Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 KKC - drahy experiment... - bocna diskusia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: uctievanie a chvála Téma Next Topic: manzelstvo so zidom.
Strana: z 6

romanh

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  12:05:12  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
Chcel by som sa opytat Raracha, Mata a staremu katechizmu naklonenych a novemu katechizmu zatracujucich.

Zoberme si obdobie ked bol iba stary katechizmus.
Ludia boli nadrilovany odpovede na otazky.
Mali pevnu vieru ?
Ano ?
Skutocne to bola viera ?
Kde su tito nadrilovany veriaci dnes ?
Kde su ?
Kde je ich viera ?
Staci sa mi pozriet na starych ludi v nasej rodine.

Vazeny ci taky, alebo onaky katechizmus.
Viera je milost a dar od Pana.
Nadrilovanim katechizmu vieru neziskame.

Porovnajte teda vieru ludi ktori mali este stary katechizmus - ci im ostala ?
Lebo ak mali iba vedomosti ale nie vieru, potom sa nemame o com bavit.
Lebo ak raz uz niekto spoznal Boha, potom podla Boha aj zije.
Bez rozdielu ci je taky, alebo onaky katechizmus.

Ja poznam starsich ludi co vacsina ani nevie co Pan Jezis povedal v Pisme.

Minule som stretol na dostihovej drahe cca 80 rocneho starceka, ktory mi v skratke povedal cestu spasy od Egypta az po vzkriesenie. len som cumel.
Ale na zaver vysvitlo ze nebol katolik - bol adventista 7 dna ci ako sa volaju.

Vazeny, tento starcek mal mozno vacsiu vieru ako my vsetci dokopy.

O com sa tu vlastne natahujete ?
Aky to ma zmysel.

Rarach tu zasieva len semeno satanovo, plne pochybnosti a lzi.
Len sa vyziva vo svojej vlastnej ziadostivosti a pyche.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  13:00:05  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Chcel by som sa opytat Raracha, Mata a staremu katechizmu naklonenych a novemu katechizmu zatracujucich.

Zoberme si obdobie ked bol iba stary katechizmus.
Ludia boli nadrilovany odpovede na otazky.
Mali pevnu vieru ?
Ano ?
Skutocne to bola viera ?
Kde su tito nadrilovany veriaci dnes ?
Kde su ?
Kde je ich viera ?
...
O com sa tu vlastne natahujete ?
Aky to ma zmysel.


Pôvodne zaslal romanh - 23 júl 2011 :  12:05:12


Romanh, argumentacia ludmi, ktori citali iba stary katechzmus a vieru stratili je lahko demagogicka.

Ja mozem rovnako povedat, ze ked porovnam starych a ludi a dnesnu mladez, tak dnesna mladez ma o svojej viere omnoho povrchnejsie (ak vobec nejake vedomosti) ako vela starsich ludi, ktorych poznam.

Preco ti mladi ludia o tom comu (formalne) veria nic nevedia?

Tento sposob argumentacie je ale pre tuto temu irelevantny.

Odpoved na vasu otazku o com sa tu vlastne natahujeme je lahka - "natahujeme" sa o tom, ze tzv. novy KKC je omnoho horsie spracovany a podany ako stare katechizmy a ze ten, kto chce spoznat katolicku vieru by mal v prvom rade siahnut po starsich katechizmoch a nie po tomto novom. Z toho potom logicky vyvstava otazka, naco bol tento katechizmus vlastne vytvoreny, ked existuje mnozstvo vynikajuco spracovanych katechizmov, ktore su overene aj casom.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  13:30:58  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Maťo - táto dikusia s touto témou súvisí tak, že nie každý, kto je nabiflený všetky alternatívy KKC, je veriaci.

(hádam si nemyslíte, že som sa 3 hodiny rozprávala iba o tomto heh.. )

takže - vyplýva z toho - ludia nevidia blížnemu svojmu do duše. Aj bežne je veľmi ťažké dokázať inému jeho úmysel.
preto - nezajtracujme tých, ktorí neveria - lebo môžu uveriť, nezajtracujem tých, kt. sa nám zdajú ako neveriaci, lebo môžu v srdci túžiť po Bohu, môžu chcieť a mať úmysel prijať ho!

starý katechizmus vraví, že kresťan je len pokrstený (či už vodou alebo krvou)
nový katechizmus vraví, že dvere do cirkvi sú pre každého otvorené, kresťanom sa teda môže stať každý, kto uveril.

Obe formy teda vravia správne, len nový už je otvorený všetkým, nediskriminuje...

Preto - načo komparovať staré a nové vydanie KKC??? Prosím vás pekne!!! Toto od vás Boh chcel? aby ste študovali KKC? ... tak fajn.. Lebo odo mna chcel, aby som zachovávala jeho prikázania a milovala ho...



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

romanh

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  13:43:09  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Chcel by som sa opytat Raracha, Mata a staremu katechizmu naklonenych a novemu katechizmu zatracujucich.

Zoberme si obdobie ked bol iba stary katechizmus.
Ludia boli nadrilovany odpovede na otazky.
Mali pevnu vieru ?
Ano ?
Skutocne to bola viera ?
Kde su tito nadrilovany veriaci dnes ?
Kde su ?
Kde je ich viera ?
...
O com sa tu vlastne natahujete ?
Aky to ma zmysel.


Pôvodne zaslal romanh - 23 júl 2011 :  12:05:12


Romanh, argumentacia ludmi, ktori citali iba stary katechzmus a vieru stratili je lahko demagogicka.

Ja mozem rovnako povedat, ze ked porovnam starych a ludi a dnesnu mladez, tak dnesna mladez ma o svojej viere omnoho povrchnejsie (ak vobec nejake vedomosti) ako vela starsich ludi, ktorych poznam.

Preco ti mladi ludia o tom comu (formalne) veria nic nevedia?

Tento sposob argumentacie je ale pre tuto temu irelevantny.

Odpoved na vasu otazku o com sa tu vlastne natahujeme je lahka - "natahujeme" sa o tom, ze tzv. novy KKC je omnoho horsie spracovany a podany ako stare katechizmy a ze ten, kto chce spoznat katolicku vieru by mal v prvom rade siahnut po starsich katechizmoch a nie po tomto novom. Z toho potom logicky vyvstava otazka, naco bol tento katechizmus vlastne vytvoreny, ked existuje mnozstvo vynikajuco spracovanych katechizmov, ktore su overene aj casom.

Pôvodne zaslal Mato - 23 júl 2011 :  13:00:05



Ale nie Mato,
To iba dokazuje ze ziskat vieru IBA z katechizmu nie je mozne.
A ten kto to vie odrapotat aj o pol noci, ale podla toho nezije nie je krestan.

Ja osobne som si pred rokmi kupil novy katechizmus a zacital som sa don.
Veci ktore som cital mi boli jasne.
Ale predtym mi bolo ohlasovane evanielium a studoval som Pismo.

Tu vsak niekto (Rarach) prezentuje ze zakazat Pismo, lebo staci detsky katechizmus.
To je totalna blbost.

Prvy krestania nemali ziaden katechizmus.
Im bolo OHLASOVANE EVANIELIUM a pravidelne si CITALI PISMO !!!
Toto katolikovi dnes CHYBA.

Mlady clovek dnes moze krizom krazom citat ako stary tak aj novy katechizmus.
Ale pokial mu nieje Evanielium ohlasene nemoze mat vieru, lebo viera je z hlasania a nie z drilovania sa pouciek z katechizmu.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  14:05:17  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Staré katechizmy i KKC sú schválené cirkevnou autoritou, KKC dokonca priamo pápežom. Kto sa tu chce vynášať nad cirkevnú autoritu? Načo je dobrá kritika cirkevnej vrchnosti tu na verejnom fóre??? Zdá sa, že diabol má opäť radosť.

Pozrime sa, čo píše apoštol Pavol: „Prosíme vás, bratia, aby ste si vážili tých, čo pracujú medzi vami, sú vašimi predstavenými v Pánovi a napomínajú vás.“ (1 Sol 5,12)

Komu lepšie vyhovuje starý katechizmus, nech číta starý, komu lepšie KKC, nech číta KKC. Pokiaľ ide o Sväté Písmo, je dobré ho čítať, ale treba ho chápať v súlade s náukou Cirkvi, prezentovanej napr. aj v katechizmoch.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  14:36:50  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
Čítam zo zatajeným dychom, že sa tu na fóre posudzuje ktorý pápež je spasený, ktorý je v pekle.
Potom sa tu rieši, ktorá forma prezentovania náuky(katechizmu)je vhodná ktorá nie.
Teraz sa na fóre rozhoduje, kto sa pustí do neba, komu ostanú dvere od nebeského kráľovstva zatvorené.

Pri všetkej úcte Vážení, keby tu o týchto témach v takomto duchu debatovala navzájom sv. Trojica, ešte by som to bral.
Ale koľko odvahy badať od niektorých diskutujúcich, no ...

Keby som len štipku Vašej odvahy mal, už by sa mi žilo lepšie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Frederik

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  14:55:19  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:
Čítam zo zatajeným dychom, že sa tu na fóre posudzuje ktorý pápež je spasený, ktorý je v pekle.
Potom sa tu rieši, ktorá forma prezentovania náuky(katechizmu)je vhodná ktorá nie.
Teraz sa na fóre rozhoduje, kto sa pustí do neba, komu ostanú dvere od nebeského kráľovstva zatvorené.

Pri všetkej úcte Vážení, keby tu o týchto témach v takomto duchu debatovala navzájom sv. Trojica, ešte by som to bral.
Ale koľko odvahy badať od niektorých diskutujúcich, no ...

Keby som len štipku Vašej odvahy mal, už by sa mi žilo lepšie.

Pôvodne zaslal baránok - 23 júl 2011 :  14:36:50


Ja si nie som celkom isty,ci sa da hovorit o odvahe. . .lebo odvaha je sama o sebe dobra vlastnost. . . Toto tu nema s nou nic spolocne. . .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:15:19  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Chcel by som sa opytat Raracha, Mata a staremu katechizmu naklonenych a novemu katechizmu zatracujucich.

Zoberme si obdobie ked bol iba stary katechizmus.
Ludia boli nadrilovany odpovede na otazky.
Mali pevnu vieru ?
Ano ?
Skutocne to bola viera ?
Kde su tito nadrilovany veriaci dnes ?
Kde su ?
Kde je ich viera ?
Staci sa mi pozriet na starych ludi v nasej rodine.

Vazeny ci taky, alebo onaky katechizmus.
Viera je milost a dar od Pana.
Nadrilovanim katechizmu vieru neziskame.

Porovnajte teda vieru ludi ktori mali este stary katechizmus - ci im ostala ?
Lebo ak mali iba vedomosti ale nie vieru, potom sa nemame o com bavit.
Lebo ak raz uz niekto spoznal Boha, potom podla Boha aj zije.
Bez rozdielu ci je taky, alebo onaky katechizmus.

Ja poznam starsich ludi co vacsina ani nevie co Pan Jezis povedal v Pisme.

Minule som stretol na dostihovej drahe cca 80 rocneho starceka, ktory mi v skratke povedal cestu spasy od Egypta az po vzkriesenie. len som cumel.
Ale na zaver vysvitlo ze nebol katolik - bol adventista 7 dna ci ako sa volaju.

Vazeny, tento starcek mal mozno vacsiu vieru ako my vsetci dokopy.

O com sa tu vlastne natahujete ?
Aky to ma zmysel.

Rarach tu zasieva len semeno satanovo, plne pochybnosti a lzi.
Len sa vyziva vo svojej vlastnej ziadostivosti a pyche.

Pôvodne zaslal romanh - 23 júl 2011 :  12:05:12


starcek poznal Pismo, stary ludia zas Katechizmus
do slovenciny bolo Pismo prelozene pred 150 rokmi?...tak nejak, ak sa nemylim
ti obycajni ludia teda nemali vieru dokym sa nezacalo citat Pismo bezne?
pre spasu je podla Katolickej nauky potrebne verit, co uci Katolicka cirkev, nie ovladat Bibliu naspamat...inak aj v Katechizme su popisane zakladne udalosti z Biblie, takze ti ludia, co ovladali kedysi Katechizmus boli oboznameni aj s Pismom, aj ked nie tak podrobne ako Jehovisti dnes
takze starcek, ak sa nestane Krestanom-katolikom, budu mu jeho vedomosti nanic...a nechapem, preco sa tato Pravda berie ako povysovanie a neviem co este...je to Pravda, ale aj pre dobro a spasu toho starceka!...prave vdaka vsetkym takzvane tolerantnym bude starcek utvrdzovany v tom, ze je na spravnej ceste a tak ho oberate o moznost spasy, lebo ani nezacne premyslat, ze existuje nieco lepsie!...preco mu nechete dopriat, aby sa aj on stretaval s Panom Jezisom v Eucharistii, ale nechavate jeho a inych nekatolikov vo svojom blude v mene falosnej lasky?
taktiez som sa nikde nedocitala, ze Rarach zakazuje citat Pismo...on napisal, ze najprv treba mat prestudovane Katolicke Pravdy a az potom ho zacat citat, lebo sa clovek velmi lahko dostane do bludu, ked si to zacne vysvetlovat sam v domneni, ze mu to hovori Duch Svaty
Duch Svaty o Pravdach veiry poucil apostolov, ktori toto ucenie ucili dalej, ale ako ma osvacovat laikovi rozum pri citani Biblie, ked ucenie Cirkvi ani nepozna?...na ucenie Pravd o Bohu je tu ucitelsky urad Cirkvi, nie kazdy samouk co chyti do ruky Bibliu
takze najprv poznat ucenie Cirkvi a potom chytat do ruk Bibliu!

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:16:54  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Staré katechizmy i KKC sú schválené cirkevnou autoritou, KKC dokonca priamo pápežom. Kto sa tu chce vynášať nad cirkevnú autoritu? Načo je dobrá kritika cirkevnej vrchnosti tu na verejnom fóre??? Zdá sa, že diabol má opäť radosť.


presne tak,kritici si asi neprecitali uvod, kde sa pise, ze KKC je urceny biskupom, knazom, katechetom, pokrocilym laikom. Potom sa cuduju, ze mu nerozumeju. Nech si zvyknu ,ze su tu vyssie menovane skupiny, ktore tomu rozumeju a chapu KKC ako obohacujuci.
V uvode sa tiez pise, ze pre ostatnych su urcene doteraz platne katechizmy, kde je system otazka , odpoved.Z nich sa napr. pripravuju deti na 1. sv. prijimanie, ci birmovku.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:30:04  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
janka
citácia:
taktiez som sa nikde nedocitala,zeRarach zakazuje citat Pismo...on napisal, ze najprv treba mat prestudovane Katolicke Pravdy a az potom ho zacat citat, lebo sa clovek velmi lahko dostane do bludu, ked si to zacne vysvetlovat sam v domneni, ze mu to hovori Duch Svaty

Ja poznam aj take pripady, kedy dany clovek vobec nevedel nic o Bohu a katolickej cirkvi, alebo chapal tieto skutocnosti zle a skreslene a Boh mu povedal,aby vzal Pismo a cital a nie,aby vzal katechizmus a cital Toto sa napr. stalo sv. Augustinovi Dufam Janka, ze sv. Augustina nebudes za to spochybnovat.Ale poznam aj ludi z okolia, ktori sa cez Pismo dostali ku katechizmu
.Chapem o co ide Ele a janke,ale treba si na tychto prikladoch uvedomit, ze to proste ide od pripadu k pripadu. Urcite je zle, ked clovek zostane iba pri Biblii a nenastuduje si katechizmus.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:52:23  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
nemal sv. Augustin za sebou dlhe rozhovory s biskupom, ked dostal zjavenie?
inak aj ja patrim k tym, co sa dostali cez Pismo ku Katechizmu, ale ja som mala aj to stastie, ze som uz bola pokrstena katolicka, takze v tomto som mala vyhodu...ten, co pokrsteny nie je alebo je, ale dostane sa do nejakej sekty sa asi tazko dostane ku Katechizmu a tym padom ku Katolickemu uceniu o Bohu

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  22:18:11  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

presne tak,kritici si asi neprecitali uvod, kde sa pise, ze KKC je urceny biskupom, knazom, katechetom, pokrocilym laikom. Potom sa cuduju, ze mu nerozumeju. Nech si zvyknu ,ze su tu vyssie menovane skupiny, ktore tomu rozumeju a chapu KKC ako obohacujuci.
V uvode sa tiez pise, ze pre ostatnych su urcene doteraz platne katechizmy, kde je system otazka , odpoved.Z nich sa napr. pripravuju deti na 1. sv. prijimanie, ci birmovku.

Pôvodne zaslal radar - 23 júl 2011 :  20:16:54


tak potom nechapem, preco vsetci ti, co sa povazuju za pokrocilych laikov tu na fore odmietli otestovanie otazkami, co maju ovladat prvoprijimajuce deti?...je to pod uroven?...ved i vy ste zacinali s tymto jednoduchym katechizmom, tak co nemate strpenia s nami, co zaciname rovnako?...vsak by ste to mali potom vsetci sypat z rukava a mala by to byt pre vas otazka par minut

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  14:00:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
mortinia: Smrdíte herézou... a pritom ste to Vy, kto iných obviňuje z nekatolíckosti... dúfam, že svoje tvrdenia o tom, kto je členom Cirkvi odvoláte, v opačnom prípade bude jasné, že herézou nie len smrdíte, ale priamo ste heretičkou.


Spochybňovanie významu sviatosti sv. krstu nie je maličkosť!

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  19:54:12




1) v žiadnom prípade nespochybnujem význam sviatosti sv. krstu!!

citácia:
pokiaľ viem, tak pred Božím súdom sa nikto nepreukazuje napr. krstným listom z farského úradu :)


2) nikoho som neobvinila z nekatolíckosti!!

citácia:
Pretože stránka vendee nie je kresťanská stránka.


3) ja a heretička???? no.. už sa zas nahlas smejem...

A popri tom za členov Katolíckej Cirkvi pokladáte baptistov - to je skôr dôvod k plaču

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  21:00:07



Na obranu mortinii treba povedat , ze dnes Cirkev definuje Cirkev ako spolocenstvo Bozieho ludu , do ktoreho skrze nedokonale spolocenstvo s Katolickou Cirkvou patria

1, katolici
2,nekatolicki krestania
3,vyznavaci nekrestanskych nabozenstiev
4, neveriaci , ktori ziju podla svojho svedomia


Takze katolici , ktori sa hlasia k vernosti k pokoncilnej teologickej nauke brzdite , lebo sami priznavate , ze nieco smrdi v state vatikanskom

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  14:14:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
837„Do spoločenstva Cirkvi771 sú naplno včlenení tí, čo majú Kristovho Ducha, a prijímajú celé jej zriadenie a všetky v nej ustanovené prostriedky spásy, a sú v jej viditeľnom organizme spojení s Kristom – ktorý ju spravuje prostredníctvom rímskeho pápeža a biskupov882 –, a to zväzkami vyznania viery, sviatostí a cirkevného vedenia a spoločenstva.815 Ale nespasí sa, hoci je začlenený do Cirkvi, kto nezotrvá v láske, lebo zostáva síce v lone Cirkvi ,telom‘, ale nie ,srdcom‘.“323

838„Cirkev vie, že je z viacerých dôvodov spojená818 s tými, čo sú pokrstení a poctení menom kresťan, ale nevyznávajú úplnú vieru alebo nezachovávajú jednotu spoločenstva pod vedením Petrovho nástupcu.“324 1271 „Veď tí, čo veria v Krista a riadne prijali krst, sú v istom, hoci nedokonalom spoločenstve s Katolíckou cirkvou.“325 S pravoslávnymi cirkvami je toto spoločenstvo také hlboké, „že mu chýba veľmi málo, aby dosiahlo plnosť, ktorá oprávňuje spoločné slávenie Pánovej Eucharistie“.326 1399
Cirkev a nekresťania

839„Napokon aj tí, čo ešte neprijali evanjelium,856 sú rozličným spôsobom zameraní na Boží ľud“:327

Vzťah Cirkvi k židovskému národu. Keď Cirkev, Boží ľud v Novej zmluve, skúma svoje vlastné tajomstvo, objavuje puto, ktoré ho spája so židovským národom;328 63 jeho synovia „boli prví, ku ktorým Pán [náš Boh] prehovoril“.329 Na rozdiel od iných nekresťanských náboženstiev je židovská viera už odpoveďou na Božie zjavenie v Starej zmluve.147 Veď židovský národ čiže potomkovia Izraela, majú „adoptívne synovstvo, slávu, zmluvy, zákonodarstvo, kult, prisľúbenia. Ich sú praotcovia a z nich podľa tela pochádza Kristus“ (Rim 9, 4-5), „lebo Božie dary a povolanie sú neodvolateľné“ (Rim 11, 29).

841Vzťahy Cirkvi k moslimom. „Plán spásy zahŕňa aj tých, čo uznávajú Stvoriteľa, a medzi nimi predovšetkým moslimov, ktorí tvrdia, že sa pridŕžajú Abrahámovej viery a spolu s nami sa klaňajú jedinému, milosrdnému Bohu, ktorý bude v posledný deň súdiť ľudí.“330

842S nekresťanskými náboženstvami spája Cirkev predovšetkým puto spoločného pôvodu a spoločného cieľa ľudského pokolenia:360

„Veď všetky národy tvoria jedno spoločenstvo a majú jeden pôvod, lebo Boh stanovil, aby celé ľudské pokolenie obývalo celý povrch zeme, a majú aj jeden posledný cieľ, Boha, ktorého prozreteľnosť, svedectvo dobroty a zámery spásy sa rozprestierajú na všetkých, až kým vyvolení nebudú zhromaždení vo Svätom meste.“331

843Cirkev uznáva, že iné náboženstvá hľadajú,28 hoci ešte „v tieňoch a obrazoch“ neznámeho, ale blízkeho Boha, lebo on dáva všetkým život, dych a všetko a chce, aby boli všetci ľudia spasení. Preto Cirkev považuje všetko to dobré a pravdivé,856 čo sa môže nachádzať v náboženstvách, „za prípravu na evanjelium a za dar od toho, ktorý osvecuje každého človeka, aby mal napokon život“.33

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  14:47:44  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
citácia:
mortinia: Smrdíte herézou... a pritom ste to Vy, kto iných obviňuje z nekatolíckosti... dúfam, že svoje tvrdenia o tom, kto je členom Cirkvi odvoláte, v opačnom prípade bude jasné, že herézou nie len smrdíte, ale priamo ste heretičkou.


Spochybňovanie významu sviatosti sv. krstu nie je maličkosť!

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  19:54:12




1) v žiadnom prípade nespochybnujem význam sviatosti sv. krstu!!

citácia:
pokiaľ viem, tak pred Božím súdom sa nikto nepreukazuje napr. krstným listom z farského úradu :)


2) nikoho som neobvinila z nekatolíckosti!!

citácia:
Pretože stránka vendee nie je kresťanská stránka.


3) ja a heretička???? no.. už sa zas nahlas smejem...

A popri tom za členov Katolíckej Cirkvi pokladáte baptistov - to je skôr dôvod k plaču

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  21:00:07



Na obranu mortinii treba povedat , ze dnes Cirkev definuje Cirkev ako spolocenstvo Bozieho ludu , do ktoreho skrze nedokonale spolocenstvo s Katolickou Cirkvou patria

1, katolici
2,nekatolicki krestania
3,vyznavaci nekrestanskych nabozenstiev
4, neveriaci , ktori ziju podla svojho svedomia


Takze katolici , ktori sa hlasia k vernosti k pokoncilnej teologickej nauke brzdite , lebo sami priznavate , ze nieco smrdi v state vatikanskom

Pôvodne zaslal amerika1 - 24 júl 2011 :  14:00:33



Spiragov Ludovy katechizmus:
Kto však bez svojej viny je von z KC, môže byť spasený ak bohabojne žije, lebo taký je vôľou svojou údom KC. Takí ovšem nepatria k telu Cirkvi ale k duši Cirkvi. Sú to neviditeľné údy Cirkvi.

bod 1. nespravne-Do nedokonaleho spol.KC predsa nepatria katolici.

Pokoj a dobro medzi nami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  14:52:07  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Vdaka :))
aspon niektorí z vás pochopili, čo som napísala :)

Amerika - niektoré moje vyjadrenia ste vytrhli z kontextu ale to neprekáža - podstata je OK :)

Janka - otázka neznie, prečo by sme sa nemali dať preskúšať z KKC - ale prečo by sme sa mali dať preskúšať z KKC .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  15:39:33  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
citácia:

Na obranu mortinii treba povedat , ze dnes Cirkev definuje Cirkev ako spolocenstvo Bozieho ludu , do ktoreho skrze nedokonale spolocenstvo s Katolickou Cirkvou patria

1, katolici

Pôvodne zaslal amerika1 - 24 júl 2011 :  14:00:33


Poprosím citát.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Frederik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  15:57:06  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:

Janka - otázka neznie, prečo by sme sa nemali dať preskúšať z KKC - ale prečo by sme sa mali dať preskúšať z KKC .

Pôvodne zaslal mortinia - 25 júl 2011 :  14:52:07



Ono to bude skor to prve-preco by sme to nemali robit. . . Normalne by na tom nebolo nic zle,ak je skusajuci osoba s dobrym kreditom,ktora nema nijake postranne umysly a skusanim si neukaja svoje ego-tak ok. . . taka osoba skusajuceho ale na tomto fore nie je. . .preto by ste to nemali robit. . .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  16:27:02  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Janka - otázka neznie, prečo by sme sa nemali dať preskúšať z KKC - ale prečo by sme sa mali dať preskúšať z KKC .

Pôvodne zaslal mortinia - 25 júl 2011 :  14:52:07



Ono to bude skor to prve-preco by sme to nemali robit. . . Normalne by na tom nebolo nic zle,ak je skusajuci osoba s dobrym kreditom,ktora nema nijake postranne umysly a skusanim si neukaja svoje ego-tak ok. . . taka osoba skusajuceho ale na tomto fore nie je. . .preto by ste to nemali robit. . .

Pôvodne zaslal Frederik - 25 júl 2011 :  15:57:06




áno alebo tak - jednoducho - prečo by sma sa mali dať skúšať nekompetentnej osobe?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  18:26:36  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
citácia:
citácia:
mortinia: Smrdíte herézou... a pritom ste to Vy, kto iných obviňuje z nekatolíckosti... dúfam, že svoje tvrdenia o tom, kto je členom Cirkvi odvoláte, v opačnom prípade bude jasné, že herézou nie len smrdíte, ale priamo ste heretičkou.


Spochybňovanie významu sviatosti sv. krstu nie je maličkosť!

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  19:54:12




1) v žiadnom prípade nespochybnujem význam sviatosti sv. krstu!!

citácia:
pokiaľ viem, tak pred Božím súdom sa nikto nepreukazuje napr. krstným listom z farského úradu :)


2) nikoho som neobvinila z nekatolíckosti!!

citácia:
Pretože stránka vendee nie je kresťanská stránka.


3) ja a heretička???? no.. už sa zas nahlas smejem...

A popri tom za členov Katolíckej Cirkvi pokladáte baptistov - to je skôr dôvod k plaču

Pôvodne zaslal Reconquistador - 21 júl 2011 :  21:00:07



Na obranu mortinii treba povedat , ze dnes Cirkev definuje Cirkev ako spolocenstvo Bozieho ludu , do ktoreho skrze nedokonale spolocenstvo s Katolickou Cirkvou patria

1, katolici
2,nekatolicki krestania
3,vyznavaci nekrestanskych nabozenstiev
4, neveriaci , ktori ziju podla svojho svedomia


Takze katolici , ktori sa hlasia k vernosti k pokoncilnej teologickej nauke brzdite , lebo sami priznavate , ze nieco smrdi v state vatikanskom

Pôvodne zaslal amerika1 - 24 júl 2011 :  14:00:33



Spiragov Ludovy katechizmus:
Kto však bez svojej viny je von z KC, môže byť spasený ak bohabojne žije, lebo taký je vôľou svojou údom KC. Takí ovšem nepatria k telu Cirkvi ale k duši Cirkvi. Sú to neviditeľné údy Cirkvi.

bod 1. nespravne-Do nedokonaleho spol.KC predsa nepatria katolici.


Pôvodne zaslal jarmok - 25 júl 2011 :  14:47:44



Ospravedlnujem s v texte mi vypadlo ze Boziemu ludu okrem katolikov skrze nedokonale spolocenstvo ....

Takze este raz to opravim
Dnes sa Cirkev definuje ako spolocenstvo Bozieho ludu do ktoreho patria
1, katolici
a skrze nedokonale spolocenstvo s KC
2,nekatolicki krestania
3,vyznavaci nekrestanskych nabozenstiev
4, neveriaci zijuci podla svojho svedomia


Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  20:26:02  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
kto su ti, co su bez viny von z KC?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Stav: offline

 Odoslaný - 25 júl 2011 :  21:27:10  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
citácia:
kto su ti, co su bez viny von z KC?

Pôvodne zaslal janka - 25 júl 2011 :  20:26:02


Veľmi ťažka otazka, to vie asi iba Boh, on vidi do srdca človeka.
Katechizmus dalej hovori:
"Každy inoverec, akonahle pozna pravdu katolickej viery, je prisne zaviazany stať sa udom KC.
Kto vlastnou vinou je von z KC nebude spasený."

Pokoj a dobro medzi nami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 26 júl 2011 :  09:11:22  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

Takze este raz to opravim
Dnes sa Cirkev definuje ako spolocenstvo Bozieho ludu do ktoreho patria
....
4, neveriaci zijuci podla svojho svedomia

Pôvodne zaslal amerika1 - 25 júl 2011 :  18:26:36



prosim pekne, to ktory diletant vymyslel tuto "definiciu" a na zaklade coho?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 26 júl 2011 :  11:36:55  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
kto su ti, co su bez viny von z KC?

Pôvodne zaslal janka - 25 júl 2011 :  20:26:02


Veľmi ťažka otazka, to vie asi iba Boh, on vidi do srdca človeka.
Katechizmus dalej hovori:
"Každy inoverec, akonahle pozna pravdu katolickej viery, je prisne zaviazany stať sa udom KC.
Kto vlastnou vinou je von z KC nebude spasený."

Pôvodne zaslal jarmok - 25 júl 2011 :  21:27:10


ako ju moze a ma chciet spoznat, ked sa mu hovori, ze ju nemusi poznat, aby bol spaseny?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 26 júl 2011 :  12:51:57  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Takze este raz to opravim
Dnes sa Cirkev definuje ako spolocenstvo Bozieho ludu do ktoreho patria
....
4, neveriaci zijuci podla svojho svedomia

Pôvodne zaslal amerika1 - 25 júl 2011 :  18:26:36



prosim pekne, to ktory diletant vymyslel tuto "definiciu" a na zaklade coho?

Pôvodne zaslal guest636 - 26 júl 2011 :  09:11:22





Guest je asi šokovaný, pravedvepobne práve zistil, že do Kristovej cirkvi možno aj on patrí!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 6 Previous Topic: uctievanie a chvála Téma Next Topic: manzelstvo so zidom.  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06