Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Bit ci nebit ?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Problémy s modlitbou Téma Next Topic: Zeny, nepodriadujte sa svojim muzom...
Strana: z 8

Lucia

Stav: offline

Odoslaný - 08 apríl 2011 :  15:02:23  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
Každý človek je jedinečná osobnost, prototyp mna alebo teba neexistuje.To, čo platí na jedného nemusí platit na iného Mám tri deti a každé je iné. Na dcéru som nemusela ani zvyšit hlas. Mladší syn, ked som mu dohovarala bral to asi tak, že len si pohovor, ale ked nestačilo dohovaranie dostal aj po zadku(nie zbila som ho) malo to učinok, no a na najmladšieho neplatilo nič, musel z toho vyrast. Teraz mi vysvetlite tri deti jedných rodičov, rovnako vychovavané a ako povahovo odlišné Preto, že sú dnešné deti také, aké sú vo velkej miere nesúzodpovednost rodičia Priliš velká sloboda detom neprospieva .Kým sa nevráti autorita rodičom, knazom, učitelom a starším ludom , mladí budú takí akých si ich vychováme. Nie som za telesné tresty, ale deti pribrzdit akosi treba

Pôvodne zaslal handulka - 08 apríl 2011 :  09:12:54

Handulka, mate pravdu, na kazde dieta plati nieco ine...stavim sa, ze keby ste trosku pospekulovala aj na toho mladsieho by ste vymyslela nejaky trik , ktory by na neho platil - miesto bitky...

Mna v detstve mamka vybila a sem tam som dostala aj za sestry kedze som bola najstarsia a mala som mat rozum a usmernit ich...povazovala som to za veliku krivdu a na sestry som za za to hnevavala...takze tak...a nasi si mysleli, ze to na mna plati.

Teraz po rokoch mamka lutuje , ze nas bijavala...vidi na vychove svojich vnucat, ze bitie deti je hlupy a zbytocny zlozvyk.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Helena7

Odoslaný - 24 máj 2011 :  11:42:16  Zobraziť profil  Pridať Helena7 do zoznamu priateľov
Eh, pár po zadku ešte nikomu neuškodilo, skôr len naopak. Lenže, myslím, že k tomu je bezpodmienečne potrebné aby ešte šla ruka v rukáva aj stará katolícka výchova. Bez nej samotná bitka môže byť asi ozaj aj na škodu. A riadiť sa prieskumom z USA??? Majú tam v rodinách katolícku výchovu? Veď tie ich nemravné rodinky o katolíckej viere a výchove sotva aj počuli. Aj keď to už začína platiť aj o slovenských rodinkách.

A čo na výprasky detí hovorí Pán Boh vo Svätom písme? Vidíme, že Ten ich tiež iba odporúča. Aha:

Ty ho vyšľaháš korbáčom a (tým) zachraňuješ jeho dušu pred peklom.

Korbáč a karhanie dopomáha k múdrosti...

To je v kontexte o deťoch. Ale aj na dospelých sa tam nájdu podobné rady. Aj dospelým sa odporúča dať výprask a myslím, že by ho hlavne dnes mnohí potrebovali:

Bič na koňa, uzda na osla a korbáč na chrbát pochábľov.

Takže čím by sme sa skôr mali riadiť, americkými radami, alebo radami božími? A tie rady božie sú aj radami našich predkov, oni nám radia len to isté. Ja som už staršia a mnohé mám za sebou. Sama som za hriechy v detstve od otca dostávala výprasky, neskôr aj od muža som schytala, keď som bola protivná, no a s odstupom času musím uznať, že mi to len prospelo. Otcovi i mužovi som za to dnes už len vďačná. Aj naši synovia tiež po zásluhe občas dostali a dnes sú z nich hrdí rúči katolícki chlapi. Ale znova pripomínam, že také niečo musí byť aj spojené s katolíckou vierou a výchovou.

Niekedy stačia slová, ale niekedy nie.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 24  ~  Člen od: 24 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 27 máj 2011 :  16:28:18  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
Eh, pár po zadku ešte nikomu neuškodilo, skôr len naopak. Lenže, myslím, že k tomu je bezpodmienečne potrebné aby ešte šla ruka v rukáva aj stará katolícka výchova. Bez nej samotná bitka môže byť asi ozaj aj na škodu. A riadiť sa prieskumom z USA??? Majú tam v rodinách katolícku výchovu? Veď tie ich nemravné rodinky o katolíckej viere a výchove sotva aj počuli. Aj keď to už začína platiť aj o slovenských rodinkách.

A čo na výprasky detí hovorí Pán Boh vo Svätom písme? Vidíme, že Ten ich tiež iba odporúča. Aha:

Ty ho vyšľaháš korbáčom a (tým) zachraňuješ jeho dušu pred peklom.

Korbáč a karhanie dopomáha k múdrosti...

To je v kontexte o deťoch. Ale aj na dospelých sa tam nájdu podobné rady. Aj dospelým sa odporúča dať výprask a myslím, že by ho hlavne dnes mnohí potrebovali:

Bič na koňa, uzda na osla a korbáč na chrbát pochábľov.

Takže čím by sme sa skôr mali riadiť, americkými radami, alebo radami božími? A tie rady božie sú aj radami našich predkov, oni nám radia len to isté. Ja som už staršia a mnohé mám za sebou. Sama som za hriechy v detstve od otca dostávala výprasky, neskôr aj od muža som schytala, keď som bola protivná, no a s odstupom času musím uznať, že mi to len prospelo. Otcovi i mužovi som za to dnes už len vďačná. Aj naši synovia tiež po zásluhe občas dostali a dnes sú z nich hrdí rúči katolícki chlapi. Ale znova pripomínam, že také niečo musí byť aj spojené s katolíckou vierou a výchovou.

Niekedy stačia slová, ale niekedy nie.

Pôvodne zaslal Helena7 - 24 máj 2011 :  11:42:16

Helena , hovori Vam nieco syndrom tyranej zeny ? ....aj tie su vdacne za kazdu bitku....

...aj muza bijete ak nepocuva ?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Helena7

Odoslaný - 27 máj 2011 :  17:06:32  Zobraziť profil  Pridať Helena7 do zoznamu priateľov
Keď mi niekto raz za dlhý čas dal trochu na zadok, to nebolo týranie. Týranie je niečo iné. Alebo pokladáte všetky deti za týrané za to že občas dostanú po zadku?

A trestať muža? To sme už niekde v Sodome? Eh, my sme sa ešte učili, že muž je hlava rodiny a má aj isté právo potrestať svoju ženu a dieťa, ak sa previnia. A tak to aj vždy bolo. A žena nesmie trestať muža, lebo nie je nad nim. Pán Boh podriadil ženu možovi, nie muža žene. To neviete? Ja myslela, že to vie každý. Pozrite si aj Sväté Písmo, prečítajte si aspoň Nový Zákon. A aby žena trestala svojho muža je nehorázna zvrhlosť, ale v dnešnom až nehorázne hriešnom svete sa stáva aj to.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 24  ~  Člen od: 24 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Eva974

Odoslaný - 30 máj 2011 :  14:54:23  Zobraziť profil  Pridať Eva974 do zoznamu priateľov
Veriaci, ktorí sa riadia Písmom svätým, veria v správnosť telesných trestov. Poviem vám to obrazne. Kto mal v detstve peklo na zadku, jeho duša príde do neba. Kto však mal v detstve nebo na zadku, jeho dušu čaká peklo.
Moja mama ma trestala výpraskom palicou po holom zadku. Nikdy nie v hneve, vždy bola pri tom kľudná a vždy mi predtým vysvetlila za čo dostanem. Bitka riadne bolela a po úderoch som mala sklony kryť si zadok rukou. Mama vždy hovorila: - Nedotýkaj sa zadku, keď ťa bijem! A teraz, keď som dospelá som jej za tie tresty vďačná. Myslím si, že mi pomohli vyformovať moju osobnosť. Liberálna výchova je cesta do pekla.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 30 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 30 december 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

romanh

Odoslaný - 31 máj 2011 :  11:12:07  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov

Lucia, ty ako mama mas ukazovat detom Boziu lasku.
Tvoj manzel ako otec ma ukazovat detom Boziu spravodlivost - co je aj trest, ale aj milosrdenstvo a odpustenie.

Ty ako mama by si teoreticky nemala trestat, tuto ulohu by mal plnit Otec.
A tak ako Boh trestal aj s logickymi dosledkami aj s telesnymi trestami tak by mal mudro trestat aj otec rodiny.

Trestat by sa malo medzi styrmi ocami.
Dokonca nie nie pred mamou.
Iba otec a dieta. Nikto by nemal byt v miestnosti - inak je to aj akesi ponizenie pre dieta.
Ak je to medzi styrmi ocami dieta to vnima ako trest.

Trestanie by nemalo byt nikdy rukou.
Ruka sluzi na odmenu a pozehnanie.
(okrem ineho toto paradoxne plati aj pri vycviku psov - myslite si ze deti su ine ?)
Takze nikdy nie rukou.
Trest by mal byt rozfazovany - t.j. najprv upozornenie, potom upozornenie s vyjadrenim logickeho dosledku, potom ak neposluchne aj zrealizovat logicky dosledok.
Fyzicky trest az nakoniec, ked nic ine nezabralo.
Fyzicky trest by mal byt vykonany prutikom.
Ma to aj prakticke dosledky - po vareche ci inom nastroji ostavaju modriny - a to predsa nie je cielom.
Trest ma sposobit bolest - tuto ulohu velmi dobre plni prutik - boli a nezanechava modriny.

Po potrestani by sme mali dieta viest k naprave - ak niekomu ublizilo malo by poprosit o odpustenie.
Taktiez ho treba viest k tomu ze musi aj otca poprosit o odpustenie - lebo ho neposluchlo.
A podobne poprosit o odpustenie aj pana Boha - Jeziska.
A spolocne sa pomodlit.

Trest by nikdy nemal byt vykonany v hneve.
Ak rodic pocituje hnev a vnima ze by trestal dieta v hneve treba trest odlozit.
Dieta si pameta ze nieco urobilo aj o 10 minut neskor.
Ak je trest v hneve - potom je nespravodlivy.

Ja takto postupujem pri vychove mojich deti a casto sa stane ze ma moj 3 rocny syn pouci ak ja nieco zle urobim.
A povie mi ze mam poprosit Jeziska o odpustenie.
Moj syn vie velmi dobre co je trest, pritom ho netrestam casto.
Vacsinou ma posluchne na druhe upozornenie.

Nezabudnite na zasadu - nikdy nie rukou - ruka sluzi na pozehnanie !

Zopar odkazov z Pisma:
Prís 13,24;
Kto ľutuje svoj prút, ten nemá svojho syna rád, kto ho však miluje, ten ho priúča na trestanie zavčasu.

Prís 22,15
Bláznovstvo väzí v srdci chlapčaťa, trestajúci prút ho však stadiaľ vyženie

Jozef a Maria boli zidia - odchovany na zidovskej tradicii - to zahrna aj prislovia.
Verim ze ak by bolo treba pouzili by na Jezisa aj prut.
Ked vidim mojho syna a na jeho priklade ked si pomyslim ze Jezis bol este lepsi verim ze Jezis bol vzorom aj v poslusnosti rodicom a teda nebolo potrebne pouzit prut.
Ale to neznamena ze keby Jezis neposluchol ze by ho Jozef nepouzil.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Odoslaný - 11 jún 2011 :  16:16:21  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Syn "múdreho " človeka, ktorý navrhol, aby sa deti fyzicky netrestali, skončil samovraždou. Stačí?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Anna

Odoslaný - 16 jún 2011 :  09:52:55  Zobraziť profil  Pridať Anna do zoznamu priateľov
Helena7, Eva974, i ďalší, veľký súhlas so všetkým.

Myslím, že Luciin problém je, že bola trestaná nespravodlivo (podľa jej mienky), a preto teraz odmieta už úplne akékoľvek fyzické trestanie. Keby bola trestaná spravodlivo, ako my od tých našich otcov a manželov, asi by tiež problém nemala a sama by uznávala, že si to vtedy zaslúžila a bola by aj rovnako vďačná.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 24  ~  Člen od: 16 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 17 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 16 jún 2011 :  10:50:39  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Myslím, že Luciin problém je, že bola trestaná nespravodlivo (podľa jej mienky), a preto teraz odmieta už úplne akékoľvek fyzické trestanie. Keby bola trestaná spravodlivo, ako my od tých našich otcov a manželov, asi by tiež problém nemala a sama by uznávala, že si to vtedy zaslúžila a bola by aj rovnako vďačná.

Anna, toto si vystihla. Ja si to tiez myslim, ale nechcela som v debate s Luciou pokracovat, lebo zjavne je to pre nu citliva tema, co jej vobec nezazlievam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Anna

Odoslaný - 16 jún 2011 :  11:05:34  Zobraziť profil  Pridať Anna do zoznamu priateľov
citácia:

Lucia, ty ako mama mas ukazovat detom Boziu lasku.
Tvoj manzel ako otec ma ukazovat detom Boziu spravodlivost - co je aj trest, ale aj milosrdenstvo a odpustenie.
Pôvodne zaslal romanh - 31 máj 2011 :  11:12:07

Ano, tak je to najsprávnejšie. Tresty v rodine, to je hlavne na otcovi, ktorý aj v tomto zastupuje v rodine Boha a jeho svätú spravodlivosť. Žena už len zo svojej ženskej podstaty by sa mala radšej vyhnúť niekoho potrestať.

citácia:

Ty ako mama by si teoreticky nemala trestat, tuto ulohu by mal plnit Otec.
A tak ako Boh trestal aj s logickymi dosledkami aj s telesnymi trestami tak by mal mudro trestat aj otec rodiny.

Ano, súhlasím, ale čo ak žiaden otecko v rodine nie je? Je pre pracovné povinnosti dlhodobo ďaleko alebo zomrel, alebo nie je v rodine z iných dôvodov.

A mám pocit, že to je aj prípad Lucie, ona bude asi slobodná mamička. Inak by určite už dávno svojho muža spomenula. Je prirodzenosťou, že trestanie v rodine prislúcha hlavne mužovi, ale ona píše štýlom, ako by len ona vo svojej rodine rozhodovala ako sa bude a nebude trestať. Som si preto takmer istá, že žije bez muža. Úplne iným štýlom by písala, keby muža mala.

Je to smutné, ale obávma sa, že ak taká situácia nastane, nie je iná možnosť a v záujme svojich detí musí žena prebrať aj úlohu otca, musí byť občas autoritatívna. Je to velmi smutný pohľad na autoritatívnu ženu, nesvedčí jej to ani trošku, vyzerá veľmi škaredo, ale čo narobí, ak chce aby jej malý nezbedný synček neskončil v pekle? A preto povedala by som, teraz sa Lucii zastanem, že ona má aj ďalší dôvod, kedže je bez muža, jej pokus o iný spôsob výchovy je asi aj trošku pochopitelný? Chce to riešiť, dalo by sa možno povedať, ženským spôsobom, takže bez násilia. Čo ale vieme, že je nebezpečný spôsob, lebo môže dieťa doviesť do pekla.

Otec je ale vždy ťažko zastupitelný ženou. Žene, ktorá má podobný problém, že musí vychovávať svoje deti bez otca, by som asi len odporučila poprosiť v tejto veci o pomoc mužských príbuzných, ak nejakí sú. Svojho brata a podobne, ktorý by občas prišiel, pomohol, zastúpil otca. Potom by už mohla malého nezbedníka varovať so slovami, len počkaj až príde stríko . Skutočný otec je ale skutočný otec, nikto ho plne nenahradí.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 24  ~  Člen od: 16 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 17 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Anna

Odoslaný - 16 jún 2011 :  13:02:32  Zobraziť profil  Pridať Anna do zoznamu priateľov
citácia:

Trestat by sa malo medzi styrmi ocami.
Dokonca nie nie pred mamou.
Iba otec a dieta.

Týmto si ale nie som celkom istá, ja som občas dostala od otca remeňom aj pred mamou.
A v minulosti boli tiež verejné trestania bežnou vecou. Takže neviem, ale nech si asi radšej každý otec sám rozhodne.

A ešte by som len k téme niečo dodala. Myslím, a aj som to niekde čítala, že je veľmi dôležité aby mamička s potrestaním dieťaťa vždy súhlasila. Ak by sa jej aj ozaj veľmi zdalo, že to jej muž s trestom trošku prehnal, že bol pritvrdý, nemala by mu to povedať pred dieťaťom. Ak mu také niečo musí povedať, tak len keď je istota, že ich rozhovor dieťa nezačuje. Pred dieťaťom musí stáť len na strane otecka, inak hrozí, že rýchlo začne dieťa vnímať otca ako toho zlého a maminu naopak. Otec zlý čert, mama dobrý anjel. Už tým, že otecko vykonáva tresty, má popularitu u dieťaťa veľmi ohrozenú. Je preto veľmi potrebné aby mamička s jednaním otecka súhlasila, (aspoň pred dieťaťom). A niekedy radšej aj so slovami: „Ja byť oteckom, asi ťa zbijem ešte viac“.

misionar3

Odoslaný - 16 jún 2011 :  14:15:05  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
Keď mi niekto raz za dlhý čas dal trochu na zadok, to nebolo týranie. Týranie je niečo iné. Alebo pokladáte všetky deti za týrané za to že občas dostanú po zadku?

A trestať muža? To sme už niekde v Sodome? Eh, my sme sa ešte učili, že muž je hlava rodiny a má aj isté právo potrestať svoju ženu a dieťa, ak sa previnia. A tak to aj vždy bolo. A žena nesmie trestať muža, lebo nie je nad nim. Pán Boh podriadil ženu možovi, nie muža žene. To neviete? Ja myslela, že to vie každý. Pozrite si aj Sväté Písmo, prečítajte si aspoň Nový Zákon. A aby žena trestala svojho muža je nehorázna zvrhlosť, ale v dnešnom až nehorázne hriešnom svete sa stáva aj to.

Pôvodne zaslal Helena7 - 27 máj 2011 :  17:06:32

Muž má žiť so ženou v láske a nie ako pán a poddaná. Muž a žena vytvárajú jednotu aká bola v raji - "ako muža a ženu ich stvoril". Muž a žena svojou manželskou láskou majú účasť na živote najsv. Trojice a vytvárajú jej obraz. Je smiešne a zvrátené ak si myslíš že Boh Otec by trestal Ježiša alebo Ducha sv. Muž nie je ustanovený aby vládol žene, vychovával ju a trestal. Ved si pozri ako bola žena stvorená: z mužovo rebra, z miesta pri jeho srdci aby je miloval a z miesta pod jeho ramenom aby ju chránil. Keby Boh chcel aby muž žene vládol bol by ju stvoril z jeho nohy, a keby chcel aby žena panovala nad mužom bol by ju stvoril z jeho hlavy. Majú žit vo vzájmnej láske, úcte a službe. Muž má žiť ak aby sa žena cítila ako v nebi a žena tak aby muž bol šťastný - hovoríme tomu žiť v nebi toho druhého.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 16 jún 2011 :  16:20:37  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
...a podriaďujte sa jedni druhým v bázni pred Kristom.
Ženy svojim mužom ako Pánovi,
lebo muž je hlavou ženy, ako je aj Kristus hlavou Cirkvi, on, Spasiteľ tela.
Ale ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom.
Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu,

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 16 jún 2011 :  18:17:34  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Dievcata, ste vedla ako ta jedla. Neprezivam ziadne frustracie z detstva a mam fantastickeho manzela.

Deti nebijeme, pretoze existuje vela inych sposobov ako trestat ...okrem toho vela s detmi komunikujeme, vysvetlujeme....pripustam - mozno mam vynimocne deti - bitku proste nepotrebuju....

Ela

Odoslaný - 16 jún 2011 :  19:37:13  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
ahoj Lucia, ja som len pozerala, co z Teba diskutujuce zeny urobili, osamelu, tyranu zenu a to len preto, ze Tvoj nazor sa nezhoduje s ich. Ja som napr. nechcela verit svojim ociam, ked som sa tu docitala, ze sa najdu zeny, ktore povazuju za normalne, ze ich manzel udrie, dokonca to schvaluju. Zene dat "vychovnu" facku, ci "po zadku" ako to pise zo svojich skusenosti tusim p. Helena? Ze by aj takto sa dala prejavovat laska podla Evanjelia "Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev"?
Co sa tyka fyzickych trestov pre deti, myslim, ze normalni, milujuci rodicia sami zistia co na ich dieta pri vychove plati. AK prekroci urcitu hranicu napomenutia, resp. opakovanych napomenuti, tak aj potrestat fyzicky, samozrejme aby to nebolo pravidlo a aby z toho nebolo "vybijanie si nervov na dietati". To by bolo naozaj zlyhanim vo vychove. Ale ak je to z lasky, z obavy, aby sa dietatu nestalo po neuposluchnuti nieco horsie, tak dieta to pochopi, deti su velmi vnimave aj na taketo situacie a urcite to na nich ziadnu traumu nezanecha. Ak su deti, ktore su take poslusne, ze vobec nie je potrebne pristupit k tejto forme, no tak v pohode, ziadny problem.
Myslim, ze tema "bit ci nebit" tu velmi nie je co riesit. Je to len a len na rodicoch, oni si najlepsie musia poznat svoje dieta. A "meditovat" tu nad tym, ze ci trest ma "vykonat" otec, alebo matka, a hladat na toto zdovodnenie a dokonca v Pisme a dokonca paralelu v "spravodlivom Sudcovi - nebeskom Otcovi", sa mne osobne zda prinajmensom pritiahnute za vlasy. ela
P.S. som zvedava, aky "privlastok" si tymto prispevkom vysluzim pre zmenu ja. Upozornujem, ze som vyslovila len svoj nazor.

Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Odoslaný - 17 jún 2011 :  14:39:36  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
...a podriaďujte sa jedni druhým v bázni pred Kristom.
Ženy svojim mužom ako Pánovi,
lebo muž je hlavou ženy, ako je aj Kristus hlavou Cirkvi, on, Spasiteľ tela.
Ale ako je Cirkev podriadená Kristovi, tak aj ženy mužom vo všetkom.
Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu,

Pôvodne zaslal Mato - 16 jún 2011 :  16:20:37

jasné že to platí, ale bolo to povedané v orientálnom prostredí a orientálnym jazykom. V našich podmienkach platí výklad podľa Teológie tela JPII a ten som načrtol vyššie.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 18 jún 2011 :  07:54:00  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

jasné že to platí, ale bolo to povedané v orientálnom prostredí a orientálnym jazykom. V našich podmienkach platí výklad podľa Teológie tela JPII a ten som načrtol vyššie.

Pôvodne zaslal misionar3 - 17 jún 2011 :  14:39:36

Hm, takze plati, ale vlastne neplati.
V americkych podmienkach plati aky vyklad? Na strednom vychode aky?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Anna

Odoslaný - 10 júl 2011 :  15:30:40  Zobraziť profil  Pridať Anna do zoznamu priateľov
A výklad podľa pápežov pred JPII., azda už neplatí? Aj to platí. Môžete popozerať staré katechizmy, muž má ženu a deti vychovávať. Môže ich aj trestať. Samozrejme bolo by idealne keby sme boli dokonalí bez hriechu ako boli na začiatku Adam s Evou, nikto by nikoho netrestal, lebo by nebol dôvod. To by sme nepotrebovali ani vládu v krajine, žiadnu políciu, armádu, sudnictvo... Lenže dokonalí nie sme, porebujeme všetky tieto inštitúcie pre naše dobro, potrebujeme aj tie tresty od otcov, je to pre našu záchranu pred peklom, pre naše dobro.

Keď otec potrestá dieťa alebo manželku, ten trest je práve preto, že tu osobu muiluje, inak by si ani nerobil námahu, mávol by rukou so slovami - robte si čo chcete, mne je to jedno. Aj Boh nás trestá ako dobrý otec. Samozrejme, nájdu sa aj takí zlí otcovia, čo iba šikanujú svoju ženu a deti a robia to pre zábavu. Ale to už je iný prípad, o takom nehovorím.

A že to platí len niekde v oriente? Čo mi to tu kto chce nahovoriť? Veď v Európe to vždy platilo rovnako. Otec mal vždy právo potrestať svoju ženu a dieťa. A bola to práve najviac naša cirkev, ktorá to učila. Lenže prišlo osvietenectvo, falošný humanizmus a iné podobné izmy, a už mlčíme alebo rovno vymýšlame ako to prekrútiť aby sme boli v sulade so západným svetom, ktorý starú prísnu, ale dobrú katolícku morálku odmieta ako by to bolo zlo.

Anna

Odoslaný - 10 júl 2011 :  15:53:55  Zobraziť profil  Pridať Anna do zoznamu priateľov
citácia:
Ja som napr. nechcela verit svojim ociam, ked som sa tu docitala, ze sa najdu zeny, ktore povazuju za normalne, ze ich manzel udrie, dokonca to schvaluju.

Ze by aj takto sa dala prejavovat laska podla Evanjelia "Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev"?

Pôvodne zaslal Ela - 16 jún 2011 :  19:37:13

Ela, vždy to bolo normálne a vždy to rozumnejšie ženy aj schvaľovali. Pozri aj staršiu literatúru. A áno, aj tak sa prejavuje láska podľa evanjelia. Myslíš, že Kristus svoju nevestu - cirkev netrestá? Trestá, stačí len čítať niektorých svätých a vizionárov, ktorí mali možnosť celkom priamo komunikovať s Kristom.

A v tom ďalšom, máš asi pravdu, na každé dieťa platí niečo iné, ak zaberie len dobré slovo, potom výborne, biť nemusíme, tým lepšie aj pre nás, ale niekedy to tak nie je a ten výprask z lásky je potrebný.

baránok

Odoslaný - 10 júl 2011 :  17:59:50  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
Anna, dobre som pochopil ?
Obhajuješ manželské bitky žien ?

PS. Na teba je aplikovaná "dobrá katolícka morálka" ?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Anna

Odoslaný - 10 júl 2011 :  20:25:35  Zobraziť profil  Pridať Anna do zoznamu priateľov
Baránok, a prečo akurát žien nie? Deti ešte možno áno a žien nie? Keď si žena zaslúži, nech ju len manžel potrestá. Vždy mal na to právo. Vždy to tak bolo, prečo by akurát dnes nemalo? Lebo sa dnes objavil feminizmus a iné izmy, ktoré to odmietajú? Ja som katolíčka a odmietam zasa tieto nové izmy.

To pekné PS Bola, za mlada, keď som sa ešte tiež nevedela vpratať do kožičky a bola som tiež občas ako výbušná sopka. Dnes už nie, už netreba, dnes už manžel nemá dôvod, ja mu ho nedávam. Už som sa naučila ovládať, jemnejšie správať a som aj celkom poslušná.

Dnes už len tak si spomínam na tie časy ako na jedny z najkrajších. Krásna bujará mladosť, preto aj teraz trošičku uvažujem či to znova aj neskúsiť, už len tak pre zábavu . Zasa by sme žili trochu živšie. Ja by ho chvíľu provokovala, on by ma prehol cez koleno a ..., potom by som plakala, no a po chvíľke už skrotená by som bola v jeho náručí kde by ma zasa hladkal ako svoje malé dievčatko. Boli to veru krásne časy, rada spomínam .

mojnazor12

Odoslaný - 10 júl 2011 :  20:41:45  Zobraziť profil  Pridať mojnazor12 do zoznamu priateľov
citácia:
Baránok, a prečo akurát žien nie? Deti ešte možno áno a žien nie? Keď si žena zaslúži, nech ju len manžel potrestá. Vždy mal na to právo. Vždy to tak bolo, prečo by akurát dnes nemalo? Lebo sa dnes objavil feminizmus a iné izmy, ktoré to odmietajú? Ja som katolíčka a odmietam zasa tieto nové izmy.

To pekné PS Bola, za mlada, keď som sa ešte tiež nevedela vpratať do kožičky a bola som tiež občas ako výbušná sopka. Dnes už nie, už netreba, dnes už manžel nemá dôvod, ja mu ho nedávam. Už som sa naučila ovládať, jemnejšie správať a som aj celkom poslušná.

Dnes už len tak si spomínam na tie časy ako na jedny z najkrajších. Krásna bujará mladosť, preto aj teraz trošičku uvažujem či to znova aj neskúsiť, už len tak pre zábavu . Zasa by sme žili trochu živšie. Ja by ho chvíľu provokovala, on by ma prehol cez koleno a ..., potom by som plakala, no a po chvíľke už skrotená by som bola v jeho náručí kde by ma zasa hladkal ako svoje malé dievčatko. Boli to veru krásne časy, rada spomínam .

Pôvodne zaslal Anna - 10 júl 2011 :  20:25:35

To myslíš vážne ?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 100  ~  Člen od: 09 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Odoslaný - 10 júl 2011 :  22:05:30  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Anna, bolo by to celkom logické, keby ten múdrejší, pobožnejší a uvedomelejší bol muž. Lenže je to vždy tak? Obávam sa, že skôr naopak. To potom platí s tými trestami aj obrátene? Alebo len muž môže potrestať a vychovávať ženu? Ak áno, je to spravodlivé?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Odoslaný - 11 júl 2011 :  06:50:32  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:
Zasa by sme žili trochu živšie. Ja by ho chvíľu provokovala, on by ma prehol cez koleno a ..., potom by som plakala, no a po chvíľke už skrotená by som bola v jeho náručí kde by ma zasa hladkal ako svoje malé dievčatko. Boli to veru krásne časy, rada spomínam .

Aj sa podarilo sem tam päsťou nejaký ten zúbok vyraziť ?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Odoslaný - 11 júl 2011 :  09:06:45  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:

nehnevaj sa Anna, ale toto nemá nič spoločné s láskou. Postup tu popísaný ja skôr typický pre isté neštandartné sexuálne správanie. Muž nemá čo trestať ženu a už vôbec ju nemá biť. To robia len primitívi, nezrelé osobnosti a zakomplexovaní jedinci. :"muži milujte svoje manželky ako Kristus miloval Cirkev" Kde kristus trestal, alebo zmlátil apoštolov???. Sa spamätaj.

Strana: z 8 Previous Topic: Problémy s modlitbou Téma Next Topic: Zeny, nepodriadujte sa svojim muzom...  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06