Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Biblia - zakázať?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Klamstvá z brožúry  Téma Next Topic: MISIE predtym a dnes - najdes rozdiel ??
Strana: z 8

handulka

Stav: offline

Odoslaný - 15 marec 2011 :  08:27:10  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
luci: keby som nevedela základné poznatky viery asi by mi naozaj bolo zbytočné čítat SV. Písmo a o to oprašenie som myslela tak ked si to nepochopila že sa vraciam k otázkam z katechizmu lebo niektoré vecipozabudnem tak sa k tomu vraciam Vážte prosím každé slovo ktoré vyjde z vašich úst proti Sv.Písmu A propo vieš ktoré sú hriechy proti Duch Svätému?

handulka

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 15 marec 2011 :  12:44:38  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
register Denzingera

Citanie Pisma :

- nie je od ani kazdeho pozadovane (1429, 1567)
- nie je ani pre kazdeho vhodne (1430, 1604)
- i ked samo o sebe nie je zakazane (1630)
- musi vsak byt vykladane v zmysle v akom ho jednomyselne chapali Otcovia a Cirkev (786, 995, 1788, 1944)
- posvatna zahadnost Bozieho slova je dostatocnym dovodom na dispenz pre laikov od citania Pisma (1431)
- Svate Pisma nesmu byt dostupne vsade a kazdemu v ludovych jazykoch lebo to sposobi viac skody ako uzitku (1603)
- Svate Pisma maju citat iba ti, co su schopni intelekutom uchopit pravdy v nich obsiahnute (1604)
Pôvodne zaslal Rarach - 15 marec 2011 :  00:02:32

Co znamenaju tie cisla? Predpokladam, ze odkazy na konkretne dokumenty, v korych sa dane veci preberaju, mylim sa?
Ak su to odkazy, dali by sa sem preniest relevantne casti dotycnych dokumentov?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12042  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 27 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 15 marec 2011 :  14:09:59  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
citácia:
luci: keby som nevedela základné poznatky viery asi by mi naozaj bolo zbytočné čítat SV. Písmo a o to oprašenie som myslela tak ked si to nepochopila že sa vraciam k otázkam z katechizmu lebo niektoré vecipozabudnem tak sa k tomu vraciam Vážte prosím každé slovo ktoré vyjde z vašich úst proti Sv.Písmu A propo vieš ktoré sú hriechy proti Duch Svätému?

Pôvodne zaslal handulka - 15 marec 2011 :  08:27:10

Hanulka, katechizmus predsa nie je nic ine ako "zosumarizovana Biblia", ak sa mylim tak ma, prosim, opravte.

Inac, bavime sa vo vseobecnej rovine, ja vobec nepochybujem o vasej znalosti K. Dufam, ze debatu neberiete osobne.

Ad hriechy proti DS:
Viem styri , s dvoma som si musela pomoct vyhladanim v katechizme.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Odoslaný - 15 marec 2011 :  14:37:00  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Rarach, skoro som koli vam, aspirovala moju ranajsiu salku kavy ( teda nie salku ,ale kavu). Takato necakana pochvala od vas je viac ako keby som vyhrala sportku.
...avsak som presvedcena,ze najvacsiu pochvalu si zasluhuje Tornero . Ten co sa nauci na fore hned aplikuje v praxi.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Odoslaný - 15 marec 2011 :  17:27:17  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
register Denzingera

Citanie Pisma :

- nie je od ani kazdeho pozadovane (1429, 1567)
- nie je ani pre kazdeho vhodne (1430, 1604)
- i ked samo o sebe nie je zakazane (1630)
- musi vsak byt vykladane v zmysle v akom ho jednomyselne chapali Otcovia a Cirkev (786, 995, 1788, 1944)
- posvatna zahadnost Bozieho slova je dostatocnym dovodom na dispenz pre laikov od citania Pisma (1431)
- Svate Pisma nesmu byt dostupne vsade a kazdemu v ludovych jazykoch lebo to sposobi viac skody ako uzitku (1603)
- Svate Pisma maju citat iba ti, co su schopni intelekutom uchopit pravdy v nich obsiahnute (1604)
Pôvodne zaslal Rarach - 15 marec 2011 :  00:02:32

Co znamenaju tie cisla? Predpokladam, ze odkazy na konkretne dokumenty, v korych sa dane veci preberaju, mylim sa?
Ak su to odkazy, dali by sa sem preniest relevantne casti dotycnych dokumentov?

Pôvodne zaslal Mato - 15 marec 2011 :  12:44:38

Ano, ide o referencie na ocislovane miesta v Denzingerovi.
Ano, prenos sem mozny je, staci copy-paste, na internete je Denzinger pritomny, aj v anglictine.
Kto potrebuje, moze sa cinit kludne sam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 17 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Odoslaný - 15 marec 2011 :  17:34:54  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Nech sa páči tú sú otázky z katechizmu velmi jednoduché moje deti sa to učili pri príprave na prvé sv. prijimanie:1.,Co je sv. písmo?2., Aké sú následky dedičného hriechu? 3,.Kedy človek pácha malý a kedy velký hriech?3., Koho máme vidiet v Pánovi Ježišovi? 4.,Kto je duch sv´tý? 5.,kde sa nachadzajú pravdy nášho náboženstva?.,Kto je Duch Svätý? 6.,prečo zoslal Pán Ježiš Ducha Svätého?.,7.kde sa nachadzajú pravdy nášho náboženstva? 8.Kde nájdeme najdôležitejšie članky učenia apoštolov?., 10Cím nás riadi Pán Boh, aby sme správne žili? Sú otázky z katechizmu Ideme k Nebeskému Otcovi....
Pôvodne zaslal handulka - 15 marec 2011 :  08:03:27

Katechizmus Ideme k NO, mozete zahodit, je vypitvany.

citácia:
...Rarach ja na bibliclé stretká nechodím nakolko som telesne obmedzená Tvrdila som iba že existujú biblické krúžky pri farských úradoch ktoré sú vedené knazmi Určite tam použivajú najnovši preklad biblie Ja čítam Sv. Písmmo ,ktoré vydalo vydavatelstvo spolku sv. Vojtecha v Trnave v roku 1992 Prosím váž slová ktoré používaš protisv. písmu Ved to ,čo si kopiroval ty,som videla taký štýl ešte u mojej babky,ktorá sa narodila v roku1900

Ach Handulka, vy ste taky dobracisko cigerovsky: clovek milion. Vas osalit je velmi lahke, staci ze falarko poveda a sak aj svaty ocjec riekaju a sak aj v katolickych novinach pisu...
Dobre, tie tri otazky zodpoviem sam.
Vsak prave to je problem, ze pouzivaju najnovsie vydania, a nie tie z cias Vasej babky.
Slova vazim az moc, kiezby som nemusel.
Ale kedze tu sme v skolke, tak musim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 17 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Odoslaný - 15 marec 2011 :  22:22:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
rarach
citácia:

stefan - keby ste katechizmus ovladali, neproblematizovali by ste moznost rozpoznat velmi lahko dobry od zleho.

Znamená to, že nakoniec je každý sám zodpovedný, aby rozoznal dobrý katechizmus od zlého? Alebo dobrý je len ten, ktorý Vy považujete za dobrý?

citácia:
Keby ste katechizmus fakt poznali, vedeli by ste, ze v tzv. velkom katechizme je latka predkladana aj ako teologicko-exegeticko-historicka uvaha, po ktorej tuzite.
Avsak sucitim s Vami, ste vychovavany v ere pokazenych paskvilov, ktore od R.1970 si nazov katechizmu ani nezasluzia.

Katechizmus fakt nepoznám, iba veľmi zbežne, veľký či detský, či tridentský či holandský, či Jána Pavla II., alebo bárs aký. Z toho, čo som nahliadol do katechizmu som si však odniesol len jeden postreh. Nedáva odpoveď na otázku "prečo". On iba hovorí, že "ako". A to ma nezaujíma.

citácia:
Podte na test z katechizmu: iste nebudete mat problem so spravnymi odpovedami, a aspon nam v praxi dokazete, ze k poznavaniu nabozenskych pravd sa da ist aj mimo katechizmus, cez tie Vase "teologicke uvahy".

No tak test typu otázka - odpoveď by som určite neurobil, lebo to proste nemám nabiflené. A, rarach, chyba úvahy. K poznávaniu náboženských právd sa nie len, že dá isť mimo katechizmus, ale aj musí. Katechizmus nám nedáva priestor na poznávanie, on nám dáva priestor na učenie. Sumár náboženských právd obsiahnutý v katechizme však má svoj historický vývoj. A práve ten je pre mňa viac fascinujúci.

citácia:
Ja Vam doévtedy neverim ani ciarku, ze bez katechizmu mozete porozumiet teologickym temam spravne.

Asi si nerozumieme. Ja teologickým témam nechciem porozumieť čakaním na nejaké osvietenie. Len čítam to, čo katechizmus predchádzalo /v rámci logickej postupnosti/.

citácia:
Barsjaky bludar Vas namaze na svoju hereticku uvahu a Vy sa mu nehate natriet v domneni, ze aj bez zvladnutia katechaku ste schopny rozlisit, co je katolicke a co nie.

To by som už asi nechodil do katolíckeho kostola. Problém je v tom, že ak Vy v diskusii s heretikom vytiahnete katechizmus, tak diskusia v ten moment skončila. Ak ja vytiahnem Písmo, tak mám aspoň šancu ho osloviť nejakou myšlienkou.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

handulka

Odoslaný - 15 marec 2011 :  23:40:56  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
rarach nie som žena typu ,,čo pán kazali" Viem si dobre spočitat 2plus 2,ale ty si mi nedokázal odpovedat na jednoduché základné otázky z katechizmu

handulka

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Odoslaný - 15 marec 2011 :  23:52:00  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
"Nedáva odpoveď na otázku "prečo". On iba hovorí, že "ako". A to ma nezaujíma. "
Nieje pravda, ak by ste čítali katechizmus celý tak dáva odpoveď aj na otázku prečo. Napríklad

Prečo sa musíme smrtelneho hriechu nadovsetko chranit?
Prečo Cirkev zakazuje miešané manželstvá? atd...

"To by som už asi nechodil do katolíckeho kostola. Problém je v tom, že ak Vy v diskusii s heretikom vytiahnete katechizmus, tak diskusia v ten moment skončila. Ak ja vytiahnem Písmo, tak mám aspoň šancu ho osloviť nejakou myšlienkou. "

chcete osloviť myšlienkou alebo učením? pomôcť ku spaseniu môžete len tak, že nevedomým budete správne radiť, alebo ich poučíte.
je podla mna fakt správne, najprv predsa len ovládať ten katechizmus, a neni pravda, že katechizmus nikoho neosloví. Možno ten nový. Ale tie jednoduchšie zároveň aj lepšie pre pochopenie sú velmi dobré. A máte tam vysvetlene v poznámkach aj niektore klúčové pasáže z Písma.
Katechizmus dá viacej svetla do čítania Písma.
Babičky a dedkovia nečítavajú Písmo, ale ked príde mladý novokňaz kázať tak sa vedia hned zorientovať ak zacne kázať to čo v katechizme nieje ...

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 16 marec 2011 :  18:48:36  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Tornero, dobre hovorí Štefan, že preberať s nekatolíkmi náš katechizmus je nezmysel, keďže práve mnohí jehovisti a protestanti (aspoň ktorých som u nás v NR osobne poznal), sú odpadlí katolíci, ktorí dobre vedia v čo veríme. Napokon, aj títo majú svoj vlastný "katechizmus" vo forme rôznych interných tlačovín, ba aj istú obdobu "učiteľského úradu".
Som presvedčený, že naša viera nepochádza z Písma, tým menej z katechizmu, ale že veríme a rozlišujeme vďaka svetlu Ducha Svätého, ktorý je najlepším učiteľom.
Preto môžeš byť jednoduchým človekom, dokonca negramotným, a napriek tomu svätým. Stačí spomenúť meno "malá Arabka":
http://catholica.cz/?id=4263

veriaci

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Odoslaný - 16 marec 2011 :  19:43:02  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
citácia:

Som presvedčený, že naša viera nepochádza z Písma, tým menej z katechizmu, ale že veríme a rozlišujeme vďaka svetlu Ducha Svätého, ktorý je najlepším učiteľom.

Pôvodne zaslal Dušan - 16 marec 2011 :  18:48:36

Rozlišujeme vďaka Učiteľskému úradu Cirkvi a ten je chránený svetlom Ducha Svätého. Jeho náuka sa dostáva napr. i do katechizmu. Vo svetle tejto náuky máme čítať aj Bibliu.
Nie je to tak, že by Duch Svätý dával dar rozlišovania každému kresťanovi priamo.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:03:58  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Toto je vec názoru, respektíve osobnej skúsenosti. Veď viera je čistá milosť; skadiaľ vieme že máme veriť Cirkvi?
"Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás." "Moje ovce počúvajú môj hlas."

veriaci

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:16:40  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Ak toto je vec názoru, tak potom dovidenia jednota Cirkvi, o ktorú Ježiš prosil. Rozštiepenosť protestantizmu je toho jasným dôkazom.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

perunko

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:19:22  Zobraziť profil  Pridať perunko do zoznamu priateľov
citácia:
Ak toto je vec názoru, tak potom dovidenia jednota Cirkvi, o ktorú Ježiš prosil. Rozštiepenosť protestantizmu je toho jasným dôkazom.

Pôvodne zaslal rudy - 16 marec 2011 :  20:16:40

Prirodzená evolúcia, všetko sa rozbíja, mieša a zaniká.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 20 február 2011  ~  Posledná návšteva: 08 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:26:02  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Ale všimni si že Ježišovo učenie pretrvalo už dvetisíc rokov. Tento pápež je tuším 264. v poradí. Nie je to podozrivé?

veriaci

Evelinka

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:28:45  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
Rudy, Dušan: Rozprávate sa o tom istom? Dušan asi myslí na to, že potrebujeme nejaký Boží impulz na to, aby sme uverili a tento Boží impulz on nazýva "prameň viery".

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

perunko

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:31:52  Zobraziť profil  Pridať perunko do zoznamu priateľov
Dušan

Veď aj vyhlásenia pápežov sa odvtedy zmenili a aj zmýšľanie Cirkvi ako takej. A samozrejme aj výklad.
Islam je tu 1400 rokov, to nie je podozrivé ?
Budhizmus je tu 2500 rokov
atď...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 20 február 2011  ~  Posledná návšteva: 08 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:45:36  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Perunko na nich som nepomyslel, máš pravdu. Teraz to už podozrivé nie je, a ako kresťanský argument to neobstojí. Poznám dosť ľudí ktorí nenávidia Cirkev a nechápu vieru, a o takých si myslím že by snáď uverili v Ježiša jedine potom keď uvidia veľký zázrak. Tak nech sa stane!

veriaci

radar

Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:59:07  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal rudy - 16 marec 2011 : 20:16:40

Prirodzená evolúcia, všetko sa rozbíja, mieša a zaniká.

citácia:
Veď aj vyhlásenia pápežov sa odvtedy zmenili a aj zmýšľanie Cirkvi ako takej. A samozrejme aj výklad.
Islam je tu 1400 rokov, to nie je podozrivé ?
Budhizmus je tu 2500 rokov

perunko, kukol a psenica tu budu az do konca sveta, povedal Kristus
No a co sa tyka Cirkvi ako takej, ta vzdy ucila a bude ucit to iste, jednotlive fakty sa ale prehlbuju.Perunko ale z tvojich odpovedi vidiet, ze tieto veci nechapes.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Odoslaný - 16 marec 2011 :  21:21:23  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
tornero
citácia:
"Nedáva odpoveď na otázku "prečo". On iba hovorí, že "ako". A to ma nezaujíma. "
Nieje pravda, ak by ste čítali katechizmus celý tak dáva odpoveď aj na otázku prečo. Napríklad

Prečo sa musíme smrtelneho hriechu nadovsetko chranit?
Prečo Cirkev zakazuje miešané manželstvá? atd...

Myslím, že sme sa nepochopili.

citácia:
chcete osloviť myšlienkou alebo učením?

Najlepšie je, ak učenie dotyčný odhalí sám práve na základe tej myšlienky. Máte Vy vôbec nejakú skúsenosť diskusie s nekatolíkmi? Skúste si prečítať svedectvá konvertitov. Nebolo to hotové učenie, čo ich nadchlo. Skôr to bolo tým, že pochopili nejakú pravdu a osvojili si ju, a úžas nad tým, keď zistili, že táto pravda už niekde žije dlhé storočia. A potom im to často príde humorné, že znovu museli objaviť Ameriku.

citácia:
je podla mna fakt správne, najprv predsa len ovládať ten katechizmus, a neni pravda, že katechizmus nikoho neosloví.

Nie je nič zlé na tom, najprv si osvojiť katechizmus. A že katechizmus nikoho neosloví som nikdy netvrdil. Čítali ste vôbec diskusiu?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Odoslaný - 16 marec 2011 :  22:52:03  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Tornero, dobre hovorí Štefan, že preberať s nekatolíkmi náš katechizmus je nezmysel, keďže práve mnohí jehovisti a protestanti (aspoň ktorých som u nás v NR osobne poznal), sú odpadlí katolíci, ktorí dobre vedia v čo veríme. Napokon, aj títo majú svoj vlastný "katechizmus" vo forme rôznych interných tlačovín, ba aj istú obdobu "učiteľského úradu".
Preto môžeš byť jednoduchým človekom, dokonca negramotným, a napriek tomu svätým. Stačí spomenúť meno "malá Arabka":
http://catholica.cz/?id=4263

Pôvodne zaslal Dušan - 16 marec 2011 :  18:48:36

tak ešte raz. Ja vlastne hovorím otom, aby si poznal prv než niekomu budeš zvestovať pravé evanjelium, teda učenie Katolíckej Cirkvi. Výcuc najdeš v katechizme.
Vieš Dušan, hovorím otom aby sa nestalo, čo sa často stáva... že budeš vysvetlovať Písmo nejakej osobke a nakoniec zistíš ze máš na krku dalšiu novú denomináciu. :)
Toho Ducha Sv. má Katolícka Cirkev, ktorá z Jeho milosti neomylne Písmo vykladá. Nie laici.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 16 marec 2011 :  23:11:21  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Je nad slnko jasné, že ak sa dostanem do rozhovoru z 90% ľuďmi o viere, tak budú riešiť základné otázky. Ak mám iba Písmo, ako napríklad objasním základ o Božej trojjedinosti? Z katechizmu to objasním pár vetami. Biblia je v tomto prípade viac menej dôkazom, že to v katechizme nieje výmysel. A celkovo, aj sám to pozorujem, že bolo vždy pár otázok, ktoré som nevedel jednoznačne zodpovedať a po prečítaní katechizmu je odpoveď jasná a jednoznačná. Aby som takú odpoveď získal z Biblie, musel by som ju celú niekoľko krát prečítať a čo je najhoršie, aj tomu porozumieť tak ako je potreba a nijak inak. Kopec krát si spomeniem na témy, kde sa riešili základné veci, a ja teraz ako čítam napr. aj apologetiku, nachádzam na tie veci jednoznačné odpovede, kde som si odpoveďou predtým nebol istý. A niektoré veci nám môže dať doslova len napr. tá apologetika, z Písma také niečo nikdy nezískame. Príklad pasujúci na toto celé čo píšem o apologetike je dôkaz existencie Ježiša ako osoby. Vždy som hovoril, že sú nejaké spisy aj mimo katolíkov, ktoré hovoria o Ježišovej existencii, ale nikdy som nevedel od koho a aké. Tak v apologetike sú presne uvedené aj citácie z pohanských spisov, kde sa Ježiš spomínal, dokonca aj Židovský Talmud ho spomína, čo hovorí jasne, že keby to je vymyslená postava, tak by niečo ako Talmud nepotreboval na jeho život upozorňovať..... A takéto veci sa z Písma nedozvieme a sú veľmi hodnotnou pomocou v argumentácii...

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Odoslaný - 17 marec 2011 :  00:27:28  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
"Najlepšie je, ak učenie dotyčný odhalí sám práve na základe tej myšlienky. Máte Vy vôbec nejakú skúsenosť diskusie s nekatolíkmi? Skúste si prečítať svedectvá konvertitov. Nebolo to hotové učenie, čo ich nadchlo. Skôr to bolo tým, že pochopili nejakú pravdu a osvojili si ju, a úžas nad tým, keď zistili, že táto pravda už niekde žije dlhé storočia. A potom im to často príde humorné, že znovu museli objaviť Ameriku. "

Hovorím otom aby ste nahodou pri tych uvahách nad Bibliou nevytvorili novu denomináciu. :)
Ale netvrdím že vám to hrozí. Len konštatujem.
dačo som odkomunikkoval .... moje skúsenosti sú iné, nehovorím myšlienky. Hovorím fakty.

Rafael

Odoslaný - 17 marec 2011 :  00:46:01  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Ist na misiu za nekatolikom s bibliou pod pazuchou, alebo s katechizmom pod pazuchou - obe uplne zle, jedna vacsia kravina ako druha.

Nielenze nepotrebujete ani jedno ani druhe vlacit so sebou, ale ani nesmiete.
Nepotrebujete preto, lebo osoba je nastrojovou pricinou, a nie knizka, tu treba ovladat a vediet aplikovat, vsetko ostatne je vecou adresata a milosti
Nesmiete preto, lebo biblia pod pazuchou je barlicka, ktora dokazuje, ze ju potrebuje hlavne sam "misionar" a nie ten, kto ma byt obracany.

Pokial druhej strane nevadi, ze idete do dialogovania s bibliou v rukach, uz v tom momente je jasne, ze je to rovnaky trotl.
Tu niet koho evanjeliuzovat, tu niet evanjelizatora. Tu sa bude iba sutazit, kto dalej docika.

jerome

Odoslaný - 17 marec 2011 :  08:24:07  Zobraziť profil  Pridať jerome do zoznamu priateľov
Keď sa tu už spomína misia medzi protestantami,tak by nebolo na škodu pripomenúť ako to robil sv.František Saleský.Vo Švajčiarsku,v kraji Chablais vykonal spolu s bratancom misiu.Po troch rokoch,keď ich zo všetkých dverí vyhadzovali a občas kameňovali,prespávajúc iba po senníkoch,v zime s omrzlinami,neobrátili ani jedného kalvína.Po odchode bratranca sa sv.František rozhodol meniť taktiku.Začal písať letáky o katolíckej viere príťažlivým štýlom a snažil sa o čo najzmierlivejší prístup.Niektorí kalvíni ho chceli zavraždiť,no vždy ich odzbrojila láska sv.Františka.Výsledok jeho misie,ktorej základom bola katechéza podávana s láskou,bol návrat 25000 kalvínov do spoločenstva katolíckej Cirkvi.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 46  ~  Člen od: 11 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 8 Previous Topic: Klamstvá z brožúry  Téma Next Topic: MISIE predtym a dnes - najdes rozdiel ??  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06