Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Pristup k antikoncepcii
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Masturbacia Téma Next Topic: rasovo zmiešané manželstvá
Strana: z 9

Guliver

Stav: offline

Odoslaný - 23 február 2014 :  13:22:36  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Písala som, že nedokážu, alebo nechcú. Myslím si, že na to netreba odpovedať.
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  13:20:46

Celé Nemecko nepovažuje antikoncepciu za hriech a Vy tu napíšte, že netreba odpovedať? Nie je to dosť arogantné?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mira

Odoslaný - 23 február 2014 :  13:33:01  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Písala som, že nedokážu, alebo nechcú. Myslím si, že na to netreba odpovedať.
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  13:20:46

Celé Nemecko nepovažuje antikoncepciu za hriech a Vy tu napíšte, že netreba odpovedať? Nie je to dosť arogantné?

Pôvodne zaslal Guliver - 23 február 2014 :  13:22:36

No vidíte, že poznáte tú odpoveď

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 76  ~  Člen od: 16 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 05 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 23 február 2014 :  13:38:30  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  13:33:01

Prepáčte, môžete sa vyjadriť jasne aby aj ostatní rozumeli?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mira

Odoslaný - 23 február 2014 :  18:52:15  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
citácia:

A ako to teda riešite, ak sa smiem opýtať?

Pôvodne zaslal slovenka - 22 február 2014 :  16:16:33

Ideálne je nepoužiť žiadnu antikoncepciu, ale to vždy nejde a nie je to len na mojom rozhodnutí. Takže som si urobila poradie dôležitosti vo svojom manželskom živote: čo je najdôležitejšie, proti čomu nemôžem ísť za žiadnu cenu, čo je veľmi dôležité a čo je najmenej dôležité.

1. najdôležitejší je život - vylučujú sa tým všetky prostriedky, ktoré môžu aj potenciálne zničiť počatý život
2. manželstvo je menej ako život, ale jeho zachovanie a vernosť a láska v ňom sú veľmi dôležité
3. čistota v manželstve je dôležitá, ale menej ako to, čo je uvedené v predchádzajúcich dvoch bodoch.

Takže usilujem sa o dosiahnutie toho tretieho, dôraz však kladiem na to druhé, pričom to prvé má absolútnu prednosť.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 76  ~  Člen od: 16 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 05 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 23 február 2014 :  19:01:58  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Ideálne je nepoužiť žiadnu antikoncepciu, ale to vždy nejde a nie je to len na mojom rozhodnutí.
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  18:52:15

OK, akú antikoncepciu používate?

Mira

Odoslaný - 23 február 2014 :  19:10:08  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  13:33:01

Prepáčte, môžete sa vyjadriť jasne aby aj ostatní rozumeli?

Pôvodne zaslal Guliver - 23 február 2014 :  13:38:30

Prečo je problém to, že páry nedokážu alebo nechcú abstinovať?

Nedokážu napr. preto, že tie obdobia potrebnej zdržanlivosti môžu byť veľmi dlhé,pritom sa majú sa radi, priťahujú sa, majú potrebu telesného kontaktu niekedy aj malá nežnosť môže spôsobiť, že to nedokážu ovládnuť. Nie každý má rovnaké libido, možno má niekto nejaké problémy so sexualitou z minulosti, nejakú závislosť...

Nechcú napr. preto, že neuznávajú učenie RKC, tým pádom antikoncepciu za hriech nepovažujú, teda sa z toho ani nespovedajú. Iní ju považujú ju za hriech a berú to tak, že veď sa z toho vyspovedajú. Ďalší si povedia, že nechcú byť pokryteckí antikoncepciu používajú, nespovedajú sa vôbec keďže sa jej nechcú vzdať a ich duchovný život upadá.

To sú len moje úvahy, tých možností a kombinácií je predpokladám viac. Netreba zabúdať, že všetci sme hriešni, diabol číha všade.

Guliver

Odoslaný - 23 február 2014 :  20:14:15  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
To sú len moje úvahy, tých možností a kombinácií je predpokladám viac.
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  19:10:08

Ďakujem, ale ja som sa nepýtal prečo nedokážu alebo nechcú, to všetci (možno) vieme. Ale prečo je to problém?

Koki

Odoslaný - 23 február 2014 :  20:23:15  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Problém je v tom že ľudia chcú niečo iné, než čo je (o danej oblasti prikázaní) v katechizme... Uvedomujú si že pokiaľ nebudú akceptovať náuku, nemôžu ani k Prijímaniu.
http://www.postoy.sk/content/zle-spravy-z-nemecka

zdroj: http://www.vyveska.sk

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

texlah

Odoslaný - 23 február 2014 :  20:26:26  Zobraziť profil  Pridať texlah do zoznamu priateľov
citácia:
Velmi jednoducho, nie su to katolici.

Pôvodne zaslal mino - 18 február 2014 :  15:08:42

Nazory Katolikov vo svete (prieskum robeny z 12000 katolikov z 5 kontinentov)

http://www.univision.com/interactivos/openpage/2014-02-06/la-voz-del-pueblo-matriz-1

pozrite si otazku 5 Contraceptives (antikoncepcia)
otazka tam zneje:
Podporujete alebo zamietate vyuzivanie antikoncepcie?
fialova znazornuje podporu (78%), orandzova odmietnutie (19%)

takze 78% v tomto prieskume nie su katolici?

a vravite ze

'
Ani v najbujnejsej fantazii ma nenapada pre katolika mimo PPR a pohlavnej zdrzanlivosti ina "antikoncepcia". '

OK, avsak, viete co tato metoda obnasa pre zenu?
A muz nepotrebuje urobit nic, a aj tak je tam riziko...otehotnenia, ja si myslim, ze keby vsetci boli 'katolici' ako to tvrdite vy. Tak kazda katolicka rodina ma aspon 10 deti.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12  ~  Člen od: 10 február 2014  ~  Posledná návšteva: 23 február 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 23 február 2014 :  20:34:54  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Tu je tiež niečo o tom prieskume
http://www.aktuality.sk/clanok/246426/obrovska-priepast-medzi-ucenim-cirkvi-a-nazormi-beznych-katolikov-sa-zvacsuje/

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 23 február 2014 :  20:45:11  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Problém je v tom že ľudia chcú niečo iné, než čo je (o danej oblasti prikázaní) v katechizme...
Pôvodne zaslal Koki - 23 február 2014 :  20:23:15

Už ste niekedy uvažovali o tom kedy a prečo sa začal používať pojem PPR v katechizme?

mak

Odoslaný - 23 február 2014 :  21:00:44  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Guliver ked niekto sam o sebe prehlasi ze nieco ovlada to este nemusi byt pravda. A obavam sa ze to je aj pripad Slovenky. Samouk ktory sam seba poklada za odbornika veci skodi. Napisanemu textu rozumiem, ale v tomto pripade neodraza skutocnost.
Preco miesas odbornost s konfesiou? Veriacif psychlog nemoze byt objektivy? Skor povie pravdu ako neveriaci pretoze je viazany vo svedomi. Naproti tomu neverici je casto kupeny farmacetickympriemyslom. V ATK toti vobec neide o to ako pmoct ludom, ale sa od detstva vnich buduje konzumizmus a pozitkarstvo vratane sexu aby farmaceuti na nich zarabali. Len tak mimochodom farmaceticke koncerny maju vyssie zisky ako zbrojarske.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 23 február 2014 :  21:02:31  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Guliver, o takých veciach som neuvažoval, nepotreboval som to...
Našiel som k nim toto vyjadrenie, KKC 2370:

- Periodická zdržanlivosť a metódy regulácie plodenia založené na sebapozorovaní a využívaní neplodných období sú v súlade s objektívnymi kritériami morálnosti. Tieto metódy rešpektujú telo manželov, napomáhajú ich vzájomnú nežnosť a podporujú výchovu k pravej slobode. Naopak, vnútorne (svojou vnútornou povahou) je zlé každé „konanie, ktoré – keď sa manželský úkon predvída alebo vykonáva, alebo vedie k svojim prirodzeným následkom – by malo za cieľ zabrániť plodeniu alebo by sa chcelo použiť ako prostriedok na tento cieľ“.
„Proti prirodzenej reči, ktorá vyjadruje vzájomné a úplné darovanie sa manželov, antikoncepcia stavia objektívne protikladnú reč, že totiž už nejde o úplné darovanie sa druhému. Z toho plynie nielen pozitívne a rozhodné odmietnutie otvorenosti pre život, ale aj falšovanie vnútornej pravdy o manželskej láske, ktorá smeruje k darovaniu sa celej osoby… Tento antropologický a zároveň i morálny rozdiel medzi antikoncepciou a využívaním období neplodnosti… obsahuje v sebe dve predstavy o človeku a o ľudskej sexualite, ktoré sú navzájom nezmieriteliné.“

Guliver

Odoslaný - 23 február 2014 :  21:24:13  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Guliver ked niekto sam o sebe prehlasi ze nieco ovlada to este nemusi byt pravda. A obavam sa ze to je aj pripad Slovenky. Samouk ktory sam seba poklada za odbornika veci skodi. Napisanemu textu rozumiem, ale v tomto pripade neodraza skutocnost.

Poviem to takto: ak má niekto vysokoškolské vzdelanie, je MuDr., prednáša nejakú problematiku a doma ju aj uplatňuje, nenapadá ma jediný dôvod ani motív, prečo by problematiku nemal ovládať. A okrem toho sa mi zdá pomerne neslušné niekoho bez dôkazov obviňovať, že klame.

citácia:
Preco miesas odbornost s konfesiou? Veriacif psychlog nemoze byt objektivy? Skor povie pravdu ako neveriaci pretoze je viazany vo svedomi. Naproti tomu neverici je casto kupeny farmacetickympriemyslom. V ATK toti vobec neide o to ako pmoct ludom, ale sa od detstva vnich buduje konzumizmus a pozitkarstvo vratane sexu aby farmaceuti na nich zarabali. Len tak mimochodom farmaceticke koncerny maju vyssie zisky ako zbrojarske.
Mám na to viacero dôvodov: naozaj veriaci nemôže byť nad vecou a je teda automaticky neobjektívny. Extrémny príklad (neberte osobne): doktor jehovista bude do roztrhania tela protirečiť transfúzii krvi, katolícky doktor prerušeniu gravidity, veriaci psychiater Vás označí za posadnutého, atď...

Kúpiť sa dá skoro každý a nemusia to byť len peniaze, čo korumpujú, takže tým by som neoperoval.

A čo sa sexu v manželstve týka: čo najúprimnejšie Vám prajem aby Vám to s manželkou vydržalo čo najdlhšie, pretože ja sex v manželstve za pôžitkárstvo nepovažujem.

Guliver

Odoslaný - 23 február 2014 :  21:25:52  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Guliver, o takých veciach som neuvažoval, nepotreboval som to...
Pôvodne zaslal Koki - 23 február 2014 :  21:02:31

Tak inak: bolo PPR v katechizme odjakživa?

mak

Odoslaný - 23 február 2014 :  22:28:02  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Poviem to takto: ak má niekto vysokoškolské vzdelanie, je MuDr., prednáša nejakú problematiku a doma ju aj uplatňuje, nenapadá ma jediný dôvod ani motív, prečo by problematiku nemal ovládať. A okrem toho sa mi zdá pomerne neslušné niekoho bez dôkazov obviňovať, že klame.

citácia:
Mám na to viacero dôvodov: naozaj veriaci nemôže byť nad vecou a je teda automaticky neobjektívny. Extrémny príklad (neberte osobne): doktor jehovista bude do roztrhania tela protirečiť transfúzii krvi, katolícky doktor prerušeniu gravidity, veriaci psychiater Vás označí za posadnutého, atď...

Kúpiť sa dá skoro každý a nemusia to byť len peniaze, čo korumpujú, takže tým by som neoperoval.

A čo sa sexu v manželstve týka: čo najúprimnejšie Vám prajem aby Vám to s manželkou vydržalo čo najdlhšie, pretože ja sex v manželstve za pôžitkárstvo nepovažujem.

Pôvodne zaslal Guliver - 23 február 2014 :  21:24:13

Pretoze nie je MUDr ako MUDr. Zubar sa nevyzna v ortopedii! Takze tak. BOM sa nevyucuje na lekarskych fakultach, len povrchna zmienka. Preto vysokoskolske studium ani titul MUDr. z nikoho neurobi odbornika v BOM. Na toto treba specializovany kurz. Okrem toho Slovenka s manzelom sama prehlasila ze im to nefunguje, ale ten co metodu zodpovedne pozna a ju pouziva toto nikdy neprehlasi, aspon ja nepznam nijakeho lektora ktory pouziva metodu a nie je s nou spokojny alebo povie ze nefunguje. A poznam hodne lektorov a este viac absolventov kurzov. Takze viem o com hovorim. Najvacsia pliaga pre PPR su samoukovia vydavajuci sa za odbornikov a najhorsie je ak sa skryvaju za titul MUDr.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 23 február 2014 :  22:36:44  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Pretoze nie je MUDr ako MUDr. Zubar sa nevyzna v ortopedii! Takze tak. BOM sa nevyucuje na lekarskych fakultach, len povrchna zmienka. Preto vysokoskolske studium ani titul MUDr. z nikoho neurobi odbornika v BOM. Na toto treba specializovany kurz. Okrem toho Slovenka s manzelom sama prehlasila ze im to nefunguje, ale ten co metodu zodpovedne pozna a ju pouziva toto nikdy neprehlasi, aspon ja nepznam nijakeho lektora ktory pouziva metodu a nie je s nou spokojny alebo povie ze nefunguje. A poznam hodne lektorov a este viac absolventov kurzov. Takze viem o com hovorim. Najvacsia pliaga pre PPR su samoukovia vydavajuci sa za odbornikov a najhorsie je ak sa skryvaju za titul MUDr.

Pôvodne zaslal mak - 23 február 2014 :  22:28:02

No pardón, ale keď MUDr. nie je schopný pochopiť túto metódu bez kurzu, ako by ju mohol pochopiť bežný veriaci? To majú chodiť na nejaké kurzy? A aj ja mám v rodine páry s viac ako 7 deťmi (každá), ktoré nemajú dôvod klamať a obe majú významne viac ako plánovaný počet detí a nakoniec to vyriešili podviazaním vaječníkov.

slovenka

Odoslaný - 24 február 2014 :  12:37:24  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
To ze ste lekari este neznamena ze BOM aj ovladate. Neda sa naucit na fakulte a ani z literatury. Ak vam metoda nefunguje nie je chyba v metode ale vo vas. Studium mediciny z vas este neurobilo odbornikov v BOM. Absolvovali ste kurz? Myslimsi ze nie. Ste aspon v kontakte s certifikovanym lektorom alebo instruktorom BOM? Su to aj lekari. Prosim nevyhlasuj vlastnu nevedomost za chybu metody.
A to ze sa dieta nedonosi nie je problemBOM pretoze ta je len o pocati. Tam by mohlo pomoct NAPRO.

Pôvodne zaslal mak - 22 február 2014 :  23:38:31

Ovládame to veľmi dobre. Muž to aj prednáša.l Stačí? Viac sa o tom nemienim baviť. Okrem toho, nemienim abstinovať do konca života počas plodných dní....

Pôvodne zaslal slovenka - 22 február 2014 :  23:59:06

Prepac ale podla toho co hovoris BOM neovladate. Ak ju tvoj muz prednasa a nema platny certifikat lektora je samouk amater a robi viac skody ako osohu. To patri medzi tych ludi ktori vlastne brania rozsirovaniu metody lebo podavaju o nej skreslene informacie. Mali by ste absolvovat kurz pre lektorov, ako lekarom bude stacit druha cast.
Ze nie si ochotna abstinovat pocas plodnych dni je skoda. Manzelstvo je vzdy aj o odriekani, obete a vzajonej ohladuplnosti. To nie je vela abstinovat tych 5, 6 dni v kazdom cykle. Ako mozes byt verna manzelka? Ved abstinacia je potrebna neustale! Pocas menzes, choroby, odcestovania manzela, indispozicie, a pod. To nie si ochtna abstinovat ani v takychto pripadoch? Pri sexe predsa neide o vlastne uspokojenie ale o obarovanie laskou a samym seba svojho manzelskeho partnera.
A psychlogovia potvrdia ze aj toto je rozdiel medzi ATK a PPR. ATK je o vlastnom uspokojeni kym PPR je o vzajomnej laske a obetovani sa

Pôvodne zaslal mak - 23 február 2014 :  12:11:16

Si úplne mimo, nevieš, čo hovoríš. Táto met. je o pozorovaní sa a retrospek. čo ak ale na to nebol čas.....je úplne rozháraný horm. systém pre opakované spontánne potraty....
Mimochodom, v čase, keď to ešte fungovalo, som otehotnela 6 dni - pohl. styk pre ovuláciou........ /závisí to aj na spermiách a môj muž ich má superplodné. Ale veď to nevadí, v pohode,...len teraz sú už aj iné problémy. A mimochodom - podľa symptoterm met.,v čase, keď som bola určite plodná - tu som mala teplotu presne naopak, ako by mala byť. Okrem toho teplomer v pošve - to je PRIRODZENÉ jak sviňa
Pozrite sa, ja sa tu nebudem doťahovať. Mysli si, čo chceš, aj to, že B. met. neovládam.
Ako povedal hl. odborník na gynekológiu na Slovensku - super metóda, ale pre tých, čo nepláínovane projmú dieťa. Opakujem - nie je problém. Ovšem,. chcela by som ťa vidieť v mojej situácii, keď by si vedel, že to bude potrat, bolesti, trápenie........

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 24 február 2014 :  13:20:30  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Janka to mas nejaku cudnu mravouku. Daj autora a rok vydania. A preco citujes v cestine to neexsituje slovenska mravouka? A co tak dokumenty II VK. Tie su pre katolika rovnako zavazne. A Teologia tela bl. Jana Pavla II.

Pôvodne zaslal mak - 15 február 2014 :  15:43:19

Bolo to citovane z Katolickej Mravouky, Karel Lev Rehak, r.1893, str.555.
Davala som aj citaty v slovencine, ale akosi presli jednym uchom dnu a druhym von. Takze myslim, ze problem nie je v jazyku.
Kludne dajte aj dokumenty 2VK, aspon porovname.

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 24 február 2014 :  13:27:01  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
A tiež by som chcel podotknúť, že život je často tak komplikovaný, že sa nevojde do žiadnej knižky.

Pôvodne zaslal Mx - 21 február 2014 :  21:25:08

Noze, skuste napisat, ako ste to naozaj myslel.

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mira

Odoslaný - 24 február 2014 :  13:29:53  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Ideálne je nepoužiť žiadnu antikoncepciu, ale to vždy nejde a nie je to len na mojom rozhodnutí.
Pôvodne zaslal Mira - 23 február 2014 :  18:52:15

OK, akú antikoncepciu používate?

Pôvodne zaslal Guliver - 23 február 2014 :  19:01:58

O týchto veciach verejne písať radšej nebudem.

Reconquistador

Odoslaný - 24 február 2014 :  14:16:57  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Janka to mas nejaku cudnu mravouku. Daj autora a rok vydania. A preco citujes v cestine to neexsituje slovenska mravouka? A co tak dokumenty II VK. Tie su pre katolika rovnako zavazne. A Teologia tela bl. Jana Pavla II.

Pôvodne zaslal mak - 15 február 2014 :  15:43:19

Bolo to citovane z Katolickej Mravouky, Karel Lev Rehak, r.1893, str.555.
Davala som aj citaty v slovencine, ale akosi presli jednym uchom dnu a druhym von. Takze myslim, ze problem nie je v jazyku.
Kludne dajte aj dokumenty 2VK, aspon porovname.

Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  13:20:30

Toto síce nie je odkument 2VK, ale je to dokument spísaný až po ňom a tak by mal vyhovovať - KKC

citácia:

2370 Periodická zdržanlivosť a metódy regulácie plodenia založené na sebapozorovaní a využívaní neplodných období sú v súlade s objektívnymi kritériami morálnosti. Tieto metódy rešpektujú telo manželov, napomáhajú ich vzájomnú nežnosť a podporujú výchovu k pravej slobode. Naopak, vnútorne (svojou vnútornou povahou)je zlé každé „konanie, ktoré – keď sa manželský úkon predvída alebo vykonáva, alebo vedie k svojim prirodzeným následkom – by malo za cieľ zabrániť plodeniu alebo by sa chcelo použiť ako prostriedok na tento cieľ“.
„Proti prirodzenej reči, ktorá vyjadruje vzájomné a úplné darovanie sa manželov, antikoncepcia stavia objektívne protikladnú reč, že totiž už nejde o úplné darovanie sa druhému. Z toho plynie nielen pozitívne a rozhodné odmietnutie otvorenosti pre život, ale aj falšovanie vnútornej pravdy o manželskej láske, ktorá smeruje k darovaniu sa celej osoby… Tento antropologický a zároveň i morálny rozdiel medzi antikoncepciou a využívaním období neplodnosti… obsahuje v sebe dve predstavy o človeku a o ľudskej sexualite, ktoré sú navzájom nezmieriteliné.“

Takže žiadna zmena - používanie antikoncepcie je zlé. Bez výnimky. A iné texty v KKC sú taktiež prinajmenšom v tejto veci (plodnosť manželstva) zhodné s učením Cirkvi aj z obdobia pred 2VK. Kňazi čo tvrdia opak a totiž, že v istých situáciách AK, môžu ľudia používať sú heretici.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 24 február 2014 :  14:51:30  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Takže žiadna zmena - používanie antikoncepcie je zlé. Bez výnimky. A iné texty v KKC sú taktiež prinajmenšom v tejto veci (plodnosť manželstva) zhodné s učením Cirkvi aj z obdobia pred 2VK. Kňazi čo tvrdia opak a totiž, že v istých situáciách AK, môžu ľudia používať sú heretici.
Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 február 2014 :  14:16:57

Stefan mi poslal PM, vyberám:

"Zpovědník používání kondomu povolit nemůže, a to z prostého důvodu, protože to nezakazuje. Respektive ani církev používání kondomů v pravém slova smyslu nezakazuje, ale spíše hodnotí daný čin co do „morálního charakteru“. Na pojem hřích se nedá jednoduše aplikovat „právnický model“, jakoby hřích byl to, čemu v právu říkáme „přestupek“ či „zločin“, přičemž přestupek a zločin jsou chápány jako přestoupení určitého zákona (v tomto případě formulovaného církví), který vymezuje zároveň trest, který se má v případě přestoupení aplikovat, popřípadě může udělit výjimku. Chápat takto vztah morálky a hříchu je dost velkým zúžením, které do důsledku může vést k formalizmu typu: nepřestoupil jsem žádný zákaz, čili nemám hřích a jsem OK."

http://www.katolik.cz/otazky/ot.asp?ot=2419

Guliver

Odoslaný - 24 február 2014 :  15:04:09  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
O týchto veciach verejne písať radšej nebudem.
Pôvodne zaslal Mira - 24 február 2014 :  13:29:53

Asi sa bojíte, že by to mohlo vyznieť ako propagovanie. Škoda, rozšírilo by to mnohým pohľad na realitu, že totiž nie je čiernobiela.

Mx

Odoslaný - 24 február 2014 :  16:42:58  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
A tiež by som chcel podotknúť, že život je často tak komplikovaný, že sa nevojde do žiadnej knižky.
Pôvodne zaslal Mx - 21 február 2014 :  21:25:08

Noze, skuste napisat, ako ste to naozaj myslel.
Pôvodne zaslal janka - 24 február 2014 :  13:27:01

Napríklad takto:
Ale Ježiš urobil ešte veľa iného. Keby sa to všetko malo dopodrobna opísať, myslím, ani na celom svete by nebolo dosť miesta na knihy, ktoré by bolo treba napísať.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 9 Previous Topic: Masturbacia Téma Next Topic: rasovo zmiešané manželstvá  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06