Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Katolicky rozvod
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Alkohol v poste Téma Next Topic:
Strana: z 7

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  12:42:55  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:

Ad1) carolus nepanikárte, ešte som Vás neurazila...
Pôvodne zaslal mortinia - 02 január 2012 :  14:39:05




Dobre, idem vám odpovedať rovnakým spôsobom. Vidím tiež ako sa na tomto fóre zvykne odpovedať, budem preto používať podobný spôsob. Asi vám to bude viac vyhovovať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  13:08:27  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:
carolus carolus, zalámať nad vami rukami je málo.. už vam píšem poslednú správu,


Mortina, mortina, zalámať rukami je nad vami málo. A že vraj posledná správa? Zaujímavé, že od tejto správy ste mi napísala aj ďalšie. Naozaj nad je vami zalámať rukami veľmi málo.

citácia:
áno - veľa kresťanov a dokonca svätých bolo väznených nespravodlivo - ale nie pre takú nízku príčinu, ako je alkohol..


Ani tá žena by predsa nebola väznená pre alkohol, ale pre ochranu svojho manžela, čo pre manželku u kresťanov bola vždy samozrejmá morálna povinnosť.


citácia:
vy že sa chystáte napísať knihu?


Zatiaľ nechystám, prečítajte si to ešte raz a uvidíte že som to povedal inak.

r
citácia:
adšej nič nepíšte, lebo to bude na hanbu celej kresťanskej spoločnosti...


Vidíte a zatiaľ ste hanba celej kresťanskej spoločnosti práve vy. (Stále si myslíte že to nie je urážlivé?)


citácia:
že sexuálny pud je u deviantov rovnaký ako u bežných heterosexuálov?


Ja hovorím o pedofiloch. Bežný pedofil len tak bežne neznásilňuje, nanajvýš sa len dopúšťa hriechu mastrubácie nad fotkami detí.

citácia:
Vy možno považujete manželku Čikatila za hrdinku, celý svet ju považuje za hlupaňu


A to je práve váš veľký (a nie jediný) problém , že vás hlavne zaujíma čo na to hovorí svet. Čo svet pokladá za dobré, to je pre vás dobre, a čo za zlé, to je aj pre vás zlé. A presne aj kvôli tomu ste celkom mimo kresťanstva.


citácia:
Poprosím - nepreťte povinnosť mlčanlivosti u kňazov s možnosťou mlčať u manželiek.


Vyzradenie zvereného tajomstva je hriech pre každého, nie len pre kňaza, to sa myslím, že sa píše aj v malom detskom katechizme.
A manželstvo je tak veľmi úzky a intímny vzťah, že užší už na svete ani nemôže byť, sú už jedným telom, preto muž by vlastne mal ešte viac dôverovať svojej žene než najdôveryhodnejšiemu kňazovi na svete. Žena by správne mala byť pre muža ta najväčšia tajomníčka a dôverníčka na svete. Len keby sa tak aj ženám dalo veriť. Ale často nedá.

citácia:
Manželia si pred oltárom nesľubujú mlčanlivosť v prípade, ak jeden z nich spôsobí vážnu ujmu spoločnosti..


A keď nespôsobí, tak si vari sľubujú?
Sú veci, ktoré sú samozrejmé. Vernosť nie je len sexuálna vernosť. A sú jedným telom. Si to viac uvedomte, že ste jedno, preto by správne malo byť že každý muž by mal dôverovať svojej žene ešte viac, než kňazovi, čo jej poviem, to ako by som povedal iba sebe samému, nikomu inému. Tak by to malo byť. A iba preto že ste slabé, čo Vás ale nezbavuje hriechu v prípade zrady, vo vás muž až takú istotu nemá.

Nevydala ste sa za spoločnosť, nevydala ste sa za svet, ale len za svojho muža. Keby aj celý svet šiel vyhodiť do vzduchu, muž je pre vás milión krát prednejší než celý svet.


citácia:
to, že cirkevné trestné súdnictvo sa zrušilo v 50 rokoch nie je chyba.


Podľa vás to nie je chyba. A podľa mňa je.

citácia:
pekná povesť.. ja som však vyššie uviedla iný príklad - že mám osobné skúsenosti s alkoholikmi, kt. si vo väzení posedeli pár rokov

Nič sa nedá robiť, cieľ nesvätí prostriedky. Jediné, čo manželka môže, je poradiť mužovi aby sa šiel sám udať. To by bol zasa príbeh z románu Zločin a Trest, kde takto jedna žena mužovi poradila, on to po dlhom zvažovaní spravil, bol odsúdený na vyhnanstvo, a ona potom do toho vyhnanstva šla s ním.


citácia:
Boli by ste prekvapený, do akého veku sa niektorý "zakonzervovaní" alkoholici dožili.. u nás na sídlisku býva jeden čo má 80, každé ráno si skočí do krčmy, potom aj na obed aj na večeru.. a tak funguje už min. 30 rokov a stále je zmotaný..


Tak to ho asi Pán Boh zázračne požehnal. Možno ho drží na svete len preto aby Vás a vám podobných strašil. Časté to nebýva aby alkoholik tak dlho žil.


citácia:
štát musí na návrh jedného z manželov zasiahnuť do vlastníctva tak, aby bol vylúčený prístup manžela alkoholika do domácnosti


Viem a rozumiem, ale rovnako ako nemôžete udať svojho muža, nemôžete ho ani dať vyhodiť z domu. Štát si tu zasa vzal právo, ktoré nemá a koná nemorálne. V krajnej núdzi by bol správny postup - jeho nechať tam kde je, a vám len pomôcť s tým útekom, dať druhé ubytovanie, schovať vás. On je manžel, on je otec, on je hlava rodiny, jeho nikto nemá právo vyhnať z domu.


citácia:
no - s tou pomocou, neviem, či by ste sa tak lahko vyšmykli.. nemocnica jej povinná zavolať PZ - žiaden lekár nechce byť zodpovedný .. aj keby ste zbabelo ušli, aj tak by bola privolaná hliadka..


Ja viem, že áno, ľahko by som vyšmykol. A blížnemu som pomohol ako sa dalo, preto nie je zbabelé odísť, keď vidím, že už bude o neho postarané.


citácia:
Už fakt k tomu nemám čo dodať.. nemáte do ešte dobre premyslené carolus..


Nemám to premyslené, to je pravda. Na toto fórum som prišiel s inými otázkami, toto tu som zazrel len náhodou. Vo sne by ma nenapadlo, že nejaký kresťan bude radiť žene niečo tak ohavného, že aby udala vlastného muža. Niečo, čo bolo vždy nemysliteľné.
Až sa nestačím diviť. Alebo inde na tomto fóre ma zas podobne rozčarovalo keď tiež taký jeden celkom vážne niekomu radil, že by mal uznávať aj pohanských bôžikov. Dávajú sa tu rady k veciam, ktoré boli v kresťanstve vždy vnímané ako tie najťažšie hriechy.


citácia:
prosím vas, vysvetlite, mi - či to iba ja som naivná, alebo je to fakt tak, že ludia v manželstve majú žiť nedôstojný a nešťastný život tak, ako uvádza carolus..


Tak vám to ja vysvetlím. A ste dokonca niečo viac než naivná, preto veľmi pozorne čítajte: Neplatí, že musia žiť nedôstojne, ale ak sa z nejakého dôvodu do nedôstojnej situácie dostanú, potom áno, nie je to dôvod na rozbíjanie manželstva. Ak prídu zlé časy, zlá situácia, alebo aj muž sa stane zlým, musíte to vydržať a prijať to ako svoj kríž, musíte v takom prípade žiť aj nedôstojne, musíte zotrvať aj v zlom. – To je kresťanské myslenie, ktorá vám tak veľmi chýba, zatiaľ stále rozmýšľate príšerne sekularizovane, svetsky.


citácia:
prečo teda nám ešte na základnej škole vysvetlovali, že aj nad manželmi je Boh? že človek nesmie povyšovať svojho manžela/ manželku nad Boha? že keď človek udrie ženu, udrie najskôr Boha?


To je zasa nádhera, takto to dopliesť, aj keď nevylučujem, že to doplietli už tie učiteľky. Že keď človek udrie ženu, udrie Boh, ak by toto niekto tvrdil, tak to by len znamenalo, že niekto ženu povýšil na úroveň Boha. Prvá časť je ale samozrejme správne, Boh je nad všetkým, teda aj nad manželstvom. To je samozrejmé. A to nikto nespochybňuje. A práve Boh – Ježiš Kristus nás učí, že manželstvo je pre nás trvalé, platí do konca života. A on sám nám dal seba samého ako príklad ako správne žiť, tiež nepovedal – ja mám právo žiť dôstojný život, preto na žiadnu kalváriu nejdem, žiaden kríž niesť nebudem.
Šiel, vytrpel. Aj tým je pra nás vzorom.

citácia:
a - ak sú manželia jedno telo - nie je to náhodou tak, že to platí iba pre tento pozemský svet?


Áno, správne, výborne, bezchybné, je to tak. Ak je len jeden z manželov zlý, ide si už potom do pekla sám.

citácia:
Nie je preto pre spásu jedného i druhého manžela lepšie radšej zastaviť ho v tomto konaní? aby mal ten druhý manžel čas oľutovať čo spravil?


V tomto prípade nie. Nemôžete ísť takto proti jeho vôli. Nemôžete konať proti vlastnej hlave, hlava sa sama musí rozhodnúť. V tomto manželka môže pomôcť manželovi iba svojimi radami, prosbami a modlitbami. Tak to vždy robili katolícke manželky zločincov.

citácia:
a ja len do fóra kričím - ak ste to boli vy carolus, pevne verím, že ste za to "vyriešenie si to doma" dostali primeraný a spravodlivý trest.


Nekričte, nepanikárite, zachovajte pokoj a kľud. Vaša viera akokoľvek pevná, je v tomto veľký omyl. Neexistuje žiaden kresťanský morálny dôvod prečo by ten človek, za to že si to so svojou ženou radšej vybavil sám doma, mal byť trestaný. A nebol som to ja.


citácia:
Ľudia proste zabúdajú, čo si pri sobáši sľubujú,


Ak aj jeden z manželov zabudne, druhého to tým neoprávňuje to tiež porušiť.

To by bolo pre mortinu všetko. Idem pozrieť tých ďalších.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  13:33:45  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:

Vychádza mi z toho Carolus len jediné si to ty kto mláti svoju ženu
Pôvodne zaslal mak - 31 december 2011 :  12:11:39


Vychádza vám z toho ako obyčajne veľký omyl. Nie, aj v tomto ste zasa celkom mimo. A ak tu náhodou niekto taký je, tak mu tiež len hovorim, že pokiaľ trestá svoju ženu alebo deti bez príčiny, alebo aj neprimerane kruto, alebo podľa príslovia: "kto chce psa biť, palicu si nájde", dopúšťa sa hriechu.

citácia:
udať muža s cielom chrániť


Cieľ neposväcuje prostriedky. Nikdy!!!

citácia:
proti ktorému príkázaniu to je prehrešením.


Už som to spomenul, je to tam kde je aj zrada a nedovolené prezradenie tajomstva.

citácia:
Pochopte že v manželstve sú so žena a muž rovní


Omyl, mak. Nie sú. Žena je mužovi podriadená.

citácia:
To v dobrom a v zlom sa vzťahuje na situáciu ked spoločne prekonávajú ťažkosti a problémy


Chyba, mak. Aj na to, ale nie iba na to. Aj na mnoho ďalších vecí, vrátane tých o ktorých je tu reč.

citácia:
je to choré ak dávaš na jednu rovinu spovedné tajomstvo a oznámenie trestného činu manžela ženou.

Choré je práve len tvrdiť opak. Už konečne pochopte, žena je s mužom jedno telo, už len z toho vám logicky vychádza, že žena by mala byť pre muža ešte väčšia dôverníčka než ten najdôveryhodnejší kňaz. čo jej povie, ako by sebe povedal. A iba pre hriešnu slabosť žien sa im vždy až tak dôverovať nedá.

citácia:
Nikdy a nčím nie je žena (ale ani muž) zaviazaná mlčanlivosťou ohladom výčinov svojho manžela.


Omyl, mak. Žena je zaviazaná mlčanlivosťou o akýchkoľvek tajnostiach svojho manžela. A nie len žena, prezradenie zvereného tajomstva je hriech aj pre iných, pozri detský katechizmus.
Ale manželka, keďže tvorí z mužom to jedno telo, tú jednotu, kde on je hlava, je natoľko spojená s ním, že zrada nikdy neprichádza do úvahy.


citácia:
Carolus ty si sa pri sobáši vzdal práva na šťastný a pokojný život, alebo to upieraš len svojej žene?


Zostať v dobrom aj zlom platí pre oboch manželov. Môžete sa snažiť o šťastný a pokojný život, ale ak to náhodou morálnym spôsobom nejde dosiahnúť, potom musíte prijať svoj kríž.


citácia:
V dobrom a zlom to je že budú spoločne prekonávať všetko čo ich v živote postretne - dobré i zlé, ale v žiadnom prípade to neznamená že muž si bude robiť


Nie v žiadnom prípade, ale práveže aj v takom prípade. Ak sa aj muž stane zlým, jeho manželka to musí prijať ako svoj kríž a pokúšať sa ho zachrániť vlastnou obetou a modlitbami. Iba v tom najkrajnejšom prípade sa dá uvažovať o rozluke, inak nie.


citácia:
Ty si asi nejaký sektár lebo to čo prezentuješ nie je učenie Katolíckej cirkvi


Nie som sektár, mak. A to čo hovorím, platilo práve vždy najviac u katolíkov. S čím prichádzate vy, to má korene u protestantov a protikresťanských liberálov.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  14:00:30  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:

Právo na dôstojný život má každý, nie iba člen rodiny.
Pôvodne zaslal baránok - 31 december 2011 :  13:09:05



Len ak si ten dôstojný život dokážete zabezpečiť morálnymi prostriedkami, inak naň právo nemáte, Baránok.
S tým, že máte také právo vždy, a preto si to môžete zabezpečiť aj inými prostriedkami, prišli hlavne bolševicki revolucionári a tento duch ešte stále vo svete cítiť.

citácia:
je otázne, či odvrátenie takého škodlivého následku nemá prioritu pred beztrestnosťou muža.


Odvrátiť to môžete iba ak morálnymi prostriedkami. Cieľ neposväcuje prostriedky. Ptreto to nie je otázne. Nikdy nesmiete použiť nemorálne prostriedky, nech by šlo hoci aj o záchranu celého sveta. Ak veríte v Boha, nemali by ste mať problém to prijať. Bohu nič neujde. A nikto nehovorí, že muž je beztrestný, hovorí sa o inom, o prípustných prostriedkoch na zastavenie konania zla. Čo sa môže a čo nie. Ak dokážete muža vydať na potrestanie bez toho aby na tom musela spolupracovať jeho ženy, malo by to už byť vporiadku. Takto svet môžete zachraňovať.

citácia:
Asi mi k tomu prispela aj moja deformácie. Videl som v živote veľa zla


Asi naozaj prispela. A možno len preto ste si začal myslieť, že na odvrátenie zla je dobrý každý prostriedok.

citácia:
Neviem či poznáte detaily príbehu o "kanibalovi" z Kysaku. Bol by som zvedavý, či miestni teoretici by tvárou v tvár povedali matkám zavraždených detí, že manželka "kanibala" v zhode s kresťanským učením ak by aj vedela, správne by spravila ak by neoznámila konanie manžela na Polícii. PS: vyššie uvedený príklad je iba fiktívny.

Tvárou v tvár by som povedal: Rovnako aj kňazi, ktorým sa v priebehu toho spovedal, by to nesmeli prezradiť. Ak toto dokážete prijať, baránok, potom ešte ľahšie by ste mal dokázať prijať, že to nemôže prezradiť ani jeho vlastná žena. Sú jedno telo, nedá sa. Ak veríte v Boha, nemal by ste mať problém tomu porozumieť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  15:19:18  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Deväť „cudzích“ hriechov:

1. Dávať iným radu na hriech.

2. Povzbudzovať iných na hriech.

3. Iným kázať hrešiť.

4. Súhlasiť s hriechom iných.

5. Pomáhať pri hriechu iných.

6. Mlčať pri hriechu iných.

7. Zastávať hriechy iných.

8. Netrestať hriechy iných.

9. Chváliť hriechy iných.


Carolus, nikde som sa nedocitala, ze na manzela sa toto nevstahuje.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  15:30:03  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
Lucia, pozor, nemlčať, to neznamená ísť žalovať, ísť udať. Ale upozorniť toho, čo hriech pácha, že pácha hriech. To musíte urobiť. Tak sa to učí na hodinách náboženstva.


Inak by páchali hriech aj kňazi, a bol by tu rozpor.




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  16:07:09  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
carolus.. nechce sa mi už s vami (predtým som moje 2 príspevky nasledujúce po poslednej správe som neadresovala vám).. Máte to v hlave nejak divne poskladané, s tým nič nenarobím, Boh vás takého stvoril.. Napomenúť som vás napomenula, nijaké iné povinnosti voči vám nemám..

Takže tretí krát - máte už konečne ten dôkaz na podporu vašich tvrdení či nie? Lebo ak nie, absolútne nemá zmysel s vami ďalej debatovať lebo stále točíte svoje bez toho, aby ste to podložili...
A chcete žiť v takom omyle, čo ste si sám v hlave vydedukovali - prosím.. je to váš život, vaša slobodná vôľa.. ale stále iba váš svet a váš názor = to neznamená, že je je pravdivý..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  16:20:10  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Podla katolickej moralky plati, ze vyssie ma prednost pred nizsim , Boha treba pocuvat pred ludmi. Bozie prikazania su nadradene manzelskej sudrznosti. Ak manzel planuje vrazdu alebo kradez atd. zena ho musi oznamit policii.

Knazov viaze spovedne tajomstvo u manzelov to neplati, nemylte si manzelku s knazom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  16:46:48  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
Lucia, Boží zákon zakazuje konať hriech, neprikazuje prezrádzať hriech iných.
Kňaza viaže spovedne tajomstvo, manželku viaže jedno telo. Nie je možné ísť proti vlastnej hlave. Nie je možné telo rozdeliť ani z dôvodu hriechu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  16:51:18  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
Mortina, to že píšete poslednú správu, ste písala v správe z
29 december 2011 : 19:28:18

A potom ešte nech pozerám ako chcem, meno carolus mám tu iba ja, takže určite toto 2 januára 2012 ste adresovala zasa len mne:
citácia:

carolus nepanikárte
Pôvodne zaslal mortinia - 02 január 2012 : 14:39:05


Teda tá vaša "posledná správa" naozaj nebola posledná.


Čo sa týka žiadaných zdrojov, pokiaľ to bolo v mojich knihách, raz sa k tomu ešte iste dostanem, ak v požičaných, potom to už také isté nie je. Ale hádam sa mi ešte podarí s tým stretnúť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  17:12:24  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Ak manzel aj napriek zeninmu upozorneniu a naliehaniu zatvrdilo zotrvava v pachani zla, zena to musi oznamit, aby zabranila vacsiemu zlu a tiez aby nemala podiel na jeho hriesnom spravani.


Carolus napisal:
"... manželku viaže jedno telo. Nie je možné ísť proti vlastnej hlave. Nie je možné telo rozdeliť ani z dôvodu hriechu."


Hm, a manzel moze ist proti vlastnemu telu, moze ho rozdelovat pachanim hriechov alebo moze vlastnemu telu sposobovat nasilie ?



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  17:25:42  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:
Ak manzel aj napriek zeninmu upozorneniu a naliehaniu zatvrdilo zotrvava v pachani zla, zena to musi oznamit, aby zabranila vacsiemu zlu a tiez aby nemala podiel na jeho hriesnom spravani.


Lucia, to môže spraviť len cudzí človek. Manželka to práve podobne ako aj kňaz urobiť nesmie. Nesmie konať proti vlastnej hlave.


citácia:
Hm, a manzel moze ist proti vlastnemu telu, moze ho rozdelovat pachanim hriechov


Tiež nemôže konať hriechy. Ale ak koná, neoprávňuje to jeho manželku aby tiež vykonala hriech.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  18:07:45  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Carolus, mozete prosim Vas, citovat Katechizmus alebo Katolicku mravouku kde sa pise, ze zena je viazana ( rovnako ako knaz) mlcanlivostou?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  18:26:13  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
Lucia, o tomto som čítal už dávno, bol to nejaký starý dokument. Ak sa k nemu ešte dostanem, určite dám. Ale myslím, že je to aj celkom logické a ľahké. Len si to uvedomiť. Ste jedno telo, muž je tam hlava. Telo nemôže udať vlastnú hlavu proti jej vôli. Hlava sa sama musí rozhodnúť čo spraví. Tak to je. A čo muž povie svojej manželke, je ako by povedal sám sebe, sú predsa jedno telo, mala by mu byť ešte väčšia tajomníčka a dôverníčka než kňaz. A iba pre hriešnu ženskú slabosť nemôže každý muž svojej žene až tak veľmi veriť, ale správne by to malo byť tak, ak sú jedným telom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  18:57:22  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Lucia, prajem vám veľa trpezlivosti pri komunikácii s carolusom ..
Ja si zatial počkám, kým tu už konečne dá, niečo, na podporu svojich tvrdení..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  20:11:03  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Carolus, to ze ste niekedy nieco cital v starom dokumente ( nebol to nahodou Koran ? ) neznamena, ze Vase uvahy o mlcanlivej manzelke su spravne.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  21:34:03  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
to čo tu Carolus predvádza nemá nič spoločné s katolíckou náukou a ani s kresťanstvom. ani láskou medzi manželmi. Carolus prečítaj si teológiu tela Jána Pavla II a potom hovor. Ináč ten tvoj postoj je skutočne mohamedánsky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  21:36:00  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Carolus, manzel by mal pravo na poslusnost a mlcanlivost manzelky iba v prípade, ze by aj on bezvyhradne posluchal Boha, lebo kazda autorita je od Boha a k nemu speje,co je vsak v priamom rozpore s vasimi prikladmi sexualnych deviantov, nasilnikov atd.

Dalej, prvotnym a vnutorným cielom manzelstva je plodenie a vychova deti, takze z uvedeneho vyplyva, ze nie mlcanlivost manzelky je prvorada, ale zdravy vyvoj deti

Co sa tyka tyranej zeny, tak ta opustí muza aj ked jej to on zakazuje, aby ochranila vacsie dobro a to zdravy vyvoj svojich deti a ich telesne a dusevne zdravie. Dokonca ak s tým neprestane je jej moralnou povinnostou chranit deti pred utokmi otca aj za cenu, ze ho uda na policii. Pomyselna jednota manželov bola narusena najskor nim. Ju uz to potom neviaze.
Podobne je to pri sebaobrane. Clovek, ktory ma napadne s umyslom ma zabit sa sam vzdava svojho prava na zivot a preto nie je hriechom z mojej strany, ked ho v sebaobrane (ci uz seba, alebo svojich bliznych) pripravim o zivot.


"Manzelstvo uziva prednostne pravo. Preto v pochybnosti ma sa povazovat za platne, kym sa nedokaze opak. No viera ma este vacsie prednostne pravo; preto ak nastane medzi nimi kolizia, zvitazi viera."
( Tento citat ukazuje, ze existuju hodnoty nad manzelstvom ako takym, nie to este nad pomyselnou povinnostou poslusnosti.)

Spesz - Sviatosti

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 13 január 2012 :  23:37:00  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Lucia,

chcel by som Vas poprosit, keby ste si dali tu namahu a presne odcitovali tie carolusove vyroky, ktore povazujete za zavadne = na ktore tvorite svoju opoziciu.
Aspon tie najzasadnejsie.

Potvrdite alebo vyvratite tym moje podozrenie, ze nehovorite o tom istom, co je klasicky pripad znameho o voze a koze. Lebo napriklad Vas citat od Spesza nevyvracia nic, co tvrdi carolus, no Vy Speszom operujete voci c.
Dakujem.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2012 :  00:58:55  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:
to čo tu Carolus predvádza nemá nič spoločné s katolíckou náukou a ani s kresťanstvom.
Pôvodne zaslal mak - 13 január 2012 :  21:34:03



Zasa vás nepoteším, je to presne naopak, udať vlastného muža je hriech, ktorý tu vy podporujete, čím sa sám dopúšťate hriechu.
Ja Vám tu ukazujem tu najčistejšiu kresťanskú-katolícku podstatu manželstva, tak ako sa to vždy vnímalo počas celých dejín kresťanstva - To jedno nerozlučiteľné telo.


citácia:
Ináč ten tvoj postoj je skutočne mohamedánsky.


Budete sa čudovať, mak, ale k mohamedánskemu vnímaniu máte práve bližšie vy a ostatní čo sa mi tu snažia odporovať. Mohamedánstvo totiž pripúšťa rozdelenie, a sú tam aj isté možnosti zo strany ženy, o tom sa u nás v médiách nehovorí, ale sú. Tam je možné narušiť jednotu manželstva, to narušenie, ktoré práve vy tu podporujete. Len ten starý kresťanský princíp hovorí, že sú jedno nerozlučiteľné telo, a to tu ja stále zdôrazňujem a vysvetľujem presne tak, ako sa to u katolíkov vždy chápalo a vnímalo.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2012 :  01:03:39  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:
Carolus, to ze ste niekedy nieco cital v starom dokumente ( nebol to nahodou Koran ? ) neznamena, ze Vase uvahy o mlcanlivej manzelke su spravne.
Pôvodne zaslal Lucia - 13 január 2012 :  20:11:03



Lucia, nebol to korán, ten má iné vnímanie, tam nie je jedno nerozlučiteľné telo, naopak, u moslimov manželstvo je rozlučiteľné. A to, čo píšem je naozaj správne. Len si musíte uvedomiť to kresťanské, že ste jedno telo, dokiaľ toto neprijmete aj s celou tou plnosťou tej skutočnosti, tak nepochopíte. Stále budete mať len také vnímanie manželstva ako ho vníma sekulárny svet.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2012 :  01:14:06  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
to čo tu Carolus predvádza nemá nič spoločné s katolíckou náukou a ani s kresťanstvom.
Pôvodne zaslal mak - 13 január 2012 :  21:34:03



Zasa vás nepoteším, je to presne naopak, udať vlastného muža je hriech, ktorý tu vy podporujete, čím sa sám dopúšťate hriechu.
Ja Vám tu ukazujem tu najčistejšiu kresťanskú-katolícku podstatu manželstva, tak ako sa to vždy vnímalo počas celých dejín kresťanstva - To jedno nerozlučiteľné telo.


...
Pôvodne zaslal carolus - 14 január 2012 :  00:58:55




už to začína byť smiešne..
4x - dáte tu už konečne niečo na podporu svojich tvrdení, či stále budete točiť svoje?? Kým vaše tvrdenia niečim nepodložíte, odporúčam tému prerušiť..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2012 :  01:48:31  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:
Carolus, manzel by mal pravo na poslusnost a mlcanlivost manzelky iba v prípade, ze by aj on bezvyhradne posluchal Boha,
Pôvodne zaslal Lucia - 13 január 2012 :  21:36:00


Nie Lucia. Viem že toto niektorí modernisti radi hovoria, ale tak to u katolíkov nie je, nikdy nebolo. Ak je manžel hriešny, jeho manželku to tým žiadnej jej povinnosti nezbavuje a ani k ničomu navyše neoprávňuje.


citácia:
Dalej, prvotnym a vnutorným cielom manzelstva je plodenie a vychova deti


To súhlasí, ale to je o inom, stále každému opakujem, že v krajnom prípade je možný útek. Áno, ak sú deti vážne ohrozené, môžu utiecť. Môže utiecť aj matka s deťmi, a niekde sa schovať, a len v tom by mal mať štát právo jej pomôcť, niekde ju prichýliť. Nič viac. Cieľ neposväcuje prostriedky. Ani ten manželský cieľ.


citácia:
Co sa tyka tyranej zeny, tak ta opustí muza aj ked jej to on zakazuje


Áno v najkrajnejšom prípade ho môže opustiť, utiecť, rozluka, ale nič viac.

citácia:
aj za cenu, ze ho uda na policii.


A to už Nie. Znova opakujem: Cieľ neposväcuje prostriedky. To sa rieši len tým útekom, opustením (rozluka), nikdy nie udaním a zatváraním vlastného muža. To už by bol hriech.

citácia:
Podobne je to pri sebaobrane. Clovek, ktory ma napadne s umyslom ma zabit sa sam vzdava svojho prava na zivot


Takto to platilo pri útoku od cudzích. V rodine to takto nikdy neplatilo. Už som presne tiež na toto odpovedal, keď som vzadu písal o tom otcovi, že nesmiem udrieť svojho otca, jediná možnosť je útek. Ak sa nedá utiecť, nikdy nemám právo biť otca. A rovnako to vždy platilo u manželky voči manželovi, nemôže ho biť, nemôže ho zabiť. Ani nechcite vedieť aké strašné tresty dostávali v čase kresťanstva manželky za zabitie svojho muža hoci to bolo v sebaobrane. Cieľ nikdy neposväcuje prostriedky. Ani vtedy nie keď ten cieľ je záchrana vlastného života. Kto verí v Boha, nemalo by to pre neho byť problém prijať. Prežiť za každú cenu, aj za cenu nemorálneho jednania, to robia iba ak ateisti a pohani. U kresťanov sa to vždy odmietalo a prísne trestalo.

citácia:
" No viera ma este vacsie prednostne pravo; preto ak nastane medzi nimi kolizia, zvitazi viera."
( Tento citat ukazuje, ze existuju hodnoty nad manzelstvom ako takym, nie to este nad pomyselnou povinnostou poslusnosti.)



Toto je zasa pekný odvecák. Samozrejme že viera je nad všetkým, teda aj nad manželstvom, nie je pod ním. Ak by to bolo opačne, nemal by som žiadne argumenty o manželstve, lebo práve tie argumenty čo tu dávam, vychádzajú z našej starej katolíckej viery. To je tá naša viera, ateistovi by bolo skoro až nezmyselné písať to, čo píšem vám. Ale ak ste príliš sekularizovaná, je to asi zbytočné aj pre vás.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2012 :  01:59:09  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:

už to začína byť smiešne..
4x - dáte tu už konečne niečo na podporu svojich tvrdení, či stále budete točiť svoje?? Kým vaše tvrdenia niečim nepodložíte, odporúčam tému prerušiť..

Pôvodne zaslal mortinia - 14 január 2012 :  01:14:06



A mne je smiešne, mortina, že koľký je toto už príspevok od kedy ste mi prvý krát písala, že mi už nebudete písať, že to je vaše posledné... , a len pozerám, stéle mi adresujete nové... Na vašu otázku som už predsa niekoľko krát odpovedal.

Ale rozumnému človeku by mali postačiť aj argumenty logiky. A tie tu používam o tom jednom tele. Samozrejme vyžaduje si to uznanie, že ste s manželom jedno telo. A to je už problém, že sekularizovaný človek to takto nevie plne vnímať.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 14 január 2012 :  15:27:08  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

A mne je smiešne, mortina, že koľký je toto už príspevok od kedy ste mi prvý krát písala, že mi už nebudete písať, že to je vaše posledné... , a len pozerám, stéle mi adresujete nové... Na vašu otázku som už predsa niekoľko krát odpovedal.

Ale rozumnému človeku by mali postačiť aj argumenty logiky. A tie tu používam o tom jednom tele. Samozrejme vyžaduje si to uznanie, že ste s manželom jedno telo. A to je už problém, že sekularizovaný človek to takto nevie plne vnímať.


Pôvodne zaslal carolus - 14 január 2012 :  01:59:09



odkedy som písala, že uvádzam posledný príspevok, vela vody pretieklo carolus..
viete, snažím sa o to, aby ste z tejto debaty nevyšiel ako posledný idiot, preto som vam tu dala 4 výzvy - potrebujete piatu? Nechcem vás zahanbiť, preto vás stále vyzývam... Budte rád, že sa v tejto teme s vami ešte vôbec niekto baví..
áno - odpovedali ste mi a pritom stále točíte svoje bez toho, aby ste to tu už konečne dal.. úplne inak by som reagovala, resp. nereagovala by som, keby ste napísali, že - ok, idem hladať ten dokument, ked ho najdem, ozvem sa .. existuje vôbec ten dokument?

Ja dnešným dňom ďakujem Bohu, že mi nedal takú logiku akú dal vám..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 7 Previous Topic: Alkohol v poste Téma Next Topic:  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06