Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Bozia milost je pre spasu potrebna
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Mam si poklaknut? Téma Next Topic: Pôst  

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 19 marec 2011 :  20:17:34  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
co to znamena?...je to milost, ktoru dostaneme az po smrti alebo su to milosti, ktore dostavame pocas zivota?...ja sa priklanam ku tej prvej moznosti, ale dnes som citala vysvetlenie, z ktoreho som pochopila, ze ide o milosti pocas zivota...tak ako je to? dakujem

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora 

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 19 marec 2011 :  21:02:01  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
podla mna oboje, keby nam Boh nepomahal prekonavat hriechy a udrzat si vieru tak by sme do neba vstupit nemohli, a keby nam nedal milost po smrti tak by sme sa tam nedostali tak ci tak

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 19 marec 2011 :  21:11:28  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Vychadzajte z toho , co tomu predchadza
Boh je spravodlivy sudca , ktorych dobrych odmenuje a zlych tresta

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 19 marec 2011 :  21:19:22  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
Zdravim, Janka, o Božej milosti - milosti posvacujucej a milosti pomahajucej, som pisala v sekcii k otazkam z katechizmu. Sice len strucnu odpoved, teda ktore to su, ale uz z ich delenia je jasne kedy a ako posobia. Neviem, ci mas klasicky "stary" katechizmus, pre istotu Ti tu z neho vsetko napisem o Milosti Božej:
katechizmova otazka: Či mozme byt spaseni z vlastnej sily?
- z vlastnej sily nemozme byt spaseni, k spaseniu je potrebna aj milost bozia.
otazka: Čo je milost bozia? Je to nadprirodzeny dusevny dar bozi, ktory nam udeluje Duch Svaty pre zasluhy Jezisa Krista, aby sme mohli byt spaseni.
Milost bozia je dvojaka: milost pomahajuca, milost posvacujuca.
Co robi Boh v dusi cloveka milostou pomahajucou?- Boh milostou pomahajucou
1. osvieti rozum clovek, aby clovek poznal, co je dobre a co zle,
2. povzbudi a posilni vôľu cloveka, aby clovek bol ochotny a vladal dobre konat a zleho sa chranit.
(bez pomahajucej milosti nie sme schopni urobit nieco pre svoje spasenie. Jezis Kristus povedal:"Bezo mna nic nemozte urobit".
Milost pomahajuca nenuti cloveka robit dobrea a chranit sa zleho, ale ponechava ludskej voli slobobu, aby sa dobrovolne rozhodla konat tak, ako ju milost pomahajuca povzbudzuje.

Ci Boh udeluje milost pomahajucu kazdemu clovekovi?- Milost pomahajucu udeluje Boh kazdemu clovekovi, ktory prisiel k uzivaniu rozumu, lebo Boh chce, aby vsetci ludia boli spaseni.

Co robi Boh v dusi clovek milostou posvacujucou?
- 1. oslobodzuje cloveka od trestu vecnej smrti, ak si ho zasluzil
- 2. ocistuje dusu cloveka od hriechov a robi ju svatou (nespravodliveho cloveka ospravodlivuje),
- 3. dava clovekovi nadprirodzeny zivot (ak ho nema), alebo v nom nadprirodzeny zivot zveladuje (ak ho clovek ma)
- 4. prijíma cloveka za svoje dieta
- 5. robi cloveka dedicom Kralovstva nebeskeho.
(Clovek, ktory ma posvacujucu milost, je nielen dietatom svojich rodicov, ale aj adoptovanym dietatom bozim. Okrem prirodzeneho zivota, ktory dostal od otca a matky, ma takyto clovek aj naprirodzeny zivot, ktory dostal do Ducha Svateho. Kto sa chce dostat do neba, musi sa podla slov Jezisa Krista narodit dva razy: nielen z otca a matky, ale aj "z vody a Ducha Svateho" pri krste. Posvacujucu milost sme prvy raz dostali pri krste.
Dokial ostava milost posvacujuca v dusi cloveka?
- dotial, kym clovek nespacha smrtelny hriech.
Po spachani smrtelneho hriechu moze pokrsteny clovek ziskat posvacujucu milost prijatim sviatosti pokania.

Ktorymi prostriedkami dosiahneme a zachovame v sebe milost boziu?- sviatostami
- svateninami
- modlitbou...

Tolko asi, Janka staci, aby si mala jasnu odpoved na svoju otazku. ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

handulka

Stav: offline

 Odoslaný - 19 marec 2011 :  21:45:46  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
,,Boh je spravodlivý sudca, dobrých odmieňa, zlých trestá"Boh je láska, za nášho pozemského života je k nám milosrdný Ked olutujeme svoje hriechy a úprimne ich vyznáme vo svätej spovedi PB nám ich s láskou odpustí,avšak po smrti je spravodlivý sudca, ktorý dobrých odmiena - večným životom a zlých trestá

handulka

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 20 marec 2011 :  00:55:13  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Ela, dali ste si namahu, hoci ste nemuseli, ale aspon z jej vysledku vidno, aky vyznam moze priniest ovladanie uz iba maleho katechizmu.
Natoz potom velkeho!

Dakujem a potesenie vyjadrujem aj takto: toto, kde kazde slovo ma svoje miesto a svojstojny vyznam, takto jasne z KKC nevydolujete. To, co najdete v KKC o milosti, podpise barsktory luteran, ale pod toto z katolickeho katechizmu ani nahodou...



Janka, prezradte jedno: ako to, ze ste boli pripustena ku sviatostiam "krestanskej dospelosti", a tuto 6. hlavnu pravdu, nutnu poznat medzi uplne prvym, co katechumen musi preukazat ako zvladnute, riesite dodatocne?

Aby ste ma rozumeli - chvalim, ze radsej dodatocne, ako vobec, vid priklad mnohych, ktori sa nezmenili, ani ked boli in flagranti usvedceni. Spolupraca s milostou pomahajucou je aj to, ze podstupujete napravu doplnanim potrebnych vedomosti (tzv. restituujete).
Pytam sa preto, aby som lepsie mohol porozumiet paradigme sucasnej pastierskej "starostlivosti", preco ma svoje katecheticke sito pre katechumenov, tak dosledne derave jak emental.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 20 marec 2011 :  19:49:04  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
dakujem vsetkym za odpovede

Rarach, ked som sa ucila otazky z katechizmu som mala 13 rokov...vtedy som ich vsetky ovladala...ale to uz je davno...pri vasich prispevkoch som si uvedomila, ze vlastne nic neviem o viere, ktoru verim...tak som zacala odznova...sice zatial len z modlitebnej knizky, lebo katechizmus mam u nasich doma, a kedze za ten cas som tam este nebola, tak sa ucim aspon takto...preto tie moje otazky, prosim budte zhovievavy a nech vas nepohorsuju...nie je mojim cielom sposobovat pohorsenie, ale naprava, ako ste spomenul

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 20 marec 2011 :  20:00:59  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Janka.
Vase pokorne uznanie a zjavna snaha o napravu, - Vy si hrdlo chranit nemusite, nezakusnem sa.
Naopak, treba ist na vlkov ruchu barancom, hojne sa vyskytujucich aj tam, kde sa to vseobecne neocakava.
Pokoj s Vami.




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Mam si poklaknut? Téma Next Topic: Pôst  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06