Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Fórum a jeho funkčnosť
 Ateisti tu na fóre
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Mnozstvo staro-novych prispevkov Téma Next Topic: Posledne casy podla youtube - postrehy
Strana: z 5

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  07:28:02  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
ok, pre radar a takých čo potrebujú po lopate(čo pre stromy nie sú schopní vidieť les): právo na náboženskú slobodu tvrdí, že človek má právo na blud. Takže zrejme podľa radar (podľa IIVK isto) zrejme blud už nie je hriech, a dokonca mu ešte naň udelíme právo. Ak radar vyjadrila názor aj iných katolíkov tak amen tma, narkóza IIVK zabrala a idey Veľkej (slobodomurárskej) francúzkej revolúcie sú už aj ideami Katolíckej Cirkvi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  08:08:40  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
všetko je milosť, tak len stručne: Žiadne

Pôvodne zaslal mino - 28 september 2012 :  20:28:16



aha...este jedna otazka, zabranil by som ti v svateni nedele napr, porusil by som tym co: nejake pravo, alebo povinnost?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  14:48:05  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Stručne- o práve nemôže byť ani reči, a otázka znie či ako kresťan mám iba právo sa správať ako kresťan, alebo je to moja povinnosť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  17:27:54  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
ok, pre radar a takých čo potrebujú po lopate(čo pre stromy nie sú schopní vidieť les): právo na náboženskú slobodu tvrdí, že človek má právo na blud. Takže zrejme podľa radar (podľa IIVK isto) zrejme blud už nie je hriech, a dokonca mu ešte naň udelíme právo. Ak radar vyjadrila názor aj iných katolíkov tak amen tma, narkóza IIVK zabrala a idey Veľkej (slobodomurárskej) francúzkej revolúcie sú už aj ideami Katolíckej Cirkvi.



Nabozenska sloboda je oblubenou temou tradicionalistov /teraz myslim tradicionalisticke sekty/, lebo katolicke ucenie nie je ani tradicionalisticka ideologia ani modernisticka ideologia, alebo nejaka ina ideologia ,ale je to ucenie Jezisa Krista, spinene v kazdej dobe roznymi sektarskymi zmyslaniami, ktore slapu po tomto uceni pricom sa neustale ohadzuju definiciami, co to vlastne nabozenska sloboda je.

Podstata problemu je vsak ta, ze nabozenska sloboda neznamena, ze je uplne jedno, ake si clovek nabozenstvo vyberie,a aj ked si vyberie blud, aj tak napokon skonci v nebi. V tomto zmysle nema slobodu. Ak sa nestane katolikom (aspon implicitne), bude zatrateny .

Druha vec je, ci moze byt clovek spolocnostou trestami donuteny vyznavat spravne nabozenstvo. Pravda je taka,ze nemoze. Dokonca s to ani neda. Pretoze nech by spolocnost trestami akokolvek cloveka nutila k nejakemu nabozenstvu, aj tak by v srdci vyznaval take,ake chce. Kedze je uz z podstaty nemozne niekoho donutit k vyznavaniu nejakej viery, znamena to, ze ani nie je spravne od spolocnosti, aby nasilu niekoho proti jeho voli nutila k nejakemu vierovyznaniu. Uz z podstaty vierovyznania vyplyva, ze je to skutocnost, ktoru si clovek moze vybrat len slobodne. Donutit sa k tomu neda.
A tak II.VK. vyzyva spolocnosti, aby respektovali tuto slobodu cloveka slobodne si vybrat, comu bude clovek verit. Je preto nespravne, aby pravo spolocnosti donucovalo cloveka k nejakemu vierovyznaniu. Efekt to nebude mat aj tak ziadny a sposobi to vela nepravosti. Z toho hladiska ma teda clovek od Boha pravo sa rozhodnut slobodne. Ani sam Boh nikoho nenuti, aby si ho zvolil. Samozrejme zaroven plati,ze ak clovek slobodne Boha odmietne (a tu slobodu mu daroval Boh a respektuje ju), tak takyto clovek skonci navzdy bez Boha. A ak Boh tuto slobodu cloveku dava, tak clovek ma pravo slobodne sa rozhodnut bud pre Boha, alebo pre peklo so vsetkymi dosledkami,ktore z tejto slobody vyplyvaju..

Mimochodom, II. vat bol do znacnej miery namiereny proti vtedajsiemu prenasledovaniu krestanov v komunistickych krajinach. Komunisti sa naivne domnievali, ze ak nebudu respektovat slobodu krestanov verit v Boha, ze vieru znicia. Koncil ich upozornil, ze cloveku spolocnost nesmie nasilim nutit k nejakemu svetonazoru.

Pane, Duchu Svaty, klaniam sa ti a obdivujem Tvoju nekonecnu mudrost, ktora vzdy ochrani tvoju cirkev od bludnych uceni a nazorov.
Boze, ty si pravda a ja naozaj vidim, ze v praxi plati....a brany pekelne ju nepremozu. Nech je pochvalene Tvoje svate Meno, Najsvatejsia Trojica.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  18:06:42  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Stručne- o práve nemôže byť ani reči, a otázka znie či ako kresťan mám iba právo sa správať ako kresťan, alebo je to moja povinnosť.


Ak uz je clovek naozaj krestan, so vsetkym, co k tomu patri, tak ma nielen povinnost sa spravat ako krestan, ale ma aj na to pravo, v zmysle, nikto nema pravo zakazat krestanovi povinnost spravat sa ako krestan.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  18:21:15  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Radar:Ak by Boh dal právo na náboženskú slobodu, tak kto ho využil a bol ateistom (slobodne a dobrovoľne) tak mu Boh na to nemôže povedať ani mäkké f, a pekne ho pustiť do neba... ak nerozumiete tejto jednoduchej veci a snažíte sa zakryť to, že toto právo mu dali "otcovia" koncilu, tak zrejme si spolu s "otcami" koncilu ponesiete zodpovednosť za to, že im "udeľujete", právo, ktoré Boh nedal- dal možnosť a aj sankciu za špatný výber.

to druhé je od veci, právo vyznávať slobodu je záležitosť štátov...a to som neriešil

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  18:29:14  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Ľudská bytosť má iba možnosť si vybrať či bude v blude, lebo potom je jasná sankcia

Treba ratat s tym, ze nikto nechce byt v blude , bludar si vzdy mysli, ze ma pravdu.On so sankciou nerata, naopak mysli si, ze sankcionovani budu ti, co v blude nie su /podla neho su/.U vsetkych bludarov okrem ich osoby je aj vplyv diabla. lJe tu to klasicke-dobro vola zlom a zlo dobrom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  18:33:44  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Radar ak nerozumiete čo znamená v slovenčine dať právo tak sa poraďte so slovenčinármi a s dejepiscami sa poinformujte kto sa ako lev za toto právo bil, lebo inak tu budete dookola balastovať. Dať právo je dať právo, a kto ho využije tak ho nikto za to nemôže sankcionovať, ak nerozumiete po slovensky poraďte sa so slovenčinárom a právnikom, ohľadne čo znamená právo. Prosím vás nerozoberajte slobodu a informovanosť, to predpokladám že každý má. Ale keď mám právo tak ho mám, a kľudne si slobodne a dobrovoľne môžem vybrať a BEZ SANKCIE ak tomuto nerozumiete tak nemá zmysel diskutovať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  18:45:20  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Radar:Ak by Boh dal právo na náboženskú slobodu, tak kto ho využil a bol ateistom (slobodne a dobrovoľne) tak mu Boh na to nemôže povedať ani mäkké f, a pekne ho pustiť do neba... ak nerozumiete tejto jednoduchej veci a snažíte sa zakryť to, že toto právo mu dali "otcovia" koncilu, tak zrejme si spolu s "otcami" koncilu ponesiete zodpovednosť za to, že im "udeľujete", právo, ktoré Boh nedal- dal možnosť a aj sankciu za špatný výber.


Ano, mino, aj ateista moze ist do neba za urcitych okolnosti. Mimo cirkvi niet spasy plati stale, ale do katolickej cirkvi patria nielen katolici, ale aj tito, ako o nich hovori KKC.

846 Ako treba chápať toto tvrdenie, ktoré často opakovali cirkevní Otcovia? Ak je formulované kladne, znamená, že všetka spása pochádza od Krista Hlavy prostredníctvom Cirkvi, ktorá je jeho telom:
Koncil „na základe Svätého písma a Tradície učí, že táto putujúca Cirkev je nevyhnutne potrebná na spásu. Lebo len Kristus, ktorý sa nám stáva prítomným vo svojom tele, ktorým je Cirkev, je prostredníkom a cestou k spáse. Keď však výslovne zdôraznil nevyhnutnú potrebu viery a krstu, tým súčasne potvrdil nevyhnutnú potrebu Cirkvi,(161, 1257) do ktorej ľudia vstupujú krstom akoby cez bránu. Preto by sa nemohli spasiť tí ľudia, ktorí by vedeli, že Katolícku cirkev založil Boh skrze Ježiša Krista ako nevyhnutne potrebnú, a predsa by nechceli do nej vstúpiť alebo v nej vytrvať.“

847 Toto tvrdenie sa nevzťahuje na tých, ktorí bez vlastnej viny nepoznajú Krista a jeho Cirkev:
„Lebo tí, čo bez vlastnej viny nepoznajú Kristovo evanjelium a jeho Cirkev, ale s úprimným srdcom hľadajú Boha a pod vplyvom milosti sa snažia skutkami plniť jeho vôľu, poznanú hlasom svedomia, môžu dosiahnuť večnú spásu.“

848 „Hoci Boh môže cestami,(1260) ktoré on pozná, priviesť ľudí, ktorí bez vlastnej viny nepoznajú evanjelium, k viere, bez ktorej je nemožné páčiť sa mu, Cirkev má povinnosť a zároveň sväté právo evanjelizovať“ všetkých ľudí.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  19:05:18  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Radar naposledy, evidentne nediskutujete o tom, že: Každá ľudská osoba má právo na náboženskú slobodu... poprosím držať sa iba tohoto, lebo presne toto vyhlásili "otcovia koncilu"... posledne vám tu napíšem príklad a keď neporozumiete, diskusia končí, lebo nebaví ma o koze a odpovede o voze: Keď poviem a rozhlásim po Slovensku: Každá ľudská osoba mi má právo dať zaucho, tak keď mi ho niekto dá tak mu nemôžem nič povedať, ani urobiť. A je úplne jedno, že sem príde človek z Papuy Novej Guinei, ktorý o tom čo som rozhlásil nemá ani šajnu, je ľudská osoba a má právo mi zaucho dať, a dokonca mi ho môže dať ľudská osoba aj keď ju k tomu bude "nútiť" diabol, Fantomas, Harry Potter... každá ľudská osoba mi jednoducho má právo zaucho dať a nemusí sa báť že sa mu niečo stane. Keď ale poviem kto mi dá zaucho tak mu urobím to a to, tak tam kto to vie má následky, kto nevie tak tam asi podľa úvahy, (Boh samozrejme vie lepšie posúdiť kto mohol , nemohol, či diabol a tak)... ja neviem Radar toto už je jasné, ak toto nechápete a budete o "voze" a nie o práve na ľudskú slobodu, tak potom diskusia naozaj nemá zmysel. Venujte sa iba tomu právu, ktorý udelili "otcovia koncilu"...

A prosím nerozoberajte mi ich taktiku, navariť kotol dobroty a potom tam kvapnúť kvapku jedu, lebo tá veta stačí, a môže okolo nej byť aj milión Otčenášov, ktoré mi tu budete citovať, lebo ja sa potom "otcov koncilu" pýtam, tak dali ste to právo či nedali?(blbá otázka, keď je to čierne na bielom)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  19:21:47  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Každá ľudská bytosť mi má právo dať zaucho, tak keď mi ho niekto dá tak mu nemôžem nič povedať, ani urobiť.

Mino, ked ma niekto na nieco pravo, to neznamena, ze za uplatnenie tohto prava, nebude brany za zodpovednost.Vy napr. nechodite na sv. omsu, na co mate pravo, ale rozhodne sa z toho budete zodpovedat.

citácia:
Radar:Ak by Boh dal právo na náboženskú slobodu, tak kto ho využil a bol ateistom (slobodne a dobrovoľne) tak mu Boh na to nemôže povedať ani mäkké f, a pekne ho pustiť do neba.
.

1260 „Keďže Kristus zomrel za všetkých a konečné povolanie človeka je v skutočnosti len jedno, a to Božie, máme veriť, že Duch Svätý dáva všetkým možnosť, aby spôsobom známym Bohu mali účasť na tomto veľkonočnom tajomstve.“ Každý človek, ktorý hľadá pravdu a plní Božiu vôľu(848) tak, ako ju pozná, môže byť spasený, hoci nepozná Kristovo evanjelium a jeho Cirkev. Možno predpokladať, že takí ľudia by boli výslovne túžili po krste, keby boli vedeli, že je nevyhnutne potrebný.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  19:28:12  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
radar diskusia musí skončiť, evidentne nerozumiete slovnému zvratu dať právo (a to pritom má rovnaký zmysel pre ateistov, veriacich, budhistov, animistov, satanistov atď.)...i keď som dal jasný príklad (a netuším akú zodpovednosť by nejaká osoba mala keď mi zaucho dá, keď som jej právo dal)... každopádne problém so slovenčinou a aj s jasným slovom právo... proste verklík.. "otcovia koncilu" sa nemôžu mýliť, tak urobím aj čierne bielym, basta bodka. A ja mám povinnosť sa zúčastniť svätej omše - je za to sankcia- ťažký hriech, prosím vás neprekrúcajte tu slová. Ja nijakú sv. omšu platne a dôstojne na okolí nemám a tak z dôvodu nemožnosti si túto POVINNOSŤ neplním (nediskutujem či táto povinnosť je pre mňa radosťou či záťažou, ale táto povinnosť je pre mňa radosťou, ale zatiaľ nemožnosťou)

tento citát:Mino, ked ma niekto na nieco pravo, to neznamena, ze za uplatnenie tohto prava, nebude brany za zodpovednost... doporučujem slovenčinára a právnika, inak tu proste trepete. a napísal som vám že mi necitujte "Otčenáše" naokolo kvapky jedu, ja diskutujem o tej kvapke, ktorá tie "Otčenáše" likviduje

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  19:36:25  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
"to druhé je od veci, právo vyznávať slobodu je záležitosť štátov...a to som neriešil"


Lenze II. vat. prave toto riesil a prave k tomu sa vyjadruje, ked hovori o nabozenskej slobode. Ide o právo na spoločenskú a občiansku slobodu. O tom je dokument Dignitatis Humanae. Otazka, ci moze clovek spokojne vyznavat co chce pred Bohom bez nasledkov vo vecnosti to predsa bolo uz davno vyriesene v Quanta cura.

citácia:
Ja nijakú sv. omšu platne a dôstojne na okolí nemám a tak z dôvodu nemožnosti si túto POVINNOSŤ neplním


To vobec ziadny dovod nemoznosti neexistuje, lebo sam ste povedali, ze NOM je platny, takze realita je,ze vy sa nestretavate s Kristom na sv. omsi a nepristupujete k sv. prijimaniu.Budete sa za to zodpovedat. Kristus hovori, ze sa budeme zodpovedat z kazdeho slova.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  19:45:08  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Prosím vás radar, neťahajte moje vyjadrenie z inej témy sem, DH vyhlásilo jasne, dám to sem aj stopäťdesiaty krát: KAŽDÁ ĽUDSKÁ OSOBA MÁ PRÁVO NA NÁBOŽENSKÚ SLOBODU ... ja neviem radar ale aj priemerne vzdelaný foxteriér pochopí že táto veta na svoju platnosť nepotrebuje ani existenciu štátov, ak to nechápete vy, tak prosím konzultovať so slovenčinárom a právnikom (už sa musím opakovať), a o téme NOM diskutujem na inom fóre, a áno nezúčastňujem sa obradu, kde je Kristus a kde sa s ním nedôstojne zaobchádza, to je moje svedomie, a proti nemu nepôjdem.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  19:59:03  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
dám to sem aj stopäťdesiaty krát: KAŽDÁ ĽUDSKÁ OSOBA MÁ PRÁVO NA NÁBOŽENSKÚ SLOBODU ...

Tieto slova predsa nevylucuju, ze spolocnosti porusuju pravo cloveka na nabozensku slobodu.O tom je dokument Dignitatis Humanae.

citácia:
a áno nezúčastňujem sa obradu, kde je Kristus a kde sa s ním nedôstojne zaobchádza, to je moje svedomie, a proti nemu nepôjdem


no ako my vsetci, tak aj vy budete brany na zodpovednost,ako ste formovali svoje svedomie.
matka Bozia ma iny nazor ako vy, zostala pod krizom, a tam sa s Kristom naozaj nedostojne zaobchadzalo.
.Ak nebudete jest moje Telo a pit moju Krv, nebudete mat v sebe zivot, hovori Kristus. NOM je platny mino.Ak sa nebudete stretavat s Kristom vo sv. prijimani, diabol nad Vami lahsie zvitazi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  20:22:11  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
o NOM na inom fóre, a tie slová nevylučujú len jedno- svoj jasný zmysel. Bez ohľadu, či štáty existujú či neexistujú, lebo hovorí o ľudských osobách.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  20:26:11  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
o NOM na inom fóre, a tie slová nevylučujú len jedno- svoj jasný zmysel. Bez ohľadu, či štáty existujú či neexistujú, lebo hovorí o ľudských osobách.


Mino ale toto je typ sektarskeho argumentovania ./bez urazky/Vytrhnete vetu z dokumentu "KAŽDÁ ĽUDSKÁ OSOBA MÁ PRÁVO NA NÁBOŽENSKÚ SLOBODU..." a uz vas nezaujima celkovy kontext -o nabozensku slobodu v akom zmysle a zo strany koho vlastne ide. Ked raz podtitul dokumentu hovori, ze ide o spolocensku a obciansku slobodu, tak je proti rozumu tvrdit, ze koncil hovori o prave na nabozensku slobodu bez ohladu na existenciu statov. Zda sa, ze teraz budete toto dookola opakovat, lebo ak by ste vzali do uvahy kontext, zrutila by sa vam opozicia.
.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  20:37:22  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citujem:1. DÔSTOJNOSŤ ĽUDSKEJ OSOBY si naši súčasníci čoraz viac uvedomujú a rastie počet tých, ktorí sa dožadujú, aby ľudia mohli konať podľa svojho vlastného úsudku a tešili sa zo zodpovednej slobody, teda aby nekonali z prinútenia, ale vedení vedomím zodpovednosti. (tu upresním, že nie súčastníci, ale už "otcovia francúzkej slobodomurárskej revolúcie, katolícka cirkev nikdy nemôže odobriť aby "mohli konať podľa svojho (bludného) úsudku"

druhá veta hovorí o tom ako je to vo vzťahu ku štátom. citujem: Takisto žiadajú právne vymedzenie verejnej moci, aby oblasť spravodlivej slobody osôb a spoločenstiev nebola príliš ohraničená.

to sú prvé dve vety. radar hádam mi nebudete tvrdiť že DH je o tom ako sa majú štáty starať o náboženskú slobodu, viete vôbec prečítať nadpis a podnadpis toho dokumentu?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  20:44:30  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
no k tomuto naozaj uz niet co dodat.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 september 2012 :  20:48:24  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
k tomu fakt niet čo dodať. "aby mohli konať podľa svojho (aj bludného) úsudku" je fakt proti Quanta cura... a je úplne jedno, či im ten úsudok štát dovoľuje alebo nie, úplne jedno. právo na bludný úsudok neexistuje, len jeho možnosť aj so sankciou (a nech si potom Boh posúdi kto mohol nemohol, diabol atď)... správne radar, jednoducho povedané, za právo na náboženskú slobodu (aby mohli konať podľa úsudku)treba nechať bojovať bratov z lóží a nie "otcov koncilu". a otvoril som na to fórum, tu sa pokračovanie nehodí... ak chcete pokračovať tak tam

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  18:50:38  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
diskusia ma presvedčila, že ateisti sú tu potrební minimálne preto, aby pomohli niektorým s pojmami, ktoré nezávisia od presvedčenia. Nakoniec by bolo celkom zaujímavé, vedieť priamo od nich, či vnímajú Dignitatis humanae ako "prosbu aby štáty rešpektovali slobodu a nikoho do ničoho nenútili" alebo naozaj ako ustanovenie náboženskej slobody ako práva. text nakoniec nie je dlhý, a kto má chuť nech to skúsi- http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/druhy-vatikansky-koncil/c/dignitatis-humanae

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

dostojevskij

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2012 :  21:54:19  Zobraziť profil  Pridať dostojevskij do zoznamu priateľov
citácia:
diskusia ma presvedčila, že ateisti sú tu potrební minimálne preto, aby pomohli niektorým s pojmami, ktoré nezávisia od presvedčenia. Nakoniec by bolo celkom zaujímavé, vedieť priamo od nich, či vnímajú Dignitatis humanae ako "prosbu aby štáty rešpektovali slobodu a nikoho do ničoho nenútili" alebo naozaj ako ustanovenie náboženskej slobody ako práva. text nakoniec nie je dlhý, a kto má chuť nech to skúsi- http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/druhy-vatikansky-koncil/c/dignitatis-humanae

Pôvodne zaslal mino - 30 september 2012 :  18:50:38




možno trooošku mimo témy, ale má právo jehovistka nechať zomrieť svoje dieťa, pretože jej svedomie jej nedovoľuje prijať krv iného človeka? to by ma celkom zaujímalo, ako sa to rieši.. inak celá táto diskusia je taká smutno smiešna, lebo stavia na tej večnej škatuľke "ateisti" a "veriaci", akoby sa nemohli ľudia baviť bez ohľadu na to (samozrejme že sa tu diskutuje najmä o rozdielnych pohľadoch, ale práve to je na tom zaujímavé..)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 448  ~  Člen od: 09 jún 2012  ~  Posledná návšteva: 08 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

giggi

Stav: offline

 Odoslaný - 03 október 2012 :  12:57:28  Zobraziť profil  Pridať giggi do zoznamu priateľov

možno trooošku mimo témy, ale má právo jehovistka nechať zomrieť svoje dieťa, pretože jej svedomie jej nedovoľuje prijať krv iného človeka? to by ma celkom zaujímalo, ako sa to rieši.. inak celá táto diskusia je taká smutno smiešna, lebo stavia na tej večnej škatuľke "ateisti" a "veriaci", akoby sa nemohli ľudia baviť bez ohľadu na to (samozrejme že sa tu diskutuje najmä o rozdielnych pohľadoch, ale práve to je na tom zaujímavé..)

Pôvodne zaslal dostojevskij - 30 september 2012 :  21:54:19

[/quote]

Ťažko rozsúdiť. Boh chcel, aby Abrahám obetoval svojho syna. Ale obety detí, ktorých sa židia v starom zákone niekedy dopúšťali sa mu nepáčili.
Možno by stálo za zamyslenie, či má lekár právo jej v tom zabrániť alebo nie. V tomto prípade môže zasiahnuť svetský zákon (ak nie je jehovistický).

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 325  ~  Člen od: 04 júl 2012  ~  Posledná návšteva: 24 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

giggi

Stav: offline

 Odoslaný - 03 október 2012 :  13:02:00  Zobraziť profil  Pridať giggi do zoznamu priateľov
Mňa by skôr zaujímala téma obriezky. Teda ženskú obriezku odsudzujem a je mi ľúto každej ženy, ktorá ju musí podstúpiť ale mužská obriezka je iná. Asi preto, že židov vnímam ako našich starších bratov si myslím, že by mala byť povolená pri malých chlapcoch. Veď to má aj zdravotné výhody. Čo si o tom myslíte Vy?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 325  ~  Člen od: 04 júl 2012  ~  Posledná návšteva: 24 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 03 október 2012 :  13:19:42  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
možno trooošku mimo témy, ale má právo jehovistka nechať zomrieť svoje dieťa, pretože jej svedomie jej nedovoľuje prijať krv iného človeka? to by ma celkom zaujímalo, ako sa to rieši.. inak celá táto diskusia je taká smutno smiešna, lebo stavia na tej večnej škatuľke "ateisti" a "veriaci", akoby sa nemohli ľudia baviť bez ohľadu na to (samozrejme že sa tu diskutuje najmä o rozdielnych pohľadoch, ale práve to je na tom zaujímavé..)
Pôvodne zaslal dostojevskij - 30 september 2012 :  21:54:19

Už som to tu niekde rozpisoval, jehovistka právo nemá, ale má takú možnosť. Ak sa na to pozeráme z pohľadu Boha. Tým ale nič nehovorím o tom, či to konanie je hriešne.

A z pohľadu ľudí, tak má také právo a práva, aké je uznáva ústava, medzinárodné dohovory a zákony daného štátu, ktorého je občiankou, alebo v ktorom sa nachádza.

K tomuto taký dobrý postreh. Môže väčšina odhlasovať, čo je správne?
Príklad: môže väčšina hlasovaním rozhodnúť, čo je potrebné robiť pri stroskotaní, aby sme prežili? Môže sa hlasovaním zvoliť správny človek na vedenie takejto skupiny? Bude to naozaj vždy ten skutočný expert na prežitie? Bude to vždy správne rozhodnutie? (Poznatok - hlasovaním sa dosahuje najhorší možný výsledok). A keď vieme povedať o zákonoch nejakého štátu, či sú dobré alebo zlé, nesúhlasíme v podstate s tým, že je tu nejaký etalón morálnosti s ktorým to porovnávame? (V matematike tiež potrebujem povedať, na základe čoho usudzujem, že 3 < 5). Z toho vychádzam, keď tvrdím, že právo síce nemá ale možnosť má.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Mnozstvo staro-novych prispevkov Téma Next Topic: Posledne casy podla youtube - postrehy  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06