Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Ježis a faraón
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Pro Juja Téma Next Topic: Malá esej proti náboženství
Strana: z 4

blesk

Stav: offline

Odoslaný - 23 august 2010 :  16:52:06  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Veď sa jedná o to, že je to pomiešané...kresťanstvo nie je pravdepodobne prebraté len z egyptskej mytológie...
pozri sa...
Takisto ako sa miešajú rasy, jazyky, takisto sa miešajú kultúry aj s náboženstvá...
Nie sme čistá rasa, nemáme čistý jazyk a nemáme ani čisté náboženstvo.
A to, že kresťanstvo je jedným z x pomiešaných náboženstiev je fakt.
Vo všetkých náboženstvách je raj, peklo, anjeli, obrady atď...všetko na jedno kopyto.

"to sa mozme rovno bavit o zelenych muzickoch, to rovno mozes zacat tvrdit ako niektory blazni ze jezis bol mimozemstan"
Môžeme..vieš mi dokázať ich neexistenciu ? Nie...
Takto argumentujete najčastejšie práve vy.

Pôvodne zaslal blesk - 23 august 2010 :  11:07:37

Ak je to záver, ktorý ti na základe tvojho skúmania štýlom náhodného hľadania proticirkevných článkov, vyhovuje, tak sa s tým uspokoj. Ty sám musíš vedieť posúdiť, či sú dané články dostatočnými dôkazmi, aby si úplne zahodil vieru za chrbát. Ide hlavne o tvoj život.

A s tými náboženstvami sa mýliš. Najpodobnejšie to majú tie, čo sa odtrhli od katolíckej viery. Budhizmus, kde je návod ako nevnímať svet a neriešiť problémy? Čo ti to dá do života? A má budhizmus nebo peklo? Tam ide úplne o niečo iné nie? Ak hľadáš správnu vieru, musíš hľadať to, čo ťa naučí správne žiť a ako riešiť problémy, nie sa im vyhýbať. A ak hľadáš iba dôvod prečo nemať vieru, tak tu na fóre ho nenájdeš.

Pôvodne zaslal Azuritko - 23 august 2010 :  16:47:12

Azuritko ja nikde netvrdím, že je to 100%tne správne...ja len hovorím, že na tom trocha pravdy bude...
Ale jasné, najlepšie bude, ak si kúpim o staroegyptskej mytológii nejakú knihu, alebo sa porozprávam o tom s nejakým historikom, najlepšie egyptológom.

Preto sa hovorí, že budhizmus je skôr filozofia, ako náboženstvo...
Ostatné náboženstvá sú podobné.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rastos

Odoslaný - 23 august 2010 :  17:22:14  Zobraziť profil  Pridať rastos do zoznamu priateľov
citácia:
každé náboženstvo sa opiera o nejaké transcendentné zásahy... kresťanstvo o to, že panna porodila syna a po čase bola nanebovzatá aj s telom...
Pôvodne zaslal blesk - 23 august 2010 :  13:04:29

Kresťanstvo sa neopiera apriori o pannu, ktorá porodila syna a bola nanebovzatá. Kresťanstvo sa opiera o Boha, ktorý prichádza na zem ako človek, aby človeku poslúžil svojou smrťou a vzkriesením.

Kristus to obrazne vyjadril v umývaní nôh učeníkom. Vesmírny vládca, ktorý sa poníži a stáva sa sluhom – ak treba, aj najposlednejším vyhnancom, ktorý zaprie samého seba a položí svoj život. Kristus tak priniesol silný dôkaz o najhlbšej Božej vlastnosti voči ľuďom, ktorou je láska – až na smrť.
V tom je rozdiel oproti všetkým iným náboženstvám.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 87  ~  Člen od: 29 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 05 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 23 august 2010 :  19:00:17  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Ok len som chcel vyjadrit svoj nazor na cirkev.Asi tu tym vela ludi poburim ale je mi to jedno.Ak admin moj komentar vymaze len ma utvrdi v mojej pravde. Cirkev aj viera v boha je podla mojej mienky s prepacenim kravina. Nepotrebujem boha aby som bol dobrym clovekom viem sam posudit co je dobre a co nie. NIKTO sa mi nebude vyhrazat ze ak to nedodrzim pojdem do pekla. Uz len za toto neznasam cirkev ja nemam ziadneho pana ktory mi teraz bude prikazovat a vyhrazat sa mi ze co mam a co nemam robit a zo strachu byt dobrym clovekom!! Je to chore. Bat sa bozieho hnevu teraz no to urcite...akoze ak bola povodna myslienka krestanstva svet bez nasilia a zla toto je zla cesta ako to dosiahnut. Potom boh nie je o nic lepsi ako hitler. Teraz akoze co porusim prikazanie a boh sa mi vyhraza ze budem nazvdy trpet v pekle krasna predstava milujem ho..stavil by som sa ze som lepsim clovekom nez stovky " knazov " ktori znasilnuju male deti a bohvieco sa im honi v tych ich chorych hlavach...

Pôvodne zaslal jirek - 23 august 2010 :  01:34:48

ked mas takyto nazor, znamena to, ze o Bohu vobec nic nevies
Boh za teba umrel, aby si mohol byt vecne stastny, nie aby si sa skvaril v pekle...takze to, co o Bohu vies, sa nezaklada na pravde...Boh sa nevyhraza peklom, iba spravodlivost musi byt...a len tak pomimo, ako suvisi tvoj nazor na Cirkev a Boha s tym, ci niekto tvoj prispevok vymaze alebo nie?...nechapem

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 23 august 2010 :  19:02:09  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

Si naštuduj, koľko je toho prebratého...ešte pokiaľ viem, tak aj "Čo nechceš aby druhý robili tebe, nerob ani ty ostatným"

Pôvodne zaslal blesk - 22 august 2010 :  20:30:58

prosim ta este, kde si nasiel tento citat, lebo ja som ho nenasla...daj mi prosim ta o suradnice...vdaka

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 23 august 2010 :  19:03:50  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Čo poviete na toto ?
http://slovakia.humanists.net/puzol.htm
Čo si o tom myslíte ?

Pôvodne zaslal blesk - 22 august 2010 :  10:07:22

inak ty s tymto suhlasis?...ak ano preco?

timylee

Odoslaný - 23 august 2010 :  20:12:16  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Si naštuduj, koľko je toho prebratého...ešte pokiaľ viem, tak aj "Čo nechceš aby druhý robili tebe, nerob ani ty ostatným"

prosim ta este, kde si nasiel tento citat, lebo ja som ho nenasla...daj mi prosim ta o suradnice...vdaka

Pôvodne zaslal janka - 23 august 2010 :  19:02:09

nieje s biblie, je od cinskeho filozofa konfucia, predpokladaneho zakladatela taoizmu, ale to je skor filozoficky smer ako nabozenstvo

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Odoslaný - 23 august 2010 :  20:18:56  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Čo poviete na toto ?
http://slovakia.humanists.net/puzol.htm
Čo si o tom myslíte ?

Pôvodne zaslal blesk - 22 august 2010 :  10:07:22

inak ty s tymto suhlasis?...ak ano preco?

Pôvodne zaslal janka - 23 august 2010 :  19:03:50

janka..všetko je len propaganda...vo väčšine prípadov sa prikláňam k zlatej strednej ceste...
Preto si myslím, že nejaké veci sú tam pravdivé.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 593  ~  Člen od: 27 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 18 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 23 august 2010 :  20:47:45  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal janka - 23 august 2010 :  19:02:09

nieje s biblie, je od cinskeho filozofa konfucia, predpokladaneho zakladatela taoizmu, ale to je skor filozoficky smer ako nabozenstvo

Pôvodne zaslal timylee - 23 august 2010 :  20:12:16

a ja ze preco to neviem najst:)...vdaka timylee

janka

Odoslaný - 23 august 2010 :  20:49:38  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:

janka..všetko je len propaganda...vo väčšine prípadov sa prikláňam k zlatej strednej ceste...

Pôvodne zaslal blesk - 23 august 2010 : 20:18:56

aha

blesk

Odoslaný - 23 august 2010 :  20:53:25  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

aha

Pôvodne zaslal janka - 23 august 2010 :  20:49:38

A na wiki som našiel toto...
Usireove mystériá mali svoj etický a rituálny rozmer, ale najväčšiu silu výrazu mala pore Egypťanov sviatosť, o ktorej sa verilo, že je skutočným telom (chlebom) a krvou (pivo) boha.
Nič ti to nehovorí ?

Inak tie ostatné veci by sa podľa mňa dali zistiť v nejakých knihách o egyptskej mytológii, alebo rozhovorom s nejakým egyptológom.
lLebo ani na nete nenájdem len tak takéto dosť odborné veci.

timylee

Odoslaný - 23 august 2010 :  22:01:06  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

aha

Pôvodne zaslal janka - 23 august 2010 :  20:49:38

A na wiki som našiel toto...
Usireove mystériá mali svoj etický a rituálny rozmer, ale najväčšiu silu výrazu mala pore Egypťanov sviatosť, o ktorej sa verilo, že je skutočným telom (chlebom) a krvou (pivo) boha.
Nič ti to nehovorí ?

Inak tie ostatné veci by sa podľa mňa dali zistiť v nejakých knihách o egyptskej mytológii, alebo rozhovorom s nejakým egyptológom.
lLebo ani na nete nenájdem len tak takéto dosť odborné veci.

Pôvodne zaslal blesk - 23 august 2010 :  20:53:25

neviem, ako bolo povedane ak sa chces naozaj vzdat viery tak by si sa mal naozaj poradit s historikom ale najst nejake tlacene knihy, na wikipediu moze prispievat ktokolvek, tiez este k tym minulim odkazom, podla mna je ovela rpavdepodobnejsie ze sa to prebralo od krestanstva a judaizmu ako od tych vymenovanych nabozenstiev, nezda sa ti divne ze nabozenstva od seba casovo aj priestorovo vzdialene, ktorych narody sa stretali zbezne maju zahadne velmi podobne rituali nielen medzi sebou ale aj s krestanstvom? to je nad mieru cudne, a este cudnejsie je to ze sa to siri len prostrednictvom internetu, egyptologia je rozvinuta od zaciatku minuleho storocia, evanielia su zname a pristupne, vsetky dotycne pisma prelozene, mame podrobne prehlady o galskej, keltskej, germanskej a slovanskej kulture, a prislo sa na to az teraz? a nebolo by to eso v rukave odporcov krestanstva? preco by ho nevytiahli? preco by sa to nerozhlasalo v liberalmi ovladanych mediach, ale len na verejnych amaterksych internetovych spravodalstvach a od takmer sci-fy spisovatelov? nieje to nahodou tak ze v niektorych malickych detailoch sa nieco podoba a potom na zaklade polopravd a konspiracii sa to cez internet nafukne? vsak na internete sa daju najst tiez rozne vyskumi ze elvis zije, a ze mimozemstania uniesli johna kennedyho, internet je slobodne medium , pristupne kazdemu.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 23 august 2010 :  22:28:21  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Blesk, ideš na to dobre, ak to chceš podrobnejšie skúmať, lebo na čo nepoznáme odpoveď mi, to si buď musíš nájsť ty, alebo si vyvodiť vlastný záver (toto nieje dobré riešenie)... Aj ja niečo s tým skúsim snáď pozrieť, ale na internete sa veľmi ťažko hľadá Pravda. Tu je proste všetko od A do Z ohľadom každej teórie, udalosti.... A určiť, čomu naozaj predchádzalo aspom podrobné skúmanie je ťažké.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 23 august 2010 :  23:06:29  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
A: Áno? Je to skutočne tak?
P: A nie len to: tak isto do starého zákona (600 rokov pred narodením Krista) je uvedený monoteizmus faraóna Echnatona (Amenchotepa IV., r. 1360 pred narodením Krista).

http://staryegypt.blog.cz/0602/kdy-vysli-hebrejci-z-egypta --->
"Chcel by som sa aj ja pripojiť k diskusii o obdobi Exodu Izraelcov z Egypta.

Podla Biblickej chronologie sa Exodus Hebrejcov z Egypta odohral r.1446 p.K. ( 1 král 6,1) - 4.rok vlády kráľa Šalamúna bol r.966 p.K. + 480 rokov od vyjdenia z Egypta = r.1446 p.K.

Bolo to za vladnutia faraona Amenhotepa II. ( vládol od r.1450 - 1425 p.K.). Je velmi zaujimave ze aj samotne egyptske dejiny nepriamo potvrdzuju zmeny z zahran.politike Egypta, nasledky 10 pohrom a zmeny v nabozenskej oblasti - sen Thutmosa IV. a neskor reforma Achnatona. Niektori historici tvrdia ze zidovsky monoteizmus sa vytvoril z Achnatonovej viery v Atona, ale staci len trochu "otvorit" oci a nie Zidia, ale sklamani Egyptania sa museli vazne zamyslat nad neschopnostou ich " bohov" ochranit svojich ctitelov od ran Hospodina - Boha otrokov Hebrejcov.

Bol som sam prekvapeny, kolko az necakanych spojeni medzi spravou Biblie a dejinami Novej rise existuje. Biblia si nevymysla, ba naopak je tu uzasna zhoda. Tak tolko odo mna."

Ak tomu dobre rozumiem, tak v článku od teba hovorí chlapík o tom istom človeku pre vyvrátenie kresťanstva a v tej diskusii na tom blogu zase chlapík hovorí o tom človeku v zmysle potvrdenia kresťanstva. Ak som to teda takto správne pochopil, tak hneď vidíš tú istú vec jedným smerom a o 180 stupňov inak. A čo je potom pravda?

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Odoslaný - 23 august 2010 :  23:08:17  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Blesk, tvrdíš, že Biblia je pre Teba rozprávková kniha. Zdá sa, že Tvoj problém je v tom, že nepoznáš dostatočne náuku Cirkvi a to, čo poznáš, sú len nejaké fragmenty a podstata učenia Cirkvi Ti uniká. Vezmime si napr. Tvoj prístup k Biblii. Už som Ti napísal, že Biblia nie je príručka fyziky, ale je napísaná za účelom získania šťastia, blaženosti človeka. Ale Ty napriek tomu (neviem prečo) v nej hľadáš to, čo v nej nie je.
Okrem toho Biblia nepripúšťa súkromný výklad. Kým toto nepochopíš, ďalej sa asi nedostaneš. Jedine Cirkev má schopnosť (od Boha) správne vykladať Bibliu. Ak si ju vykladáš sám, hrozí, že si je vyložíš zle. To sa aj stalo, ako si to tu už niekoľko krát preukázal.

Napríklad: Klasickým príkladom nepochopenia je stvorenie sveta za 6 dní. Pochybovač povie: Aha, Biblia sa mýli, lebo vedci zistili, že to tak nebolo. Ale vzdelaný kresťan katolík vie, že cieľom tohto textu nie je vysvetliť, ako vznikol svet po fyzikálnej stránke, ale vysvetliť, že svet je stvorený Bohom a tiež to, že 6 dní treba pracovať a siedmy deň treba odpočívať a zasvätiť ho. Čiže je potrebné vidieť teologický význam textu.

Ďalej, vezmime si napr. potopu sveta. Ľudia tej doby vedeli, že potopa bola. Potvrdzujú to opisy potopy z rôznych kútov sveta. Pisateľ knihy Genezis použil informáciu o potope. Či mal túto informáciu od svojich súkmeňovcov, či použil napr. babylonský opis potopy alebo ju mal priamo od Boha, to nie je podstatné. Podstatné je teologické posolstvo. Napr. to, že človek vo svojej pýche nerešpektuje Božie zákony, stále viac a viac koná proti svojmu svedomiu, čím sa rúti do večného zatratenia. Boh radikálnym spôsobom (potopou) ukazuje, že on je pánom sveta, aby si človek uvedomil svoje poblúdenie. A prináša aj záchranu prostredníctvom spravodlivého Noema. Noe je tiež predobrazom Ježiša Krista. Kým Noe zachraňuje seba a svoju rodinu pred pozemskou smrťou prostredníctvom dreveného korába, Kristus zachraňuje celý svet pred peklom prostredníctvom dreveného kríža.
Ale pochybovač víťazoslávne povie: Aha, Biblia keď píše o potope, len kopíruje texty z iných kultúr.

Ďalej: Niekto tvrdí, že Ježiš je iba odkopírovaný staroegyptský boh Horus, keďže niektoré životné okolnosti Horusa sa zhodujú so životnými okolnosťami Ježiša. Ale vzdelaný katolík neprepadne panike, lebo vie, že už prví ľudia dostali informáciu o tom, že raz príde spasiteľ, ktorý vykúpi ľudstvo z otroctva zlého a prinesie ľuďom nový poriadok a večný život. A táto radostná správa sa prenášala z generácie na generáciu a bola prítomná v rôznych národoch, pravda, veľa krát značne skreslená. A tak správy o spasiteľovi pretrvávali v rôznych národoch. ( Číňania, Indovia, Peržania, Egypťania, Aztékovia, Kelti...)
Napr. u starovekých Egypťanov bola známa povesť o hadovi Týfonovi, ktorý je pôvodcom pôvodcom všetkého zla. Vznešená žena premohla jeho zlobu a jej syn Hóra ho úplne premohol.
Alebo napr. slávny Humboldt rozpráva, že Aztékovia verili v záchrancu, ktorý premôže zlo a nestane doba, keď prestanú všetky krvavé obety. Na svete bude len jediná, nevinná obeta. Záchrancu nazývali Teska – Tlikopa.

Rozdiel medzi týmito náboženstvami a kresťanstvom je v tom, že kým staroveké národy len očakávali spasiteľa, v kresťanstve Spasiteľ skutočne prišiel.

Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok, ale snáď Ti, blesk, pomôže pochopiť, prečo námietky proti kresťanstvu, ktoré predkladáš, sú nepresvedčivé.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

blesk

Odoslaný - 24 august 2010 :  10:55:08  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
"Ďalej, vezmime si napr. potopu sveta. Ľudia tej doby vedeli, že potopa bola. Potvrdzujú to opisy potopy z rôznych kútov sveta. Pisateľ knihy Genezis použil informáciu o potope. Či mal túto informáciu od svojich súkmeňovcov, či použil napr. babylonský opis potopy alebo ju mal priamo od Boha, to nie je podstatné. Podstatné je teologické posolstvo. Napr. to, že človek vo svojej pýche nerešpektuje Božie zákony, stále viac a viac koná proti svojmu svedomiu, čím sa rúti do večného zatratenia. Boh radikálnym spôsobom (potopou) ukazuje, že on je pánom sveta, aby si človek uvedomil svoje poblúdenie. A prináša aj záchranu prostredníctvom spravodlivého Noema. Noe je tiež predobrazom Ježiša Krista. Kým Noe zachraňuje seba a svoju rodinu pred pozemskou smrťou prostredníctvom dreveného korába, Kristus zachraňuje celý svet pred peklom prostredníctvom dreveného kríža.
Ale pochybovač víťazoslávne povie: Aha, Biblia keď píše o potope, len kopíruje texty z iných kultúr."

Rudy, lenže v Biblii pri potope sveta sú zmenené len mená...
Teda Biblia prebrala v podstate mýtus (alebo polomýtus, lebo potopa mohla byť, len to prifarbili) a zmenila mená...to, čo je v Biblii písané sa teda v skutočnosti nestalo...
Teda v skratke môžem povedať, že v Biblii sú aj mýty.

Čo sa týka NZ, tak skutočne sú tam podobnosti...
Napríklad aj eucharistia je okopírovaná. Premena tela a krvi bola ešte pred kresťanstvom.

timylee

Odoslaný - 24 august 2010 :  11:05:27  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
vyjadrim sa k tej potope, na arabskom polostrove bola kedysi obrovska potopa a zaplavy, bolo te vedecky dokazane takze tak celkom to mytus nieje,
a atlantida bola inspirovana skutocnou skazou ostrovneho statu beho vybuchu sopky, zemetrasenia a nasledneho tsunami , takze nie vsetko je jasne hnet, vsak aj samotna troja bola povazovana za ciru fantaziu a mytus kym ju schlieman nenasiel

blesk

Odoslaný - 24 august 2010 :  11:37:25  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
vyjadrim sa k tej potope, na arabskom polostrove bola kedysi obrovska potopa a zaplavy, bolo te vedecky dokazane takze tak celkom to mytus nieje,
a atlantida bola inspirovana skutocnou skazou ostrovneho statu beho vybuchu sopky, zemetrasenia a nasledneho tsunami , takze nie vsetko je jasne hnet, vsak aj samotna troja bola povazovana za ciru fantaziu a mytus kym ju schlieman nenasiel

Pôvodne zaslal timylee - 24 august 2010 :  11:05:27

Pozri sa..vtedy to nemali vedecky dokázané, ale len sa to tradovalo...
Následne židia okopírovali Epos o Gilgamešovi, zmenili mená a hneď mali aj vlastnú mytológiu.
Pripísali to Bohu...
Ale kde máš istotu, že ostatné veci nie sú prebraté, alebo vymyslené, prípadne prifarbené ?

slovak

Odoslaný - 24 august 2010 :  15:04:03  Zobraziť profil  Pridať slovak do zoznamu priateľov
Realita potopy je možná kedykoľvek aj v súčasnosti, stačí aby trochu väčší meteór zasiahol našu planétu, nepatrne sa zmenila rotácia zemegule a tekuté jej časti sa daju do pohybu. Či sa takéto niečo stalo v minulosti? Bol by zázrak ak nie. Je otázka či to bola Božia vôľa, alebo náhoda, ale všetko čo sa deje, sa deje z božej vôle.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 288  ~  Člen od: 10 august 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 24 august 2010 :  16:08:48  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Následne židia okopírovali Epos o Gilgamešovi, zmenili mená a hneď mali aj vlastnú mytológiu.
Pripísali to Bohu...
Ale kde máš istotu, že ostatné veci nie sú prebraté, alebo vymyslené, prípadne prifarbené ?

Pôvodne zaslal blesk - 24 august 2010 :  11:37:25

A kde máš ty istotu, že to je naozaj prebraté a prifarbené? Vtedy nemohol ísť apoštol na net a sťahovať si mýty. Možno sa to k nemu dostalo, možno nie. No keďže je Sväté Písmo od Boha, bolo dôležité, aby to tam bolo a Boh vie prečo to tam je, ak to aj je inšpirované vtedy tradovanými mýtmi. A teoreticky to nemuseli byť mýty, možno to bolo ako s Trójou. Tradovala sa skutočnosť, ktorá sa začala považovať za mýtus. A Biblia to práve objasňuje.... Vieš, pracuješ so strašne veľa informáciami, ktoré sú ťažko posudzovateľné historikmi nie toť ešte človekom, čo si to nájde kdekade na nete. Jednoducho ak staviaš nezmysel viery na týchto sporných špekuláciách, tak nerobíš dobre.

Rímskokatolík

timylee

Odoslaný - 24 august 2010 :  16:31:03  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
je to velmi obtiazne dokazat blesk, ide o to ze vymena kulturnych znakov nastava vtedy ked sa narody stretnu, vymienaju si povesti a pod. no v tedy bola 100 kilomentrova vzdialenost velmi velka, nieto este v pusti, a tiez sa to da dokazat len na zaklade vykopavok a rovnakych druhov brosni, minci, ktore tiez maju to iste datovanie, no to je nepresne na 20-50 rokov, alebo podla vrstovania pody, co tiez v pusti nieje presne skoro vobec, (piesocne burky), alebo podla starych spisov a dokumentov, no vacsina sa stratila po tom co sa vyplienili hlavne mesta vedy a kulturi tych cias, babylon, konstantinopol(istanbul), rim,alexandria,jeruzalem, to su mesta v ktorych bolo najviac originalnych rukopisov, takze je prirodzene ked sa mnohe co bolo aj zdokumentovane dnes povazuje sa mytus,

blesk

Odoslaný - 24 august 2010 :  16:47:02  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Pripísali to Bohu...

Pôvodne zaslal blesk - 24 august 2010 :  11:37:25

A kde máš ty istotu, že to je naozaj prebraté a prifarbené? Vtedy nemohol ísť apoštol na net a sťahovať si mýty. Možno sa to k nemu dostalo, možno nie. No keďže je Sväté Písmo od Boha, bolo dôležité, aby to tam bolo a Boh vie prečo to tam je, ak to aj je inšpirované vtedy tradovanými mýtmi. A teoreticky to nemuseli byť mýty, možno to bolo ako s Trójou. Tradovala sa skutočnosť, ktorá sa začala považovať za mýtus. A Biblia to práve objasňuje.... Vieš, pracuješ so strašne veľa informáciami, ktoré sú ťažko posudzovateľné historikmi nie toť ešte človekom, čo si to nájde kdekade na nete. Jednoducho ak staviaš nezmysel viery na týchto sporných špekuláciách, tak nerobíš dobre.

Pôvodne zaslal Azuritko - 24 august 2010 :  16:08:48

Je pravdepodobnosť, že potopa bola...ale ten koráb a všetko okolo toho je len výmysel.
A pokiaľ Biblia prebrala nejakú časť z polomýtu, kde máš istotu, že Biblia je 100%tne správna ?
ešte si zober do úvahy, koľko je podobností v iných častiach, aj v NZ s mýtmy...
Proste Biblia sa formovala a vyzerá to tak, že sa na ňu nabalilo z každého rožku trošku.

A to, že je to prebraté viem na 100%, keďže epos o Gilgamešovi je omnoho starší než Biblia.
A to, že je prifarbený viem taktiež na 100%, lebo sú zmenené osoby.

blesk

Odoslaný - 24 august 2010 :  16:52:54  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
je to velmi obtiazne dokazat blesk, ide o to ze vymena kulturnych znakov nastava vtedy ked sa narody stretnu, vymienaju si povesti a pod. no v tedy bola 100 kilomentrova vzdialenost velmi velka, nieto este v pusti, a tiez sa to da dokazat len na zaklade vykopavok a rovnakych druhov brosni, minci, ktore tiez maju to iste datovanie, no to je nepresne na 20-50 rokov, alebo podla vrstovania pody, co tiez v pusti nieje presne skoro vobec, (piesocne burky), alebo podla starych spisov a dokumentov, no vacsina sa stratila po tom co sa vyplienili hlavne mesta vedy a kulturi tych cias, babylon, konstantinopol(istanbul), rim,alexandria,jeruzalem, to su mesta v ktorych bolo najviac originalnych rukopisov, takze je prirodzene ked sa mnohe co bolo aj zdokumentovane dnes povazuje sa mytus,

Pôvodne zaslal timylee - 24 august 2010 :  16:31:03

Veď je dokázané, že tá potopa bola...ale aby sa naozaj prihovoril vymyslený Boh Gilgamešovi nie je predsa možné..teda ide o polomýtus.

Azuritko

Odoslaný - 24 august 2010 :  17:49:23  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Je pravdepodobnosť, že potopa bola...ale ten koráb a všetko okolo toho je len výmysel.
A pokiaľ Biblia prebrala nejakú časť z polomýtu, kde máš istotu, že Biblia je 100%tne správna ?
ešte si zober do úvahy, koľko je podobností v iných častiach, aj v NZ s mýtmy...
Proste Biblia sa formovala a vyzerá to tak, že sa na ňu nabalilo z každého rožku trošku.

A to, že je to prebraté viem na 100%, keďže epos o Gilgamešovi je omnoho starší než Biblia.

Pôvodne zaslal blesk - 24 august 2010 :  16:47:02

Keby si čítal výklad Biblie, vedel by si, že Biblia sa netají tým, že na čo sa to podobá. Ako vieš, že koráb je výmysel? Ja som videl dokument, kde boli ľudia čo videli ten koráb na nejakom vrchu vo veľmi veľkej nadmorskej výške. Nemuselo to byť 100%, ale tak ako ty hovoríš s istotou bol to výmysel na základe toho, že existoval podobný príbeh už skôr, tak ja môžem hovoriť na základe dokumentu, čo je už relevantnejší dôkaz so 100% istotou, že to nieje výmysel.

Je podobné.... to je všetko čo vieš. A zjavne ti to stačí. Mne teda nie. A prečo dávaš do rovnosti "podobný skôr existujúci epos" = "prebraté" V samotnej Biblii je katolícky výklad kde spomínajú daný Epos a aj iné ešte a aj o potope, že sú podobné a boli pred Svätým Písmom. Vieš, ty škrabneš po povrchu, chytíš akúkoľvek smeť bez toho aby si riešil či to je to čo hľadáš abo odpad a vyvodíš si z toho tebe vyhovujúci záver a dáš ho rovný pravde. Aspom to tu neprezentuj ako Pravdu keď to tebe osobne stačí.

Rímskokatolík

blesk

Odoslaný - 24 august 2010 :  19:17:48  Zobraziť profil  Pridať blesk do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal blesk - 24 august 2010 :  16:47:02

Keby si čítal výklad Biblie, vedel by si, že Biblia sa netají tým, že na čo sa to podobá. Ako vieš, že koráb je výmysel? Ja som videl dokument, kde boli ľudia čo videli ten koráb na nejakom vrchu vo veľmi veľkej nadmorskej výške. Nemuselo to byť 100%, ale tak ako ty hovoríš s istotou bol to výmysel na základe toho, že existoval podobný príbeh už skôr, tak ja môžem hovoriť na základe dokumentu, čo je už relevantnejší dôkaz so 100% istotou, že to nieje výmysel.

Je podobné.... to je všetko čo vieš. A zjavne ti to stačí. Mne teda nie. A prečo dávaš do rovnosti "podobný skôr existujúci epos" = "prebraté" V samotnej Biblii je katolícky výklad kde spomínajú daný Epos a aj iné ešte a aj o potope, že sú podobné a boli pred Svätým Písmom. Vieš, ty škrabneš po povrchu, chytíš akúkoľvek smeť bez toho aby si riešil či to je to čo hľadáš abo odpad a vyvodíš si z toho tebe vyhovujúci záver a dáš ho rovný pravde. Aspom to tu neprezentuj ako Pravdu keď to tebe osobne stačí.

Pôvodne zaslal Azuritko - 24 august 2010 :  17:49:23

No o sumerskej mytológii povieme otvorene, že je mytológia, podobne aj o iránskej, indickej, egyptskej, ale o židovskej s tým majú niektorí problém.

Je to údajne vrch Ararat..ale je to len údajne.
Ale príde mi smiešne povedať, že Noe naozaj existoval...
To je pravdepodobnejšie, že existoval Gilgameš (tak ako ho ten epos popisuje) a že k nemu prihovoril Boh Enky...a to preto, lebo to bolo napísané skôr ako Biblia.

Už som sa viackrát vyjadril, že som objektívny a nemám problém uznať, keď má niekto pravdu.

rudy

Odoslaný - 24 august 2010 :  20:28:43  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
citácia:

To je pravdepodobnejšie, že existoval Gilgameš (tak ako ho ten epos popisuje) a že k nemu prihovoril Boh Enky...a to preto, lebo to bolo napísané skôr ako Biblia.

Pôvodne zaslal blesk - 24 august 2010 :  19:17:48

Keď niečo bolo napísané skôr, tak je to pravdivejšie? To mi je novinka...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Pro Juja Téma Next Topic: Malá esej proti náboženství  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06