Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 človek rovnocenný zvieratám
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ako to bolo s Máriou ďalej Téma Next Topic: Otázky a odpovede
Strana: z 12

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 09 jún 2012 :  13:45:41  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
Dobrý deň,

chcela by som poznať názor KC na človeka versus zvieratá. pre mňa ako "ateistku" (nerada sa tak nazývam, pretože verím v boha ktorého stotožňujem s prírodou, energiou, láskou..) človek nie je nadradený nad iné živočíšne druhy. bibliu prečítanú nemám , ale marí sa mi že je tak trochu dosť antropocentiická. mňa nbapríklad fascinuju tvrdenia typu "boh mal so mnou plány, boh mi zoslal manžela, boh mi pomohol prestať piť"- prečo potom boh nepomohol napr hladujucemu dieťaťu v afrike ale alkoholikovi? prečo pomohol niekomu nájsť manžela a zároveň dopúšťa jatky s kravami či prasiatkami? pre vás to znie asi zvláštne, ale nemyslím si že život človeka by bol viac ako život prasiatka či psa. o tieto tvory teda pán boh nemá "záujem"?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora 

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 09 jún 2012 :  14:06:39  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
„Duší“ (hebr. nefeš) nazývá Písmo sv. každé lidské stvoření, včetně zvířat, viz. Gn 1,20n, nejčastěji ale přece jen se používá pro člověka. V tom smyslu výrazu nefeš, by se dalo na otázku po jakési
duši odpovědět: ano. Ve verši 24 se mluví o rozmanitých druzích živočichů. Slovo živočich je doslova „živá duše“. Hebrejský výraz pro duši (nefeš) na rozdíl od řeckého (psyché) míní
duší jako oživenost těla vůbec. Přesto to, co říká Bible o člověku v Genezi, že Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem a že právě jemu vdechl do něho dech života, jasně ukazuje propastný rozdíl mezi „životním principem“ lidí a zvířat. Ty stvořil Bůh na úplně jiné úrovni (můžeme říci „v jiném dni“) a žádné ze zvířat nemůže být člověku „přiměřeným, jemu rovným pomocníkem“ (Gn 2, 18-23). Katolická teologie mluví především o lidské duši, Bohem stvořené, vychází z biblického pojetí a filozofickým jazykem zase říká, že duše je princip dávající formu tělu (anima forma corporis DS 902). Duše je známkou života, ale nikoli jeho zdrojem – a to je podstatný rozdíl mezi myšlením řeckým a semitským. Semita nepokládá za zdroj života duši, nýbrž Božího Ducha: „Bůh mu vdechl v chřípí dech života (nešemah) a tak se stal člověk živou bytostí (nefeš)“ (Gn2, 7)

Takze zaver je, ze iba o cloveku a nikdy nie o zvierati je napisane, ze je obrazom Boha a ze iba cloveku Boh vdychol zivot- toto je priepastny rozdiel medzi clovekom a zvieratom.

Su zvierata v nebi?
Otázku chození zvířat do nebe nechali velcí křesťanští myslitelé otevřenou z toho důvodu, že tuto otázku nechává otevřenou Boží Zjevení. Jestliže není předmětem Zjevení, pak jakékoli pojednání je pouhá spekulace, jestliže je to spekulace, pak je to i osobní názor, jestliže je to osobní názor, pak to není názor celé Církve, protože ten se nemůže zakládat na pouhé spekulaci, ale musí být podložen Zjevením. Zjevení je zcela zaměřeno na spásu člověka, nenajdeme v něm pojednání ani o spáse zvířat, ani o existenci mimozemských civilizací, ani o teorii Velkého třesku a nic podobného. Ovšem náznak můžeme nají u sv. Pavla v listě Římanům 8, 19-22:
19 Celé tvorstvo toužebně vyhlíží a čeká, kdy se zjeví sláva Božích synů.
20 Neboť tvorstvo bylo vydáno marnosti - ne vlastní vinou, nýbrž tím, kdo je marnosti vydal. Trvá však naděje,
21 že i samo tvorstvo bude vysvobozeno z otroctví zániku a uvedeno do svobody a slávy dětí Božích.
22 Víme přece, že veškeré tvorstvo až podnes společně sténá a pracuje k porodu.


Co sa tyka Vasej otazky, preco je niekto vypocuty a niekto nie /dobry manzel, uzdravenie z choroby, atd./ to su naozaj veci, ktore su tajomstvom a mimo nase chapanie. My len vieme, ze Boh nerobi nic zlomyselne ale je to nedostatocne vysvetlenie, lebo je to tajomstvo.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 09 jún 2012 :  14:36:54  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
Ďakujem za odpoveď, trochu ma však mätie citujem:"nikdy nie o zvierati je napisane, ze je obrazom Boha a ze iba cloveku Boh vdychol zivot- toto je priepastny rozdiel medzi clovekom a zvieratom." Kto teda vdychol život zvieratám? trochu ma desí aj to že človek by mal byť obrazom boha lebo v žiadnom stvorení nie je toľko zla ako v človeku :) zviera ako také anni nemôže byť zlé, koná podľa určitých princípov prírody. Každopádne keď opomeniem odlišnosti medzi zvieratami a nami, je isté (a teda snáď aj pre veriacich) že aj zvieratá cítia utrpenie. aké máme teda právo s nimi zaobchádzať ako s predmetmi? pre mňa moja "viera" znamená cítiť lásku a súcit ku všetkým živým tvorom, príde mi teda trochu diskriminujuce vytvárať chovným zvieratám zo života peklo (kto videl veľkochovy chápe). Prikázanie "nezabiješ" sa teda vzťahuje len na ľudí?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 09 jún 2012 :  15:22:32  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Ostatnu prirodu Boh stvoril, cize aj zvierata, ale vdychol zivot iba cloveku a iba clovek je stvoreny na jeho obraz, nie zviera.
Clovek je obrazom Boha nie v tom, ze je nachylny k zlemu, ale v tom, ze ma rozum a slobodnu volu a je nesmrtelny/jeho dusa/.
Nemozu sa zvieratu pripisovat nejake zasluhy, ze nie je zle, lebo nie je schopne rozoznat, co je dobre a co zle a potom nasledne sa pre dobro rozhodnut.Cize zviera nemoze v tomto prechadzat skuskami ako clovek, a rozhodnut sa pre dobro, cize nema ziadne zasluhy v tomto.
Samozrejme zvierata citia utrpenie a mame s nimi zaobchadzat dobre, avsak zabijat ich musime kvoli obzive, snad by sa mohlo vytvorit nieco menej bolestive ako jatky a zabijat ich musime aj kvoli obrane/myslim na selmy/.
pripominam, ze otazka je otvorena, nevieme stopercentne ako je to so zvieratami po ich uhynuti, Boh sa o tom nezmienuje, nie vsetko je nam zjavene.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 10 jún 2012 :  10:06:23  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Každopádne keď opomeniem odlišnosti medzi zvieratami a nami, je isté (a teda snáď aj pre veriacich) že aj zvieratá cítia utrpenie. aké máme teda právo s nimi zaobchádzať ako s predmetmi? pre mňa moja "viera" znamená cítiť lásku a súcit ku všetkým živým tvorom, príde mi teda trochu diskriminujuce vytvárať chovným zvieratám zo života peklo (kto videl veľkochovy chápe).
Pôvodne zaslal dostojevskij - 09 jún 2012 :  14:36:54



zeby nejaky ekoterorista? clovek je vsezravec a je prirodzene ze si chova zvierata namiesto pracneho a nevyspytatelneho lovu; vzdy sa pousmejem, ked narazim na takehoto naivneho cloveka ako si ty, myslis si, ze iba prvky zivocisnej rise su zive a maju signalnu sustavu a schopnost reagovat na zmenu podmienok? rastlinna risa a risa hub takisto reaguje na hrozbu znicenia, len nie tak "cloveku-podobne" ako zvierata; cize ked najblisie budes jest salat tak, vedz ze aj rastlina je zivy tvor (ked sa pecie chlieb vies ako smrtou pri tom zahynie miliony kvasiniek?); a mimochodom neurazaj ateistov lebo ty nie si ani len "ateista" nie to este ateista - ty si ked uz tak panteista

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 10 jún 2012 :  11:59:02  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Každopádne keď opomeniem odlišnosti medzi zvieratami a nami, je isté (a teda snáď aj pre veriacich) že aj zvieratá cítia utrpenie. aké máme teda právo s nimi zaobchádzať ako s predmetmi? pre mňa moja "viera" znamená cítiť lásku a súcit ku všetkým živým tvorom, príde mi teda trochu diskriminujuce vytvárať chovným zvieratám zo života peklo (kto videl veľkochovy chápe).
Pôvodne zaslal dostojevskij - 09 jún 2012 :  14:36:54



zeby nejaky ekoterorista? clovek je vsezravec a je prirodzene ze si chova zvierata namiesto pracneho a nevyspytatelneho lovu; vzdy sa pousmejem, ked narazim na takehoto naivneho cloveka ako si ty, myslis si, ze iba prvky zivocisnej rise su zive a maju signalnu sustavu a schopnost reagovat na zmenu podmienok? rastlinna risa a risa hub takisto reaguje na hrozbu znicenia, len nie tak "cloveku-podobne" ako zvierata; cize ked najblisie budes jest salat tak, vedz ze aj rastlina je zivy tvor (ked sa pecie chlieb vies ako smrtou pri tom zahynie miliony kvasiniek?); a mimochodom neurazaj ateistov lebo ty nie si ani len "ateista" nie to este ateista - ty si ked uz tak panteista

Pôvodne zaslal guest636 - 10 jún 2012 :  10:06:23



Tak za prvé, nikoho neterorizujem, pýtala som sa slušnou formou na názor. Za druhé viem veľmi dobre že všetko živé je živé , no ukáž mi človeka čo skôr zareže žriebätko ako nakrája mrkvu.. rastliny nemajú nervovú sústavu, nemusíme sa teda domnievať že cítia bolesť, minimálne to nebolo dokázané. isté je že reagujú určitým spôsobom na podnety a ako všetko na zemi sa snažia prežiť, beriem. o to viac mi príde zbytočné kŕmiť tonami rastlinnej stravy zvieratá, ktoré potom zabijeme a zjeme.. po ďalšie, vôbec ma netrápia rybári, eskymáci či mongoli ktorí jednoducho musia prežiť. je to normálne, patríme do prírody a v prírode sa bohužiaľ všetci požierajú. to o čom hovorím je absolutna neucta k zvieratám, ich držanie v novodobých "koncentrákoch" , bez podmienok pre život, týranie nad ktorým každý prižmuruje oči, lebo má chuť na svoj obed. nemám nič proti normálnemu chovu zvierat. ale je zvrhlé a nechutné v dnešnej dobe plakať keď vidíme v správach dobité šteniatka a zároveň povoľovať týranie milionov zvierat pre našu potrebu...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 10 jún 2012 :  14:04:24  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
to o čom hovorím je absolutna neucta k zvieratám, ich držanie v novodobých "koncentrákoch" , bez podmienok pre život, týranie nad ktorým každý prižmuruje oči, lebo má chuť na svoj obed. nemám nič proti normálnemu chovu zvierat. ale je zvrhlé a nechutné v dnešnej dobe plakať keď vidíme v správach dobité šteniatka a zároveň povoľovať týranie milionov zvierat pre našu potrebu...

Pôvodne zaslal dostojevskij - 10 jún 2012 :  11:59:02



ake riesenie navrhujes? hotely pre dobytok?; nejake dobite steniatka ma vonkoncom nezaujimaju

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 10 jún 2012 :  15:05:46  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
to o čom hovorím je absolutna neucta k zvieratám, ich držanie v novodobých "koncentrákoch" , bez podmienok pre život, týranie nad ktorým každý prižmuruje oči, lebo má chuť na svoj obed. nemám nič proti normálnemu chovu zvierat. ale je zvrhlé a nechutné v dnešnej dobe plakať keď vidíme v správach dobité šteniatka a zároveň povoľovať týranie milionov zvierat pre našu potrebu...

Pôvodne zaslal dostojevskij - 10 jún 2012 :  11:59:02



ake riesenie navrhujes? hotely pre dobytok?; nejake dobite steniatka ma vonkoncom nezaujimaju

Pôvodne zaslal guest636 - 10 jún 2012 :  14:04:24



mojim riešením je zriadiť plnohodnotne farmy kde sa zvierata budu mať dobre, bez toho aby sa od toho čakalo uspokojenie "dopytu". hold, ľudia by sa museli uskromniť a mäso obmedziť (nikto ma nepresvedčí že je normálne jesť mäso takmer každý deň, staré mamy ho mali tak možno v nedeľu). evidentne ťa teda nezaujíma nič okrem seba samého, nechápem teda, načo sa vôbec do tejto diskusie zapájaš... iste máš na práci niečo užitočnejšie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 10 jún 2012 :  18:00:47  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
skor ako plakat nad dobitym snetiatkom, treba asi plakat nad clovekom, co je toho schopny, taky clovek nema potom daleko k ovela horsim veciam, toto byva mnohokrat len zaciatok...

takychto ludi treba pri takomto cine okamzite podchytit a zasiahnut kym nie je neskoro


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  08:41:42  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
skor ako plakat nad dobitym snetiatkom, treba asi plakat nad clovekom, co je toho schopny, taky clovek nema potom daleko k ovela horsim veciam, toto byva mnohokrat len zaciatok...

takychto ludi treba pri takomto cine okamzite podchytit a zasiahnut kym nie je neskoro



Pôvodne zaslal saxsax - 10 jún 2012 :  18:00:47




:)) no ale práve o tomto hovorím. človeka čo utýra psa máme za kriminálnika, bojíme sa že môže ublížiť aj človeku. no ľudia čo nad týmto činom zaplačú si večer dajú rezeň zo zvieraťa,ktoré sa malo ešte horšie... ja bohužiaľ nad takým "človekom" plakať nedokážem, takýto život pre mňa nemá cenu a najlepšie keby nebol..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  09:39:20  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

mojim riešením je zriadiť plnohodnotne farmy kde sa zvierata budu mať dobre, bez toho aby sa od toho čakalo uspokojenie "dopytu". hold, ľudia by sa museli uskromniť a mäso obmedziť (nikto ma nepresvedčí že je normálne jesť mäso takmer každý deň, staré mamy ho mali tak možno v nedeľu). evidentne ťa teda nezaujíma nič okrem seba samého, nechápem teda, načo sa vôbec do tejto diskusie zapájaš... iste máš na práci niečo užitočnejšie.

Pôvodne zaslal dostojevskij - 10 jún 2012 :  15:05:46



zvierata, ktore su urcene na zabitie sa "budu mat dobre"? cize som ta dobre odhadol s tymi hotelmi (len pre informaciu, koncentracne tabory neboli vybudovane za ucelom sprijemnenia pobytu vaznov, ale za ucelom vyuzita co najvacsieho potencialu vazna pri pouziti minimalnych nakladov); mimochodom existuju normy na zaobchadzanie so zvieratami urcenymi na porazku (aj s ostatnymi), aj na priestory v ktorych su umiestnene, tiez na hygienu, teda ak mas pocit, ze sa nieco nedodrziava, mas moznost protestovat u prislusnych organizaciach; ty nerozhodujes o tom, co je alebo co nie je normalne; ako casto jedavas maso? mna zaujima vselico, ale apely na city su na mna neucinne preto ohananie sa "steniatkami" ma nezaujima; zapajam sa do diskusie, lebo k teme mam co povedat

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  11:18:09  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

mojim riešením je zriadiť plnohodnotne farmy kde sa zvierata budu mať dobre, bez toho aby sa od toho čakalo uspokojenie "dopytu". hold, ľudia by sa museli uskromniť a mäso obmedziť (nikto ma nepresvedčí že je normálne jesť mäso takmer každý deň, staré mamy ho mali tak možno v nedeľu). evidentne ťa teda nezaujíma nič okrem seba samého, nechápem teda, načo sa vôbec do tejto diskusie zapájaš... iste máš na práci niečo užitočnejšie.

Pôvodne zaslal dostojevskij - 10 jún 2012 :  15:05:46



zvierata, ktore su urcene na zabitie sa "budu mat dobre"? cize som ta dobre odhadol s tymi hotelmi (len pre informaciu, koncentracne tabory neboli vybudovane za ucelom sprijemnenia pobytu vaznov, ale za ucelom vyuzita co najvacsieho potencialu vazna pri pouziti minimalnych nakladov); mimochodom existuju normy na zaobchadzanie so zvieratami urcenymi na porazku (aj s ostatnymi), aj na priestory v ktorych su umiestnene, tiez na hygienu, teda ak mas pocit, ze sa nieco nedodrziava, mas moznost protestovat u prislusnych organizaciach; ty nerozhodujes o tom, co je alebo co nie je normalne; ako casto jedavas maso? mna zaujima vselico, ale apely na city su na mna neucinne preto ohananie sa "steniatkami" ma nezaujima; zapajam sa do diskusie, lebo k teme mam co povedat

Pôvodne zaslal guest636 - 11 jún 2012 :  09:39:20



trochu nerozumiem o čo ti vlastne ide. podľa teba teda zviera určené na mäso nemá právo na aspoň ako tak príjemný život? práve preto som porovnala veľkochovy s koncentrákmi, nemusíš ma informovať načo boli koncentráky určené. to isté sa deje pri chove. maximálny zisk s použitím minimálnych prostriedkov/ nákladov. prečo by teľa malo mať možnosť pohybu keď nejako samé narastie aj za tmy v najtesnejšej klietke? ak by pomáhalo "protestovať" asi by sa už dávno podmienky chovu zmenili. bohužiaľ nezmenili sa, jediným spôsobom ako teda niečo dosiahnuť je hromadný bojkot (čo je takisto nemožné, ale lepšie byť vegetarián ako alibista typu "aj tak s tým nič neurobím").. mäso jedávam zriedka- dám si napr rybu, keď vidím že je z toho a toho rybníka, takisto nemám problém s domácou sliepkou. síce tvrdíš že k téme máš čo povedať, ale zatiaľ si toho veľa nepovedal, akurát sa prezentuješ ako zástupca priemeru, teda ľahostajnej väčšiny, ktorá každú snahu o niečo obracia maximálne tak na posmech.. čomu napr veríš ty? za čo sa vieš postaviť, čo ťa trápi natoľko že si ochotný tomu obetovať vlastné pohodlie či záujmy?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  14:10:01  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

trochu nerozumiem o čo ti vlastne ide. podľa teba teda zviera určené na mäso nemá právo na aspoň ako tak príjemný život? práve preto som porovnala veľkochovy s koncentrákmi, nemusíš ma informovať načo boli koncentráky určené. to isté sa deje pri chove. maximálny zisk s použitím minimálnych prostriedkov/ nákladov. prečo by teľa malo mať možnosť pohybu keď nejako samé narastie aj za tmy v najtesnejšej klietke? ak by pomáhalo "protestovať" asi by sa už dávno podmienky chovu zmenili. bohužiaľ nezmenili sa, jediným spôsobom ako teda niečo dosiahnuť je hromadný bojkot (čo je takisto nemožné, ale lepšie byť vegetarián ako alibista typu "aj tak s tým nič neurobím").. mäso jedávam zriedka- dám si napr rybu, keď vidím že je z toho a toho rybníka, takisto nemám problém s domácou sliepkou. síce tvrdíš že k téme máš čo povedať, ale zatiaľ si toho veľa nepovedal, akurát sa prezentuješ ako zástupca priemeru, teda ľahostajnej väčšiny, ktorá každú snahu o niečo obracia maximálne tak na posmech.. čomu napr veríš ty? za čo sa vieš postaviť, čo ťa trápi natoľko že si ochotný tomu obetovať vlastné pohodlie či záujmy?

Pôvodne zaslal dostojevskij - 11 jún 2012 :  11:18:09



definuj prijemny zivot a uved sposob ako ho objektivne zmerat napr u telata; v prirode taktiez predatory nedbaju na pohodlie loveneho zvierata, tak preco by clovek mal dbat? vegetariansku ani inu restrikcnu formu stravy neuznavam, pretoze nie je prirodzena pre cloveka; ohladom "problemu" zvierat urcenych na konzum som lahostajna vacsina, ale to neznamena, ze sa nezaujimam o prirodu (aj aktivne); nerozumiem otazke, resp implicitne bolo mozne sa dopracovat k tomu, ze som ateista, cize ak bola otazka smerovana sem, tak v tom pripade neverim nicomu; jedine co ma trapi a co nadradim nad vlastne pohodlie ci zaujimy (a nad cokolvek ine) je moje zdravie

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mon

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  14:29:28  Zobraziť profil  Pridať mon do zoznamu priateľov

mojim riešením je zriadiť plnohodnotne farmy kde sa zvierata budu mať dobre, bez toho aby sa od toho čakalo uspokojenie "dopytu".


Pozri sa, ako sa majú ľudia v nemocnici, ako sa majú starkí v domovoch dôchodcov, ako sa majú deti v decákoch.
A teraz mi vysvetli, prečo by sme mali ako také strašne dôležité brať to, aby sa zvieratko malo "dobre" (čo je dosť nekonkrétny, mne nič nehovoriaci pojem).
A teda - u nás na fakulte prebieha zvierací výskum. Vieš aké sú podmienky, aby sme tam mohli mať zopár myší, potkanov alebo maximálne králikov? Plastové okna, vlhkosť nastavená na presný stupeň, presná teplota, všelijaké kontroly a povolenia. Oproti školy je Univerzitná nemocnica - pacietni majú v oknách deky, aby ich neodfúklo z postele, v zime sa okná klincujú, aby ich nevyvalilo, záchod má celé poschodie jeden, na izbe ich je pokojne 5. Ale zvieratká majú plastové okná, špeci "šerble" na hovienka, limitovanie v klietkach, aby si nestúpili na labky.

Veď my sme k zvieratám prudko humánni, až nadhumánni - v mnohom majú podmienky ďaleko lepšie, ako ľudia.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 119  ~  Člen od: 11 september 2011  ~  Posledná návšteva: 24 november 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  16:18:44  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Mon, touche.

Nezabudajme aj na matrace pre kravy, aby sa v noci neotlacili (odporucam exkurziu do fakultnej ako vyzera prelezanina z kvalitneho matracu pre babky a dedkov) osipane, ktore musia byt v spolocnosti inych osipanych, aby im nebolo smutno a podobne excesy.

Nudzni ludia si za to mozu samy, my musime predovsetkym branit zvieratka...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  17:22:58  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Duší“ (hebr. nefeš) nazývá Písmo sv. každé lidské stvoření, včetně zvířat, viz. Gn 1,20n, nejčastěji ale přece jen se používá pro člověka. V tom smyslu výrazu nefeš, by se dalo na otázku po jakési
duši odpovědět: ano. Ve verši 24 se mluví o rozmanitých druzích živočichů. Slovo živočich je doslova „živá duše“. Hebrejský výraz pro duši (nefeš) na rozdíl od řeckého (psyché)


Ludska dusa ma mohutnost vegetativnu , zmyslovu a rozumovu a je nesmrtelna Zviara ma dusu , ktora ma len vegetativnu mohutnost

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  20:12:11  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov


definuj prijemny zivot a uved sposob ako ho objektivne zmerat napr u telata; v prirode taktiez predatory nedbaju na pohodlie loveneho zvierata, tak preco by clovek mal dbat? vegetariansku ani inu restrikcnu formu stravy neuznavam, pretoze nie je prirodzena pre cloveka; ohladom "problemu" zvierat urcenych na konzum som lahostajna vacsina, ale to neznamena, ze sa nezaujimam o prirodu (aj aktivne); nerozumiem otazke, resp implicitne bolo mozne sa dopracovat k tomu, ze som ateista, cize ak bola otazka smerovana sem, tak v tom pripade neverim nicomu; jedine co ma trapi a co nadradim nad vlastne pohodlie ci zaujimy (a nad cokolvek ine) je moje zdravie

Pôvodne zaslal guest636 - 11 jún 2012 :  14:10:01

[/quote]
príjemný život pre tela? ok. tak v prvom rade by malo mať možnosť pohybu a pasenia sa. (normálne teľatá nenechaju pásť sa, pretože im zabraňujú prijímať železo, kvoli "spravnej" farbe mäsa, teda bledej) malo by mať podstieľku, čerstvu vodu, možnosť žiť s inými svojho druhu, možnosť rôznych stimulov zvonka. /vo veľkochove je teliatko zatvorene v klietke na drevenej podlahe bez slamy, krmene tekutou stravou. dava sa mu minimum vody, aby jedlo čo najviac tejto stravy. väčšinou sú teliatka potme až 22 hodín kvoli utlmujucemu účinku, svetlo rozrušuje). predátor síce nedbá o pohodlie, ale zviera dlhé mesiace neväzní a netýra. iba ho loví. uvedomujem si že v prírode to býva takisto drsné, stačí vidieť loviť hyenu. napriek tomu sa nejedná o premyslené týranie, ale o jednorazový lov zvieraťa. ja nie som žiadny terorista ktorý za svoje presvedčenie bude ľuďom tlačiť že zabíjajú živé stvorenia, ktoré majú bratov a sestry... pokiaľ ich zabijú rýchlo a postarajú sa o ich dobrý život.. nepýtala som sa ani tak na tvoj svetonázor ako na čokoľvek, čo povyšuješ nad seba a nejaký svoj záujem. možno by si potom chápal prečo ten súcit...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  20:21:38  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:

mojim riešením je zriadiť plnohodnotne farmy kde sa zvierata budu mať dobre, bez toho aby sa od toho čakalo uspokojenie "dopytu".


Pozri sa, ako sa majú ľudia v nemocnici, ako sa majú starkí v domovoch dôchodcov, ako sa majú deti v decákoch.
A teraz mi vysvetli, prečo by sme mali ako také strašne dôležité brať to, aby sa zvieratko malo "dobre" (čo je dosť nekonkrétny, mne nič nehovoriaci pojem).
A teda - u nás na fakulte prebieha zvierací výskum. Vieš aké sú podmienky, aby sme tam mohli mať zopár myší, potkanov alebo maximálne králikov? Plastové okna, vlhkosť nastavená na presný stupeň, presná teplota, všelijaké kontroly a povolenia. Oproti školy je Univerzitná nemocnica - pacietni majú v oknách deky, aby ich neodfúklo z postele, v zime sa okná klincujú, aby ich nevyvalilo, záchod má celé poschodie jeden, na izbe ich je pokojne 5. Ale zvieratká majú plastové okná, špeci "šerble" na hovienka, limitovanie v klietkach, aby si nestúpili na labky.

Veď my sme k zvieratám prudko humánni, až nadhumánni - v mnohom majú podmienky ďaleko lepšie, ako ľudia.

Pôvodne zaslal mon - 11 jún 2012 :  14:29:28



keď to či sa zvierata maju "dobre" je pre teba ničnehovoriaci pojem, ako teda hodnotíš to, že dedkovia, deti atd sa maju "zle"? máš pocit že iba ľudia majú pocity a potreby? iba ľudia prežívajú stres, strach a bolesť? v podstate nerozumiem prečo vlastne spomínaš dedkov a babky. to akoby som povedala že "pozri sa na zmrzačené afganské ženy, prečo by ma mali trápiť babky v domove"? prečo vôbec nadradovat nejaky druh utrpenia? žiaden človek nespasí celý svet , ani len svet. nedá sa venovať všetkému. nie som človek, ktorý nemá problém utierať starému človeku zadok a držať ho za ruku na smrteľnej posteli. nemám toľko osobnej sily. každý by sme mali robiť to čo zvládame a na čo máme sily a schopnosti. keď si teda natoľko ustarostený pohodlím seniorov, verím že po víkendoch chodíš vypomáhať :) a po dalsie - už len to že na zvieratách robíte výskum, mi neznie ani humánne, ani komfortne. po ďalšie, to že o niektoré zvieratá je postarané lepšie ako o ľudí, neznamená že o ľudí nie je postarané lepšie ako o zvieratá. ak si to myslíš, určite by si nemal problém meniť svoju situáciu s jatočným teliatkom všakže.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  20:31:29  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
Duší“ (hebr. nefeš) nazývá Písmo sv. každé lidské stvoření, včetně zvířat, viz. Gn 1,20n, nejčastěji ale přece jen se používá pro člověka. V tom smyslu výrazu nefeš, by se dalo na otázku po jakési
duši odpovědět: ano. Ve verši 24 se mluví o rozmanitých druzích živočichů. Slovo živočich je doslova „živá duše“. Hebrejský výraz pro duši (nefeš) na rozdíl od řeckého (psyché)


Ludska dusa ma mohutnost vegetativnu , zmyslovu a rozumovu a je nesmrtelna Zviara ma dusu , ktora ma len vegetativnu mohutnost

Pôvodne zaslal amerika1 - 11 jún 2012 :  17:22:58



zviera nema zmysly alebo ako tomu chápať? zvieratá maju zmysly o ktorých sa nám ani nesnívalo

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  20:36:26  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
Mon, touche.

Nezabudajme aj na matrace pre kravy, aby sa v noci neotlacili (odporucam exkurziu do fakultnej ako vyzera prelezanina z kvalitneho matracu pre babky a dedkov) osipane, ktore musia byt v spolocnosti inych osipanych, aby im nebolo smutno a podobne excesy.

Nudzni ludia si za to mozu samy, my musime predovsetkym branit zvieratka...

Pôvodne zaslal Mato - 11 jún 2012 :  16:18:44



čo mám na toto povedať? :D že jeden typ utrpenia nás má urobiť chladným k inému či ako? pozri, nie je mi ľahostajné ani utrpenie ľudí, ale o tomto táto téma nie je. ad dva, máme dosť rozumu a schopností na to aby sme vedeli svoje podmienky života zmeniť. zviera túto možnosť nemá keďže je využívané a násilne držané ako náš otrok. v tvojej šľachetnej službe ľuďom ti teda držím palce /verím, že také niečo robíč, inak by to boli len prázdne reči všetko../ každému, kto akýmkoľvek spôsobom prispieva k zmenšovaniu utrpenia vo svete, patrí rešpekt. ale možno by sme aj my ĽUDIA menej trpeli keby sme sa nestarali len sami o seba ale aj o svet naokolo.. lebo na tejto planéte nič tak hlúpe a deštruktívne ako ľudská rasa nejestvuje. .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Greta

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  21:10:01  Zobraziť profil  Pridať Greta do zoznamu priateľov
su hocijake bio akcie napr uprimne kura a je to zivotny styl neublizovat a zachovavat cnosti je jasne ze je to nehumanne ale aj ine veci su podstatnejsie ked sa na tie kasle tak je jasne ze to ide ruka v ruke a zlo je rozsirene vsade vo vsetkych stupnoch bytia.zas niekto nezabije a ochranuje kura ale cloveka nema problem znicit znivocit.osobne pokladam za najhorsie ublizovanie detom. zaujimave ze som nedala ze najhorsie je ublizovat bohu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 372  ~  Člen od: 29 august 2011  ~  Posledná návšteva: 01 jún 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  21:16:07  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
su hocijake bio akcie napr uprimne kura a je to zivotny styl neublizovat a zachovavat cnosti je jasne ze je to nehumanne ale aj ine veci su podstatnejsie ked sa na tie kasle tak je jasne ze to ide ruka v ruke a zlo je rozsirene vsade vo vsetkych stupnoch bytia.zas niekto nezabije a ochranuje kura ale cloveka nema problem znicit znivocit.osobne pokladam za najhorsie ublizovanie detom. zaujimave ze som nedala ze najhorsie je ublizovat bohu.

Pôvodne zaslal Greta - 11 jún 2012 :  21:10:01



uprimne kura vyzera ako bio projekt ale netuším ako to je naozaj, musela by som to obehať osobne :) preto radšej neriskujem a nekupujem ani to...neviem či je niečo "podstatnejšie", určite ako človek by som skor zachranila topiace sa dieťa ako prasa, ale z toho uplne nezaujateho pohladu sme na tejto planete obyvatelmi všetci, všetci trpíme, a pravda je taká že bohužiaľ obrovský počet druhov trpí kvôli nám ľuďom, nie my kvôli nim. ja si myslím že ak niekto sa tvári že je láskavý k ľuďom ale sú mu ľahostajné zvieratá, tak to nie je úplne ono.. nedá sa milovať svojho psa a jesť utýrané prasa. ubližovať deťom je však pre mňa podobná kategória ako zvieratám- je to ubližovanie bezbranným, to najhoršie.. a celkom by ma zaujímalo, ako sa dá ubližovať bohu?? :)))

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  21:18:40  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
Mon, touche.

Nezabudajme aj na matrace pre kravy, aby sa v noci neotlacili (odporucam exkurziu do fakultnej ako vyzera prelezanina z kvalitneho matracu pre babky a dedkov) osipane, ktore musia byt v spolocnosti inych osipanych, aby im nebolo smutno a podobne excesy.

Nudzni ludia si za to mozu samy, my musime predovsetkym branit zvieratka...

Pôvodne zaslal Mato - 11 jún 2012 :  16:18:44



ad dva :) tým že ješ mäso z veľkochovov sa priamo podieľaš na utrpení, priamo podporuješ niečie týranie a trápenie. ja však za preležaniny babiek a dedkov zodpovedná nie som, takisto nerodím deti ktoré by som nosila do decákov. myslím že to je najpodstatnejšie čo sa týka "babiek, dedkov, detí a chorých" - osobná zodpovednosť a vedomie tejto zodpovednosti.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mon

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  21:33:02  Zobraziť profil  Pridať mon do zoznamu priateľov
v podstate nerozumiem prečo vlastne spomínaš dedkov a babky. to akoby som povedala že "pozri sa na zmrzačené afganské ženy, prečo by ma mali trápiť babky v domove"? prečo vôbec nadradovat nejaky druh utrpenia?

Lebo človek je predsa len viac ako zviera. Ľudské utrpenie je aspoň pre ľudí, ktorí to nemajú v hlave pomotané, určite významnejšie ako utrpenie zvierat.


keď si teda natoľko ustarostený pohodlím seniorov, verím že po víkendoch chodíš vypomáhať :)

No predstav si, v nemocnici som okrem povinných stáži často vo svojom osobnom voľne, pretiahla som časy po skončení stáží, po večeroch, bola aj nejaká tá dobrovoľná nočná.


a po dalsie - už len to že na zvieratách robíte výskum, mi neznie ani humánne, ani komfortne.

K tomuto ti poviem len toľko, že ak ťa nabudúce bude bolieť hlava, tak si neskús dať paralen, alebo keď budeš mať angínu, nech ťa ani nenapadne sa čo len pozrieť na penicilín a keď sa stane, že budeš jeden z 3 "šťastlivcov", ktorých chytí rakovina, tak dúfam, že hrdinsky odmietneš liečbu - vieš, koľko zvierat sa na výskume týchto "zbytočností" pokántrilo?
Môžeš sa ísť inak prihlásiť napríklad na Fyziologický alebo Patofyziologický ústav najbližšej Lekárskej fakulty, alebo do Výskumných ústavov SAVky, že si dobrovoľníčka na výskum - nech príjmu teba a namiesto toho nech vypustia na slobodu stovku myší. Obetuješ jeden život a zachrániš 100 - to sa oplatí, nie - veď tvrdíš, že nie si viac ako zviera.


určite by si nemal problém meniť svoju situáciu s jatočným teliatkom všakže.

Nemám to prečo robiť, v plnej pokore môžem prehlásiť, že som viac jak to teliatko :P


zvieratá maju zmysly o ktorých sa nám ani nesnívalo

No to máš pravdu, nezvykne sa mi snívať o zmysloch zvierat (teda, možno pred maturou z biológie pred pár rokmi). Ale to, že sa mi o nich nesníva, neznamená, že neviem vymenovať - veď to sa učí moja sestra na prvom stupni zš - zrak, sluch, čuch and so on... - verím, že si spomenieš na ďalšie aj sama :D



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 119  ~  Člen od: 11 september 2011  ~  Posledná návšteva: 24 november 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  21:37:41  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov

Nemám to prečo robiť, v plnej pokore môžem prehlásiť, že som viac jak to teliatko :P


- v plnej pokore? toto hovorí asi za všetko, týmto prajem veľa šťastia v živote.. raz ťa to ego zožere a budeš veľmi nešťastná... a lieky neužívam. nie, ani keď idem od bolesti hlavy umreť. chémiu do seba pchať nebudem.

P.S. za nemocnicu tlieskam, všetok obdiv, aspoň v tejto sfére :)



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mon

Stav: offline

 Odoslaný - 11 jún 2012 :  21:41:48  Zobraziť profil  Pridať mon do zoznamu priateľov


- v plnej pokore? toto hovorí asi za všetko, týmto prajem veľa šťastia v živote.. raz ťa to ego zožere a budeš veľmi nešťastná... a lieky neužívam. nie, ani keď idem od bolesti hlavy umreť. chémiu do seba pchať nebudem.


Pokora je v prvom rade pravda ;)
Toto nie je ego, to je pravda.

To ťa asi ešte ništ nebolelo poriadne. Vyčkaj času, príde staroba, choroba a potom budeš hrdina.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 119  ~  Člen od: 11 september 2011  ~  Posledná návšteva: 24 november 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 12 Previous Topic: Ako to bolo s Máriou ďalej Téma Next Topic: Otázky a odpovede  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06