Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Katolícka omša
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Dnesna prax - co s tym Téma Next Topic: Sťahovanie filmov, hudby, hier a pod...
Strana: z 2

slovak

Stav: offline

Odoslaný - 31 máj 2011 :  13:40:47  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
V debate s ateistom som dostal otázku: " Je nejaký rozdiel pri vnímaní účastníkov šamanistického rituálu domorodého afrického kmeňa a zúčastnených veriacich na katolíckej omši?" Mal som záujem poukázať na rozdiely v duchovnej hodnote a význame jednej a druhej aktivity, ale zdá sa, že som ho nepresvedčil, obivoje považoval za analogické až identické. Pomôžete mi svojími názormi?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora 

romanh

Odoslaný - 31 máj 2011 :  14:09:53  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
Mohol by si svoju otazku napisat konkretnejsie ?

Neviem ci som tvoju otazku pochopil spravne.
Ide o ucastnikov XYZ obradu.
Jeden obrad je samanisticky, druhy obrad je katolicky.
Ako taky ucastnik toho ktoreho obradu vnima tento obrad ? Hej ?

1,
Tak ja som nikdy nebol na samanistickom obrade ale co si myslim je ze ak niekto ide za samanom, tak ide za nim za ucelom aby mu nieco pocaroval, ze.
Ak ide niekto na omsu ide tam za tym ucelom aby nieco oslavil - umucenie, smrt a vzmrtvyvstanie Krista, vykupenie, ...

2,
Ucastnik samanistickeho obradu nevie co robi saman. Nepozna co znamenaju jednotlive znaky a ukony.
Ucastnik katolickeho obradu presne vie co robi knaz. Presne pozna co znamenaju jednotlive znaky a ukony.

3,
ucastnik samanskeho obradu pasivne prijma a asi ani nevie co prijma.
ucastnik katolickeho obradu vie presne co prijma - telo Kristovo.

atd, atd...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mojnazor12

Odoslaný - 31 máj 2011 :  14:10:16  Zobraziť profil  Pridať mojnazor12 do zoznamu priateľov
citácia:
V debate s ateistom som dostal otázku: " Je nejaký rozdiel pri vnímaní účastníkov šamanistického rituálu domorodého afrického kmeňa a zúčastnených veriacich na katolíckej omši?" Mal som záujem poukázať na rozdiely v duchovnej hodnote a význame jednej a druhej aktivity, ale zdá sa, že som ho nepresvedčil, obivoje považoval za analogické až identické. Pomôžete mi svojími názormi?

Pôvodne zaslal slovak - 31 máj 2011 :  13:40:47

Kresťanstvo robí prakticky to isté, len to robí civilizovane.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 100  ~  Člen od: 09 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 31 máj 2011 :  14:56:30  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
V prvom rade si myslím, že riešenie takejto otázky je bezpredmetné. V druhom rade záleží na hľadisku, aké sa použije. Ak sa pozrieme na tieto dva obrady z hľadiska katolíka, je to obrovský rozdiel. Ak z hľadiska šamana, je to obrovský rozdiel. Ak z hľadiska obsahového, je to obrovský rozdiel. Ak z hľadiska duchovného, je to obrovský rozdiel. Ak z hľadiska úmyslu, je to obrovský rozdiel. Jediné čo je teoreticky podobné, je ak sa na to pozrieme z hľadiska definičného. Ak obrad definuje nejaké konanie jednej osoby, ktorá koná niečo pre viac osôb, kde stredobodom pozornosti je nejaké duchovno, tak sa dá hovoriť o podobnom. Ale to je tak všetko. Aj forma je úplne odlišná. Proste rozdiel je obrovský, len definične možno hovoriť napríklad o obrade. Ale o čo ide tomu ateistovi? Ak chce hádzať všetky obrady do jedného vreca ako nezmyselné, tak pri takomto povrchnom definičnom zhodnotení si očividne nepočína srpávne a neprehodnocuje všetky východiská. To isté platí aj ak iba chce silou mocou nájsť podobnosti v rôznych vierach, aby ich takisto mohol hodiť do jedného vreca ako nezmyselné.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Odoslaný - 31 máj 2011 :  17:05:39  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
romanh - Zhruba išlo o to ako si to pochopil.
1 - tie úmysly účastníkov môžu byť totožné, tiež niečo osláviť, vyprosiť, prejaviť
2 - rovnako aj ciele a konanie šamana môže byť rovnako známe ako pri omši kňaza
3 - rovnako sa môžu zapájať účastníci obradu do daného kultu s pocitom, že dosiahnu akýsi reálny alebo duchovný cieľ.
Zrejme v oboch prípadoch sa jedná o dlhodobú tradíciu. V niektorých amerických kresťanských sektách sa upúšťa od tradičných omší a podobajú sa akéjsi hudobnospevnej prezentácii s cieľom chváliť a oslavovať Boha.
azuritko - Tvoje posledné dve vety ozaj charakterizujú úmysel a snahu dotyčného ateistu a práve preto je potrebné hľadať argumenty, že to tak nie je a ukázať zrozumiteľné rozdiely, ja som mal stým problémy.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

romanh

Odoslaný - 01 jún 2011 :  11:25:46  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
citácia:
s cieľom chváliť a oslavovať Boha.

Pôvodne zaslal slovak - 31 máj 2011 :  17:05:39

Ale saman nema tento ciel.
Saman sa klania demonom a nie Bohu stvoritelovi.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 01 jún 2011 :  11:56:10  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Proste celé to odzrkadľuje iba snahu toho ateistu všemožne poprieť vieru, pričom ale si počína maximálne nesprávne a neobjektívne. To je akoby povedal, že pero a krieda je presne to isté, lebo obidve píšu. Ale dobre vieme aké je rôzne využitie kriedy, a že aj v tom písaní je obrovský rozdiel...

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Odoslaný - 01 jún 2011 :  13:15:33  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Na jednom sa dá zhodnuť, jedno i druhé sú kultové obrady.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 01 jún 2011 :  19:40:14  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
slovak, tusim si vravel, ze neveris v KC, ak si dobre pamatam...tak mi je dost cudne, preco sa pustas do takej debaty
navyse, ak si siel do tejto debaty s tym, ze ho aj presvedcis, uz vopred mas prehrate
ak mas naozaj zaujem dozvediet sa o tom, co to sv. omsa je, tak si precitaj katechizmus, tam to mas popisane
http://www.katechizmus.szm.com/

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

romanh

Odoslaný - 02 jún 2011 :  14:33:04  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
citácia:
Na jednom sa dá zhodnuť, jedno i druhé sú kultové obrady.

Pôvodne zaslal slovak - 01 jún 2011 :  13:15:33

definuj prosim pojem kultovy obrad - co si za tym predstavujes ?

slovak

Odoslaný - 03 jún 2011 :  09:56:42  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Je to veľmi jednoduché, kultový obrad je súhrn rôznych praktík súvisiacich s určitým náboženským uctievaním, ale aj za rôznym iným účelom ( dážď, uzdravenie, pohreb, krst atď.) a má vyvolávať abstraktné, či ezoterické pocity, prípadne predpokladané účinky.

Kornelius

Odoslaný - 03 jún 2011 :  12:39:02  Zobraziť profil  Pridať Kornelius do zoznamu priateľov
citácia:
Je to veľmi jednoduché, kultový obrad je súhrn rôznych praktík súvisiacich s určitým náboženským uctievaním, ale aj za rôznym iným účelom ( dážď, uzdravenie, pohreb, krst atď.) a má vyvolávať abstraktné, či ezoterické pocity, prípadne predpokladané účinky.

Pôvodne zaslal slovak - 03 jún 2011 :  09:56:42

Mše ale není kultový obřad podle uvedené definice. Hlavně mám na mysli tu část: "...má vyvolávat abstraktné, či ezoterické pocity, prípadně predpokládané účinky."

Já to vidím tak, že rozdíl mezi šamanistických rituálem a mší by se asi dal, samozřejmě mimo jiné, taky připodobnit k rozdílu mezi magií a modlitbou, mezi "buď vůle má" a "buď vůle Tvá". Uvedená definice kultovního obřadu je zjevně "buď vůle má" - "...má vyvolávat abstraktné, či ezoterické pocity, prípadně predpokládané účinky." Nejsem expert přes šamanské obřady, nicméně se mi zdá, že právě na ně uvedená definice sedí.

Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 24 február 2011  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mojnazor12

Odoslaný - 03 jún 2011 :  19:44:24  Zobraziť profil  Pridať mojnazor12 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
s cieľom chváliť a oslavovať Boha.

Pôvodne zaslal slovak - 31 máj 2011 :  17:05:39

Ale saman nema tento ciel.
Saman sa klania demonom a nie Bohu stvoritelovi.

Pôvodne zaslal romanh - 01 jún 2011 :  11:25:46

To mi chceš povedať, že všetci šamani sa klaňajú k démonom ??? Napríklad chceš povedať, že aj pohania sa klaňali k démonom, alebo čo ?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 100  ~  Člen od: 09 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Odoslaný - 03 jún 2011 :  20:47:40  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Pokiaľ to môžem posúdiť z vlastnej skúsenosti, ozaj u vnímavých veriacich počas náboženských obradov dochádza k určitým psychickým citovým a pocitovým stavom. Ozaj ako náboženské, tak aj iné kultové obrady počítajú s ovplyvňovaním ľudskej psychiky a zanechávajú vo vedomí človeka značné stopy.

janka

Odoslaný - 03 jún 2011 :  21:04:07  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
a u nevnimavych veriacich je to ako?

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovak

Odoslaný - 03 jún 2011 :  21:19:04  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
tak, aby ma susedia neohovárali, že nechodím do kostola. Bezducho, formálne a je ich hodne.

janka

Odoslaný - 03 jún 2011 :  21:27:01  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
takze potom sa tychto akoze psychicka manipulacia netyka a je to vlastne dobre, ze tam chodia takyto pokrytci?...no co sa dnes este nedozviem
a ja som si myslela, ze to ludom prekaza a opustaju KC prave koli takymto pokrytcom...nezamotavas sa nejak?

slovak

Odoslaný - 03 jún 2011 :  22:05:05  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
citácia:
takze potom sa tychto akoze psychicka manipulacia netyka a je to vlastne dobre, ze tam chodia takyto pokrytci?...no co sa dnes este nedozviem

Mňa to prekvapuje, že ty si o tom nevedela. Formalizmus prekvitá všade. Ale mnohí to berú asi tak, že predsa ak jestvuje nebo aby som sa tam dostal/la.

janka

Odoslaný - 04 jún 2011 :  19:56:50  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ale to je potom nevedomost ludi-tych ktori to robia ako aj tych, ktori koli tomu zanevru na vieru, ked si myslia, ze pre formalnost sa niekto dostane do neba...cesta tam je totiz velmi uzka
ale k veci, takze ak som to spravne pochopila, podla teba je lepsia taka formalnost, pretoze potom clovek nemoze byt psychicky ovplyvneny z toho, co sa deje na sv. omsi?

slovak

Odoslaný - 05 jún 2011 :  09:27:48  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Ja si myslím, že v každom prípade svätá omša zanecháva aj u vlažných veriacich psychické stopy, keď už nie samotný obrad, tak určite DOBRÁ KÁZEŇ.

janka

Odoslaný - 06 jún 2011 :  20:22:49  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
tak to ano, tak ako vsetko okolo, co vnimame
ale potom hadam lepsie, ked si aj neverec vypocuje dobru kazen, ako pozrie Panelak
inak podla mna, skor na ludoch zanechavaju psychicke stopy(negativne) skor vselijake akoze nabozenske akcie, kde sa kladie doraz na emocie, prezivanie...svata omsa pride ludom skor nudna, napohlad akoby sa tam nic nedialo

slovak

Odoslaný - 07 jún 2011 :  18:00:33  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Ja osobne televiznemu braku úspešne odolávam a nemusím sa ani veľmi snažiť. Po sravodajstve, ak nie je na dvojke náučný film, televízor vypínam a venujem sa mojím iným záľubám literárneho a tecnického zamerania. Priznám sa, k omšovému steretypu mám veľmi vlažný vzťah. Viac mi dajú rozhovory, prednášky. Celkom sa mi páčila prednáška kňaza M. Kuffu, ktorej som sa s potešením zúčastnil. Ak niekto považuje náboženstvo za podvod, tak čo tento kňaz koná na základe svojej viery a náboženstva, NIE JE PODVOD.

janka

Odoslaný - 07 jún 2011 :  20:17:01  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
tak preco nechces verit, ked vidis, coho je veriaci clovek schopny?...ci si neveris?
je to Bozia milost, ktora v cloveku vzbudi tuzbu

slovak

Odoslaný - 08 jún 2011 :  12:50:20  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Máš pravdu, viac uprednostňujem poznanie ako vieru a v tom je ten háčik. Boží dar viery som asi nedostal a rovnako ako p. Kuffu, obdivujem aj teba, tvoju vieru, lebo tvoje konanie nepoznám.

janka

Odoslaný - 08 jún 2011 :  20:25:21  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
no snad nenapisem blud, ale viera je tiez poznanie...ale toho, co sami nedokazeme rozumom pochopit...
takze ten, co ma vieru, vidi veci inak, ako ten, co ju nema
inak, obdivovat niekoho...ja sa v poslednej dobe od toho oducam, lebo sa moze velmi lahko stat, ze ta predmet tvojho obdivu moze sklamat...a to z jedneho dovodu

slovak

Odoslaný - 09 jún 2011 :  09:36:57  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
No viera má veľmi blízko k povere a ten jeden dôvod by som chcel poznať. Nie je to náhodou klamstvo, ale to čo robí p. farár Kuffa nie je klamstvo, to je realita. Ak máš záujem, rozdiel medzi vierou a poznaním ti vysvetlím.

Strana: z 2 Previous Topic: Dnesna prax - co s tym Téma Next Topic: Sťahovanie filmov, hudby, hier a pod...  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06