Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Zrusenie manzelstva
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: 3. február kedysi a dnes - nájdeš rozdiel? Téma Next Topic: Modernizmus
Strana: z 2

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 05 január 2012 :  20:03:43  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

V jednej veci vám rarach celkom schopne odpovedal - viete - ak ste s manželkou cirkevne zosobášení, úradný rozvod je pred Bohom prd platný.. takže vaše manželstvo je riadne ďalej právoplatné až do času, kým nebude cirkevne zrušené.




Pôvodne zaslal mortinia - 05 január 2012 :  14:10:44 v teme http://www.kredo.sk/bforum/topic.asp?TOPIC_ID=3354&whichpage=2


Kym nebude cirkevne zrusene? Mortinia, spmatajte sa kym je cas, odkedy moze cirkev rusit manzelstva?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 05 január 2012 :  20:38:13  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Kym nebude cirkevne zrusene? Mortinia, spmatajte sa kym je cas, odkedy moze cirkev rusit manzelstva?

Pôvodne zaslal Mato - 05 január 2012 :  20:03:43




maťo - zrušenie manželstva = cirkevný súhrnný právny pojem pre rozluku, anuláciu manželstva.. viac info v CIC.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 január 2012 :  23:49:58  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Kym nebude cirkevne zrusene? Mortinia, spmatajte sa kym je cas, odkedy moze cirkev rusit manzelstva?

Pôvodne zaslal Mato - 05 január 2012 :  20:03:43




maťo - zrušenie manželstva = cirkevný súhrnný právny pojem pre rozluku, anuláciu manželstva.. viac info v CIC.


Pôvodne zaslal mortinia - 05 január 2012 :  20:38:13



"Zrušenie manželstva" je oxymoron. Pretože nedá sa zrušiť niečo, čo je už z princípu nezrušiteľné. Rozluka nieje ani zďaleka zrušením a čo sa týka anulácie, tak tá zrušením manželstva nemôže byť, pretože tá len znamená, že manželstvo nikdy neexistovalo a tí dvaja chudáci spolu žili nadivoko.

Pokiaľ CIC používa takýto pojem, tak dúfam, že je to len zlý preklad...

PS: možno tomu len zle rozumiem a možno len nechápem znamenia čias podobne, ako kedysi Kliment VII...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 05 január 2012 :  23:54:43  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

"Zrušenie manželstva" je oxymoron. Pretože nedá sa zrušiť niečo, čo je už z princípu nezrušiteľné. Rozluka nieje ani zďaleka zrušením a čo sa týka anulácie, tak tá zrušením manželstva nemôže byť, pretože tá len znamená, že manželstvo nikdy neexistovalo a tí dvaja chudáci spolu žili nadivoko.

Pokiaľ CIC používa takýto pojem, tak dúfam, že je to len zlý preklad...

PS: možno tomu len zle rozumiem a možno len nechápem znamenia čias podobne, ako kedysi Kliment VII...

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 január 2012 :  23:49:58



celkom dobre ste to vystihli Recon.. Je to proste právnický pojem - pretože sa ruší právny úkon, ktorým bolo manželstvo zriadené - teda manželská zmluva. Je to fakt iba právnický pojem..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 06 január 2012 :  07:12:22  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Lenze manzelstvo je (bolo?) v ociach Cirkvi a Boha omnoho viac ako manzelska zmluva a je nezrusitelne. Takze aplikovat pojmy svetskeho prava na sviatost je prinajmensom divne...
"pravny ukon" ktorym bolo manzelstvo "zriadene" je totiz vysluzenie sviatosti... Analogicky by sme potom mohli hovorit o zruseni krstu, ci sviatosti knazstva...

Ale ako reconquistador napisal, mozno len nechapem znamenia cias...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 06 január 2012 :  08:07:27  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
ak podla tohto ze niekto z laikov sa laicky(nepresne) vtomto pripade pravnicky vyjadri usudzujete znamenie cias?
Tak potom aj ked si niekto prdne vo vytahu tak mozeme poukazovat na znamenie cias.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 06 január 2012 :  08:24:23  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Rarach, neviem či ste pozorne čítal ale za 1; sme rozvedení 3 mesiace 2; To by som aj ja vedel prečo ma Boh takto tresce 3; Vianočné sviatky som prežil pekne kresťansky a smutne, stále sa vracali spomienky na prežité roky 4; na jogu nechodím preto lebo som to nepotreboval ani zdravotne ani psychicky a manželka začala chodiť iba zo zdravotných dôvodov a nie že potom začne pokračovať v meditaciach a uctievaniu indických bôžikov, vyznávať hinduizmus to ja ako kresťan nepotrebujem 5; joga jej ponúka slobodu myslenia, sebeckosť, vegetariánstvo, čistotu. To sa treba pozrieť čo núka joga v dennom živote aj ostatným kde sa pohybuje.
6; nie nežijeme spolu žije v podnájme a plne sa venuje oltáriku s indickými bôžikmi, meditaciam a má plnú slobodu nik ju nekontroluje kedy príde kde je čo robí proste sa plne oddala sekte kde aj pravidelne prispieva mesačne určitú čiastku a behá po rôznych seminároch a do Střílok v cz. Rodinu vymenila za komunitu nie už jogy ale za hinduizmus a nové náboženstvo pomaly premosťované a schované za jogu. Pritom je ona alebo bola? kresťanka-katolíčka kde sú všetci šťastný

Pôvodne zaslal fidel - 04 január 2012 :  15:36:56

fidel, vyhladajte spolocenstvo v ramci KC ktore sa vam bude hodit, a najdite si duchovnu rodinu. Aby ste sa mal skym zdielat, aby sa za vas mal kto modlit v casoch ked vy nevladzete. Sv. omsa, a osobna modlitba to je uplna samozrejmost.

Dalej zacnite sa o seba viac starat, tym myslim zacnite cvicit, pekne sa obliekat, kupte si dobru vonavku. Aj takto sa da prezivat svoje utrpenie navonok.
Viem, jednoducho sa to pise, a jednoducho sa radi....
Ale skuste zacat tym spolocenstvom. Ale nie takym kde bez viery vam povedia ze nieje vychodisko. Ono ci to vychodisko pride alebo nepride je vec Bozia. Ale da sa bojovat o svoju manzelku, len tu je podla mna beh na dlhu trat a zalezi od vas co ste ochotny so sebou urobit. Pan Jezis vas bude vtom sprevadzat a niest.
proste skuste zmenit najprv seba, skuste robit nieco inak.... a potom sa zacnu menit aj ludia okolo vas, a mozno aj vasa manzelka.

postavte sa na nohy.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 06 január 2012 :  09:14:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

Tak potom aj ked si niekto prdne vo vytahu tak mozeme poukazovat na znamenie cias.
Pôvodne zaslal tornero - 06 január 2012 :  08:07:27


Ale ono to je znamenie čias - že totiž nastal správny čas z takého zasm*eného výťahu vystúpiť a nájsť lepší, pretože tento zjavne nie ten správny spôsob dopravy a nie je schopný nás bezpečne vyviezť až do cieľa...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 06 január 2012 :  09:35:31  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Tak potom aj ked si niekto prdne vo vytahu tak mozeme poukazovat na znamenie cias.
Pôvodne zaslal tornero - 06 január 2012 :  08:07:27


Ale ono to je znamenie čias - že totiž nastal správny čas z takého zasm*eného výťahu vystúpiť a nájsť lepší, pretože tento zjavne nie ten správny spôsob dopravy a nie je schopný nás bezpečne vyviezť až do cieľa...

Pôvodne zaslal Reconquistador - 06 január 2012 :  09:14:13

tak "vytah" je iba jeden ten pravy, vtych dalsich tvz. vytahoch je smradu ovela viac, dokonca takeho ktory v konecnom dosledu zabija.
Toho cisteho rajskeho vzduchu si neuzijeme pocas cesty vytahom. Lebo sme vsetci hriesni a dokonaly vytah s rajskym vzduchom tu na zemi nenajdeme.
Cize smrad vo vytahu nemoze byt znamenin cias,(teda ak sme vtom pravom vytahu.) a ani laicke omyly vo vyjadrovani sa, to je akoby si vo vytahu si niekto grgol, no je to nechutne, ale nezabija to da sa povedat prepacte, "nechcel som"

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 06 január 2012 :  11:27:59  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

Tak potom aj ked si niekto prdne vo vytahu tak mozeme poukazovat na znamenie cias.
Pôvodne zaslal tornero - 06 január 2012 :  08:07:27


Ale ono to je znamenie čias - že totiž nastal správny čas z takého zasm*eného výťahu vystúpiť a nájsť lepší, pretože tento zjavne nie ten správny spôsob dopravy a nie je schopný nás bezpečne vyviezť až do cieľa...

Pôvodne zaslal Reconquistador - 06 január 2012 :  09:14:13

tak "vytah" je iba jeden ten pravy, vtych dalsich tvz. vytahoch je smradu ovela viac, dokonca takeho ktory v konecnom dosledu zabija.
Toho cisteho rajskeho vzduchu si neuzijeme pocas cesty vytahom. Lebo sme vsetci hriesni a dokonaly vytah s rajskym vzduchom tu na zemi nenajdeme.
Cize smrad vo vytahu nemoze byt znamenin cias,(teda ak sme vtom pravom vytahu.) a ani laicke omyly vo vyjadrovani sa, to je akoby si vo vytahu si niekto grgol, no je to nechutne, ale nezabija to da sa povedat prepacte, "nechcel som"

Pôvodne zaslal tornero - 06 január 2012 :  09:35:31


Nečakal som, že Vy pochopíte... ale už sme aj tak mimo témy, nezanášajme ju fidelovi...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 06 január 2012 :  13:49:20  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
-- prepáčte, že sa mi dnes s vami nechce naťahovať..
ako som uviedla - zrušenie manželstva je právny pojem. Ja som ho nevymyslela. Rovnako ako máme x iných právnych pojmov, kt. nie sú prakticky v súlade s názvom alebo podstatou konkrétneho pojmu.
Napr. pojem "materská dovolenka" - je takisto pojem právny (z pracovného práva)-- ja nechapem, ktorý pako tento pojem vymyslel.. Tak prepáčte, že som kvôli právnemu slovníku vyvolala takú búrlivú debatu. Druhý krát sa už budem vyjadrovať len laicky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2012 :  10:33:08  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
-- prepáčte, že sa mi dnes s vami nechce naťahovať..
ako som uviedla - zrušenie manželstva je právny pojem. Ja som ho nevymyslela. Rovnako ako máme x iných právnych pojmov, kt. nie sú prakticky v súlade s názvom alebo podstatou konkrétneho pojmu.
Napr. pojem "materská dovolenka" - je takisto pojem právny (z pracovného práva)-- ja nechapem, ktorý pako tento pojem vymyslel.. Tak prepáčte, že som kvôli právnemu slovníku vyvolala takú búrlivú debatu. Druhý krát sa už budem vyjadrovať len laicky.

Pôvodne zaslal mortinia - 06 január 2012 :  13:49:20

do pohody, keby sa tak vyjadril biskup, knaz, ci dokonca papez bola by to katastrofa. Ja som ta pochopil, na rozdiel od nechapavych.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2012 :  12:58:04  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Tornero kto myslite, ze podpisal CiC, ktory to podla mortinie tiez takto pouziva?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2012 :  14:06:40  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Tornero kto myslite, ze podpisal CiC, ktory to podla mortinie tiez takto pouziva?

Pôvodne zaslal Mato - 07 január 2012 :  12:58:04

Kde to v CIC je napisane? Ja tam citam iba manzelstvo platne,neplatne, nulitne, konvaliduje, prezumuje sa.

Kán. 1141 - Uzavreté a dokonané manželstvo nemôže byť rozviazané nijakou ľudskou mocou a z nijakého dôvodu, okrem smrti.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2012 :  18:28:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja neviem kde, mortinia je znalec CIc, Ona nas odkazala na viac info o zruseni manzelstva do cic...
Hoci sa stale neviem zbavit dojmu ze tu intenzivne miesa pojmy z civilneho prava so sviatostami...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2012 :  19:13:17  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
do pohody, keby sa tak vyjadril biskup, knaz, ci dokonca papez bola by to katastrofa. Ja som ta pochopil, na rozdiel od nechapavych.

Pôvodne zaslal tornero - 07 január 2012 :  10:33:08




až jeden, čo je ochotný pochopiť čo píšem.. wow

sú to právne pojmy - ja nie som zákonodarný orgán, ja tie pojmy nevymýšľam.
ako som sa vyjadrila, je takých pojmov x - napr. materská dovolenka - to by sa tak nemalo nazývať, keďže dovolenkou sa rozumie čas na odpočinok a rekondíciu a veru - pri plnení si rodičovských povinností si rodič veľmi neodpočinie pri novonarodenom dieťati..
takisto právny pojem "umelé prerušenie tehotenstva" - no ako to môže byť prerušenie?? žena potom ked druhý krát otehotnie, tak pokračuje v pôvodnom tehotenstve? alebo - preruší tehotenstvo a potom - keď má čas, tak v nom pokračuje?? to je tiež taká právna "perla".. takých pojmov je x..
v CIC nie je konkrétne uvedené: "zrušenie" manželstva - ale tak sa to právne nazýva, pretože, hoc ide o sviatosť - formálne sa musí zrušiť právny úkon (zmluva), kt. bolo zriadené. Už či je to pred Bohom platné, prípadne akceptovateľné, to ja neviem, to sa musíte Jeho opýtať. CIC však máme postavený tak, že inštitúty ako rozluka, anulácia, sú formálne cirkevne platné a realizovateľné. Píšem preto formálne, lebo ja som pred Božím súdom ešte nebola a preto neviem povedať, či je to pred Ním realizovateľné - rozumiete mi už ?
Predstavte si - dokonca som ja ani CIC nevymyslela, ani nenapísala..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2012 :  19:38:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

v CIC nie je konkrétne uvedené: "zrušenie" manželstva - ale tak sa to právne nazýva, pretože, hoc ide o sviatosť - formálne sa musí zrušiť právny úkon (zmluva), kt. bolo zriadené. Už či je to pred Bohom platné, prípadne akceptovateľné, to ja neviem, to sa musíte Jeho opýtať. CIC však máme postavený tak, že inštitúty ako rozluka, anulácia, sú formálne cirkevne platné
Pôvodne zaslal mortinia - 07 január 2012 :  19:13:17


Takze CIC tento pojem nepouziva a ide teda o jasne miesanie svetskej pravnej terminologie s Cirkevnou. Ved z podstay je jasne, ze "pravny ukon", krorym bolo manzelstvo "zriadene" nie je mozne nijako zrusit - bud bolo uzavrete platne a potm je ten ukon nezrusitelny, alebo nebolo a teda nikdy nevzniklo...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2012 :  20:12:24  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

Takze CIC tento pojem nepouziva a ide teda o jasne miesanie svetskej pravnej terminologie s Cirkevnou. Ved z podstay je jasne, ze "pravny ukon", krorym bolo manzelstvo "zriadene" nie je mozne nijako zrusit - bud bolo uzavrete platne a potm je ten ukon nezrusitelny, alebo nebolo a teda nikdy nevzniklo...

Pôvodne zaslal Mato - 07 január 2012 :  19:38:30



Maťo, prepáčte, ale ani dnes sa mi nechce s vami naťahovať.. prepáčte. Opakujem, ja právne pojmy ani cirkevné pojmy nevymýšľam.. takto sa to učia študenti na VŠ, ako to uvádzam. Na prípadnú nápravu alebo zmenu právnych pojmov bežne používaných v zákonoch sa musíte obrátiť na kompetentných.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  08:31:39  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Blondyna...
O pravnyvh pojmoch svetskeho prava sa tu predsa nikto nenatahuje, iba o tom, ako ste ich pouzili na sviatost...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  14:22:55  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Blondyna...
O pravnyvh pojmoch svetskeho prava sa tu predsa nikto nenatahuje, iba o tom, ako ste ich pouzili na sviatost...

Pôvodne zaslal Mato - 08 január 2012 :  08:31:39



maťo - na SK je cca 7 právnických fakult, ak máte čas (ja som mala dvoch kolegov lekárov), prihláste sa na externe študium, už v 2 ročníku je povinne voliteľný predmet cirkevne pravo - na tých 8 hodinových prednáškach sa všetko dozviete, väčšinou to prednášajú a skúšajú kňazi, naučíte sa právnicky myslieť, potom vam moja odpoveď da význam... mne sa s vami fakt nechce..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  15:31:12  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
povodne som sa nechcela vyjadrovat k tejto teme, ale kedze sa tu uz schyluje az k osobnym invektivam a urazkam, tak mi neda, napisat k teme tiez par slov.
k Mortinii: vazena Mortinia, neverim, ze u Vas ide o nechapavost, myslim, ze umyselne provokujete odpovedami uplne od veci a ze sa tvarite, ze nechapete. Inak by som si musela aj ja mysliet nieco o urovni studia prava na nasich fakultach, ktore, mimochodom, tak vrelo odporucate Matovi.
Reconquistador pomenoval a vysvetlil presne o co tu ide. Ze jedna vec je cirkevne pravo, ina civilne. Ina vec je manzelstvo uzavrete ako sviatost pre Bohom, ine civilne. Ine je rozvod, ine rozluka, a uplne ina anulacia. Kedze cela debata je, mala by byt, keby ste svojou nechapavostou nevniesli, vazena mortinia do nej chaos a nedoplietli aj dalsich, o sviatosti manzelstva a o rieseni problemov, ak v takom manzelstve vzniknu Cirkevnym sudom! nie civilnym. Odbehli ste uplne od podstaty problemu a tvrdohlavym trvanim na slovickach ste sa tu "nasackovali" dokonca do ulohy cirkevneho sudcu a znalca cirkevneho prava. Iste, nikto, ani Mato, ani Reconquistador nespochybnovali spravnost Vasich pravnickych vyrazov - pokial sa bavite na urovni rozvodu, teda svetskeho zrusenia manzelstva. Ak sa katolicki manzelia, ktori uzavreli sviatostne manzelstvo a rozhodnu sa pre rozvod, rozvadzaju pred svetskym sudom, ako iste, vazena mortinia viete, pred Bohom zostanu nadalej manzelmi. Svoj problem, ak je naozaj pre jednu, alebo druhu stranu, alebo pre obe neznesitelne zit nadalej spolu, tak im moze cirkev povolit odluku , robi tak v dobrej voli, ze sa mozu dovody, ktore manzelov k tomu viedli, zmenit a stale maju sancu sa k sebe vratit. Samozrejme, ze nemaju povolene uzavriet dalsie manzelstvo, aj keby stokrat boli svetskym sudom rozvedeni!!!! Dalsim pripadom, je, ked sa ukaze, ze bola taka vazna prekazka, ze pre nu bolo manzelstvo uzatvorene neplatne, to znamena, ze uzatvorene pred Bohom byt ani nemohlo. Vtedy je jednoducho anulovane a obe strany su nadalej slobodne. Cize z pohladu Cirkvi nejde o rozvod, ani Cirkev tento vyraz nepozna a nepouziva!!! Nemoze byt predsa rozvedene, to co nebolo uzatvorene, presne ako zdovodnuje Reconquistador.
Vy, Mortinia mozno preto tak tvrdohlavo trvate na svojich tvrdeniach, ze asi myslite pripad, ked tito "manzelia - nemanzelia" riesia problem este aj civilne, kvoli majetku a dalsim "svetskym" veciam, aj civilnym rozvodom, pred svetskym sudom. Alebo sa mylim?
Skutocne nechapem, ako mohla debata zajst az do takych krajnosti v probleme, v ktorom by kazdy, aj priemerne zbehly krestan-katolik mal mat jasno a to je, ze je rozdiel medzi manzelstvom ako instituciou chapanou z pohladu civilneho prava a manzelstvom ako sviatostou a teda aj nasledne riesenim vaznych problemov, ak sa v manzelstve vyskytnu a manzelia nie su schopni sami si ich vyriesitť a zajde to tak daleko... ale to by som sa uz opakovala. Pokial si spominam, vysvetlenie tychto podstatnych pojmov a rozdielov tu uz bolo raz prezentovane, ale niektori bud nechcu, nevedia? pochopit a splietaju jedno cez druhe a este sa hraju na "majstrov sveta".

Na zaver este jedna otazka, kde je tvrdenie a vysvetlovanie problemu zo strany Reconquistadora, Mata, atd.. v rozpore s ucenim Cirkvi? Z akeho dovodu tie utoky na nich a nalepkovanie za takych ci onakych. Zatial tu nehlasali ziadny blud, ale v mnohych veciach maju prave pohlad aj prehlad, ako pravi clenovia Katolickej cirkvi, akurat nie su ochotni prijimat vsetok ten protestantsky balans, ktory sa cim dalej, tym viac lepi na KC a ovocie uz poznat. .. ale to je uz na inu temu. A zacina si to uvedomovat cim dalej tym viac knazov, ktorym tiez nie je lahostane kam KC speje.. len skoda, ze vacsina este stale mlci, jednako pre slabe vedomosti zo seminarov a ... ale to si uz ti, ktori maju moznost aspon sukromnych debat, za tie "bodky" dosadia.
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  16:35:57  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
ela - brány vysokej školy sú otvorené aj pre vás .. Aj pre každého.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  16:57:45  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
nuz, ako hovori pan Rarach, s niektorymi ludmi typu pani Mortinia skoda diskutovat. K invektivam Vasho typu pani Mortinia sa neznizim, zbytocne provokujete a namahate sa.
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  17:23:53  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
ake zas invektíva? Ja to myslím naozaj..
nebudem sa tu s nikým hádať - a posledný krát napíšem úplne polopate, lebo ked napíšem právnickým slovníkom, som označovaná za nechapavu.. sranda.
Takže - ak sa zoberú napr. bratranec a sesternica - je tam manželská prekážka a zároveň možno pochybovať o ich schopnosti riadne uzavrieť manželstvo - proste je možnosť že nie sú psychicky v poriadku - tak ich manželstvo je absolútne neplatné - tak???
No ak však napriek tomu uzavrú manželstvo, tak sa im pritom vydá taký papier - a ten papier sa im musí zobrať, zrušiť sa a vydá sa im iný papier!!!!!
Kto nechápe slovu "formálne" - tak ja za to nemôžem

Napr. - právne účinky odluky nastávajú rozhodnutím diecézneho biskupa o separácii pokrstených manželov dekrétom, rozsudkom cirkevného súdu, rozhodnutím nevinného manžela ak hrozí nebezpečenstvo z oneskorenia alebo rozsudkom civilného súdu = to znamená, že ten papier, kt. im bol vydaný pri manželstve sa zruší a nahradí sa iným papierom - rozumieme??? a tým iným papierom je napr. rozsudok cirkevného súdu - šak keby sa im nechal pôvodný papier, znamenalo by to, že sú formálne ešte spolu, napriek manželským prekážkam- hoci sú by nemali... ta ja neviem.. možno sa nevyjadrujem dosť jasne alebo čo.

Ale ja každopádne chápem, čo chce napr. maťo a recon povedať - že manželstvo je nerozlučiteľné - no malo by to tak byť - avšak v CIC je uvedený inštitút rozluky... Tak proste ja som CIC nevydumala svojou blonďavou hlavou - ako to mám vysvetliť? ešte viac jednoduchšie či ako?






 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slavom

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  19:41:48  Zobraziť profil  Pridať slavom do zoznamu priateľov
mojho kamosa rodicia boli az vo vatikane aby ich rozviedli, rozlukovali zrusili manzelstvo alebo neviem jak to mam nazvat a to koli tomu ze jeho oco pil, a rozviedli ich

TOTUS TUUS (motto bl. Jana Pavla II)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 261  ~  Člen od: 02 november 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2012 :  20:56:12  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
citácia:
mojho kamosa rodicia boli az vo vatikane aby ich rozviedli, rozlukovali zrusili manzelstvo alebo neviem jak to mam nazvat a to koli tomu ze jeho oco pil, a rozviedli ich
Pôvodne zaslal slavom - 08 január 2012 :  19:41:48


V katolíckej cirkvi neexistuje rozvod.
Existuje odluka a tiež anulácia. Nič z toho však nie je rozvod.
Odluka znamená, že manželia nebývajú spolu z istých závažných dôvodov, ale manželský zväzok trvá.
Anulácia je prehlásenie, že konkrétne manželstvo nikdy nejestvovalo, kvôli nejakej vade manželského súhlasu alebo manželskej prekážke. Teda nemožno hovoriť o rozvode, keď niet právoplatne uzavretého manželstva.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: 3. február kedysi a dnes - nájdeš rozdiel? Téma Next Topic: Modernizmus  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06