie, kedy vojak prilahol granat aby ochranil zvysok skupiny

citácia:
Hej považujem. Bolo myslené skôr humorne, ale v podstate hej, nemám problém so sociologickým skúmaním. Problém je, že nevedia dať odpoveď, ktorá reakcia je správna.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27

tu pojde o to, ze nejde o spravnost rozhodnutia, ale o zdovodnenie toho ktoreho rozhodnutia

citácia:
No vidíš, ak by na vedľajšej koľaji bolo dieťa a tých 5 by bolo dospelých, ja by som výhybku neprehodil.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2015 : 08:52:27
ani keby to boli tvoji rodinni prislusnici a z toho dietata by vyrastol dalsi Hitler? :D

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2015 :  18:02:48  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Veda viera sú dve komplementárne množiny v najhlbšom a najvlastnejšom význame komplementarity.
Pôvodne zaslal mak - 24 február 2015 :  11:44:40
ked mi ukazes jednu jedinu vedecku disciplinu, ktora pocita s existenciuou boha na vysvetlenie nejakeho javu, potm budes mat pravdu; zatial sa mylis

Pôvodne zaslal guest636 - 24 február 2015 :  15:53:30



naopak! žiadna vedecká disciplína nevyvracia existenciu Boha. Ukáž mi ty jedinú vedeckú disciplínu ktorá priamo vyvracia existenciu Boha. V tejto vedeckej disciplíne potom logicky nemôže pracovať ani jeden veriaci vedec. Potom uznám že máš pravdu ty. Dovtedy platí že pravdu mám ja a všetci veriaci.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2015 :  19:23:11  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Mak to je Guestov problém, akoby nechcel rozumieť, že žiadna vedecká disciplína Boha nevyvracia - no neznamená to, že ho automaticky popiera. Tak jak to chápe on.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  06:23:44  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
naopak! žiadna vedecká disciplína nevyvracia existenciu Boha. Ukáž mi ty jedinú vedeckú disciplínu ktorá priamo vyvracia existenciu Boha. V tejto vedeckej disciplíne potom logicky nemôže pracovať ani jeden veriaci vedec. Potom uznám že máš pravdu ty. Dovtedy platí že pravdu mám ja a všetci veriaci.
Pôvodne zaslal mak - 24 február 2015 :  18:02:48
existencia cohokolvek sa nevyvracia, lae potvrdzuje - veda sa jednoducho bohom nezaobera - komplementarita spociva vo vzajomnom doplnani sa, viera v nicom nedoplna vedu; takmer vsetky vedecke discipliny ale spochybnuju predstavy ludi o bohu a ludske predstavy o tom, ako boh vytvoril svet - vy nemate iny zdroj informacii o bohu nez je biblia, preto vase predstavy cerpaju vyhradne z nej a z jej vykladu. a skus mi uviest jednu jedinu relevantnu vetu z biblie, ktora komplementarne doplna pouzitelnym a zmysluplnym sposobom nase poznanie o comkolvek, ziskane vedeckou metodou

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  08:29:45  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
opakujem že stále nechápeš podstatu problému. 1. bavíme sa možnom rozpore vedy a viery. Nie o dokazovaní existencie alebo neexistencie Boha. Ak ty tvrdíš že tu rozpor je tak práve ty to musíš dokázať podľa tvojich vlastných slov. My tvrdíme že rozpor neexistuje a teda nemáme čo dokazovať.
2. komplementarita je v tom že veda a viera sa pozeraju na svet a vesmír každá z iného hladiska a spolu dávajú ucelený pohlad. Veda odpovedá na otázku "ako" viera odpovedá na otázku "prečo". Tvoja požiadavka nájsť v Biblii vetu čo rozvíja poznatky vedy je výrazom tvojho nepochopenia problému. Ak by taká veta existovala nejednalo by sa o komplementaritu,ale o podmnožinu. Predopokladal som že chápeš terminológiu z teórie množín. Komplementárne množiny nemajú ani jeden spoločný bod (prienik) príkladom komplementárnych množín sú napr množina slobodných a množina ženatých.

Prosím doštuduj a potom sa vráť

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  09:11:17  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
naopak! žiadna vedecká disciplína nevyvracia existenciu Boha. Ukáž mi ty jedinú vedeckú disciplínu ktorá priamo vyvracia existenciu Boha. V tejto vedeckej disciplíne potom logicky nemôže pracovať ani jeden veriaci vedec. Potom uznám že máš pravdu ty. Dovtedy platí že pravdu mám ja a všetci veriaci.
Pôvodne zaslal mak - 24 február 2015 :  18:02:48


Tvoju vetu možno aplikovať na akúkoľvek rozprávkovú postavičku. Napríklad:
citácia:
žiadna vedecká disciplína nevyvracia existenciu elfov. Ukáž mi ty jedinú vedeckú disciplínu ktorá priamo vyvracia existenciu elfov. ... Potom uznám že máš pravdu ty. Dovtedy platí že pravdu mám ja a všetci veriaci v elfov.


Ak je tvoja veta dôkazom komplementarity vedy a viery v boha, potom táto druhá veta je rovnakým dôkazom komplementarity vedy a viery v elfov.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  16:09:23  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
opakujem že stále nechápeš podstatu problému. 1. bavíme sa možnom rozpore vedy a viery. Nie o dokazovaní existencie alebo neexistencie Boha. Ak ty tvrdíš že tu rozpor je tak práve ty to musíš dokázať podľa tvojich vlastných slov. My tvrdíme že rozpor neexistuje a teda nemáme čo dokazovať.
2. komplementarita je v tom že veda a viera sa pozeraju na svet a vesmír každá z iného hladiska a spolu dávajú ucelený pohlad. Veda odpovedá na otázku "ako" viera odpovedá na otázku "prečo". Tvoja požiadavka nájsť v Biblii vetu čo rozvíja poznatky vedy je výrazom tvojho nepochopenia problému. Ak by taká veta existovala nejednalo by sa o komplementaritu,ale o podmnožinu. Predopokladal som že chápeš terminológiu z teórie množín. Komplementárne množiny nemajú ani jeden spoločný bod (prienik) príkladom komplementárnych množín sú napr množina slobodných a množina ženatých.

Prosím doštuduj a potom sa vráť
Pôvodne zaslal mak - 25 február 2015 :  08:29:45
cokolvek co mozeme pozorovat spada do pola posobnosti vedy; je mozne pozorovat udajne zazraky? ak ano, tak potom tieto spadaju pod vedu a vysvetlenie vedy co sa tyka zazrakov je v rozpore s vysvetlenim viery

pohlad viery na svet nicim neprispel do pokladice ludskych znalosti; vie viera odpovedat na otazku preco svieti slnko? veda to vie - veda praveze odpoveda tak ako na otazku ako tak na otazku preco

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2015 :  16:47:23  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
zase chyba argumentácie. Veda neodpovedá na otázku prečo svieti slnko = z akého dôvodu, ale ako svieti = akým fyzikálnymi pochodmi dochádza k tomu že slnko svieti a už vôbec veda neodpovedá na základnú otázku prečo svieti slnko - prečo vôbec vzniklo (nie ako dôsledok fyzikálnych procesov a zákonitostí vývoja vesmíru, ale ako dôvod jeho vzniku). Vidím že sám nechápeš rozdiel medzi ako (spôsob) a prečo (dôvod)

čo sa týka zázrakov. Zázračné uzdravenie sú riadne zdokumentovné a skúmané vedecky. Pri zázrakoch je jednoznačné stanovisko vedcov ktorí zázrak skúmali že došlo k uzdraveniu spôsobom ktorý je vedecky nevysvetliteľný a presahuje možnosti prírodných vied, resp. medicíny. Protokoly sú prístupné skoč si do Lúrd. Podotýkam že komisia ktorá skúma zázraky je zložená z odborníkov - vedcov, lekárov a to aj neveriacich. Takže vysvetlenie zázrakov nie len že nie je v rozpore s vierou ale priamo ju podporuje

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  06:24:14  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
zase chyba argumentácie. Veda neodpovedá na otázku prečo svieti slnko = z akého dôvodu, ale ako svieti = akým fyzikálnymi pochodmi dochádza k tomu že slnko svieti a už vôbec veda neodpovedá na základnú otázku prečo svieti slnko - prečo vôbec vzniklo (nie ako dôsledok fyzikálnych procesov a zákonitostí vývoja vesmíru, ale ako dôvod jeho vzniku). Vidím že sám nechápeš rozdiel medzi ako (spôsob) a prečo (dôvod)
Pôvodne zaslal mak - 25 február 2015 : 16:47:23

chces mi povedat ze otazka "preco Slnko svieti" je ekvivalentna otazke "preco Slnko vzniklo"? Slnko svieti PRETO, lebo pri fuzii vodika na helium vznikaju fotony; vietor fuka PRETO lebo, z oblasti vyssieho tlaku masa vzduchu prudi do oblasti nizsieho tlaku; kuchynska sol sa PRETO stiepi na kocky, lebo atomy sodika a chloru, ktorymi je tvorena, su usporiadane v pravidelnych vzajomne rovnobeznych vrstvach v kazdom smere; krv PRETO prudi v tele, lebo je pohanana cinnostou srdca; ked je na chodniku poladovica, mozes sa posmyknut PRETO, lebo koeficient trenia medzi ladom a podrazkou je nizky...

citácia:
čo sa týka zázrakov. Zázračné uzdravenie sú riadne zdokumentovné a skúmané vedecky. Pri zázrakoch je jednoznačné stanovisko vedcov ktorí zázrak skúmali že došlo k uzdraveniu spôsobom ktorý je vedecky nevysvetliteľný a presahuje možnosti prírodných vied, resp. medicíny. Protokoly sú prístupné skoč si do Lúrd. Podotýkam že komisia ktorá skúma zázraky je zložená z odborníkov - vedcov, lekárov a to aj neveriacich. Takže vysvetlenie zázrakov nie len že nie je v rozpore s vierou ale priamo ju podporuje
Pôvodne zaslal mak - 25 február 2015 :  16:47:23
to je typicky priklad falosnej dilemy a argumentu z ignoracie - skutocnost, ze lekar nevedel uzdravenie vysvetlit (a urcite nenapisal do spravy, ze stav pacienta je medicinsky nevysvetlitelny), neznamena, ze dane uzdravenie prebehlo zasluhou zazraku to jest intervencie boha; spontanna regresia choroby je bezne znama; a mimochodom, je pravdepodobnejsie ze lekar sa pomylil v urcovani diagnozy, ci klamal zamerne, nez bol svedkom zazraku

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  07:07:21  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Guest, veda je pre teba bohom a veríš, že je nekonečná a nemá hranice. My veríme trochu inému Bohu. Tak sa pýtam, aký vedecký prorok ťa poslal šíriť svoju vieru na katolícke fórum? Omielaš stále to isté čo si omielal pred tým ako som tu bol naposledy. Čiže zrejme 4 roky. Necítiš sa netolerantne tak trochu? Nedokážeš akceptovať našu vieru? Šak svet je teraz samá tolerancia a neviem čo všetko je schopný tolerovať. Vysvetlíš mi to?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  08:31:06  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
chodec stále si zamieňas dôsledok s príčinou. Prečo je otázka na príčinu, dôvod. Tvoje preto ako ho uvádzaš sa dá nahradiť slovným spojením " v dôsledku" To že slnko svieti je dôsledok, fúzie vodíkoových jadier na hélium. Teda slnko svieti v dôsledku (alebo ak chceš ako výsledok jadrovej fúzie) ale nie je to odpoved na otázku prečo. Správna odpoved na otázku prečo svieti slnko je: Slnko svieti preto aby bol možný život na zemi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  08:48:28  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
A hviezdy v iných planetárnych sústavách svietia prečo?

citácia:
Správna odpoved na otázku prečo svieti slnko je: Slnko svieti preto aby bol možný život na zemi.


Správna odpoveď na otázku prečo svietia hviezdy je: Hviezdy svietia preto aby bolo možné na zemi zažívať romantické noci.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  11:48:01  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
chodec stále si zamieňas dôsledok s príčinou.
....Správna odpoved na otázku prečo svieti slnko je: Slnko svieti preto aby bol možný život na zemi.
Pôvodne zaslal mak - 26 február 2015 :  08:31:06


Vidím to presne naopak, t.j. že život na Zemi sa vyvinul do súčasnej podoby preto, lebo je tu aj Slnko s jeho vlastnosťami + sú tu mnohé iné dôležité parametre. Keby Slnko len "svietilo" tak to zďaleka nestačí. Okrem toho je zjavné, že Slnko nie je podmienkou života. Viď život v oceáne pri tzv. black smoker. Všetko k životu tu poskytuje horúce jadro Zeme.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  14:06:30  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Guest mám na teba otázočku. Čo povieš na to, ak vedec verí v Boha?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  14:39:58  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Azuritko: síce sa nepýtaš mňa, ale pre info si pozri toto: LINK

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  14:57:35  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Azuritko: síce sa nepýtaš mňa, ale pre info si pozri toto: LINK

Pôvodne zaslal Guliver - 26 február 2015 :  14:39:58



Je to dlhé, stojí to za to to čítať? A ak to pojednáva len o bývalých vedcoch tak ja sa pýtam, čo v prípade súčasných vedcov? Proste odporuje si to natoľko, že vedec nemôže byť veriaci? Ak je vedec veriaci, tak kde nastala chyba? Nieje dobrým vedcom? A kde je hranica medzi druhom vedy akou sa zaoberá a vierou? Platí nejaké pravidlo ktorý vedný odbor umožňuje veriť a ktorý nie? Ak sa v každom vyskytujú veriaci, tak v čom je problém? Ale na základe názoru Guesta sa mi zdá, že vedec rovná sa nemôže veriť. Veriaci rovná se nemôže uznávať vedu. Ja tvrdím, že veda a viera si neodporujú. Akurát sa veľa ľudí snaží tvrdiť opak.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  15:03:53  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Je to dlhé, stojí to za to to čítať? A ak to pojednáva len o bývalých vedcoch tak ja sa pýtam, čo v prípade súčasných vedcov? Proste odporuje si to natoľko, že vedec nemôže byť veriaci? Ak je vedec veriaci, tak kde nastala chyba? Nieje dobrým vedcom? A kde je hranica medzi druhom vedy akou sa zaoberá a vierou? Platí nejaké pravidlo ktorý vedný odbor umožňuje veriť a ktorý nie? Ak sa v každom vyskytujú veriaci, tak v čom je problém? Ale na základe názoru Guesta sa mi zdá, že vedec rovná sa nemôže veriť. Veriaci rovná se nemôže uznávať vedu. Ja tvrdím, že veda a viera si neodporujú. Akurát sa veľa ľudí snaží tvrdiť opak.
Pôvodne zaslal Azuritko - 26 február 2015 :  14:57:35

Ak si sa pýtal poctivo, t.j. chceš sa niečo dozvedieť a nie iba presadzovať svoj názor, je myslím dobré si pozrieť nezaujato aj názor opačnej strany, hoci nie je iba na 2 riadky. Ide totiž o netriviálny problém a jeho zjednodušovanie nikomu neprospieva.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  15:44:01  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Guest, veda je pre teba bohom a veríš, že je nekonečná a nemá hranice. My veríme trochu inému Bohu. Tak sa pýtam, aký vedecký prorok ťa poslal šíriť svoju vieru na katolícke fórum? Omielaš stále to isté čo si omielal pred tým ako som tu bol naposledy. Čiže zrejme 4 roky. Necítiš sa netolerantne tak trochu? Nedokážeš akceptovať našu vieru? Šak svet je teraz samá tolerancia a neviem čo všetko je schopný tolerovať. Vysvetlíš mi to?
Pôvodne zaslal Azuritko - 26 február 2015 :  07:07:21
veda pre mna nie je bohom, veda je nastroj na spoznavanie sveta, to je vsetko; a poznanie je nekonecne, nema strop - stale je mozne sa naucit nieco nove

ja vasu vieru tolerujem, ale to neznamena, ze ju prijmem a vclenim do svojho svetonazoru

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  15:46:06  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Ak si sa pýtal poctivo, t.j. chceš sa niečo dozvedieť a nie iba presadzovať svoj názor, je myslím dobré si pozrieť nezaujato aj názor opačnej strany, hoci nie je iba na 2 riadky. Ide totiž o netriviálny problém a jeho zjednodušovanie nikomu neprospieva.

Pôvodne zaslal Guliver - 26 február 2015 :  15:03:53



Najprv potrebujem vedieť základný princíp o čo ide. Logicky, vedec môže veriť v Boha. Viem, že veda si neprotirečí s vierou. A netuším v čom je problém. Čo tvrdíš ty?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  15:53:01  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Najprv potrebujem vedieť základný princíp o čo ide.
Pôvodne zaslal Azuritko - 26 február 2015 :  15:46:06


Tak začni s definíciami pojmov: veda, vedec, z čoho veda vychádza a aký je jej zmysel.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  15:53:24  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
a poznanie je nekonecne, nema strop - stale je mozne sa naucit nieco nove


O tom sa dá polemizovať, ale vedecky si to neoveríme. Jedine ak výpočtom možnej kapacity mozgu a dĺžky života človeka. Kde samozrejme asi vyvstane odpoveď, že jeden človek nikdy nedosiahne strop poznania, ak by aj existoval.

citácia:
ja vasu vieru tolerujem, ale to neznamena, ze ju prijmem a vclenim do svojho svetonazoru

Pôvodne zaslal guest636 - 26 február 2015 :  15:44:01



Mne osobne to je absolútne jedno. Chleba lacnejší nebude ak uveríš a mňa nespasí to, že ty budeš veriť. A nemám zodpovednosť za tvoj život, ty si o ňom rozhoduješ sám. Ale ak toto hovoríš, na čo si potom na katolíckom fóre a presviedčaš druhých o svojom inom svetonázore? Vieru nechceš, to už vieme. Si tu aby si presviedčal nás o tom ako je podľa teba správne žiť a v čo veriť? Čiže máme priať tvoju vieru v svet? Pre mňa nieje odpoveďou, že tu je niekto len tak aby diskutoval. Musia to byť divné pohnútky aby niekoho nútili ísť tam, kde sa diskutuje o tom, čo nikdy nechce prijať. Buď chce iných presviedčať o svojom, alebo si chce overiť svoj vlastný názor a utvrdiť sa v ňom. Ak sú iné možnosti, rád sa poučím.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  15:53:38  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
chodec stále si zamieňas dôsledok s príčinou. Prečo je otázka na príčinu, dôvod. Tvoje preto ako ho uvádzaš sa dá nahradiť slovným spojením " v dôsledku" To že slnko svieti je dôsledok, fúzie vodíkoových jadier na hélium. Teda slnko svieti v dôsledku (alebo ak chceš ako výsledok jadrovej fúzie) ale nie je to odpoved na otázku prečo. Správna odpoved na otázku prečo svieti slnko je: Slnko svieti preto aby bol možný život na zemi.

Pôvodne zaslal mak - 26 február 2015 :  08:31:06

neviem komu si adresoval toto tvoje mudro, no ja nie som Chodec

tak to si dost trufaly ked si myslis, ze slnko existuje za ucelom podorovanai zivota na Zemi :D je to presne naopak - zivot na Zemi je mozny prave kvoli zbytkovej energii, ktoru nam milostivo dovoli slnko cerpat (ak uz mam personifikovat)..a neboj sa, tak ako slnko stalo za vznikom zivota na Zemi, tak bude stat aj za jeho zanikom (za predpokaldu, ze is sami nepomozeme)

keby sa ta na hodine fyziky opytal vyucujuci otazku "preco svieti slnko" a ty by si odpovedal ako si odpovedal, mas to za nedostatocnu :D a keby som bol ja ucitelom, tak sa ti este vysmejem do tvare

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  15:58:06  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Tak začni s definíciami pojmov: veda, vedec, z čoho veda vychádza a aký je jej zmysel.

Pôvodne zaslal Guliver - 26 február 2015 :  15:53:01



Hovoríš stále v hádankách. Nevyjadrím sa kým nebudem vedieť o čo ti ide a na čo narážaš.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  16:01:10  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Hovoríš stále v hádankách. Nevyjadrím sa kým nebudem vedieť o čo ti ide a na čo narážaš.
Pôvodne zaslal Azuritko - 26 február 2015 :  15:58:06

Ak chceme o niečom diskutovať musia byť jasné základné pojmy. Čo je na tom nezrozumiteľné?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 26 február 2015 :  16:08:31  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Guest mám na teba otázočku. Čo povieš na to, ak vedec verí v Boha?

Pôvodne zaslal Azuritko - 26 február 2015 :  14:06:30

vobec nic, bezne vedci veria v boha (v urcitych disciplinach maju veriaci ale vyrazne mensie zastupenie)

vedec sa musi riadit pri praci vedeckou metodou, ktorou sucastou je metodologicky naturalizmus, co je v podstate forma ateizmu - kazdy vedec musi byt pri praci metodologicky ateista

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 16 Previous Topic: nenavidia ziadia krestanov? Téma Next Topic: sluzba v armade  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06