Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Pristup k antikoncepcii
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Masturbacia Téma Next Topic: rasovo zmiešané manželstvá
Strana: z 9

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  16:52:33  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Janka naznacuje sa nam, ze Boh v Pisme a Tradicii nedal vsetko, a ze mnoho veci si nechal pre seba... desiva predstava o Bohu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  16:58:27  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Prečo Boha ohraničujete len do Písma a Tradície?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  18:36:52  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Ešte niešo Mak - existuje niečo ako Pearlov index. - relevantné hodnotenie spoľahlivosti antikoncepcie. Bil. met v tomto prepadá......

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  19:20:22  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Podobne ako pri iných spôsoboch merania spoľahlivosti antikoncepčných metód, je aj PI silne ovplyvňovaný vzorkou testovaných osôb, ich kultúrnymi zvyklosťami, frekvenciou pohlavného styku, mierou a správnosťou oboznámenia sa s používanou antikoncepčnou metódou, plodnosťou... Skúsenejšie páry, majú PI výrazne nižší než páry, ktoré s danou metódou začínajú. Vo väčšine prípadov zlyhania antikoncepčnej metódy ide o zlyhanie ľudského faktora a nie samotného antikoncepčného prostriedku (vynechanie tabletky, neskoré vytiahnutie údu pri prerušovanej súloži, nesprávne nasadenie prezervatívu, ...).
Najväčšou slabinou Pearlovho indexu je, že nereflektuje počet pohlavných stykov jednotlivých párov v danom roku a výsledky tak nemusia zodpovedať skutočnej spoľahlivosti antikoncepčnej metódy. Jeho hlavnou výhodou je, že sa pomerne jednoducho dá vypočítať.


http://sk.wikipedia.org/wiki/Pearlov_index

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  20:45:54  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

citácia:

2370 Periodická zdržanlivosť a metódy regulácie plodenia založené na sebapozorovaní a využívaní neplodných období sú v súlade s objektívnymi kritériami morálnosti. Tieto metódy rešpektujú telo manželov, napomáhajú ich vzájomnú nežnosť a podporujú výchovu k pravej slobode. Naopak, vnútorne (svojou vnútornou povahou)je zlé každé „konanie, ktoré – keď sa manželský úkon predvída alebo vykonáva, alebo vedie k svojim prirodzeným následkom – by malo za cieľ zabrániť plodeniu alebo by sa chcelo použiť ako prostriedok na tento cieľ“.
„Proti prirodzenej reči, ktorá vyjadruje vzájomné a úplné darovanie sa manželov, antikoncepcia stavia objektívne protikladnú reč, že totiž už nejde o úplné darovanie sa druhému. Z toho plynie nielen pozitívne a rozhodné odmietnutie otvorenosti pre život, ale aj falšovanie vnútornej pravdy o manželskej láske, ktorá smeruje k darovaniu sa celej osoby… Tento antropologický a zároveň i morálny rozdiel medzi antikoncepciou a využívaním období neplodnosti… obsahuje v sebe dve predstavy o človeku a o ľudskej sexualite, ktoré sú navzájom nezmieriteliné.“


Takže žiadna zmena - používanie antikoncepcie je zlé. Bez výnimky. A iné texty v KKC sú taktiež prinajmenšom v tejto veci (plodnosť manželstva) zhodné s učením Cirkvi aj z obdobia pred 2VK. Kňazi čo tvrdia opak a totiž, že v istých situáciách AK, môžu ľudia používať sú heretici.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  14:16:57


Dakujem, ze ste sa pridal do debaty.

Mam otazky ohladom textu, ktory ste dal:
1. Ako by ste vysvetlil toto: "Naopak, vnútorne (svojou vnútornou povahou)je zlé každé „konanie, ktoré – keď sa manželský úkon predvída alebo vykonáva, alebo vedie k svojim prirodzeným následkom– by malo za cieľ zabrániť plodeniu alebo by sa chcelo použiť ako prostriedok na tento cieľ "
2. Preco je antikoncepcia zla?


 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  20:47:00  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
A tiež by som chcel podotknúť, že život je často tak komplikovaný, že sa nevojde do žiadnej knižky.
Pôvodne zaslal Mx - 21 február 2014 :  21:25:08

Noze, skuste napisat, ako ste to naozaj myslel.
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  13:27:01

Napríklad takto:
Ale Ježiš urobil ešte veľa iného. Keby sa to všetko malo dopodrobna opísať, myslím, ani na celom svete by nebolo dosť miesta na knihy, ktoré by bolo treba napísať.

Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2014 :  16:42:58


Skuste vlastnymi slovami, prosim Vas.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  20:52:23  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Janka naznacuje sa nam, ze Boh v Pisme a Tradicii nedal vsetko, a ze mnoho veci si nechal pre seba... desiva predstava o Bohu.

Pôvodne zaslal mino - 24 február 2014 :  16:52:33


Nechcela by som.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  21:19:11  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Nechcú napr. preto, že neuznávajú učenie RKC, tým pádom antikoncepciu za hriech nepovažujú, teda sa z toho ani nespovedajú. Iní ju považujú ju za hriech a berú to tak, že veď sa z toho vyspovedajú. Ďalší si povedia, že nechcú byť pokryteckí antikoncepciu používajú, nespovedajú sa vôbec keďže sa jej nechcú vzdať a ich duchovný život upadá.

To sú len moje úvahy, tých možností a kombinácií je predpokladám viac. Netreba zabúdať, že všetci sme hriešni, diabol číha všade.
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  19:10:08


Chcel by som sa vyjadriť len k nasledujúcom veciam:

Ad: duchovný život upadá
Nemôže upadať, čo neexistuje. Nedá sa ignorovať Boží príkaz a žiť duchovným životom.

Ad: berú to tak, že sa vyspovedajú
Tak toto je opovážlivé spoliehanie sa na Božie milosrdenstvo. Neodpustiteľný hriech proti Duchu Svätého. Takýchto ľudí asi ani netreba riešiť. Ich stav bez zvláštneho zásahu Božej milosti je strašný (z môjho pohľadu).

Ad: diabol číha všade
Nerobme z diabla Boha. Iba Boh je všadeprítomný. Nie za všetko zlo je zodpovedný diabol, za niečo si napríklad môžeme sami spolu s našou hriešnou prirodzenosťou.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  21:32:42  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
citácia:
A tiež by som chcel podotknúť, že život je často tak komplikovaný, že sa nevojde do žiadnej knižky.
Pôvodne zaslal Mx - 21 február 2014 :  21:25:08

Noze, skuste napisat, ako ste to naozaj myslel.
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  13:27:01

Napríklad takto:
Ale Ježiš urobil ešte veľa iného. Keby sa to všetko malo dopodrobna opísať, myslím, ani na celom svete by nebolo dosť miesta na knihy, ktoré by bolo treba napísať.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2014 :  16:42:58

Skuste vlastnymi slovami, prosim Vas.
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  20:47:00

Vlastnými slovami? Nechcel som samozrejme povedať, že Boh nám nedal všetko. Chcel som povedať, že život ľudí vie byť natoľko rozmanitý, pestrý a niekedy aj komplikovaný, že sa odpovede na niektoré otázky nedajú nájsť v knižkách a preto človek potrebuje živé magistérium Cirkvi. Bolo by naivné si myslieť, že všetky odpovede sme už dostali niekde napísané, lebo potom by sme už nepotrebovali Magistérium. Nové časy prinášajú nové problémy a niekedy nemusí byť jednoduché identifikovať ich a už vôbec nie nájsť riešenie.
Ako príklad uvediem zo života Dona Bosca. Za jeho čias boli špecifické, nové problémy s mládežou, ktorá sa sťahovala z vidieka do miest, bez rodičov a pod. A vtedajšia hierarchia akosi nevedela zareagovať. Don Bosco pochopil, že ťahať ich z väzenia nie je riešenie, že je to už neskoro, on im musí pomôcť sa tam vôbec nedostať. A toto by v tej dobe v žiadnej knihe nenašiel exaktne napísané. A to už kopec vecí napísaných v jeho časoch bolo.

Takže som chcel povedať, že život sa nedá zavrieť do knižiek.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  22:00:27  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

Dakujem, ze ste sa pridal do debaty.

Mam otazky ohladom textu, ktory ste dal:
1. Ako by ste vysvetlil toto: "Naopak, vnútorne (svojou vnútornou povahou)je zlé každé „konanie, ktoré – keď sa manželský úkon predvída alebo vykonáva, alebo vedie k svojim prirodzeným následkom– by malo za cieľ zabrániť plodeniu alebo by sa chcelo použiť ako prostriedok na tento cieľ "
2. Preco je antikoncepcia zla?
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  20:45:54


Ďakujem za otázky

1:

"svojou vnútornou povahou" - teda, samotný ten čin je v týchto prípadoch zlý. Nemôžme teda hľadať výhovorky v štýle: "ale keď zrovna za tejto úplne výnimočnej situácie je to trochu inak..."
"predvída alebo vykonáva" - teda počas úkonu, alebo ak sa dá predpokladať, že k úkonu dôjde (toto sa myslím vzťahuje aj na prípad, kedy by napríklad žena pri prechode frontu predpokladala, že môže dôjsť k znásilneniu)
"vedie k svojim prirodzeným následkom" - toto je zjavne mierené proti tabletkám "ráno po", či ako sa im to nadáva
"malo za cieľ zabrániť plodeniu" - vylučuje použitie v prípade, že sa AK použije primárne za účelom, aby nedôšlo k počatiu
"chcelo použiť ako prostriedok na tento cieľ" - tomuto rozumiem v zmysle, že sa autor textu snaží vylúčiť možnosť, že by niekto AK použil s tým, že primárny cieľ je iný, než zabránenie počatiu a na dosiahnutie cieľa si spomedzi rôznych riešení (prípadne aj samotný cieľ sa môže snažiť dosiahnuť práve preto, aby ho dosiahol použitím AK) vyberie práve AK v štýle: "Ale veď ja to neberiem kvôli zabráneniu počatia, ale mne to robí dobre na pleť".

Je to napísané dosť krkolomne, no nevidím tam rozpor s katolíckou vierou.

2:

Cirkev učí, že je zlá. To mi ako základ stačí. Priznám sa, že neviem presne zdôvodniť prečo. Je to na základe sv. Písma (Onan), určite to má oporu aj v Tradícii. Avšak zdôvodniť presne prečo je hriešna neviem.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  22:07:27  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Vlastnými slovami? Nechcel som samozrejme povedať, že Boh nám nedal všetko. Chcel som povedať, že život ľudí vie byť natoľko rozmanitý, pestrý a niekedy aj komplikovaný, že sa odpovede na niektoré otázky nedajú nájsť v knižkách a preto človek potrebuje živé magistérium Cirkvi. Bolo by naivné si myslieť, že všetky odpovede sme už dostali niekde napísané, lebo potom by sme už nepotrebovali Magistérium. Nové časy prinášajú nové problémy a niekedy nemusí byť jednoduché identifikovať ich a už vôbec nie nájsť riešenie.
Ako príklad uvediem zo života Dona Bosca. Za jeho čias boli špecifické, nové problémy s mládežou, ktorá sa sťahovala z vidieka do miest, bez rodičov a pod. A vtedajšia hierarchia akosi nevedela zareagovať. Don Bosco pochopil, že ťahať ich z väzenia nie je riešenie, že je to už neskoro, on im musí pomôcť sa tam vôbec nedostať. A toto by v tej dobe v žiadnej knihe nenašiel exaktne napísané. A to už kopec vecí napísaných v jeho časoch bolo.

Takže som chcel povedať, že život sa nedá zavrieť do knižiek.

Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2014 : 21:32:42



Viete, co je predmetom Ucitelskeho uradu Cirkvi?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  22:23:35  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:


1:

"svojou vnútornou povahou" - teda, samotný ten čin je v týchto prípadoch zlý. Nemôžme teda hľadať výhovorky v štýle: "ale keď zrovna za tejto úplne výnimočnej situácie je to trochu inak..."
"predvída alebo vykonáva" - teda počas úkonu, alebo ak sa dá predpokladať, že k úkonu dôjde (toto sa myslím vzťahuje aj na prípad, kedy by napríklad žena pri prechode frontu predpokladala, že môže dôjsť k znásilneniu)
"vedie k svojim prirodzeným následkom" - toto je zjavne mierené proti tabletkám "ráno po", či ako sa im to nadáva
"malo za cieľ zabrániť plodeniu" - vylučuje použitie v prípade, že sa AK použije primárne za účelom, aby nedôšlo k počatiu
"chcelo použiť ako prostriedok na tento cieľ" - tomuto rozumiem v zmysle, že sa autor textu snaží vylúčiť možnosť, že by niekto AK použil s tým, že primárny cieľ je iný, než zabránenie počatiu a na dosiahnutie cieľa si spomedzi rôznych riešení (prípadne aj samotný cieľ sa môže snažiť dosiahnuť práve preto, aby ho dosiahol použitím AK) vyberie práve AK v štýle: "Ale veď ja to neberiem kvôli zabráneniu počatia, ale mne to robí dobre na pleť".

Je to napísané dosť krkolomne, no nevidím tam rozpor s katolíckou vierou.


2:

Cirkev učí, že je zlá. To mi ako základ stačí. Priznám sa, že neviem presne zdôvodniť prečo. Je to na základe sv. Písma (Onan), určite to má oporu aj v Tradícii. Avšak zdôvodniť presne prečo je hriešna neviem.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  22:00:27


Sam napisete, ze je to krkolomne napisane, a ani sa nedozviete, co by ste sa za chvilu dozvedel z normalnej katolickej knizky. Mnohi si z tej vety precitaju to svoje a vsetci budu spokojni, ako nezavadne napisane.
Ked sa smiem spytat, preco dokazujete, ze KKC je v sulade s katolickou vierou?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  22:35:23  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

Sam napisete, ze je to krkolomne napisane, a ani sa nedozviete, co by ste sa za chvilu dozvedel z normalnej katolickej knizky. Mnohi si z tej vety precitaju to svoje a vsetci budu spokojni, ako nezavadne napisane.
Ked sa smiem spytat, preco dokazujete, ze KKC je v sulade s katolickou vierou?
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  22:23:35


Ja ale nikde netvrdím, že to inde nie je napísané lepšie. Však predsa Vy viete, že KKC nepokladám za dobrý katechizmus. Je napísaný komplikovane a nie tak jasne, akoby katechizmus napísaný byť mal. Z toho čo je napísané v mnou citovanom texte však nikto nemôže vyvodiť žiadnym rozumným spôsobom nič, čo by znamenalo, že AK je prijateľná.

Ja v tejto téme rozhodne nechcem dokazovať niečo o KKC. Bola tu požiadavka, že nech sa dá niečo z dokumentov 2VK na porovnanie, čo učila o tomto Cirkev kedysi a čo učí dnes a tak som dal.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2014 :  22:46:13  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Sam napisete, ze je to krkolomne napisane, a ani sa nedozviete, co by ste sa za chvilu dozvedel z normalnej katolickej knizky. Mnohi si z tej vety precitaju to svoje a vsetci budu spokojni, ako nezavadne napisane.
Ked sa smiem spytat, preco dokazujete, ze KKC je v sulade s katolickou vierou?
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  22:23:35


Ja ale nikde netvrdím, že to inde nie je napísané lepšie. Však predsa Vy viete, že KKC nepokladám za dobrý katechizmus. Je napísaný komplikovane a nie tak jasne, akoby katechizmus napísaný byť mal. Z toho čo je napísané v mnou citovanom texte však nikto nemôže vyvodiť žiadnym rozumným spôsobom nič, čo by znamenalo, že AK je prijateľná.

Ja v tejto téme rozhodne nechcem dokazovať niečo o KKC. Bola tu požiadavka, že nech sa dá niečo z dokumentov 2VK na porovnanie, čo učila o tomto Cirkev kedysi a čo učí dnes a tak som dal.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  22:35:23


Este raz dakujem pekne za prispevky.
Snad niekomu po ich precitani nieco dojde.
Mne su uzitocne.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  09:54:56  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Takže som chcel povedať, že život sa nedá zavrieť do knižiek.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2014 : 21:32:42

Viete, co je predmetom Ucitelskeho uradu Cirkvi?
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  22:07:27

Áno, viem.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  16:03:28  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Cirkev učí, že je zlá. To mi ako základ stačí. Priznám sa, že neviem presne zdôvodniť prečo. Je to na základe sv. Písma (Onan), určite to má oporu aj v Tradícii. Avšak zdôvodniť presne prečo je hriešna neviem.
Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  22:00:27

Prekvapuje ma, že neviete prečo Cirkev učí, že je niečo zlé. Buď sa Vás to netýka alebo Vás to nezaujíma - môžem poprosiť, aby ste to objasnili ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  17:45:56  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Ešte niešo Mak - existuje niečo ako Pearlov index. - relevantné hodnotenie spoľahlivosti antikoncepcie. Bil. met v tomto prepadá......

Pôvodne zaslal slovenka - 24 február 2014 :  18:36:52


Neviem odkial mas taku informaciu, pretoze Pearl index pre BOM je 99%, cosom uz uviedol akurat som nenapisal ze to je Pearl index. Skus si doplnit vedomosti. Aj Syptotermalna metoda ma peral index 99%.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  18:28:12  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Pravdou ale je, že Pearl Index nie je optimálny na stanovenie "reálnej bezpečnosti" tej ktorej metódy. Totiž teoreticky alebo za istých okolností môže byť veĺmi nízky (<1) no v praxi naopak až okolo 20.

Tu je na túto tému trochu vedy: http://humrep.oxfordjournals.org/content/22/5/1310.full.pdf+html

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  18:48:59  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Ja by som len rád poznamenal, že meranie teploty je pri niektorých metódach možno realizovať aj napríklad v ústach, ale je potrebné dodržiavať pri tom určité pravidlá.
A tiež je vhodné, aby "meranie" robila manželka a "vyhodnocovanie" robil manžel.

Osobne si neviem predstaviť prípad, ktorý tu odprezentovala slovenka. Tieto veci sú silne individuálne a bez dôkladnejšieho poznania konkrétneho prípadu je ťažké k tomu niečo poradiť.

Ak by som ale za seba mal porovnať dve, asi najpoužívanejšie PPR, tak presnejšia je modifikovaná STM a potom BOM. No je pravda, že obe vychádzajú zo štatistiky pri predpovedaní a práve na to sa hodí "mužská logika". Princíp je v tom, že na základe minulých meraní sa robí predikcia, aký asi bude cyklus ženy. Zvyčajne je možné s celkom dobrou presnosťou určiť deň ovulácie, ostatné veci sú o experimentovaní. PPR sú o plánovaní rodičovstva nie o antikoncepcii, vyžadujú sebaovládanie a odriekanie, ako mnohé iné veci. Ja verím, že keď Boh zošle kríž, tak dá aj milosť vydržať. A po skúške to všetko vynahradí.

PS: Jediná bezpešná a bezhriešna antikoncepcia bola a vždy bude abstinencia.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  20:41:16  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Cirkev učí, že je zlá. To mi ako základ stačí. Priznám sa, že neviem presne zdôvodniť prečo. Je to na základe sv. Písma (Onan), určite to má oporu aj v Tradícii. Avšak zdôvodniť presne prečo je hriešna neviem.
Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  22:00:27

Prekvapuje ma, že neviete prečo Cirkev učí, že je niečo zlé. Buď sa Vás to netýka alebo Vás to nezaujíma - môžem poprosiť, aby ste to objasnili ?

Pôvodne zaslal Guliver - 25 február 2014 :  16:03:28


Reconquistador pisal s ohladom na dany citat, pretoze sa z neho neda vycitat, preco je antikoncepcia zla.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  21:02:30  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
Takže som chcel povedať, že život sa nedá zavrieť do knižiek.
Pôvodne zaslal Mx - 24 február 2014 : 21:32:42

Viete, co je predmetom Ucitelskeho uradu Cirkvi?
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  22:07:27

Áno, viem.

Pôvodne zaslal Mx - 25 február 2014 :  09:54:56


aha
Toto Vase:
"Bolo by naivné si myslieť, že všetky odpovede sme už dostali niekde napísané, lebo potom by sme už nepotrebovali Magistérium. Nové časy prinášajú nové problémy a niekedy nemusí byť jednoduché identifikovať ich a už vôbec nie nájsť riešenie."
hoci pekne prizdobene, dokonca ste aj napisal, ze "Boh nam dal vsetko", ale Vase myslienkove pochody aj tak dosli k zaveru, ktory mi pripomina tuto vetu:
"Božské zjevení jest nedokonalé (a nejisté) a je tudíž podrobeno ustavičnému a neomezenému pokroku, který odpovídá všeobecnému pokroku lidského rozumu."
Okrem ineho.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  21:09:35  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Reconquistador pisal s ohladom na dany citat, pretoze sa z neho neda vycitat, preco je antikoncepcia zla.
Pôvodne zaslal janka - 25 február 2014 :  20:41:16

Počkám na odpoveď Reconquistadora, azda nepotrebuje hovorcu

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  21:11:22  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Ja verím, že keď Boh zošle kríž, tak dá aj milosť vydržať. A po skúške to všetko vynahradí.
Pôvodne zaslal Mx - 25 február 2014 :  18:48:59

Len dúfam, že nepovažujete dieťa za kríž, alebo za niečo, čo treba "vydržať".

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  22:21:58  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:


Takže žiadna zmena - používanie antikoncepcie je zlé. Bez výnimky. A iné texty v KKC sú taktiež prinajmenšom v tejto veci (plodnosť manželstva) zhodné s učením Cirkvi aj z obdobia pred 2VK. Kňazi čo tvrdia opak a totiž, že v istých situáciách AK, môžu ľudia používať sú heretici.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  14:16:57



Suhlasim.
Naozaj modernistov nemozno obvinit zeby sa co len pozitivne vyjadrili ze AC je v poriadku. (pamatame si aky rozruch tu bol, ked ratzinger pripustil kondomy v jednej jedinej prilezitosti...)
Je otazne kde ti heretici v roli knazov prichadzaju k takym nezmyslom ako prichadzaju - zeby skutocne naval kajucnikov, ktori to proste uz nezvladaju? (je potom aj jasne ze ako knazi v spovedelniciach su nepouzitelni)
Ja sa ale nicomu nedivim, vsak bludy sa daju rozsirit aj inak ako pozitivne ich podporovat, nie?


K tomu KKC, katechizmus je bud dobry, alebo nie je katechizmus.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 25 február 2014 :  23:00:11  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Cirkev učí, že je zlá. To mi ako základ stačí. Priznám sa, že neviem presne zdôvodniť prečo. Je to na základe sv. Písma (Onan), určite to má oporu aj v Tradícii. Avšak zdôvodniť presne prečo je hriešna neviem.
Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  22:00:27

Prekvapuje ma, že neviete prečo Cirkev učí, že je niečo zlé. Buď sa Vás to netýka alebo Vás to nezaujíma - môžem poprosiť, aby ste to objasnili ?

Pôvodne zaslal Guliver - 25 február 2014 :  16:03:28



Pre praktický život je dôležitejšie vedieť čo Cirkev učí než vedieť to, prečo to učí. Zaujíma ma to, ale sú pre mňa aj aktuálnejšie veci, než toto.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 9 Previous Topic: Masturbacia Téma Next Topic: rasovo zmiešané manželstvá  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06