Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Ohovaranie, osocovanie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Strana Magnificat Slovakia strana ľudí dobrej vôle Téma Next Topic: čo si myslíte o danom výroku?
Strana: z 3

Rafael

Stav: offline

Odoslaný - 07 september 2011 :  10:11:05  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Tornero,

pytal som sa ci sa rad nechavate prosit.
Dakujem za odpoved, ktoru ste dali: qui tacit, consentire videtur.

================================================

baranok,

toto ma zaujalo: (pisete:)

Ako jednu z alternatív vidím v to, že by sa malo vrátiť ku kvalite a zavrhnúť ako kľúčový parameter kvantitu.

preco iba ako jednu z alternativ? Dalsie alternativy zneju ako napriklad?

Navrat ku parametrom kvality sa predsa musi tykat i Vas, ak chcete byt v zhode sam so sebou, vsak?
Ze by sa malo vratit ku kvalite, znamena, ze samotny Vas vyrok v tomto zneni je vlastne iba zbytocnou vetou (kvantitou).
Da sa to napravit dalsim Vasim pokusom. Takze o akom navrate k akej kvalite vlastne hovorite?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 17 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Odoslaný - 07 september 2011 :  14:15:56  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
Radar,

pokusim sa Vam stručne vysvetlit pojmy.
1.Ohovaranie a osočovanie dava KKC do prehrešku voči pravde:
"III.Previnenia proti pravde
2479 Ohováranie a osočovanie ničia dobré meno a česť blížneho. Česť je totiž spoločenské svedectvo o ľudskej dôstojnosti a každý má prirodzené právo na česť svojho mena, na svoju dobrú povesť a na úctu.(1753) Preto ohováranie a osočovanie narúša čnosť spravodlivosti a lásky."

2.Ohovaranie, osočovanie:
-vymyslene chyby roznášať
-chyby skutočné preháňať
-upierať skutočné prednosti

3.Na cti utrhanie:
-hovoriť pravdu nešetrným /bez lásky/ spôsobom
-bez dostatočnej príčiny

4.Môžem hovoriť o skutočných chybách blížneho ak mam dostatočnu pričinu a je to šetrným spôsobom -s láskou.

Pokoj a dobro medzi nami.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Odoslaný - 07 september 2011 :  14:40:00  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
jarmok, odporúčam vám ešte raz prečítať si príspevky od užívateľky radar. Reálne ju nemáte o čom poučovať, pretože vaše tvrdenie o tejto veci nie je v rozpore s tým jej tvrdením.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 07 september 2011 :  16:23:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
jarmok, odporúčam vám ešte raz prečítať si príspevky od užívateľky radar. Reálne ju nemáte o čom poučovať, pretože vaše tvrdenie o tejto veci nie je v rozpore s tým jej tvrdením.

Pôvodne zaslal mortinia - 07 september 2011 :  14:40:00

Radar:
Chyby blížneho znamená niečo podstatne iné, ako vymyslené chyby blížneho. Ak by skutočne malo znamenať, že v tomto prípade Rarachove mravouky vysvetľujú katechizmovú poučku, bez takéhoto vysvetlenia by samotný katechizmus bol značne nepresný a zavádzajúci (je podstatný rozdiel, či sa hovorí o chybách druhého človeka, alebo o vymyslených chybách druhého človeka. Vymyslené chyby druhého človeka totiž v skutočnosti nie sú chybami druhého človeka).

Jarmok:
2.Ohovaranie, osočovanie:
-vymyslene chyby roznášať
-chyby skutočné preháňať
-upierať skutočné prednosti

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Odoslaný - 07 september 2011 :  19:54:38  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:

baranok,

toto ma zaujalo: (pisete:)

Ako jednu z alternatív vidím v to, že by sa malo vrátiť ku kvalite a zavrhnúť ako kľúčový parameter kvantitu.

preco iba ako jednu z alternativ? Dalsie alternativy zneju ako napriklad?

Navrat ku parametrom kvality sa predsa musi tykat i Vas, ak chcete byt v zhode sam so sebou, vsak?
Ze by sa malo vratit ku kvalite, znamena, ze samotny Vas vyrok v tomto zneni je vlastne iba zbytocnou vetou (kvantitou).
Da sa to napravit dalsim Vasim pokusom. Takze o akom navrate k akej kvalite vlastne hovorite?

Pôvodne zaslal Rarach - 07 september 2011 : 10:11:05

Správne, máte pravdu. Jedinou alternatívou je návrat ku kvalite.
Mal som na mysli kňazov. Spomínal som(v mysli) na časy komunizmu, kedy bol tlak na povolania väčší a sito preosievalo viac.

Mimochodom, mojím príspevkom som nemal v úmysle prilievať olej do ohňa, pretože viem, že takéto témy sú ako voda na mlyn pre nevercov.
Môj príspevok súvisel s neudržaním duševného pnutia, nakoľko som v tých časoch bol konfrontovaný s desivou skutočnosťou. A začali sa mi vkrádať do duše myšlienky plné pochybností.

PS. Už som opäť v pohode a fit. :)

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Odoslaný - 07 september 2011 :  20:07:13  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
baranok,

vdaka za odpoved.
Mne Vasa veta evokovala skor doraz na iste suvislosti s tuprebiehajucimi debatami (teraz uz je fuk, ake suvislosti mam na mysli, kedze som neuhadol "co chcel autor povedat").
Prosim Vas pre buducnost, keby bolo mozne Vase vyjadrenia identifikovat s tymi vyznamami, ake v nich sam jakozto ich autor chcete mat vlozene - bolo by to fajn, dakujem.

S poznamkou o preosievani sa da suhlasit.
Akurat ma napada, ze ci sucasnost vlastne tiez nie je preosievanim, a to preosievanim este diabolskejsim a rafinovanejsim, nez predtym, kedy bolo aj menej vnimavym zjavne, kto kde stoji a co chce.

Zivna poda pre nevercov je trpenym vedlajsim efektom, primarnym cielom aj takychto debat je oslovovat open mind katolikov a ludi dobrej vole, ktori chcu pokrocit. Ovocie taketo temy nesu: napriklad, ze medzi tychto primarnych adresatov nepatria ti, ktori tuna komplainuju, ze sa deje ohovaranie a osocovanie.
Co je tiez ista forma preosievania, kto vie citat a uzivat mozgovnu, sam sa moze presvedcovat.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 17 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Odoslaný - 21 september 2011 :  13:03:21  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov

Toto je jeden zo slovenskych "katolickych biskupov".
Promenaduje sa takto denne, verejne, po meste, klericky stav jasne badatelny na prvy pohlad.
Fotene mobilom vcera.

Dve otazky.

Prva: kto je to? (spravna odpoved bude odmenena darcekom: o nutnosti, vyzname a vaznych dovodoch nosenia knazskeho odevu).

Druha: ohovaram, osocujem ci co, ked takto verejne ukazujem, co ma toto spravanie hentoho pana spolocne s vyznavanim viery a priznavanim sa ku Kristovi/Cirkvi ?

Reconquistador

Odoslaný - 21 september 2011 :  13:19:27  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Odpoveď na otázku 1: Zrejme to bude (podľa postavy a vlasov) J. E. Marián Chovanec.

Odpoveď na otázku 2: Nemyslím si, že konáte niečo zlé. Konali by ste, ak by na to nebol dostatočný dôvod, ktorý je tu prinajmenšom jeden - treba upozorniť, že v prípade nutnosti zavolať kňaza (najmä ohľadom posledného pomazania), ten môže byť v prestrojení za civilistu (hoci, keby mi chcel dať posledné pomazanie niekto v civile, bol by som zrejem v riadnom šoku...)

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 16 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 21 september 2011 :  13:47:26  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Myslim, ze odpoved na prvu otazku je mons. Chovanec. Ale to len dedukujem na zaklade informacii ktore mam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Odoslaný - 21 september 2011 :  14:20:52  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Pre zaujímavosť, keďže s aktuálne preberanou témou to má niečo spoločné. Pred pár rokmi šla kolegyňa s kamarátkou do jej okresného mesta na omšu, ktorej sa mal zúčastniť aj biskup. Omeškali však autobus a tak museli stopovať. Boli úspešné, nejaký pán im zastavil, spýtal sa, kde idú a nastúpili. Po príchode do mesta zaparkoval pri kostole, kde auto na prekvapenie dievčat obkľúčili ľudia s kyticami...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 16 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Odoslaný - 21 september 2011 :  15:02:59  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
1. podľa fotky je to na nabreži rieky Nitry v Nitre ale naživo som toho pana ešte nevidel takže len sa priklanam k odpovediam už uvedenym že je to o.biskup Chovanec.
Čo hovoria cirkevne normy:
Kán. 284 - Klerici majú nosiť slušný cirkevný oblek podľa noriem vydaných Konferenciou biskupov a podľa zákonných miestnych zvykov.
Direktórium o službe a živote kňazov „Dives Ecclesia“: „... odev, ak to nie je sutana, sa má odlišovať od odevu laikov a má byť v súlade s dôstojnosťou a svätosťou úradu. …“
2. tvrda realita

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 21 september 2011 :  16:24:38  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
z uvedeneho kanonu a citacie mi nevyplyva ci je to tak dane pri kazdej priletitosti na verejnosti alebo ci existuju nejake vynimky napr. sukromna prechadzka parkom ci sukromne sportovanie. Ako nepochybujem ze aj v takych pripadoch by mala byt po ruke povinna vybava :)
z uvedeneho kanonu a citacie mi nevyplyva ci je to tak dane pri kazdej priletitosti na verejnosti alebo ci existuju nejake vynimky napr. sukromna prechadzka parkom ci sukromne sportovanie. Ako nepochybujem ze aj v takych pripadoch by mala byt po ruke povinna vybava :)

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Odoslaný - 30 september 2011 :  08:21:40  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
http://cs.gloria.tv/?media=77907

ucme sa aj my od patra Pia.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Odoslaný - 02 október 2011 :  16:38:13  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
To Rarach

či robíš niečo dobré alebo zlé je dané tvojim úmyslom.

Ak touto fotkou cheš aby sa znevážil biskup Katolíckej cirkvi tak robíš zle a hriešne. Tiež ak úmyselne smeruješ k tomu aby si ostatní urobili záver že tento biskup je nehodný.

Ak touto fotkou chceš vyzdvihnúť niektoré skutky o. biskupa, napr že ide apoštolovať aj do miest kde by ho v klericko odeve nevpustili je to od teba chválihodné.

Ako vo všetkom vždy rozhoduje úmysel.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 03 október 2011 :  11:43:52  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal tornero - 30 september 2011 :  08:21:40

aj knazi by sa mohli ucit...kolko knazov si dnes toto dovoli?
radsej su za kazdych okolnosti mili, a to tak, ze cloveku aj hriech schvaluju, len aby si ho nerozhnevali a neprestal chodit do kostola

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Odoslaný - 03 október 2011 :  16:10:00  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal tornero - 30 september 2011 :  08:21:40

aj knazi by sa mohli ucit...kolko knazov si dnes toto dovoli?
radsej su za kazdych okolnosti mili, a to tak, ze cloveku aj hriech schvaluju, len aby si ho nerozhnevali a neprestal chodit do kostola

Pôvodne zaslal janka - 03 október 2011 :  11:43:52

janka, aj ste si to video kukli celé?? Point je v tom, že na kňazov ani biskupov nemáme nič zlé hovoriť.
a btw - nemôžete hádzať všetkých knazov do jedného vreca. Keby som ja došla za našim dekanom s takým obrázkom pána, kt. je sfotený odzadu, ani mu nevidno tvár a tvrdila by som mu, že je to biskup a spustila by som k tomu kritiku, tiež by som dostala po hlave.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Odoslaný - 03 október 2011 :  20:45:43  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
Ako by ste postupovali keby vam knaz vo sv.spovedi povedal ze mozte pouzivat antikoncepciu./stalo sa to mojej manzelke/.

Lucia

Odoslaný - 03 október 2011 :  21:06:54  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
Ako by ste postupovali keby vam knaz vo sv.spovedi povedal ze mozte pouzivat antikoncepciu./stalo sa to mojej manzelke/.

Pôvodne zaslal jarmok - 03 október 2011 :  20:45:43

Zmenila by som spovednika.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 03 október 2011 :  21:10:43  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
no to z jedneho pohladu je super. ale vzhladom na to že za radenie použitia antikoncepcie je exkomunikacia, čo v pripade knaza znamena zakaz vykonavania omší, by som to riešil aj asi inde.

ale takisto je dôležité za akých okolností jej to bolo povedané.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 03 október 2011 :  21:14:37  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
no to z jedneho pohladu je super. ale vzhladom na to že za radenie použitia antikoncepcie je exkomunikacia, čo v pripade knaza znamena zakaz vykonavania omší, by som to riešil aj asi inde.

Pôvodne zaslal Ales - 03 október 2011 :  21:10:43

Mate pravdu Ales, je potrebne upozornit nadriadenych v takomto pripade.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Odoslaný - 03 október 2011 :  21:29:31  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

no ale tu ide o to, že vaša manželka sa ho to vôbec pýtala - teda už možno uvažovala nad požívaním antikoncepcie.. hm..
Je to dosť zvláštna rada, ja vašu manželku nepoznám, možno ju musí brať zo zdravotných dôvodov..

ak nie zo zdravotných dôvodov -
viete - ad impossibilia nemo tenetur - Boh neukladá nemožné..
prvá možnosť je zdržanlivosť = sebavýchova
druhá možnosť - Podla tých mojich knižek - dokumenty magistéria ponúkajú na tento problém princíp graduality - zjednodušene - čím viac by sa manželia proste mali (nemusia, ale mali) celkovým životom zintenzívňovať duchovný život.
Tento princíp je len jeden z možností...
Ďalšou možnosťou, ak by manželia chceli byť zdržanliví a viac sa Bohu približovať, ale nejak sa im nedarí, prichádza do úvahy aj tzv. plánované rodičovstvo - teda rátanie plodných dní.

a len tak bokom - ak by bol manžel násilník - čo myslím, že nie ste, vtedy nemožeme hovoriť o nedovolenej HAK.

a tak nejak súhlasím s Luciou, asi by som aj ja zmenila spovedníka, ak by mi niečo také povedal.. heh

Každopádne, do vášho života sa vam nebudem montovať, iba uádzam, čo mi o tom píšu knihy.. Robte, ako uvážite za vhodné, len nehrešte prosím

mortinia

Odoslaný - 03 október 2011 :  21:36:01  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Lucia - 03 október 2011 :  21:14:37

no moment, ved ešte nevieme, načo jarmokova manželka chcela používať tú antikoncepciu. Hlavne chladnú hlavu do riešenia!

Mato

Odoslaný - 04 október 2011 :  00:12:54  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Ak touto fotkou chceš vyzdvihnúť niektoré skutky o. biskupa, napr že ide apoštolovať aj do miest kde by ho v klericko odeve nevpustili je to od teba chválihodné.

Pôvodne zaslal misionar3 - 02 október 2011 :  16:38:13

A to je napriklad kde?

Lucia

Odoslaný - 04 október 2011 :  00:37:12  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal misionar3 - 02 október 2011 :  16:38:13

A to je napriklad kde?

Pôvodne zaslal Mato - 04 október 2011 :  00:12:54

...noo, pred x rokmi by ho nevpustili na UV KSS.

Frederik

Odoslaný - 04 október 2011 :  01:36:54  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:

V prvom rade by ma zaujimalo,preco tu antikoncepciu manzelka uziva-ono samotne taketo vyhlasenie je zavadzajuce. . .

Ked sa povie "antikoncepcia",okamzite tu kazdy cita "hriech".Pritom zenam sa tieto lieky predpisuju napr.ak je treba upravit menstruacny cyklus,alebo pri roznych hormonalnych poruchach-co byva u zien pomerne casty problem-pri takejto liecbe sa pouzivaju niektore antikoncepcne lieky predpisane endokrinologom,nie gynekologom. . .
Takze-pokial by slo o nieco z toho,je len prirodzene,ze knaz s tym nemoze mat problem. . .

citácia:
ale vzhladom na to že za radenie použitia antikoncepcie je exkomunikacia, čo v pripade knaza znamena zakaz vykonavania omší, by som to riešil aj asi inde.

ale takisto je dôležité za akých okolností jej to bolo povedané.

Ale samozrejme-aj to je dolezite,lenze az na druhom mieste-vid.citat. . .
Asi neviem citat-ale kde jarmok napisal,ze ten knaz jeho zene "radil" pouzit antikoncepciu??? To si si tam vsunul ty sam od seba-a ako obycajne-okamzite sa toho niekto chytil. . .
citácia:

Pôvodne zaslal Lucia - 03 október 2011 :  21:14:37

S prepacenim-prd o tom vsetkom viete,no to vam nebrani zvoleja vyrieknut ortiel. . . "Velebnosti,ne ze bych bonzovala,ale hlasit se to musi." . . .

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Strana Magnificat Slovakia strana ľudí dobrej vôle Téma Next Topic: čo si myslíte o danom výroku?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06