Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Je mozne nahradit post?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: O obete Téma Next Topic: Eucharistický zázrak v Košiciach
Strana: z 2

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 december 2012 :  03:57:12  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Myslim tym namiesto zdrzania s a pokrmu, ist na adoraciu, ci si precitat zo sv. Pisma, tak ako sa to dnes praktizuje?

Ak nie, preco, ak ano preco?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 14 december 2012 :  19:29:11  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Je možno, pokiaľ sa nejedná o prísny pôst - a to je len na veľký piatok a popolcovú stredu. Aj tam môžu byť výnimky, čo sa týka veku a choroby.Prečo?
Už len preto, že napr. v dnešnej dobe sú vegetariáni - to by pre nich preds nebol žiadny pôst ... a tak ďalej. A z duchovného hľadiska - nie je predsa dôležité, čo vchádza do úst....poznáte to. Ide o to, niečoho sa zriecť. A často krát, prítomnosť na sv. omši, nejaké iné odrieknutie je pre nás väčšie sebazaprenie.
PS: Ja som dnes mala napr. rizoto s mäsom - nedopatrením /myslela som, že zeleninové/ Tak tam predsa nenechám celú porciu. Pomodlím sa s deťmi ruženec...a je to. Ale inak dbám na to, aby sme v piatok mäso nejedli. A mimochodom, je to pre mňa aj jednoduchšie, ľahšie sa mi to dodrží, ako niečo iné.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 december 2012 :  21:42:31  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Nemyslim post ako zdrzat sa masitych pokrmov, ale post ako zdrzat sa akehokolvek jedla, t.j. Iba raz do dna sa dosyta najest.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 14 december 2012 :  22:08:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Postna disciplina je podriadena Cirkvi Takze kazdy post , ktory si stanovite ste povinny prekonzultovat so svojim spovednikom , ktory vam ho moze zakazat a vy ste ho povinny posluchnut
Takze raz za den sa dosyta najest nemusi byt spravnou cestou , ak nemate na takyto post suhlas svojho spovednika

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 14 december 2012 :  23:27:35  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
Nemyslim post ako zdrzat sa masitych pokrmov, ale post ako zdrzat sa akehokolvek jedla, t.j. Iba raz do dna sa dosyta najest.

Pôvodne zaslal Mato - 14 december 2012 :  21:42:31



Ak narazate na zadostucinenie cirkevnemu prikazaniu tak v tom sa moc nevyznam. Ved si len zoberte kolko roznych variant existuje. "Prikazane posty zachovavat a v iste dni masiteho pokrmu sa zdrziavat." aaaalebo " kazdy piatok a na popolcovu stredu konat skutky kajucnosti" alebo take 5te " V posvatnych casoch hlucnych zabav sa zdrziavat" ," podporovat cirkevne ustanovizne" aaalebo " uzatvarat manzelstvo pred tvarou cirkvi"

Kdesi som aj cital, ze to "menila" tusim biskubska konferencia v Brne ,ze sa pod postom chape aj iny skutok zboznosti.

Ak ho ale chapete ako vseobecny prostriedok za dokonalostou,ktorej sa mame vsetci domahat, tak je podla mna hladovy post nenahraditelny.
Neviem ci sa da umrtvovanim aj inych ziadostivosti tela napredovat tak ako hladovym postom.
Hladovy post je overeny prostriedok tak naco spekulovat.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  00:06:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Je neodiskutovatelnym faktom , ze hladovy post nemusi byt duchovne uzitocny pre kazdeho
Spekulovat ako pisete treba preto , lebo prisna forma postu moze byt napriklad diablovym pokusenim
Vsetci ucitelia duchovneho zivota pred tym varuju

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  01:01:01  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
Je neodiskutovatelnym faktom , ze hladovy post nemusi byt duchovne uzitocny pre kazdeho
Spekulovat ako pisete treba preto , lebo prisna forma postu moze byt napriklad diablovym pokusenim
Vsetci ucitelia duchovneho zivota pred tym varuju


Pôvodne zaslal amerika1 - 15 december 2012 :  00:06:40



V zasade s vami suhlasim. Takze vsetci co sa chceme postit (hladom) uplatnujme cnost opatrnosti a miernosti.
Pre tych co dosiahli taky stupen svatosti, ze ich chodi pokusat sam diabol, lebo svoju ziadostivost aj naklonost k zlemu uz dokonale ovladaju dajte prosim pozor aby vas hladovy post nebol pokusenim od sameho satana

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  01:51:54  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Pokusenie je len pre tych , ktori dosiahli stupen dokonalosti ?
Svaty Ignac si nezriadenym postom poznacil zdravie na cely zivot .
Pokusenia su casto najsilnejsie u tych , ktori sa rozhodnu zmenit svoj zivot



Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  06:41:29  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Je neodiskutovatelnym faktom , ze hladovy post nemusi byt duchovne uzitocny pre kazdeho
Spekulovat ako pisete treba preto , lebo prisna forma postu moze byt napriklad diablovym pokusenim
Vsetci ucitelia duchovneho zivota pred tym varuju


Pôvodne zaslal amerika1 - 15 december 2012 :  00:06:40


Mohli by ste to prosim rozviest podrobnejsia, pripadne aj s nejakymi prikladmi?

Ak sa rozhodnem drzat prisny post kazdy piatok a obetovat ho za nejaky konkretny umysel, ako to moze byt pokusanim diabla?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  06:44:14  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:


Ak ho ale chapete ako vseobecny prostriedok za dokonalostou,ktorej sa mame vsetci domahat, tak je podla mna hladovy post nenahraditelny.
Neviem ci sa da umrtvovanim aj inych ziadostivosti tela napredovat tak ako hladovym postom.
Hladovy post je overeny prostriedok tak naco spekulovat.

Pôvodne zaslal hadec - 14 december 2012 :  23:27:35


Presne na toto narazam. Nechcem riesit postnu disciplinu ani tie veci okoo, ci je hovadzia polievka masom, ci nie, ci je 30min prestabka v jedeni uz druhym jedlom a pod. ale vseobecne post, ako prostriedok cesty za dokonalostou a ci je mozne tento prostriedok nahradit inym prostriedkom, napriklad citanim zo sv. Pisma.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  08:05:02  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Samozrejme , ze ta moznost nahrady musi byt Nie vsetci su totiz disponovani taky post drzat Napriklad so zdravotnych dovodo
Okrem predpisanych postov , moze byt uzitok napriklad z adoracie vacsi ako z postu
Nie nahodou medzugorske " zjavenie" ziadalo prisne posty,( mimo zdravu miernost) co hned vyvolalo ostru pochybnost o pravosti zjavenia
Je klamnym omylom mysliet si , ze v duchovnom zivote je najprospesnejsie to, co je najprisnejsie

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  15:06:42  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ignacianske pravidla pre post Body359,229,213,217 duchovnych cviceni

V tych bodoch ide o to , ze disciplina postu sa podriaduje
1, predpisanym cirkevnym postom bez vynimky okrem zavaznej priciny
2, v ostatnych bodoch je pravidlo zachovania miernosti a duchovneho prospechu
3, ignacianske pravidlo Ak niekto horli za prisne posty treba mu prikazat miernost , ak niekto je laxny k postom , treba mu prikazat prisnejsiu postnu disciplinu

Napriklad matka , ktora sa stara o deti nemoze dosrziavat prisnu postnu disciplinu , pretoze musi mat na pamati niekolko podstatnych veci
1,vlastne zdravie a shopnost plnit stavovske povinnosti
2,priklad detom
3,sledovanie , ci sa post neprejavuje v nervozite , podrazdenosti a inych negativnych prejavoch



Ak si myslite , ze nejake pravidlo ma vseobecnu pouzitelnost pre kazdeho v duchovnom zivote , tak je to omyl

"Slobodno všetko." Ale nie všetko osoží. "Slobodno všetko." Ale nie všetko buduje. 1Kor 10,23

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  16:25:53  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
Pokusenie je len pre tych , ktori dosiahli stupen dokonalosti ?
Svaty Ignac si nezriadenym postom poznacil zdravie na cely zivot .
Pokusenia su casto najsilnejsie u tych , ktori sa rozhodnu zmenit svoj zivot
[right]Pôvodne zaslal amerika1 - 15 december 2012 :  01:51:54[/ri ght]


Samozrejme, ze nie pokial viem nic podobne som netvrdil, ak to niekto z mojich prispevkov vycital, tak teraz to uvadzam na pravu mieru.
Otazka ale podla mojho nazoru stoji takto: je diabol priamim pokusitelom ludi, ktori su na zacitku cesty za dokonalostou?(recnicka otazka)

"Choroba" nielen dnesnych casov poklada diabla za najvacsi zdroj priameho pokusenia. S cim sa neda nijako suhlasit, nevedie to k spravnej vychove svedomia.(Pripisovanie vacsej moci diablovi ako v skutocnosti ma a zaroven znizovanie vlastnej zodpovednosti za hriech) Cize odporuje to Bozej prozretelnosti. Preto poctiva kat. mravouka uci, ze je to jedna z veci, v ktorej sa svati casto mylili. Prave spachanim prveho hriechu nasich prarodicov sa otvorila nasa ziadostivost a nachylnost k zlemu. To je to pokusenie ruciaceho leva hladajuceho koho by zozral. Priame pokusenie diabla tyka sa vsak ludi, ktori na ceste k Bohu "uz nieco" preskakali. A aby som vam predcasne vyvratil mozno aj dalsiu namietku, tak doplnam, ze sa moze tykat aj mimoriadne omilostenych dusi. Ako ked sa diabol zjavoval, alebo pokusal niektorych svatcov aj v detskom veku.


Ak ale budeme hladat vo vsetkom extremy, k nicomu sa nedopracujeme a ani ziadny post nezacneme. Nie sme predsa povinni sa vyhybat vzdialenej prilezitosti k hriechu, tak, ako sa mi zda, to chcete nacrtnut Vy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  16:38:27  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Predovsetkym si ujasnime o com budeme hovorit O postnej discipline , alebo o pokusani ergo nachylnosti k zlemu
Ak o pricine hriechu su tri moznosti
pokusenie diabla
nachylnost cloveka k zlemu
obe moznosti mozu byt pricinou

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  16:41:35  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Sme povinny vyhybat sa kazdej prilezitosti k hriechu Preco ma podozrievate z umyslu , ktory nemam
Ja vam polozim uplne jednoduchu otazku
Ako rozoznate , ci hnutie duse na hriech je pokusenim od diabla , alebo vasou nachylnostou k zlemu?
Ako a podla coho urcite pricinu?
A po druhe
Ako rozoznate , ci myslienka , alebo hnutie duse je pozitivne , alebo negativne?
Moze byt nabozna myslienka zla ? Moze byt nabozna myslienka trebars na prisny post pokusenim ? Ak ano preco ano , ak nie preco nie ?
A diskutujme na zaklade konkretnych pramenov a nie zdania a subjektivnych nazorov
Vobec nie je pravda , ze pokusanie zleho ducha sa tyka len ludi , ktori na ceste dokonalosti nieco uz preskakali
Staci nalistovat prvy pramen pristupovych ciest k zlemu , kde sa hned objavi slovo Pokusenie
Ako sa neda suhlasit , ze diabol je v niektorych pripadoch ( nemusi to byt vzdy, lebo aj ludska nachylnost na zle hra pricinu) priamym pokusitelom Ved to je ucenie Cirkvi
Kto sposobil pad prarodicov ?
Oni sami Ved boli v dokonalej milosti
Ide o to , aby ste neupadli do druheho extremu
A este posledna poznamka
Diabol moze pokusat cloveka len do takej miery , do akej mu to Boh dovoli A On mu to dovoli , len do takej miery , do akej je clovek pokusenie schopny zvadnut
Suhlas , alebo nesuhlas ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  17:02:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ok, tema uteka mimo, tak skusim znova a inak zopakovat zadanie.

Preco Cirkev nariaduje pri niektorych prilezitostiach post? Co tym sleduje? Aby veriaci schudli, alebo ma post aj iny vyznam?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  17:05:42  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Cirkev nariaduje post pre spasu dusi Ale tu neriesime post nariadeny Cirkvou , lebo ste si mohli vsimnut nasledujuce , ak by ste citali , co pisem a nepokusali sustavne a nevyvolavali snahy o konflikty


1, predpisanym cirkevnym postom bez vynimky okrem zavaznej priciny

Toto ste si samozrejme neracili vsimnut ze ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  17:09:41  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
A Vy zasa dokonalo nechapete o com je tema, v poslednej dobe je to u Vas smutnym pravidlom. Skuste si este raz precitat predchadzajuci prispevok a skusit odpovedat na neho.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  17:11:50  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Hlavne ze vy chapete o com je tema
Polozite otazku
Preco Cirkev nariaduje post
Odpoved
Pre spasu dusi
Tak co som nepochopil konkretne by som poprosil
Ked neviete presadit svoj nazor abraka dabraka carovna palicka obvinit ineho, ze je neschopny chapat
Preco Pius XII uvolnil postnu disciplinu ohladom eucharistickeho postu ?
Preco je jeho nariadenie dobre pre spasu dusi a nariadenie jeho nastupcov uz nie ?
Bud aj Pius XII. prijal zakon skodlivy dusiam , alebo jeho nastupcovia rovnako neprijali uvolnenim postnej discipliny zakon skodlivy dusiam
Tretia moznost neexistuje
Preco ak pokoncilny papez urobi to iste, co predkoncilny, tak je ancikrist a ten predkoncilny je vzor svatosti



Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  18:26:52  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
Ospravedlnujem sa za odbocenie tak neako sa mi zdalo ze to s temou suvisi
Asi by bolo dobre ozrejmit si co je post. Mne osobne to dost pomaha pri hladani odpovedi.

Postom rozumieme vsetky skutky kajucnosti a sebazapierania. Maly Katechizmus pre katolicke dietky 1948
Postem se nazývá netoliko zdržování se od jistých pokrmů nebo újma v jídle, nýbrž i každé potlačování smyslných žádostí, na př. potlačování zvědavosti, varování se zbytečných řečí, odepření si zábavy.

„Kdo chce nastoupiti cestu cnosti a dokonalosti, musí začíti tím, že zvláště pilně bude umrtvováti zálibu
v jídle
." (Sv. Ondř. Av.) Nemůže býti vojákem Kristovým, kdo nepřemoh! ještě své záliby v jídle. (Sv. Ěeh. Vel.) Kdo mnohem více jí a pije než jest třeba, pozbývá mnohých milostí a upadá do pokušeni. Proto volá Kristus: „Běda vám, kteříž jste nasyceni." (Luk. 6. 25.) Sv. Petr nás napomíná: „Střízliví buďte a bděte: neboť protivník váš ďábel jako lev řvoucí obchází, hledaje koho by sežral." (1. Petr. 5. 8.) Kdo se přílišně najedl
nebo napil, podobá se obtížené lodi, která jest v nebezpečí, že zahyne, přepadne-li ji bouře pokušení. (Sv. Kateř. S.)


Spirago zo stati: 0 dobrých skutcích , Všeobecné prostředky k dokonalosti

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  18:52:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Obzerstvo je jednym zo siedmych hlavnych hriechov , o tom nemoze byt diskusia

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  20:24:21  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:

Preco Cirkev nariaduje pri niektorych prilezitostiach post? Co tym sleduje? Aby veriaci schudli alebo ma post aj iny vyznam?
Pôvodne zaslal Mato - 15 december 2012 :  17:02:33






Hladovy post je predpisany: na Popolcovu stredu(Cirkev nam prikazuje v tento den sa postit, aby sme si pripomenuli a nasledovali Jezisov priklad, aby sme si uvedomili svoju pominutelnost a cinili za svoje hriechy pokanie a v neposlednej rade krotili svoje ziadostivosti)
Velky Piatok(pripomenutie umucenia ,pokanie za svoje hriechy, krotenie ziadostivosti)
vigile :Stedry den ,Biela
sobota,Turice,

(pripomenutie narodenia, pripomenutie pohrebu a zostupenia do podsvetia, prip.zoslanie DS., plus pokanie za hriechy, krotenie ziadostivosti)vychadzaju z tradicie nasich koncin

kantrove dni"zavazny jeden na zaciatku kazdeho stvrtroku"(ucel dakovanie Bohu za prijate dobrodenia plus prosba za nove milosti, najma za dobrych knazov, pokanie za hriechy,krotenie ziadostivosti)

Okrem toho bol kedysi hladovy post predpisany pocas 40 dnoveho postneho obdobia tiez ako 24 hodinova priprava tela pred prijatim Jezisa v najsvatejsej sviatosti oltarnej

Biskupi su splnomocneni postnu disciplinu zmiernovat podla miestnych a casovych pomerov. Kedysi museli o tuto moc kazdorocne ziadat a pred kazdym postnym obdobim ju pre diecezu verejne vyhlasit. Neviem presne, ako je to teraz.


Podla mojho nazoru, adoracia a citanie sv.pisma splna definicie postu, ktore som uviedol.

Bolo by fain tu dat platny dokument o postnej discipline. Skusim ho niekde vykutrat, nieco sa mi stale mari, ze to bolo z roku 1998 z Brna .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2012 :  22:31:56  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Cize hladovy post je rovnocenny co do duchovneho vyznamu a ucinku s inymi skutkami sebazaprenia?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

minos

Stav: offline

 Odoslaný - 18 december 2012 :  19:56:15  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: minos  Pridať minos do zoznamu priateľov
vždy je dôležité pri pôste myslieť na duchovný úžitok. Ak sa pôstím len preto aby som si vykonal nejakú telesnú očistu, tak pôsť nemá žiadný význam.....

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 23  ~  Člen od: 12 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 13 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 18 december 2012 :  20:52:35  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Cize hladovy post je rovnocenny co do duchovneho vyznamu a ucinku s inymi skutkami sebazaprenia?

Pôvodne zaslal Mato - 15 december 2012 :  22:31:56



Nie, nie je ani rovnocenný ani zamenitelny,má svoje presne miesto a význam a aj nenahraditeľnost iným skutkom záporu.

Hladový post je jedným z troch spôsobov,ako jedine možno docieliť určite dobrá, ktoré nijako inak nemožno docieliť. Týka sa to nielen asketiky duchovného rastu,ale aj vecí,o ktorých je napísané: tento druh diabla sa da vyhnať iba postom a modlitbou.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 december 2012 :  21:20:47  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
A kazdy je povolany vyhanat toho diabla postom a modlidbou ? Nehovori to nahodou Pan apostolom ?
Tu sa neriesi , ci hladovy post ano , alebo nie Tu sa okrem ineho riesi postna disciplina a jej podrobenie sa moci Cirkvi
Ak Cirkev stanovi , ze post z opravnenych pricin mozno nahradit , tak poslusnost Cirkvi je viac ako neposlusnost v poste

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: O obete Téma Next Topic: Eucharistický zázrak v Košiciach  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06