Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Je morálne modliť sa za smrť Benedikta XVI.?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: cez utrpenie ku milosti Téma Next Topic: obraz viery
Strana: z 6

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2011 :  21:40:17  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Mne sa na tej stranke zobraI iba toto:


Sv. Rita z Cassie


Nechapem suvislost...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2011 :  22:31:54  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
Mato, ako ze nechapes. Cital si ten zivotopis sv. Rity. Ona sa modlila za smrt svojich synov, aby radsej zomreli, ako upadli do hriechu, kedze sa chceli pomstit za smrt svojho otca. Odtial prebrala Janka ten priklad v svojom prispevku a zrejme preto dala odkaz na tu stranku, aby si to bolo mozne overit, ze si to nevymyslela.
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2011 :  22:53:04  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Mato, ako ze nechapes. Cital si ten zivotopis sv. Rity. Ona sa modlila za smrt svojich synov, aby radsej zomreli, ako upadli do hriechu, kedze sa chceli pomstit za smrt svojho otca. Odtial prebrala Janka ten priklad v svojom prispevku a zrejme preto dala odkaz na tu stranku, aby si to bolo mozne overit, ze si to nevymyslela.
ela

Pôvodne zaslal Ela - 21 december 2011 :  22:31:54

nie aby upadli do hriechu... oni uz v srdci zhresili davno zaco doneba tak ci onak asi nesli, lebo chceli sa pomstit zabitim, takze v hriechu uz boli.
Rita si zelala aby radsej zomreli akoby sa mali pospinit krvou. Teda vypliva z toho ak by Pan poznal ze svoj cin synovia neucinia tak by ich ponechal zit. Aspon tak tomu rozumiem ja. Dajte iny priklad kedy sa krestan modli za smrt ineho krestana... (alebo prehlaste ze Benedikt nieje katolik a nemusime stracat cas, lebo to pochopim hned )

No ale nechodime ani okolo horucej kase...
Tak je moralne sa modlit za smrt B XVI? ak ano preco? ak nie tak preco? :) nechcem tu robit moderatora... ale chcel by som aby sme sa do vianoc niekam pohli. Piste k veci, ak teda chce niekto pisat ....


Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2011 :  23:41:07  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
Myslím si, že niečo také som vyjadril, keď som dal tú starú povesť. Ale je pravda i to, že kresťania sa modlievali aj zlorečiace žalmy. Kristus odporúča dobrorečiace, ale zlorečiace tiež neboli zakázané

Pôvodne zaslal carolus - 19 december 2011 :  18:13:11



zaujalo ma to, tak som si nasiel co nas uci kat. cirkev.

Ako sa maju brat zlorecenia, o ktorych citame v pisme svatom?

Zlorecenia ,ktore svatci niekedy pouzivaju proti ludom bezboznym, su ako je znamo z vyrokov Otcov, bud predpovedou toho, co sa s nimi stane, alebo tieto kliatby platili na hriech, aby jeho moc bola znicena koli spase tychto ludi.

Modlit sa za dobru smrt Benedikta XVI. spravne lahko odovodnitelne.
Modlit sa za smrt B.XVI z akejkolvek inej pohnutky ,ako je povolanie od Boha je neodovodnitelne pre veriaceho katolika.(Ak mate mandat od Boha tak mozete zlorecit aj papezovi ,vid Katarina Sienska tusim)

Tiez zvlastne , ze Rarach sa odvolava na svoj oblubeny katechizmus....

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2011 :  23:56:56  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
PS: Ked sa niekto zacnete modlit za smrt B.XVI dajte mi prosim vediet, ja sa za vas zacnem modlit ,aby ste podstupili hrdinsku mucennicku smrt.

"Mlcat je tazsie ako hovorit. Niektori hovoria len preto, lebo sa nenaucili mlcat." sv. Aurelius Augustinus

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  07:17:00  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
PS: Ked sa niekto zacnete modlit za smrt B.XVI dajte mi prosim vediet, ja sa za vas zacnem modlit ,aby ste podstupili hrdinsku mucennicku smrt.

Pôvodne zaslal hadec - 21 december 2011 :  23:56:56

Pozor nato co pisete, lebo poniektori tradijci kvoli depresiam zo svojej bezvychodiskovej situacie nemaju ktomu daleko aby zacali viest svatu vojnu, teda zoberu spravodlivost do vlastnych ruk.
Potom ja sa zase bude modlit aby ste nebol vypocuty aspon co sa tyka toho mucenictva.
Oni si myslia ze budu prenasledovani, lenze zatial nemaju byt od koho.... prenasledovat nas zacnu o 50 rokov inoverci.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  17:24:58  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
Boh moze vziat zivot cloveku ak zotrvava v konani zla a v svojej prozretelnosti vie ze sa nezmeni. Aj ked jeho duša skonci v pekle. /Peklo ma svoje stupne utrpenia/. V SZ aj NZ mame na to priklady. Na Bozi lud vtedy dolahol velky strach. Preto sa mozme modlit za smrt cloveka v podriadenosti Jeho voli.

Pokoj a dobro medzi nami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  19:43:09  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Mato, ako ze nechapes. Cital si ten zivotopis sv. Rity. Ona sa modlila za smrt svojich synov, aby radsej zomreli, ako upadli do hriechu, kedze sa chceli pomstit za smrt svojho otca. Odtial prebrala Janka ten priklad v svojom prispevku a zrejme preto dala odkaz na tu stranku, aby si to bolo mozne overit, ze si to nevymyslela.
ela

Pôvodne zaslal Ela - 21 december 2011 :  22:31:54


tak som to myslela

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  19:47:13  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
A kde je ten zivotopis? Ja ho v tom linku neviem najst.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  20:46:33  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

No ale nechodime ani okolo horucej kase...
Tak je moralne sa modlit za smrt B XVI? ak ano preco? ak nie tak preco? :) nechcem tu robit moderatora... ale chcel by som aby sme sa do vianoc niekam pohli. Piste k veci, ak teda chce niekto pisat ....
Pôvodne zaslal tornero - 21 december 2011 :  22:53:04


v siedmej prosbe Otcanasa prosime:
-aby nas Pan Boh chranil hriechu a vecneho zatratenia
-aby nas Pan Boh chranil i casneho zla, ak to prospieva nasmu spaseniu

takze ak sa modlim za sv. Otca Otcenas, mozem sa modlit aj za jeho smrt, ak je to vola Bozia...ci sa nesmie pocitat s tym, ze Pan Boh vyriesi veci aj takymto sposobom?
nemoralne by bolo modlit sa za kohokolvek smrt, ak by sme videli, ze to nema napomoct jeho ani nasej spase...napr. ten priklad, co dal Mato v odkaze:modlit sa za niekoho smrt, lebo sa jemu alebo nam zda, ze vela trpi alebo modlit sa tymto sposobom za sameho seba...to je hriech, lebo sa clovek prehresuje proti viere, nadeji a laske

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  20:49:06  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
A kde je ten zivotopis? Ja ho v tom linku neviem najst.

Pôvodne zaslal Mato - 22 december 2011 :  19:47:13


neviem, mne sa kliknutim zobrazi ta stranka...najprv je nadpis Sv. Rita z Cassie a pod nim Životopis sv.Rity

v nom sa pise: Život manželky a matky bol otrasený vraždou manžela, zabitého pre rodové spory. Rita sa dokázala zachovať odvážne, podľa evanjelia, a ako Ježiš úplne odpustila všetkým tým, čo jej spôsobili takú bolesť.

Synovia, naopak, ovplyvnení prostredím a rodinou, boli pohnutí k pomste. Matka, aby zabránila takej krutosti, žiadala od Pána radšej ich smrť, než aby sa poškvrnili krvou. Obaja zomreli pre chorobu v mladom veku.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  22:05:35  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
alebo zeby nas toto nakoplo dopredu?

Ako sme už povedali, čin je mravne dobrý, ak sa zhoduje
so svojou normou, zlý, ak od nej odbočuje, indiferentný je zas
v strede. No čin je nie osamotený, ale sprevádzajú ho rozličné
okolnosti, ktoré sú jeho mravnými prvkami. Aby čin bol dobrý.
Je potrebné, aby sa nielen vo svojej nahote zhodoval s normou,
ale aj celou svojou konkrétnosťou: svojím predmetom, vnútorným
cieľom a okolnosťami, ktoré sú prvkami mravnosti, lebo ony
robia čin in concreto mravným.
Predmet je to, ktorého sa čin týka, pravda, nie fyzicky, ale
morálne. Tak predmetom krádeže nie je iba tajné odňatie nejakej
veci. To môže byť i žart, alebo tajné odškodnenie. Krádežou
je iba vtedy, ak sa vec potajomky berie druhému, a to bez
jeho rozumného súhlasu (domino rationabiliter invito). Ak sluha,
nedostanúc mzdu, ktorá mu patrí, potajomky sa odškodní, pán
s tým môže nesúhlasiť, ale nie právom a teda nie rozumne. A
preto takýto čin nie je krádežou, ale tajným odškodnením.
Prvú a podstatnú mravnosť má čin od predmetu, lebo každý
čin sa špecifikuje predmetom. Teda ak predmet je zlý, čin nemôže
byť v nijakých okolnostiach dobrý. Napr. zabiť nevinného
nemôže byť nikdy dobré a dovolené.
S predmetom úzko súvisí vnútorný cieľ činu, ku ktorému čin
smeruje z vlastnej prirodzenosti. Tak almužna z vlastnej prirodzenosti
smeruje k uľaveniu biedy. Tento vnútorný cieľ je neoddeliteľný
od činu. Nemôžem chcieť čin a zároveň nechcieť jeho
vnútorný cieľ (finiš operis).
Okrem týchto dvoch prvkov čin sa obyčajne deje v nejakých
okolnostiach, ktoré však nepatria k jeho podstate. Takých okolností
je sedem. Odpovedajú na tieto otázky: Quis? (kto?), quid?
(čo?), ubi? (kde?), quibus auxiliis? (akými prostriedkami?), cur?
(prečo?), quomodo? (ako?), quando? (kedy?). „Kto?" znamená
vlastnú povahu konajúceho (ženatý), „čo?" akosť alebo množstvo
predmetu (zabil otca, ukradol cennú vec), „kde?" miesto činu
(v kostole), „akými prostriedkami?" prostriedky (zranil zakázanou zbraňou), ,.prečo?" vonkajší cieľ činu (kradol, aby sa mohol
opiť), „ako?" spôsob činu (zabil krutým spôsobom), „kedy?" čas
činu (v posvätnom čase).
Aj okolnosti vplývajú na mravnosť činu, lebo čin nemôže od
nich odhliadnuť. Konajúci ich teda musí chcieť. Aj ony buď sa
zhodujú s normou a vtedy sú dobré, alebo sa nezhodujú a vtedy
sú zlé, alebo nemajú nijaký vzťah k nej a vtedy sú indiferentné.
Aby čin bol celkom dobrý, musí sa podľa všetkých prvkov
a teda aj podľa okolnosti zhodovať s normou podľa axiómy: Bonuín
ex integra causa, malum ex quovis defectu. (Dobrý z celej
veci, zlý z hocijakého nedostatku.) Ak potok vyteká z troch prameňov
a aspoň jeden z nich je kalný, už voda potoka nemôže
byť celkom čistá. No okolnosť len vtedy môže celkom pokaziť
dobrotu činu, ak je ťažko zlá (graviter mala), keď napr. niekto
pomáha v núdzi žene s úmyslom, aby ju potom pohlavne zneužil.
Takýto čin nemôže byť dobrý, lebo svojím úmyslom nás odvracia
od posledného cieľa. Ak okolnosť je iba ľahko hriešna, dobrota
činu sa tým nezničí, napr. keď sa niekto modlí roztržito.
Okolnosť môže niekedy zmeniť druh mravnosti v čine (circutnstantia
speciem mutans), vlastne dať mu nový druh. Ak slobodný
pohlavne hreší so slobodnou, je to obyčajne smilstvo (fornicatio),
ak je ženatý, je to už cudzoložstvo. Iné okolnosti nepridávajú
nový druh (circumstantia non mutans speciem), ale pôvodný
druh zväčšujú alebo zmenšujú (aggravant vel minnunt), a to alebo značne
alebo nepatrne. I to sa môže stať, že okolnosť nechá
čin v tom istom psychologickom druhu, ale zmení teologický
druh, ako keď ťažký hriech pre okolnosť sa stane všedným, alebo
naopak všedný ťažkým. Ukradnúť desať halierov je všedným
hriechom, tisíc korún však ťažkým.
Medzi okolnosťami najdôležitejší je vonkajší cieľ (prečo)
konajúceho (finiš operantis), ktorý je odlišný od cieľa diela (finiš
operis). A to preto, lebo človek si počína rozumne, čo by nebolo
možné, keby konal bez cieľa. A j tento vonkajší cieľ môže by f
dobrý, zlý a indiferentný. Môže byť totálny alebo čiastočný podľa
toho, či sám poháňa k činu, alebo spolu s iným. Ak je čiastočný,
môže byť s druhým rovnaký, alebo jeden je prvotný, druhý druhotný.
Aj vonkajší cieľ môže vplývať na mravnosť činu. Podstatnú
dobrotu činu zmarí iba cieľ, ak je zlý a totálny. Ak je čiastočný,
iba vtedy, ak je ťažko zlý. Kto sa modlí jedine preto, aby ho
chválili, hreší, a to všedne. Kto sa modlí, aby dal dobrý príklad
a zároveň aby ho preto chválili, činí dobre, ale zároveň i ľahko
zhreší. Naopak, zas nijaký podstatne zlý čin nestane sa dobrým
tým, že sa usmerní k dobrému cieľu. Cieľ teda neposväcuje prostriedky. Neslobodno robiť zlé, aby z neho vzniklo dobré.

(Spesz-Mravouka)

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  23:01:48  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

No ale nechodime ani okolo horucej kase...
Tak je moralne sa modlit za smrt B XVI? ak ano preco? ak nie tak preco? :) nechcem tu robit moderatora... ale chcel by som aby sme sa do vianoc niekam pohli. Piste k veci, ak teda chce niekto pisat ....
Pôvodne zaslal tornero - 21 december 2011 :  22:53:04


v siedmej prosbe Otcanasa prosime:
-aby nas Pan Boh chranil hriechu a vecneho zatratenia
-aby nas Pan Boh chranil i casneho zla, ak to prospieva nasmu spaseniu

takze ak sa modlim za sv. Otca Otcenas, mozem sa modlit aj za jeho smrt, ak je to vola Bozia...ci sa nesmie pocitat s tym, ze Pan Boh vyriesi veci aj takymto sposobom?
nemoralne by bolo modlit sa za kohokolvek smrt, ak by sme videli, ze to nema napomoct jeho ani nasej spase...napr. ten priklad, co dal Mato v odkaze:modlit sa za niekoho smrt, lebo sa jemu alebo nam zda, ze vela trpi alebo modlit sa tymto sposobom za sameho seba...to je hriech, lebo sa clovek prehresuje proti viere, nadeji a laske


Pôvodne zaslal janka - 22 december 2011 :  20:46:33

ano, ja stym suhlasim, ta modlitba zahrna vsetko potrebne... ale cakam na odpoved ci je moralne sa modlit za smrt B XVI. a ak ano tak preco? co vas ktomu vedie... Lebo Cirkev sa modli v kostoloch pri omsiach za jeho zdravie, aby zil co najdlchsie... Tak ma zaujima motiv tychto modlitieb. Ak je motiv opodstatneny pridam sa k vam. Ibaze ja ho zatial nepoznam, nemam nato dovod. Ja sa modlim aby bol nas papez dobrym papezom.

Ja si myslim ze ak tuto modlitbu prednesie niekto konkretne, tak preto, lebo dotycny je presvedceny ze ten papez ak nim vobec je, je zlym papezom. A mysli si ze skonci destrukcia cirkvi. Alebo je to inak?

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  07:56:08  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
A kde je ten zivotopis? Ja ho v tom linku neviem najst.

Pôvodne zaslal Mato - 22 december 2011 :  19:47:13

mato ked kliknete na ten link, kliknite este raz na slovensku vlajku, malo by sa vam to zobrazit.
Ale tam nieje cely zivotopis, tam je iba velmi kratke zhrnutie jej zivota.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  10:39:38  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Este uvaha - modli sa niekto za smrt svojich deti, aby ich to uchranilo od vecneho zatratenia?

Ja osobne sa modlim aby moje deti boli nam na radost, Bohu na slavu a sebe na vecnu spasu.

Podobne ak je aj niekto velmi zly a skodlivy aj druhym, co je spravnejsie - modlit sa za jeho smrt, alebo za jeho obratenie?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  12:04:22  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
vsak si skuste precitat ten uryvok z Mravouky a porozmyslat nad tym

ja sa tiez nemodlim za smrt svojich deti, ani som sa za nikoho este tak nemodlila...ale preco sa potom modlila tak sv. Rita?...asi preto, ze bola svata...bola ochotna prijat aj ich stratu, len aby mala nadej, ze raz s nimi bude v nebi...bolo by predsa sebecke od nej modlit sa len za ich obratenie, aby nespachali do neba volajuci hriech, ale pod podmienkou, ze len nech ostanu na zive...to by kladla Panu Bohu podmienky:vyries tu situaciu takto a takto, takto ale nie...ona si uvedomovala, ze horsie je stratit vecny zivot ako stratit zivot tento

inak co to znamena modlit sa: "ziv Boze Otca svateho, namestnika Kristovho?"
aby dlho zil, alebo aby dobre konal svoj urad?
naco je cloveku dlhy zivot, ked ho premarni?
ked sa tolko modli za papeza, aby bol dobrym, prinasa sa obeta sv. omse kazdy den nespocetne krat a on si ide aj tak svojou cestou, preco to neskusit modlit sa za jeho smrt, kym sam sebe a inym nenapacha este viac skody?...skuste mi to vysvetlit cez mravouku

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  15:07:43  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
možno trochu odveci. len iný uhol pohľadu.
ak si vsimnete Ježišove slova ci slova sv. Pavla "kto neodumrie samemu sebe..."
nemoze byť táto otázka tak ako modlitba sv. Rity vnímaná aj takto? čiže aby pápež odumrel tomuto svetu duchovný m. spôsob om .?

morituri te salutant

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 337  ~  Člen od: 15 december 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  16:29:04  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
aby nespachali do neba volajuci hriech, ale pod podmienkou, ze len nech ostanu na zive...to by kladla Panu Bohu podmienky:vyries tu situaciu takto a takto, takto ale nie...ona si uvedomovala, ze horsie je stratit vecny zivot ako stratit zivot tento

Pôvodne zaslal janka - 23 december 2011 :  12:04:22


Ono tento sposob argumentacie sa da aj obratit - ak sa modlim, zbav nas od zleho tak, ze tento clovek umrie, to akoby som Bohu urcoval, akym sposobom ma vypocut moju modlitbu. Ak poviem iba "zbav nas od zleho" nechavam plne na Bohu aby on rozhodolaky sposob je pre danu situaciu najlepsi.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  16:53:39  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
aby nespachali do neba volajuci hriech, ale pod podmienkou, ze len nech ostanu na zive...to by kladla Panu Bohu podmienky:vyries tu situaciu takto a takto, takto ale nie...ona si uvedomovala, ze horsie je stratit vecny zivot ako stratit zivot tento

Pôvodne zaslal janka - 23 december 2011 :  12:04:22


Ono tento sposob argumentacie sa da aj obratit - ak sa modlim, zbav nas od zleho tak, ze tento clovek umrie, to akoby som Bohu urcoval, akym sposobom ma vypocut moju modlitbu. Ak poviem iba "zbav nas od zleho" nechavam plne na Bohu aby on rozhodolaky sposob je pre danu situaciu najlepsi.

Pôvodne zaslal Mato - 23 december 2011 :  16:29:04

uplny suhlas, tomu som sa chcel tuna dopracovat

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  17:29:51  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Modlitby ktoré by mali ovplyvniť božiu vôľu považujem za nezmyselné, lebo robia z dokonalého Boha ovplyvniteľného človeka. Že by taký bol? Má niekto pozitívne skúsenosti s vyplnením určitého priania cez modlitbu tak, aby sa tam dala vyúčiť náhoda? Ja nie. Spoločná modlitba za splnenie určitého cieľa má zrejme pred Bohom možno iný význam a zmysel - zjednocovať kresťanov, alebo čosi iné.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  20:20:22  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Ono tento sposob argumentacie sa da aj obratit - ak sa modlim, zbav nas od zleho tak, ze tento clovek umrie, to akoby som Bohu urcoval, akym sposobom ma vypocut moju modlitbu. Ak poviem iba "zbav nas od zleho" nechavam plne na Bohu aby on rozhodolaky sposob je pre danu situaciu najlepsi.

Pôvodne zaslal Mato - 23 december 2011 :  16:29:04


nezda sa mi, zeby sa sv. Rita modlila, nech moji synovia umru...skor, ak sa neda inak, nech aj umru, len aby nespachali tazky hriech
vtedy mu nic neurcovala, iba bola ochotna prijat aj tuto krajnu moznost, ked videla vaznost situacie
mozno ked clovek vyslovi v modlitbe aj tuto konkretnu moznost skutocne s nou aj pocita...a ked sa modli "zbav nas zleho"-koho napadne aj moznost pocitat so smrtou?...podla vsetkeho aspon ti, co sme tu-nikoho, lebo je to kazdemu zvlastne...skor myslime na dobre veci z nasho pohladu-obratenie, dufame, ze sa veci vyriesia k nasej spokojnosti...

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  22:04:05  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Este doplnim toto

Kniha proroka Ezechiela - kapitola 33
11 Povedz im: Ako žijem, hovorí Pán, Jahve, nemám záľubu v tom, aby zomrel bezbožný, ale aby sa bezbožný vrátil zo svojej cesty a žil.

A dalsia uvaha - co by sa stalo, keby sa prvi krestania modlili za smrt buduceho sv. pavla, ktori ich prenasledoval?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 23 december 2011 :  23:11:20  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Ono tento sposob argumentacie sa da aj obratit - ak sa modlim, zbav nas od zleho tak, ze tento clovek umrie, to akoby som Bohu urcoval, akym sposobom ma vypocut moju modlitbu. Ak poviem iba "zbav nas od zleho" nechavam plne na Bohu aby on rozhodolaky sposob je pre danu situaciu najlepsi.

Pôvodne zaslal Mato - 23 december 2011 :  16:29:04


nezda sa mi, zeby sa sv. Rita modlila, nech moji synovia umru...skor, ak sa neda inak, nech aj umru, len aby nespachali tazky hriech
vtedy mu nic neurcovala, iba bola ochotna prijat aj tuto krajnu moznost, ked videla vaznost situacie
mozno ked clovek vyslovi v modlitbe aj tuto konkretnu moznost skutocne s nou aj pocita...a ked sa modli "zbav nas zleho"-koho napadne aj moznost pocitat so smrtou?...podla vsetkeho aspon ti, co sme tu-nikoho, lebo je to kazdemu zvlastne...skor myslime na dobre veci z nasho pohladu-obratenie, dufame, ze sa veci vyriesia k nasej spokojnosti...

Pôvodne zaslal janka - 23 december 2011 :  20:20:22



Janka z vasich odpovedi mi vobec nie je jasne ci dobre chapete modlibu sv. Rity z Cassie. Tato jej modliba nebola prozbou ani tak za smrt svojich synov ,ale v skutocnosti prozbou lasky (kedze sa jedna o svaticu mozeme sa domnievat ,ze islo o dokonalu lasku, kedy matka nechce urazat Boha ani za cenu zivota jej synov a mozno tiez sucasne uchranit synov, za ktorych niesla matersku zotpovednost). vid :Kedy milujeme Boha nadovsetko?(MK) To ,ze jej synovia napokon zomreli v mladom veku moze, ale aj nemusi byt vypocutie jej modlitby samozrejme co sa smrti jej synov tyka.
Este stale sa vam zda ze modlitba za smrt papeza je podobny priklad?
V kazdom pripade posledna a zavrsujuca prozba modlitby Pana jasne definuje zlo ako osobu(satana), od ktorej pochadza a ktora podnecuje hriech. Toto je to zlo ,ktoreho tuzime byt zbaveny. Cize tvarit sa ,ze modlitbou za smrt cloveka budeme zbaveny ZLEHO(Satana ako osoby a povodcu alebo podnecovatela) je podla mojno nazoru milne ba az zcestne.
Ak ale mile chapeme toto zlo a jeho povodcu a spajame si to z pokusenim(prilezitostou k hriechu), ktore ako uz vsetci vieme pochadza od diabla ,ludi ale aj z nasej ziadostivosti v tom pripade by sme sa nutne modlili aj za svoju smrt, co je nezmysel.
Vari sa modlibu Pana nemodlime v mnoznom cisle: Nie teda Otec moj, ani zbav ma, ale Otce nas a zbav nas od zleho. V skutocnosti sa teda modlime z celou cirkvou a za celu cirkev s doverou, ze Boh sam pozna skutocne naplnenie tejto prosby .
Uz som sa zariekol ,ze nebudem na tuto temu polemizovat, ale nedalo mi to, ked sa mi zda ,ze niektori stale vahaju nad spravnostou takejto prosby.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 24 december 2011 :  01:04:33  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
R sa nezaprel.. cez advent tu proste musel dať takúto tému...

morálne???

R- veď vy viete, že nielen že to je nemorálne, je to bezdôvodné a nelogické, a je veľmi opovážlivé vôbec takú tému založiť..
Ja som myslela, že už vás to prešlo považovať pokoncilových pápežov za "Zlých" .. a ono vás to ešte drží.. hh

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Stav: offline

 Odoslaný - 24 december 2011 :  06:21:36  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Janka a ako by to malo konkretne vyzerať? "Pane daj nech B16 zomrie resp. nech zomrie aby neviedol cirkev do skazy? " hm?

morituri te salutant

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 337  ~  Člen od: 15 december 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 6 Previous Topic: cez utrpenie ku milosti Téma Next Topic: obraz viery  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06