Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Cirkev a jej denominácie
 Svata Inkvizicia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Satana v ortodoxnej cirkvi Téma Next Topic: rudolf balaz
Strana: z 14

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 22 apríl 2005 :  12:53:53  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Ja som čítal z oboch "brehov" a pozorný čitateľ vie, ktorému viac dôverujem...
Netreba byt zase az taky pozorny: Nekriticky doverujes RKC.

Tomas Janovic: Horsie je uz (hoci sa to nezda), spinit do - osieho hniezda...

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 22 apríl 2005 :  14:07:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
quote:
na smrt v mukach odsudila mnozstvo ludi.

...otázka znie: Boli v vinní alebo nevinní? Boli to skutočne omyly alebo boli odsúdení nenapraviteľní ľudia?
Zastávam názor a som si istý, že svetskej moci boli odovzdaní len nenapraviteľné a nekajúcajúce sa osoby.
Aj dnes, ak je niekto nenapraviteľný, udeľuje sa mu najvyšší možný trest - a tak sme my ľudia spokojní a chránení od pochybných individuí...
quote:
Ja som uviedol jeden zoznam. Ukaz kontrazoznam.

Množstvo materiálu sa nachádza v odtajnených archívoch ale aj v serióznych publikáciach (tam ale je málo krvi, tak sú nepopulárne) - kto hľadá pravdu, nájde. Tam sú fakty. No na svete je mnoho populárnych informácií, ktoré sa hrajú na fakty, len aby zaujali.
quote:
Cize je urobeny fusersky. Ano, s tym suhlasim, po grafickej a technologickej stranke je to naozaj odpad.
Mna vsak aujima vecna sranka.

Ten web odkiaľ čerpal...? Aké má pramene? Odborné, vedecké...? Aká grafika, také info... :)
(Konkrétne otázky, očakávam konkrétne odpovede.)
quote:
Takze len z jedneho. A ako na potvoru prave tomu z RKC.

Napísal som toto: (Len treba čítať v kontexte a všetko a pozorne)
Podob knihy som čítal /konkrétne túto zatiaľ nie/
Jasný plurál - t.j. množné číslo, teda nemožno hovoriť "takze len z jedneho" (GMK, príspevok Zaslaný - 22 Apr 2005 : 12:52:27)



2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 22 apríl 2005 :  15:43:07  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
...otázka znie: Boli v vinní alebo nevinní? Boli to skutočne omyly alebo boli odsúdení nenapraviteľní ľudia?
A hned sa natiska otazka: Vinny z coho?

Zastávam názor a som si istý, že svetskej moci boli odovzdaní len nenapraviteľné a nekajúcajúce sa osoby.
Znovbu sa natiska otazka: nenapravtelny na co?

Len akoby mimochodom a napada citat z evanjelia: Nesudte...

Aj dnes, ak je niekto nenapraviteľný, udeľuje sa mu najvyšší možný trest - a tak sme my ľudia spokojní a chránení od pochybných individuí...
Bahahahahaha!

Odhliadnime teraz od skutocnosti, ze sme si to pravo uzurpovali sami, uvedomme si aj ucel trestu: Izolacia a vychova.

Taktiez si uvedomme, ze sa dav doa, po ktorej sa trest prehodnocuje.

Množstvo materiálu sa nachádza v odtajnených archívoch ale aj v serióznych publikáciach (tam ale je málo krvi, tak sú nepopulárne) - kto hľadá pravdu, nájde. Tam sú fakty. No na svete je mnoho populárnych informácií, ktoré sa hrajú na fakty, len aby zaujali.
*Dobre, tak nejake ukaz. Mozno by si mohol z nejakeho odtajneneho materialu zacitovat.

Ten web odkiaľ čerpal...? Aké má pramene? Odborné, vedecké...?
http://www.illusions.com/burning/burnwit3.htm

Aká grafika, také info...
Aplikujuc tutop praktiku prichadzam k zaveru: Potom katolicka nauka - velke smetie.

Takze len z jedneho. A ako na potvoru prave tomu z RKC.[/quote]
Napísal som toto: (Len treba čítať v kontexte a všetko a pozorne)
Podob knihy som čítal /konkrétne túto zatiaľ nie/
Jasný plurál - t.j. množné číslo, teda nemožno hovoriť "takze len z jedneho" (GMK, príspevok Zaslaný - 22 Apr 2005 : 12:52:27)

Hlupost, to ze si precital viacej knih este neznamena, ze si z nich aj cerpal. Ja som si tiez precital KKC ale necerpam z neho.

Dalsi citat: veritas Zaslaný - 22 Apr 2005 : 11:45:35
No pozri. Vychádzam už zo spomínaného prameňa - Cirkevné dejiny.

Tu si pouzil singular.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Leviathan

Stav: offline

 Odoslaný - 23 apríl 2005 :  11:23:31  Zobraziť profil  Pridať Leviathan do zoznamu priateľov
Tak mi este napadlo:Kongregacia pre nauku viery,ktorej byvalim predsedom bola jeho svatost Benedikt XVI.(Jozef Ratzinger),sa povodne volala Sacred Congregation for the Universal Inquisition,myslim ze Pavol VI. zmenil jej meno na aktualne:Congregation for the Doctrine of Faith,jej povodnym ucelom bolo chranit nabozenstvo od herezy,no a vzhladom an to ze je to najstarsiua z kongregacii,tak myslim ze nebolo vhodne ju premenovavat...k comu to bolo dobre?Aby sa odporcovia katolickej viery nemali do coho zadrapnut a provokovat(GMK,ehm...),preco by sme si nestali za cirkevnymi tradiciami?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 19 apríl 2005  ~  Posledná návšteva: 03 máj 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 23 apríl 2005 :  13:52:55  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
k comu to bolo dobre?Aby sa odporcovia katolickej viery nemali do coho zadrapnut a provokovat(GMK,ehm...)
Hmm, a prave do toho zadrapuje nas mily GMK.

preco by sme si nestali za cirkevnymi tradiciami?
Kludne stoj. Ale spytaj sa, aky je ich ucel a zmysel.+

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 24 apríl 2005 :  12:24:10  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
...otázka znie: Boli v vinní alebo nevinní? Boli to skutočne omyly alebo boli odsúdení nenapraviteľní ľudia?

Má nejaky clovek pravo niekoho odsudit na smrt?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 25 apríl 2005 :  13:54:04  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Má.
Človek môže človeka usmrtiť v týchto prípadoch:
- v spravodlivej sebaobrane
- vojak vo vojne
- po spravodlivom súde s nenapraviteľným zločincom, ktorí ohrozuje spoločnosť

Prečo?
Spravodlivá sebaobrana je jasné. Ak niekto siaha na môj život, je mojou povinnosťou si ho chrániť aj za cenu, že útočníka usmrtím, ak je to nevyhnutné. Útočník sám - tým, že zaútočil na môj život (najvzácnejší dar), stráca právo na svoj život... Je to sebaobrana.

Vojna.
Tak, ako je sebaobrana ochraňovanie seba a svojej rodiny od nepriateľov, vojna je ochrana svojho štátu, svojej domoviny pred dobyvačnými nepriateľmi. Oni tiež stratili právo na na život, keď sa rozhodli lúpiť a zabíjať ľudí v inej krajine. Teda v obrannjej vojne môžem kľudne útočníka, ak je to potrebné usmrtiť.

Súd.
Ako je vojna ochrana štátu a jeho obyvateľov pred vonkajším nepriateľom, tak je spravodlivý súd, ukončený najvyšším možným rozsudkom, ochrana občanov a spoločnosti zvnútra.
Nenapraviteľný zločinec stráca právo na svoj život, keď siaha na životy občanov vlastného štátu alebo rozvracia systém, či búri ľudí alebo inak vážne narušuje kľud.
Súd chráni dobrých občanov od zlých.

Ak je niekto vrahom, stráca právo na svoj život.

Ale ak sa dá, treba uplatňovať milosrdenstvo a láskavosť. No nie vždy sa to dá...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 apríl 2005 :  14:37:04  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Poznamka pre GMK: Ovladaj sa pri diskusiach s ostatnymi - slovne spojenia ako primitivny hlupacik, Ty primitivny imbecil, si iba zadubeny - tu nechcem vidiet. Viem, je to pre Teba nadcloveka s nadinteligenciou tazke bavit sa s obycajnym plebsom, ale ak nedokazes pri tom neurazat, tak sa radsej nezapajaj.
Dakujem.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 apríl 2005 :  14:42:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
Ja som si tiez precital KKC ale necerpam z neho.


O tomto Tvojom tvrdeni si dovolim velmi silne pochybovat. Samozrejme nemozem dokazat opak, ale z toho co pises, mas o katolickej vierouke len velmi povrchne, skoro by sa dalo povedat az "popularne naucne" vedomosti.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 apríl 2005 :  18:25:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
O tomto Tvojom tvrdeni si dovolim velmi silne pochybovat. Samozrejme nemozem dokazat opak, ale z toho co pises, mas o katolickej vierouke len velmi povrchne, skoro by sa dalo povedat az "popularne naucne" vedomosti.
Ved hovorim, ze som si ho precital, ale z neho necerpam.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2005 :  09:24:35  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Má.
Človek môže človeka usmrtiť v týchto prípadoch:
- v spravodlivej sebaobrane
- vojak vo vojne
- po spravodlivom súde s nenapraviteľným zločincom, ktorí ohrozuje spoločnosť


Veritas a co povies na prikazanie NEZABIJES, alebo to mozme chapat aj inak... to by by sme mohli chapat inak aj nepokradnes, nezosmilnis, nepovies krive svedectvo... ale ved aj nebudes mat inych bohov mozme chapat inak, ze.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2005 :  09:26:46  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Ak je niekto vrahom, stráca právo na svoj život.


Tak toto je veritas krestanstvo v praxi... Asi ti nic nehovori milujte svojich nepriatelov... uz som ti to raz napisal a znova to zopakujem, tvoje nazory a postoje su vhodne tak na inkvizicny sud.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2005 :  10:39:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Nechápeš...
Takto cez "mejl" Ti to proste nedokážem vysvetliť...
Darmo.

NEZABIJEŠ - plne rešpektujem a plne dodržiavam toto Božie prikázanie so VŠETKÝMI súvisiacimi súvislosťami!

VRAH stráca... - Ten, kto práve siaha na život blížneho, stráca právo na svoj život v tej chvíli...

Ale vrah, v zmysle, že niekto niekoho zabil a uvedomil si chybu, ľutuje - to je niečo úplne iné...

Myslím, že osobne by sme sa asi viacej pochopili - takto si o mne, žiaľ, myslíš, že som katolík a že som absolútne "mimo"... Škoda...

Ale kto chce, pochopí...

Boh s Tebou, Lajos! :)

P.S.
Jasne som napísal, no asi si nedočítal príspevok do konca:
quote:
Ale ak sa dá, treba uplatňovať milosrdenstvo a láskavosť. No nie vždy sa to dá...


2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2005 :  14:21:02  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
veritas, tiez ma najprv zarazilo tvoja veta : vrah straca pravo na zivot. ale ked tak teraz nad tym rozmyslam ma napadlo nieco ine.
Ide o to, ze clovek zijuci v mieri s Bohom, ma moznost prijat sviatosti pred odchodom na druhy svet a tak sa posilnit na cestu(aby v bolesti umierania clovek dokazal olutovat svoje hriechy a nie pridat si dalsi a to uz nenapravitelny). A ide o to, ze vrah ak je zabity v sebeobrane(ja ho zabijem-nie chtiac a umyselne), stratil moznost prijat tieto sviatosti, stratil i oznost olutovat a nadovazok mohol i pocas umierania spachat hriech, ktory uz takisto nemusi lutovat - tym sam seba odsudzuje. Ja preberam zodpovednost za jeho smrt, hoci tam nebol umysel, ale to ze som si chranil zivot je pre mna polahcujuca okolnost. Ale mal by som sa toho vrah skor znesknodnit takym sposobom, aby zostal nazive.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2005 :  15:01:13  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
quote:
Ale mal by som sa toho vrah skor znesknodnit takym sposobom, aby zostal nazive.

Veď to je tá veta, čo som aj ja napísal, že v spravodlivej sebaobrane.

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2005 :  15:13:25  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
jasne, mne je to jasne, len vies, niektory nedocitaju dokonca, tak im to treba este raz napisat.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2005 :  20:16:44  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
VRAH stráca... - Ten, kto práve siaha na život blížneho, stráca právo na svoj život v tej chvíli...
Nielen v slovenskom pravnom poriadku, ale i v zivote krestana plati jedno pravidlo: To ze niekto siahne tebe na prava ta este neopravnuje siahat inym. Alebo inak: Ak ty siahnes niekomu na pravo, este to nikoho neopravnuje siahat na prava tebe.

Veritas sa snazi budit dojem krestana, ale je to pomstychtivy zakerak (o com som sa viacnasobne presvedcil na vlastne oci).

Mimochodom: Krestanske - Nastav druhe lice - ti zjavne nic nehovori. Esteze si najdes tisisc sposobov, ako sa z toho vykrutit a pred sebou ospravedlnit.

Myslím, že osobne by sme sa asi viacej pochopili - takto si o mne, žiaľ, myslíš, že som katolík a že som absolútne "mimo"... Škoda...
Myslim si dokonca, ze si pomstychtivy zakerak.

Ale ak sa dá, treba uplatňovať milosrdenstvo a láskavosť. No nie vždy sa to dá...
To je tvoj problem. Milosrdenstvo a laskavost sa da uplatnovat vzdy, len nie vzdy je prijate, ako by si si zelal. Niekedy znaci laskavost znacne ukratenie na tvojich vlastnych pravach. A to sa tebe nelubi. Ze mas byt laskavy a milostivy a strasne sa obetovat (dokonca na vlastnom zivote).

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  05:50:31  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
GMK,(ale nielen Ty), ako by si sa zachoval Ty v tych 3 pripadoch, ktore spomina veritas? vsetko daj bokom a skus sa vzit, ze si v tej situacii...ako zareagujes?
Bol si na zakl. vojenskej sluzbe? mal si v rukach, na strazi zbran s ostrymi nabojmi a bolo Ti jasne, co je Tvojou povinnostou ako vojaka?
Je azda sudca vrahom, ked niekolkonasobneho vraha odsudi na smrt?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  06:47:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
GMK,(ale nielen Ty), ako by si sa zachoval Ty v tych 3 pripadoch, ktore spomina veritas? vsetko daj bokom a skus sa vzit, ze si v tej situacii...ako zareagujes?
Treba rozlisit ako zareagujem a ako by som mal zareagovat ako krestan.
Odpoveda na otazku, akoby som zareagoval ti neviem dat, lebo este nedavno som sa pozoroval ako som z nestastia a z nenavisti bol schopny ublizovat uplne zakerne. Viem vsak, ako by mal zareagovat krestan.
v spravodlivej sebaobrane
Sebaobrana nemoze byt spravodliva, ci nespravodliva, je to proste len sebaobrana. Sebaobrana je odvratenie hroziaceho utoku, alebo jeho nebezpecia s vynalozenim primeranych prostriedkov. Zabitie v sebaobrane je teda take, ze by si velku ujmu na zdravi, ci dokonca na zivote urcite ziskal, ak by si nezabil druheho utocnika. Ze toto riziko na seba utocnik berie je neodskriepitelne. Aky bol posoj Krista, ked ho chceli ucennici so zbranou v ruke branit v Getsemanskej zaharade?

vojak vo vojne
Jednoznacne ano. Krestan sa musi rozhodnut, ci bude poslchat Krista a jeho prikaz lasky, alebo bude patrit do tej masinerie *****zmu, ktorym armada a vojsko je.

Prave preto stat, ci vojnova klika vyvija tolko usilia pre popularizaciu armady a vzbudenia pocitu paradnosti a prudkosti. Preto serialy ako JAG, RAMBO, je to len sucast sprostej propagandy.

po spravodlivom súde s nenapraviteľným zločincom, ktorí ohrozuje spoločnosť
Ako ohrozuje spolocnost? Co je to 'ohrozovat spolocnost'? Mi to prpomina ohananie sa 'vyssim zajmom'. Trest smrti je najnakladnejsi sposob trestu, teda nie je pohnutkou ekonomicky dovod.

Jedinym dovodom pre udelenie trestu smrti je pomsta - oko za oko. Hoci sa jej dava institucionalny charakter. Pomsta uz z principu je zla a odsudeniahodna. Bars aj na zaklade institucionalneho sudneho procesu.

POZNAMKA: Slovicko pravodlivy ako v pripade sebaobrany, tak i sudu bolo len veritasovym trikom vyvolavajuci podvedome pocit spravnosti a spravodlivosti. GMKa vsak neoklamal.

Bol si na zakl. vojenskej sluzbe? mal si v rukach, na strazi zbran s ostrymi nabojmi a bolo Ti jasne, co je Tvojou povinnostou ako vojaka?
Nebol som na vojenskej sluzbe a ani nikdy nebudem. Prave preto, ze viem, co to obnasa, nebudem ani krivo prisahat (lebo vojenska prisaha by bola kriva prisaha) a nebudem si davat na plecia nieco, co viem, ze je proti mojmu presvedceniu. Krestan nema byt co vojakom. Lebo sa musi rozhodnut: Budem dobrym vojakom, ci dobrym krestanom.

Mna by teraz zaujimalo, aka by bola tvoja volba?

Je azda sudca vrahom, ked niekolkonasobneho vraha odsudi na smrt?
Je spoluvinnikom. Podiela sa na vrazde (navyze z pomsty), hoci jej bol dany institucionalny charakter.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  07:46:49  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
vies na co vsetko sa vztahuje prikazanie nezabijes? Ze nebudes robit veci, ktore by negativnym sposobom ovplyvnili aj tvoje zdravie. Precitaj si KKC, tam to mas lepsie vysvetlene. Aj Kristus sa branil, ked ho sluha nespravodlivo udrel po ustach, ked bol pred Kajfasom. Nechat sa udriet po druhom lici ma clovek, ked by hrozilo ze by sa nechal vyprovokovat k veciam, ktore by mohol neskor lutovat, ale samozrejme nie ak je v ohrozeni zivota - tam ma uz clovek na vyber a je dolezity jeho umysel.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  07:53:27  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Len by som chcel vediet veritas, kde si zobral taku haluz, ze ak niekto niekomu siaha na zivot, tak automaticky straca narok na ten svoj... z ucenia Jezisa asi nie.
Prepac ale asi nevies o com hovoris. Davas napr. otazku, ako by si sa zachoval pri sebeobrane ked... taketo otazky su nezmyselne. To ti hovorim ako clovek, ktory ma hodne skusenosti s teoriou aj praxou pouzivania zbrani a hovorim, ze nikdy presne nevies, ako budes v tej danej situacii reagovat. K tej armade... ucilo ma aj vela dostojnikov, ci cinnych, alebo vo vysluzbe a dovolim si tvrdit, ze pri takychto ludoch je vojna len masovym zabijanim, kde sa straty rataju na percenta, takze o nejakych vznesenych obrannych cieloch tazko hovorit. A ak je niekto "nebezpecny pre spolocnost" tak ho treba od nej oddelit, pretoze ak mu smrtou odoberies moznost na pokanie, tak jeho krv je na tvojich rukach.
A este k tej armade. Vzdy sluzila a sluzi ako mocensky nastroj, ci v rukach Hitlera, alebo Tisa, alebo komunistov alebo USA - vyber si.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  07:55:31  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Pekne si to vysvetlil alesko, princip je princip, ale neplati vzdy. Krestan sa samozrejme nema nechat vyuzivat alebo zneuzivat, ale o tom nadstaveni lica to bude asi trocha inak.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  07:57:17  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
A prosim zmente nazov temy Svata inkvizicia - tieto slova k sebe urcite nepatria.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  08:27:15  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
GMK, nechcel som rozlisenie Tvojich odpovedi (azda predsal len nie si schyzofrenik, krestan alebo jeho prudkost), bol som zvedavy na Tvoju priemu, alebo teda, na predpoklad priamej reakcie v danych troch bodoch.
Moja (predpokladana) volba? (predpokladana preto, lebo nik za seba nevie zarucit, ak je v tazkom strese):
sebaobrana? urcite by som sa nesnazil utocnika zabit, skor ucinne paralyzovat, pripadne zranit, tak, aby ma uz nemohol ohrozovat.
Vojak? ja som nemal moznost vyhnut sa ZVS, boli sme prvy rocnik po pade socializmu, tvrdych 18 mesiacov. Zvladol som ich, dokonca, paradoxne, vdaka vojencine sa mi otvorili oci a rozvinula moja viera, nenachadzal som zmysel a logiku v bezuzdnom sikanovani, fajceni ci opijani sa... bol som (aj) straznik a casom velitel straze, s jasnymi prikazmi, co robit v pripade ohrozenia objektu (protivzdusne rakety...), som presvedceny, ze by som vsak pripadneho utocnika nezabil, iba v pripade neuposluchnutia vyzvy a vystrazneho vystrelu zranil...
A pokial ide o sud, ak by som aj bol sudca, alebo v pozicii sudcu, nevyslovil, ani nevykonal by som trest smrti..nie nato som prisiel na tento svet. Zaujalo ma vsak Tvoje:
quote:
Trest smrti je najnakladnejsi sposob trestu, teda nie je pohnutkou ekonomicky dovod.

, skor svet dnes hodnoti, ze na veznov vela stat a teda danovnici platia, doplacaju, ze dlhe, dozivotne vezby su nakldane, pokial vezen nepracuje... Je to vsak tendencia a populizmus, urcite sa s tym nestotoznujem, ale suhlasim s Lajosom, ze treba recidivistov izolovat.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2005 :  08:38:18  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
To, čo som napísal, za tým si stojím.
Skúsim ešte jeden pokus, a ak ani to nevyjde, nadobudnem dojem, že niektorí si žijú vo svojom vlastnom svete...
V priebehu dňa pribudne téma - mravouka, a tam rozpíšem 5. božie prikázanie z pohľadu kresťana.
Tam sa bude možné vyjadriť k 5. prikázaniu ako k celku...

BVZ!

P.S.
Zatiaľ ma GMKove a Lajosove príspevky vôbec nepresvedčili, že to, čo sa hovorí o 5. božom prikázaní a čo som napísal ja, je zlé...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 14 Previous Topic: Satana v ortodoxnej cirkvi Téma Next Topic: rudolf balaz  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06