Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 prosim o radu - ! potrat !
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Právo na potreat vlastne neexistuje!!! Téma Next Topic: Vatikansky dotaznik
Strana: z 2

akin

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  09:38:43  Zobraziť profil  Pridať akin do zoznamu priateľov
Dobry den,
poprosila by som vas o radu.
Pred rokmi - mlada a hlupa .. som bola na potrat...
Teraz uz pol roka chodim na nauky a onedlho by som mala byt pokrstena+sv.prijmanie+birmovka...
Mozem vobec pristupit k tymto sviatostiam ked mam takyto hriech ??
Vsetkym vopred dakujem za nazor..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 10 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2013 Upozorniť moderátora 

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  10:17:34  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Môžte.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  10:26:40  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Úprimná ľútosť a túžba neopakovať a samozrejme - môžte. Ja by som povedal musíte, inak sa to ani riešiť nedá (z pohľadu viery).

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sinceretly

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  14:21:02  Zobraziť profil  Pridať sinceretly do zoznamu priateľov
Treba sa z toho vyspovedat a hovorit ostatnym zenam, aby neisli na potrat - vsade, kde sa len da, pisat a hovorit Vas zazitok, nech sa tie zeny spamätaju...

Cital som 1 pribeh, ako 1 zena kvoli muzovi isla na potrat, lebo toho muza nechcela stratit, ale po tom sa dostavili nasledky - po potrate a ten muz ju nakoniec ajtak odmietol a ta zena skoncila sama na ulici.
Ked by na ten potrat neisla, tak by tiez skoncila na ulici, ale aspon by mala niekoho so sebou.
A takto, ze je sama, tak je na tmo horsie, ako ked by bola na ulici s malym dietatom, lebo urcite by sa nasiel niekto, kto by sa o nu a o jej dieta postaral, ale takto to ma ta zena horsie, lebo ma trapenie na ulici + psychicke trapenie z toho potratu..
Kazdopadne nech by to dopadlo akokolvek, potrat = vrazda.
Vrazda cloveka je nemoralna, => potrat je nemoralny.
Spytajte sa nejakej zeny, ze ci by niekoho len tak zabila, povedala by vam, ze nie, a potom, ze ci by isla na potrat - tak niektore by povedali ano, a v tom si protirecia, elbo v obidvoch pripadoch je to vrazda na rovnakej urovni.

Proste a dostanete; hľadajte a nájdete; klopte a bude vám otvorené; 10 lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde; a kto klope, tomu bude otvorené. †

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1456  ~  Člen od: 18 august 2012  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  14:38:09  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
sinceretly: Z toho sa ona NESMIE VYSPOVEDAŤ! Však nie je pokrstená! Keď sa dá pokrstiť, tak krst jej zmyje všetky hriechy a spoveď už následne z toho činu nebude potrebná.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

akin

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  18:55:26  Zobraziť profil  Pridať akin do zoznamu priateľov
velmi vam vsetkym dakujem. nevedela som presne ako je to so spovedou ked nie som pokrstena. uz citam, ze vlastne krstom sa hriechov zbavim. myslela som ale, ze iba "dedicnych hriechov" . tak som rada, ze mozem zacat odznova. tento krat uz budem dobra .. budem sa snazit ..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 10 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  19:13:07  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov

citácia:

Teraz uz pol roka chodim na nauky



citácia:

nevedela som presne ako je to so spovedou ked nie som pokrstena. uz citam, ze vlastne krstom sa hriechov zbavim. myslela som ale, ze iba "dedicnych hriechov" .









 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

akin

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  20:45:54  Zobraziť profil  Pridať akin do zoznamu priateľov
Rarach...
proste som sa na naukach nedozvedela presne to co by som ohladom tejto veci potrebovala.a ist priamo za panom kaplanom a pytat sa ho priamo na toto som odvahu nenabrala.
preto som skusila tuto cestu.
nebola som vedena k cirkvi pretoze moji rodicia v Pana Boha neverili. hladam si cestu k nemu sama a som vdacna za kazdu radu a podporu..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 10 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  20:56:06  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov

Vam nevycitam.

Im kozuch vyprasit!..


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lila

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  22:06:31  Zobraziť profil  Pridať lila do zoznamu priateľov
akin ten krst, prijímanie a birmovku si nerobíte kvôli svatbe? No ak aj áno, akosi sa mi zdá, že v Boha veríte? No a keďže tí, ktorí vás už pol roka "pripravujú" na tieto sviatosti, niečo zanedbali snažte sa hľadať vy. No hľadajte Pravdu kvôli Bohu a nie kvôli sebe ( i keď aj to je podstatné) nájdete ju verím tomu. Chcela by som Vám poradiť i lepšie, no mám strach, že Vás navediem na širšiu cestu viery a nie ma tú užšiu. Každopádne si ale myslím, že je dobré ze ste tu.

Pridŕžajme sa Božej vôle. Ona nech je našou hviezdou, ktorou sa riadime počas tejto plavby. Takto určite zakotvíme v správnom prístave.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 365  ~  Člen od: 02 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2013 :  22:37:40  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Podľa mňa to povedané bolo, len kým sa človek neveriaci v pojmoch zorientuje, tak by bolo načim začať opakovať.

Mňa skôr zaráža, že sa bojí spýtať. A nielen zaráža, no i rmúti.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

akin

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2013 :  08:54:55  Zobraziť profil  Pridať akin do zoznamu priateľov
myslim si, ze nauka je vedena dobre.len ja som naozaj v tom zatial tak "menej doma". vacsina ludi tam ide uz iba na birmovku takze tomu viac rozumeju. ja som sa vela priucila, vela dozvedela. nerobim to kvoli svadbe.robim to kvoli sebe.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 10 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2013 :  09:00:28  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
myslim si, ze nauka je vedena dobre.len ja som naozaj v tom zatial tak "menej doma".

Pôvodne zaslal akin - 11 apríl 2013 :  08:54:55



Druhou vetou popierate, co tvrdite vetou prvou.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2013 :  21:57:12  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
akin, krst vymaže naozaj všetko, a privilegovane. Nielen všetky hriechy, ale aj všetky tresty.

Ak by som mal ale pripomenúť aj niečo iné čo sa zabúda, tak by to malo byť aj to, že mnohí vedeli o tom že krst robí toto, a teda vypočítavo ho odkladali na neskôr.
Ktovie koľkým bola ale táto vypočítavosť prekazená...
Ale skôr zabúdali aj na druhú stránku veci a to je to, že až od krstu si nebo začne všímať čo nadprirodzene dobré človek robí, a teda ako si rozmnožuje svoju budúcu slávu.
Takže tí čo odkladali na tak neskoro, sa vlastne ukrátili sami, a ak sa teda dali pokrstiť až kdesi na konci, tak vlastne odchádzali čistí... ale s prázdnymi rukami.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2013 :  22:04:14  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
akin, krst vymaže naozaj všetko, a privilegovane. Nielen všetky hriechy, ale aj všetky tresty.

Ak by som mal ale pripomenúť aj niečo iné čo sa zabúda, tak by to malo byť aj to, že mnohí vedeli o tom že krst robí toto, a teda vypočítavo ho odkladali na neskôr.
Ktovie koľkým bola ale táto vypočítavosť prekazená...
Ale skôr zabúdali aj na druhú stránku veci a to je to, že až od krstu si nebo začne všímať čo nadprirodzene dobré človek robí, a teda ako si rozmnožuje svoju budúcu slávu.
Takže tí čo odkladali na tak neskoro, sa vlastne ukrátili sami, a ak sa teda dali pokrstiť až kdesi na konci, tak vlastne odchádzali čistí... ale s prázdnymi rukami.
Pôvodne zaslal mino - 11 apríl 2013 :  21:57:12


Plus je tu obrovské riziko, že sa niečo pokazí a takýto katechumen z ničoho nič zomrie skôr, než sa dá pokrstiť. V takom prípade je možno aj otázne, či môže dosiahnuť krst túžby...

Ale to sme už mimo témy, hoci aj to, na čo ste upozornili je nesmierne zaujímavá skutočnosť.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  07:46:38  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Áno našťastie Boh pozná úmysly... a ktovie koľkí pekne odchádzali nepokrstení.

Mimo tému nič nie je, treba ju ponímať ako suplovanie "náuky". U akin totiž vidím dobrú vôľu, len ktovie či je aj na tej druhej strane, možno majú starosti a napr. sa venujú nejakej charite v nejakom klube.

Ale ono to má potom všetko takú zvláštnu príchuť. Dnes vo svete, kde sa idú všetci roztrhať v kadejakých charitách a pomociach...
Naozaj zvláštne vymurovaný svet, lebo v nebi vedia len o tých nadprirodzených dobrých skutkoch. A ekumenická obsesia práveže napomáha tento stav... oceňovanie tzv "dobrých skutkov" a nezdôrazňovanie toho druhého veľmi pomohlo vybudovať tento svet falošnej charity a falošnej pomoci... však Rozboril a spol.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  09:06:21  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

Ale skôr zabúdali aj na druhú stránku veci a to je to, že až od krstu si nebo začne všímať čo nadprirodzene dobré človek robí, a teda ako si rozmnožuje svoju budúcu slávu.
Pôvodne zaslal mino - 11 apríl 2013 :  21:57:12



cize tych, ktori nemaju moznost krstu, si nebo nevsima?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  09:14:53  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Ale skôr zabúdali aj na druhú stránku veci a to je to, že až od krstu si nebo začne všímať čo nadprirodzene dobré človek robí, a teda ako si rozmnožuje svoju budúcu slávu.
Pôvodne zaslal mino - 11 apríl 2013 :  21:57:12



cize tych, ktori nemaju moznost krstu, si nebo nevsima?

Pôvodne zaslal guest636 - 12 apríl 2013 :  09:06:21



Pre takých je tu možnosť tzv. krstu túžby, resp. krstu krvi.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  09:44:06  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Reconquistator, každý kto vie o tejto sviatosti a vie čo ona robí, je vo svedomí zaviazaný ju prijať. A pokiaľ by sa nedalo inak tak ju môže vyslúžiť každý. Stačí dodržať to čo sa dodržať má.
Tie dva "krsty", ktoré suplujú niektoré účinky pripadajú do úvahy naozaj jedine ak už sa nijako inak nedalo.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  10:27:41  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Samozrejme a na to sa guest predsa pýtal. Aspoň ja osobne som si pri jeho príspevku hneď predstavil novozélandského domorodca v 4. storočí. A tí inú možnosť, ako tieto dve naozaj nemali.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  12:51:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Krat tuzby predpoklada znalost existencie krstu a tuzbu po nom, pricom nebolo objektivne mozne krst absolvovat. Krst krvi predpoklada mucenictvo pre Krista.

Domorodec ktory nikdy nepocul ani o Kristovi ani o krste tazko mohol splnit tieto podmienky - a ja si myslim, ze guestova otazka mierila prave sem...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  16:04:47  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
mna len zaujalo, ci to co napisal mino je iba sukromnym vykladom jeho viery alebo je to aj oficialnym stanoviskom krestanskej cirkvi - ze nebo kasle na nepokrstenych

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  16:20:03  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Zaujímavá búrka v šerbli tu.
Napíše sa: si nebo začne všímať čo nadprirodzene dobré človek robí...
a z toho niekto vydedukuje otázku: alebo je to aj oficialnym stanoviskom krestanskej cirkvi - ze nebo kasle na nepokrstenych

skutočne tu človek zažíva neuveriteľné chvíle.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  18:39:30  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Zaujímavá búrka v šerbli tu...
Pôvodne zaslal mino - 12 apríl 2013 :  16:20:03

mna zaujalo na tvojom tvrdeni to, ze si zacne skutky vsimat nebo az po krste (co si mimochodom akosi opomenul nevytrhnut z kontextu), a z toho implicitne vyplyva moja otazka ci je to aj oficialnym stanoviskom katolickej cirkvi....je nieco nevhodne na mojej otazke?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  22:20:09  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
Krst tuzby predpoklada znalost existencie krstu a tuzbu po nom, pricom nebolo objektivne mozne krst absolvovat. Krst krvi predpoklada mucenictvo pre Krista.

Domorodec ktory nikdy nepocul ani o Kristovi ani o krste tazko mohol splnit tieto podmienky - a ja si myslim, ze guestova otazka mierila prave sem...

Pôvodne zaslal Mato - 12 apríl 2013 :  12:51:21



Spirago v katechizme tvrdi aj nieco ine, ak si dobre pametam. Napr Mojzis bol pokrsteni krstom tuzby. Podmienkou krstu tuzby je predpoklad, ze ak by vedel ,ze existuje sviatostny krst, tak je povinny ho prijat. Cize Mojzis zil svoj zivot viery tak, ze by sviatostny krst iste prijal keby o nom vedel. Krst krvi zasa predpoklada,ze clovek musi patrit do Kristovej cirkvi. Cize katechumen zavrazdeny pre vieru pred prijatim sviatostneho krstu prijma tzv krst krvou(skutok lasky ho zaclenuje do cirkvi). Katechumen,ktory zomrie na choleru pred sviat. krstom prijma tzv krst tuzby.(pevne rozhodnutie zastupuje skutok, podobne ako u hriechu, pevne rozhodnutie zhresit staci bez ohladu ci sa nam skutok podari ci nie)=> nebo nekasle na nepokrstenych dobrovolne nepokrsteni kaslu na nebo

PS:Asi to tu nepatri, ale tema je uz najskor vycerpana tak je to jedno

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2013 :  22:31:33  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Zaujímavá búrka v šerbli tu...
Pôvodne zaslal mino - 12 apríl 2013 :  16:20:03

mna zaujalo na tvojom tvrdeni to, ze si zacne skutky vsimat nebo az po krste (co si mimochodom akosi opomenul nevytrhnut z kontextu), a z toho implicitne vyplyva moja otazka ci je to aj oficialnym stanoviskom katolickej cirkvi....je nieco nevhodne na mojej otazke?

Pôvodne zaslal guest636 - 12 apríl 2013 :  18:39:30



Nerozumiete, lebo splietate hrusky a jablka. Kedze nechcete mat a ani nemate za pravdu co Boh zjavil a skrze cirkev k vereniu predklada vam to moze byt jedno.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Právo na potreat vlastne neexistuje!!! Téma Next Topic: Vatikansky dotaznik  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06