Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Zeny, nepodriadujte sa svojim muzom...
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Bit ci nebit ? Téma Next Topic: Co je to ultrakatolicismus?
Strana: z 7

Mato

Stav: offline

Odoslaný - 21 august 2011 :  23:02:28  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Papezsky kazatel, kapucin fr. Raniero Cantalamessa v svojej kazni venovanej pasazi od sv. Pavla (Ef 5,21-32), ktora obsahuje aj verse, ktore dlhe roky znervoznovali feministky, konkretne "(podriadujte sa jedni druhym...)Ženy svojim mužom ako Pánovi" (Ef 5,22). Podla toho, co nam o tejto kazni prinasa spravodajska agentura Zenit fr. Cantalamessa nema ziaden problem so slovami sv. Pavla, ktorymi muzom odporuca milovat svoje manzelky "Toto je dobre". Hacikom pre papezskeho kazatela je to, ze sv. Pavol tiez odporuca zenam podriadit sa svojim muzom a toto sa v spolocnosti, ktora si je silne (a spravne) vedoma rovnosti pohlavi, javi ako neprijatelne .

Dalej potom vysvetluje, ze tuto pasaz nesmieme citat doslovne, lebo v tomto bol sv. Pavol ciastocne ovplyvneny mentalitou svojej doby. Riesenie tohoto problemu potom ponuka tym, ze vysvetluje, ze apostol tym myslel, ze manzelia sa maju milovat a podriadovat jeden druhemu navzajom.

Tento jeho zaver v podstate iba opakuje ucenie JP II v jeho liste Mulieris dignitatem kde v bode 24 hovori:
" Vie totiž, že tento poriadok, ktorý bol hlboko zakorenený vo vtedajšom zvyku a náboženskej tradícii, sa musí chápať a uskutočňovať novým spôsobom: ako "vzájomné poddanie v bázni Kristovej" (porov. Ef 5,21), a to tým viac, že muž sa nazýva "hlavou" ženy, tak ako Kristus je hlavou Cirkvi, a on "vydal za ňu seba samého" (Ef 5,25), a vydať za ňu seba samého značí dať aj vlastný život. Kým vo vzťahu Kristus-Cirkev toto "poddanie" sa týka iba Cirkvi, vo vzťahu muž-žena toto "poddanie" nie je jednostranné, ale vzájomné!...
Listy apoštolov sú adresované ľuďom, ktorí žili v prostredí toho istého spôsobu myslenia a konania. Kristova "novosť" je faktom, tvorí jednoznačný obsah evanjeliového posolstva a je ovocím vykúpenia.
Súčasne však to vedomie, že v manželstve jestvuje vzájomné "poddanie manželov v bázni Kristovej", a nie iba "poddanie" ženy mužovi, si musí postupne raziť cestu v srdciach, vo svedomiach, v konaní, v obyčajoch. Je to výzva, ktorá sa odvtedy vzťahuje na všetky nastávajúce pokolenia, výzva, ktorú musia ľudia uskutočňovať stále znova...
Všetky dôvody pre "poddanie" ženy mužovi v manželstve musia byť interpretované v zmysle vzájomného poddania sa oboch v bázni Kristovej.
"

takto formulovane to potom ide celkom hladko s modernizmom (a feminizmom), ktory by rad zrusil monarchisticku strukturu tradicnych institucii. Rodina, podobne ako spolocnost musi prejst "uzdravovacim procesom" evolucie, prec od monarchie smerom k samosprave. Za zaidnych okolnosti sa ale zena nesmie podriadit svojmu manzelovi, lebo by to bolo porusenim rovnosti pohlavi.

----------------------

Tridentsky katechizmus nam o danom probleme hovori:

Pravdepodobne pod vplyvom pocinajuceho hlasu feminizmu papez Lev XIII vo svojej encyklike Arcanum divinae sapientiae (10.2.1880) potvrdil toto starobile ucenie:
"Manzel je vodcom rodiny a hlavou manzelky. Manzelka, pretoze je telom z jeho tela a kost z jeho kosti musi byt svojmu muzovi podriadena a musi ho posluchat. Avsak nie ako sluha, ale ako spolocnik....

V encyklike Casti connubi z 31.12.1930, papez Pius XI varuje pred "ucitelmi bludu, ktori perom, alebo slovom zatemnuju jas manzelskej vernosti a cistoty, lahko otriasaju aj dovernou a uctyhodnou poslusnostou manzelky k manzelovi." (75) Dalej hovori, ze "musi zostat nedotknute podstatne usporiadanie rodiny, pretoze to bolo zriadene autoritou a mudrostou Bozou a teda autoritou vyssou ako je ludska a preto nemoze byt zmenena statnymi organmi alebo nazormi sukromnych osob."(78)

Podobne hovori aj Pius XII v svojej reci k novomanzelom, ktora bola publikovana 10.9.1941 v casopise The Woman in the Modern World. Hovoril im "ste si rovni v dostojnosti, ale tato rovnost nezabranuje hierarchickemu usporiadaniu, ktore ustanovuje muza ako hlavu a zenu ako jemu podriadenu. Tato hierarchia je nie len potrebna, ale nevyhnutna pre jendotu a stastie. Katolicky muzi a zeny maju povinnost bojovat proti meniacim sa spolocenskym podmienkam, ktore podkopavaju hierarchiu v rodine.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12051  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 05 august 2022 Upozorniť moderátora 

Lucia

Odoslaný - 22 august 2011 :  02:26:56  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Jasne - zena ma byt podriadena muzovi, nakoniec bola stvorená z dôvodu Adamovej potreby spoločnosti, vsakano.

Sv. Pavol píše, že žena má byť podriadená mužovi, tak ako je muž podriadený Kristovi,ale poznamenáva, že muž musí chrániť a milovať svoju manželku. V tejto podriadenosti sa nemyslí na menejcennosť ženy, pretože pred Bohom sú si muž a žena rovní a taktiež majú rovnakú dôstojnosť. Úloha muža je prvenstvo v manželstve. Muž je ten, ktorý chráni česť rodiny, usmerňuje rodinu a vo vzťahu s externým prostredím ju prezentuje. Ako príklad slúži úloha a poslanie Sv. Jozefa, ktorého si Boh používal pre ochranu dieťaťa a Márie. Jozef berie Máriu v požehnanom stave do Betlehemu; jemu Boh povedal, že má vziať matku s dieťaťom a utiecť pred Herodesom do Egypta. Taktiež po Herodesovej smrti Boh hovorí Jozefovi, aby vzal so sebou matku a dieťa a šiel späť do izraelskej krajiny. Jozef tu vystupuje ako jednoznačný vodca rodiny.

http://www.godzone.sk/c/document_library/get_file?p_l_id=222966&folderId=222974&name=DLFE-1702.pdf

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 22 august 2011 :  13:39:17  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
"tato rovnost nezabranuje hierarchickemu usporiadaniu, ktore ustanovuje muza ako hlavu a zenu ako jemu podriadenu."

preco sa vyzaduje od krestanskej rodiny hierarchicke usporiadanie?

v hierarchickom (vertikalnom) systeme je bezne ze vyssie postaveny (nadriadeny) clen ma viac pravomoci nez nizsie postaveny (podriadeny) - ako sa to premieta do rodiny? co take moze muz co zena nemoze?

Pôvodne zaslal guest636 - 22 august 2011 :  07:01:23

... v Biblii sa pise o zene ako o slabsej nadobe...
Jej postavenie bolo od začiatku také, že bola podriadená mužovi, pretože Stvoriteľ ju stvoril následne po mužovi, podľa mužovej potreby a kvôli mužovi. Tak sa to stalo, pretože si Boh presne prial, aby postavenie ženy v manželstve bolo postavením poddania sa, závislosti a pomoci. Je slabšia, čo sa týka fyzickej sily, je slabšia aj ohľadne duševnej sily, vôle a emocii...

....muz je povolaný byť hlavou svojej manželky najma v oblasti ich duchovného života. Nesie zodpovednosť za to, aby sa jeho manželka mala "duchovne dobre"...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 22 august 2011 :  13:49:45  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
možno bude vhodné si lepšie pozrieť túto stránku: http://www.kbs.sk/?cid=1117279258 a nájde sa odpoveď ako to je...
III.EVA - MÁRIA - 2. "On bude nad tebou vládnuť"

ale na túto tému tu už nie raz prebehli horúce dišputy... tiež by si trebalo tie stránky vyhľadať

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 22 august 2011 :  13:57:40  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:

..., je slabšia aj ohľadne duševnej sily, vôle a emócií...

Pôvodne zaslal Lucia - 22 august 2011 :  13:39:17

s týmto by som isto nesúhlasila, pretože sú to kvality, ktorých sila sa neodvodzuje od pohlavia...

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 22 august 2011 :  14:05:53  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
možno bude vhodné si lepšie pozrieť túto stránku: http://www.kbs.sk/?cid=1117279258 a nájde sa odpoveď ako to je

Juja, ved tento dokument spominam v prvom prispevku...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12051  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 05 august 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 22 august 2011 :  14:17:07  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
au, sorráč, nevšimla som si...

Judith

mortinia

Odoslaný - 22 august 2011 :  16:40:27  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:

... v Biblii sa pise o zene ako o slabsej nadobe...
Jej postavenie bolo od začiatku také, že bola podriadená mužovi, pretože Stvoriteľ ju stvoril následne po mužovi, podľa mužovej potreby a kvôli mužovi. Tak sa to stalo, pretože si Boh presne prial, aby postavenie ženy v manželstve bolo postavením poddania sa, závislosti a pomoci. Je slabšia, čo sa týka fyzickej sily, je slabšia aj ohľadne duševnej sily, vôle a emocii...

....muz je povolaný byť hlavou svojej manželky najma v oblasti ich duchovného života. Nesie zodpovednosť za to, aby sa jeho manželka mala "duchovne dobre"...

Pôvodne zaslal Lucia - 22 august 2011 :  13:39:17

Lucia, ja mám zato, že ženy sú len fyzicky slabšie - je to tak, pretože sú poväčšine naozaj fyzicky slabšie ako chlapi, máme inú zostavu tela..
manželia sú si rovnocennými partnermi - chlap je hlavou rodiny, ale krkom mu často hýbe žena To by sa muselo jednať o fakt nejaký submisívny typ ženy, aby sa vo všetkom podriadila mužovi..
Manželia by sa mali rešpektovať a vážiť si jeden druhého, hoci jeden je fyzicky zdatnejší a druhý je menej zdatný.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 22 august 2011 :  20:40:31  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Podobne hovori aj Pius XII v svojej reci k novomanzelom, ktora bola publikovana 10.9.1941 v casopise The Woman in the Modern World. Hovoril im "ste si rovni v dostojnosti, ale tato rovnost nezabranuje hierarchickemu usporiadaniu, ktore ustanovuje muza ako hlavu a zenu ako jemu podriadenu. Tato hierarchia je nie len potrebna, ale nevyhnutna pre jendotu a stastie. Katolicky muzi a zeny maju povinnost bojovat proti meniacim sa spolocenskym podmienkam, ktore podkopavaju hierarchiu v rodine.

Pôvodne zaslal Mato - 21 august 2011 :  23:02:28

s tymto suhlasim
hierarchia neznamena, ze niekto, kto je na jej cele je viac a kto je nizsie, je menej
vsetci su si rovni, ale maju len rozdielne ulohy, "vacsie" ci "mensie", ale rovnako dolezite...keby robil kazdy vsetko alebo len co chce, bol by zmatok
takto ma hlava rodiny nejake ulohy, matka i deti
zoberiem si taky priklad zo zivota...napr. take upratovacky v skole...su v hierarchii na poslednom mieste, clovek si povie, ze upratovacka-nic moc...ale keby jej tam nebolo, skolu by mohli do mesiaca zavriet, koli spine
tak je to aj v rodine...niekomu sa zda podradne nebyt hlavou, ale "len" posluchat...ked su vsak zena muza poslucha, robi obrovsky kus prace pre celu rodinu, pre jej pokoj, pretoze deti sa naucia respektovat autoritu, ked vidia priklad matky, co im velmi ulahci dalsi zivot a idu do dospelosti spravne pripraveni a nakoniec sa aj z tohto ovocia tesia samotni rodicia

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 01 október 2011 :  11:53:45  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Mortinia v inej pralelnej teme napisala:
citácia:

podľa vás má teda v ustanovení 1135 CIC vadu?? Lebo pokiaľ nemá vadu, znamená to, že dokumenty po II VK neuznávate.. a to ste sa sťažovali, že vás tu osočujeme..

Pôvodne zaslal mortinia - 01 október 2011 :  01:20:37

Sv. pismo nam hovori:
- Ale chcem, aby ste vedeli, že hlavou každého muža je Kristus, hlavou ženy je muž a hlavou Krista Boh. 1 Kor 11,3

- a podriaďujte sa jedni druhým v bázni pred Kristom. Ženy svojim mužom ako Pánovi, lebo muž je hlavou ženy, ako je aj Kristus hlavou Cirkvi, on, Spasiteľ tela. Ale ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom. Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu. Ef 5,21-25

- Podobne ženy nech sa podriaďujú svojim mužom, aby aj tých, čo neveria slovu, bez slova získal život ich žien, 1Pt 3,1

- mladé ženy nech priúčajú múdrosti, aby mali rady svojich mužov, milovali deti, aby boli rozumné, cudné, starostlivé o dom, dobrotivé, podriadené svojim mužom, aby sa nehanobilo Božie slovo. Tit 2,4-5

Sv. Augustinn hovori "Muž jest hlavou rodiny, žena však zrovna tělem. Jako tělo poslouchá hlavy, tak má žena poslouchati muže."

Cirkevny otcovia ale hovorili aj toto "Velikou hanbou však jest ne pro ženu, ale pro muže, jest-li muž se utíká k bití a ranám. Takový muž se podobá divokému zvířeti. (Sv. Ghrys.)"

Tridentsky katechizmus nam o danom probleme hovori:

Papez Lev XIII vo svojej encyklike Arcanum divinae sapientiae (10.2.1880) potvrdzuje toto starobile ucenie:
"Manzel je vodcom rodiny a hlavou manzelky. Manzelka, pretoze je telom z jeho tela a kost z jeho kosti musi byt svojmu muzovi podriadena a musi ho posluchat. Avsak nie ako sluha, ale ako spolocnicka, aby totiz tej poslusnosti, ktoru zena preukazuje muzovi nechybala vaznost a dostojnost.

V encyklike Casti connubi z 31.12.1930, papez Pius XI varuje pred "ucitelmi bludu, ktori perom, alebo slovom zatemnuju jas manzelskej vernosti a cistoty, lahko otriasaju aj dovernou a uctyhodnou poslusnostou manzelky k manzelovi." (75) Dalej hovori, ze "musi zostat nedotknute podstatne usporiadanie rodiny, pretoze to bolo zriadene autoritou a mudrostou Bozou a teda autoritou vyssou ako je ludska a preto nemoze byt zmenena statnymi organmi alebo nazormi sukromnych osob."(78)

----
Naproti tomu aktualne platny CIC hovori
Kán. 1135 - Obidvaja manželia majú rovnakú povinnosť a rovnaké právo vo všetkom, čo súvisí so spoločenstvom manželského života.

-----

Co myslite Vy, ma toto ustanovenie CIC vadu? Lebo pokial nema, skuste mi ho dat do suladu s vyssie napisanym, pokial ma, znamena to, ze CIC neuznavate...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12051  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 05 august 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 01 október 2011 :  13:54:35  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
existuje tretia moznost. Kan. Nie je ani v rozpore ani neni vadny. A sice vyjadruje sa k niecomu inemu. Preto bol de facto nevhodne citovany. Resp. Jeho vyklad nie je jednoznacny a preto bol sice dobre citovany ale zle vysvetleny.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 01 október 2011 :  15:27:02  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
No ano, takato moznost existuje. Len k comu sa teda vyjadruje?

mortinia

Odoslaný - 01 október 2011 :  19:19:50  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
ou, nejak ste preskočili do ďalšej témy..

NO dobre dobre maťo - prečo vy neviete odpovedať ano alebo nie?

trpí teda podľa vášho subjektívneho názoru CIC v cit. ustanovení vadou??
Pretože ja mám zato, že CIC je absolútne v poriadku.

a ďalšia otázočka, na kt. som nedostala odpoveď. Tu mi stačí, že napíšete:
- donutim manželku obuť tenisky a ideme do hôr
- ok - ideme teda k moru
- kompromis, na týžden k moru, na týžden do hôr, prípadne - toto leto do hôr, buduce leto k moru

(opakujem, je to iba príklad, ale aj takéto veci musia manželia riešiť nie? a predpokladajme, že chcete mať pokojné manželstvo)

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 01 október 2011 :  20:31:08  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Lebo nie som vseveduci.

citácia:

V tom pripade sa mylili vsetci ti vyssie citovani. Alebo ak nie, tak mi to prosim dajte volajako do suladu, lebo nech to otacam ako chcem, napasovat to tam neviem.

citácia:

Pôvodne zaslal mortinia - 01 október 2011 :  19:19:50

Vidno, ze ste slobodna, ked sa pytate taketo naivnosti...

mortinia

Odoslaný - 01 október 2011 :  21:06:05  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Lebo nie som vseveduci.

citácia:

V tom pripade sa mylili vsetci ti vyssie citovani. Alebo ak nie, tak mi to prosim dajte volajako do suladu, lebo nech to otacam ako chcem, napasovat to tam neviem.

citácia:

Vidno, ze ste slobodna, ked sa pytate taketo naivnosti...

Pôvodne zaslal Mato - 01 október 2011 :  20:31:08

ved ja viem, že nie ste odborník na cirkevne a kanonicke pravo - ja som sa pýtala na váš subjektívny názor - ani od vás neočakávam odbornú odpoveď, iba subj. názor.
ja vam nič nebudem davať do suladu, lebo ja tvrdím, že cic je v poriadku a to zachovávam všetkú úctu voči sv. Augustínovi, pápežom etc.
tu neide o to, či som slobodná alebo nie - to je tak ťažko jednoznačne odpovedať? no viete čo?? opýtajte sa ma manželky - potom dajte vedieť

Mato

Odoslaný - 01 október 2011 :  21:45:56  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
To sa mi na Vas paci, CIC je uplne v sulade s ucenim predchadzajucich citovanych papezov, hoci to tak nevyzera, lebo medved a hotovo. A mate po probleme... Stastny to zivot.

Ide o to, lebo take otazky moze polozit len slobodna naivka. Dalsiu otazku ocakavam ci mam radsej otecka, alebo mamicku, to je ta ista kategoria...

mortinia

Odoslaný - 01 október 2011 :  22:05:45  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
To sa mi na Vas paci, CIC je uplne v sulade s ucenim predchadzajucich citovanych papezov, hoci to tak nevyzera, lebo medved a hotovo. A mate po probleme... Stastny to zivot.

Ide o to, lebo take otazky moze polozit len slobodna naivka. Dalsiu otazku ocakavam ci mam radsej otecka, alebo mamicku, to je ta ista kategoria...

Pôvodne zaslal Mato - 01 október 2011 :  21:45:56

maťo maťo.. haha aj vy sa ma snažíte uraziť?? Ja mam iba 25 rokov, do vydaja času dosť.
ale vy vôbec neodpovedáte na otázky.. nechápem prečo sa vyhýbate odpovedi.. odpovedáte otázkou alebo vyskakujete.. no radšej to už necháme tak, lebo vidím, že odpovede sa nedočkám.

Ales

Odoslaný - 01 október 2011 :  22:38:37  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
o

v poriadku ako v poriadku, je len nejjednoznačne napisany, takže pripušťa rôzne výklady.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 01 október 2011 :  22:43:13  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal Mato - 01 október 2011 :  21:45:56

suhlas. aj tu "rovnocennosť" obhajuju ludia skor taki "pyšní" ktorí maju problem sa prodriadiť.

ale na to že sa stale točíme okolo toho istého, stale všetci "rovnocenni" si nevšímaju dodatok "že muž ma byť podriadený Kristovi". Pokiaľ som podriadený Kristovi, tak to čo píše Mortinia aj ostatní je irelevantné.

Ales

Odoslaný - 01 október 2011 :  22:45:24  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
Ja mam iba 25 rokov, do vydaja času dosť.

Pôvodne zaslal mortinia - 01 október 2011 :  22:05:45

pri tvojich nazoroch to potrva minimlane dalších 25 ....minimalne

mortinia

Odoslaný - 01 október 2011 :  23:28:06  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
o

v poriadku ako v poriadku, je len nejjednoznačne napisany, takže pripušťa rôzne výklady.

Pôvodne zaslal Ales - 01 október 2011 :  22:38:37

podla mna je napísaný jednoznačne.. zatial som v CIC nenašla nič nejednoznačné. Hoci sa priznám, že procesy v CIC nemám na jednotku preštudované..
oook aleš, kludne si mysli, že som pyšná ja si o sebe nemyslím, že som pyšná, podriadim sa Bohu, aj som sa podriadila, ale nie som si istá, či absolútne a bez výhrad a absolútne vo všetkom počúvnem svojho manžela..
aleš - ak mi praješ byť nasledujúcich 25 rokov nevydatá, tak ďakujem za prianie. Niekedy človeku ludia prajú dobre, inokedy zas nie - neberiem to tragicky a nadhľad mi nechýba ..

rastos

Odoslaný - 01 október 2011 :  23:36:55  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal Ales - 01 október 2011 :  22:45:24

Určite aj oveľa dlhšie Ales, pretože ak stretne len mužov s takými prístupmi, ako vidí tu, to radšej zostane slobodná.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 01 október 2011 :  23:37:28  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
to nebolo prianie. Iba povzdych.

Ales

Odoslaný - 01 október 2011 :  23:40:57  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Ales - 01 október 2011 :  22:45:24

Určite aj oveľa dlhšie Ales, pretože ak stretne len mužov s takými prístupmi, ako vidí tu, to radšej zostane slobodná.

Pôvodne zaslal rastos - 01 október 2011 :  23:36:55

to je mi uplne jasne

Mato

Odoslaný - 02 október 2011 :  07:44:22  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
ale nie som si istá, či absolútne a bez výhrad a absolútne vo všetkom počúvnem svojho manžela..

Pôvodne zaslal mortinia - 01 október 2011 :  23:28:06

Aha, tak tu je pes zakopany, nuz ale co narobime, ked dnesni katolici nepznaju ani zaklady svojho ucenia a potom bojuju prtoi svojim predstavam. Ono totiz to, ze sa ma zena podriadit muzovi je len polovica pravdy. Muz ma povinnost milovat manzelku tak, ako Kristus miluje Cirkev - teda az na smrt.

Muž tedy smí ženě poroučeti, ale jen přívětivě, mírně a uznale. Má povážiti, že žena jest muži úplně rovnocennou. Bůh nestvořil ženu ze hlavy mužovy, poněvadž není vládkyní mužovou; ani z nohou, poněvadž není jeho děvkou nebo otrokyni; nýbrž vzal ji z prostřed těla mužova, poněvadž je mu rovnocenná. Proto volá sv. Ambrož manželovi: „Nejsi pánem, nýbrž manželem; nemáš děvečku, nýbrž manželku. Bůh chce, abys jí nedával pociťovati své převahy." Žena rovněž pro svou slabší přirozenost má nárok na šetrné zacházení s ní. (1. Petr. 3. 7.) Jako příroda údy, které j ou nejslabšími, nejvíce ochránila, tak také žena jakožto slabší v manželství má všecko právo na šetrné zacházení s ní. (Ludv. Leon.) Velikou hanbou však jest ne pro ženu, ale pro muže, jest-li muž se utíká k bití a ranám. Takový muž se podobá divokému zvířeti. (Sv. Ghrys.)
F. Spirago - Katolicky lidopvy katechizmus

tornero

Odoslaný - 02 október 2011 :  09:32:33  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
o

Pôvodne zaslal Ales - 01 október 2011 :  22:38:37

podla mna je napísaný jednoznačne.. zatial som v CIC nenašla nič nejednoznačné. Hoci sa priznám, že procesy v CIC nemám na jednotku preštudované..
oook aleš, kludne si mysli, že som pyšná ja si o sebe nemyslím, že som pyšná, podriadim sa Bohu, aj som sa podriadila, ale nie som si istá, či absolútne a bez výhrad a absolútne vo všetkom počúvnem svojho manžela..
aleš - ak mi praješ byť nasledujúcich 25 rokov nevydatá, tak ďakujem za prianie. Niekedy človeku ludia prajú dobre, inokedy zas nie - neberiem to tragicky a nadhľad mi nechýba ..

Pôvodne zaslal mortinia - 01 október 2011 :  23:28:06

Ano CIC je v poriadku.
Aspon vidite ako vyzera ak sa niekto nekvalifikovany pokusa byt Cirkev uciaca, ked nerozumie uceniu a vykladu KC.
Dokonca aj vas chcu dat do pozicie Cirkvi uciacej... Asi maju z katechizmu trhaci kalendar ako s Biblie protestanti, tak miesta otom kto uci a kto pocuva vobec necitaju.
Keby sa aspon drzali svojho "stareho" ucenia tak by bolo pre muza hanbou aby vo viere zena poucala muza, obvzlast vtedy ak sa niekto deklaruje ako pravy katolik.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 7 Previous Topic: Bit ci nebit ? Téma Next Topic: Co je to ultrakatolicismus?  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06