Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Blahoslavenie predtym a dnes - najdes rozdiel?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ucenie o vseobecnom koncile Téma Next Topic: Zobrazovanie Boha
Strana: z 5

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 30 jún 2011 :  16:27:32  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora 

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 30 jún 2011 :  21:09:03  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
co ja viem...teraz sa to berie akoby na lahku vahu, kym predtym hoci islo "len"o blahoslavenie bralo sa to tak vazne akoby slo o samotne svatorecenie?...proste nemohli vzniknut ziadne pochybnosti co sa tykalo kazdej oblasti daneho cloveka?...kym dnes ten priestor na pochybnosti je?...ked clovek zil svato musel zaroven dodrziavat aj cistotu viery aj navonok, jedno bez druheho u katolika nejde?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Didy

Stav: offline

 Odoslaný - 30 jún 2011 :  22:57:37  Zobraziť profil  Pridať Didy do zoznamu priateľov
Raráško svojimi citátmi ako obvykle zavádza. Či úmyselne, alebo len z jeho diletancie, alebo ako, to už je sekundárne.

vytiahne nejaké rôzne citáty nejakých teológov, zväčša jeden obsahovo stručnejší či menej presný [aspoň v takej forme vytrhnutej z kontextu ako ju Rarach vo svojich zavádzaniach robí] (tuná ten prvý), iný obšírnejší či presnejší (tuná ten druhý) a zavádzajúco tému nazve "pred tým a potom" a položí otázku "nájdeš rozdiel?".


V skutočnosti však to citované "potom" je to isté, čo bolo aj "pred tým" ba aj dávno dávno pred tým "pred tým", no že Raráško nie je moc zorientovaný v týchto veciach, to je známe.


Katolícka encyklopédia (imprimatur 1907) hovorí:
citácia:
Canonization, generally speaking, is a decree regarding the public ecclesiastical veneration of an individual. Such veneration, however, may be permissive or preceptive, may be universal or local. If the decree contains a precept, and is universal in the sense that it binds the whole Church, it is a decree of canonization; if it only permits such worship, or if it binds under precept, but not with regard to the whole Church, it is a decree of beatification.
--- http://www.newadvent.org/cathen/02364b.htm


Čiže nie beatifikácia, ale IBA kanonizácia sa týka celej Cirkvi (t.j. presne ako je aj v tom "potom" citáte).

Ďalej. Pápežská neomylnosť podľa definície 1.vatikánskeho koncilu, sa týka až takých vyjadrení, ktoré sú záväzné pre CELÚ Cirkev, a ktoré ešte spĺňajú nejaké ďalšie podmienky.

Podľa MIENKY Tomáša i väčšiny novovekých teológov (ktorú nedávno potvrdil blahoslavený Ján Pavol II.) je KANONIZÁCIA neomylná (t.j. presne ako je aj v tom "potom" citáte).

opäť - ako aj vo všetkých ďalších citátoch tohto príspevku - citujem Katolícku encyklopédiu (imprimatur 1907):
citácia:
Is the pope infallible in issuing a decree of canonization? Most theologians answer in the affirmative. It is the opinion of St. Antoninus, Melchior Cano, Suarez, Bellarmine, Banez, Vasquez, and, among the canonists, of Gonzales Tellez, Fagnanus, Schmalzgrüber, Barbosa, Reiffenstül, Covarruvias (Variar. resol., I, x, no 13), Albitius (De Inconstantiâ in fide, xi, no 205), Petra (Comm. in Const. Apost., I, in notes to Const. I, Alex., III, no 17 sqq.), Joannes a S. Thomâ (on II-II, Q. I, disp. 9, a. 2), Silvester (Summa, s.v. Canonizatio), Del Bene (De Officio Inquisit. II, dub. 253), and many others.
--- http://www.newadvent.org/cathen/02364b.htm


Naproti tomu BEATIFIKÁCIA - ako som už naznačil vyššie, keďže nezaväzuje celú Cirkev, ba vlastne vôbec nezaväzuje, ale len povoľuje - podľa väčšiny teológov púha beatifikácia NIE JE pokladaná za neomylnú. Len pár teológov malo v minulosti iný názor. No vo všeobecnosti teológovia výslovne POPIERAJÚ, že by beafitikácia bola neomylným aktom.

citácia:
This general agreement of theologians as to papal infallibility in canonization must not be extended to beatification. [...] Canonists and theologians generally deny the infallible character of decrees of beatification, whether formal or equivalent, since it is always a permission, not a command; while it leads to canonization, it is not the last step. Moreover, in most cases, the cultus permitted by beatification, is restricted to a determined province, city, or religious body (Benedict XIV, op. cit., I, xlii). Some, however, have thought otherwise (Arriaga, Theol., V, disp. 7, p. 6; Amicus, Theol., IV, disp. 7, p. 4, no 98; Turrianus on II-II, V, disp. 17, no 6; Del Bene, De S. Inquisit. II, dub. 254).
--- http://www.newadvent.org/cathen/02364b.htm


citácia:
It is also commonly and rightly held that the Church is infallible in the canonization of saints, that is to say, when canonization takes place according to the solemn process that has been followed since the ninth century. Mere beatification, however, as distinguished from canonization, is not held to be infallible, and in canonization itself the only fact that is infallibly determined is that the soul of the canonized saint departed in the state of grace and already enjoys the beatific vision.
--- http://www.newadvent.org/cathen/07790a.htm


Naviac - ako sa tiež v tomto poslednom citáte píše - aj samotná tá neomylnosť, ktorá je pri kanonizácii, tak sa týka čisto len tvrdenia, že daná duša je už v nebi.

tak učili otcovia

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 186  ~  Člen od: 09 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 12 február 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2011 :  01:54:50  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Vdaka Vam, pan profesor(odtialto je ta druha ukazka)
dosledne vzate, kazdy katolik moze smelo tvrdit, verit i byt presvedceny,

ze Karol Wojtyla znamy ako Jan Pavol Druhy Velky,

(teda, presnejsie, jeho nesmrtelna dusa)

sa prazi aspon v sedemnastej komnate pekla.


Titul blahoslaveneho to proste pripusta = nevylucuje, na rozdiel od titulu svateho.

Zaroven, katolik taketo nieco o pekelnom osude wadovickeho rodaka moze verit bez ujmy na rydzosti svojej katolickej viery, a uplne bezhriesne i legitimne.

Odtial ceremonia prebehnuvsia prveho maja tohto roku, vyznamneho to sviatku murarskych bratov, bola len vyprazdnenym divadlom. Akoby na pocest divadelnika KW celkom symptomaticka zhoda.

Ak sa preto katolik stretne s tym, ze iny katolik robi z blahoslaveneho prvomajoveho nieco extra, tak tu mame do cinenia s jednym z massy adresatov onoho divadla, na ktorych to zabralo. Ako zadefinoval uz Tridentsky koncil: obrady, symboly a ritualy su mocnym prostriedkom dosahovania duchovnych ucinkov (=tu lepsie povedat: dosahovanie ucinkov na ducha slaboduchych)

Logicky, k comu blahoslavenie, ak nema mat vahu utvrdenia v pozivanie spolocenstva s Bohom? Potom aj ten zazrak bol len takzvanym zazrakom.

Jan Pavol svojim revidovanim veci samej, podpilil konar sam pod sebou, a Benedikt to odpersolvoval s povestnou nemeckou preciznostou dokonale.

Zorientovany katolik vidi a i vie, ze v tejto zmene teologickej paradigmy (vztah neomylnosti, blahoslavenia a svatorecenia) vselico smrdi.

Btw., ci sa najde niekto, kto ukaze, ako je to s rozdielom uvedenych ukazok ??


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2011 :  10:49:27  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
Raráško

Pôvodne zaslal Didy - 30 jún 2011 :  22:57:37Slušné správanie - pre Didiho pojem neznámy...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Didy

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2011 :  15:51:50  Zobraziť profil  Pridať Didy do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Raráško
Pôvodne zaslal Didy - 30 jún 2011 : 22:57:37

Slušné správanie - pre Didiho pojem neznámy...
Pôvodne zaslal Reconquistador - 01 júl 2011 : 10:49:27

Rarášok nie je o nič neslušnejšie než Rarach - ktoré používaš ty.

Slovník slovenského jazyka hovorí:
citácia:
rarach, -a, mn. č. -si m. zastar. (podľa náboženských a mystických predstáv) zlý duch, čert, diabol: Akoby im pekelného uhlia rarach nasypal do duší. (Hurb.);

rarášok, -ška, mn. č. -škovia m.
zdrob. k rarach: Nech si je hoci raráškom z pekla. (vaj.)
výstižné...


citácia:
Zorientovany katolik
tým dúfam nemyslíš seba, lebo tie veci čo tu predvádzaš, svedčia skôr o dezorientovanosti tvojej a snahe dezorientovať aj iných... skrátka RARACH.

tak učili otcovia

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 186  ~  Člen od: 09 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 12 február 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Didy

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2011 :  16:04:21  Zobraziť profil  Pridať Didy do zoznamu priateľov
citácia:
Logicky, k comu blahoslavenie, ak nema mat vahu utvrdenia v pozivanie spolocenstva s Bohom? Potom aj ten zazrak bol len takzvanym zazrakom.
Pôvodne zaslal Rarach - 01 júl 2011 :  01:54:50

LOL, tá tvoja "logika" je naozaj zábavná - ako obvykle

si asi prvý človek v histórii, ktorý z toho, že niekto bol blahorečený, ide "dedukovať," že "potom aj ten zazrak bol len takzvanym zazrakom."

Modus Raracha


btw. doštuduj si aspoň, aký je rozdiel medzi blahorečením a svätorečením, čo to znamená, atď. atď. atď.

tak učili otcovia

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 186  ~  Člen od: 09 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 12 február 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2011 :  16:44:02  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:
Zaroven, katolik taketo nieco o pekelnom osude wadovickeho rodaka moze verit bez ujmy na rydzosti svojej katolickej viery, a uplne bezhriesne i legitimne.
Pôvodne zaslal Rarach - 01 júl 2011 :  01:54:50


Dúfajme spoločne v Božie milosrdenstvo, že pri takýchto myšlienkach nám tam NIEKTO to miesto nakoniec nevyárenduje pre nás.
Nie nadarmo sa hovorí, že pýcha peklom dýcha.

Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2011 :  22:22:59  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Nevyarenduje, pokial verime z plneho srdca, ze ti, ktori nas take hluposti ucia, maju mandat od Boha.

Vyarenduje, pokial im tu ich masku baranka dokazeme strhnut, avsak tychto odhalenych vlkov budeme aj nadalej respektovat ako nasich legitimnych pastierov.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 05 júl 2011 :  12:48:44  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Takže podtrženo, sečteno:

Keďže podľa Didiho (a monžo ani podľa neocirkvi) blahoslavenie nie je neomylné, tak blahoslavený sa kľudne môže smažiť v pekle.

Potom máme celkom závažné dôsledky ... napr. vzdávanie úcty k takým pekelníkovým relikviám, alebo napr. zázrak nemohol byť skutočným zázrakom, keďže zázrak je Božím zásahom, ale Boh na príhovor zavrhnutej duše v pekle asi ťažko zasiahne.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Didy

Stav: offline

 Odoslaný - 05 júl 2011 :  14:22:29  Zobraziť profil  Pridať Didy do zoznamu priateľov
citácia:
Keďže podľa Didiho (a monžo ani podľa neocirkvi) blahoslavenie nie je neomylné
Pôvodne zaslal sasulnik - 05 júl 2011 :  12:48:44

"podľa Didiho"? a nie náhodou PODĽA TRADIČNEJ "SENTENTIA COMMUNIS"? citoval som ti katolícku encyklopédiu (imprimatur z roku 1907), referujúcu na onú tradičnú sententiu communis, takže aký "Didy"? Didy tu neuvádzal "svoj názor" !!!

a to že Rarach (čo znamená "čert, diabol") tu založí tému "predtým a dnes", kde sa nám diletantne snaží nahovoriť, že ten citát z "dnes" nebol tým, čo bolo "predtým" - to je len ďalšie z jeho lživých a diabolských zavádzaní čitateľov - za to už ja tiež nemôžem, že niekomu tu stále nedošlo, čo má čert za ľubom.

Ja som tu však CITOVAL to čo je predsa tradičná sententia communis v tejto veci, ak nevieš čítať, to je už tvoj problém. Tradičná sententia communis je tu jasná (a na tom už nič nezmeníš ani ty, ani Rarach, ani vaši anonymní Česi) a je totožná s tým, čo tu Rarach citoval ako "dnes". Takže už samotná jeho otázka je zavádzajúca. Nezavádzajúca otázka mohla znieť napr. "nájdeš rozdiel medzi anonymným čechom (prvý citát) a tradičnou sententiou communis (druhý citát)"?


P.S.: a ak máš, sasulnik, problém s tou tradičnou sententia communis, čo zjavne máš, to je zasa už len tvoj problém a ráč sa teda dovzdelať v učení svetových teológov, kam mimochodom česky-píšuci autori nikdy nepatrili.

tak učili otcovia

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 186  ~  Člen od: 09 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 12 február 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 05 júl 2011 :  16:52:38  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:
"podľa Didiho"? a nie náhodou PODĽA TRADIČNEJ "SENTENTIA COMMUNIS"? citoval som ti katolícku encyklopédiu (imprimatur z roku 1907), referujúcu na onú tradičnú sententiu communis, takže aký "Didy"? Didy tu neuvádzal "svoj názor" !!!

a to že Rarach (čo znamená "čert, diabol") tu založí tému "predtým a dnes", kde sa nám diletantne snaží nahovoriť, že ten citát z "dnes" nebol tým, čo bolo "predtým" - to je len ďalšie z jeho lživých a diabolských zavádzaní čitateľov - za to už ja tiež nemôžem, že niekomu tu stále nedošlo, čo má čert za ľubom.

Ja som tu však CITOVAL to čo je predsa tradičná sententia communis v tejto veci, ak nevieš čítať, to je už tvoj problém. Tradičná sententia communis je tu jasná (a na tom už nič nezmeníš ani ty, ani Rarach, ani vaši anonymní Česi) a je totožná s tým, čo tu Rarach citoval ako "dnes". Takže už samotná jeho otázka je zavádzajúca. Nezavádzajúca otázka mohla znieť napr. "nájdeš rozdiel medzi anonymným čechom (prvý citát) a tradičnou sententiou communis (druhý citát)"?


P.S.: a ak máš, sasulnik, problém s tou tradičnou sententia communis, čo zjavne máš, to je zasa už len tvoj problém a ráč sa teda dovzdelať v učení svetových teológov, kam mimochodom česky-píšuci autori nikdy nepatrili.

Pôvodne zaslal Didy - 05 júl 2011 :  14:22:29

Ja s tradičnou sententia communis problém nemám.
Problém vidím u Teba v správnom rozlíšení medzi tým, čo je teologicky názor, hoci ho môže mať väčšinové zastúpenie u teológov Cirkvi, a tým čo je neomylné učenie, ktoré vychádza či už z riadneho alebo mimoriadneho magistéria Cirkvy.

To čo si predložil je len "Didyho" názor, ktorý vychádza z textov Katolíckej encyklopédie. Nič viac, nič menej.
Názor Cirkvi v Tvojom príspevku ešte nevidím.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Didy

Stav: offline

 Odoslaný - 05 júl 2011 :  18:27:54  Zobraziť profil  Pridať Didy do zoznamu priateľov
citácia:
To čo si predložil je len "Didyho" názor, ktorý vychádza z textov Katolíckej encyklopédie. Nič viac, nič menej.
Pôvodne zaslal sasulnik - 05 júl 2011 :  16:52:38

To nieje žiadny "len Didyho názor", ale práveže išlo o citáciu CE (Catholic Encyclopedia), že:
citácia:
Canonists and theologians generally deny the infallible character of decrees of beatification ... [It is] commonly and rightly held that the Church is infallible in the canonization of saints, that is to say, when canonization takes place according to the solemn process that has been followed since the ninth century. Mere beatification, however, as distinguished from canonization, is not held to be infallible, and in canonization itself the only fact that is infallibly determined is that the soul of the canonized saint departed in the state of grace and already enjoys the beatific vision.
toto je všetko, čo som tam k tomu chcel napísať a aj napísal. Stále s týmto citátom z CE máš problém?

Naozaj čudne pokrivená je tvoja logika, keď ti vraj nevadí, ak toto tradične tvrdí drvivá väčšina teológov, no ak toto isté tradičné chápanie spomenie Didymos, tak už ti to zrazu tak veľmi vadí.

tak učili otcovia

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 186  ~  Člen od: 09 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 12 február 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  16:18:47  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Takže podtrženo, sečteno:

Keďže podľa Didiho (a monžo ani podľa neocirkvi) blahoslavenie nie je neomylné, tak blahoslavený sa kľudne môže smažiť v pekle.

Potom máme celkom závažné dôsledky ... napr. vzdávanie úcty k takým pekelníkovým relikviám, alebo napr. zázrak nemohol byť skutočným zázrakom, keďže zázrak je Božím zásahom, ale Boh na príhovor zavrhnutej duše v pekle asi ťažko zasiahne.

Pôvodne zaslal sasulnik - 05 júl 2011 :  12:48:44
presne tak, toto je meritum veci.

Na tom nezmeni nic nejake vajatanie o sentencii komunis,

ba prave naopak, kedze je sententia communis to, ze blahoslavenie nie je neomylnym ukonom, tak potom aj podla vacsinovej mienky teologov pan blahoslaveny Wojtyla sa pokojne moze smazit v pekle

a vyznavaci jeho kultu (uz dostali aj nazov" wojtyliani") by vo vlastnom zaujme mali ....brzdit.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  16:36:20  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
..."vyznavači jeho kultu"... ??? .. preboha, to je čo za príspevok?


...ach jaj.. ešte pár príspevkov od tohto pána a rovno to tu môžete premenovať na "rarachovo fórum"

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  17:55:53  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
ba prave naopak, kedze je sententia communis to, ze blahoslavenie nie je neomylnym ukonom, tak potom aj podla vacsinovej mienky teologov pan blahoslaveny Wojtyla sa pokojne moze smazit v pekle

a vyznavaci jeho kultu (uz dostali aj nazov" wojtyliani") by vo vlastnom zaujme mali ....brzdit.


http://duda.kapitula.sk/wp-content/uploads/2010/10/D%C3%B4le%C5%BEitos%C5%A5-beatifik%C3%A1cie-a-kanoniz%C3%A1cie.pdf

samozrejme je aj dalsia literatura o tejto problematike, staci si vyhladat

„Blahorečenie spočíva v tom, že Najvyšší veľkňaz povolí verejný kult
k Božiemu služobníkovi, ktorého čnosti boli dokázané v heroickom stupni a potvrdené
zázrakom alebo bolo legitímne dokázané jeho mučeníctvo. Pápež to dovolí formou indultu
a územne alebo personálne v obmedzenej miere.“.

Treba si uvedomit, ze za blahoslaveneho moze byt vyhlaseny iba ten, ktoreho cnosti boli dokazane v heroickom stupni a su potvrdene zazrakom. Boh nikdy nerobi zazrak na prosbu cloveka, ktory je v pekle.
No a kedze Boh neurobi nikdy ziadny zazrak na prosbu cloveka, ktory je v pekle,Rarach zase evidentne napisal blud.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  18:21:16  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
ba prave naopak, kedze je sententia communis to, ze blahoslavenie nie je neomylnym ukonom, tak potom aj podla vacsinovej mienky teologov pan blahoslaveny Wojtyla sa pokojne moze smazit v pekle

a vyznavaci jeho kultu (uz dostali aj nazov" wojtyliani") by vo vlastnom zaujme mali ....brzdit.


http://duda.kapitula.sk/wp-content/uploads/2010/10/D%C3%B4le%C5%BEitos%C5%A5-beatifik%C3%A1cie-a-kanoniz%C3%A1cie.pdf

samozrejme je aj dalsia literatura o tejto problematike, staci si vyhladat
Pôvodne zaslal radar - 18 júl 2011 :  17:55:53a.) vyhladali sme si, to len do tejto temy sme dali dve ukazky, v pripade potreby budu aj dalsie vyhladane pramene, bez obav
b.) pan Duda je amater a diletant, aj s celym svojim Tribunalom a funkciami, ktore zastava, dnes dostava v cirkvi tituly a funkcie uz ozaj barsktocitácia:
Treba si uvedomit, ze za blahoslaveneho moze byt vyhlaseny iba ten, ktoreho cnosti boli dokazane v heroickom stupni a su potvrdene zazrakom. Boh nikdy nerobi zazrak na prosbu cloveka, ktory je v pekle.


Cim sa dostavame k tomu, ze je pravda to, co pise Pospisil v prvej ukazke.
Tym padom totiz blahoslaveny je vlastne svaty a sme spat presne v tom probleme, ktory som nastolil v prvom prispevku.
A tym sa tiez dostavame k tomu, ze pokial netrpite slepou skvrnou, tymto svojim postojom staviate do popredia nazor, ktory podla isteho tunajsieho (podla Vas) experta protireci sentencii communis - to som naramne zvedavy, akou ekvilibristikou toto obkecate (Vy i on).
citácia:
No a kedze Boh neurobi nikdy ziadny zazrak na prosbu cloveka, ktory je v pekle,Rarach zase evidentne napisal blud.

Doktor Pospisil za svoju Dogmatiku dostal titul papezskeho prelata a dalsie obrocia. Velmi rad budem takym bludarom, ako on, a este radsej som, ak za bludara ma oznaci niekto sam rozporuplny, pretoze to je znamka, ze prisem pravdivo.

radar, co je to blud?
Kedy je niekto bludar?
(nemusite odpovedat skor, nez sa doucite v prvom rade katechizmus) Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  18:30:06  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
b.) pan Duda je amater a diletant, aj s celym svojim Tribunalom a funkciami, ktore zastava, dnes dostava v cirkvi tituly a funkcie uz ozaj barskto


na rozdiel od vas, mudreho teologa.
Ale bludari malokedy uznaju, ze sa mylia, vy ste taky skolsky priklad.
 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  18:32:08  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:
[quote]
... tak potom aj podla vacsinovej mienky teologov pan blahoslaveny Wojtyla sa pokojne moze smazit v pekle
Pôvodne zaslal Rarach - 18 júl 2011 :  16:18:47Ako ďaleko ste schopný zájsť pán Rarach ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  18:40:12  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Tak daleko, ako to dovoluje logika a racio.
V KC sa vari tieto dve nesmu pouzivat v ich plnom rozsahu?

A specialne pre Vas, v dobrom lebo nezdate sa nebyt dobrym clovekom: ze Wojtyla sa moze pokojne smazit v pekle, vyplyva z toho, ze ak akt blahoslavenia nie je aktom neomylnym, tak jeho beatifikacia nie je potvrdenim jeho posmrtnej blazenosti. Odtial kym niet svatorecenia, niet zakazu pre svedomie i usta katolika, povazovat zomreleho Wojtylu za zatrateneho v plamenoch pekelnych.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  19:01:28  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:

Ako ďaleko ste schopný zájsť pán Rarach ?

citácia:
Tak daleko, ako to dovoluje logika a racio.

rarach ma svoje problemy, ktore by si mal co najskor vyriesit a netravit tolko casu na nete.Trpi s tym jeho dusevne a telesne zdravie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  19:02:17  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
b.) pan Duda je amater a diletant, aj s celym svojim Tribunalom a funkciami, ktore zastava, dnes dostava v cirkvi tituly a funkcie uz ozaj barskto


na rozdiel od vas, mudreho teologa.
Ale bludari malokedy uznaju, ze sa mylia, vy ste taky skolsky priklad.

Pôvodne zaslal radar - 18 júl 2011 :  18:30:06


prejudikujete o mne nieco, co si cucate z prsta: kde a kedy som sa pasoval za mudreho teologa?
Avsak toto cucanie z prstov je u Vas NORMALNE, v poriadku, kazdopadne nic to nemeni na veci, ze Duda je out.

Vy mate vari nejaky zasadny dovod povazovat pana Dudu za neamatera, nediletanta a teologa?
Poucte nas o tychto dovodoch, ak su pravdive, nech mame my dovod zmenit nase nazory.
Mozete aj solo temu o tom, tuna to patri Wojtylovym plamenom.
 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  19:09:14  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:
Tak daleko, ako to dovoluje logika a racio.
V KC sa vari tieto dve nesmu pouzivat v ich plnom rozsahu?

A specialne pre Vas, v dobrom lebo nezdate sa nebyt dobrym clovekom: ze Wojtyla sa moze pokojne smazit v pekle, vyplyva z toho, ze ak akt blahoslavenia nie je aktom neomylnym, tak jeho beatifikacia nie je potvrdenim jeho posmrtnej blazenosti. Odtial kym niet svatorecenia, niet zakazu pre svedomie i usta katolika, povazovat zomreleho Wojtylu za zatrateneho v plamenoch pekelnych.

Pôvodne zaslal Rarach - 18 júl 2011 :  18:40:12


Logickým súvislostiam vašich tvrdení chápem.
Otázka je či taký útok na dôstojnosť predchádzajúceho námesnika Kristovho by mal zaznieť z úst katolíka.
Pretože v identickom duchu by sme mohli dodať, že sa tam smaží spolu s ostatnými pápežmi, čo neboli vyhlásení za svätých.

Z úst heretika by som to chápal a s ľútosťou by som za neho i za jeho dušu obetoval Zdravas.

Keď však niečo také počuť z úst katolíka, i celý Ruženec(špeciálne pre Vás ruženec svetla) zdá sa primálo.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  19:20:51  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:

Logickým súvislostiam vašich tvrdení chápem.
Otázka je či taký útok na dôstojnosť predchádzajúceho námesnika Kristovho by mal zaznieť z úst katolíka.
Pretože v identickom duchu by sme mohli dodať, že sa tam smaží spolu s ostatnými pápežmi, čo neboli vyhlásení za svätých.

Z úst heretika by som to chápal a s ľútosťou by som za neho i za jeho dušu obetoval Zdravas.

Keď však niečo také počuť z úst katolíka, i celý Ruženec(špeciálne pre Vás ruženec svetla) zdá sa primálo.

Pôvodne zaslal baránok - 18 júl 2011 :  19:09:14Takze rozumieme sa, veri gut.

Ano, presne tak isto mozno zmyslat aj o papezoch za svatych nevyhlasenych, ze sa smazia v ohnicku vecnom pekelnom.
To s uctou a dostojnostou nekoliduje, naopak, kolizia nastava v prehanani (per excesum), ked napriklad niekto siahne na pomyselny majestat pana Wojtylu puhymi dosledkami z uzivania darov Bozich: logika a racio a facta.

Je v tom nieco diabolske, tolka vyfabrikovana nedotknutelnost dotknutelneho, a v pripade Wojtylu tolka nevyvazenost zamlciavania az potlacania vsetkeho, co sa do kramu jeho kultickych uznavacov nehodi. Wojtylianstvo je zial uz realitou, sice vystavanou na cirom fideizme a prehanani (nerespektovanie cnosti opatrnosti), ale velmi rozsirenou. Avsak iba do casu, kym sa neprevali vsetko, co zatial media neprevalia, neinformovany klerus nekaze a Boh trpi.
 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  19:26:06  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Vy mate vari nejaky zasadny dovod povazovat pana Dudu za neamatera, nediletanta a teologa?
Poucte nas o tychto dovodoch, ak su pravdive, nech mame my dovod zmenit nase nazory.

pan rarach, ak nepochopite, co podla ucenia katolickej cirkvi, znamena,ked je clovek blahoslaveny , tazko sa pohneme dalej. Musite si najprv ujasnit tieto zakladne veci,a ak ukazete, ze ste toho schopny,potom sa pohneme dalej.
Ale silne o tom pochybujem, lebo uz ste tu velakrat dokazali, ze ste bludar, neschopny pochopit ucenie katolickej cirkvi vo vela bodoch.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 18 júl 2011 :  19:30:48  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
Ale vaša cesta je neistá.

Pretože, v prípade pána Wojtylu zdá sa je pravdepodobnosť vysoká, že po blahorečení bude nasledovať ďalší krok.

Čo potom ? Uznávam že hoc je to otázka v tejto chvíli hypotetická, pravdepodobnosť v prípade pána K.W. je príliš veľká na to, že pri blahorečení sa proces nezastaví.

Čo potom ? Nebude sa niekto cítiť trápne ? Bude aj slovko ospravedlnenia ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Ucenie o vseobecnom koncile Téma Next Topic: Zobrazovanie Boha  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06