Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 PRAVDA je jednoduchá
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Mojžiš Téma Next Topic: dar viery  

cellesti

Stav: offline

Odoslaný - 24 jún 2011 :  09:15:57  Zobraziť profil  Pridať cellesti do zoznamu priateľov
Pravda. Celý život človeka sa točí okolo tohto slova. Je to živé slovo. Pochádza priamo zo Zdroja.

Nakoľko všetkým ľuďom bez rozdielu bolo umožnené žiť tu na Zemi a postúpiť cestu k zušľachteniu, Pravda musí byť prístupná pre všetkých bez rozdielu. Pravda je dokonalá. A ako taká musí byť jednoduchá.

Pomôže nám, ak si uvedomíme, odkiaľ pochádza.

Ako to Vy cítite?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 23 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 15 júl 2011 Upozorniť moderátora 

Azuritko

Odoslaný - 24 jún 2011 :  10:50:42  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Za chvíľu budem cítiť obed
Ale vidím to tak, že Pravda je naozaj pre každého, no nie pre každého je prístupná rovnakým spôsobom. A nie každý kto si myslí, že "cíti" Pravdu, že ju skutočne aj pozná či žije. Príkladov sú milióny, že niekto pravdu pozná, a Pravda je mu vzdialená na kilometre. Tam už je to ale o tom, že každý tie možnosti do určitej miery má, len niektorí ich nedokážu využiť aby spoznali aspoň tú Pravdu, ktorá im zachráni život.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

cellesti

Odoslaný - 24 jún 2011 :  13:11:43  Zobraziť profil  Pridať cellesti do zoznamu priateľov
Pravda tu je a je prístupná pre každého. Ale je veľa spôsobov, akými sa dá k Pravde prepracovať, resp. je veľa spôsobov, akými sa nám Pravda zjavuje.

Je len našou zodpovednosťou, ako intenzívne, vecne a bez prifarbovania Pravdu poznávame. Otvoriť oči, nastražiť uši, oslobodiť srdce a tak očistiť zrno od pliev.

Smelo a odvážne dopredu!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 23 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 15 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Odoslaný - 24 jún 2011 :  15:53:50  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Mnohokrát tí čo hovoria o Pravde, veria v Pravdu, neskúmajú či v to čo veria je pravda. Nechávajú rozhodovať o Pravde kohosi iného, akoby oni sami boli neschopní posúdiť čo je pravda. Ak je to tak, tak ozaj sú neschopní rozoznať pravdu od lži, či omylu.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 24 jún 2011 :  19:14:44  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ježiš je Pravda, teda snažiť sa sám prísť na Pravdu bez Boha, je ako snažiť sa zapáliť oheň vodou. Doslova, kto neverí Bohu, že od neho má jedinú šancu získať Pravdu, tak Pravdu odmieta. Dôvera iba tomu, čo ja si sám posúdim je nieže rozumné, ba je to maximálne hlúpe.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 24 jún 2011 :  21:08:02  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Pravda tu je a je prístupná pre každého. Ale je veľa spôsobov, akými sa dá k Pravde prepracovať, resp. je veľa spôsobov, akými sa nám Pravda zjavuje.

Je len našou zodpovednosťou, ako intenzívne, vecne a bez prifarbovania Pravdu poznávame. Otvoriť oči, nastražiť uši, oslobodiť srdce a tak očistiť zrno od pliev.

Smelo a odvážne dopredu!

Pôvodne zaslal cellesti - 24 jún 2011 : 13:11:43

ste katolik/cka?

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Odoslaný - 25 jún 2011 :  09:32:57  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
citácia:
Ježiš je Pravda
Len to, čo hlásal Ježiš, je pravda? Ako je to potom s tým čo učia jednotlivé náboženstvá? Nie je potrebné zamýšľať sa nad tým čo ktoré náboženstvo predkladá k uvereniu? A na to potrebuješ vlastný rozum, alebo treba veriť všetko? A rozum je tiež dar Boží.
Autorov v Biblii je mnoho a sú komentovaní rôznym spôsobom.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

cellesti

Odoslaný - 25 jún 2011 :  11:29:09  Zobraziť profil  Pridať cellesti do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Smelo a odvážne dopredu!

Pôvodne zaslal cellesti - 24 jún 2011 : 13:11:43

Prosím, potrebujete vedieť či som, alebo nie som katolík? Schválne Vám priamo neodpoviem.

Som človek.
ste katolik/cka?

Pôvodne zaslal janka - 24 jún 2011 :  21:08:02

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 23 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 15 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

cellesti

Odoslaný - 25 jún 2011 :  11:33:10  Zobraziť profil  Pridať cellesti do zoznamu priateľov
Prepáčte Janka, nesprávne som vložil odpoveď do citácie. Aby to nepôsobilo mätúco, moju odpoveď pre Vás zopakujem:

Prosím, potrebujete vedieť či som, alebo nie som katolík? Schválne Vám priamo neodpoviem.

Som človek.

cellesti

Odoslaný - 25 jún 2011 :  11:42:20  Zobraziť profil  Pridať cellesti do zoznamu priateľov
Častokrát je to tak, ako to popisujete. Veľa ľudí neskúma, čo je Pravda, len slepo prijímajú to, čo sa im predkladá na tanieri. A je to veľmi pohodlné. Potom celý život sa tomu snažia uveriť, ale to je potom falošná viera.

Jedinou pravou vierou je vnútorné presvedčenie. A to môže človek nadobudnúť jedine vlastným zodpovedným skúmaním, pri ktorom je vedený vnútorným Citom za nápomoci (nie za nadvlády!) rozumu.

To je to slobodné srdce, otvorené oči a nastražené uši, o ktorých som už písal.

citácia:
Mnohokrát tí čo hovoria o Pravde, veria v Pravdu, neskúmajú či v to čo veria je pravda. Nechávajú rozhodovať o Pravde kohosi iného, akoby oni sami boli neschopní posúdiť čo je pravda. Ak je to tak, tak ozaj sú neschopní rozoznať pravdu od lži, či omylu.

Pôvodne zaslal slovak - 24 jún 2011 :  15:53:50

radar

Odoslaný - 25 jún 2011 :  12:53:22  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Slovak
citácia:
Len to, čo hlásal Ježiš, je pravda? Ako je to potom s tým čo učia jednotlivé náboženstvá

Pravda je osoba. Je to Jezis Kristus, ktory povedal, ja som cesta, pravda a zivot. Ostatne nabozenstva mohli na nieco prist svojim rozumom, ale mnoho im zostava skryte.Mozme to prirovnat k zlatu. 24 karatove zlato je katolicka cirkev , v ostatnych nabozenstvach najdeme sem- tam zlate nite.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 25 jún 2011 :  20:12:47  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Som človek.

Pôvodne zaslal cellesti - 25 jún 2011 :  11:33:10

vsak ja som tiez clovek
a z vasej odpovede myslim, ze ste sem prisli hlasat svoju pravdu a presviedcat o nej a nie pytat sa
zatial mam z vasich prispevkov pocit, ze katolik nie ste, lebo rozpravate cudne veci, katolikovi na mile vzdialene

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 25 jún 2011 :  22:28:35  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Ježiš je Pravda
Len to, čo hlásal Ježiš, je pravda? Ako je to potom s tým čo učia jednotlivé náboženstvá? Nie je potrebné zamýšľať sa nad tým čo ktoré náboženstvo predkladá k uvereniu? A na to potrebuješ vlastný rozum, alebo treba veriť všetko? A rozum je tiež dar Boží.
Autorov v Biblii je mnoho a sú komentovaní rôznym spôsobom.

Pôvodne zaslal slovak - 25 jún 2011 :  09:32:57

Nielen to, ale z toho čo Ježiš učil je určené kto Pravdu nám dáva a kto ju dokáže neomylne interpretovať. Samozrejme, že rozum hrá veľkú rolu v spoznávaní Pravdy a podobne. Ale len skúsenosť zo sveta dáva jasne najavo, že úplnú Pravdu človek bez Boha ak spozná a koná, tak len úplnou náhodou, ale neverím tomu, že taký človek čo by takto Pravdu náááhodou spoznal existuje. Nieje to možné.

Rímskokatolík

Azuritko

Odoslaný - 25 jún 2011 :  22:34:54  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Častokrát je to tak, ako to popisujete. Veľa ľudí neskúma, čo je Pravda, len slepo prijímajú to, čo sa im predkladá na tanieri. A je to veľmi pohodlné. Potom celý život sa tomu snažia uveriť, ale to je potom falošná viera.

Jedinou pravou vierou je vnútorné presvedčenie. A to môže človek nadobudnúť jedine vlastným zodpovedným skúmaním, pri ktorom je vedený vnútorným Citom za nápomoci (nie za nadvlády!) rozumu.

To je to slobodné srdce, otvorené oči a nastražené uši, o ktorých som už písal.

Pôvodne zaslal cellesti - 25 jún 2011 :  11:42:20

Na základe hlavne tohto príspevku mám podobný dojem ako Janka. Dokonca sa mi zdá, že aj Boh je Vám cudzí (vnútorný cit, rozum, srdce, oči, uši a Boha nejak nepotrebujete).

Rímskokatolík

slovak

Odoslaný - 26 jún 2011 :  14:58:44  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Ale Boha môžeme poznať a poznávať, kým žijeme, hlavne ce našu telesnosť. Či nie je to tak? Ako ty poznávaš Boha? Nie cez telesné a psychické dannosti tvojej prirodzenosti?

Azuritko

Odoslaný - 26 jún 2011 :  16:01:21  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Viera je veľa o duchovne. A viera je darom od Boha. Proste úplné osamostatnenie nieje reálne na to, aby som spoznal Boha, hoc na spoznanie využívam hocaké svoje danosti. Jednoducho povedať si, že dokážem žiť správne aj bez Boha, alebo dokážem spoznať Boha aj bez Boha, je úplne trúfalé a prakticky nemožné.

Rímskokatolík

mojnazor12

Odoslaný - 26 jún 2011 :  16:03:24  Zobraziť profil  Pridať mojnazor12 do zoznamu priateľov
citácia:
Viera je veľa o duchovne. A viera je darom od Boha. Proste úplné osamostatnenie nieje reálne na to, aby som spoznal Boha, hoc na spoznanie využívam hocaké svoje danosti. Jednoducho povedať si, že dokážem žiť správne aj bez Boha, alebo dokážem spoznať Boha aj bez Boha, je úplne trúfalé a prakticky nemožné.

Pôvodne zaslal Azuritko - 26 jún 2011 :  16:01:21

Aha, takže pred kresťanstvom boli vlastne všetci ľudia zlí :-O

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 100  ~  Člen od: 09 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mojnazor12

Odoslaný - 26 jún 2011 :  16:07:19  Zobraziť profil  Pridať mojnazor12 do zoznamu priateľov
Pokiaľ nie je človek jednoduchý, ani pravda pre toho človeka nie je jednoduchá.

Len z tej kresťanskej pravdy som trochu zmetený.
Údajne nie je morálka relatívna, ale na SZ používate veľmi často argument typu "bola taká doba, vtedy to nebolo také"

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 100  ~  Člen od: 09 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Odoslaný - 26 jún 2011 :  18:58:01  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
citácia:
A viera je darom od Boha
Čo Boh chcel, daroval ľuďom geneticky, nie vyvolencom a netreba sa o to zvlášť usilovať.

Rafael

Odoslaný - 26 jún 2011 :  20:12:08  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
same

strasne

K E C Y

cellesti a spol.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 17 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

cellesti

Odoslaný - 26 jún 2011 :  20:41:39  Zobraziť profil  Pridať cellesti do zoznamu priateľov
citácia:

Pravda je osoba. Je to Jezis Kristus, ktory povedal, ja som cesta, pravda a zivot. Ostatne nabozenstva mohli na nieco prist svojim rozumom, ale mnoho im zostava skryte.Mozme to prirovnat k zlatu. 24 karatove zlato je katolicka cirkev , v ostatnych nabozenstvach najdeme sem- tam zlate nite.

Pôvodne zaslal radar - 25 jún 2011 :  12:53:22

V čase, keď Ježiš pôsobil na Zemi, môžme povedať, že bol osobou, človekom, ale hlavne bol hlásateľom Pravdy.

Stvoriteľ vo svojej láske poslal svojho Syna, aby tu pôsobil a ukázal Cestu, aby tu pôsobil a hovoril Pravdu a aby tu pôsobil a rozprával o Živote, aký človek mal žiť, na rozdiel od toho, aký žil. V tom je skrytý význam Jeho výroku: "Ja som Cesta, Pravda a Život."

Zjednodušene povedané, v čase svojho života na Zemi bol vzorom. A vzorom je neustále. Skrze svoje myšlienky, slová a skutky, ktoré nám zanechal.

Stotožňovať však Ježiša s náboženstvom nemôže nik. On hlásal Pravdu a nie náboženstvo. Pravda stojí nad všetkými náboženstvami, nad všetkými národmi a rasami, pôsobí univerzálne skrze celý vesmír a len my ľudia si dovolíme obmedzovať Jeho pôsobenie na nejaké náboženstvo. A to len vďaka našej vlastnej duchovnej obmedzenosti.

cellesti

Odoslaný - 26 jún 2011 :  21:13:12  Zobraziť profil  Pridať cellesti do zoznamu priateľov
citácia:

Na základe hlavne tohto príspevku mám podobný dojem ako Janka. Dokonca sa mi zdá, že aj Boh je Vám cudzí (vnútorný cit, rozum, srdce, oči, uši a Boha nejak nepotrebujete).

Pôvodne zaslal Azuritko - 25 jún 2011 :  22:34:54

Dovolím si tvrdiť, že On nepotrebuje mňa.

Ja ho potrebujem, priam existenčne. Ja by som bez Neho nebol. Ale keďže som, dostalo sa mi tak neuveriteľného daru. Každý tento dar užívame po svojom. Opäť vďaka Jemu a slobodnej vôli, ktorú nám daroval.

Dar slobodnej vôle je však pretavený do našej veľkej zodpovednosti. Do zodpovednosti za naše myšlienky, slová a skutky. Do zodpovednosti za spolupôsobenie na Zemi, do zodpovednosti za Lásku, ktorou pôsobíme voči našim blížnym.

Lebo všetká táto naša zodpovednosť je neustále pretavovaná do Spravodlivosti. Božej Spravodlivosti. Jak konáme, tak sa nám deje. Spravodlivo. Bez výnimky.

Z toho vychádza len jedno. Ak niekto nie je spokojný so svojim životom, nech neviní druhých a okolie, lež nech sa prísne pozrie na seba, do svojho vnútra a nech s pokorou napráva svoje skutky.

Azuritko

Odoslaný - 26 jún 2011 :  21:47:06  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Aha, takže pred kresťanstvom boli vlastne všetci ľudia zlí :-O

Pôvodne zaslal mojnazor12 - 26 jún 2011 :  16:03:24

Ako ľahko niekedy človek ukáže, že nemá ani minimálne znalosti o viere, ale aj tak sa robí z nej najmúdrejší...

Rímskokatolík

Azuritko

Odoslaný - 26 jún 2011 :  21:53:28  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Dovolím si tvrdiť, že On nepotrebuje mňa.

Ja ho potrebujem, priam existenčne. Ja by som bez Neho nebol. Ale keďže som, dostalo sa mi tak neuveriteľného daru. Každý tento dar užívame po svojom. Opäť vďaka Jemu a slobodnej vôli, ktorú nám daroval.

Dar slobodnej vôle je však pretavený do našej veľkej zodpovednosti. Do zodpovednosti za naše myšlienky, slová a skutky. Do zodpovednosti za spolupôsobenie na Zemi, do zodpovednosti za Lásku, ktorou pôsobíme voči našim blížnym.

Lebo všetká táto naša zodpovednosť je neustále pretavovaná do Spravodlivosti. Božej Spravodlivosti. Jak konáme, tak sa nám deje. Spravodlivo. Bez výnimky.

Z toho vychádza len jedno. Ak niekto nie je spokojný so svojim životom, nech neviní druhých a okolie, lež nech sa prísne pozrie na seba, do svojho vnútra a nech s pokorou napráva svoje skutky.

Pôvodne zaslal cellesti - 26 jún 2011 :  21:13:12

Je to už sekta? Alebo kult slobodného života na základe vlastného rozhodnutia a pripisovanie tohto rozhodnutia Bohu?
Spokojnosť značí, že je snáď všetko v poriadku? Odmietať náboženstvo a odvolávať sa na Boha - inak ako kult sebauspokojovania sa ani neviem nazvať. Je jedno, že každý človek má na rovnakú vec iný názor. Náboženstvo netreba a hotovo. Ja si viem sám určiť čo je dobré...... Slovák a Cellesti asi nemáte ďaleko od seba, minimálne zmýšľaním...

Rímskokatolík

timylee

Odoslaný - 26 jún 2011 :  23:54:03  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
cellesti, nie ste clenom nejakeho charizmatickeho hnutia? len namatkovo, ks milost?

pride mi to ako keby ste sa pokusali pretlacit sem svoju ,,filozofiu"

tieto vase uvahy mi pridu ako skonbinovanie niektorej budhistickej skoly s krestanstvom.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Odoslaný - 05 júl 2011 :  12:36:47  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:
cellesti, nie ste clenom nejakeho charizmatickeho hnutia? len namatkovo, ks milost?

pride mi to ako keby ste sa pokusali pretlacit sem svoju ,,filozofiu"

tieto vase uvahy mi pridu ako skonbinovanie niektorej budhistickej skoly s krestanstvom.

Pôvodne zaslal timylee - 26 jún 2011 :  23:54:03

Celkom dobrý postreh. Dôvod na zavretie krámu.

Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Mojžiš Téma Next Topic: dar viery  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06