Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Vysluhovanie sviatosti knažstva kňazom
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Svatci po II.VK Téma Next Topic: Hereza prehnaneho boja proti okultizmu
Strana: z 3

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 17 august 2012 :  20:59:45  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Úryvok z knihy "Sviatosti" (Spesz):

citácia:
Riadnym vysluhovateľom vysviacky je vysvätený biskup; mimoriadnym ten, ktorému moc udeľovať niektoré rady povoľuje právo alebo Sv. Stolica, hoci nie je vysvätený za biskupa. (C. 951.)


Čo presne sa píše v kánone 951 kódexu z roku 1917, na ktorý je tu odkaz mi známe nie je, keďže latinčinu neovládam a v novom Kanonickom práve o tomto som zmienku nenašiel.

Moje otázky:

1. Pokiaľ kňaz by bez povolenia ordinoval iného kňaza - je to teda platné, ale len nepovolené?

2. Ak by na svete nebolo biskupa, tak by teda každý kňaz mohol ordinovať kňazov?

Ak je na otázku 2 kladná odpoveď - pokiaľ by následne bol zvolený pápež, stal by sa on takýmto spôsobom biskupom? Teda bez biskupskej vysviacky? Alebo by pápež, teda biskup Rímsky nebol biskupom?

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora 

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 august 2012 :  17:38:23  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
1,knaz nemoze ordinovat ineho knaza svatit moze len biskup proste nemoznost Nikto nemoze dat to , co nema

2,ak by na svete nebolo biskupa , nebolo by ani katolicizmu a katolicizmus by nebol od Boha , lebo plati brany pekelne ju nepremozu Ak by k ordinacii nedoslo nejakym nadprirodzenym nespochybnitelnym sposobom ako eventualita
Papezom moze byt zvoleny kazdy pokrsteny muz Podmienkou je po zvoleni prijat biskupsku vysviacku , ak ju nema

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 18 august 2012 :  18:34:40  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
K bodu 1:

A. Podľa Spesza kňaz vysvätiť môže (hoci je pravdou že sa tam nepíše, že konkrétne ktoré vysviacky môže udeliť)

B. Kňaz má sviatosť kňažstva a tak by veta "nemôže dať to, čo sám nemá" nemala platiť

K bodu 2:

Brány pekelné Cirkev nepremôžu, no toto samo o sebe neznamená, že tu vždy bude biskup. Práve čisto teoretická možnosť ktorú som tu spomenul (pokiaľ je to skutočne možnosť a nie nezmysel) môže byť jednou z poistiek pre záchranu kritickej situácie.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 august 2012 :  20:07:28  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Knaz moze vysvatit napriklad kostol a to len s povovenim a priamym nariadenim biskupa Ale moc vkladat ruky a predat knazstvo nema,lebo nema plnost knazskeho svatenia a teda nema moc , ktora plynie zo svatenia Moze vysluhovat svateniny , to sa mysli pod pojmom moze svatit Aj baburiatka na kvetnu nedelu moze svatit
2, Veta nemoze dat co nema plati , lebo nema plnost knazskeho svatenia a teda nema to potrebne pre svatenie knazstva
3, Aj diakon ma vysviacku , a predsa nepostacuje na vysluhovanie vsetkych sviatosti , ktore vysluhuje knaz Napriklad moze krstit a pochovavat , ale premienat nemoze Nema svatenie a teda nema moc plynucu zo svatenia Tomu sa hovori hierarchia svatenia

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 18 august 2012 :  22:01:52  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Dielo Spesza ma dosť zmiatlo. Keďže je tým najobsiahlejším, čo o sviatostiach mám k dispozícii, inde som nepozeral (moja chyba), no teraz som našiel v Podlahovom katechizme, že kňaz s povolením pápežským môže udeľovať nižšie svätenia a subdiakonát.

Odpoveďou na obe otázky teda je, že kňaz nemá moc udeľovať sviatosť kňažstva.

Téma môže byť myslím uzatvorená, zrejme k nej nie je čo doplniť.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 august 2012 :  23:48:45  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Snad len to , ze teraz nizsie svatenia odpodli , takze meme tie nestastne zenske ako lektorky A s tym aj znesvatene obetistia

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  10:51:53  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Alebo dodajme, že neodpadli, len nie sú povinné, ale sú farnosti a diecézy, kde sa uplatňujú. Myslím si, že znesvätením obetiska nie je prítomnosť ženy, ale človeka v ťažkom hriechu. Alebo je žena hriešna už zo svojej podstaty bez ohľadu na dispozíciu? Alebo mi niečo uniklo a nebol to moč?

PS: Iná vec je, či je mi niečo po chuti, keď už sme pri tých lektorkách.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  11:19:51  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Alebo dodajme, že neodpadli, len nie sú povinné, ale sú farnosti a diecézy, kde sa uplatňujú. Myslím si, že znesvätením obetiska nie je prítomnosť ženy, ale človeka v ťažkom hriechu. Alebo je žena hriešna už zo svojej podstaty bez ohľadu na dispozíciu? Alebo mi niečo uniklo a nebol to moč?

PS: Iná vec je, či je mi niečo po chuti, keď už sme pri tých lektorkách.

Pôvodne zaslal Mx - 22 august 2012 :  10:51:53


Veru nieco vam uniklo a moč to nebol Pritomnost cloveka v tazkom hriechu( napr knaz , ktory je v tazkom hriechu) obetiste neznesvacuje Nie sme predsa husiti , ze
Obetiste znesvacuje pritomnost tych , ktori by tam nemaju co hladat Napriklad laikov , okrem ministrantov , ktori su na to patricne odeti a maju podiel na knazskej sluzbe
Zena nema nikdy podiel na knazskej sluzbe Nie je k tomu od prirodzenosti disponovana , tak ako muz nie je disponovany rodit deti

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  11:30:06  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Takže predsa len mi nič neuniklo.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  14:55:19  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Alebo dodajme, že neodpadli, len nie sú povinné, ale sú farnosti a diecézy, kde sa uplatňujú.

Pôvodne zaslal Mx - 22 august 2012 :  10:51:53


V ktorych napriklad a ako sa uplatnuju?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  15:21:12  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Alebo dodajme, že neodpadli, len nie sú povinné, ale sú farnosti a diecézy, kde sa uplatňujú.
Pôvodne zaslal Mx - 22 august 2012 :  10:51:53


V ktorych napriklad a ako sa uplatnuju?
Pôvodne zaslal Mato - 22 august 2012 :  14:55:19


1. Nižším svätením sú akolyta a lektor.
2. O lektoroch neviem.
3. Napríklad v Trnavskej arcidiecéze (ale vraj aj v iných). Sú niektorí ženatý chlapi akolytmi a preto môžu rozdávať sväté prijímanie, nosiť ho chorým a podobne. Detaily neviem, lebo ma to obišlo. Názov mám od nich samotných. Nie je medzi nimi žiadna žena a myslím, že podmienkou bolo, že to musel byť bezúhonný chlap. Avšak je možné, že si to zle pamätám, bolo to tuším ešte za JS.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  15:34:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
1.) Ostiári – vrátnici zvonili, otvárali a zatvárali dvere kostola a predovšetkým dávali pozor, aby ani jeden pohan (neveriaci) nevstúpil do kostola.

2.) Lektori – čitatelia čítali alebo spievali lekcie zo Svätého písma, mohli žehnať chlieb a plodiny.

3.) Exorcisti – zaklínači mohli pri svätom krste a iných sväteniach zaklínať diabla.

4.) Akolyti – vlastní služobníci oltára mohli zapaľovať sviece, nosiť svietniky a prinášať víno a vodu na oltár.

Ja len potom nechapem , z coho sa vykluli tie zenske ako lektorky Vsimnite si , ze pri akolytoch vobec nie je uvedene , ze podavali Presvatu Eucharistiu

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  15:39:28  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Ja mám informácie (nemusia byť správne), že po 2VK ostali tieto nižšie svätenia - lektor a akolyta. Funkcie lektora nepoznám (definíciu), ale viem si domyslieť. O akolytovi som sa dočítal to, čo som napísal, že tí chlapi robia, navyše som zabudol, že aj čítavajú lekcie. Neviem, ako to bolo predtým, tak dlho nežijem. Ale tiež neviem ako je to presne teraz po právnej stránke, píšem, s čím som sa stretol, na to som bol opýtaný.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  17:31:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Podla mojich info v zapadnom rite boli vsetky nizsie svatenia zrusene a priradene pod diakonat
To by som chcel vidiet ako tym zenskym lektorkam vyholia tonzuru Hned by ich presla chut producirovat sa v obetisti

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  18:58:07  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Mx, ti tzv. akolyti sa nimi ako presne stali? Moje info je, ze dostanu blizsie neurceny list od biskupa, ktory ich ustanovi do funkcie akolytu. Ja si ale nemyslim, ze takyto list je ekvivalentom nizsieho svatenia...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  22:54:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Nizsie svatenia su v Cirkvi dovolene len vo vychodnom rite a v bratstvach patriacich pod Ecclesia Dei Takze ziadne svatenie ekvivalent neekvivalent sa nekona Akurat sa knaz nieco pomodli pri ustanoveni za akolytu
Lajstro ani od biskupa nikomu moc zo svatenia neudeluje , akurat mu moze nieco povolit

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  23:02:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ukazeme si nazorne aka je poslusnost voci cirkevnej autorite na Slovensku v tejto veci

Takze ideme

1. Mimoriadny vysluhovateľ svätého prijímania

154. Ako už bolo spomenuté, „vysluhovateľom, ktorý v osobe Krista môže utvoriť sviatosť Eucharistie, je jedine platne vysvätený kňaz“. Preto meno „vysluhovateľ Eucharistie“ patrí jedine kňazovi. Na základe posvätnej vysviacky sú riadnymi vysluhovateľmi svätého prijímania biskup, kňaz a diakon, ktorým prislúcha pri slávení svätej omše vysluhovať sväté prijímanie veriacim laikom. Nech sa tak naplno a správne prejavuje ich služobná úloha v Cirkvi a nech sa napĺňa znak sviatosti.

155. Okrem riadnych vysluhovateľov existuje riadne ustanovený akolyta, ktorý je z ustanovenia mimoriadnym vysluhovateľom svätého prijímania aj mimo slávenia omše. Ak si to naozaj vyžaduje nevyhnutná potreba, diecézny biskup môže touto službou na základe normy práva poveriť aj iného veriaceho laika ako mimoriadneho vysluhovateľa pre určitý prípad (ad actum) alebo na určitý čas (ad tempus), použijúc pri tom primeranú formulu požehnania. Takýto akt poverenia nemá nutne liturgickú formu, ale ak by ju aj mal, nech sa v žiadnom prípade nepodobá vysviacke. Vo zvláštnych a nečakaných prípadoch povolenie ad actum môže dať kňaz, ktorý predsedá eucharistickému sláveniu.

156. Táto služba nech sa chápe presne podľa jej mena: to znamená mimoriadny vysluhovateľ svätého prijímania, nie „špeciálny vysluhovateľ svätého prijímania“ ani „mimoriadny vysluhovateľ Eucharistie“, ani „špeciálny vysluhovateľ Eucharistie“, lebo týmito názvami sa nenáležite a nesprávne rozširuje jej význam.

157. Ak je obyčajne dostatočný počet riadne vysvätených služobníkov, ktorý stačí aj na rozdávanie svätého prijímania, nemôžu byť poverení mimoriadni vysluhovatelia svätého prijímania. Za takýchto okolností tí, ktorí sú touto úlohou poverení, nech ju nevykonávajú. Treba odsúdiť zvyk kňazov, ktorí, hoci sa zúčastňujú na slávení svätej omše, nerozdávajú sväté prijímanie, ale zverujú túto službu laikom.

158. Mimoriadny vysluhovateľ svätého prijímania môže len vtedy vysluhovať prijímanie, keď kňaz alebo diakon chýba, keď je kňaz slabý alebo v staršom veku, keď mu bránia iné dôvody alebo keď k svätému prijímaniu pristupuje taký počet veriacich, že samotné slávenie svätej omše by sa veľmi predĺžilo. To znamená, že krátke predĺženie, podľa miestnych okolností a kultúry, treba pokladať za celkom nedostatočný dôvod.

159. Mimoriadnemu vysluhovateľovi svätého prijímania nikdy nie je dovolené poveriť niekoho iného rozdávať Eucharistiu, napr. aby rodič, manžel alebo syn dal prijímanie chorému.

160. Diecézny biskup nech znovu posúdi prax v tejto veci za posledné roky a podľa potreby ju opraví alebo určí presnejšie. Tam, kde je skutočne nevyhnutné určovať takýchto mimoriadnych vysluhovateľov vo väčšom počte, nech diecézny biskup vydá zvláštne normy, podľa ktorých, prihliadajúc na tradíciu prvotnej Cirkvi, podľa normy práva stanoví, ako konať túto úlohu.


I N Š T R U K C I A

REDEMPTIONIS SACRAMENTUM

SVIATOSŤ VYKÚPENIA

Dvadsat ludi ide na Svate Prijmanie ale laik sa tam moce s ciboriom

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  23:05:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
6. Svojvoľnosti v liturgii „prispievajú k znejasneniu pravej katolíckej viery a náuky o tejto obdivuhodnej Sviatosti“ . Tým sa znemožňuje, aby mohli „veriaci istým spôsobom znova prežívať skúsenosť dvoch emauzských učeníkov: ,Otvorili sa im oči a spoznali ho´” . Pretože pred mocou a božstvom Boha a pred jasom jeho dobroty, prejavenej predovšetkým vo sviatosti Eucharistie, sa patrí, aby všetci veriaci mali a preukazovali zmysel pre úctu k Božej velebnosti, ktorého sa im dostalo skrze spásonosné umučenie jednorodeného Syna.

7. Koreňom svojvoľného nedodržiavania predpisov nezriedka býva falošné chápanie slobody. No Boh nám v Kristovi nezanechal iluzórnu slobodu, v ktorej môžeme robiť, čo chceme, ale slobodu, v ktorej môžeme robiť to, čo je dôstojné a správne. To platí nielen pre prikázania, ktoré dal priamo Boh, ale aj pre zákony, s náležitým prihliadnutím na povahu každej normy, vyhlásené Cirkvou. Preto treba, aby sa všetci prispôsobili nariadeniam ustanoveným legitímnou cirkevnou autoritou.


Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2012 :  23:09:03  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
11. Tajomstvo Eucharistie je príliš veľké, než „aby si niekto mohol dovoliť nakladať s ním podľa svojich predstáv, ktoré by nerešpektovali posvätnú povahu a univerzálnu dimenziu tohto tajomstva“ . Kto teda takto koná, hoci by bol kňazom, sledujúc svoje náklonnosti, škodí podstatnej jednote rímskeho obradu, ktorá má byť dôsledne zachovaná , a koná skutky nijako sa nezhodujúce s hladom a so smädom po živom Bohu, ktoré pociťuje ľud dnešných čias, ani nevykonáva autentickú pastoračnú činnosť alebo správnu liturgickú obnovu, ale skôr okráda veriacich o ich bohatstvo a dedičstvo. Svojvoľné konanie v liturgii neprospieva ozajstnej obnove, ale narúša skutočné právo veriacich na liturgické slávenia, ktoré sú výrazom života Cirkvi podľa jej tradície a disciplíny. Svojvoľné konanie vnáša prvky deformácie a nejednotnosti do samotného slávenia Eucharistie, ktoré vynikajúcim spôsobom a svojou povahou smeruje k tomu, aby naznačovalo a obdivuhodne utváralo spoločenstvo božského života a jednotu Božieho ľudu. Dôsledkami toho sú neistota v náuke, pochybnosť a pohoršenie Božieho ľudu, a takmer nevyhnutne prudké reakcie, čo všetko v našich časoch, keď sa kresťanský život aj pod silným vplyvom sekularizácie často stáva veľmi ťažkým, privádza mnohých veriacich do veľkého zmätku a do zármutku.

12. Všetci veriaci však majú právo na pravú liturgiu a predovšetkým na také slávenie svätej omše, aké Cirkev chcela a ustanovila, aké sa predpisuje v liturgických knihách, ako aj v ostatných zákonoch a normách. Katolícki veriaci majú právo, aby obeta svätej omše bola pre nich slávená integrálnym spôsobom podľa úplného učenia Učiteľského úradu Cirkvi. Napokon katolícke spoločenstvo má právo na také slávenie najsvätejšej Eucharistie, aby sa naozaj javilo ako sviatosť jednoty a aby sa vylúčili všetky chyby a gestá, ktoré by mohli spôsobiť rozdelenie a rozbroje v Cirkvi.

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  11:15:29  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
OK, OK, pod tlakom argumentov absolútne bez akýchkoľvek problémov priznávam, že Akolyta je len riadne ustanovený ale nesvätený. Súhlasím so všetkým, čo je napísané v Inštrukcii. Ďakujem, za link, že som si mohol obnoviť moje vedomosti.

PS: Kedysi som veľmi túžil byť aspoň mimoriadnym rozdávateľom svätého prijímania (mne sa páči tento titul) alebo teda Mimoriadny vysluhovateľ svätého prijímania. Čím som starší, tým menej to chcem. Nie preto, že by ochabla moja viera, ale pre narastajúcu bázeň pred tými úžasnými tajomstvami. Myslím, že by som bol veľmi spokojný aj ako obyčajný miništrant, ak by som k tomu bol pripustený. Inštrukcia to síce umožňuje, ale prax ... no nič.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  11:25:45  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ved v poriadku na to je toto forum , aby sme sa navzajom obohacovali Nikto vas tu nebije ked poviete nieco , co treba uviest na spravnu mieru
Ja som vzdy tuzil byt slovenskym kralom Strasne sa mi paci tento titul
Presne toto je kamen urazu Ze niekomu sa nieco zapacilo , tak sme to dovolili A ucta k Presvetemu Telu a Krvi Pana priamoumerne upada

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  11:31:42  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
amerika1, ja som veľmi túžil byť kňazom (tú túžbu mám stále). Boh to ale nechce, tak aspoň diakonom, ale ani to nechcel. Tak aspoň mimoriadnym rozdávateľom sv. prijímania. Ani to vtedy nešlo (teraz by to asi išlo). Miništrantom som bol, keď som bol malý a teraz sa k tomu dostanem len veľmi sporadicky, stále, tak ako vtedy, si to veľmi vážim a je to pre mňa obrovská česť, byť tak blízko a môcť slúžiť.

Nikdy som nechcem byť kráľom, tieto moje túžby mali iný základ. Hentaké by boli - pilotovať vrtuľník, jazdiť rally, ...

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  11:36:10  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Keby ste tak tuzili byt stale lepsim a lepsim otcom rodiny a manzelom To by bolo chvalyhodne , namiesto toho , ze tuzite po tom , po com by ste tuzit nemali
To nevylucuje , ze nie ste dobrym otcom a manzelom Len som chcel poukazat na to , ze tuzby takehoto druhu ako ste popisali nie su od Boha
Aby nedoslo k omylu pokusim sa vam to povedat polopate Ak ste si spravili zivotnu volbu povolania , preco si stale vzbudzujete tuzbu po inom povolani ?
Ježiš mu povedal: "Kto položí ruku na pluh a obzerá sa späť, nie je súci pre Božie kráľovstvo." Lk 9,62
Ked ste uz polozili ruku na pluh manzelstva tak co sa stale obzerate po inom

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  12:03:11  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Keby ste tak tuzili byt stale lepsim a lepsim otcom rodiny a manzelom To by bolo chvalyhodne , namiesto toho , ze tuzite po tom , po com by ste tuzit nemali
To nevylucuje , ze nie ste dobrym otcom a manzelom Len som chcel poukazat na to , ze tuzby takehoto druhu ako ste popisali nie su od Boha
Aby nedoslo k omylu pokusim sa vam to povedat polopate Ak ste si spravili zivotnu volbu povolania , preco si stale vzbudzujete tuzbu po inom povolani ?
Ježiš mu povedal: "Kto položí ruku na pluh a obzerá sa späť, nie je súci pre Božie kráľovstvo." Lk 9,62
Ked ste uz polozili ruku na pluh manzelstva tak co sa stale obzerate po inom

Pôvodne zaslal amerika1 - 23 august 2012 :  11:36:10


Máte môj neskonalý obdiv. Ja by som si bez dostatočných vedomostí netrúfol takto rýchlo súdiť. Musím podotknúť, že o mojich túžbach asi neviete veľa. Ale na druhej strane kvitujem záujem o moju spásu, tak skúsim popravde odpovedať na výčitky.

1. Nenapísal som, že netúžim byť dobrým otcom a manželom. Aj tu na fóre sú ľudia, ktorí by to mohli potvrdiť, keby chceli a vedeli by, že môžu a že sa tu o tom bavíme. A túžim byť stále lepším a lepším, ako otcom, tak manželom, bratom, priateľom, človekom.

2. Samozrejme, že som človek a občas túžim aj po tom, po čom by som túžiť nemal. Tie túžby vnímam ako hriešne (a môžu byť aj matériou na spoveď). Túžba po kňazstve takou ale nie je.

3. Neviem, či som dobrým otcom a manželom. Aj keď niektorí z môjho okolia občas tvrdia niečo, ja si myslím, že ešte je toho veľa, v čom sa potrebujem zlepšiť.

4. K omylu nedošlo, voľbu povolania som urobil už dávno a neobzerám sa späť. Mimochodom, byť diakonom môžem aj ako ženatý. Za určitých okolností by som mohol byť aj kňazom, vieme svoje.

5. A teraz ešte k tej najsilnejšej výčitke. Túžbu po kňazstve v sebe neživím. Ja to práve vnímam ako dar od Pána a viem aj prečo mi ju dal a aj čo tým sleduje. S láskavým dovolením (ale aj bez neho) to ostane naším tajomstvom (Boh a ja). Je to ušľachtilá túžba, ktorá ma vôbec neodvádza od mojich stavovských povinností, ale práve naopak, pevne ma kotví k zemi a pomáha mi byť lepším manželom, otcom a tým, čo Boh momentálne odo mňa chce. A taktiež, samozrejme v rámci mojich obmedzených možností vnímam aspoň niektoré dôvody, pre ktoré ma Pán nechce mať kňazom. Možno to nie je jednoduché pochopiť, ale je to tak. Túžbu mi dal Boh a je dobrá, lebo ma neodvádza od toho, čo Boh odo mňa chce ale práve naopak, pomáha mi v tom.


Ale dosť už o tom, lebo toto nie je téma o mne. Ak to chcete viac rozoberať, nebránim sa, ale založte novú tému a uvidíme (ak si ju všimnem a bude čas), alebo cez PM.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  12:09:27  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
2. Samozrejme, že som človek a občas túžim aj po tom, po čom by som túžiť nemal. Tie túžby vnímam ako hriešne (a môžu byť aj matériou na spoveď). Túžba po kňazstve takou ale nie je.


Zial nemozem suhlasit Tuzba po knazstve takou je , pokial si ju vzbudzuje a neodmietne ten , kto zije v manzelstve To ste na omyle , ze taka tuzba nemoze byt hriesna Opak je pravdou
A spekulovat , ze napriklad vasa manzelka zomrie a vam sa otvori cesta ku knazstvu nie je hriesna ? Ved to v podvedomi zivite
To je ako keby ste sa ozenili s Ancou a stale tuzite po manzelstve s Marou
Ved tiez to nie je nemozne ,ze sa Mara stane vasou zenou ze
Nemozem si pomoct , ale z kontextu toho co ste napisali vyplyva jednoznacne , ze tie vase tuzby hriesne su
Ak chcete berte , ak nie nechajte tak Vy sa z toho budete zodpovedat

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  12:21:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Len suvis z temou to paradoxne ma Z takychto tuzob vzbudzovanych v srdciach veriacich ,a nepochadzajucich od Boha ,pramenia potom tie idiotske poziadavky na zrusenie celibatu a svatenie zenatych muzov za knazov
A mate aj odpoved na otazku , preco tieto tuzby nepochadzaju od Boha , ale od diabla
Lebo v konecnom dosledku maju za ciel rozvratit Katolicku Cirkev
Najskor zatuzia byt zenske ministrantkami, lektorkami ,ved preco nie Skvele "zbozne "tuzby a potom tu uz mame poziadavky na pripustenie zien ku knazstvu
Ohromne ovocie tuzob , ktore su udajne od Boha

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Svatci po II.VK Téma Next Topic: Hereza prehnaneho boja proti okultizmu  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06