Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Ježišova podstata, pokračovanie témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: To Mato Téma Next Topic: Azuritko vs. Blesk vs. Kolji
Strana: z 4

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  17:41:58  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
Trochu si zrekapitulujem môj názor.
Je maximálne nespravodlivé, aby odo mňa Boh chcel aby som bol spasený a zároveň mi dal na výber medzi dobrom a zlom.
PREČO ?
Pretože Boh si nemusel vyberať medzi dobrom a zlom a predsa je v raji.
Teda vyžaduje odo mňa niečo čím on neprešiel.

Prirovnal som to úplne trefne k tomu, že je to to isté akoby ma trénoval tréner, ktorý neprešiel cez fyzické testy a na základe toho ma nejako potrestal. Teda vyžaduje odo mňa niečo, čím on neprešiel.

Azuritko mi napísal, že ale Boh si tým prešiel, pretože sem zoslal svojho Syna Ježiša.

A tu je ten háčik. Čo hovorí Biblia ? Biblia hovorí, že Ježiš mal ľudskú a božskú podstatu.
Preto Ježiš nemohol prejsť tým, čím prechádza človek, keďže jeho vôľa bola obohatená o tú božskú.
Teda to, že Ježiš nepáchal hriechy bolo spôsobené tou božskou vôľou, keďže každý človek iba s ľudskou vôľou hriechy pácha.

Azuritko, prečo popieraš logické súvislosti?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora 

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  18:11:51  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

Je maximálne nespravodlivé, aby odo mňa Boh chcel aby som bol spasený a zároveň mi dal na výber medzi dobrom a zlom.
PREČO ?
Pretože Boh si nemusel vyberať medzi dobrom a zlom a predsa je v raji.
Teda vyžaduje odo mňa niečo čím on neprešiel.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  17:41:58



Boh chce, aby sme boli s Ním (a teda, aby sme boli spasený) a zároveň nám ale dal na výber, či s Ním budeme (dobro), alebo nie (zlo). Čo je na tom nespravodlivé?

Posledné dve vety vyznievajú dosť nezmyselne. Byť v raji, znamená byť s Bohom. Nemôžeš Pánovi vyčítať to, že on sa nerozhodoval medzi tým, či so sebou bude, alebo nie. To akoby som Ti ja vyčítal, že si môžem vybrať, či s Tebou budem, alebo nie a pritom, že Ty si si vybrať nemusel, či so sebou samým budeš - je to logicky nezmyselná výčitka.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

seeker

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  18:21:41  Zobraziť profil  Pridať seeker do zoznamu priateľov
nepsravodlive je jeho vydieranie, a az chora zavislot ludkseho pokolenia na tom aby sme ho milovali a mali byt s nim inak nebudeme spaseny, respektivne, ako som sa vyjadril inde, ak chces ma nemilovat, potom budes horiet v ohnivom jazere spolu s luciferom,

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 51  ~  Člen od: 10 február 2011  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  18:25:54  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Je maximálne nespravodlivé, aby odo mňa Boh chcel aby som bol spasený a zároveň mi dal na výber medzi dobrom a zlom.
PREČO ?
Pretože Boh si nemusel vyberať medzi dobrom a zlom a predsa je v raji.
Teda vyžaduje odo mňa niečo čím on neprešiel.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  17:41:58



Boh chce, aby sme boli s Ním (a teda, aby sme boli spasený) a zároveň nám ale dal na výber, či s Ním budeme (dobro), alebo nie (zlo). Čo je na tom nespravodlivé?

Posledné dve vety vyznievajú dosť nezmyselne. Byť v raji, znamená byť s Bohom. Nemôžeš Pánovi vyčítať to, že on sa nerozhodoval medzi tým, či so sebou bude, alebo nie. To akoby som Ti ja vyčítal, že si môžem vybrať, či s Tebou budem, alebo nie a pritom, že Ty si si vybrať nemusel, či so sebou samým budeš - je to logicky nezmyselná výčitka.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  18:11:51



No veď nás mohol stvoriť hneď dokonale dobrých, takisto, ako je dobrý aj on.
Prečo vyžaduje niečo, čo on nepotreboval robiť ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

seeker

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  18:37:33  Zobraziť profil  Pridať seeker do zoznamu priateľov
nemohol nas stvorit hnet dokonale dobrych, z nejakej neznamej priciny, no a je to vlastne jedno, pre tvoju spasu su dolezite len tri veci

1. lutovat cokolvek si urobil a bez ohladu co si o tom myslis ty, dolezite ako to oznaci boh

2. milovat ho, velebit ho, liskat sa mu

3. neverit v nic ine, a nikdy ho nespochybnit

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 51  ~  Člen od: 10 február 2011  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  18:40:39  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:


No veď nás mohol stvoriť hneď dokonale dobrých, takisto, ako je dobrý aj on.
Prečo vyžaduje niečo, čo on nepotreboval robiť ?

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  18:25:54



A neboli by sme ľudia so slobodnou vôľou, ale len zvieratá, ktoré by pudovo konali to, čo majú vrodené...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kolji

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  18:44:32  Zobraziť profil  Pridať Kolji do zoznamu priateľov
Reconquistador: a? Bol by pre nás tým pádom život horší? :)

"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe." - Carl Sagan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 683  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 18 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  19:00:01  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
Reconquistador: a? Bol by pre nás tým pádom život horší? :)

Pôvodne zaslal Kolji - 15 február 2011 :  18:44:32



A v čom by bol taký, ako ho Ty chceš lepší?

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kolji

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  19:36:23  Zobraziť profil  Pridať Kolji do zoznamu priateľov
Nerozumiem otázke. Ak je z kresťanského hľadiska zmyslom života byť spasený, tak "dobrý život" snáď znamená byť spasený.

"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe." - Carl Sagan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 683  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 18 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:00:46  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Akože nerozumieš otázke? Však ja som ti položil Tvoja vlastnú otázku, akurát z iného uhla...

Teraz ale nerozumiem ja... čo myslím pod slovným spojením "dobrá život"?

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:13:47  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


No veď nás mohol stvoriť hneď dokonale dobrých, takisto, ako je dobrý aj on.
Prečo vyžaduje niečo, čo on nepotreboval robiť ?

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  18:25:54



A neboli by sme ľudia so slobodnou vôľou, ale len zvieratá, ktoré by pudovo konali to, čo majú vrodené...

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  18:40:39


Prečo by sme mali byť ? Dokáže všetko? Dokáže a mohol nás stvoriť dokonale dorých bez toho aby nám bral slobodnú vôľu.

A inak pokiaľ Boh koná len dobro a nevyberal si medzi dobrom a zlom, taktiež má len "pudy" a nemá rozum ? Pretože z tvojho príspevku to tak vychádza.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kolji

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:15:30  Zobraziť profil  Pridať Kolji do zoznamu priateľov
Nebavíme sa tu o tom, čo je ja považujem za lepšie/horšie, ale o tom, či by bol život "lepší/horší" z kresťanského hľadiska.

Ak by nás stvoril

"hneď dokonale dobrých, takisto, ako je dobrý aj on"

a

"neboli by sme ľudia so slobodnou vôľou, ale len zvieratá, ktoré by pudovo konali to, čo majú vrodené",

tak by nijaké zlo (pardon, nedostatok dobra) neexistovalo. Bol by takýto svet z kresťanského hľadiska horší?


"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe." - Carl Sagan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 683  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 18 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:20:52  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

Prečo by sme mali byť ? Dokáže všetko? Dokáže a mohol nás stvoriť dokonale dorých bez toho aby nám bral slobodnú vôľu.

A inak pokiaľ Boh koná len dobro a nevyberal si medzi dobrom a zlom, taktiež má len "pudy" a nemá rozum ? Pretože z tvojho príspevku to tak vychádza.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:13:47



Pokiaľ si uvedomíš, že Boh sám je dobro a pôvodcom všetkého dobra, tak z tohto logicky vyplýva, že z Jeho strany vyberanie si medzi dobrom a zlom je nezmyselné.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:27:00  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Prečo by sme mali byť ? Dokáže všetko? Dokáže a mohol nás stvoriť dokonale dorých bez toho aby nám bral slobodnú vôľu.

A inak pokiaľ Boh koná len dobro a nevyberal si medzi dobrom a zlom, taktiež má len "pudy" a nemá rozum ? Pretože z tvojho príspevku to tak vychádza.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:13:47



Pokiaľ si uvedomíš, že Boh sám je dobro a pôvodcom všetkého dobra, tak z tohto logicky vyplýva, že z Jeho strany vyberanie si medzi dobrom a zlom je nezmyselné.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  20:20:52



A potom má aký zmysel, keď nám ten výber dal ?
Predsa nás mohol stvoriť hneď ako dobrých a bolo by to fér, keďže ani on si nevyberal medzi dobrom a zlom. Predsa keby nás stvorí hneď ako dokonale dobrých, slobodná vôľa by nám nechýbala a ten stav by sme brali ako prirodzený.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:27:37  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Kolji: Bol by tu ale zrejme ten problém, že by si nikto z nás nedokázal uvedomiť, že nám je dobre. Boli by sme doslova len stroje... preto si myslím, že takto, ako to je, je to lepšie.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:29:09  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
Kolji: Bol by tu ale zrejme ten problém, že by si nikto z nás nedokázal uvedomiť, že nám je dobre. Boli by sme doslova len stroje... preto si myslím, že takto, ako to je, je to lepšie.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  20:27:37



Tak potom aj Boh musí by stroj a nemôže sa uvedomiť.
Alebo máš 2 metre ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:32:42  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

A potom má aký zmysel, keď nám ten výber dal ?
Predsa nás mohol stvoriť hneď ako dobrých a bolo by to fér, keďže ani on si nevyberal medzi dobrom a zlom. Predsa keby nás stvorí hneď ako dokonale dobrých, slobodná vôľa by nám nechýbala a ten stav by sme brali ako prirodzený.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:27:00



Taký stav by sme si zrejme vôbec nedokázali uvedomiť. Jednoducho, nemali by sme ho ani s čím porovnať, pretože by to bolo to jediné, čo poznáme a nič iné by sa poznať nedalo, pretože nič iné by neexistovalo.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:35:06  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:


Tak potom aj Boh musí by stroj a nemôže sa uvedomiť.
Alebo máš 2 metre ?

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:29:09



Presne tak, sú tu dva metre. Boh je totiž vševediaci a všemohúci, takže uňho je to iné. My taký ale už z princípu byť nemôžme, pretože Bohu nemôže byť nič, čo je stvorené rovné...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:38:12  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Trochu si zrekapitulujem môj názor.
Je maximálne nespravodlivé, aby odo mňa Boh chcel aby som bol spasený a zároveň mi dal na výber medzi dobrom a zlom.
PREČO ?
Pretože Boh si nemusel vyberať medzi dobrom a zlom a predsa je v raji.
Teda vyžaduje odo mňa niečo čím on neprešiel.

Prirovnal som to úplne trefne k tomu, že je to to isté akoby ma trénoval tréner, ktorý neprešiel cez fyzické testy a na základe toho ma nejako potrestal. Teda vyžaduje odo mňa niečo, čím on neprešiel.

Azuritko mi napísal, že ale Boh si tým prešiel, pretože sem zoslal svojho Syna Ježiša.

A tu je ten háčik. Čo hovorí Biblia ? Biblia hovorí, že Ježiš mal ľudskú a božskú podstatu.
Preto Ježiš nemohol prejsť tým, čím prechádza človek, keďže jeho vôľa bola obohatená o tú božskú.
Teda to, že Ježiš nepáchal hriechy bolo spôsobené tou božskou vôľou, keďže každý človek iba s ľudskou vôľou hriechy pácha.

Azuritko, prečo popieraš logické súvislosti?

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  17:41:58


Pan Jezis je nam podobny vo vsetkom, okrem hriechu...Boh od nas nevyzaduje hriech, takze ani neziada nic, cim by si nepresiel On...keby nechcel, aby sme boli spaseni, vyzadoval by od nas hriech, teda naozaj nieco cim by si sam nepresiel
takisto Boh od nikoho nevyzaduje aby bol spaseny, On to ponuka...nasa spasa je Jeho tuzbou a je na nas, ako Jeho ponuku vyuzijeme
Bozsku volu, ako to nazyvas je Duch Svaty a moze Ho mat teraz uz kazdy, kto v Neho veri
jedine, co je nespravodlive, je to, ze Bozi Syn umrel za mnoho ludi zbytocne, pretoze hoci maju na to schopnosti, odmietaju pripustit tuto skutocnost

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:38:25  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


Tak potom aj Boh musí by stroj a nemôže sa uvedomiť.
Alebo máš 2 metre ?

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:29:09



Presne tak, sú tu dva metre. Boh je totiž vševediaci a všemohúci, takže uňho je to iné. My taký ale už z princípu byť nemôžme, pretože Bohu nemôže byť nič, čo je stvorené rovné...

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  20:35:06



Ale ja nepíšem o rovnosti s Bohom. Ja tvrdím len, že človek mohol byť dokonale dobrý. To je rozdiel. To, že by bol človek hneď dokonale dobrý (teda hneď tak ako sú duše v nebi) ešte neznamená, že by mali aj právomoci ako Boh.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:40:21  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
Janka ale ja som písal o tom, že nám dal slobodnú vôľu a na zlo tu máme kopu možností, veľa vecí nás láka atď...a Boh si tým NEPREŠIEL.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

seeker

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:46:33  Zobraziť profil  Pridať seeker do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Prečo by sme mali byť ? Dokáže všetko? Dokáže a mohol nás stvoriť dokonale dorých bez toho aby nám bral slobodnú vôľu.

A inak pokiaľ Boh koná len dobro a nevyberal si medzi dobrom a zlom, taktiež má len "pudy" a nemá rozum ? Pretože z tvojho príspevku to tak vychádza.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:13:47



Pokiaľ si uvedomíš, že Boh sám je dobro a pôvodcom všetkého dobra, tak z tohto logicky vyplýva, že z Jeho strany vyberanie si medzi dobrom a zlom je nezmyselné.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  20:20:52



a predsa bol ako stvoritel vsetkeho povodca aj zla a utrpenia

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 51  ~  Člen od: 10 február 2011  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:51:58  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

Ale ja nepíšem o rovnosti s Bohom. Ja tvrdím len, že človek mohol byť dokonale dobrý. To je rozdiel. To, že by bol človek hneď dokonale dobrý (teda hneď tak ako sú duše v nebi) ešte neznamená, že by mali aj právomoci ako Boh.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:38:25



Ale veď na toto som Ti odpovedal o príspevok vyššie (20:32:42)

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:55:15  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

A potom má aký zmysel, keď nám ten výber dal ?
Predsa nás mohol stvoriť hneď ako dobrých a bolo by to fér, keďže ani on si nevyberal medzi dobrom a zlom. Predsa keby nás stvorí hneď ako dokonale dobrých, slobodná vôľa by nám nechýbala a ten stav by sme brali ako prirodzený.

Pôvodne zaslal blesk - 15 február 2011 :  20:27:00



Taký stav by sme si zrejme vôbec nedokázali uvedomiť. Jednoducho, nemali by sme ho ani s čím porovnať, pretože by to bolo to jediné, čo poznáme a nič iné by sa poznať nedalo, pretože nič iné by neexistovalo.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  20:32:42



A ?
Unikla mi pointa...čo také strašné by sa stalo, keby nepoznáme zlo ?
Dobro by sme poznali lebo by sme v ňom boli.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:56:44  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:


a predsa bol ako stvoritel vsetkeho povodca aj zla a utrpenia

Pôvodne zaslal seeker - 15 február 2011 :  20:46:33



Boh nie je stvoriteľom zla. A utrpenie je následkom hriechu (teda odmietnutím Boha).

PS: Myslím si, že pokiaľ si neprečítaš katechizmus, aby si aspoň vedel, že čomu my veríme, tak s Tebou ani nemá zmysel debatovať na takúto tému. Pretože, písať o tomto s Tebou, je ako debatovať s prvákom na základnej ohľadom astrofyziky...

respektíve, odporúčam prečítať Boží štát od svätého Augustína, ten sa tomuto podrobne venuje a rozoberá to do detailov a to takých, ktoré ani my, čo s Tebou debatujeme nepoznáme. Kniha vyšla aj v Slovenčine.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2011 :  20:58:38  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


a predsa bol ako stvoritel vsetkeho povodca aj zla a utrpenia

Pôvodne zaslal seeker - 15 február 2011 :  20:46:33



Boh nie je stvoriteľom zla. A utrpenie je následkom hriechu (teda odmietnutím Boha).

PS: Myslím si, že pokiaľ si neprečítaš katechizmus, aby si aspoň vedel, že čomu my veríme, tak s Tebou ani nemá zmysel debatovať na takúto tému. Pretože, písať o tomto s Tebou, je ako debatovať s prvákom na základnej ohľadom astrofyziky...

respektíve, odporúčam prečítať Boží štát od svätého Augustína, ten sa tomuto podrobne venuje a rozoberá to do detailov a to takých, ktoré ani my, čo s Tebou debatujeme nepoznáme. Kniha vyšla aj v Slovenčine.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 15 február 2011 :  20:56:44



Boh umožnil aby sme ho mohli odmietnuť, takže nepriamo je pôvodcom zla.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: To Mato Téma Next Topic: Azuritko vs. Blesk vs. Kolji  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06