Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Otce nas
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Boh Téma Next Topic: Par otazok novica
Strana: z 2

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  17:36:17  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
Ahojte,

Uz dlhsi cas ma trapia okrem inych, dve otazky ohladne najrozsirenejsiej modlidby: Otcenas
A chcel by som sa spytat co si o tom myslite Vy.

1.) ....a odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojím vinníkom

Podla mna to znamena, ze prosima pana Boha aby bol k nam tak zhovievavy ako sme aj my zhovievavy k nasim vinnikom. Cize ak my nedokazeme odpustat prehresky inym (a je jedno, ci krivy pohlad alebo vyvrazdenie rodiny), prosime pana Boha aby tak isto neodpustil nam. A prznajma si uprimne kolki z nas mozeme povedat o sebe, ze nie sme na nikoho nahnevany, ze nemame co komu odpustat. Nie je nahodou aj toto jeden z dovodov ze je peklo (udajne) tak plne? Jednoducho preto, ze pana boha neustale prosime aby nam neodpustil nase hriechy ak ich nedokazeme odpustit my

2.) ...a neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás Zlého.

Nie je toto trochu nelogicka, rsp zbitocna prosba? Ved pan Boh nam dal slobodu tak preco ho prosime aby nas nejako neovplyvnoval ked nam to predsa slubil. Mne to pride ako keby sme hovorili. Ja viem ze si nam to slubil, ale keby predsa len si si to rozmyslel a slub porusil tak but zhovievavy. Nie je to spochybnenie jeho hodnovernosti a teda ruhanie? Alebo ako mam chapat slobodu ktoru nam dal? Dal nam absolutnu slobodu a zo svojich cinov sa budeme zodpovedat pred bozim sudom, alebo nam dal slobodu, ktoru sem tam narusi, podla toho ako uzna za vhodne, co ja plne respektujem ale v tom pripade to nieje sloboda.

3.) Nevezmeš mena Božieho nadarmo.

V suvislosti s Otcenasom (a aj s inymi modlidbami) ma napadla este jedna vec. Nie je prave toto bozie prikazanie porusovane ak sa iba bezmyslienkovite modlime bez toho aby sme prezivali pri modlidbe kazde jedno slovo? Nie je lepsie sa radsej nepomodlit ak nie sme duchovne pripraveny sa s panom Bohom rospravat a pocas modlidby mysliet uprimne na to co hovorime? Nemyslel prave na to v tomto prikazani? A nie na to ako sa nam snazia prezentovat mnohy, ze ked si niekto ublizi a povie Do Boha. Podla mna v takomto pripade je to o mnoho mensi hriech ako ked sa niekto bezmyslienkovite modli. Pretoze nepouzil meno bozie nadarmo, ale na to aby si ulavil.


Dakujem za vase nazory.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora 

Frederik

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  18:27:16  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:
1.) ....a odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojím vinníkom

Podla mna to znamena, ze prosima pana Boha aby bol k nam tak zhovievavy ako sme aj my zhovievavy k nasim vinnikom. Cize ak my nedokazeme odpustat prehresky inym (a je jedno, ci krivy pohlad alebo vyvrazdenie rodiny), prosime pana Boha aby tak isto neodpustil nam. A prznajma si uprimne kolki z nas mozeme povedat o sebe, ze nie sme na nikoho nahnevany, ze nemame co komu odpustat. Nie je nahodou aj toto jeden z dovodov ze je peklo (udajne) tak plne? Jednoducho preto, ze pana boha neustale prosime aby nam neodpustil nase hriechy ak ich nedokazeme odpustit my


Neodpust nam nase viny,ako i my neodpustame svojim vinnikom-ano,toto si pochopil spravne. . . My sami zavazujeme Boha,aby nam meral takou mierou,ako sami meriame inym. . . Ale ma to aj druhu stranku-istota,ze ked uprimne a kazdemu odpustis vsetko,cim sa voci tebe previnil,aj tebe bude vsetko odpustene. . .

citácia:
2.) ...a neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás Zlého.

Nie je toto trochu nelogicka, rsp zbitocna prosba? Ved pan Boh nam dal slobodu tak preco ho prosime aby nas nejako neovplyvnoval ked nam to predsa slubil. Mne to pride ako keby sme hovorili. Ja viem ze si nam to slubil, ale keby predsa len si si to rozmyslel a slub porusil tak but zhovievavy. Nie je to spochybnenie jeho hodnovernosti a teda ruhanie? Alebo ako mam chapat slobodu ktoru nam dal? Dal nam absolutnu slobodu a zo svojich cinov sa budeme zodpovedat pred bozim sudom, alebo nam dal slobodu, ktoru sem tam narusi, podla toho ako uzna za vhodne, co ja plne respektujem ale v tom pripade to nieje sloboda.


Toto si pochopil celkom nespravne. . . Boh cloveka nikdy nepokusa-ale moze nanho pokusenie dopustit. . . Touto prosbou ziadame,aby nas chranil pred pokusenim. . .
Slobodna vola je cloveku dana Bohom a on ju absolutne respektuje.Clovek sa sam a dobrovolne rozhoduje,ako s touto slobodou nalozi-ale samozrejme-kazde slobodne rozhodnutie so sebou nesie aj zodpovednost zan. . . Ak sa teda rozhodnes pre Boha,znamena to,ze chces plnit jeho volu. . . Boh ti teda tvoju slobodu neberie-naopak,dava ti prilezitost robit velke veci. . .

citácia:
3.) Nevezmeš mena Božieho nadarmo.

V suvislosti s Otcenasom (a aj s inymi modlidbami) ma napadla este jedna vec. Nie je prave toto bozie prikazanie porusovane ak sa iba bezmyslienkovite modlime bez toho aby sme prezivali pri modlidbe kazde jedno slovo? Nie je lepsie sa radsej nepomodlit ak nie sme duchovne pripraveny sa s panom Bohom rospravat a pocas modlidby mysliet uprimne na to co hovorime? Nemyslel prave na to v tomto prikazani? A nie na to ako sa nam snazia prezentovat mnohy, ze ked si niekto ublizi a povie Do Boha. Podla mna v takomto pripade je to o mnoho mensi hriech ako ked sa niekto bezmyslienkovite modli. Pretoze nepouzil meno bozie nadarmo, ale na to aby si ulavil.
Pôvodne zaslal Juloi - 23 júl 2011 :  17:36:17



Su situacie,ked sa chces modlit,ale okrem toho musis sustredit pozornost aj na ine veci-napr.ked soferujes auto.Odriekas modlitbu mechanicky-nie je to hriech,a uz vobec neberies meno bozie nadarmo-lebo sa modlis. . .
Ked sa napr.poranis a zlostne zreves (nebudem reprodukovat-vid.vyssie),to je presne pripad,ked hresis. . .ale v tom prikazani je zahrnute nielen toto-patria sem aj zbytocne oslovenia Boha,Ježisa,Marie atd.,ktore ludia s oblubou pouzivaju len ako citoslovcia. . .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  18:42:14  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
Jn 20. 23 Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané."
Neznamená to, že tomu, kto voči nám zhrešil, že mu Boh hriechy zadrží - ale zadrží ich nám...


Musíme sa modliť, aby na nás Boh nedopustil nič zlé. Boh nás neopustí - nikdy nás neopustí, ale môže dopustiť! Ak teda chceme Ježiša nasledovať, musíme zaprieť samých seba, zobrať svoj kríž a nasledovať ho (Mt 16, 24). takže ak aj Boh niečo dopustí - dá nám nejaký kríž, vedzme, že je to pre naše dobro, poučíme sa, získame skúsenosť... ale buďme si všetci istí, že nás nikdy neopustí, teda stále, aj pri tom našom kríži, je stále pri nás.


Nevezmeš meno Božie nadarmo - Malo by sa jednať iba ak človek zbytočne používa Jeho meno bez toho, aby mal na to pádny dôvod. Nie ak sa človek modlí

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  19:52:35  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
citácia:
Jn 20. 23 Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané."
Neznamená to, že tomu, kto voči nám zhrešil, že mu Boh hriechy zadrží - ale zadrží ich nám...
Pôvodne zaslal mortinia - 23 júl 2011 :  18:42:14


Tak to si strelila úplne vedľa...
Ide tam predsa o ustanovenie sviatosti zmierenia . Pán Ježiš udeľuje apoštolom zvláštnu moc, aby mohli ľuďom odpúšťať hriechy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:19:52  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:
[
Neodpust nam nase viny,ako i my neodpustame svojim vinnikom-ano,toto si pochopil spravne. . . My sami zavazujeme Boha,aby nam meral takou mierou,ako sami meriame inym. . . Ale ma to aj druhu stranku-istota,ze ked uprimne a kazdemu odpustis vsetko,cim sa voci tebe previnil,aj tebe bude vsetko odpustene. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 23 júl 2011 :  18:27:16



Neviem ako vy ale v tom pripade poznam nepreberne mnozstvo ludi co prosia pana Boha o zatratenie, alebo ani nevedia co sa modlia a tu navezujem na bod 3.)

citácia:
2.) ...a neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás Zlého.
Toto si pochopil celkom nespravne. . . Boh cloveka nikdy nepokusa-ale moze nanho pokusenie dopustit. . . Touto prosbou ziadame,aby nas chranil pred pokusenim. . .
Slobodna vola je cloveku dana Bohom a on ju absolutne respektuje.Clovek sa sam a dobrovolne rozhoduje,ako s touto slobodou nalozi-ale samozrejme-kazde slobodne rozhodnutie so sebou nesie aj zodpovednost zan. . . Ak sa teda rozhodnes pre Boha,znamena to,ze chces plnit jeho volu. . . Boh ti teda tvoju slobodu neberie-naopak,dava ti prilezitost robit velke veci. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 23 júl 2011 :  18:27:16



Neviem nad tym este musim poriadne popremyslat. Ale myslim si, ze ak by nas mal chranit od pokusenia tak by musel nejako zasiahnut do slobodnej vole bud pokusaneho alebo pokusitela. A na druhej strane prave na pokuseniach sa testuje nasa moralka. Ved keby nebolo pokuseni tak by nebolo ani hriechu. Ani zlodej nekradne ak nemoze. Cize prosime pana Boha aby nam to urobil lahke, ale keby chcel aby sme to mali lahke tak nas nestvori hriesnych. Neviem akosi mi to stale nesedi.

citácia:

3.) Nevezmeš mena Božieho nadarmo.


Su situacie,ked sa chces modlit,ale okrem toho musis sustredit pozornost aj na ine veci-napr.ked soferujes auto.Odriekas modlitbu mechanicky-nie je to hriech,a uz vobec neberies meno bozie nadarmo-lebo sa modlis. . .
Ked sa napr.poranis a zlostne zreves (nebudem reprodukovat-vid.vyssie),to je presne pripad,ked hresis. . .ale v tom prikazani je zahrnute nielen toto-patria sem aj zbytocne oslovenia Boha,Ježisa,Marie atd.,ktore ludia s oblubou pouzivaju len ako citoslovcia. . .

Pôvodne zaslal Frederik - 23 júl 2011 :  18:27:16


Ved prave o tom hovorim, modlidba je intimna rosprava s panom Bohom ale mna osobne by urazalo ak by ma niekto pozval na intimny rozhovor a pri tom by myslel na nieco ine.
Cize podla mna modlenie nie je na robenie krizikov (alebo kvaciek do diara), ale na uprimnu a intimnu rospravu s Bohom a teda ak ho modlenim k takejto rosprave pozves a pritom myslis na cokolvek ine ako na Neho tak Ho podla mna hlboko urazas je to proste neucta a podla mna taka modlidba nielen ze neplati, ale je dokonca hriechom. Ved predsa modlenie nieje odrecitovanie nejakych par slov (ono podla mna tie slova ani nie su az tak dolezite), ale predovsetkym je to stav mysle a duse.

Cize, podla mna, ak sa chcete pomodlit pocas jazdy autom a nie ste schopni sa sustredit na jazdu i modlitbu sucastne mali by ste zastavit alebo to nechat na neskorsie.


Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:24:46  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Jn 20. 23 Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané."
Neznamená to, že tomu, kto voči nám zhrešil, že mu Boh hriechy zadrží - ale zadrží ich nám...
Pôvodne zaslal mortinia - 23 júl 2011 :  18:42:14


Tak to si strelila úplne vedľa...
Ide tam predsa o ustanovenie sviatosti zmierenia . Pán Ježiš udeľuje apoštolom zvláštnu moc, aby mohli ľuďom odpúšťať hriechy.
Pôvodne zaslal rudy - 23 júl 2011 :  19:52:35



To ano ale konecny sud robi IBA Pan Boh, a my prave jeho cely cas prosime aby nam odpustil tak ako odpustame my. End of story.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:28:58  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
413. Ako znie modlitba Pána?
Modlitba Pána znie takto:

Otče náš, ktorý si na nebesiach,
(1) posväť sa meno tvoje,
(2) príď kráľovstvo tvoje,
(3) buď vôľa tvoja ako v nebi tak i na zemi.
[4] Chlieb náš každodenný daj nám dnes
(5) a odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame
svojim vinníkom
[6] a neuveď nás do pokušenia,
[7) ale zbav nás zlého. Amen.

414. Z koľkých čiastok pozostáva modlitba Pána?
Modlitba Pána pozostáva z oslovenia a siedmich prosieb.

a) Oslovenie znie takto: „Otče náš, ktorý si na nebesiach".

b) V siedmich prosbách žiadame:
1. aby Boha všetci ľudia poznali, milovali a oslavovali;
2. aby sa Kráľovstvo božie na zemi rozšírilo a v našich du-
šiach upevnilo;
3. aby sme boli ochotní plniť vôľu božiu a odovzdať sa do
nej;
4. aby nám Boh dal všetko, čo potrebujeme pre život pri-
rodzený a nadprirodzený;
5. aby Boh tak odpustil naše hriechy, ako my odpúšťame
tým, čo sa proti nám previnili;
6. aby Boh odvrátil od nás pokušenia a v pokušení aby nám
dal sily nepodľahnúť;
7. aby nás Boh chránil pred zlým, najmä pred hriechom a
večným zatratením.



 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  20:45:14  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:
413. Ako znie modlitba Pána?
Modlitba Pána znie takto:
...

Pôvodne zaslal janka - 23 júl 2011 :  20:28:58



Janka vdaka za vysvetlenie modlitby, ale nie je to odpoved na moje otazky.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  21:21:26  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
„Neuveď nás do pokušenia“
Ja to chápem ako „Daj, aby sme neupadli v pokušeniach.“
Ale nie som si istý, či to má byť takto chápané.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Frederik

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  22:06:52  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:

Neviem ako vy ale v tom pripade poznam nepreberne mnozstvo ludi co prosia pana Boha o zatratenie, alebo ani nevedia co sa modlia a tu navezujem na bod 3.)


To je dost mozne,ze nevedia,za co sa vlastne modlia. . .ale s tym zatratenim by som operoval velmi opatrne. . .

citácia:

Neviem nad tym este musim poriadne popremyslat. Ale myslim si, ze ak by nas mal chranit od pokusenia tak by musel nejako zasiahnut do slobodnej vole bud pokusaneho alebo pokusitela.


No iste-ved ak sa ja rozhodnem plnit boziu volu,tak moju slobodnu volu davam k dispozicii Bohu a jeho riadeniu. . .



citácia:
A na druhej strane prave na pokuseniach sa testuje nasa moralka. Ved keby nebolo pokuseni tak by nebolo ani hriechu. Ani zlodej nekradne ak nemoze.


Ak zlodej nekradne,lebo nemoze,to neznaci,ze je dobry,iba obmedzeny-cize tento priklad nesedi. . .
My sme ludia hriesni a Boh to vie-preto je v modlitbe,ktoru nam dal on sam ustami svojho syna aj tato prosba-neuved nas do pokusenia-chran nas pred pokusenim. . .


citácia:
Cize prosime pana Boha aby nam to urobil lahke, ale keby chcel aby sme to mali lahke tak nas nestvori hriesnych. Neviem akosi mi to stale nesedi.


Keby nas nestvoril na svoj obraz-slobodnych,ale bez tejto vlastnosti,boli by sme azda poslusni,ale nie dobri a nikdy by sme sa nestali bozimi detmi,ale len tvormi. . .

Este poznamka-Boh nas miluje a nechce nam zivot stazovat-prave naopak. . . Len zopakujem-Otcenas je modlitba zjavena-teda autorom je on sam a tak na nu treba aj hladiet. . .

citácia:

Ved prave o tom hovorim, modlidba je intimna rosprava s panom Bohom ale mna osobne by urazalo ak by ma niekto pozval na intimny rozhovor a pri tom by myslel na nieco ine.


Suhlasim,ale toto je trochu inak. . .


citácia:
Cize podla mna modlenie nie je na robenie krizikov (alebo kvaciek do diara), ale na uprimnu a intimnu rospravu s Bohom a teda ak ho modlenim k takejto rosprave pozves a pritom myslis na cokolvek ine ako na Neho tak Ho podla mna hlboko urazas

Nie-ja som ti dal priklad so soferovanim-kde musis davat pozor na cestu a pritom sa modlis napr.ruzenec,alebo nieco ine-ako by sa mohol Boh urazit,ze mas umysel aj v takejto chvili ho vzyvat-aj ked by si to robit nemusel,mozes si pustit radio,ale ty sa modlis. . . Potom v pokoji sa mozes ponorit do modlitby-rozhovoru s Bohom opat a sustredit sa iba nanho. . .


citácia:
je to proste neucta a podla mna taka modlidba nielen ze neplati, ale je dokonca hriechom. Ved predsa modlenie nieje odrecitovanie nejakych par slov (ono podla mna tie slova ani nie su az tak dolezite), ale predovsetkym je to stav mysle a duse.

Cize, podla mna, ak sa chcete pomodlit pocas jazdy autom a nie ste schopni sa sustredit na jazdu i modlitbu sucastne mali by ste zastavit alebo to nechat na neskorsie.

Pôvodne zaslal Juloi - 23 júl 2011 :  20:19:52


No ved o tom hovorim-stav mysle. . . ;-) Modlitba je uzasna v tom,ze clovek sa moze modlit prakticky vsade a nech robi cokolvek-moja manzelka sa modli aj pri vareni,alebo ked zehli. . .ale to nie je neucta-to je prave ten stav mysle-byt upriameny na Boha a tym aj jeho praca,ktoru pritom vykonava,je istym sposobom pozehnana. . .

P.S.-modlitba nikdy nie je hriechom. . .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  22:08:42  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:


Janka vdaka za vysvetlenie modlitby, ale nie je to odpoved na moje otazky.

Pôvodne zaslal Juloi - 23 júl 2011 :  20:45:14


vy ste dal svoj vyklad, ja som dala vyklad KC
ak chcete dumat nad tym, co znamenaju jednotlive casti modlitby treba vychadzat potom z toho, co to naozaj znamena...inak je to zabijanie casu, nebrat vyklad, ktory uz davno existuje a vymyslat si novy
ak chcete:
1. podla mna vasa prva veta potvrdzuje to, co hovori aj vyklad KC
2. nie je to nelogicka prosba...pokusa diabol, sice nema neobmedzenu moc, ale Boh ked nechce, tak mu nebrani v pokusani...a preco by nam Boh nemal pomoct v pokuseni, ked ho o to prosime?...vsak bez neho by sme neobstali v ziadnom pokuseni, je to Bozia vola, aby sme sami chceli obstat v pokuseni
3. pre cloveka na tomto svete je prakticky nemozne uplne sa sustredit na modlitbu...kedy je clovek duchovne pripraveny rozpravat sa s Bohom?...nikdy...navyse diabol moze cloveka pokusat a ten sa nevie potom sustredit na modlitbu a prave vtedy pomaha nevzdavat to a modlit sa, aj ked je modlitba prerusovana...na sustredenie tiez pomaha zaujat vhodny postoj, tazko sa budeme sustredovat na modlitbu v preplnenom autobuse, kde stojime ledva na jednej nohe
tu nadavku ste si mohli odpustit a je ovela vacsi hriech povedat meno Bozie nadarmo v hneve, ci len tak, ako modlit sa nesustredene, hoci to velmi chceme...dolezity je umysel

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  22:10:46  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
„Neuveď nás do pokušenia“
Ja to chápem ako „Daj, aby sme neupadli v pokušeniach.“
Ale nie som si istý, či to má byť takto chápané.

Pôvodne zaslal rudy - 23 júl 2011 :  21:21:26


ano aj, tiez aby tie, ktore chce od nas odvratil

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  22:46:38  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
Viaceri tu pisete, ze aby pan Boh odvratil od nas pokusenia, ale ved bez pokuseni by nebolo hriechu a teda (ako bol aj ten priklad so zlodejom) ako by pan Boh zistil ci sme dobri aj ked sa mozeme sami slobodne rozhodnut. Ved ako vznikne hriech? Ked neodolame pokuseniu. A ak ma tento svet byt nieco ako test tak pan Boh nas, podla mna, testuje prave na pokuseniech.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Frederik

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  23:05:54  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:
Viaceri tu pisete, ze aby pan Boh odvratil od nas pokusenia, ale ved bez pokuseni by nebolo hriechu a teda (ako bol aj ten priklad so zlodejom) ako by pan Boh zistil ci sme dobri aj ked sa mozeme sami slobodne rozhodnut.

Boh vidi do srdca cloveka-na to si vo svojich uvahach pozabudol. . . On nechce,aby sme hresili-hriech nie je jeho vynalez,preto nam dal navod,ako sa mu vyhnut. . . Co je na tom nepochopitelne? . . .zlodej nekradne,lebo nemoze-nie preto,lebo nechce-vidis ten rozdiel? . . .

citácia:
Ved ako vznikne hriech? Ked neodolame pokuseniu. A ak ma tento svet byt nieco ako test tak pan Boh nas, podla mna, testuje prave na pokuseniech.

Pôvodne zaslal Juloi - 23 júl 2011 :  22:46:38


Uplne zle-Boh nas netestuje,to robi diabol a Boh nas pred nim chce iba chranit. . . Nechce,aby sme hresili. . . Modlime sa aj: bud vola tvoja,ako v nebi,tak i na zemi-to znamena presne toto-plnit boziu volu mame aj tym,ze nebudeme pachat hriechy a chceme sa chranit pred pokusenim-co bez bozej pomoci nie je mozne. . .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2011 :  23:21:07  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:

To je dost mozne,ze nevedia,za co sa vlastne modlia. . .ale s tym zatratenim by som operoval velmi opatrne. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 23 júl 2011 :  22:06:52



Ja som tym len myslel, ze ak ho prosime aby odpustal ako aj my odpustame, takze aby ak my neodpustame ani on nam neodpustil a ked nam neodpusti tak asi nas zatrati rsp. posle do pekla.

citácia:

No iste-ved ak sa ja rozhodnem plnit boziu volu, tak moju slobodnu volu davam k dispozicii Bohu a jeho riadeniu. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 23 júl 2011 :  22:06:52



Tak toto si prave nie som isty. Ja si myslim, ze pan Boh tym, ze nam dal slobodnu volu nas neriadi, ci uz chceme alebo nie. Ved to by bolo prave najpohodlnejsie odovzdat sa mu a nechat sa viest a mame vystarane. Ved keby nas riadil tak by nas nemohol sudit.

citácia:

Ak zlodej nekradne,lebo nemoze,to neznaci,ze je dobry,iba obmedzeny-cize tento priklad nesedi. . .
My sme ludia hriesni a Boh to vie-preto je v modlitbe,ktoru nam dal on sam ustami svojho syna aj tato prosba-neuved nas do pokusenia-chran nas pred pokusenim. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 23 júl 2011 :  22:06:52



Ved presne o tom pisem, ze ako by sme zistili kto je dobry a kto nie ak by nebolo pokusenie? Ved je predsa tak jednoduche nehresit ked nemame pokusenie. Ako ja sam zistim ci som pana Boha hoden ked nebudem mat pokusenia?
Nemal by sa pravy krestan skor modlit: A zosli na mna co najviac pokuseni aby som vedel ci som Ta hoden.

citácia:

Nie-ja som ti dal priklad so soferovanim-kde musis davat pozor na cestu a pritom sa modlis napr.ruzenec,alebo nieco ine-ako by sa mohol Boh urazit,ze mas umysel aj v takejto chvili ho vzyvat-aj ked by si to robit nemusel, mozes si pustit radio,ale ty sa modlis. . . Potom v pokoji sa mozes ponorit do modlitby-rozhovoru s Bohom opat a sustredit sa iba nanho. . .

P.S.-modlitba nikdy nie je hriechom. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 23 júl 2011 :  22:06:52



Ved ano ak sa dokazes sustredit na soferovanie ale pritom si mislienkami pocas modlitby s panom Bohom, tak je to v poriadku aj ked je to zasa hazardovanie so zivotom. Ale ja prave kritizujem bezmyslienkovite modlenie kedy nam sice z ust vychadza modlitba ale myslou sme niekde uplne inde. Vidim to mnohokrat a dokonca aj v kostole. A to podla mna je to co sa v Bozich prikazaniach mysli predovsetkym ako Brat meno bozie nadarmo.

A ako moze modlitba urazit?
Tak sa opytaj manzelky ktora sa bude s tebou chciet rospravat o niecom velmi intimnom a dovernom a ty suhlasis, avsak budes pocas toho sledovat TV, alebo si citat casopis.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Frederik

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  00:19:02  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:

Ja som tym len myslel, ze ak ho prosime aby odpustal ako aj my odpustame, takze aby ak my neodpustame ani on nam neodpustil a ked nam neodpusti tak asi nas zatrati rsp. posle do pekla.


To sa moze stat len vtedy,ak po smrti dusa Boha odmietne-ale nie ak nema odpustene hriechy-taka dusa ide do ocistca azda aj na velmi dlhy cas,ale nie je zatratena. . .

citácia:

Tak toto si prave nie som isty. Ja si myslim, ze pan Boh tym, ze nam dal slobodnu volu nas neriadi, ci uz chceme alebo nie.

To je hlboky omyl. . .

citácia:
Ved to by bolo prave najpohodlnejsie odovzdat sa mu a nechat sa viest a mame vystarane. Ved keby nas riadil tak by nas nemohol sudit.

No a to je prave to-vzdat sa svojej slobodnej vole prinasa odmenu-clovek sa moze uplne odovzda a nebude sudeny. . .ale to nejde len tak-musis splnit zakladnu podmienku-odovzdat sa a prijimat jeho volu s laskou. . . Preco si myslis,ze Boh chce,aby sme sa trapili bez jeho pomoci?To rozhodne nie-ak tak robis,je to prave preto,lebo slobodna vola je pre teba viac,ako jeho vola-a to vzdy dopadne zle. . .

citácia:

Ved presne o tom pisem, ze ako by sme zistili kto je dobry a kto nie ak by nebolo pokusenie? Ved je predsa tak jednoduche nehresit ked nemame pokusenie. Ako ja sam zistim ci som pana Boha hoden ked nebudem mat pokusenia?
Nemal by sa pravy krestan skor modlit: A zosli na mna co najviac pokuseni aby som vedel ci som Ta hoden.


Ako ti to slusne napisat. . .hmm. . . Ak takto rozmyslas,tak si iba v rovine nieco si dokazovat-ci si hoden Boha?No nie si-to bez debaty a nech uz by si prekonal vsetky pokusenia sveta-stale nie si hoden. . . Preco?Lebo toto nie je kriterium-ci si odolal pokuseniu. . . To skor sa do neba dostane taky,co neodola,zhresi,ale vstane a s lutostou sa vrati k otcovi. . . Ako som uz skor uviedol-uvedom si to uz konecne-modlitba Otcenas je nam darovana priamo Bozim Synom.Tak o com chces spekulovat-ty vies hadam lepsie,co je pre cloveka dobre ako Boh?Odmietas jeho dar?Lebo si chces nieco dokazat-sebe,nie jemu,on ta pozna lepsie ako ty sam. . .

citácia:



Ale ja prave kritizujem bezmyslienkovite modlenie kedy nam sice z ust vychadza modlitba ale myslou sme niekde uplne inde. Vidim to mnohokrat a dokonca aj v kostole. A to podla mna je to co sa v Bozich prikazaniach mysli predovsetkym ako Brat meno bozie nadarmo.


Uz sa k tomu nebudem vracat-nie je to pravda-uz len preto nie,ze
1.nevidis do srdca cloveka-bezmyslienkovite sa to moze zdat tebe. . .
2.modlitba nikdy nie je hriechom-opakuj si to pred spanim. . .

citácia:
A ako moze modlitba urazit?
Tak sa opytaj manzelky ktora sa bude s tebou chciet rospravat o niecom velmi intimnom a dovernom a ty suhlasis, avsak budes pocas toho sledovat TV, alebo si citat casopis.

Pôvodne zaslal Juloi - 23 júl 2011 :  23:21:07


Tak toto si zaklincoval teda. . . Modlitba Boha neuraza-skus o tom rozmyslat hoci aj pri modlitbe. . . :-)

Intimny rozhovor s manzelkou je zas taky cudny priklad,lebo ani nahodou nevystihuje to,co znamena modlit sa pri nejakej cinnosti. . . Radsej uz nechaj priklady na pokoji. . . :o

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  02:11:36  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:

To sa moze stat len vtedy,ak po smrti dusa Boha odmietne-ale nie ak nema odpustene hriechy-taka dusa ide do ocistca azda aj na velmi dlhy cas,ale nie je zatratena. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  00:19:02



Jasne bez debaty suhlasim, Ja som len chcel poukazat na to ze mnoho ludi sa modli modlitbu Pana a mozno ani nevie o com to presne je pretoze ich duse su zatazene hnevom na niekoho. A ani netusie, ze prosia pana Boha o neodpustenie hriechov.


citácia:
citácia:

Tak toto si prave nie som isty. Ja si myslim, ze pan Boh tym, ze nam dal slobodnu volu nas neriadi, ci uz chceme alebo nie.

To je hlboky omyl. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  00:19:02



Ja naozaj nechcem odporovat za kazdu cenu len mi to prosim Vysvetli. Ty vravis, ze je mozne sa vzdat slobodnej vole a nechat sa viest Boziou volov, ale ako nas potom moze Boh sudit ked budeme pod jeho volou?
A ako to rozoznas?

Nie je podstata a aj hodnota prave v tom, ze ja sam a slobodne sa rozhodnem konat dobro a nasledovat Ho a nie preto, ze ma On riadi.
Cize nie preto, ze On ma riadi, ale ze ja sa slobodne riadim podla neho.

citácia:

Ako ti to slusne napisat. . .hmm. . . Ak takto rozmyslas,tak si iba v rovine nieco si dokazovat-ci si hoden Boha?No nie si-to bez debaty a nech uz by si prekonal vsetky pokusenia sveta-stale nie si hoden. . . Preco?Lebo toto nie je kriterium-ci si odolal pokuseniu. . . To skor sa do neba dostane taky,co neodola,zhresi,ale vstane a s lutostou sa vrati k otcovi. . . Ako som uz skor uviedol-uvedom si to uz konecne-modlitba Otcenas je nam darovana priamo Bozim Synom.Tak o com chces spekulovat-ty vies hadam lepsie,co je pre cloveka dobre ako Boh?Odmietas jeho dar?Lebo si chces nieco dokazat-sebe,nie jemu,on ta pozna lepsie ako ty sam. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  00:19:02



No prepac asi som Ta uz vytocil, v kazdom pripade si myslim, ze nikto okrem Boha nema pravo hodnotit ci Ho sme alebo niesme hodni.

Nie nic si nechcem dokazovat a nie vsetky nazory a otazky co tu prezentujem su moje vlastne ale su to aj otazky na ktore som Ja nevedel odpovedat ked mi boli polozene. Tak tu hladam pomoc, pretoze odpovet typu: Je to tak a basta jednoducho neuznavam, pretoze takato odpoved zavana pochybnostami.

citácia:

Uz sa k tomu nebudem vracat-nie je to pravda-uz len preto nie,ze
1.nevidis do srdca cloveka-bezmyslienkovite sa to moze zdat tebe. . .
2.modlitba nikdy nie je hriechom-opakuj si to pred spanim. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  00:19:02



1.) Stale ma nechapes, ja nehovorim o tych co sa zdaju ze sa modlia bezmyslenkovite ja hovorim o tych co sa naozaj bezmyslienkovite modlia. A prvy clovek na ktorom som to spozoroval som bol ja sam. Ked som to zistil tak som sa zahambil a uz si davam pozor a radsej sa modlim menej ale ked sa modlim tak som s Nim. A jedine co som chcel je sa o tom porospravat.

citácia:

Tak toto si zaklincoval teda. . . Modlitba Boha neuraza-skus o tom rozmyslat hoci aj pri modlitbe. . . :-)

Intimny rozhovor s manzelkou je zas taky cudny priklad,lebo ani nahodou nevystihuje to,co znamena modlit sa pri nejakej cinnosti. . . Radsej uz nechaj priklady na pokoji. . . :o
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  00:19:02



Nemyslel som rozhovor o sexe, ale ked chces tak doverny rozhovor s priatelom, rodicom, ucitelom, s hociakou autoritou som presvedceny, ze kazdy jeden by sa urazil za tu ignaranciu.

A tu ti musim asi dat za pravdu ze modlitba naozaj neuraza, ale uraza ten kto pocas modlitby nemysli na Pana Boha a odriekava ju len z jedineho dovodu, ze sa to prave ma alebo aby mal splneny pocet do ruzenca. Jednoducho myslim si, ze je to urazka ak pozves Boha na rozhovor a potom tam nie si. Boh nema nic z odrecitovania nejakych slov. Jemu podla mna ide najma o to ze si s nim. Ved v opacnom pripade si mozes modlitbu nahrat na mp3 a pustit dookola a len znacit kriziky.

Hladal som trocha na nete a nasiel som toto:
... Takže opäť, modlitba Pána nie je modlitbou, ktorú sa máme naučiť naspamäť a potom ju Bohu spätne recitovať. Je iba príkladom toho, ako by sme sa mali modliť. Je niečo v neporiadku, keď sa naučíme modlitbu Pánovu naspamäť? Samozrejme že nie! Je niečo v neporiadku, ak sa k Bohu modlíme modlitbu Pánovu? Nie, pokiaľ je v nej tvoje srdce a ak skutočne myslíš to, čo hovoríš. Pamätaj, v modlitbe sa Boh zaujíma oveľa viac o našu komunikáciu s Ním a aby sme rozprávali s našich sŕdc, ako o špecifické slová, ktoré použijeme. ....
Cele to je tu:
http://www.gotquestions.org/Slovencina/modlitba-Panova.html
Dufam, ze to nie su nejake kacirske stranky

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Frederik

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  08:54:42  Zobraziť profil  Pridať Frederik do zoznamu priateľov
citácia:
Ja naozaj nechcem odporovat za kazdu cenu len mi to prosim Vysvetli. Ty vravis, ze je mozne sa vzdat slobodnej vole a nechat sa viest Boziou volov,

Ano. . .

citácia:
ale ako nas potom moze Boh sudit ked budeme pod jeho volou?

Ak budeme plne zjednoteni s jeho volou a urobime vsetko,co je v nasich silach,aby sme ju plnili,nebude nas musiet sudit. . . Bozi sud predsa nie je ciel-cielom je nebo. . . Boh nas nemusi sudit,ak na to nie je dovod. . . Poznas vyrok-nesudte a nebudete sudeni?Skus sa zamerat na toto-nebyt sudený. . . Po smrti ist rovno do neba-to by mal chciet kazdy. . . ;-)

citácia:
A ako to rozoznas?

Noo. . .poviem to tak-je to vecou dovery v Boha,nie iba viery,ale dovery a odovzdanosti-to je presne to,comu sa inak hovori vzdanie sa svojej vole. . .comu sa zatial zubami-nechtami branis. . .

citácia:
Nie je podstata a aj hodnota prave v tom, ze ja sam a slobodne sa rozhodnem konat dobro a nasledovat Ho a nie preto, ze ma On riadi.
Cize nie preto, ze On ma riadi, ale ze ja sa slobodne riadim podla neho.

Ale to nejde jedno bez druheho. . . Ty sam sa rozhodnes,ze chces plnit jeho volu,ale ako ju chces poznat,ked ta nebude riadit?Ako sam od seba rozoznas co je v konkretnej situacii dobre a co zle-ked nebudes mat pomoc priamo od Boha-iba on ta moze spravne usmernit. . . Tvoja sloboda ti pritom nie je odnata,len spravne nasmerovana. . .lebo slobodne sa rozhodnut mozes aj zle-to sa stava velmi casto a ludia vtedy nadavaju na Boha,ze preco to dopustil.No lebo sme mu nedovolili viest nas-ako male dieta,ked sa vytrhne rodicovi a samo vbehne pod auto. . .

citácia:
v kazdom pripade si myslim, ze nikto okrem Boha nema pravo hodnotit ci Ho sme alebo niesme hodni.

To zas nie-v prvom rade si uvedom,co si ty,a kto je vlastne Boh. . .nikto z nas ho nie je hoden-nebyt toho,ze sa on sam tak ponizil a dovolil nam volat ho Otcom. . . Ak sme teda hodni Boha,tak nie pre nase zasluhy. . .

citácia:
Nie nic si nechcem dokazovat a nie vsetky nazory a otazky co tu prezentujem su moje vlastne ale su to aj otazky na ktore som Ja nevedel odpovedat ked mi boli polozene. Tak tu hladam pomoc, pretoze odpovet typu: Je to tak a basta jednoducho neuznavam, pretoze takato odpoved zavana pochybnostami.

Ok. . . :-D Len ti pripominam,ze ak sa bavime o konkretnej modlitbe Otcenas,tak musis brat do uvahy fakt,ze sme ju dostali od Jezisa Krista-Bozieho Syna a spochybnovat ktorukolvek zo siedmych prosieb,ktore obsahuje,je takmer to iste,ako spochybnovat niektore z prikazani dekalogu. . .

citácia:
1.) Stale ma nechapes, ja nehovorim o tych co sa zdaju ze sa modlia bezmyslenkovite ja hovorim o tych co sa naozaj bezmyslienkovite modlia. A prvy clovek na ktorom som to spozoroval som bol ja sam. Ked som to zistil tak som sa zahambil a uz si davam pozor a radsej sa modlim menej ale ked sa modlim tak som s Nim. A jedine co som chcel je sa o tom porospravat.

Ja ta chapem,ale stale opakujem,ze Boh vzdy v najprv pozera na umysel-ten je,ze sa chces modlit. . . To sa aj mne stava,ze mi pritom myslienky uletia aj inde,no to nie je dovod,aby som sa radsej modlil menej-praveze je to chyba,ak to takto riesis. . .lebo cim menej sa modlis,tym viac priestoru dostane diabol-aj za tymito pochybnostami,ktore mas je jeho praca-zle sa modlis,radsej to nerob atd. . .to su tiez pokusenia a ty im nieze odolas,ale sa im uplne poddavas. . .

citácia:

Nemyslel som rozhovor o sexe, ale ked chces tak doverny rozhovor s priatelom, rodicom, ucitelom, s hociakou autoritou som presvedceny, ze kazdy jeden by sa urazil za tu ignaranciu.

To nie je ignoracia-ty si napr.este nikdy netelefonoval a pritom nieco robil?Ja hej-nasadim handfree a pokracujem v praci,ak to inak nejde. . .

citácia:
A tu ti musim asi dat za pravdu ze modlitba naozaj neuraza, ale uraza ten kto pocas modlitby nemysli na Pana Boha a odriekava ju len z jedineho dovodu, ze sa to prave ma alebo aby mal splneny pocet do ruzenca. Jednoducho myslim si, ze je to urazka ak pozves Boha na rozhovor a potom tam nie si. Boh nema nic z odrecitovania nejakych slov. Jemu podla mna ide najma o to ze si s nim. Ved v opacnom pripade si mozes modlitbu nahrat na mp3 a pustit dookola a len znacit kriziky.
Pôvodne zaslal Juloi - 24 júl 2011 :  02:11:36


Mam mp3 ruzenec a je to skvela vec,ked sa modlim v aute a nemusim pocitat jednotlive zrnka. . . Mily priatel-Boh nie je malicherny a pozna nase skutocne umysly. . .istotne sa neurazi,ak ti to s modlitbou niekedy nevyjde. . .len jedno nerob-neprestavaj sa modlit,nepodliehaj pokuseniu. . .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 85  ~  Člen od: 04 január 2011  ~  Posledná návšteva: 11 august 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  08:58:01  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

http://www.gotquestions.org/Slovencina/modlitba-Panova.html
Dufam, ze to nie su nejake kacirske stranky
Pôvodne zaslal Juloi - 24 júl 2011 :  02:11:36



Sú. Radšej ber iný zdroj, lebo na tomto linku sú absolútne bludy. Ja študujem z tohto:

http://www.vendee.cz/docs/Katechismus_Tomasek_1955.pdf

Sú tam síce niektoré veci zastaralé (napríklad, že človek môže prijímať len raz denne, dnes už dva krát), no vieroučne je tam všetko pravdivé a spoľahlivé.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  09:42:34  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:

Sú. Radšej ber iný zdroj, lebo na tomto linku sú absolútne bludy. Ja študujem z tohto:
http://www.vendee.cz/docs/Katechismus_Tomasek_1955.pdf

Sú tam síce niektoré veci zastaralé (napríklad, že človek môže prijímať len raz denne, dnes už dva krát), no vieroučne je tam všetko pravdivé a spoľahlivé.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 júl 2011 :  08:58:01



Dakujem, pozrel som si to avsak v tej otazke co tu riesime si to neodporuje
V kapitole 66 odstavec 206. sa doslova pise: ... ''Spravne sa modli ten kto sa modli zbozne. To znamena, ze pri modlitbe s velkou vierou, doverou a laskou mysli na Boha, a neni dobrovolne roztrzity.''...
Cize v podstate to co tvrdim ja. Akurat, ze ja to trochu rozvadzam, ze kto niekoho pozve na rozhovor a potom je duchom (myslou) niekde uplne inde tak uraza a urazat Boha je hriech. Jednoducho zatial ma nikto nepresvedcil o opaku. Prave opak tvrdia podla mna pseudo veriaci katolici, ktori si myslia, ze odrecitovanim modlitieb pocas sledovania napr. futbalu maju vystarane.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  10:27:33  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Nie je podstata a aj hodnota prave v tom, ze ja sam a slobodne sa rozhodnem konat dobro a nasledovat Ho a nie preto, ze ma On riadi.
Cize nie preto, ze On ma riadi, ale ze ja sa slobodne riadim podla neho.

Ale to nejde jedno bez druheho. . . Ty sam sa rozhodnes,ze chces plnit jeho volu,ale ako ju chces poznat,ked ta nebude riadit?Ako sam od seba rozoznas co je v konkretnej situacii dobre a co zle-ked nebudes mat pomoc priamo od Boha-iba on ta moze spravne usmernit. . . Tvoja sloboda ti pritom nie je odnata, len spravne nasmerovana. . .lebo slobodne sa rozhodnut mozes aj zle-to sa stava velmi casto a ludia vtedy nadavaju na Boha,ze preco to dopustil.No lebo sme mu nedovolili viest nas-ako male dieta,ked sa vytrhne rodicovi a samo vbehne pod auto. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  08:54:42



Mozno sme v tejto otazke blizsie nazorovo ako sa nam zda. Mozno si len nerozumieme, alebo pouzivame nespravnu terminologiu. Avsak myslim si, ze Boh nas nevedie za ruku (to uz by bola nesloboda) Boh nam len ukazuje: tadialto mas ist a tadialto rozhodne nie. A je na nas ako sa rozhodneme. Prave v tom je podla mna ta hodnnota ak sa rozhodneme sami a dobrovolne ist cestou ktoru nam ukazuje a nie ze nas po nej taha za ruku. A ukazuje nam to vo svetom pisme. Ved slobodna vola je jednym z najvyznamnejsich darov ktory nam dal.


citácia:
citácia:
Nie nic si nechcem dokazovat....

Ok. . . :-D Len ti pripominam,ze ak sa bavime o konkretnej modlitbe Otcenas,tak musis brat do uvahy fakt,ze sme ju dostali od Jezisa Krista-Bozieho Syna a spochybnovat ktorukolvek zo siedmych prosieb,ktore obsahuje,je takmer to iste,ako spochybnovat niektore z prikazani dekalogu. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  08:54:42



NIEEE, samozrejma nechcem modlitbu Pana spochybnovat aj ked to tak mozno vypada. Ja ju len chcem spravne logicky pochopit a byt pripraveny prave ak by ju niekto chcel spochybnovat. Avsak keby niekto narazal prave na to co som sa pytal tak by som mu nevedel logicky odpovedat. Ja len verim, ze logicka odpoved existuje a tak ju aj tu hladam. Jednoducho chcem ju pochopit hlbsie a nie iba bezmyslienkovite prijimat co sa mi podsuva. To je vsetko.

citácia:

To nie je ignoracia-ty si napr.este nikdy netelefonoval a pritom nieco robil?Ja hej-nasadim handfree a pokracujem v praci,ak to inak nejde. . .
Pôvodne zaslal Juloi - 24 júl 2011 :  02:11:36



Stale sa asi nechapeme ja nehovorim ze nemozes nic ine robit a ze ti nemozu obcas myslienky uletiet. Ved aj ked pouzivas handsfree tak si myslenkami s tym s kym hovoris aj ked soferujes, alebo zehlis.
Ale ja hovorim o modleni sa iba pre fajku v diary a na pana Boha ani nepomysliet.

citácia:

Mam mp3 ruzenec a je to skvela vec,ked sa modlim v aute a nemusim pocitat jednotlive zrnka. . . Mily priatel-Boh nie je malicherny a pozna nase skutocne umysly. . .istotne sa neurazi,ak ti to s modlitbou niekedy nevyjde. . .len jedno nerob-neprestavaj sa modlit,nepodliehaj pokuseniu. . .
Pôvodne zaslal Frederik - 24 júl 2011 :  08:54:42



Nemam nic proti mp3 modlitbam ak pocas ich pocuvania myslis na Boha. Ja som to myslel tak ze si to pustis a ani nepocuvas odides niekam celkom inam (napr. restauracie, za priatelmi...) a ked prides mas odmodlene.

Na zaver chcem len povedat ze aspon zatial so presvedceny, ze sila modlitby ne je v pocte, ale v hlbke. V sile ako si pocas nej spojeny s Bohom.

PS: Mohli by ste sa aj ostatni vyjadrit ako to vydite vy? Prosim.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

maaajo

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  11:46:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: maaajo  Pridať maaajo do zoznamu priateľov
citácia:

Ale ja hovorim o modleni sa iba pre fajku v diary a na pana Boha ani nepomysliet.

Na zaver chcem len povedat ze aspon zatial so presvedceny, ze sila modlitby ne je v pocte, ale v hlbke. V sile ako si pocas nej spojeny s Bohom.

Pôvodne zaslal Juloi - 24 júl 2011 :  10:27:33



Ale veď myslím, že v tom s tebou všetci súhlasia. Jednou z podmienok dobrej modlitby je to, že máme byť pozorní a uvedomiť si, s kým sa rozprávame - byť si vedomí, že sme v spoločnosti Pána Boha. A čím viac si to uvedomujeme a lepšie sa sústredíme na modlitbu, tak tým je lepšia.

Inou vecou je ale to, že sme len ľudia a nedokážeme sa často dostatočne sústrediť. Pokiaľ ale nie je nepozornosť nami zavinená a snažíme sa proti nej bojovať, tak predsa Pán Boh vidí našu snahu a cení si, že sa premáhame a snažíme sa urobiť všetko preto, aby sme sa venovali len Jemu. Ak je ale nepozornosť zavinená (dobrovoľne sa venujeme iným činnostiam/myšlienkam), tak sa nemodlíme správne.

Pripájam pár ukážok z katechizmov:

F. Spirago - Katolický lidový katechismus III (O prostředcích milosti)



A. Podlaha - Výklad velikého katechismu katolického náboženství

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 721  ~  Člen od: 25 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  12:17:55  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:

Ale veď myslím, že v tom s tebou všetci súhlasia. Jednou z podmienok dobrej modlitby je to, že máme byť pozorní a uvedomiť si, s kým sa rozprávame - byť si vedomí, že sme v spoločnosti Pána Boha. A čím viac si to uvedomujeme a lepšie sa sústredíme na modlitbu, tak tým je lepšia.

Inou vecou je ale to, že sme len ľudia a nedokážeme sa často dostatočne sústrediť. Pokiaľ ale nie je nepozornosť nami zavinená a snažíme sa proti nej bojovať, tak predsa Pán Boh vidí našu snahu a cení si, že sa premáhame a snažíme sa urobiť všetko preto, aby sme sa venovali len Jemu. Ak je ale nepozornosť zavinená (dobrovoľne sa venujeme iným činnostiam/myšlienkam), tak sa nemodlíme správne.
Pôvodne zaslal maaajo - 24 júl 2011 :  11:46:13



Dakujem, presne o tom hovorim aj ja, ale vratim sa na zaciatok, preco tato diskusia zacala. Cize ak sa niekto nemodli spravne, cize ak sa pocas modlitby ani nesnazi uprimne spojit s Bohom, ak sa teda modli len aby to mal za sebou. Napriklad po spovedi - rychlo 3x otcenas a sup sup domov lebo ide film.

Takato motlitba je podla mna neplatna a teda takyto clovek berie meno bozie nadarmo a pacha hriech. Ale nie modlitbou, ale svojou neuprimnostou a pokritectvom k Bohu.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  12:25:18  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov

[/quote]
Tak to si strelila úplne vedľa...
Ide tam predsa o ustanovenie sviatosti zmierenia . Pán Ježiš udeľuje apoštolom zvláštnu moc, aby mohli ľuďom odpúšťať hriechy.


Pôvodne zaslal rudy - 23 júl 2011 :  19:52:35

[/quote]


Heh, mohlo sa stať!!
Viem že išlo o to - Keď na nich Ježiš dýchol a povedal - príjmite Ducha svätého... tým vlastne dostali moc odpúšťať alebo zadržiavať hriechy - teraz sa to vykonáva najmä prostredníctvom kňazov prii sviatosti pokánia.

Ale ja mám k tomu otázku - ak niekto pri sviatosti pokánia povie, že niekomu niečo neodpustil, alebo že nemôže odpustiť nejaké previnenie svojho blížneho, môže dostať rozhrešenie?? hm..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Juloi

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  12:37:30  Zobraziť profil  Pridať Juloi do zoznamu priateľov
citácia:

Ale ja mám k tomu otázku - ak niekto pri sviatosti pokánia povie, že niekomu niečo neodpustil, alebo že nemôže odpustiť nejaké previnenie svojho blížneho, môže dostať rozhrešenie?? hm..
Pôvodne zaslal mortinia - 24 júl 2011 :  12:25:18



Ja neviem, na to by mal odpovedat niekto fundovany, ale som presvedceny ze to je krajne nelogicke ba az pokritecke ak na jednej strane niekto ziada Boha aby odpustal hriechy tak ako modliaci saodpusta svojim vynnikom, a na druhes strane modliaci nedokaze niekomu nieco odpustit ale od pana Boha to pozaduje.

Mam 47 rokov a ak Vam niekomu vadi, ze Vam tykam tak mi napiste, mne mozete tykat vsetci.

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 52  ~  Člen od: 17 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2011 :  17:28:42  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

http://www.gotquestions.org/Slovencina/modlitba-Panova.html
Dufam, ze to nie su nejake kacirske stranky
Pôvodne zaslal Juloi - 24 júl 2011 :  02:11:36



Sú. Radšej ber iný zdroj, lebo na tomto linku sú absolútne bludy.
Pôvodne zaslal Reconquistador - 24 júl 2011 :  08:58:01


Sú to naozaj kacírske stránky. Reconquistador má pravdu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Boh Téma Next Topic: Par otazok novica  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06