Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 A opat o sochach
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Zeny, nepodriadujte sa - diskusia s ateistom Téma Next Topic: Kto, alebo čo je to Boh ?  

saxsax

Stav: offline

Odoslaný - 29 september 2011 :  16:29:38  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
277. Kto sa dopúšťa ťažkého hriechu?

Ťažkého hriechu sa dopúšťa, kto prestupuje zákon Boží vo veci dôležitej a to úplne dobrovoľne a s jasným poznaním, že ťažko hreší.

(Tomáškov katechizmus)

Je to poškodzovanie cudzej veci a plne dobrovoľné. Je aj vedomé (aby to splnilo definíciu hriechu aj podľa Spiraga (Hriech je vedomé a dobrovoľné prestúpenie zákona Božieho)).

Toto mi je jasné. Avšak niečo (zrejme svedomie) mi hovorí, že takéto niečo nemôže zostať bez odozvy...

Pôvodne zaslal Reconquistador - 28 september 2011 :  14:49:41

no,

a kde v biblii sa da opriet o bezhriesne vytvaranie modiel , sôch ?, co socha PM to ina podoba, co obraz Boha to ina podoba ...

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora 

Reconquistador

Odoslaný - 29 september 2011 :  16:43:24  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Ťažkého hriechu sa dopúšťa, kto prestupuje zákon Boží vo veci dôležitej a to úplne dobrovoľne a s jasným poznaním, že ťažko hreší.

(Tomáškov katechizmus)

Je to poškodzovanie cudzej veci a plne dobrovoľné. Je aj vedomé (aby to splnilo definíciu hriechu aj podľa Spiraga (Hriech je vedomé a dobrovoľné prestúpenie zákona Božieho)).

Toto mi je jasné. Avšak niečo (zrejme svedomie) mi hovorí, že takéto niečo nemôže zostať bez odozvy...

no,

a kde v biblii sa da opriet o bezhriesne vytvaranie modiel , sôch ?, co socha PM to ina podoba, co obraz Boha to ina podoba ...

Pôvodne zaslal saxsax - 29 september 2011 :  16:29:38

Kde tými otázkami smerujete a čo majú spoločné s témou?

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 16 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 29 september 2011 :  18:14:17  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
zeby to mala byt kritika rkc? Urcite nieee.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 29 september 2011 :  19:32:29  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

(Tomáškov katechizmus)

no,

Pôvodne zaslal Reconquistador - 29 september 2011 :  16:43:24

v suvislpsti s tou ukradnutou sochou napriklad, ja sa slusne pytam a som zvedavy na vasu odpoved, nic viac, zaujma ma kde to ma oporu v biblii, ked uz tolko inych veci sa poukazuje, ze ma miesto v biblii, tak ako ?

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Odoslaný - 29 september 2011 :  19:57:29  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
citácia:

(Tomáškov katechizmus)

no,

Pôvodne zaslal Reconquistador - 29 september 2011 :  16:43:24

v suvislpsti s tou ukradnutou sochou napriklad, ja sa slusne pytam a som zvedavy na vasu odpoved, nic viac, zaujma ma kde to ma oporu v biblii, ked uz tolko inych veci sa poukazuje, ze ma miesto v biblii, tak ako ?
Pôvodne zaslal saxsax - 29 september 2011 :  19:32:29

Neviem kde. Ja sa nesnažím oháňať Bibliou, na to nie som vo viere dostatočne vzdelaný, aby som ju dostatočne poznal a najmä, aby som dostatočne poznal jej výklad (hoci, raz to snáď dokážem). Pokiaľ Cirkev niečo učí, nesnažím sa overovať si to v Biblii. Také niečo by bolo koniec koncov zbytočné.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 16 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Robel

Odoslaný - 29 september 2011 :  21:48:10  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:

Ex 25:18

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 968  ~  Člen od: 11 august 2011  ~  Posledná návšteva: 30 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 29 september 2011 :  23:19:55  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:

Neviem kde. Ja sa nesnažím oháňať Bibliou, na to nie som vo viere dostatočne vzdelaný, aby som ju dostatočne poznal a najmä, aby som dostatočne poznal jej výklad (hoci, raz to snáď dokážem). Pokiaľ Cirkev niečo učí, nesnažím sa overovať si to v Biblii. Také niečo by bolo koniec koncov zbytočné.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 29 september 2011 :  19:57:29

prekvapuje ma vasa odpoved, mal som za to, ze cez to ako si osobujete pravo tu kde koho napominat ... viete co hovorite, ale i to je odpoved a ja vas odteraz i tak budem brat

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 29 september 2011 :  23:23:34  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Ex 25:18

Pôvodne zaslal Robel - 29 september 2011 :  21:48:10

svoju otazku som myslel vazne, nerobte si vtipy opisom archy, nejakej truhlice

pytam sa teda ostatnych, hladam miesto v biblii, kde sa da odvolat korektne na to, ze vytvaranie sôch a podobizni Boha je v sulade s Bozim prianim

Reconquistador

Odoslaný - 29 september 2011 :  23:31:38  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Reconquistador - 29 september 2011 :  19:57:29

prekvapuje ma vasa odpoved, mal som za to, ze cez to ako si osobujete pravo tu kde koho napominat ... viete co hovorite, ale i to je odpoved a ja vas odteraz i tak budem brat

Pôvodne zaslal saxsax - 29 september 2011 :  23:19:55

Napomínať môžem v tom, do čoho sa vyznám. A katechizmus študujem, aj iné materiály čítam. Prinajmenšom v posledných mesiacoch som nikdy neargumentoval výkladom Písma, ale katechizmom. Takže ako ma idete brať?

saxsax

Odoslaný - 30 september 2011 :  01:04:25  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
a co vravi katechizmus na modlosluzbu?, na vsetky tie sochy a podobizne, na to vsetko, pred cim varuje Boh ?

2113 Modloslužba sa netýka len nepravých pohanských kultov. Zostáva trvalým pokušením pre vieru.(398) Spočíva v zbožšťovaní toho, čo nie je Boh. Modloslužbou je, keď si človek ctí a uctieva(2534) stvorenie namiesto Boha, či už ide o bôžikov, alebo o zlých duchov (napr. satanizmus), o moc, rozkoš, rasu, predkov, štát, peniaze a pod. „Nemôžete slúžiť aj Bohu, aj mamone,“(2289) hovorí Ježiš (Mt 6,24). Mnoho mučeníkov zomrelo,(2473) lebo sa neklaňali „Šelme“ a odmietali dokonca predstierať, že ju uctievajú. Modloslužba odmieta jedinú zvrchovanosť Boha; je teda nezlučiteľná so spoločenstvom s Bohom.

tu nejde o hriech ?

klananie sa socham, obrazom, bozkavanie obrazkov, sosiek ? co vsetky tie pozlatene, postriebrene sochy v kostoloch ?

2112 Prvé prikázanie odsudzuje mnohobožstvo (polyteizmus). Vyžaduje od človeka, aby neveril v iných bohov okrem Boha,(210) aby neuctieval iné božstvá okrem Jediného. Sväté písmo neprestajne pripomína toto odmietnutie modiel zo striebra a zo zlata“, ktoré „sú dielom ľudských rúk“, ktoré „majú ústa, ale „nehovoria, majú oči, a nevidia“. Tieto márne modly robia márnym aj človeka: „im budú podobní ich tvorcovia a všetci, čo v ne veria“ (Ž115,4-5.8). Boh, naopak, je „živý Boh“ (Joz 3,10), ktorý dáva život a zasahuje do dejín.

Reconquistador

Odoslaný - 30 september 2011 :  09:43:37  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Tu je odkaz na druhú časť Spiragovho katechizmu:

citácia:

Problematike sa venuje pomerne obšírne. Prečítajte si strany 44 - 45 a kapitoly 4, 5 a 6 (strany 44 - 62). Dal by som to aj priamo tu, no toho textu je tak mnoho, že by to bolo pomaly spamovanie.

saxsax

Odoslaný - 30 september 2011 :  18:55:31  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
ok, vdaka, az sa vratim zo sluzobky, prestudujem

Previous Topic: Zeny, nepodriadujte sa - diskusia s ateistom Téma Next Topic: Kto, alebo čo je to Boh ?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06