Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Manželská prekážka
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Čo robiť? :( Téma Next Topic: homosexualita  

Ambrobene

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2012 :  20:05:21  Zobraziť profil  Pridať Ambrobene do zoznamu priateľov
Viem, že existuje manželská prekážka, kedy sa dvaja nemôžu zobrať. Narážam na sexuálne poruchy. Neviem ako to je, ale je problém, ak muž má nepohyblivé spermie? Či je problém len to, ak nedosahuje erekciu? A u žien je to ako?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 175  ~  Člen od: 28 august 2011  ~  Posledná návšteva: 06 apríl 2012 Upozorniť moderátora 

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2012 :  21:01:55  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Kán. 1084 - § 1. Predchádzajúca a trvalá impotencia mať styk buď zo strany muža, alebo ženy, buď absolútna, alebo relatívna, zneplatňuje manželstvo zo samej svojej prirodzenosti.
§ 2. Ak prekážka impotencie je pochybná buď z hľadiska právnej alebo skutkovej pochybnosti, uzavretiu manželstva netreba prekážať, ani manželstvo vyhlásiť za nulitné, kým pochybnosť trvá.
§ 3. Neplodnosť manželstvo ani nezakazuje, ani nezneplatňuje pri zachovaní predpisu kán. 1098.

(Kán. 1098 - Kto uzaviera manželstvo oklamaný podvodom, vykonaným na získanie súhlasu ohľadne nejakej vlastnosti druhej stránky, ktorá svojou prirodzenosťou môže ťažko narúšať manželské spolunažívanie, uzaviera ho neplatne.)


Impotencia = nespôsobilosť k manželskéu styku. Impotencia, ktorý predchádzala uzavretiu manželstva, ako zo strany muža, tak zo strany ženy, trvalá, poznaná i nepoznaná z oboch strán, absolútna alebo relatívna, činí manželstvo neplatným pre jeho povahu.

Manželstvo nečiní neplatným impotencia, ktorá nastala až po uzavrení manželstva, ani dočasná impotencia, ktorá sa dá ľahko vyliečiť. Od prekážky impotencie nie je možné udeliť dišpenz, pretože sa dotýka samej povahy manželstva. Nemožno totiž konať úkony spôsobilé pre plodenie, ku ktorým manželstvo svojou povahou smeruje.
Pokiaľ ide o impotenciu chybnú, manželstvo nemožno prehlásiť za neplatné skôr, kým nie je preukázaná impotencie podľa § 1.

Impotencia mužská:
1) Mužská impotencia fyzická je spôsobená rôznymi nedostatkami anatomickými, napr. infantilizmus = nedostatočný vývoj, "hypoplasie" = nedokonale vyvinutý orgán, "epispadie" = vrodneý rozštep, "ipospadie" = neprimeranosť voči ženským orgánom, takže neumožňuje ani čiastočné preniknutie a pod.
Po vydaní dekrétu Posv. Kongregácie pre náuku viery z 13 5. 1977, nie je považovaný za impotenciu nedostatok semena. Takisto tí, ktorí podstúpili chirurgický zákrok sterilizácie, sa nepovažujú za impotentných, ale za sterilných.
2) Mužská impotencia funkčná - nezahŕňa anatomické anomálie, ide o nespôsobilosť vykonávať spojovaciu funkciu spôsobenú nervovými poruchami. Väčšinou sa jedná o neschopnosť stoporenia.
Obvykle ide o impotenciu psychovrodenej povahy. Buď sa prejavuje u každej osoby, s ktorou sa pokúša o styk = impotencia absolútna, alebo sa prejavuje len vo vzťahu k určitej žene = impotencia relatívna.

Impotencia ženská:
1) ženská impotencia fyzická je zapríčinená anatomickými nedostatkami ženských orgánov. Poruchy orgánov za pošvou však nečinia ženu impotentnou, iba neplodnou, napr. odstránenie vaječníkov alebo vajcovodov. Nevytvára nespôsobilosť pohlavného styku, teda ani manželstva.
2) ženská impotencia funkčná - spočíva v tzv. vaginizme (krčovité stiahnutie, ktoré znemožňuje riadny manželský styk).
Je potrebné rozlišovať psychický vaginizmus od frigidity, ktorá nieje impotenciou. Frigidita je nedostatok sexuálnej túžby. Frigidné ženy sa podieľajú na pohlavnom styku skôr len zo slušnosti a povinnosti, ale nie z pociťovanej príťažlivosti voči manželovi. Frigidita nie je prekákou a odlišujeme ju od impotencie.
Ak sa vyskytne pochybnosť o funkčnej impotencie a žiada sa prehlásenie o neplatnosti manželstva, môže sa podať žiadosť o dišpenz od manželstva ratum en non consummatum (kan. 1142). V tomto prípade s avšak nevyrieši prípad pre osobu (stranu) postihnutou impotenciou, ale len pre druhú.


Zdroj: Manželské právo, Skript CM bohosloveckej fakulty v Olomouci, Podle Borsiniho spracoval Dr. Emil Škurka , SDB


Ambrobene - stačí to?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ambrobene

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2012 :  21:54:03  Zobraziť profil  Pridať Ambrobene do zoznamu priateľov
Asi hej...

Teraz to napíšem sprosto, pre ilustráciu

Čiže ak mám normálny pekný úd a stojí mi, tak som schopný manželstva
Ak moja žena nebude mať zrastené pysky, alebo nejakú divnú pochvu, tak je tiež schopná manželstva

To či sme plodný, alebo nie, či mám sperm, alebo nie a či mám pohyblivé spermie alebo nie a či žena máva krámy, je v tomto prípade úplne jedno.

Dobre som to pochopil?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 175  ~  Člen od: 28 august 2011  ~  Posledná návšteva: 06 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2012 :  22:20:04  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
do ... kelu (nechcem sa tu vulgarne vyjadrovať)!! :D :D :D ambro - až taku priamosť som nečakala. (pekný úd a pod.!!) :D :D :D no, aspon som sa schuti zasmiala :D :D
Nedobre ši to pochopil :D
nebudem až taka prostoreka - teda tvoj prvý predpoklad je celkom ok - len musiš doplniť, že nedostatok semena nerovná sa žiadne semeno! tzv. ak mas pomale spermie alebo lenivé alebo proste ich nedostatok, tak sa situácia dá vyriešiť tak, že požiadate o pomoc centrum pre asistovanú reprodukciu (kt. napomáha plodeniu)- alebo je tu ešte jedna možnosť - že vam Boh požehná aj tak :D
a ta predposledna veta - toto je cale plano :D :D pretože kým je žena "v poriadku" za pošvou (proste dnu), ale zrastená z vonku, tak to samozrejme šikovný lekári napravia - šak jak inak by si toto???... chapeš.. tým pádom nie - akž kým jej to lekari nejak chirurgicky nenapravia.

Očividne, ty si obdarený niečim pekným :D :D :D lol ... vyber si aj zdravu ženu


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ambrobene

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2012 :  22:50:45  Zobraziť profil  Pridať Ambrobene do zoznamu priateľov
Ja by som bol rád keby ma chcela aspoň nejaka... ale to už je ina tema.

A centrum asistenčne to neni nahodou o umelom oplodneni?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 175  ~  Člen od: 28 august 2011  ~  Posledná návšteva: 06 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ambrobene

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2012 :  23:11:04  Zobraziť profil  Pridať Ambrobene do zoznamu priateľov
A ešte by ma zaujímalo, čo v prípade, ak mužovi nestoji... čo potom? Nemôže v žiadnom prípade uzavrieť manželstvo a teda si nemôže bezhriešne dopriať ani milostné hry? Nemyslím hneď oral...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 175  ~  Člen od: 28 august 2011  ~  Posledná návšteva: 06 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 06 marec 2012 :  23:49:44  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
A ešte by ma zaujímalo, čo v prípade, ak mužovi nestoji... čo potom? Nemôže v žiadnom prípade uzavrieť manželstvo a teda si nemôže bezhriešne dopriať ani milostné hry? Nemyslím hneď oral...

Pôvodne zaslal Ambrobene - 06 marec 2012 :  23:11:04




Hm.. No bezhriešne asi ani ne..


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2012 :  00:16:00  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
...pekne nechutna debata...fuj

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ambrobene

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2012 :  07:21:06  Zobraziť profil  Pridať Ambrobene do zoznamu priateľov
Nemyslím si, že je nechutná... sexualita patrí k životu a je súčasťou aj tvojho života... to že sa tváriš, že sa ti to zdá byť nechutné je nanajvýš divné... aj keď uznávam, že som nepoužil práve najvhodnejšie slovné spojenia, ale myslím si, že o to je debata zaujímavejšia

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 175  ~  Člen od: 28 august 2011  ~  Posledná návšteva: 06 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2012 :  11:13:49  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
aj keď uznávam, že som nepoužil práve najvhodnejšie slovné spojenia, ale myslím si, že o to je debata zaujímavejšia


Pôvodne zaslal Ambrobene - 07 marec 2012 :  07:21:06


To si v dnesnej dobe mysli kde kto - "hudobnik", ktory postavi celu svoju tvorbu na vulgarizmoch, "dramaturg" ktory vystavia cele divadelne predstavenie na vulgarizmoch, "produkcny" v televizii a dalsi a dalsi.
A samozrejme ambrobene. Lenze opak je pravdou. Aj zaujimava tema sa rozpusta pouzitim lacnych vulgarizmov a fraz a zaujimava sa moze zdat iba ak rovnako duchovne chudobnemu...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2012 :  15:41:19  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Ambrobene, nechutne su Vase reci...nie sexualita.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slavom

Stav: offline

 Odoslaný - 07 marec 2012 :  21:41:25  Zobraziť profil  Pridať slavom do zoznamu priateľov
nech sa paci, chdte si to riesit tu: http://diva.aktuality.sk/forum/sex/ ,lebo tu sa to fakt nehodi a nieje to primerane fóru

TOTUS TUUS (motto bl. Jana Pavla II)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 261  ~  Člen od: 02 november 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Čo robiť? :( Téma Next Topic: homosexualita  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06