Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 Nedeľa
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Sväta rodina Téma Next Topic: Požehnané Vianoce
Strana: z 4

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  16:40:15  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Všetci vieme, že nedeľa je deň Pána, máme ju svätiť, odpočívať...
http://www.kbs.sk/?cid=1117563948

Ja len doteraz neviem, čo v nedeľu môžem robiť a čo nie :)..
napr. som ani netušila, že v nedeľu sa človek nemôže učiť do školy, lebo je to vraj práca študenta.. ja som celé nedeľné popoludnia niekedy presedela nad knihami a fakt ma ani nenapadlo, že to nemôžem..
Teraz moja otázka a myslím to vážne - čo varenie?? Chlapom sa to nebude zdať také strašné, ale navariť taký nedeľný obed pre celú rodinu je horšia robota jak presedieť celý den v kancelárii.. a ešte keby neexistovali umývačky riadu, to by bola ďalšia robota..
Čo myslíte?? Aj ja chcem svätiť nedeľu!! - ale nie v kuchyni - mám si navariť ten nedeľný obed už v sobotu??

chlapom sa napr.krásne darí svätiť nedelu - po omši sa naobedujú, potom ľahnú pred telku, kuknú formulu, zaspia, potom večera, kuknú tv noviny a sú oddýchnutí.. ale ja strávim pol dňa v tej kuchyni a nejak sa mi nedarí tú nedeľu svätiť, keď sa zaoberám varením a pečením..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora 

vultus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  17:36:48  Zobraziť profil  Pridať vultus do zoznamu priateľov
A čo tak stráviť nedeľu v modlitbe a pôste? Pokiaľ je podľa vás naplnením nedele ísť na omšu a celý deň potom leňošiť tak nie je niečo v poriadku.
Vďaka tomu že sa v nedeľu nepracuje je možné venovať sa naplno duchovným aktivitám alebo rodine, respektívne v peknom počasí ísť aj s rodinou rozjímať do prírody. Jasné že k tomu patrí aj ten odpočinok no celý deň nič nerobiť je mrhanie časom a príznak lenivosti a myslím že nemusím vysvetľovať čo lenivosť je.
No a pokiaľ je tam ten pôst tak predsa s varením nemôžu byť problémy, pokiaľ nie, tak je dobré variť jednoducho, načo zložité nedeľné obedy?

Raňajky : chlieb s niečím, respektívne cereálie.

Obed : jednoduchý, napr. vyprážané kuracie rezne na prírodno + ryža), vyprážanie je podstatne rýchlejšie ako pečenie, ryža sa taktiež rýchlejšie urobí, polievočka môže byť aj zo sáčku.

Večera : to čo zostalo od obeda ( ak neostáva, navarím viac na obed :) ) alebo obložený tanier ( syr, šunka, nejaká paprika, paradajka )

Ako počítam tak počítam, vychádza mi to na maximálne dve a pol hodiny v kuchyni. To nie je pol dňa. Verím vám že trávite v nedeľu v kuchyni veľa času ( alebo ste nespomínali že ste slobodná?Neviem možno vyvárate pre rodinu ) no stačí varenie zjednodušiť a jednoduchšie = rýchlejšie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 123  ~  Člen od: 21 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 20 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  17:51:49  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
ano ano

ja som sa postil plesnivym syrom na ranajky, cerstvym tatarskym biftekom na obed a kapustovou poliekou na veceru a okrem toho som z izby ani patu nevystrcil a venoval som sa tomu co vzdy

pre mna nie je ziaden den vynimocny a keby som nemal narodeniny na nadchadajuci statny sviatok tak by si nik v rodine vcetne mna ani len nespomenul ze dake mam :) - a tak je to vyhovujuce a dobre

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  18:48:06  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
A čo tak stráviť nedeľu v modlitbe a pôste? Pokiaľ je podľa vás naplnením nedele ísť na omšu a celý deň potom leňošiť tak nie je niečo v poriadku.
Vďaka tomu že sa v nedeľu nepracuje je možné venovať sa naplno duchovným aktivitám alebo rodine, respektívne v peknom počasí ísť aj s rodinou rozjímať do prírody. Jasné že k tomu patrí aj ten odpočinok no celý deň nič nerobiť je mrhanie časom a príznak lenivosti a myslím že nemusím vysvetľovať čo lenivosť je.
No a pokiaľ je tam ten pôst tak predsa s varením nemôžu byť problémy, pokiaľ nie, tak je dobré variť jednoducho, načo zložité nedeľné obedy?

Raňajky : chlieb s niečím, respektívne cereálie.

Obed : jednoduchý, napr. vyprážané kuracie rezne na prírodno + ryža), vyprážanie je podstatne rýchlejšie ako pečenie, ryža sa taktiež rýchlejšie urobí, polievočka môže byť aj zo sáčku.

Večera : to čo zostalo od obeda ( ak neostáva, navarím viac na obed :) ) alebo obložený tanier ( syr, šunka, nejaká paprika, paradajka )

Ako počítam tak počítam, vychádza mi to na maximálne dve a pol hodiny v kuchyni. To nie je pol dňa. Verím vám že trávite v nedeľu v kuchyni veľa času ( alebo ste nespomínali že ste slobodná?Neviem možno vyvárate pre rodinu ) no stačí varenie zjednodušiť a jednoduchšie = rýchlejšie.

Pôvodne zaslal vultus - 13 november 2011 :  17:36:48



no radšej by som postila a modlila sa, jak toto.. ale rodina by bola asi agresívna od hladu
ved píšem, že ja ani v nedelu neodpočívam, lebo už to varenie je dosť.. a ešte ak nejaká návsteva dojde, tak to je ďalší čas strávený v kuchyni a verte mi, ja si to varenie už tak zjednodušujem, jak sa len dá ..

vultus - neviem, či ste niekedy varili - ale je ovela ovela jednoduchšie mäsko piecť ako vyprážať.. k vprázaniu potrebujete 4 nádoby, maso kým naklepete, obalíte, a kým sa vam nahreje friteza .. tak to je na nervy - takže z vyprážaného vznikne ďalší riad naviac.. takže je jedoduchšie mäso proste hodiť na maslo a pečie sa samo a takisto - zemiačky sa rýchlejšie uvaria, ako ryža.. tak neviem neviem..
čo sa týka raňajok - ja nestíham ranajky..

a viete vultus - nedelný obed by mal byť nedelný, taký ten slávnostný, už keď máme ten deň Pána.. - ale ako to varenie skĺbiť so slávením nedele?? šak jaké ideálne by bolo po omši sadnuť do obyvačky, ruženec do ruky a prejsť si ho zo 3 x??? ..
áno som slobodná - alee mamina nie je zdravá, takže varim ja..


ešte ma napadlo, že budeme v nedelu objednávať z reštiky--- ale to by bolo asi nakupovanie nie?? V nedelu nenakupujeme.. hm.. aaalebo si ten obed fakt predvarím v sobotu večer a bude.
Iba ma zaujímalo, či sa nejaká žena niekedy nad tým nezamýšľala, že aké super by bolo sláviť nedelu bez toho, aby strávila tolko času varením - lebo to je fakt práca..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  18:50:34  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
dnesna nedela, 25 km turistiky v prirode, par mysim si ze peknych zaberov fotakom pre dalsie 3D foto, dnes som spokojny, ziadny medved na trase

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Scipius

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  18:57:12  Zobraziť profil  Pridať Scipius do zoznamu priateľov
mortinia, chodite sa sem lutovať či vyplakávať?


Medzi svetlom a tieňom nemôže dôjsť ku kompromisu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 34  ~  Člen od: 11 november 2011  ~  Posledná návšteva: 29 január 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  18:59:05  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
mortinia, chodite sa sem lutovať či vyplakávať?



Pôvodne zaslal Scipius - 13 november 2011 :  18:57:12



v tejto téme sa iba chcem poradiť - Lebo aj ja chcem sláviť nedelu!!!!
vy ste dnes čo papali scipius??? a kto vam to navaril??

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vultus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  19:01:00  Zobraziť profil  Pridať vultus do zoznamu priateľov
Nemám na mysli vvyprážanie vo fritéze kde sa mäsko doslovne kúpe v oleji, ale opečenie mäska na panvičke na prírodno, bez vajec, bez strúhanky a cestíčka, kuracie mäso je veľmi zdravé a takto ho znehodnotíme najmenej, alebo opekať priamo na mriežke, čo sa týka ryže, neviem akú robíte, no ja robím tú sáčkovú, hodím do vody, urobí sa, vysypem si ju na tanier a môžem jesť, taktiež je zdravšia ako zemiaky. Ináč ja sa dosť zaujímam o stravovanie a napr. ľudia čo sa venujú kulturizmu sa musia stravovať až 8 krát denne, pričom hlavnými surovinami ich jedál je kuracie mäso, mliečne výrobky a tmavé pečivo, prípadne nejaké nakúpené doplnky no to sa vás netýka, myslím že tiež nemajú čas tráviť celé dni v kuchyni no stravujú sa dvakrát viac ako ostatný ľudia a ide to.

Nedeľný obed je slávnostný nie jedlom ale tým že sa rodina zíde pri jednom stole po omši, spolu sa pred jedlom pomodlí, poďakuje Bohu a jedlo konzumuje nie v zhone ako cez týždeň ale v pokoji pri príjemnej konverzácii, prípadne pri pohári bieleho vínka pre lepšie trávenie .

To s tou lenivosťou to mala byť odpoveď na vašu narážku o chlapskom svätení nedele, tak som bol skrátka zvedaví či si svätenie nedele tak predstavujete.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 123  ~  Člen od: 21 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 20 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  19:07:12  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
no, ja pochybujem dost o zdravom kuracom mase ...

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  19:18:29  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Nemám na mysli vvyprážanie vo fritéze kde sa mäsko doslovne kúpe v oleji, ale opečenie mäska na panvičke na prírodno, bez vajec, bez strúhanky a cestíčka, kuracie mäso je veľmi zdravé a takto ho znehodnotíme najmenej, alebo opekať priamo na mriežke, čo sa týka ryže, neviem akú robíte, no ja robím tú sáčkovú, hodím do vody, urobí sa, vysypem si ju na tanier a môžem jesť, taktiež je zdravšia ako zemiaky. Ináč ja sa dosť zaujímam o stravovanie a napr. ľudia čo sa venujú kulturizmu sa musia stravovať až 8 krát denne, pričom hlavnými surovinami ich jedál je kuracie mäso, mliečne výrobky a tmavé pečivo, prípadne nejaké nakúpené doplnky no to sa vás netýka, myslím že tiež nemajú čas tráviť celé dni v kuchyni no stravujú sa dvakrát viac ako ostatný ľudia a ide to.

Nedeľný obed je slávnostný nie jedlom ale tým že sa rodina zíde pri jednom stole po omši, spolu sa pred jedlom pomodlí, poďakuje Bohu a jedlo konzumuje nie v zhone ako cez týždeň ale v pokoji pri príjemnej konverzácii, prípadne pri pohári bieleho vínka pre lepšie trávenie .

To s tou lenivosťou to mala byť odpoveď na vašu narážku o chlapskom svätení nedele, tak som bol skrátka zvedaví či si svätenie nedele tak predstavujete.

Pôvodne zaslal vultus - 13 november 2011 :  19:01:00



jááj.. také mäsko vy máte na mysli.. no skúsim, ako rýchlo pojde .. Ja nepoužívam sáčkovú ryžu, je vraj nezdravá, varim ryžu klasicky, ja som taká obyčajná

ooch.. a vy jete 8x denne??? áno, ja viem, že oni majú také špeciálne stravovanie, najmä bielkovinové potraviny, zeleninka a tak.. ale oni menej varia, ako bežní ludia - napr. len dajú bielok do tvarohu a hotovo - ranajky na svete ..
ja jem max. 2x.. aj to niekedy nevyjde časovo, inak zjem na čo mám chuť alebo čo mám poruke - napr. horalku .. nejak sa jedlom pre seba nezaoberám , nie je to moja priorita.

áno - tak poznám viacerých takých chlapov, čo prespia pred telkou celú nedelu.. ale ja nevravím, že všetci chlapi tak tú nedelu slávia.. a samozrejme, že si tak nedelu nepredstavujem..

ono - táto téma je skôr o tom, že ked človek nemôže v nedelu napr. , nakupovať, prať, učiť sa - ale môže variť??? tak ked nerobiť nič, tak nič nie?? a stráviť ju iba duchovne. Nejde teda o to, ako si to varenie zjednodušiť - lebo ja už som ho zjednodušila ako sa len dalo..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vultus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  19:58:22  Zobraziť profil  Pridať vultus do zoznamu priateľov
saxsax, stručná charakteristika kuracieho mäsa :

Tmavé mäso (nájdete napríklad v stehnách) a rovnako tak aj biele mäso (prsia) sú bohaté na bielkoviny, ktoré dodávajú všetky potrebné aminokyseliny pre regeneráciu vašich svalov

Zo 150 g kuracích pŕs získate približne 35 g bielkovín – čo je 65 percent vašej dennej potreby bielkovín.

B-vitamín
Jedna porcia kuracieho mäsa obsahuje viac ako 70 % niacínu (vitamínu B3, resp. vitamínu zdravia a krásy) a 20 % dennej potreby vitamínu B6. Tieto vitamíny pomáhajú spaľovať telesný tuk a premeniť ho na energiu.

Selén
Kuracie prsia poskytujú 30 percent dennej potreby selénu, ktorý vám pomáha udržovať dobrú imunitu. Dennú potrebu železa, ktoré pomáha bojovať s únavou, pokrývajú kuracie prsia z 10 % a 20 % pokrýva zinok, vďaka ktorému lepšie bojujeme so zraneniami.
Práve tieto minerály sú častokrát v strave bežca nedostatočné

Tuk
Upchávaniu ciev ukladaním tukov na stenách predídete odstránením kože pred varením.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 123  ~  Člen od: 21 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 20 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

vultus

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  20:05:11  Zobraziť profil  Pridať vultus do zoznamu priateľov
A k tej ryži :

http://forum.kulturistika.com/viewtopic.php?f=3&t=2077


ooch.. a vy jete 8x denne???

nie, nie, hoci by som rád no kedže sa živým domácou kuchyňou tak sa doma nemôže variť zvlášť pre mňa pretože to nevyjde časovo ani finančne, a ani to nie je potrebné, nie som kulturista.

Medzi nami, jesť dvakrát denne je veľmi nezdravé, hádam to s tým časom nebude také zlé aby ste sa nemohli dostať na číslo tri, ideálne štyri.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 123  ~  Člen od: 21 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 20 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  20:12:54  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
inak - aj ja som počula, že kuracie nie je až také zdravé - iba ak chováte kurčatá na dvore
že tie kupované kurčtá a sliepky sú vraj napichané antibiotikami a údajne obsahujú arzén - ak obsahujú arzén, vraj vtedy majú tmavé tie chrupky na nohách.. taaaak ale nevadí, my toho kuracieho aj tak vela nespotrebujeme..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinQo

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  20:22:21  Zobraziť profil  Pridať MartinQo do zoznamu priateľov
Jezis povedal, ze je sobota (nedela) pre cloveka, a nie clovek pre sobotu.

cize podla mna je blud tvrdit, ze sa nemoze navarit obed v nedelu ci sa ucit do skoly.

presne ako to povedal Jezis, ak bi spadlo zviera do studne hoc aj v nedelu, tak ho nesmieme vytiahnut?,ci kebyze sa nieco doma pokazi, tak sa to moze spravit aj v nedelu. ved aj ak niekto chodi na tyzdnovky, a doma je jedine v nedelu, tak si predsa moze aj nakupit, ak mu to ine dni nedovoluju..a podobne

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 15 november 2009  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  20:27:05  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Jezis povedal, ze je sobota (nedela) pre cloveka, a nie clovek pre sobotu.

cize podla mna je blud tvrdit, ze sa nemoze navarit obed v nedelu ci sa ucit do skoly.

presne ako to povedal Jezis, ak bi spadlo zviera do studne hoc aj v nedelu, tak ho nesmieme vytiahnut?,ci kebyze sa nieco doma pokazi, tak sa to moze spravit aj v nedelu. ved aj ak niekto chodi na tyzdnovky, a doma je jedine v nedelu, tak si predsa moze aj nakupit, ak mu to ine dni nedovoluju..a podobne

Pôvodne zaslal MartinQo - 13 november 2011 :  20:22:21



maťko - ale tu nejde o spadnuté zviera v studni, ani o nič akútne - iba o to, čo teda môžem a čo nemôžem robiť - a verte mi, fakt by mi ani na rozum neprišlo, že učiť sa v nedeľu je hriech, až kým sa ma na to kňaz na spovedi neopýtal a nevysvetlil...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  21:49:47  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
saxsax, stručná charakteristika kuracieho mäsa :

Tmavé mäso (nájdete napríklad v stehnách) a rovnako tak aj biele mäso (prsia) sú bohaté na bielkoviny, ktoré dodávajú všetky potrebné aminokyseliny pre regeneráciu vašich svalov

Zo 150 g kuracích pŕs získate približne 35 g bielkovín – čo je 65 percent vašej dennej potreby bielkovín.

B-vitamín
Jedna porcia kuracieho mäsa obsahuje viac ako 70 % niacínu (vitamínu B3, resp. vitamínu zdravia a krásy) a 20 % dennej potreby vitamínu B6. Tieto vitamíny pomáhajú spaľovať telesný tuk a premeniť ho na energiu.

Selén
Kuracie prsia poskytujú 30 percent dennej potreby selénu, ktorý vám pomáha udržovať dobrú imunitu. Dennú potrebu železa, ktoré pomáha bojovať s únavou, pokrývajú kuracie prsia z 10 % a 20 % pokrýva zinok, vďaka ktorému lepšie bojujeme so zraneniami.
Práve tieto minerály sú častokrát v strave bežca nedostatočné

Tuk
Upchávaniu ciev ukladaním tukov na stenách predídete odstránením kože pred varením.

Pôvodne zaslal vultus - 13 november 2011 :  19:58:22



nieco uz naznacila mortinia, vultus prestudujte si nieco o kyseline mocovej a kuracom mäse (preco je napriklad tak stavnate ), okyseleni organizmu a podobne, a kurcata z hypermarketov a podobnych obchodov ??? NIKDY ...

ale na druhej strane, bavit sa v dnesnej dobe o zdravej strave, co to vastne je ? na co sa spolahnut?, same chemikalie, spady, kontaminacie, moze niekto tvrdit ze zerie iba zeleninu, nakoniec na tom v konecnom dosledku moze byt horsie ako ten co si dopraje tu kuracinu ...


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  22:02:35  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:


nieco uz naznacila mortinia, vultus prestudujte si nieco o kyseline mocovej a kuracom mäse (preco je napriklad tak stavnate ), okyseleni organizmu a podobne, a kurcata z hypermarketov a podobnych obchodov ??? NIKDY ...

ale na druhej strane, bavit sa v dnesnej dobe o zdravej strave, co to vastne je ? na co sa spolahnut?, same chemikalie, spady, kontaminacie, moze niekto tvrdit ze zerie iba zeleninu, nakoniec na tom v konecnom dosledku moze byt horsie ako ten co si dopraje tu kuracinu ...



Pôvodne zaslal saxsax - 13 november 2011 :  21:49:47





nooo, tu som našla článoček..
http://greenliphe.meu.zoznam.sk/si-to-co-jes/

neviem, či je to dôveryhodný zdroj.. ale v tom máte pravdu - čo je dnes zdravé?? ved aj zelenina už je kontaminovaná e-coli asi fakt je zdravé iba to, čo si vypestujeme sami.. ja nič nepestujem ani nechovám - takže - dám si sa svoju horalku a budem spokojná

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  22:20:02  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
jo jo, presne toto som myslel,

citácia:
Kurence sa kŕmia arzénom, lebo to zabíja parazity a zabraňuje chorobám. Ošípané nemajú lymfatický systém, tým pádom všetky jedy ostávajú v bravčovom mäse. Kurencom zase chýba močový systém - ich mäso je šťavnaté práve preto, že moč ostáva v mäse.

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2011 :  23:36:50  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
mortinia, chodite sa sem lutovať či vyplakávať?



Pôvodne zaslal Scipius - 13 november 2011 :  18:57:12



Nie, prisla pokracovat v zabavani prispievatelov.

Pyta sa na veci, ktore patria k zakladom zorientovanosti katolikov - tie neovlada!
(Nuzt ale necudo - aj ten jej knaz s jeho radou o nedelnom uceni je prikladom "zorientovanosti")
Ale pred casom udelovala lekcie z prava (kopcenim nejakych smiesnych poznamok z prednasky ci co - 98% odveci) k veciam z uplne ineho vyssieho levelu.

Proste take typicke pre polovzdelancov a najma medzi krestanmi: nevedia, co vediet maju a pechoria sa tam, kam jednoducho na to nemaju. Vyslednica obrazu takehoto krestanstva je ono hviezdoslavovske: krestanstvo tvoje-loz je falos mam!



Inac su tu zaujimave informacie od ostatnych prisievatelov, chvalabohu uplne netematickych - najma od vultusa.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 14 november 2011 :  00:11:47  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:


Nie, prisla pokracovat v zabavani prispievatelov.

Pyta sa na veci, ktore patria k zakladom zorientovanosti katolikov - tie neovlada!
(Nuzt ale necudo - aj ten jej knaz s jeho radou o nedelnom uceni je prikladom "zorientovanosti")
Ale pred casom udelovala lekcie z prava (kopcenim nejakych smiesnych poznamok z prednasky ci co - 98% odveci) k veciam z uplne ineho vyssieho levelu.

Proste take typicke pre polovzdelancov a najma medzi krestanmi: nevedia, co vediet maju a pechoria sa tam, kam jednoducho na to nemaju. Vyslednica obrazu takehoto krestanstva je ono hviezdoslavovske: krestanstvo tvoje-loz je falos mam!



Inac su tu zaujimave informacie od ostatnych prisievatelov, chvalabohu uplne netematickych - najma od vultusa.



Pôvodne zaslal Rarach - 13 november 2011 :  23:36:50




-- samozrejme R. - jediný zorientovaný katolík na celom svete ste predsa vy!! ako som na to mohla zabudnúť..

len tak mimochodom - pred pár mesiacmi ste uviedli, že na moje príspevky ani témy nebudete reagovať - to už neplatí???

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 14 november 2011 :  07:54:53  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
mortinia, chodite sa sem lutovať či vyplakávať?



Pôvodne zaslal Scipius - 13 november 2011 :  18:57:12

ked chcete byt "mudry" tak tu neprispievajte.... lebo farizeji a zakonici su "v prednych radoch" .... tu je volna diskusia.
Mudrlanti sa citaju inde. Musite sa tu este zorientovat.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 14 november 2011 :  08:03:40  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
[quote]




-- samozrejme R. - jediný zorientovaný katolík na celom svete ste predsa vy!! ako som na to mohla zabudnúť..

len tak mimochodom - pred pár mesiacmi ste uviedli, že na moje príspevky ani témy nebudete reagovať - to už neplatí???

Pôvodne zaslal mortinia - 14 november 2011 :  00:11:47

Pozor, pocul som ze 100 krat opakovana loz sa stane pravdou.... co si otom myslis?

Inak k tej nedeli.. to si ma prekvapila... to je taka skryta anketa?
nechce sa mi verit ze nepoznas odpoved nato co sa pytas.
Je fakt ze aj mne niektore veci neboli donedavna velmi jasne... Ale v podstate co treba v nedelu robit vie asi kazdy....

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 14 november 2011 :  08:04:03  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
jo jo, presne toto som myslel,

citácia:
Kurence sa kŕmia arzénom, lebo to zabíja parazity a zabraňuje chorobám. Ošípané nemajú lymfatický systém, tým pádom všetky jedy ostávajú v bravčovom mäse. Kurencom zase chýba močový systém - ich mäso je šťavnaté práve preto, že moč ostáva v mäse.


Pôvodne zaslal saxsax - 13 november 2011 :  22:20:02


ahaha

vtaky predsa maju kloaku a do nej usti mocovy system (spolu s traviacim a reprodukcnym), ktory pozostava z obliciek a mocovodu; vtaky nemaju mocovy mechur - cize tvrdenie, ze moc ostava v mase, lebo vtaky nemaju mocovy system je bud nepravdive tvrdenie z dovodu nevedomosti, alebo zamerne klamanie pravdepodobne z dielne ekoteroristov

osipane tak isto maju lymfaticky system, len nie morfologicky podobny ako u ludi, ale funkcne ano

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 november 2011 :  08:53:32  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Ja len doteraz neviem, čo v nedeľu môžem robiť a čo nie :)..
napr. som ani netušila, že v nedeľu sa človek nemôže učiť do školy, lebo je to vraj práca študenta.. ja som celé nedeľné popoludnia niekedy presedela nad knihami

Pôvodne zaslal mortinia - 13 november 2011 :  16:40:15


A co k tomu hovori KKC? Nechce sa mi verit, ze by to tam nebolo...

Detsky katechizmus o tom hovori toto:

201. Ako treba svätiť nedeľu?
Nedeľu treba svätiť:
1. účasťou na svätej omší;
2. zdržiavaním sa telesných prác.

a) Kto je povinný zúčastniť sa svätej omše, o tom je reč v otáz-
ke č. 253, a v poznámke a) pod touto otázkou. Je žiadúce,
aby sme okrem svätej omše chodili aj na iné pobožnosti.
b) Nedeľu svätíme aj tým, že pristupujeme k sviatostiam a ko-
náme skutky milosrdenstva. (Pozri poznámky a) a b) pod
otázkou 167.)
c) Ani iným nesmieme kázať, aby konali v sviatočný deň telesnú
prácu.

202. Ktoré sú telesné práce?
Telesné práce sú tie, ktoré vyžadujú námahu tela.

203. Kedy je dovolené konať telesné práce v nedeľu?
Konať telesné práce v nedeľu je dovolené:
1. keď to duchovní predstavení z dôležitých príčin u-
znajú za nevyhnutné;
2. keď ide o také práce, ktoré sa nedajú odložiť
(napríklad: hasenie požiaru, ochrana životov a majetku
v čase povodne, záchrana úrody v žatve ap.).

Katechizmus pred dospelych hovori zasa toto:

V neděli máme se zdržovati od prací služebných a účastniti se veřejných služeb božích, dále máme pečovati o spásu duše a zotavení tělesné.
...
Služebné práce jsou ony práce, které obyčejně vykonávají lidé služební a nádenníci, řemeslníci a dělníci tovární; nebo jiní dělníci jim podobní. „Služebné práce jsou vlastně lakové práce, jež přísluší těm, kdož slouží" (Sv. Tom. Aq.); odtud jejich jméno. K pracem služebným se počítají i výroční trhy velké i malé (Bened. XIV.) a všeliký obchod.
....
V neděli jest dovoleno konati: 1. služebné práce nezbytně potřebné; 2. nepatrné práce; 3. zaměstnání, sloužící ku vzdělání ducha.

Jsou-li práce služebné nezbytné, smíme je konati. Kristus nežádá, bychom k vůli neděli trpěli škodu; pravit: „Sobota pro člověka učiněna jest a ne člověk pro sobotu." (Mat. 1. 27.) Jsou tedy dovoleny práce, jichž je třeba k zachování života, jako jest příprava jídel, svážení obilí, hrozí-li bouře a p. Dovoleny jsou práce, jichž je třeba pro obecné blaho, jak na př. za jistých okolností služba poštovní, železniční, telegrafní a policejní. Duchovní vrchnost má právo, z důležitých příčin výslovně dovoliti služebnou práci v neděli konati. Pravit Kristus: „Syn člověka jest i pánem soboty." (Luk. 6. 5.); podobně může říci jeho zástupkyně církev.
...
Třebas jsou zakázány v neděli práce služebné, přece nejsou zakázány skutky lásky ku blahu bližního. (Sv. Iren.)
...
— Rovněž jsou dovoleny všecky nepatrné práce. Vždyt Bůh nechce, by člověk v neděli zahálel; jest tedy dovoleno v neděli jako obyčejně zametati, nádobí umývati, čistiti nebo zašívati poškozený právě oděv; dále psáti, počítati, hráti, jakož i všecko, což slouží ku vzdělání ducha.
-----
Skuste odporucit aj tomu Vasmu knazovi, nech sa mrkne do katechizmu...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 14 november 2011 :  12:47:56  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
Pozor, pocul som ze 100 krat opakovana loz sa stane pravdou.... co si otom myslis?

Inak k tej nedeli.. to si ma prekvapila... to je taka skryta anketa?
nechce sa mi verit ze nepoznas odpoved nato co sa pytas.
Je fakt ze aj mne niektore veci neboli donedavna velmi jasne... Ale v podstate co treba v nedelu robit vie asi kazdy....

Pôvodne zaslal tornero - 14 november 2011 :  08:03:40



tornero - myslím, že tu by sme si tú lož museli zopakovť 10000 x

nie je to skrytá anketa.. ešte sa vyjadrím nižšie k maťovmu príspevku

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 14 november 2011 :  12:59:25  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

A co k tomu hovori KKC? Nechce sa mi verit, ze by to tam nebolo...

Detsky katechizmus o tom hovori toto:

2. zdržiavaním sa telesných prác.

b) Nedeľu svätíme aj tým, že pristupujeme k sviatostiam a ko-
náme skutky milosrdenstva. (Pozri poznámky a) a b) pod
otázkou 167.)
c) Ani iným nesmieme kázať, aby konali v sviatočný deň telesnú
prácu.

202. Ktoré sú telesné práce?
Telesné práce sú tie, ktoré vyžadujú námahu tela.

203. Kedy je dovolené konať telesné práce v nedeľu?
Konať telesné práce v nedeľu je dovolené:
1. keď to duchovní predstavení z dôležitých príčin u-
znajú za nevyhnutné;
2. keď ide o také práce, ktoré sa nedajú odložiť
(napríklad: hasenie požiaru, ochrana životov a majetku
v čase povodne, záchrana úrody v žatve ap.).

Katechizmus pred dospelych hovori zasa toto:

V neděli máme se zdržovati od prací služebných a účastniti se veřejných služeb božích, dále máme pečovati o spásu duše a zotavení tělesné.
...
Služebné práce jsou ony práce, které obyčejně vykonávají lidé služební a nádenníci, řemeslníci a dělníci tovární; nebo jiní dělníci jim podobní. „Služebné práce jsou vlastně lakové práce, jež přísluší těm, kdož slouží" (Sv. Tom. Aq.); odtud jejich jméno. K pracem služebným se počítají i výroční trhy velké i malé (Bened. XIV.) a všeliký obchod.
....
V neděli jest dovoleno konati: 1. služebné práce nezbytně potřebné; 2. nepatrné práce; 3. zaměstnání, sloužící ku vzdělání ducha.

Jsou-li práce služebné nezbytné, smíme je konati. Kristus nežádá, bychom k vůli neděli trpěli škodu; pravit: „Sobota pro člověka učiněna jest a ne člověk pro sobotu." (Mat. 1. 27.) Jsou tedy dovoleny práce, jichž je třeba k zachování života, jako jest příprava jídel, svážení obilí, hrozí-li bouře a p. Dovoleny jsou práce, jichž je třeba pro obecné blaho, jak na př. za jistých okolností služba poštovní, železniční, telegrafní a policejní. Duchovní vrchnost má právo, z důležitých příčin výslovně dovoliti služebnou práci v neděli konati. Pravit Kristus: „Syn člověka jest i pánem soboty." (Luk. 6. 5.); podobně může říci jeho zástupkyně církev.
...
Třebas jsou zakázány v neděli práce služebné, přece nejsou zakázány skutky lásky ku blahu bližního. (Sv. Iren.)
...
— Rovněž jsou dovoleny všecky nepatrné práce. Vždyt Bůh nechce, by člověk v neděli zahálel; jest tedy dovoleno v neděli jako obyčejně zametati, nádobí umývati, čistiti nebo zašívati poškozený právě oděv; dále psáti, počítati, hráti, jakož i všecko, což slouží ku vzdělání ducha.
-----
Skuste odporucit aj tomu Vasmu knazovi, nech sa mrkne do katechizmu...

Pôvodne zaslal Mato - 14 november 2011 :  08:53:32





Ja viem, čo sa píše o práci v katechizme Maťo - každopádne, vďaka za odpoveď.. Mna zaujíma iba to varenie, keďže v sobotu stíham upratať úplne všetko.. Všimla som si totiž, že ludia veľavravne ospevujú, ako svätili nedeľu a v konečnom dôsledku strávia celý den v kuchyni na nohách, len aby na reláciu o 8 hod. mali koláč, nejaké slané pečivko..
Mna zaujíma iba to varenie - je to teda fyzická práca?? lebo ak nie je vrenie fyzická práca, tak ani vysávanie nie je.. a aj varenie si vyžaduje námahu tela a nie je to predsa hasenie požiaru a telo sa ani nezotaví ani neodpočinie, ako by malo..
Fakt tu ide o tú praktickú stránku - lebo keby bolo aj varenie v nedelu hriech, tak musím zas na spoveď...
To, že sú podľa vyššie zvýrazneného povolené aj činnosti k zachovaniu života - príprava jedál? - ved človek jeden deň bez jedla nezomrie od hladu..
Či to varenie mám brať ako skutok milosrdenstva?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Sväta rodina Téma Next Topic: Požehnané Vianoce  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06