Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťania a spoločnosť
 Aktívna účasť na obradoch nekatolíkov
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: human body exhibition výstava Téma Next Topic: Cirkevné či náboženské sviatky  

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 17 august 2012 :  20:03:00  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Aktívna účasť na náboženských obradoch nekatolíkov je pre katolíka zaprením viery. Ako postupovať v prípadoch, ktoré nie sú jednoznačné?

1. Môže byť katolík svedkom pri sobáši katolíckej stránky s nekatolíckou?

2. Môže byť katolík svedkom pri sobáši ľudí, ktorý sa síce hlásia ku katolicizmu, no na základe znalosti ich názorov vie, že katolíkmi nie sú, ale sú buď formálnymi, či materiálnymi heretikmi?

3. Kombinácia predchádzajúcich bodov - stránka otvorene nekatolícka so stránkou hlásiacou sa ku katolíckej viere, no v skutočnosti bludárska.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora 

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 17 august 2012 :  20:53:03  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
1. Môže byť katolík svedkom pri sobáši katolíckej stránky s nekatolíckou?
Pôvodne zaslal Reconquistador - 17 august 2012 : 20:03:00
Ak ide o katolícky sobáš v katolíckom kostole, tak samozrejme, že môže, keď tam môže byť kňaz, tak samozrejme, že aj katolík môže byť svedkom.
Iné prípady mi nenapadajú. Katolíkovi ísť na civilný sobáš za svedka jednoducho nepôjdem, ak nebude potom aj cirkevný (totalitná prax). Akože ísť katolíkovi za svedka na budhistickú svadbu, či ako to bolo myslené?

citácia:
2. Môže byť katolík svedkom pri sobáši ľudí, ktorý sa síce hlásia ku katolicizmu, no na základe znalosti ich názorov vie, že katolíkmi nie sú, ale sú buď formálnymi, či materiálnymi heretikmi?
Pôvodne zaslal Reconquistador - 17 august 2012 : 20:03:00
Tu je väčší problém niekde inde. Podľa mňa je materiálnym heretikom každý z nás. Nikto nemá šancu obsiahnuť celé učenie Cirkvi, či? Viac by ma tu ale trápilo, že by som mal posudzovať vieru svojho brata. Zaváňa mi to pýchou, posudzovaním. Každého z nás si Boh inak vedie k sebe. V podstate nemám autoritu posudzovať vieru toho druhého človeka. Názory odsúdiť môžem, ale to ostatné, ja ako laik, nemám právo. Alebo som to nepochopil správne?
Priznávam sa, že pred pár rokmi by som takých hnal z kostola, ale vekom človek asi zmúdrie.

citácia:
3. Kombinácia predchádzajúcich bodov - stránka otvorene nekatolícka so stránkou hlásiacou sa ku katolíckej viere, no v skutočnosti bludárska.
Pôvodne zaslal Reconquistador - 17 august 2012 :  20:03:00
Asi podobne ako vyššie.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 17 august 2012 :  21:07:14  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
1. Môže byť katolík svedkom pri sobáši katolíckej stránky s nekatolíckou?
Pôvodne zaslal Reconquistador - 17 august 2012 : 20:03:00
Ak ide o katolícky sobáš v katolíckom kostole, tak samozrejme, že môže, keď tam môže byť kňaz, tak samozrejme, že aj katolík môže byť svedkom.
Iné prípady mi nenapadajú. Katolíkovi ísť na civilný sobáš za svedka jednoducho nepôjdem, ak nebude potom aj cirkevný (totalitná prax). Akože ísť katolíkovi za svedka na budhistickú svadbu, či ako to bolo myslené?
Pôvodne zaslal Mx - 17 august 2012 : 20:53:03



Obrad samozrejme len katolícky. Katolícky kňaz tam teda samozrejme je, no medzi kňazom a laikom môže byť v tomto rozdiel a ja chcem problematike dostatočne porozumieť.

citácia:
citácia:
2. Môže byť katolík svedkom pri sobáši ľudí, ktorý sa síce hlásia ku katolicizmu, no na základe znalosti ich názorov vie, že katolíkmi nie sú, ale sú buď formálnymi, či materiálnymi heretikmi?
Pôvodne zaslal Reconquistador - 17 august 2012 : 20:03:00
Tu je väčší problém niekde inde. Podľa mňa je materiálnym heretikom každý z nás. Nikto nemá šancu obsiahnuť celé učenie Cirkvi, či? Viac by ma tu ale trápilo, že by som mal posudzovať vieru svojho brata. Zaváňa mi to pýchou, posudzovaním. Každého z nás si Boh inak vedie k sebe. V podstate nemám autoritu posudzovať vieru toho druhého človeka. Názory odsúdiť môžem, ale to ostatné, ja ako laik, nemám právo. Alebo som to nepochopil správne?
Priznávam sa, že pred pár rokmi by som takých hnal z kostola, ale vekom človek asi zmúdrie.
Pôvodne zaslal Mx - 17 august 2012 : 20:53:03



V konkrétnom prípade, ktorý aj mne hrozí ide o "katolíka", ktorý je vo viere ľahostajný, absolútne nevzdelaný a hlásajúci bludné názory s tým, že je vlastne už na akejsi hrane medzi heretikom formálnym a materiálnym. Keďže ale s ním na takúto tému debata prakticky ani nie je možná (je to človek v náboženstve povrchný), veľmi ťažko ho nazvať formálnym heretikom (dnes sú takýto ľudia premnožený, takže otázka je myslím veľmi dôležitá aj pre ostatných).

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2012 :  22:33:37  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
Aky je to "katolicky" obrad?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Stav: offline

 Odoslaný - 30 august 2012 :  12:13:58  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
Možno by bolo účelnejšie položiť si otázku, aká je úloha svedka na sobáši.

Ja to chápem tak, že je jeho úlohou presne to, ako sa aj nazýva - byť svedkom (teda dosvedčiť, že mladomanželia si tam sľúbili to, čo si sľúbili).

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 30 august 2012 :  19:24:32  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
Aktívna účasť na náboženských obradoch nekatolíkov je pre katolíka zaprením viery. Ako postupovať v prípadoch, ktoré nie sú jednoznačné?

1. Môže byť katolík svedkom pri sobáši katolíckej stránky s nekatolíckou?

2. Môže byť katolík svedkom pri sobáši ľudí, ktorý sa síce hlásia ku katolicizmu, no na základe znalosti ich názorov vie, že katolíkmi nie sú, ale sú buď formálnymi, či materiálnymi heretikmi?

3. Kombinácia predchádzajúcich bodov - stránka otvorene nekatolícka so stránkou hlásiacou sa ku katolíckej viere, no v skutočnosti bludárska.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 17 august 2012 :  20:03:00




? neni to moc? môže katolík používať boty, ktoré vyrobil nekatolík? môže kupovať čínske produkty? môže jesť mäso ? môže používať škodlivé čistiace prostriedky? alebo krémy testované na zvieratách? to už nie je v rozpore s náukou?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 30 august 2012 :  19:36:37  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
skus po jednom mozno sa ti bude dat aj odpovedat Moze mat katolik pohlavny styk so zenou
Skus odpovedat ano / nie ty mudrlant

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 31 august 2012 :  16:44:50  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
1. Môže byť katolík svedkom pri sobáši katolíckej stránky s nekatolíckou?
Hypoteticky áno. Niečo ako notár. Osvedčí objektívnu skutočnosť, teda že na tom a tom mieste, v ten a ten čas, si dvaja ľudia niečo sľúbili, resp. prisahali. Nič menej, nič viac.
Predpokladám, že ste mali na mysli nekatolícky obrad.

2. Môže byť katolík svedkom pri sobáši ľudí, ktorý sa síce hlásia ku katolicizmu, no na základe znalosti ich názorov vie, že katolíkmi nie sú, ale sú buď formálnymi, či materiálnymi heretikmi?
Opätovne by som povedal, že áno. Je svedkom toho, že na určitom konkrétnom mieste si dvaja jedinci niečo sľúbili. Svedkovi neprináleží skúmať okolnosti sľubu, svedok dosvedčuje to čo videl, resp.počul.

3. Kombinácia predchádzajúcich bodov - stránka otvorene nekatolícka so stránkou hlásiacou sa ku katolíckej viere, no v skutočnosti bludárska.
Detto čo v bode 1 a 2.

Obdobne, ak by som bol svedkom toho, ako s vami bude lomcovať katar, či iná žalúdočná kataklizma, nič mi nebráni, ak ma o to niekto o to požiada, vydať o tom svedectvo.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: human body exhibition výstava Téma Next Topic: Cirkevné či náboženské sviatky  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06