Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 významná rola otca v rodine
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ozaj je to také zlé s RKC v Europe? Téma Next Topic: Krestan a neplodnost
Strana: z 2

juja

Stav: offline

Odoslaný - 30 august 2011 :  12:57:04  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
na základe tohoto zaujímavého a pravdivého článku ( Mládež bez otců rozpoutala nepokoje: http://res.claritatis.cz/zpravy/evropa/mladez-bez-otcu-rozpoutala-nepokoje-/4842?SSID=90c2dde7d0e74bf78e1d23ee553c98c6 ) som tu založila novú tému. Osobne si myslím, že problém rozpadajúcich sa manželstiev, prípadne len partnerov, alebo len jedného rodiča v rodine - slobodné matky úzko súvisia s problémami dnešnej doby. Je však neuveriteľne ťažké udržať si plne funkčné manželstvo na dlhé roky práve / a nie len pre vplyv konzumnej spoločnosti.
Je možné ešte zvrátiť hroziaci rozpad spoločnosti a ako? Aké vidíme možné riešenia?

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora 

Rafael

Odoslaný - 30 august 2011 :  13:24:46  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Vyborna tema, vdaka.

Rozvrat zastavit mozne je, ako napokon kazdy problem ma svoje riesenie.
Pokial sa vsak mame bavit o realistickej odpovedi, tak pravdepodobnost zachrany je coraz mensia, nic nesvedci o zmene trendov.

Rozumne a asi uz jedine realisticke vychodisko je, starat sa len o to, co zachranitelne(lebo ovplyvnitelne) este je (uzky okruh najblizsich).

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 17 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 30 august 2011 :  16:21:08  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Len problem je, ze aj ti najblizsi budu znacnu cast zivota formovani skolou, ktora do nich bude hustit opak toho, co dostanu doma...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 30 august 2011 :  20:38:21  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Len problem je, ze aj ti najblizsi budu znacnu cast zivota formovani skolou, ktora do nich bude hustit opak toho, co dostanu doma...

Pôvodne zaslal Mato - 30 august 2011 :  16:21:08

tak z tohto mam hrozu aj ja...asi len urobit, co je v nasich silach a ostatne zverit do Bozich ruk

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Odoslaný - 30 august 2011 :  20:43:42  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov

Sak tu mate cirkevne skolstvo, takze klidek.
Aj nejake to spolco, krestanske tabory, upececko, na kazdej fare vacsej obce je zriadena resp. zriaditelna "druzina",...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 17 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Godwin

Odoslaný - 30 august 2011 :  20:46:30  Zobraziť profil  Pridať Godwin do zoznamu priateľov
Výchova a vzdelanie v katolíckej škole bohužiaľ ešte nezaručia, že dieťa bude katolíkom...inteligentné dieťa áno, ale také ani zďaleka všetky nie su.

"Blázon si v srdci hovorí: „Boha niet.“ Skazení sú a ohavnosti páchajú. Nikto z nich nerobí dobre." - Žalmy 14:1

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 01 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 23 september 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Odoslaný - 30 august 2011 :  20:51:28  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
V poriadku, rozvinte to do suvislosti:

ak ani katolicke skolstvo nezaruci vychovu a vzdelanie ako ma byt -
tak je uplne zbytocne smrkat nad skolstvom ako takym, ci katolickym ci nekatolickym,

a teda treba hladat to, co katolicku vychovu a vzdelanie zaruci.

Cimz sa oblukom vraciame na zaciatok - svoje nescudzitelne miesto v tomto ma rodic.
Tema je o otcoch.

janka

Odoslaný - 30 august 2011 :  21:05:50  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Aj nejake to spolco, krestanske tabory, upececko, na kazdej fare vacsej obce je zriadena resp. zriaditelna "druzina",...

Pôvodne zaslal Rarach - 30 august 2011 :  20:43:42

do tohto som vkladala kedysi nadej, ale neviem co je horsie, poslat dieta do obycajneho tabora, kde sa o viere nehovori alebo do krestanskeho, kde ano...myslim, ze v krestanskom je vacsie nebezpecenstvo

podla mna uz nie je mozne zvratit rozpad spolocnosti, uz to pojde len dole vodou

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 30 august 2011 :  22:12:42  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal Rarach - 30 august 2011 :  20:43:42

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 30 august 2011 :  22:15:48  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:

do tohto som vkladala kedysi nadej, ale neviem co je horsie, poslat dieta do obycajneho tabora, kde sa o viere nehovori alebo do krestanskeho, kde ano...myslim, ze v krestanskom je vacsie nebezpecenstvo

podla mna uz nie je mozne zvratit rozpad spolocnosti, uz to pojde len dole vodou

Pôvodne zaslal janka - 30 august 2011 :  21:05:50

...z vlastnej skusenosti odporucam dieta nedavat do ziadneho tabora....

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 30 august 2011 :  22:25:29  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
preco?

Lucia

Odoslaný - 30 august 2011 :  22:35:48  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
preco?

Pôvodne zaslal janka - 30 august 2011 :  22:25:29

...preto lebo je mimo nasej kontroly a my netusime koho tam stretne alebo co tam budu robit...

Moja dcerka mala 8 rokov ked bola prvykrat v salezianskom tabore. Ked sa vratila povedala mi, ze ju tam jeno dievca bilo, ona to vraj povedala animatorke ( animatori mavaju vacsinou okolo 18 rokov ), ta to neriesila hoci vedela, ze dotycne dievca je "problemove"......

Nedavno sa vratila moja neter (10 r.), tiez zo salezianskeho tabora, a rozpravala nam ako od 2hod rano do 4 hod. mali nocnu hru na cintorine...nemusim rozpravat, ze deti boli vystrasene a neter mala modriny po tele od toho ako niekde spadla....

jarmok

Odoslaný - 31 august 2011 :  11:02:11  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
Uloha otca v rodine je velmi doležita. Nezastupiteľná. Pre deti je doležite vediet že otec ma rad mamu. že sa modli. Idealne je ked je rodina pokope a otec nemusi ist za hranice za zarobkom. Podla mna je lepšie ak deti chodia do cirkevnych skol. Myslim základne a stredne. Horšie je tam to, že NV je tam povinná a niektore deti tam nasilu chodia a vyrušuju ostatne deti. Zaklad NV musi byt v rodine. Škola to moze len doplniť. Do taborov deti davame len ak chcu a je to dobré /a mame na to /. Vačšinou chodime všetci spolu. Aj to je niekedy ťažko zvladnuť pre rozdiel povah a veku. Rôznym problemom s rovesnikmi sa nevyhnu asi nikde, na žiadnej akcii. Dôležite je vtedy porozpravať sa s detmi a vyzvať ich aby si odpustili. Otec musi zabezpečiť rodinu po materialnej stranke ale najťažšia je vychova deti. Ale ked rodičia veria Bohu a modlia sa za deti, tak to ide.

Pokoj a dobro medzi nami.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Odoslaný - 31 august 2011 :  11:38:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal janka - 30 august 2011 :  21:05:50

...z vlastnej skusenosti odporucam dieta nedavat do ziadneho tabora....

Pôvodne zaslal Lucia - 30 august 2011 :  22:15:48

Rodinu nič nenahradí.Deti do tábora nikdy.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 02 september 2011 :  12:13:38  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
takže by sa dalo napísať, že hoci je všeobecne uznávaný názor, že vzor muža - otca je v rannej výchove dieťaťa podstatný, je štúdií, ktoré by sa tým naozaj zaoberali pomerne málo, teda aspoň na nete; ale podarilo sa mi nájsť napr. tento článok z r. 2006 www.jezuiti.sk/admin/dok/47ee2e4e5cb55.pdf - ktorý sa zaoberá trocha zoširoka a v krátkosti problémami, ktoré vplývajú na kvalitu rodiny a teda, podľa mňa, aj na kvalitu manželských vzťahov a z nich plynúcich rodičovských povinností, či schopností vychovávať a viesť dieťa, ktorému v podstate najväčším dobrom je pozitívny/správny príklad vzájomného súžitia rodičov a súžitia rodičov a detí. Určite nie je žiadnou novinkou, že ako sa navzájom milujú a rešpektujú manželia, tak dokážu rozdávať lásku a viesť k nej aj vlastné deti a tým im dať dobrý základ vo výchove.
Podľa mňa mnohé závisí aj od správnej príprave a výchove ku kresťanstvu, aby ono nezostalo len v rovine dákych prijatých tradičných zvykov z detstva, ale aby sa dokázalo pretransformovať v trvalé osobné presvedčenie - vierovyznanie.
Neviem, ako vy ostatní, ale mne napr. vadí, ak sa počas omše malé i väčšie deti preháňajú po kostole a preto si myslím, že (ak náhodou rodičia nevedia sami ako na to) pomocnou rukou by vo výchove mohla byť aj práca na to školených pedagógov - učiteľov náboženstva, ktorí by povedzme v takej akože "nedeľnej škole" ( hodinka v pastoračnom centre pre deti, pokiaľ sú rodičia na omši) viedli deti k postupnému chápaniu podstaty vierovyznania a viery ( toto je pochopiteľne ťažšie).
Taktiež si myslím, že i mladí manželia a rodičia by mali mať šancu byť vedení odborníkmi (v pastoračnom centre), ktorí by im vedeli patrične poradiť v daných výchovných problémoch... Možno už niečo v tomto smere aj beží, a isto to nie je jednoduché zorganizovať. Neviem, nemám o tom info, ale priznám sa, ani som sa o to nezaujímala...

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 02 september 2011 :  12:25:37  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Mozno staci zdravy rozum. Ked dieta zacne zavazne vyrusovat a rusit priebeh bohosluzieb, idem s nim von a stojim vonku, dnes je uz aj vonku priestor ozvuceny.
Je to o tolerancii.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 02 september 2011 :  12:30:22  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
hm... o tolerancii...ale ten čas by sa mohol využiť aj práve na takýto prístup k deťom - rodičia by mali istotu, že dieťa je v dobrých rukách a dokázali by sa aj oni viac sústrediť na Slovo Božie a to, kvôli Komu i čomu sú na omši - napr. aby aj oni upevňovali vzájomné vzťahy a súdržnosť tak manželstva, ako i rodiny a lásky v nej.
Podľa mňa rôzne sekty venujú príprave svojich členov oveľa viac energie, ako my kresťania katolíci (samo česť výnimkám)...

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Odoslaný - 02 september 2011 :  12:33:31  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
tiež si myslim že rodič by mal odhadnut kedy už dieta nevydrži v kostole a ide s nim vonku alebo do miestnosti pre rodičov s malymi detmi ale nikdy by som neodložil deti niekde do pastoračneho centra ked sme v nedelu na omši. Ma to svoje važne dovody.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 02 september 2011 :  12:44:45  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
a aké sú to dôvody, skús sformulovať

Judith

Mato

Odoslaný - 02 september 2011 :  12:56:22  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ak nemaju rodicia komu zverit deti je to jeden z dovodov, ktory ospravedlnuje z ucasti na sv. omsi.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 02 september 2011 :  12:59:17  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
no hej, ale ak by takýto výchovno-vzdelávací program bol pre deti priamo počas omše ( niečo, ča sa dnes často produkuje napr. počas tzv. "detských" omší, čo vlastne omšou ani nie je, podľa mňa často z toho nemá úžitok nik - ani deti, ani dospeláci.

Judith

janka

Odoslaný - 02 september 2011 :  13:03:39  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
aky ma clovek uzitok zo sv. omse?...a kto ho ma, ti co su tam zucastneni alebo aj nezucastneni, len veriaci, ci aj neveriaci?

Mato

Odoslaný - 02 september 2011 :  13:08:44  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Takyto model pouzivaju protestanti, ked beru deti do vedlajsej miestnosti, kde sa priemrane ich veku vysvetluje ich viera, aby sa nerusili dospeli.

Katolicke detske omse su podla mna divadielko, ktore v konecnom dosledku posobi kontraproduktivne. Vobec u deti nebuduje uctu k posvatnemu, ako by aj mohlo, ked casto deti maju pristup do obetista, kde si s animatormi pospevuju "ukazovacky", ked pocas pozehnania deti nasackovane okolo knaza veselo dzavocu...

Zaujimava otazka ale je, ako sa to riesilo pred prichodom tychto detskych omsi...

juja

Odoslaný - 02 september 2011 :  13:16:59  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
s tým práve súhlasím, ani ja si nemyslím, že by tieto akcie mali správny dopad. Nuž keď ja som bola malá - tak takáto výchova bola na rodičoch a ak sa aj d.p. Varga pokúsil zoskupiť mládež okolo seba, po 68. ho poslali poriadne ďaleko. Za čias mojej mamy boli pre aj náboženskú výchovu prítomné rehoľné sestry, či bratia.
pričom práve úloha otca ako nutnej súčasti rodiny (rovnako ako i matky) bola zdôrazňovaná - podporou prirodzenej autority rodičov.
čo sa protestanského spôsobu výchovy k náboženstvu a vierovyznaniu týka malých detvákov, nezdá sa mi to celkom až tak zlé, veď podstatný je obsah, pretože rodičia by mohli byť v poho na omši, detváky by nikoho nerušili a tak by omša mohla už konečne byť tým, čím má naozaj byť a pre to treba práve plné sústredenie na ňu a nie sústavné vybiehanie a pod. Takýto rodič isto nie je tak sústredený na obsah omše a inak to neskutočne ruší, sorráč. Inak ešte si spomínam, že kedysi sa to priamo v kat.-kostoloch riešilo i tak, že decká boli skoncentrované do lavíc celkom vpredu, aby teda videli a väčšinou starší, či kostolník na nedohliadal. Občas si ich všimol aj kňaz a po omši im vyčistil žalúdky, keď boli rušiví. Ale to asi dnes takto nemá byť...

práve v tej výchove vidím, okrem iného, hádam asi najlepší spôsob ako aj pripravovať budúce generácie na manželstvo a rodičovstvo, čo je veľmi dôležité, okrem vzorov, ktoré dokazujú, že sa tak žiť preda len dá...

Judith

jarmok

Odoslaný - 03 september 2011 :  12:28:19  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
citácia:
a aké sú to dôvody, skús sformulovať

Pôvodne zaslal juja - 02 september 2011 :  12:44:45

Nedeľa je deň Panov a deti treba od malička privadzať k Bohu. Viem že je to križ, ked su neposedne, ale od 4-5 rokov už pekne sedia. Aj my sme počuli rozne pripomienky ale chodili sme s detmi do kostola a aj cez týžden. Vysvetlovali sme im primerane veku.Ked budu niekde odložene kedy sa zisti že už možu ist na sv.omsu, ked pojdu do skoly? a budu chciet ist? Koho vyrušuju deti nech ide na omšu kde nie je vela deti. Ved aj deti su sučastou Cirkvi.

radar

Odoslaný - 03 september 2011 :  13:23:08  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Nedeľa je deň Panov a deti treba od malička privadzať k Bohu. Viem že je to križ, ked su neposedne, ale od 4-5 rokov už pekne sedia. Aj my sme počuli rozne pripomienky ale chodili sme s detmi do kostola a aj cez týžden. Vysvetlovali sme im primerane veku.Ked budu niekde odložene kedy sa zisti že už možu ist na sv.omsu, ked pojdu do skoly? a budu chciet ist? Koho vyrušuju deti nech ide na omšu kde nie je vela deti. Ved aj deti su sučastou Cirkvi.

myslim, ze v tomto ma jarmok pravdu.Snad okrem pripadov, kedy deti naozaj vazne narusia priebeh bohosluzieb, vtedy treba ist von.
ja som niekde citala, u nejakeho svateho, ale uz presne neviem kde, ze aj uplne male deti dostavaju od Boha velke milosti pri sv. omsi. Cize tiez sa prihovaram za to, neodkladat ich a ist trebars na tu omsu, kde je ich menej.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Ozaj je to také zlé s RKC v Europe? Téma Next Topic: Krestan a neplodnost  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06