Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Tradičná kresťanská morálka - návrat k nej
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Luteranizácia katolíckej Cirkvi Téma Next Topic: pre Janku a pod. - a ukázali vám aj skutky?
Strana: z 16

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  12:21:51  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:

Tá ďalšia veta je napísaná akosi divne a nepochopil som. Tak reagujem len na áno.
Ako by ste definovali vystavovanie sa blízkej príležitosť k hriechu? A je to tiež hriechom podľa Vás?

Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 :  11:41:24



Ta ďalšia veta hovorí, že aj keby ste so svojou priateľkou žili ako manželia (v láske a vernosti), bolo by to ešte stále previnenie voči 4. Cirkevnému prikázaniu: Uzatvárať manželstvo pred tvárou Cirkvi.

A blízka príležitosť k hriechu je opísaná v katechizme tak ako to aj tu už niekto spomenul, že pre alkoholika je blízka príležitosť krčma alebo fľaša, zatiaľ čo pre iného nie.

Je však správnejšie naučiť sa radšej nebyť tým alkoholikom, než mať taký problém.
Čo v tomto prípade znamená naučiť sa správne pozerať na ženu. Vnímať jej krásu, z tej krásy môžete sa aj potešiť, mať radosť; podobne ako si môžete pre potechu dať pohárik alkoholu. Ale ako pri alkohole nezájdete do opíjania sa, tak pri potešovaní sa z krásy ženy nezájdete do sexuálneho spojenia s ňou (ani v predstavách).

Treba sa to len naučiť podobne ako pri alkohole, vedieť kedy už mám dosť, odhadnúť tie hranice, aby som nezašial priďaleko.






Pôvodne zaslal Riman - 13 apríl 2015 :  12:20:42

[/quote]

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  15:02:37  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Ta ďalšia veta hovorí, že aj keby ste so svojou priateľkou žili ako manželia (v láske a vernosti), bolo by to ešte stále previnenie voči 4. Cirkevnému prikázaniu: Uzatvárať manželstvo pred tvárou Cirkvi.

A blízka príležitosť k hriechu je opísaná v katechizme tak ako to aj tu už niekto spomenul, že pre alkoholika je blízka príležitosť krčma alebo fľaša, zatiaľ čo pre iného nie.

Je však správnejšie naučiť sa radšej nebyť tým alkoholikom, než mať taký problém.
Čo v tomto prípade znamená naučiť sa správne pozerať na ženu. Vnímať jej krásu, z tej krásy môžete sa aj potešiť, mať radosť; podobne ako si môžete pre potechu dať pohárik alkoholu. Ale ako pri alkohole nezájdete do opíjania sa, tak pri potešovaní sa z krásy ženy nezájdete do sexuálneho spojenia s ňou (ani v predstavách).

Treba sa to len naučiť podobne ako pri alkohole, vedieť kedy už mám dosť, odhadnúť tie hranice, aby som nezašial priďaleko.

Pôvodne zaslal Riman - 13 apríl 2015 :  12:21:51



Stále nerozumiem. Na čo tým reagujete?

To je mi jasné, čo je správnejšie, ale bavíme sa o tom, kedy má žena hriech ak sa oblieka odvážne. Ak je nutný len úmysel a teda vedomé konanie zla v tomto prípade, pýtam sa, kedy si žena oblečie odvážne oblečenie bez toho, aby ju napadlo, že ju budú okukovať muži s možným sexuálnym podtónom?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  16:02:43  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Mx, ako vidím, vo vašich reakciách zasa nič nevidím (nič vecného). Ale odpovedám:

citácia:
Stačí hľadať, študijného materiálu je dosť.
Len musím poznamenať, že sv. Brigita, nech si ju akokoľvek vážim, nepatrí medzi vieroučné zdroje.
Pôvodne zaslal Mx - 11 apríl 2015 : 15:36:03



Keď je toho dosť, tak sem s tým!!! Ja som hľadal a nikde som nenašiel Cirkevnú náuku, žeby tá skutočnosť z Genezisu, že Boh daroval prvým ľuďom nejaké oblečenie, bola nejakým Božím príkazom. A preto to od sv. Brigity, že sa tu jedná o prejav Božieho milosrdenstva a láskavosti, môžem pokladať za možnosť pravdivú, alebo aspoň takú, ktorá rozhodne nie je v rozpore s niečim čo učí Cirkev.

A ak by ste náhodou ešte znova chcel tvrdiť, že Cirkev učí, že to bol príkaz (forma príkazu) potom, prosím, uveďte ten konkrétny dokument Katolíckej Cirkvi, kde sa to píše.

Máme tu len protichodné názory.



citácia:
No a keď v CIC pápež napíše, že učiť a teda aj prikazovať môžu aj kňazi ak sú s ním a s biskupmi v jednote, tak potom treba laikom poslúchať aj kňazov. Stačí čítať, ale čítať s porozumením.
Pôvodne zaslal Mx - 11 apríl 2015 : 15:36:03



Zle! Kňaz môže učiť laikov to, čo mu predložila k učeniu Cirkev, a teda i pripomínať laikom tie príkazy, čo mu predložila Cirkev. To je tá jednota. Kňaz si nemôže pre súkromný život laikov vymýšľať nejaké svoje vlastné príkazy. Opýtajte sa nejakého kňaza.


citácia:
Mimochodom, asi Vám nie je úplne jasné hierarchické usporiadanie Cirkvi. Načim by bolo si to doštudovať z hodnoverných zdrojov a nie zo zjavenia sv. Brigity.
Pôvodne zaslal Mx - 11 apríl 2015 : 15:36:03



Mimochodom, prosím Vás, prečo hovoríte o sv. Brigite v súvislosti o hierarchii Cirkvi, keď som ani nič také nespomenul. Bola tu spomenutá len raz a iba v súvislosti s odevom Adama a Evy, že sv. Brigita to videla inak než vy. Takže čo je toto za divnú reakciu od vás? Nejaká zlomyseľnosť?

Hovorím Vám, že tie Vaše predstavy o kompetencii kňaza sú nezmyselné. Kňaz nemá nad laikmi takú moc, aby si mohol navymýšľať nejaké vlastné cirkevné príkázania dotýkajúce sa súkromného života laikov. Opýtajte sa na to nejakého samotného kňaza.


citácia:
Som ženatý a práve preto v tomto komentári nevidím nič iné, len úplne nepochopenie vzťahu muža a ženy.
Pôvodne zaslal Mx - 11 apríl 2015 : 15:36:03



Zle ma chápete. To bola otázka, na ktorú ak by ste odpovedal, pokračovanie by bolo, že by som Vám akurát ukázal, že tá telesnosť u ľudí nie je žiadne zlo. Nie je tu dôvodu aby chlapec nebol vábený k láske a k mnaželstvu i tým krásnym telom dievčaťa.



citácia:
Dám len dve poznámky:
1) Prečo sa Panna Mária nikdy pri svojom zjavení neobjavuje v minisukni, prípadne v plavkách alebo dokonca nahá? Veď v nebi s nahotou nemôžu mať problém?

2) Ako som tu už na túto tému písal. Zakončím to citátom z "básnikov": "na dlouhou sukni může žena chytit muže s fantazií, na krátkou leda tak zánět vaječníků".
Pôvodne zaslal Mx - 11 apríl 2015 : 15:36:03



1, Jej oblečenie svojim štýlom často vyzerá ako by vychádzalo z kultúry, v ktorej za svojho pozemského života žila. Jej oblečenie by ale bolo považované za nemravné v inej kultúre. Nemáva obyčajne zahalený krk (čo sa u žien niekde vyžaduje), nemáva ani zahalenú tvár (čo sa zasa inde vyžaduje), a videl som zobrazenia zo zjavení, že v niektorých prípadoch nemala ani zakrytú hlavu (zasa pre niektoré kultúry vážna vec).

A tiež tu už niekto uvádzal, že Panna Mária nebola určená pre mužov, ona bola určená pre celibát, je niečo ako prvá kresťanská mníška.


2, Výrok básnika je len humorný výrok. Ale dobre. Možno ste už počuli, že pôsobenie chladu na ženské nohy vraj dobre prospieva proti celulitíde. Takže môže si tým uhnať i pekné nohy bez tej celulitídy (známy ženský problém). A pokiaľ si dá v chladom počasí pod tú minisukňu teplé nohavičky, eliminuje tým aj riziko zápalu vaječníkov. Takže tým tu máme jedno pekné zdravotné pozitívum hovoriace v prospech minisukní




Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  16:05:43  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Avšak pozor, ja tu nie som zástanca toho skromného odevu u žien. Lenže vidím, že argumenty tých, čo sa toho skromného odevu zastávajú sú dostatočne silné a nemáme Cirkevnú náuku, ktorá by také niečo laickým ženám zakazovala.
Vidím tu iba prázdne skoro fanatické výkriky odporcov toho, takmer žiaden skutočný argument.

Každý má len názory, nič rukolapne hmatateľného.

A preto ten rasimo, čo chce rajský svet a v ňom dievčatá ako kvet, pri takom vnímaní ako to popísal, zdá sa, že má plné právo ako katolík si vytvárať takú komunitu veriacich s takým vnímaním s takýmto životným štýlom:





Ale rovnako i ja mám právo ako katolík si vytvárať komunitu, kde budú ženy zahalené ako mníšky alebo moslimky. Iba že mi je jasné, že v tej mojej by bolo asi len málo ľudí.


(obrázok je len ilustračný, lebo som lepši, kde by boli zahalení muži i ženy, zrovna nemal po ruke )


No do ani jednej z týchto komunít a k tomuto životnému štýlu nikto z nás (a ani keby bol kňazom) nemá právo nikoho nútiť. Ani jeden z nás (ani keby bol kňaz) nemá právo laickým slobodným ženám také niečo rozkazovať.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  16:22:03  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:
Ak viem, že môj priateľ je abstinujúci alkoholik, tak mu nebudem núkať pohárik. Samozrejme len v tom prípade, že mu chcem dobre.
Podľa mňa je to tak aj s obliekaním. Samozrejme, že sa žena ale ani muž nemusí zahaľovať celkom.
Pôvodne zaslal Mx - 12 apríl 2015 :  13:31:00



A prečo nie zahaliť celkom? Moslim tvrdí, že aj ten najmenší kúštiček zo ženského tela je pre neho dráždivý. Vy hovoríte takmer to isté, iba že Vás nejaký menší kuštik ešte nedráždi. Malý kúštik ešte nie. A hovoríte vlastne, že z lásky k vám by sa teda malo zakryť to, čo vás už dráždi. A tu je teda otázka, prečo má mať nikto takú lásku iba k vám? Prečo nie nemať taku lásku aj k tomu čo ho dráždi aj ten najmenší kúštik a nezakryť teda na žene úplne všetko?

Prečo by sa v obliekaní mala brať len vaša norma, a nie norma niekoho iného?


A rovnako aj opačne, prečo by dievča z lásky nemalo vyhovieť rasimovy a jemu podobným chlapcom, ktorým sa zasa naopak páči, keď diečatá sú len veľmi skromne odeté...

A to je vlastne celé o tom. Nemáme žiaden Cirkevný príkaz, že čo pre bežný život laikov v obliekaní ešte áno a čo už nie.

Môžem len vytvoriť spoločenský konsenzus, dohodu. Že sa na určitých pravidlách dohodneme. Ale taká dohoda, čo by bola pre každého prijateľná asi nehrozí. Je tu však vláda a parlament, čo to môže aspoň väčšinovým hlasovaním rozhodnúť. Zatiaľ sú tu asi len také zákony, že žena nemôže ísť po ulici úplne nahá. Aspoň to pohlavie a prsníky musí mať na ulici zahalené. Je to na nás aké zákony a pravidlá si ustanovíme.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  17:28:07  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
, pýtam sa, kedy si žena oblečie odvážne oblečenie bez toho, aby ju napadlo, že ju budú okukovať muži s možným sexuálnym podtónom?

Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 :  15:02:37



Azuritko uvedom si že ženy sú iné ako muži. Ináč vidia, myslia a vnímajú. Napr je známe že muž sa skôr vzruší pohladom, ale žena sa skôr vzruší sluchom. Takže na tvoju otázku je odpoved: vždy je možné že žena ked sa oblieka tak ju nenapadne že ju budú obkukovať muži s možným sexuálnym podtónom. Ženy si totiž myslia že muži vnímajú rovnako ako ony- teda že pohľad nie je pre nich dôležitý. Nakoniec celá tvoja debata vychádza z toho že ty predpokladáš že ženy myslia rovnako ako muži. Ako vravia bratia česi :"není tomu tak!"

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  21:24:16  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:
Stále nerozumiem.
Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 :  15:02:37



Vy ste asi mladý, tak Vám dám citát z katechizmu YOUCAT:

"Sviatosť manželstva si udeľujú muž a žena navzájom."

Tam sa samozrejme ďalej aj píše, že manželstvo musíte ale uzatvárať pred tvárou cirkvi (4. Cirkevné prikázanie).

Ale ak by sme teda nemali 4. Cirkevné prikázanie (ktoré káže uzatvárať manželstvo pred tvárou cirkvi), mohli by ste si s dievčaťom len medzi sebou povedať, že od teraz si budete verní a že ste manželia, a boli by ste manželia a prvým sexom by to bolo spečatené. Toto nie je smilstvo. V Božích očiach by to bolo platné manželstvo. Na manželstvo nepotrebujete žiaden úradný doklad nejakého štátneho úradníka. Vôbec nič, stačí len vôľa vás dvoch. Tú sviatosť si udeľujete sami. Ale v súčasnosti to takto nejde preto, že je tu to 4. Cirkevné prikázanie. Teda musíte so svojou túžbou ísť najprv za kňazom.

Takže tie milenecké páriky čo sú si hoci aj verné a žijú v neviem akej veľkej láske, ak sú katolíci, a neuzatvorili si manželstvo spôsobom ako prikazuje 4. Cirkevné prikázanie, zjavne majú podľa Cirkvi hriech, keďže porušujú toto Cirkevené prikázanie. Nebyť toho prikázania, tak by hriech nemali.

Ale pre nekatolícke páriky, čo si takto vo vernosti žijú, je to v poriadku. Oni si vytvorili vlastné manželstvo a nikoho, kto by im to akože schválil, k tomu nepotrebujú. Úradný sobáš si vôbec nemusia robiť, alebo ak chcú, môžu si ho dobyť kedykoľvek neskôr.

A k tomu bola tá druhá veta.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  21:42:34  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:

Stále nemáme ujasnenú jednu vec. Je možné v dnešnej dobe, aby si žena obliekla minisukňu a nevedela, že je vyzývavá?
Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 : 09:17:51



Vyzývavá ale k čomu? Myslím, že si mnohá uvedomuje, že je vyzývavá k tomu - aby si niekto všimol jej krásu a obzrel sa za ňou, ale to obzretie ešte nie je hriech. Pokiaľ Ježišovu vetu o pozeraní sa na ženu vnímame tak ako ju vykladajú katolícki exegéti (http://exegeza.czechian.net). Pozrieť sa na ženu a mať radosť z jej krásy nie je hriech. No a myslím, že o to mnohým tým dievčatám aj ide. Aby si niekto všimol ich krásu, uznanlivo sa obzrel... A tiež aby aj niekomu svojim výzorom spravili radosť. Aj tá Sabina o pár strán vzadu toto hovorila, chce vraj robiť chlapcom radosť. Dievčaťu pochopiteľne robí radosť, keď vidí, že chlapci z jej krásy majú radosť a že ju uznávajú za krásnu.
Alebo iný pravdepodobne nehriešny motív je tiež pomocou svojho zjavu vyzývať mužov k manželstvu s ňou. Aby sa s ňou zoznámili a potom to nasledovalo. Takéto vyzývačky nevyzrejú byť ešte priamo hriešne (ak berieme tú exegézu).
U tých mladších predpokladám aj isté testovanie – som aj ja pekná? Budú sa aj za mnou obzerať? Som pre chlapcov atraktívna? U iných aj to, že to asi robia hlavne pre vlastný príjemný pocit, samú seba vnímajú ako krásnu, keď sa tak oblečú, cítia sa tak príjemne.



citácia:
kedy si žena oblečie odvážne oblečenie bez toho, aby ju napadlo, že ju budú okukovať muži s možným sexuálnym podtónom?
Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 : 15:02:37



Najprv čo to presne je ten sexuálny podtón? A ďalej či je ten sexuálny podtón hriech? Je sexuálny podtón vnímať sexuálnu krásu ženy? A je hriech to vnímať a mať z toho radosť? Ak muž radostne pozrie po peknej žene a vníma jej sexuálnu krásu, a to určite vníma, a ak toto je sexuálny podtón, tak v tom ešte nevidno hriech. Ak berieme do úvahy k tej Ježišovej vete výklad od katolíckych exegétov.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  22:15:47  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Vy ste asi mladý, tak Vám dám citát z katechizmu YOUCAT:

"Sviatosť manželstva si udeľujú muž a žena navzájom."

Tam sa samozrejme ďalej aj píše, že manželstvo musíte ale uzatvárať pred tvárou cirkvi (4. Cirkevné prikázanie).

Ale ak by sme teda nemali 4. Cirkevné prikázanie (ktoré káže uzatvárať manželstvo pred tvárou cirkvi), mohli by ste si s dievčaťom len medzi sebou povedať, že od teraz si budete verní a že ste manželia, a boli by ste manželia a prvým sexom by to bolo spečatené. Toto nie je smilstvo. V Božích očiach by to bolo platné manželstvo. Na manželstvo nepotrebujete žiaden úradný doklad nejakého štátneho úradníka. Vôbec nič, stačí len vôľa vás dvoch. Tú sviatosť si udeľujete sami. Ale v súčasnosti to takto nejde preto, že je tu to 4. Cirkevné prikázanie. Teda musíte so svojou túžbou ísť najprv za kňazom.

Takže tie milenecké páriky čo sú si hoci aj verné a žijú v neviem akej veľkej láske, ak sú katolíci, a neuzatvorili si manželstvo spôsobom ako prikazuje 4. Cirkevné prikázanie, zjavne majú podľa Cirkvi hriech, keďže porušujú toto Cirkevené prikázanie. Nebyť toho prikázania, tak by hriech nemali.

Ale pre nekatolícke páriky, čo si takto vo vernosti žijú, je to v poriadku. Oni si vytvorili vlastné manželstvo a nikoho, kto by im to akože schválil, k tomu nepotrebujú. Úradný sobáš si vôbec nemusia robiť, alebo ak chcú, môžu si ho dobyť kedykoľvek neskôr.

A k tomu bola tá druhá veta.


Pôvodne zaslal Riman - 13 apríl 2015 :  21:24:16



A súvis s témou? Vôbec nechápem načo mi vysvetľujete, ako uzatvoriť manželstvo? Moja otázka o sexe bola len pre ujasnenie čo ste vlastne zač. Preto som nechápal čo chcete povedať ak hovoríte o uzatváraní manželstva.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  22:20:10  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Vyzývavá ale k čomu? Myslím, že si mnohá uvedomuje, že je vyzývavá k tomu - aby si niekto všimol jej krásu a obzrel sa za ňou, ale to obzretie ešte nie je hriech. Pokiaľ Ježišovu vetu o pozeraní sa na ženu vnímame tak ako ju vykladajú katolícki exegéti (http://exegeza.czechian.net). Pozrieť sa na ženu a mať radosť z jej krásy nie je hriech. No a myslím, že o to mnohým tým dievčatám aj ide. Aby si niekto všimol ich krásu, uznanlivo sa obzrel... A tiež aby aj niekomu svojim výzorom spravili radosť. Aj tá Sabina o pár strán vzadu toto hovorila, chce vraj robiť chlapcom radosť. Dievčaťu pochopiteľne robí radosť, keď vidí, že chlapci z jej krásy majú radosť a že ju uznávajú za krásnu.
Alebo iný pravdepodobne nehriešny motív je tiež pomocou svojho zjavu vyzývať mužov k manželstvu s ňou. Aby sa s ňou zoznámili a potom to nasledovalo. Takéto vyzývačky nevyzrejú byť ešte priamo hriešne (ak berieme tú exegézu).
U tých mladších predpokladám aj isté testovanie – som aj ja pekná? Budú sa aj za mnou obzerať? Som pre chlapcov atraktívna? U iných aj to, že to asi robia hlavne pre vlastný príjemný pocit, samú seba vnímajú ako krásnu, keď sa tak oblečú, cítia sa tak príjemne.



Takže ak sa žena či dievča rozhodne s takýmto milým úmyslom behať nahá po svete, je to v poriadku? A debili muži čo myslia na sex?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2015 :  22:48:23  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:

A súvis s témou? Vôbec nechápem načo mi vysvetľujete
Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 : 22:15:47


Pýtali ste sa najprv že či je sex medzi slobodným mužom a slobodnou ženou hriech. Já som odpovedal že áno, aj keď možno i žijú vo vernosti a láske ako manžalia, pre katolíkov je to ešte stále porušením 4. Cirkevného pirkázania. Opakovane ste reagovali že tomu druhému stále nerozumiete, tak som teraz spustil pekne polopate aby bolo jasno o čom to bolo.

citácia:

Takže ak sa žena či dievča rozhodne s takýmto milým úmyslom behať nahá po svete, je to v poriadku?
Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 : 22:20:10



Ako kde. Na nudapláži asi ešte hriech nemá (Môj súčasný názor). Ale na ulici, kde je úplná nahota zákonom zakázaná, môže mať. Lebo bez vážnej príčiny porušovať normálne štátne zákony je tiež hriech.
(Hovoril som, že tie mravnostné pravidlá a zákony v štáte mám v rukách my občania, a aké si ich cez našich volených zástupcov v parlamente vytvoríme, také ich mať budeme.)

citácia:

A debili muži čo myslia na sex?
Pôvodne zaslal Azuritko - 13 apríl 2015 : 22:20:10



Teraz som zasa ja neporozumel. Čože? (Asi potrebujem vysvetliť polopate)

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 apríl 2015 :  07:04:47  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Pýtali ste sa najprv že či je sex medzi slobodným mužom a slobodnou ženou hriech. Já som odpovedal že áno, aj keď možno i žijú vo vernosti a láske ako manžalia, pre katolíkov je to ešte stále porušením 4. Cirkevného pirkázania.



Konečne. Takto ale veta sformulovaná nebola. Prečítajte si ju, či by ste ju Vy pochopili v danom kontexte a bez čiarok. Nevedel som vôbec o čo ide.

citácia:
Ako kde. Na nudapláži asi ešte hriech nemá (Môj súčasný názor). Ale na ulici, kde je úplná nahota zákonom zakázaná, môže mať. Lebo bez vážnej príčiny porušovať normálne štátne zákony je tiež hriech.
(Hovoril som, že tie mravnostné pravidlá a zákony v štáte mám v rukách my občania, a aké si ich cez našich volených zástupcov v parlamente vytvoríme, také ich mať budeme.)



Takže mi z toho vyplýva, že podľa Vás je v poriadku, ak by boli také zákony štátne, že by ženské chodili nahé alebo chlapi hoc aj po ulici. Bežne je človek prirodzene hanblivý a prirodzene vzrušený pri pohľade na nahé telo. Ako sa ale vyhýba hriechu ak sa takmer alebo úplne vyzlečie a chodí tak medzi ľuďmi? A vôbec nieje zodpovedný, lebo si akože hľadá partnera? Účel nesvätí prostriedky.

citácia:
Teraz som zasa ja neporozumel. Čože? (Asi potrebujem vysvetliť polopate)

Pôvodne zaslal Riman - 13 apríl 2015 :  22:48:23



Bolo to v jednej vete. Ak žena má pekný úmysel a ide hoc nahá po ulici, tak muž je ten zlý, lebo myslí prirodzene na sex a mal by byť na toľko poriadny, že pri nahej žene myslí na krájanie chleba?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  11:25:02  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:
Takže mi z toho vyplýva, že podľa Vás je v poriadku, ak by boli také zákony štátne, že by ženské chodili nahé alebo chlapi hoc aj po ulici.
Pôvodne zaslal Azuritko - 14 apríl 2015 :  07:04:47

Nie. Mne by sa to nepáčilo, keby ľudia chodili nahí, nepovažujem to za správnu vec.
Lenže si uvedomujem ten fakt, že ja nie som pápež aby som mohol ľuďom niečo autoritatívne zakázať. A ani nemám im čo ukázať (nejaký pápežský dekrét, alebo encikliku, kde by sa to odmietalo či priamo zakazovalo). Fakticky nemám v rukách nič. A vidím aj to, že oni majú argumenty, ktorými si to vedia obhájiť.

Cirkev je multikultúrna, multinázorová, tam je momentálne miesto aj pre ľudí s názormi ako má Rasimo, Sabina, Mon a ďalší, ktorým sa páči keď dievčatá chodia len veľmi skromne odeté; a rovnako je tam miesto pre tú menšinu, ktorá by chcela zasa opak. Cirkev to necháva na nás ako si to zariadime. A dokonca ani mi nepomôže hrať sa na ultra tradicionalistu, veď vieme že katolíčky už dávno v stredoveku nosili hlboké výstrihy a Cirkev (pápeži, koncily) s tým ani vtedy nemala problém. Katolícka Cirkev vždy bola multikultúrna.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  11:54:18  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Vezmem to od konca

citácia:
Ak žena má pekný úmysel a ide hoc nahá po ulici, tak muž je ten zlý, lebo myslí prirodzene na sex a mal by byť na toľko poriadny, že pri nahej žene myslí na krájanie chleba?
Pôvodne zaslal Azuritko - 14 apríl 2015 : 07:04:47

Ja keď uvidím nahú ženu, nemyslím ani na krájanie chleba, ale ani si nepredstavujem pohlavné spojenie s ňou. Vy azda hneď vtedy máte také predstavy, že do nej zasúvate svoj pohlavný úd? Ste si istý? Mne sa zdá, že ani v mladosti hneď zrovna také predstavy pri pohľade na nahú ženu na mňa neprišli.

Ale ak sa Vám také niečo deje, rovnako by sa Vám to stávalo aj ako moslimovi, keby ste uvidel čo i len ženské chodidlo, alebo len ženskú postavu...


citácia:
Ako sa ale vyhýba hriechu ak sa takmer alebo úplne vyzlečie a chodí tak medzi ľuďmi?
Pôvodne zaslal Azuritko - 14 apríl 2015 : 07:04:47

A konkrétne akému hriechu? Hriechu smilstva/cudzoložstva?
Ak sa v takejto situácii necíti byť týmto hriechom vážne ohrozená, potom sa tejto situáci ani nemusí vyhýbať.

citácia:
Účel nesvätí prostriedky.
Pôvodne zaslal Azuritko - 14 apríl 2015 : 07:04:47

To sice nesvätí. Lenže nie je dokázané, že tie prostriedky sú samo o sebe hriechom. A ak teda nie sú, tak potom tie prostriedky sa môžu použiť.


citácia:
Bežne je človek prirodzene hanblivý a prirodzene vzrušený pri pohľade na nahé telo.
Pôvodne zaslal Azuritko - 14 apríl 2015 : 07:04:47

1, Byť vzrušený ale nie je hriech.

2, Vzrušenie môže prísť ale aj nemusí. A keď príde, nie je to hriech.

3, Na žene je pre muža všetko vzrušivé:

4, Moslima (keďže nie je na nahotu zvyknutý) vie vzrušiť aj ten najmenší kúštiček z tela ženy. Čo s tým? Musí teraz žena chodiť vo vreci, lebo všetko je na nej vzrušivé?

5, Keďže ale samotné vzrušenie nie je hriech, potom mi vychádza, že nemusí tak chodiť.

Vychádza mi asi taký záver, ktorý tu už možno aj niekto naznačil.
Žena je vzrušujúca; všetko je na nej vzrušujúce. Tak to proste je. A nie je hriech, keď nás to vzruší. Vzrušenie nie je hriech. Preto môžeme to brať s humorom, môžeme to aj vziať ako zábavu. - Tamtá žena ma trošku vzrušila, tak som si užil trošku vzrušenia, je to vlastne aj príjemné, tak prečo sa kvôli tomu trápiť? Taký je život; v živote cítime rôzne vzruchy, prečo robiť nejakú paniku akurát len zo sexuálneho vzruchu? Však kvôli tomu s ňou ešte do postele nepôjdem, takže žiadneho hriechu, ani ona, ani ja, sme sa spolu nedopustili.

Teraz asi zasa argumentujem podobne ako tí, čo sa toho zastávajú. Ale vnímam, že v tom možno aj majú kus pravdy.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  12:46:26  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Ja keď uvidím nahú ženu, nemyslím ani na krájanie chleba, ale ani si nepredstavujem pohlavné spojenie s ňou. Vy azda hneď vtedy máte také predstavy, že do nej zasúvate svoj pohlavný úd? Ste si istý? Mne sa zdá, že ani v mladosti hneď zrovna také predstavy pri pohľade na nahú ženu na mňa neprišli.

Ale ak sa Vám také niečo deje, rovnako by sa Vám to stávalo aj ako moslimovi, keby ste uvidel čo i len ženské chodidlo, alebo len ženskú postavu...


Je úplne bezpredmetné čo si predstavujem a kedy. Riešime čo je zlé si predstavovať a hlavne čo môže tieto predstavy spôsobiť a kde je ten pomer medzi ešte chybou predstáv muža a chybou ženy vystavujúcej týmto aj seba blízkej príležitosti.

citácia:
A konkrétne akému hriechu? Hriechu smilstva/cudzoložstva?
Ak sa v takejto situácii necíti byť týmto hriechom vážne ohrozená, potom sa tejto situáci ani nemusí vyhýbať.



Blízkej príležitosti a možno aj smilstvu. Chodiť s terčom na chrbte a potom sa hnevať keď niekto do mňa strelí je asi aj mojou hlúposťou. Jasné, že on nemal do mňa streliť. Ale mám ja dôvod, aby som takto provokoval? Je dostatočným dôvodom, že sa vtedy dobre cítim?

citácia:
1, Byť vzrušený ale nie je hriech.

2, Vzrušenie môže prísť ale aj nemusí. A keď príde, nie je to hriech.

3, Na žene je pre muža všetko vzrušivé:

4, Moslima (keďže nie je na nahotu zvyknutý) vie vzrušiť aj ten najmenší kúštiček z tela ženy. Čo s tým? Musí teraz žena chodiť vo vreci, lebo všetko je na nej vzrušivé?

5, Keďže ale samotné vzrušenie nie je hriech, potom mi vychádza, že nemusí tak chodiť.

Vychádza mi asi taký záver, ktorý tu už možno aj niekto naznačil.
Žena je vzrušujúca; všetko je na nej vzrušujúce. Tak to proste je. A nie je hriech, keď nás to vzruší. Vzrušenie nie je hriech. Preto môžeme to brať s humorom, môžeme to aj vziať ako zábavu. - Tamtá žena ma trošku vzrušila, tak som si užil trošku vzrušenia, je to vlastne aj príjemné, tak prečo sa kvôli tomu trápiť? Taký je život; v živote cítime rôzne vzruchy, prečo robiť nejakú paniku akurát len zo sexuálneho vzruchu? Však kvôli tomu s ňou ešte do postele nepôjdem, takže žiadneho hriechu, ani ona, ani ja, sme sa spolu nedopustili.

Teraz asi zasa argumentujem podobne ako tí, čo sa toho zastávajú. Ale vnímam, že v tom možno aj majú kus pravdy.


Pôvodne zaslal Riman - 15 apríl 2015 :  11:54:18



Lenže vystavovať sa dlhému vzrušeniu znamená vystavovať sa blízkej príležitosti k hriechu. Tak kde je tá hranica sa pýtam? Ak hranice nie sú všeobecne určené, tak to neznamená, že môžem s tým narábať ľahostajne.
Túžba po sexe začína vzrušením.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  13:19:52  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
Je úplne bezpredmetné čo si predstavujem a kedy.
Pôvodne zaslal Azuritko - 15 apríl 2015 :  12:46:26


Ja by som povedal, že to je asi najpodstatnejšie. Lebo zjavne sú tvojim najväčším problémom tvoje predstavy. A PREDOVŠETKÝM TVOJA PREDSTAVA, že podobné predstavy majú všetci muži. Čo je zjavne chybný predpoklad.
Lebo predstavovať si pri každej žene v minisukni sex, to vidím fakt asi na nejaký problém v tvojej psychike.
Vieš, to pekné slovenské príslovie o kukurici. Asi som mal pravdu v tej úvahe vyššie.

A kľudne ma ja zmažte, na toto sa totiž nedalo nereagovať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  13:55:33  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Ja by som povedal, že to je asi najpodstatnejšie. Lebo zjavne sú tvojim najväčším problémom tvoje predstavy. A PREDOVŠETKÝM TVOJA PREDSTAVA, že podobné predstavy majú všetci muži. Čo je zjavne chybný predpoklad.
Lebo predstavovať si pri každej žene v minisukni sex, to vidím fakt asi na nejaký problém v tvojej psychike.
Vieš, to pekné slovenské príslovie o kukurici. Asi som mal pravdu v tej úvahe vyššie.

A kľudne ma ja zmažte, na toto sa totiž nedalo nereagovať.

Pôvodne zaslal Tom - 15 apríl 2015 :  13:19:52



Nikdy som nepovedal čo si predstavujem. A tvoj úsudok nieje správny. Ale keďže považujem to, čo si ja predstavujem za bezpredmetné, v rámci toho, čo je správne, tak sa nevyjadrím či mám predstavy alebo nemám žiadne alebo mám predstavy o skladaní lega. Zbytočne to odkláňa od podstaty a mohlo by to ovplyvniť názor tak ako u teba Tom tvoj úsudok.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  13:56:45  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Ešte sa vrátim k tomu, že účel nesvätí prostriedky.

Pokiaľ si pamätám, tak ženská krása je vec dobrá, preto skôr by som kládol otázku opačne, či náhodou niektorá žena nepoužíva dobrú vec (svoju sexuálnu krásu) na zlý cieľ.
A moja odpoveď je: Niektorá žena určite áno. Určite sú aj ženy, čo majú zlý úmysel, čo chcú napríklad zviesť ženatého....

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  14:57:45  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:
Blízkej príležitosti a možno aj smilstvu. Chodiť s terčom na chrbte a potom sa hnevať keď niekto do mňa strelí je asi aj mojou hlúposťou. Jasné, že on nemal do mňa streliť. Ale mám ja dôvod, aby som takto provokoval? Je dostatočným dôvodom, že sa vtedy dobre cítim?
Pôvodne zaslal Azuritko - 15 apríl 2015 : 12:46:26


Rozmýšľam nad tým. Myslím, že som už aj videl tričko s namaľovaným terčom, už neviem či na hrudi, či na chrbte, ale nejako vôbec ma nenapadlo, žeby ten človek s takým niečim mohol mať azda aj nejaký hriech za to že provokuje strelca aby mu tam strieľal. A myslím, že taký strelec by musel byť psychopat. To normálny zdravý človek nespraví.

Ale poviem vám k tomu ešte niečo z dávnych čias vlády komunistov. Komunistov v minulosti hodne dráždilo, keď chlapci nosili dlhé vlasy a rifle, a tiež križiky na krku (normálna retiazka a na nej ako prívesok krížik), takáto móda začala od 60tych rokov (zlaté 60te), nič z toho nebolo zakázané, ale každá jedna táto vec ich dráždila, nemali to radi. Príslušníci VB (vtedajší policajti) občas aj takého chalana zmlátili... Dlhovlasý chalan (mladý muž), a ešte nebodaj v rifliach, a ešte dokonca aj krížik, to bol skoro vrchol, to bolo pre komunistov asi ako tá dráždivá vlajka pre býka.

Tiež v tých dávnych časoch som patril medzi takých mladých, čo vtedy nosili tie dlhšie vlasy, rifle, krížik (ale nie hippies, hippies bolo trošku iné). A ani vtedy, ani teraz nemám pocit, žeby som mal mať preto hriech. Mne sa to tak vtedy veľmi páčilo, a že to komunistov dráždilo, tým asi ešte viac sa mi to páčilo

Azuritko, aj teraz sú ľudia, čo ich vraj dráždi, keď má niekto ten krížik. Je toto teda dostatočný dôvod aby sme nenosili krížiky? Nie, nemyslím si. Preto tieto argumenty o terčoch neberiem ako dostatočné argumenty. Je to slabé. Vychádza mi, že aj keď je niekto pre niekoho provokatívny, nemusí to byť ešte hriechom.

Ježiš bol vo svoje dobe tiež veľký provokatér. Podráždil veľa ľudí.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Riman

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  16:07:47  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
citácia:

Lenže vystavovať sa dlhému vzrušeniu znamená vystavovať sa blízkej príležitosti k hriechu.
Pôvodne zaslal Azuritko - 15 apríl 2015 :  12:46:26



Nemusí. To je zasa u každého inak. V živote cítime rozličné vzrušenia (nie len sexuálne), dám tri príklady rozličných vzrušení:

Môžeme byť vzrušení, keď sledujeme svoj obľúbený šport (v televízii, na štadióne...).
Môžeme byť vzrušení, keď vidíme filmový horor (alebo čítame hororovú knihu).
Môžeme byť vzrušení, keď vidíme film s erotickými scénami.

Pri týchto všetkých vzrušeniach nemáme hriech. Ale pri každom jednom sú aj ľudia, ktorí do hriechu skutočne prešli. Vieme čo napríklad vyvádzajú niektorí športoví fanúšikovia (niekedy sa idú skoro pozabíjať). V tom svojom vzrušení zachádzajú skutočne priďaleko, zachádzajú už do vážneho hriechu.

Futbaloví hráči svojou hrou vyvolávajú vzrušenie. Majú tu azda futbaloví hráči hriech, že niektorí ich fanúšikovia zašli vo svojom vzrušení priďaleko, teda do hriechu? Zdá sa, že väčšina fanúšikov tak ďaleko nezachádza, vychutnajú si ten futbal a nikomu neublížia (hriechu sa nedopustia).

Obávam sa, že keby sme zakázali všetky športy a ponechali len šachy, tak ten výtržnícky typ ľudí by sa začal biť aj na šachovom turnaji. Lebo sú nesmierne výbušní, nenaučili sa ovládať.

Som Katolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  23:15:32  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Rozmýšľam nad tým. Myslím, že som už aj videl tričko s namaľovaným terčom, už neviem či na hrudi, či na chrbte, ale nejako vôbec ma nenapadlo, žeby ten človek s takým niečim mohol mať azda aj nejaký hriech za to že provokuje strelca aby mu tam strieľal. A myslím, že taký strelec by musel byť psychopat. To normálny zdravý človek nespraví.


Utekáte zmyslu úmyselne alebo na odvrátenie pozornosti?

citácia:

Ale poviem vám k tomu ešte niečo z dávnych čias vlády komunistov. Komunistov v minulosti hodne dráždilo, keď chlapci nosili dlhé vlasy a rifle, a tiež križiky na krku (normálna retiazka a na nej ako prívesok krížik), takáto móda začala od 60tych rokov (zlaté 60te), nič z toho nebolo zakázané, ale každá jedna táto vec ich dráždila, nemali to radi. Príslušníci VB (vtedajší policajti) občas aj takého chalana zmlátili... Dlhovlasý chalan (mladý muž), a ešte nebodaj v rifliach, a ešte dokonca aj krížik, to bol skoro vrchol, to bolo pre komunistov asi ako tá dráždivá vlajka pre býka.

Tiež v tých dávnych časoch som patril medzi takých mladých, čo vtedy nosili tie dlhšie vlasy, rifle, krížik (ale nie hippies, hippies bolo trošku iné). A ani vtedy, ani teraz nemám pocit, žeby som mal mať preto hriech. Mne sa to tak vtedy veľmi páčilo, a že to komunistov dráždilo, tým asi ešte viac sa mi to páčilo

Azuritko, aj teraz sú ľudia, čo ich vraj dráždi, keď má niekto ten krížik. Je toto teda dostatočný dôvod aby sme nenosili krížiky? Nie, nemyslím si. Preto tieto argumenty o terčoch neberiem ako dostatočné argumenty. Je to slabé. Vychádza mi, že aj keď je niekto pre niekoho provokatívny, nemusí to byť ešte hriechom.

Ježiš bol vo svoje dobe tiež veľký provokatér. Podráždil veľa ľudí.

Pôvodne zaslal Riman - 15 apríl 2015 :  14:57:45



Pletiete príležitosť k hriechu s diktátorstvom, s provokatérstvom a podobne.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2015 :  23:19:04  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Nemusí. To je zasa u každého inak. V živote cítime rozličné vzrušenia (nie len sexuálne), dám tri príklady rozličných vzrušení:

Môžeme byť vzrušení, keď sledujeme svoj obľúbený šport (v televízii, na štadióne...).
Môžeme byť vzrušení, keď vidíme filmový horor (alebo čítame hororovú knihu).
Môžeme byť vzrušení, keď vidíme film s erotickými scénami.

Pri týchto všetkých vzrušeniach nemáme hriech. Ale pri každom jednom sú aj ľudia, ktorí do hriechu skutočne prešli. Vieme čo napríklad vyvádzajú niektorí športoví fanúšikovia (niekedy sa idú skoro pozabíjať). V tom svojom vzrušení zachádzajú skutočne priďaleko, zachádzajú už do vážneho hriechu.

Futbaloví hráči svojou hrou vyvolávajú vzrušenie. Majú tu azda futbaloví hráči hriech, že niektorí ich fanúšikovia zašli vo svojom vzrušení priďaleko, teda do hriechu? Zdá sa, že väčšina fanúšikov tak ďaleko nezachádza, vychutnajú si ten futbal a nikomu neublížia (hriechu sa nedopustia).

Obávam sa, že keby sme zakázali všetky športy a ponechali len šachy, tak ten výtržnícky typ ľudí by sa začal biť aj na šachovom turnaji. Lebo sú nesmierne výbušní, nenaučili sa ovládať.


Pôvodne zaslal Riman - 15 apríl 2015 :  16:07:47



Bavíme sa len o sexuálnom vzrušení v tomto prípade.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2015 :  07:46:26  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
Nikdy som nepovedal čo si predstavujem. A tvoj úsudok nieje správny. Ale keďže považujem to, čo si ja predstavujem za bezpredmetné,...
Pôvodne zaslal Azuritko - 15 apríl 2015 :  13:55:33


A predtým si napísal:
citácia:
Stačilo chodiť do školy alebo von (a nie, nereagujú tak len katolíci). Taká žena je pre nich len objekt sexuálneho uspokojenia bez ohľadu na jej ďalší výzor alebo povahové vlastnosti. Áno ich chyba, ale ak žena nechce aby ju okukovali tí čo sa nevedia ovládnuť, tak nech sa oblieka inak.

Ja viem, že vám vstupujem zas a znova do rozbehnutej diskusie, ale... snáď to prežijete. :)
Tak si to zhrňme:
Tom si pri takto oblečenej žene povie, že je pekná (ak je pekná, samozrejme), ale nemá hneď automaticky sexuálne predstavy.
Azuritko neviem čo si povie, ale zrejme (viď vyššie) tiež nemá sexuálne predstavy.
Riman zrejme tiež automaticky nemá sexuálne predstavy.

(samozrejme, ak si začneš predstavovať, ako sa s tou ženou miluješ a podobne, sexuálne predstavy budeš mať, ale snáď vieš ovládať svoje myšlienky).

Ale existuje tu skupina ľudí (nevybúrení puberťáci, "jednoduchší" ľudia a podobne), ktorí tie sexuálne predstavy pri pohľade na ňu budu mať, resp. nebudú sa im brániť.
Takže žena má hriech, lebo jej oblečenie spôsobilo ich sexuálne predstavy.

Rovnakou logikou:
Ak si dáš šiltovku s logom Slovana a pôjdeš sa v nej prechádzať po Trnave v čase derby Slovan-Spartak, určite bude dosť ľudí, ktorým to bude jedno, čo máš na hlave.
Ale ak stretneš nejakých "jednoduchších" fanúšikov Spartaka Trnava, budú ti nadávať, preklínať, možno schytáš aj pár faciek.
Takže máš hriech, lebo tvoje oblečenie spôsobilo ich hnev, nadávky, preklínanie...

Súhlas?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2015 :  08:58:08  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Nikdy som nepovedal čo si predstavujem. A tvoj úsudok nieje správny. Ale keďže považujem to, čo si ja predstavujem za bezpredmetné,...
Pôvodne zaslal Azuritko - 15 apríl 2015 :  13:55:33


A predtým si napísal:
citácia:
Stačilo chodiť do školy alebo von (a nie, nereagujú tak len katolíci). Taká žena je pre nich len objekt sexuálneho uspokojenia bez ohľadu na jej ďalší výzor alebo povahové vlastnosti. Áno ich chyba, ale ak žena nechce aby ju okukovali tí čo sa nevedia ovládnuť, tak nech sa oblieka inak.

Ja viem, že vám vstupujem zas a znova do rozbehnutej diskusie, ale... snáď to prežijete. :)
Tak si to zhrňme:
Tom si pri takto oblečenej žene povie, že je pekná (ak je pekná, samozrejme), ale nemá hneď automaticky sexuálne predstavy.
Azuritko neviem čo si povie, ale zrejme (viď vyššie) tiež nemá sexuálne predstavy.
Riman zrejme tiež automaticky nemá sexuálne predstavy.

(samozrejme, ak si začneš predstavovať, ako sa s tou ženou miluješ a podobne, sexuálne predstavy budeš mať, ale snáď vieš ovládať svoje myšlienky).

Ale existuje tu skupina ľudí (nevybúrení puberťáci, "jednoduchší" ľudia a podobne), ktorí tie sexuálne predstavy pri pohľade na ňu budu mať, resp. nebudú sa im brániť.
Takže žena má hriech, lebo jej oblečenie spôsobilo ich sexuálne predstavy.

Rovnakou logikou:
Ak si dáš šiltovku s logom Slovana a pôjdeš sa v nej prechádzať po Trnave v čase derby Slovan-Spartak, určite bude dosť ľudí, ktorým to bude jedno, čo máš na hlave.
Ale ak stretneš nejakých "jednoduchších" fanúšikov Spartaka Trnava, budú ti nadávať, preklínať, možno schytáš aj pár faciek.
Takže máš hriech, lebo tvoje oblečenie spôsobilo ich hnev, nadávky, preklínanie...

Súhlas?

Pôvodne zaslal Tom - 16 apríl 2015 :  07:46:26



Pozor, riešime aj mieru a hranice. Čiže je rozdiel, či si dám šiltovku a prejdem cez Trnavu na aute, alebo idem pomaly peši a vykrikujem Trnaváci prehráte... Nevykrikuje žena sporo odetá aká je sexy? A hormónmi nabudení puberťáci alebo sexuálne chtiví muži majú potom všeličo na rozume. Potom platí to klasické pravidlo. Ak je oblečenie indiferentné, tak aký ušľachtilí dôvod môžem mať, aby sa mi oplatilo nosiť oblečenie, ktoré láka puberťákov a jednoduchších ľudí ako hovoríš, iných pohoršuje a mne naláka skôr úchyláka ako dobrého muža/ženu? A keď toto všetko viem, a aj tak sa oblečiem sporo, je to dobré? Alebo stále indiferentné?

A keby všetci dokonalo ovládali svoje myšlienky, nebolo by žiadneho hriechu.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2015 :  09:11:24  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ja by som to zhrnul tak. Oblečenie môže ísť od úplného zakrytia až po úplné odhalenie. A je milion medzistupňov a možností. Určite sú hranice, ktoré nemožno prekročiť bez hriechu ako zo strany obliekajúceho sa tak zo strany pozerajúceho sa. Ak nie sú pevne dané, mal by človek používať svedomie a uvažovať nad tým čo robí, či niekomu tým ubližuje čo nosí (manželovi, partnerovi), či niekoho neponižuje ten čo čumí a podobne...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 16 Previous Topic: Luteranizácia katolíckej Cirkvi Téma Next Topic: pre Janku a pod. - a ukázali vám aj skutky?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06