Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Nešťastie v Japonsku a kresťanské protirečenie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Par otazok novica Téma Next Topic: Dokonalost
Strana: z 4

saxsax

Stav: offline

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  12:37:23  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
knaz urcite nie je neomylny, ale mne sa paci co napisal v tom konkretnom odstavci, ma to logiku.

Pôvodne zaslal saxsax - 27 apríl 2011 :  12:01:55

No schválne, akú to má pre teba logiku? Takú istú ako píše silák, alebo to čo on píše z toho tvrdiť jednoznačne nemožno podľa teba?

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  12:08:39

nesledoval som tentoraz vobec co pise, rozvadza silak, ja som zaregistroval odkaz na tu kazen a tvoje vyjadrenie, tak som si to precital, uz i len preto, ze nie ste jedine forum, kde sa toto riesi, a ovela zaujmavejsie postoje k tomuto su na anglicky pisanych forach napriklad, a nenasiel som nieco tak nenormalne ako napriklad vyzvu k akejsi podakovacke za to, ze sa im stalo to, co sa stalo ... , to by ma zujmalo ci by vyzva k dakovacke bola za to, keby zemetrasenie zrovnalo zo zemou Bratislavu napriklad ...

podlas mna to logiku ma co ten knaz povedal a co je na tom logicke?, smiesna otazka

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  12:50:41  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ja sa nepýtam čo je na tom logické, ale pýtam doslova ako to chápeš. To čo silák z toho vyčítal je v tom texte čo si odo mňa citoval. A to tam napísané nieje.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

silak

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  12:57:47  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Ale tymilee to umelo okresal len na prírodné katastrofy, myšlienka tej kázne je tá, že Boh nikdy nepotrestá vinných tak, že budú trpieť aj nevinný.

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 :  10:18:11

Zacituj tú časť mnou citovaného textu v agnlickom jazyku kde sa hovorí toto čo tvrdíš...

A ďalej povedz mi, kde je povedané či napísané, že tento kňaz má neomylné tvrdenie?

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  11:54:59

Ja citujem z toho, čo jeden diskutér preložil.
Potvrdilo sa to, čo si si myslel.

No a týmto podmývaš kňazskú autoritu, z toho mi vyplýva, že kňazov majú Kresťania brať tak, že nám rozprávať bludy.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 94  ~  Člen od: 20 február 2011  ~  Posledná návšteva: 28 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

silak

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  12:59:31  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
Ale tymilee to umelo okresal len na prírodné katastrofy, myšlienka tej kázne je tá, že Boh nikdy nepotrestá vinných tak, že budú trpieť aj nevinný.

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 :  10:18:11

Zacituj tú časť mnou citovaného textu v agnlickom jazyku kde sa hovorí toto čo tvrdíš...

A ďalej povedz mi, kde je povedané či napísané, že tento kňaz má neomylné tvrdenie?

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  11:54:59

knaz urcite nie je neomylny, ale mne sa paci co napisal v tom konkretnom odstavci, ma to logiku.

Pôvodne zaslal saxsax - 27 apríl 2011 :  12:01:55

Tu je v podstate vidieť, že keď niekto poukáže na protirečenie a výpadok logiky, tak začínajú používať demagógiu.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 94  ~  Člen od: 20 február 2011  ~  Posledná návšteva: 28 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  13:07:08  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:

No a týmto podmývaš kňazskú autoritu, z toho mi vyplýva, že kňazov majú Kresťania brať tak, že nám rozprávať bludy.

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 :  12:57:47

Tak znovu:

Zacituj tú časť mnou citovaného textu v agnlickom jazyku kde sa hovorí toto čo tvrdíš. Že si to ty, môžeš aj ten preložený text ak nevieš Anglicky.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

silak

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  13:20:07  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 :  12:57:47

Tak znovu:

Zacituj tú časť mnou citovaného textu v agnlickom jazyku kde sa hovorí toto čo tvrdíš. Že si to ty, môžeš aj ten preložený text ak nevieš Anglicky.

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  13:07:08

"ale musime ozbrat do uvahy poucenie z tychto udalosti. zemetrasenia, hurikani a ine katastrofy ktore napadaju nevinnych a vinnych rovnako nie su nikdy trest od boha. povedat nieco ine by bola urazka boha aj ludskosti."

To znamená, že Bohu vadí, keď za viných trpia nevinní.
To, čo tvrdíte vy, je len okresaná demagógia. Pretože to potom ani Ježišove myšlienky by nemohli Kresťania aplikovať, keďže on to hovoril
na niečo úplne iné a použil iný príklad.

A vieš čo? Hneď keď prijmem tvoju myšlienku, že sa jedná len o prírodné katastrofy, tak v Egypte Boh zasiahol práve prírodnými katastrofami ( je jedno či zvolil prirodzenú, alebo transcendentnú formu).
Epidémie, premnoženie škodcov, krupobitie atď sú všetko prírodné katastrofy.

Samozrejme, že kňaz je omylný (podľa vašej náuky), ale týmto si podmyl kňazskú autoritu, pretože potom by nijaký Kresťan nemohol aplikovať kňazskú kázeň, prtože "je neomylný" a mohol povedať blud.

romanh

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  13:50:53  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
citácia:

Zdá sa vám to aplikovateľné na x mŕtvych ľudí, ktorí boli nevinní a museli zomrieť spolu s vinnými ?

Pôvodne zaslal silak - 26 apríl 2011 :  22:13:31

Lk 13,1-5
Niektorí z tých, čo tam boli v tom čase, rozprávali mu o Galilejčanoch, ktorých krv Pilát zmiešal s krvou ich obetí.
On im povedal: "Myslíte si, že títo Galilejčania boli väčší hriešnici ako ostatní Galilejčania, keď tak trpeli?
Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci podobne zahyniete.

Alebo si myslíte, že tí osemnásti, čo na nich padla veža v Siloe a zabila ich, boli väčší vinníci ako ostatní obyvatelia Jeruzalema?
Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete podobne."

Tieto veci sa deju AJ pre nase obratenie - ako upozornenie aby sme konali pokanie.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  13:51:15  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
"ale musime ozbrat do uvahy poucenie z tychto udalosti. zemetrasenia, hurikani a ine katastrofy ktore napadaju nevinnych a vinnych rovnako nie su nikdy trest od boha. povedat nieco ine by bola urazka boha aj ludskosti."

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 : 13:20:07

Vôbec to z toho jednoznačne nevyplýva. Hovorí o tom, že prírodné katastrofy napádajú tak vinných aj nevinných. A tvrdí, že tieto prírodné katastrofy nemožno považovať za Boží trest. Moc viac sa z toho nedá vyvodiť. Jedine ak si tam niekto pridá čo potrebuje. Ale je to už druhý preklad v tejto slovenčine a je to hranie sa s myšlienkami toho kňaza ak si tam niekto pridáva čo sa mu zapáči.

citácia:
Samozrejme, že kňaz je omylný (podľa vašej náuky)...

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 :  13:20:07

No tak čo potom riešiš? Ak by aj nastal omyl v tejto kázni, Pravdu by to nemenilo. A ja som tú tému znovu oživil preto, aby som došiel k tomu, či tento človek v kázni hovorí Pravdu a chcem tomu čo hovorí potom dobre porozumieť. A ty si si hneď urobil veľké závery, pričom si si nepočínal správne. Preto som ťa aj posielal preč z tej témy, lebo toto si tam vôbec neriešil, ty si to už mal sám pre seba vyriešené...

Rímskokatolík

guest636

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  13:51:36  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

Guest, ešte keď si bol Guest635, som ti toto dva krát písal. Teraz ti to píšem tretí krát, tak ak chceš stáť za svojim tvrdením stále, tak uveď dôvod prečo aj na základe tohto textu:

"Výrok "Boh zatvrdil srdce faraónovi" treba chápať tak, že nie proti jeho vôli. Boh priamo nechce a nezapríčiňuje hriech, hoci ho z druhej strany dopúšťa tým, že násilne nezabraňuje, aby sa človek prehrešoval. Lenže Boh vládne aj nad hriechom, on ho spravodlivo potresce a aj zlo môže obrátiť na svoju slávu. Ľudia ktorý vidia, ako Boh nenávidí hriech, ako zvíťazí nad každým zlom, presvedčia sa o velebe pravého Boha."

Je to akiste pojem, čo ťa nejako moc irituje, keďže už tretí krát ho spomínaš a ja ti tretí krát píšem, ako ho podľa poznámok v katolíckej Biblii treba chápať.

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  12:04:35

tak to uzavrieme, lebo aj ja si spominam, ze sme o tom pisali, ale nejako si nespominam, ze by sme to vyriesili k spokojnosti vsetkych

lenze to z toho nevyplyva - pripadne mi dokaz pomocou logiky ako vyplyva z vyroku (pripadne z kontextu toho pribehu) "boh zatvrdil faraonovo srdce..." ze to nebolo proti voli toho faraona; a ak to bolo v sulade s volou faraona, preco boh zbytocne zatvrdzoval nieco co bolo uz zatvrdene?

z toho co citam sa zda, ze boh potreboval aby faraon odporoval, pretoze inak by nemohol predviest svoju silu..potrebuje sa boh predvadzat a este k tomu takymto sposobom?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

silak

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  13:55:20  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Zdá sa vám to aplikovateľné na x mŕtvych ľudí, ktorí boli nevinní a museli zomrieť spolu s vinnými ?

Pôvodne zaslal silak - 26 apríl 2011 :  22:13:31

Lk 13,1-5
Niektorí z tých, čo tam boli v tom čase, rozprávali mu o Galilejčanoch, ktorých krv Pilát zmiešal s krvou ich obetí.
On im povedal: "Myslíte si, že títo Galilejčania boli väčší hriešnici ako ostatní Galilejčania, keď tak trpeli?
Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci podobne zahyniete.

Alebo si myslíte, že tí osemnásti, čo na nich padla veža v Siloe a zabila ich, boli väčší vinníci ako ostatní obyvatelia Jeruzalema?
Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete podobne."

Tieto veci sa deju AJ pre nase obratenie - ako upozornenie aby sme konali pokanie.

Pôvodne zaslal romanh - 27 apríl 2011 :  13:50:53

V poriadku, ale potom to hovorte stále a za každých okolností.
A nie že máte 2 metre na japoncov iný a na ostatný svet iný.

silak

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  13:58:22  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 : 13:20:07

Vôbec to z toho jednoznačne nevyplýva. Hovorí o tom, že prírodné katastrofy napádajú tak vinných aj nevinných. A tvrdí, že tieto prírodné katastrofy nemožno považovať za Boží trest. Moc viac sa z toho nedá vyvodiť. Jedine ak si tam niekto pridá čo potrebuje. Ale je to už druhý preklad v tejto slovenčine a je to hranie sa s myšlienkami toho kňaza ak si tam niekto pridáva čo sa mu zapáči.

citácia:
Samozrejme, že kňaz je omylný (podľa vašej náuky)...

Pôvodne zaslal silak - 27 apríl 2011 :  13:20:07

No tak čo potom riešiš? Ak by aj nastal omyl v tejto kázni, Pravdu by to nemenilo. A ja som tú tému znovu oživil preto, aby som došiel k tomu, či tento človek v kázni hovorí Pravdu a chcem tomu čo hovorí potom dobre porozumieť. A ty si si hneď urobil veľké závery, pričom si si nepočínal správne. Preto som ťa aj posielal preč z tej témy, lebo toto si tam vôbec neriešil, ty si to už mal sám pre seba vyriešené...

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  13:51:15

Tak vieš čo ? Potom slová Ježiša neaplikuj na rôzne situácie, lebo on to povedal za iných okolností a pri iných príležitostiach.

"A tvrdí, že tieto prírodné katastrofy nemožno považovať za Boží trest."

Nejako zabúdaš na ten Egypt, kedy boli potrestaní aj nevinní.

Azuritko

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  14:05:11  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
tak to uzavrieme, lebo aj ja si spominam, ze sme o tom pisali, ale nejako si nespominam, ze by sme to vyriesili k spokojnosti vsetkych

lenze to z toho nevyplyva - pripadne mi dokaz pomocou logiky ako vyplyva z vyroku (pripadne z kontextu toho pribehu) "boh zatvrdil faraonovo srdce..." ze to nebolo proti voli toho faraona; a ak to bolo v sulade s volou faraona, preco boh zbytocne zatvrdzoval nieco co bolo uz zatvrdene?

z toho co citam sa zda, ze boh potreboval aby faraon odporoval, pretoze inak by nemohol predviest svoju silu..potrebuje sa boh predvadzat a este k tomu takymto sposobom?

Pôvodne zaslal guest636 - 27 apríl 2011 :  13:51:36

No to je ten problém osobného výkladu. Tebe sa zdá, podľa teba dáva logiku.... Pamätaj, Biblia je tiež preklad, preto sú tie poznámky tak dôležité, akoby popisovali význam originálnych slov. Jediné čo si z toho logicky môžem vyvodiť je, že keďže Boh hriech nezapríčiňuje, tak výrok "zatvrdil srdce" nemôže znamenať, že by to robil, ak by to faraón nechcel. Boh nieje pokušiteľ.

Na hlbšie zaoberanie sa týmto výrokom je určite nutné poznať najlepší preklad (ktorý je latinsky ak sa nemýlim?) a poznať aj originálny zachovaný text. No pre človeka sú skutočne dôležitejšie veci v rámci viery, ktorými by sa mal v prvom rade zaoberať. Takéto detaily môžu naozaj v kľude počkať.

A Boh sa predvádzať nepotrebuje. To človek potrebuje vidieť Božiu moc.

Rímskokatolík

guest636

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  14:49:36  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

No to je ten problém osobného výkladu. Tebe sa zdá, podľa teba dáva logiku.... Pamätaj, Biblia je tiež preklad, preto sú tie poznámky tak dôležité, akoby popisovali význam originálnych slov. Jediné čo si z toho logicky môžem vyvodiť je, že keďže Boh hriech nezapríčiňuje, tak výrok "zatvrdil srdce" nemôže znamenať, že by to robil, ak by to faraón nechcel. Boh nieje pokušiteľ.

Na hlbšie zaoberanie sa týmto výrokom je určite nutné poznať najlepší preklad (ktorý je latinsky ak sa nemýlim?) a poznať aj originálny zachovaný text. No pre človeka sú skutočne dôležitejšie veci v rámci viery, ktorými by sa mal v prvom rade zaoberať. Takéto detaily môžu naozaj v kľude počkať.

A Boh sa predvádzať nepotrebuje. To človek potrebuje vidieť Božiu moc.

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  14:05:11

mne sa nezda, ze by som nieco sam vykladal, alebo po svojom vykladal

ja sa len snazim pochopit preco boh potreboval zatvrdit srdce faraonovi, nic ine...ak to veriaci nevedia vysvetlit tak sa nic nedeje, aj to je odpoved

tiez si nemyslim, ze v tomto pripade je problem v preklade, tu ide cisto o motiv a racionalitu takeho motivu

to je na inu temu, ci sa boh potrebuje alebo nepotrebuje predvadzat, vsak hypoteticky keby sa nepredvadzal (inymi slovami, keby nemanifestoval svoje schopnosti) by nebolo mozne ho pozorovat...tomas tiez potreboval vidiet jezisove rany aby uveril ze to je naozaj jezis

povodny GUEST635

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  15:01:12  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
mne sa nezda, ze by som nieco sam vykladal, alebo po svojom

ja sa len snazim pochopit preco boh potreboval zatvrdit srdce faraonovi, nic ine...ak to veriaci nevedia vysvetlit tak sa nic nedeje, aj to je odpoved

Pôvodne zaslal guest636 - 27 apríl 2011 :  14:49:36

Ja konkrétne ti neviem vysvetliť použitie pojmu zatvrdil srdce. Ale princíp vysvetlený máš. Nebolo to proti vôli faraóna. Čiže ak chceš to používať ako argument, pamätaj ne tento princíp a ak ti stále vadí to samotné slovné spojenie, už ti naozaj neostáva nič iné, iba skúsiť zohnať originál, významy danej reči a podobne, ak sa nedá nájsť konkrétny človek, ktorý by ti vysvetlil úplne presne dôvod použitia takéhoto slovného spojenia. Respektíve by si musel analyzovať kompletne celú stať, ktorá môže objasniť tvoju otázku, ale analýzu už robila Cirkev. Je to hlavne o pochopení hlavného významu. Ja tiež keď som ten text videl prvý krát, som sa čudoval, no stačilo mi vysvetlenie, že to nerobil Boh proti vôli faraóna. Ďalej špekulovať už znamená hľadať tam to čo tam ja chcem a teda čo tam byť nemusí...

Rímskokatolík

guest636

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  15:11:58  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

Ja konkrétne ti neviem vysvetliť použitie pojmu zatvrdil srdce. Ale princíp vysvetlený máš. Nebolo to proti vôli faraóna. Čiže ak chceš to používať ako argument, pamätaj ne tento princíp a ak ti stále vadí to samotné slovné spojenie, už ti naozaj neostáva nič iné, iba skúsiť zohnať originál, významy danej reči a podobne, ak sa nedá nájsť konkrétny človek, ktorý by ti vysvetlil úplne presne dôvod použitia takéhoto slovného spojenia. Respektíve by si musel analyzovať kompletne celú stať, ktorá môže objasniť tvoju otázku, ale analýzu už robila Cirkev. Je to hlavne o pochopení hlavného významu. Ja tiež keď som ten text videl prvý krát, som sa čudoval, no stačilo mi vysvetlenie, že to nerobil Boh proti vôli faraóna. Ďalej špekulovať už znamená hľadať tam to čo tam ja chcem a teda čo tam byť nemusí...

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  15:01:12

este som upravoval prispevok, na ktory si tu reagoval

lenze odkial sa vzalo take vysvetlenie a ci to vysvetlenie je v sulade s logikou, o ktoru sa ty tak rad opieras...zatvrdit srdce ja chapem ako sposobit tvrdohlavost, ale ak nebola sposobena tvrdohlavost proti voli faraona, tak bud po a, uz bol faraon tvrdohlavy alebo po b, faraon chcel byt tvrdohlavy cize mu to bolo po voli cize to chcel...

povodny GUEST635

silak

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  15:16:22  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  15:01:12

este som upravoval prispevok, na ktory si tu reagoval

lenze odkial sa vzalo take vysvetlenie a ci to vysvetlenie je v sulade s logikou, o ktoru sa ty tak rad opieras...zatvrdit srdce ja chapem ako sposobit tvrdohlavost, ale ak nebola sposobena tvrdohlavost proti voli faraona, tak bud po a, uz bol faraon tvrdohlavy alebo po b, faraon chcel byt tvrdohlavy cize mu to bolo po voli cize to chcel...

Pôvodne zaslal guest636 - 27 apríl 2011 :  15:11:58

Pokiaľ ten Boh prikázal vyvraždiť cudzie kultúry a etniká, nevidím dôvod, aby niekomu nezatvrdil srdce.

Lebo hovoríte, že Boh je mierumilovný a napriek tomu prikázal toto vykonať.

Azuritko

Odoslaný - 27 apríl 2011 :  16:30:58  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal guest636 - 27 apríl 2011 :  15:11:58

No to vysvetlenie je z Cirkvi, ktorá dáva a smie dávať vysvetlenia. Preto aj tebe je lepšie najprv pochopiť prečo práve táto Cirkev a potom už bude ľahšie pochopiť význam viacerých vecí.
Ale zase spomínaš, že ty chápeš zatvrdiť srdce. Ale chápal to tak aj pisateľ ako to chápeš ty? Ak chceš sa dostať k úplnej istote, musíš si túto otázku zodpovedať.

Rímskokatolík

guest636

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  10:22:48  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
No to vysvetlenie je z Cirkvi, ktorá dáva a smie dávať vysvetlenia. Preto aj tebe je lepšie najprv pochopiť prečo práve táto Cirkev a potom už bude ľahšie pochopiť význam viacerých vecí.
Ale zase spomínaš, že ty chápeš zatvrdiť srdce. Ale chápal to tak aj pisateľ ako to chápeš ty? Ak chceš sa dostať k úplnej istote, musíš si túto otázku zodpovedať.

Pôvodne zaslal Azuritko - 27 apríl 2011 :  16:30:58

prepac, ale logika a vysvetlovanie nie je o argumentacii autoritou

vsak ja mozem suhlasit, ze to vysvetlenie, ktore poskytuje katolicka cirkev je spravne (v ramci kontextu), ale ja sa pytam, preco je spravne, resp ako na to prisli, z prsta si to asi nevycucali a bud sli na to dogmaticky (preto, lebo medved) alebo vyuzili nejaky logicky postup

ja mam pocit, ze 80% pripadov, kedy sa pytam na nejaky vyklad sa iba slovickari a dba sa hlavne na formu, a nie na obsah

http://www.apologeticspress.org/apcontent.aspx?category=11&article=1205

tu mas nieco o apologetike toho zatvrdenia, spomina sa tam 1. samuelova kniha 6:6 "6 Prečo by ste si chceli zatvrdiť srdcia, ako si ich zatvrdili Egypťania a faraón! Keď na nich dokázal svoju moc, prepustil ich a odišli."

tu je zavercny odstavec a zhrnutie:

"Notice that in a very real sense, all four of the following statements are true: (1) God hardened Pharaoh’s heart; (2) Moses hardened Pharaoh’s heart; (3) the words that Moses spoke hardened Pharaoh’s heart; (4) Pharaoh hardened his own heart. All four of these observations are accurate, depicting the same truth from different perspectives. In this sense, God is responsible for everything in the Universe, i.e., He has provided the occasion, the circumstances, and the environment in which all things (including people) operate. But He is not guilty of wrong in so doing. From a quick look at a simple Hebrew idiom, it is clear that God did not unjustly or directly harden Pharaoh’s heart. God is no respecter of persons (Acts 10:34), He does not act unjustly (Psalms 33:5), and He has always allowed humans to exercise their free moral agency (Deuteronomy 30:19). God, however, does use the wrong, stubborn decisions committed by rebellious sinners to further His causes (Isaiah 10:5-11). In the case of Pharaoh’s hardened heart, God can be charged with no injustice, and the Bible can be charged with no contradiction. Humans were created with free moral agency and are culpable for their own actions."

ale ja mozem namietnut touto analogiou - necham si odomknute auto za ucelom toho, aby mi ho ukradli a v zapati udam zlodeja, ktoreho som pri cine pozoroval z ukrytu...sice nejde o ziadnu nespravodlivost, ale moj zamer je uskodit

povodny GUEST635

Azuritko

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  10:40:14  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
prepac, ale logika a vysvetlovanie nie je o argumentacii autoritou

vsak ja mozem suhlasit, ze to vysvetlenie, ktore poskytuje katolicka cirkev je spravne (v ramci kontextu), ale ja sa pytam, preco je spravne, resp ako na to prisli, z prsta si to asi nevycucali a bud sli na to dogmaticky (preto, lebo medved) alebo vyuzili nejaky logicky postup

ja mam pocit, ze 80% pripadov, kedy sa pytam na nejaky vyklad sa iba slovickari a dba sa hlavne na formu, a nie na obsah

http://www.apologeticspress.org/apcontent.aspx?category=11&article=1205

tu mas nieco o apologetike toho zatvrdenia, spomina sa tam 1. samuelova kniha 6:6 "6 Prečo by ste si chceli zatvrdiť srdcia, ako si ich zatvrdili Egypťania a faraón! Keď na nich dokázal svoju moc, prepustil ich a odišli."

tu je zavercny odstavec a zhrnutie:

"Notice that in a very real sense, all four of the following statements are true: (1) God hardened Pharaoh’s heart; (2) Moses hardened Pharaoh’s heart; (3) the words that Moses spoke hardened Pharaoh’s heart; (4) Pharaoh hardened his own heart. All four of these observations are accurate, depicting the same truth from different perspectives. In this sense, God is responsible for everything in the Universe, i.e., He has provided the occasion, the circumstances, and the environment in which all things (including people) operate. But He is not guilty of wrong in so doing. From a quick look at a simple Hebrew idiom, it is clear that God did not unjustly or directly harden Pharaoh’s heart. God is no respecter of persons (Acts 10:34), He does not act unjustly (Psalms 33:5), and He has always allowed humans to exercise their free moral agency (Deuteronomy 30:19). God, however, does use the wrong, stubborn decisions committed by rebellious sinners to further His causes (Isaiah 10:5-11). In the case of Pharaoh’s hardened heart, God can be charged with no injustice, and the Bible can be charged with no contradiction. Humans were created with free moral agency and are culpable for their own actions."

ale ja mozem namietnut touto analogiou - necham si odomknute auto za ucelom toho, aby mi ho ukradli a v zapati udam zlodeja, ktoreho som pri cine pozoroval z ukrytu...sice nejde o ziadnu nespravodlivost, ale moj zamer je uskodit

Pôvodne zaslal guest636 - 28 apríl 2011 :  10:22:48

Slovíčkaríš, nebaví ma riešiť slovíčkarenie a to také, ktoré ani nevieš ako presne v originály znie a na ktoré ani nemáš oprávnenie aby si si ho vykladal. Proste sú základné veci, ktoré nepustia, tým pádom to riešiš zbytočne, ale ak ti to pomáha k neviere či viere a len toto ti k tomu stačí, tak si to vylož akokoľvek a donekonečna sa zaoberaj nepodstatnými vecami. Jak keby celá viera stála na pojme zatvrdil srdce, ktorý sa ti nepáči...

Rímskokatolík

guest636

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  12:03:23  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:

Slovíčkaríš, nebaví ma riešiť slovíčkarenie a to také, ktoré ani nevieš ako presne v originály znie a na ktoré ani nemáš oprávnenie aby si si ho vykladal. Proste sú základné veci, ktoré nepustia, tým pádom to riešiš zbytočne, ale ak ti to pomáha k neviere či viere a len toto ti k tomu stačí, tak si to vylož akokoľvek a donekonečna sa zaoberaj nepodstatnými vecami. Jak keby celá viera stála na pojme zatvrdil srdce, ktorý sa ti nepáči...

Pôvodne zaslal Azuritko - 28 apríl 2011 :  10:40:14

ja som ten posledny, ktory tu slovickari

ok ked je to podla teba nepodstatna vec, tak sa uz tym zaoberat nebudem; len mi este posli link alebo zdroj z ktoreho si sa dozvedel spravny vyklad toho textu, o ktorom sa tu bavime

povodny GUEST635

Azuritko

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  12:20:48  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
len mi este posli link alebo zdroj z ktoreho si sa dozvedel spravny vyklad toho textu, o ktorom sa tu bavime

Pôvodne zaslal guest636 - 28 apríl 2011 :  12:03:23

Sväté Písmo vydanie Trnava 1998

Ale uznaj sám. Čo ti prinesie plnohodnotné zodpovedanie tejto otázky? Lebo podľa mňa existuje na to dobrá odpoveď. Ale čo to tebe prinesie? Zase raz zistíš, že si nemal pravdu a obrátiš sa na iné slová z Písma, kde vidíš ty problém a takto to pôjde stále. Ak chcieš niekam pokročiť, skús to inak. Skús ísť od začiatku a nie od stredu či konca. Ak máš nejasnosti v začiatku neustále, tak koniec nemáš ako pochopiť. A ak máš v začiatku jasno, že Boh neexistuje, tak tu nemáš potom čo riešiť. Pre teba je vec uzavretá. Iba ten čo má nejasnosti nemá pokoja. A to vyzerá zjavne byť aj tvojím prípadom. Takže skús ten začiatok najprv doriešiť. Kým nebudeš mať jasno v násobení, nevypočítaš rovnicu aj keď ju budeš roky analyzovať.

Rímskokatolík

slovenka

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  16:49:12  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Azuritko a iní - ja sa čudujem, že tu mrháte časom a energiou na ďalšieho neveriaceho v poradí. Takíto ľudia neuveria, ani keby Kristus stál pred nimi. Myslím, že to viete. Človek niekedy ťažko odolá, ale lepšie je to ignorovať. On si potrebuje len niečo dokázať, alebo ospravedlniť vlastný postoj, čo sa mu nikdy nepodarí, takýto ľudia sa upokoja, až ke´D UVERIA A POTOM SPRAVIDLA PREDčIA AJ TýCH, s ktorými sa hádali.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

silak

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  16:51:49  Zobraziť profil  Pridať silak do zoznamu priateľov
citácia:
Azuritko a iní - ja sa čudujem, že tu mrháte časom a energiou na ďalšieho neveriaceho v poradí. Takíto ľudia neuveria, ani keby Kristus stál pred nimi. Myslím, že to viete. Človek niekedy ťažko odolá, ale lepšie je to ignorovať. On si potrebuje len niečo dokázať, alebo ospravedlniť vlastný postoj, čo sa mu nikdy nepodarí, takýto ľudia sa upokoja, až ke´D UVERIA A POTOM SPRAVIDLA PREDčIA AJ TýCH, s ktorými sa hádali.

Pôvodne zaslal slovenka - 28 apríl 2011 :  16:49:12

Vy neprestanete veriť, ani keby vám niekto hodil na stôl kosti Krista

Proste ja nemám problém prijať dobrý argument od kohokoľvek, ale podľa všetkého usudzujem, že vy zrovna nemáte ani jeden.

Azuritko

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  16:57:35  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal slovenka - 28 apríl 2011 :  16:49:12

Ja už na silaka nereagujem (kto tu nemá čo hľadať, akoby tu nebol). Iba na guesta a saxsaxa... Ale aj tu sa snažím obmedzovať iba na to čo uznám za vhodné.

Rímskokatolík

timylee

Odoslaný - 28 apríl 2011 :  17:17:59  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
s tymto zase nesuhlasim uplne, na niekoho na koho sa neda, na toho ani nereaguj, no ked ma niekto s kym sa da celkom diskutovat aj neprijemnu otazku je neslusne odpovedat. trpezlivost je cnost

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Par otazok novica Téma Next Topic: Dokonalost  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06