Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 vkladanie rúk
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ako ste prezili post...a ako dalej? Téma Next Topic: Čo je svätosť?
Strana: z 3

ferdo3

Stav: offline

Odoslaný - 10 december 2010 :  16:56:35  Zobraziť profil  Pridať ferdo3 do zoznamu priateľov
Má niekto z vás skúsenosti z vkladaním rúk. Čo to vlastne je a ako to funguje?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 september 2010  ~  Posledná návšteva: 27 september 2016 Upozorniť moderátora 

Mato

Odoslaný - 10 december 2010 :  17:01:07  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Myslite vkladanie ruk, ktorym napr. biskup odovzdva knazsku moc, alebo vkladanie ruk, ktore sa praktizuje na charizmatickych stretnutiach?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 10 december 2010 :  17:59:39  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Ferdo3, pravdepodobne máš na mysli formu laickej modlitby, ktorú vidno aj v katolíckych mládežníckych spoločenstvách. Mám podozrenie, že takáto neobvyklá modlitba pôvodne pochádza od protestantov, ktorí chápu Písmo - a aj tzv. vkladanie rúk inak než Cirkev. Charizmatik je presvedčený, že takáto "lokálna" modlitba má zvláštny význam, a zvykne ju používať v určitých naliehavých prípadoch. Ťažko povedať či je aj opodstatnená. Na tvojom mieste by som praktizoval zvyčajné spôsoby katolíckej modlitby.

veriaci

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

handulka

Odoslaný - 10 december 2010 :  21:37:31  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
podla Skutkov apoštolských apoštoli ustanovovali,,vkladaním rúk " svojich nástupcov/14,22:2 Tim.1,6, Pet5,2 Tit 1,5/ Nerada by som poučovala ale myslím II.vatikanský koncil zakázal laikom vkladat ruky

handulka

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinQo

Odoslaný - 10 december 2010 :  23:36:50  Zobraziť profil  Pridať MartinQo do zoznamu priateľov
my v spolocenstve bezne sa zvykneme modlit za druhych tak ze na nich polozime ruky.. podla mna je to uplne normalne

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 15 november 2009  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Odoslaný - 11 december 2010 :  01:45:42  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
Drahé Božie Deti - bratia a sestry ... Pokoj s Vami

Niečo som našiel v Katechizme :

1288 „Od… [tých] čias apoštoli, plniac Kristovu vôľu, vkladaním rúk udeľovali novopokrsteným dar Ducha Svätého,(699) ktorý dovršuje krstnú milosť. Preto sa v Liste Hebrejom medzi základmi prvého kresťanského vyučovania spomína učenie o krstoch a o vkladaní rúk. Vkladanie rúk sa v katolíckej tradícii právom považuje za začiatok sviatosti birmovania, ktorou v Cirkvi určitým spôsobom pretrváva turíčna milosť.“

1538 Zaradenie do niektorého z týchto stavov v Cirkvi sa konalo obradom nazývaným ordinatio, čiže náboženským a liturgickým úkonom, ktorý bol posvätením, požehnaním alebo sviatosťou. Dnes je výraz ordinatio vyhradený pre sviatostný úkon, ktorý zaraďuje do biskupského, kňazského a diakonského stavu. Tento úkon presahuje obyčajné vyvolenie, určenie, poverenie alebo ustanovenie zo strany spoločenstva, lebo udeľuje dar Ducha Svätého umožňujúci vykonávať posvätnú moc(875) (sacra potestas), ktorá môže pochádzať len od samého Krista prostredníctvom jeho Cirkvi. Ordinatio sa volá aj consecratio (vysviacka), lebo je vyčlenením a udelením poslania samým Kristom pre jeho Cirkev. Vkladanie rúk biskupa spolu s konsekračnou modlitbou tvorí viditeľný znak(699) tejto konsekrácie (vysviacky).

Nech nás žehná Pán a nech nás chráni od zlého i privedie do života večného. Amen +

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Odoslaný - 11 december 2010 :  01:55:55  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
my v spolocenstve bezne sa zvykneme modlit za druhych tak ze na nich polozime ruky.. podla mna je to uplne normalne

Pôvodne zaslal MartinQo - 10 december 2010 :  23:36:50

... aj ja s tým nemám problém, pokiaľ viem kto sa za mňa modlí. Napr.Dávnejšie sa mi stalo, že sa za mňa modlil (ako aj za iných) novoobrátený ... o ktorom som to ešte nevedel (ako aj o jeho neresti-fajčenie) a stalo sa, že pri modlitbe príliš tlačil na hlavu (a to som videl, že tak robí aj na iných). Možno si to neuvedomoval, ale nebolo to príjemné, ako u skúsených ....

Takže dávam prednosť skúseným ... a s dobrou povesťou i bezúhonosťou. Vnímam to tak, že pri vkladaním rúk, sa medzi osobami prejavuje buď požehnanie Ducha Svätého alebo zlého ducha.

God bless you with Virgin Maria +

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Odoslaný - 11 december 2010 :  02:08:37  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
podla Skutkov apoštolských apoštoli ustanovovali,,vkladaním rúk " svojich nástupcov/14,22:2 Tim.1,6, Pet5,2 Tit 1,5/ Nerada by som poučovala ale myslím II.vatikanský koncil zakázal laikom vkladat ruky

Pôvodne zaslal handulka - 10 december 2010 :  21:37:31

Niečo z dokumentov II.Vatikan.koncilu:

AD GENTES
16 / Tam, kde to biskupské konferencie uznajú za vhodné, nech sa obnoví diakonát ako trvalý životný stav, podľa ustanovení konštitúcie o Cirkvi.98 Je totiž užitočné, aby muži vykonávajúci ozajstnú diakonskú službu tým, že ako katechéti hlásajú Božie slovo alebo v mene farára či biskupa spravujú odľahlé kresťanské spoločenstvá, alebo dobročinne pôsobia v sociálnych a charitatívnych ustanovizniach, boli posilnení vkladaním rúk, pochádzajúcim od apoštolov, a užšie spojení s oltárom, aby tak mohli s pomocou sviatostnej milosti diakonátu účinnejšie plniť svoju službu.

A ešte to, čo už je spomenuté v katechizme ( uvedené v predošlom príspevku)

Boh nás miluje a má s nami úžasný Plán +

ferdo3

Odoslaný - 11 december 2010 :  11:31:08  Zobraziť profil  Pridať ferdo3 do zoznamu priateľov
citácia:

1288 „Od… [tých] čias apoštoli, plniac Kristovu vôľu, vkladaním rúk udeľovali novopokrsteným dar Ducha Svätého,(699) ktorý dovršuje krstnú milosť. Preto sa v Liste Hebrejom medzi základmi prvého kresťanského vyučovania spomína učenie o krstoch a o vkladaní rúk. Vkladanie rúk sa v katolíckej tradícii právom považuje za začiatok sviatosti birmovania, ktorou v Cirkvi určitým spôsobom pretrváva turíčna milosť.“

Pôvodne zaslal rmvn - 11 december 2010 :  01:45:42

Takže v liste Hebrejom sa naozaj spomína učenie o krstoch a vkladaní rúk. Vie mi ale niekto povedať znenie toho učenia o krstoch a vkladaní rúk?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 september 2010  ~  Posledná návšteva: 27 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 11 december 2010 :  12:53:22  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
V Písme, v Skutkoch apoštolov sa stručne spomína krstenie vodou aj darovanie Ducha vkladaním rúk, podobne aj ustanovovanie ďalších učeníkov (diakonov) pri vysluhovaní Eucharistie.

Tu je odkaz na zdroje:
http://dkc.kbs.sk/

Pod "vkladaním rúk" sa teda v Cirkvi rozumie prejav kňazskej moci.

veriaci

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kolji

Odoslaný - 11 december 2010 :  17:30:05  Zobraziť profil  Pridať Kolji do zoznamu priateľov
citácia:
príliš tlačil na hlavu (a to som videl, že tak robí aj na iných). Možno si to neuvedomoval, ale nebolo to príjemné, ako u skúsených ....

Ti akože pri tom vkladaní príliš tlačil na hlavu?

"You can't convince a believer of anything; for their belief is not based on evidence, it's based on a deep seated need to believe." - Carl Sagan

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 683  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 18 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 11 december 2010 :  18:53:33  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ide o modlitbu za daného človeka, aby... čiže o prosebnú modlitbu ak sa nemýlim. Pýtam sa, k čomu v prosebnej modlitbe má slúžiť dotýkanie sa toho, za koho sa modlíme? Je to snáď súčasť učenia, že by to tak malo byť? Ďalšia vec je, že určite to znižuje kvalitu modlitby ba možno ju robí neúčinnou, lebo to odpútava pozornosť a znižuje sústredenie. Píšete tlačí na hlavu, aby netlačil musí sa na to sústrediť, tak načo sa vôbec niekoho chytá? Dobrá cesta k sústredenej modlitbe určite nejde cez vyslovovanie v kruhu ľudí dotýkajúcich sa toho, za koho sa modlíme. Ja nevidím nutnosť ba vôbec dôvod takéhoto spôsobu modlitby.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinQo

Odoslaný - 11 december 2010 :  20:35:25  Zobraziť profil  Pridať MartinQo do zoznamu priateľov
Tuna neide o to 'tlacenie na hlavu''. kludne to moze byt chytenie za rameno,alebo za ruku, to je v podstate jedno, a nema sa tlacit so silou, ma tam byt iba dotyk.Vlastne zavries oci a sustredis sa na modlitbu a nie na to ci ho tlacis,staci tam dotyk ako som uz vravel.A ja v tom niesom odbornik ale myslim si ze je to preto aby sa ten clovek otvoril Bohu. takpovediac, lebo ak sa za niekoho modlime a ten clovek o tom vie, a sme aj v tej chvili pritomny pri nemu tak vlastne on sa moze tzv. otvorit a tym padom moze dovolit Panovi abymu pomohol v roznych situaciach, aby mu udelil milost,aby tiez prosil s tym clovekom co sa za neho modli o potrebne milosti, ci uzdravenie, ci pozehnanie,...neviem ci som to dobre vysvetlil, ale pokusil som sa.

Ved Pan Boh vzdy vyckava na nas, a my sa Mu musime otvorit, my Ho musime vpustit dnu ...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 15 november 2009  ~  Posledná návšteva: 23 marec 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 12 december 2010 :  01:32:49  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Je nutné aby sa daný človek modlil sám za seba bez toho, aby sa za neho niekto modlil. Ak sa za neho niekto modlí, je to jeho rozhodnutie. Ale rukou toho človeka pre Boha netvoríme. To musí on sám byť pripravený a otvorený na modlitbu. A laické vysvetlenie je o ničom. Ak existuje Cirkevné vysvetlenie o nutnosti, či možnosti prosebnej modlitby dotykmi, tak to je to čo chcem počuť. Ak neexistuje, načo to robiť? Nemôže to priniesť nič tak pozitívne aby to zatienilo možné negatíva.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Odoslaný - 12 december 2010 :  01:48:54  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal rmvn - 11 december 2010 :  01:45:42

Takže v liste Hebrejom sa naozaj spomína učenie o krstoch a vkladaní rúk. Vie mi ale niekto povedať znenie toho učenia o krstoch a vkladaní rúk?

Pôvodne zaslal ferdo3 - 11 december 2010 :  11:31:08

KKC 699 / "Ruka. Ježiš vkladaním rúk uzdravoval chorých a žehnal deti. Apoštoli budú robiť to isté v jeho mene. Ba viac, apoštoli vkladaním rúk udeľujú Ducha Svätého. List Hebrejom zaradiť je vkladanie rúk do počtu „základných článkov“ svojho učenia. Cirkev zachovala tento znak všemocného vyliatia Ducha Svätého vo svojich sviatostných epiklézach."

KKC 1504 / "Ježiš často žiada od chorých, aby verili. Na uzdravenie používa znaky: slinu a vkladanie rúk, blato a umytie. Chorí sa ho snažia dotknúť, „lebo vychádzala z neho sila, ktorá uzdravovala všetkých“ (Lk 6, 19). Tak sa nás Kristus vo sviatostiach aj naďalej „dotýka“, aby nás uzdravoval."

KKC 1668 / "Cirkev ustanovila sväteniny na posvätenie niektorých cirkevných služieb, niektorých životných stavov, najrozličnejších okolností kresťanského života, ako aj používania vecí, ktoré sú užitočné pre človeka. Podľa pastoračných rozhodnutí biskupov sväteniny môžu zodpovedať aj potrebám, kultúre a dejinám kresťanského ľudu istého kraja alebo obdobia. Obsahujú vždy modlitbu, ktorú často sprevádza stanovený znak,ako je vkladanie ruky, znak kríža a pokropenie požehnanou (svätenou) vodou (pripomínajúcou krst)."

------------

Drahý braček v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi +

Vybral som niekoľko citátov z katechizmu,kde sa poukazuje na význam vkladania rúk pri krste. Odporúčam prečítať viac na tých odkazoch, ale ak ťa zaujíma niečo konkrétne - skusenosti, zážitky, tak napíš.
Prajem hojnosť požehnania a darov Ducha Svätého pri spoznávaní tejto milosti.+

Dušan

Odoslaný - 12 december 2010 :  06:01:19  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Azuritko, behom deväťdesiatych rokoch sme u nás v dome tiež mali také spoločenstvo. Keď som medzi nich ako novoobrátenec zavítal, niektorým veciam som sa tam divil; nie však spievaniu pesničiek, čítaniu z Písma, bežným modlitbám, alebo zaujímavým debatám, ale trebárs praktizovaniu onej modlitby s položením rúk na niekoho, so šepkaním nezrozumiteľných slov. Nuž, novoty.
Myslím si však, že kto chce vedieť ako sa dobre modliť, stačí mu pozrieť sa na katolíckych svätcov, alebo aj na pápeža. Aby sme nikoho nemiatli...

veriaci

Azuritko

Odoslaný - 12 december 2010 :  14:29:42  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Novoty, ktoré pravdepodobne nevychádzajú z učenia, ale skôr z pocitov a túžob ľudí, čiže nič potrebné ani osožné.

Rímskokatolík

Dušan

Odoslaný - 12 december 2010 :  14:39:20  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Myslím že tam kde k tomu nebola daná moc, by sa do modlitby nemalo zbytočne pridávať vkladanie rúk. Veď samotná modlitba je záležitosť srdca.

veriaci

ferdo3

Odoslaný - 12 december 2010 :  19:00:50  Zobraziť profil  Pridať ferdo3 do zoznamu priateľov
citácia:
Novoty, ktoré pravdepodobne nevychádzajú z učenia, ale skôr z pocitov a túžob ľudí, čiže nič potrebné ani osožné.

Pôvodne zaslal Azuritko - 12 december 2010 :  14:29:42

Zdá sa, že až také novoty to nie sú, ale ak myslíš že tak približne 2000 rokov trvajú novoty tak v tom prípade áno:) Nezabúdajme, že aj Ježiš používal vkladanie rúk alebo degrabujete samotný počiatok cirkvi?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 28 september 2010  ~  Posledná návšteva: 27 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ruah

Odoslaný - 12 december 2010 :  20:00:37  Zobraziť profil  Pridať ruah do zoznamu priateľov
Dušan, to čo nazývaš "šepkaním nezrozumiteľných slov" - je modlitba v jazykoch, inak dar Ducha Svätého a nepovažujem to za žiadnu novotu, lebo to bolo už v prvotnej Cirkvi - Turíce...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 15 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 21 február 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 12 december 2010 :  20:21:39  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Ferdo, Ruah, ja neviem toho veľa, dokonca už ani to neviem či je Boh. Ale myslím si že to o čom tu hovoríte ako o tradičnom, nemusí byť totožné s tým čo sa dialo v časoch Ježiša či apoštolov.
Ježiš totiž disponoval Božou mocou, a tiež modlitba v jazykoch tam zrejme prebiehala v extáze a bola aj tlmočená.

veriaci

handulka

Odoslaný - 12 december 2010 :  21:02:45  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
apoštoli ked prijali Ducha Sv. nehovorili nezrozumitelnou rečou,,v jazykoch" ale každý svojou rečou a rozumel im každý najdi si to v sv.Písme a prečitaj si to pozorne

handulka

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinQo

Odoslaný - 12 december 2010 :  21:20:18  Zobraziť profil  Pridať MartinQo do zoznamu priateľov
v tomto ma pravdu handulka. ale pokial ide o to modlenie sa v jazykoch tak je to jazyk anjelsky,A ano mal bi byt pritomny ak niekto kto tie jazyky vyklada. lebo je potom lepsie nehovorit v jaxykoch vid 1 kor13 myslim ze tak to je aksa nemylim

Dušan

Odoslaný - 12 december 2010 :  21:26:37  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
To čo som videl u tunajších letničiarov a katolíkov bolo tak, že sa nad niekym modlili s priloženými rukami v tzv. jazykoch, teda nezrozumiteľným šomraním. Vysvetlili to tak že je to reč Ducha, anjelský jazyk. Pritom ale išlo o vedomú činnosť, a ani to tam nikto nechápal.
Môžem to tu imitovať a budete tomu tiež veriť? Tak sa nemôže modliť hocikto.
A nepovedal by tým protestantom hlas Ducha, aby sa vrátili do Cirkvi?

veriaci

MartinQo

Odoslaný - 12 december 2010 :  21:46:09  Zobraziť profil  Pridať MartinQo do zoznamu priateľov
ty nemozes vediet ci islo o vedomu cinnost alebo nie. je sice mozne ze niekto chcel silou mocou rozpravat v jazykoch a tak ze bi si nieco vymislal, aby bol zauimavy, ale o tom pochybujem. vidno ze sa do toho asi az tak nerozumies a neveris tomu ak o tom takto rozpravas.neveris v charizmatikov?

Dušan

Odoslaný - 12 december 2010 :  21:54:56  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Práveže išlo o činnosť úplne vedomú, to som dobre sledoval. A vlastne odkiaľ vieš že to bola tá modlitba v jazykoch?
Verím aj v charizmatikov, len nemyslím že hento bola charizma.

veriaci

Strana: z 3 Previous Topic: Ako ste prezili post...a ako dalej? Téma Next Topic: Čo je svätosť?  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06