Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Nájdi chybu a dokáž ju
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Janka a RKC Téma Next Topic: Summorum Pontificum Apoštolský list Benedikta XVI.
Strana: z 7

Robel

Stav: offline

Odoslaný - 19 september 2012 :  07:06:59  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
Ak bol platnym papezom KC, tak mal.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 968  ~  Člen od: 11 august 2011  ~  Posledná návšteva: 30 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  07:08:50  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Skúsim aj tak skúsiť hrať túto hru. Idem na to aj preto, že som na 1000 percent presvedčený, že TÝMTO ľuďom nie je možné dokázať priamo herézu, za týmto si stojím. (už aj preto, keby to bolo tak jednoduché ako to predvádza tento sylogizmus tak už je nie problém v "tradičných" táboroch)

Takže Robel skúsim najprv jednoducho: vie mi niekto dokázať, že slovné spojenie "vhodne disponovaní" neobsahuje v sebe vyjadrenie, že majú byť v plnom spoločenstve s Katolíckou Cirkvou? (ich vôľové dispozície vyjadruje ich "spontánne požiadanie", žeby spontánne požiadali o jed, len preto, že to niekto vyhlásil za liek? )

(inak za seba vyjadrujem, že by som bol najradšej, keby bol posledný platný pápež sv. Pius X, a nemusel by som brať do úvahy tých ďalších, napr. Pia XII a jeho "preklad" žalmov, jeho zmenu obradov Tridua, jeho dĺžku eucharistického pôstu, semiačka ktoré zasial v Mystici corporis či Mediator Dei... pandorinu skrinku otvoril... to zatiaľ, pokiaľ nejako nedôjdem že by som nemal byť najradšej, resp. kým sa toho spontánne nezrieknem, resp. nebudem vhodne disponovaný pre iný názor)

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  07:09:59  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal Robel - 19 september 2012 :  07:06:59

toto nie je jasná odpoveď, lebo potom sa mohol, možno, asi, zdá sa, vidí sa nám... dopustil "herézy"

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Odoslaný - 19 september 2012 :  08:54:56  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
Kto môže určovať,ktorý pápež bol alebo nebo platný?Kto môže posudzovať učenie pápežov tak aby sa na základe tohoto posúdenia rozhodol,či bude veriť ich náuke alebo nebude?Ak každý,potom tu vzniká priestor pre chaos.
Jedni tvrdia,že pápeži sú platní ale poslúchať ich v niečom budú v inom zase nie;ďalší tvrdia,že pápeži sú neplatní,ibaže si vyberajú od ktorého to začalo,ďalší si následkom toho zvolia svojho pápeža,druhí zase tvrdia,že nejakým zázrakom po 99 rokoch sa zjaví pravý pápež...a to som určite nevymenoval všetky existujúce názory zo strany tých,čo odmietajú II.vatikánsky koncil...
čert by to lepšie nevymyslel...

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 19 september 2012 :  10:55:09  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal Zachariáš - 19 september 2012 :  08:54:56

myslite II. VK?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  11:00:08  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Maťo a to musím priznať skutočne ako krutú pravdu. Naozaj by to čert lepšie nevymyslel. Lebo na jednej strane neschopnosť exaktne dokázať chybu a na druhej strane jasná spúšť ktorú dookola každý vidí... ja neviem ale mňa asi nič iné nenapadá ako ono- zoslanie sily bludu, na tých čo nechcú uveriť pravde... je ich tiež neviem odsúdiť za formálnu herézu, ale ovocie toho stromu (vývoja po IIvk) smrdí ma míle...

Mato

Odoslaný - 19 september 2012 :  11:11:31  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Mne to nemusite hovorit, ale u zachariasa ma tento postoj prekvapil, preto sa chcem uistit, ze to tak myslel.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Odoslaný - 19 september 2012 :  11:11:34  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
A čo skala na ktorej je postavená Cirkev?Niekde sa odkotúľala?

Pre Mata:nepredpokladal som,že máte problém pochopiť čítaný text.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

giggi

Odoslaný - 19 september 2012 :  11:53:35  Zobraziť profil  Pridať giggi do zoznamu priateľov
Ako Vám pomáha vo viere to, že spochybňujeťe právoplatnosť pápeža?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 325  ~  Člen od: 04 júl 2012  ~  Posledná návšteva: 24 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  12:26:37  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Ak je to myslené mne, tak ja zatiaľ nič nespochybňujem. Predpokladám, že toto fórum je pokus dokázať formálnu herézu u človeka čo zastáva pápežský úrad. Môj názor je, že sa to dokázať nedá. Materiálne herézy prakticky páchajú na každom kroku...

Robel

Odoslaný - 19 september 2012 :  20:39:14  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Robel - 19 september 2012 :  07:06:59

toto nie je jasná odpoveď, lebo potom sa mohol, možno, asi, zdá sa, vidí sa nám... dopustil "herézy"

Pôvodne zaslal mino - 19 september 2012 :  07:09:59

Je to veľmi jasná odpoveď. Neviem, prečo sa pýtate na to, či JP2 mohol vyhlásiť cirkevný zákonník. Úvodný článok vychádza z dvoch predpokladov, z ktorých následne vyvodzuje, že JP2 platným pápežom nebol. Kto chce záver autora spochybniť, nech vyvráti niektorý z predpokladov.

citácia:
Ale istejšie sa dá napadnúť druhá premisa. Lebo ak by mala byť právomoc iba domnelá, tak potom vlastne nič nebolo vyhlásené. Takže buď mu právomoc prizná- a riešime problém, alebo ponechá domnelú a problém neexistuje, lebo ani nenastal, lebo kódex 1983 nebol tým pádom ani vyhlásený.

Autor vychádza v druhej premise z toho, že JP2 si pápežskú právomoc nárokoval. To, či jeho právomoc bola domnelá (t.j. nebol pápežom) alebo skutočná (bol pápežom) sa má ukázať až v závere. Vy tu zamieňate záver za predpoklad.

citácia:
Ak sa má jednať o pokus dokázať, formálnu herézu človeka, čo zastával pápežstvo, tak si myslím, že je nevydarená.

V tejto téme nejde o dokázanie formálnej herézy, asi by ste si mali článok ešte raz prečítať.

citácia:
Skúsim aj tak skúsiť hrať túto hru. Idem na to aj preto, že som na 1000 percent presvedčený, že TÝMTO ľuďom nie je možné dokázať priamo herézu, za týmto si stojím.

Wojtylova téza "všetci sú spasení" nie je heretická? Alebo jeho pobozkanie prsteňa anglikánskeho "arcibiskupa" nie je heretický skutok?

citácia:
(už aj preto, keby to bolo tak jednoduché ako to predvádza tento sylogizmus tak už je nie problém v "tradičných" táboroch)

Odkedy závisí pravda na počte jej vyznavačov? A ako to, že po svete pobehujú miliardy pohanov?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 968  ~  Člen od: 11 august 2011  ~  Posledná návšteva: 30 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Robel

Odoslaný - 19 september 2012 :  20:46:18  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
Takže Robel skúsim najprv jednoducho: vie mi niekto dokázať, že slovné spojenie "vhodne disponovaní" neobsahuje v sebe vyjadrenie, že majú byť v plnom spoločenstve s Katolíckou Cirkvou? (ich vôľové dispozície vyjadruje ich "spontánne požiadanie", žeby spontánne požiadali o jed, len preto, že to niekto vyhlásil za liek? )

Pôvodne zaslal mino - 19 september 2012 :  07:08:50

Na to odpovedá odpoveď na 1. námietku, viď úvodný článok.

Kritizovaný paragraf hovorí o nekatolíkoch, ktorí majú byť "vhodne disponovaní". Ak by táto disponovanosť mala znamenať nutnosť byť v plnom spoločenstve s KC, tak už by išlo o katolíkov, a celý paragraf by bol absurdný.

Robel

Odoslaný - 19 september 2012 :  20:57:52  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
Kto môže určovať,ktorý pápež bol alebo nebo platný?

Každý katolík pre svoje svedomie.

citácia:
Kto môže posudzovať učenie pápežov tak aby sa na základe tohoto posúdenia rozhodol,či bude veriť ich náuke alebo nebude?

Každý katolík pre svoje svedomie. Prečo? Lebo katolík má používať aj rozum, lebo varovania Krista pred falošnými pastiermi a sv. Pavla pred falošným evanjeliom.

citácia:
Jedni tvrdia,že pápeži sú platní ale poslúchať ich v niečom budú v inom zase nie;ďalší tvrdia,že pápeži sú neplatní,ibaže si vyberajú od ktorého to začalo,ďalší si následkom toho zvolia svojho pápeža,druhí zase tvrdia,že nejakým zázrakom po 99 rokoch sa zjaví pravý pápež...a to som určite nevymenoval všetky existujúce názory zo strany tých,čo odmietajú II.vatikánsky koncil...

Jedni tvrdia, že KC je pravá cirkev, ale poslúchajú ju len v niečom; ďalší tvrdia, že KC nie je pravá cirkev, a vyberajú si, odkedy odpadla, ďalší si následkom toho vytvoria svoju cirkvičku... a to som určite nevymenoval všetky existujúce názory zo strany tých, čo odmietajú KC...

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  21:13:49  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Kritizovaný paragraf hovorí o nekatolíkoch, ktorí majú byť "vhodne disponovaní". Ak by táto disponovanosť mala znamenať nutnosť byť v plnom spoločenstve s KC, tak už by išlo o katolíkov, a celý paragraf by bol absurdný.

Pôvodne zaslal Robel - 19 september 2012 :  20:46:18

Sorry Robel, ale tu nevidím nijaké navádzanie na podávanie sviatostí nekatolíkom. A keď si spomeniem na prijímanie, ktoré dostal "brat Roger" pre mňa verejný heretik, nezdôvodnilo sa to "vhodnou disponovanosťou" v zmysle pôstu a pod. ale tým že údajne jeho viera je katolícka ...

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  21:21:18  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

citácia:
Kto môže posudzovať učenie pápežov tak aby sa na základe tohoto posúdenia rozhodol,či bude veriť ich náuke alebo nebude?

Každý katolík pre svoje svedomie. Prečo? Lebo katolík má používať aj rozum, lebo varovania Krista pred falošnými pastiermi a sv. Pavla pred falošným evanjeliom.

citácia:

Jedni tvrdia, že KC je pravá cirkev, ale poslúchajú ju len v niečom; ďalší tvrdia, že KC nie je pravá cirkev, a vyberajú si, odkedy odpadla, ďalší si následkom toho vytvoria svoju cirkvičku... a to som určite nevymenoval všetky existujúce názory zo strany tých, čo odmietajú KC...

Pôvodne zaslal Robel - 19 september 2012 :  20:57:52

S týmto tu nemôžem súhlasiť ani náhodou (asi by som z 264 pápežov rýchlo urobil polovicu) Napr. skúste mi to aplikovať na Jána XXIII, zvolilo ho kardinálske kolégium ktoré vymenoval Pius XII, je Ján XXIII platný pápež? A ak ním nebol, tak prečo?
A potom otázka napr. ohľadne Psalteria Piana, používate ho, či Vulgátu? (predpokladám že pokoncilové preklady sú nevhodné)

Robel

Odoslaný - 19 september 2012 :  21:22:43  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

Sorry Robel, ale tu nevidím nijaké navádzanie na podávanie sviatostí nekatolíkom.

Pôvodne zaslal mino - 19 september 2012 :  21:13:49

A toto je čo?

"§3 Katolícki duchovní môžu právoplatne vysluhovať sviatosti zmierenia, eucharistie a pomazania chorých členom východných cirkví, ktoré nie sú v plnom spoločenstve s Katolíckou Cirkvou"

Robel

Odoslaný - 19 september 2012 :  21:27:59  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

citácia:

citácia:

S týmto tu nemôžem súhlasiť ani náhodou (asi by som z 264 pápežov rýchlo urobil polovicu) Napr. skúste mi to aplikovať na Jána XXIII, zvolilo ho kardinálske kolégium ktoré vymenoval Pius XII, je Ján XXIII platný pápež? A ak ním nebol, tak prečo?

Pôvodne zaslal mino - 19 september 2012 :  21:21:18

Rýchlo by to nešlo, musíte mať morálnu istotu, ktorá vás potom zaväzuje vo svedomí, že určitý pápež stratil pápežstvo alebo pápežom nikdy nebol. Táto téma nie je Jánovi XXIII.

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  21:58:00  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Mne ani nejde o morálnu istotu, skôr o to, či som v pozícii súdiť pápeža...(pominiem absurdnosti typu, že bol členom nejakého spolku a tým pádom ... lebo mne nijaký spolok zoznam členov neposiela)
A zabudol som reagovať na námietku, že niekto si vyberá čo mu vyhovuje... no tu niekto v diskusii dal príklad nejakých Arménov, a tuším sa to zamietlo pod koberec s tým, že " nehovril ku celej Cirkvi"... takže kto si nakoniec vyberá?

mino

Odoslaný - 19 september 2012 :  22:04:38  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
citácia:

Sorry Robel, ale tu nevidím nijaké navádzanie na podávanie sviatostí nekatolíkom.

Pôvodne zaslal mino - 19 september 2012 :  21:13:49

A toto je čo?

"§3 Katolícki duchovní môžu právoplatne vysluhovať sviatosti zmierenia, eucharistie a pomazania chorých členom východných cirkví, ktoré nie sú v plnom spoločenstve s Katolíckou Cirkvou"

Pôvodne zaslal Robel - 19 september 2012 :  21:22:43

Tak neviem čo si vybrať- Kán. 844 - § 1. Katolícki vysluhovatelia dovolene vysluhujú sviatosti iba katolíckym veriacim, ktorí ich takisto dovolene prijímajú iba od katolíckych vysluhovateľov pri neporušení predpisov § 2, 3 a 4 tohto kánonu, ako aj kán. 861, § 2.

alebo

§ 3. Katolícki vysluhovatelia dovolene vysluhujú sviatosti pokánia, Eucharistie a pomazania chorých členom východných cirkví, ktoré nemajú s katolíckou cirkvou plné spoločenstvo, ak to z vlastnej vôle žiadajú a sú riadne disponovaní; platí to aj o členoch iných cirkví, v ktorých uvedené sviatosti sa uznávajú za platné a sú podľa úsudku Apoštolskej stolice v rovnakom položení ako uvedené východné cirkvi.

vyberám si paragraf 1 (vy ste vybrali 3)... neviem kam týmto vyberaním dôjdeme... a samozrejme neviem odkiaľ kopíroval Rarach, ale zdroj kbs píše inak... píše o dovolenosti... nie o platnosti... tým pádom by sa zákonník sám diskvalifikoval... lebo dovoľuje neplatné

Robel

Odoslaný - 20 september 2012 :  07:07:47  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
Ak dobre citam vase prispevky, tak musim povedat, ze v tejto problematike mate riadny gulas...

mino

Odoslaný - 20 september 2012 :  08:10:09  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:
Ak dobre citam vase prispevky, tak musim povedat, ze v tejto problematike mate riadny gulas...

Pôvodne zaslal Robel - 20 september 2012 :  07:07:47

Ani nie, téma je dikvalifikovaná, má nepresné preklady... takže ju nechám tak kým sa neprerobí. A ten "guláš" je celkom na mieste, použijem ho v inej téme, kde poukážem na to, že dnes keď niekto sa chce vyznať, musí byť prinajmenej zmiešanina Akvinského, Doma Guerengara, Alfonza z Ligouri, a Latinčinár ako Vergílius... a len potom dokáže nemať v tom "guláš"...

Mato

Odoslaný - 20 september 2012 :  09:16:54  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal Robel - 20 september 2012 :  07:07:47

Nie som si isty, ten rozdiel v dovolenosti a platnosti je dost podstatny na to, aby cely tento sylogizmus diskvalifikoval.

Zachariáš

Odoslaný - 20 september 2012 :  09:25:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

citácia:

citácia:

Je svedomie katolíka neomylné?Aký rozsah vzdelania by musel mať katolík aby sa vedel správne rozhodnúť o tom,že si sám bude určovať pravosť-nepravosť pápeža alebo jeho ortodoxiu?Nie je v tom skrytá pýcha,keď si sám určujem čo od Cirkvi prijmem a čo už nie?Som presvedčený(aj z vlastnej skúsenosti),že je to o pýche a že touto pýchou je pokúšaný každý rôznym spôsobom bez výnimky.Naskladať si hŕbu kníh a vyhľadať spústu materiálov,ktorých je teraz na nete koľko len chceme; a potom si určovať čo je podľa nášho rozumu a vzdelania správne a kde podľa nás "nejaký" pápež alebo koncil učil správne alebo nesprávne,môže byť vzrušujúcou gymnastikou mozgu,no
som si istý,že nám to ku spáse nebude moc platné,skôr naopak.Diabol má toto všetko oveľa lepšie "v malíčku" a aj tak nebude spasený,lebo je vo vzbure.Sv.František z Assisi dal svojim bratom úlohu v poslušnosti,ktorá spočívala v tom,že pôjdu sadiť priesadu kapusty.Na poli im prikázal,že ju majú sadiť korienkami navrch.Jeden taký "múdry" brat sa ohradil,že kapusta sa sedí naopak.Poverello mu na to odpovedal,že sa prišli učiť poslušnosti a nie mudrovaniu.Kto chce,pochopí.

1.Pt 2,4-5

mino

Odoslaný - 20 september 2012 :  10:53:37  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Skúsim to nejako uzavrieť. Ak zákonník tvrdil, že dovolene je možné katolíckemu duchovnému vyslúžiť sviatosti iba katolíkovi ... to je doslova A = vždy B, tak predsa nemôžem nižšie stanoviť že A sa predsa len niekedy nerovná B... to už nie o neomylnosti, ale o tom či ten čo ten zákonník zostavoval má všetkých päť pokope- ľudovo povedané. Ak niekto pôjde proste podľa paragrafu 2, 3, 4 tak jednoducho nemôže neprihliadať na paragraf 1... Jednoducho by si vybral (ak by to chápal tak ako sa to tu na začiatku témy uviedlo) či pôjde proti paragrafu 1 alebo 2, 3, 4...
Samozrejme sa treba dohodnúť na preklade, čo je dovolene a čo platne.

Robel

Odoslaný - 20 september 2012 :  11:31:58  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
Pravoplatny = opravneny podla zakona, zakonny, dovoleny, takze ziadna chyba v preklade.
Navyse, z celeho clanku je jasne, ze ide o dovolenost podavania sviatosti nekatolikom, nie o fakticku platnost takto podavanych sviatosti.

Strana: z 7 Previous Topic: Janka a RKC Téma Next Topic: Summorum Pontificum Apoštolský list Benedikta XVI.  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06