Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Cirkev a jej denominácie
 Upaľovanie čarodejníc a pod.
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Desakralizacia kostolov Téma Next Topic: Čo sa mi páči v/na iných cirkvách
Strana: z 7

Azuritko

Stav: offline

Odoslaný - 14 jún 2010 :  19:38:03  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:

zaujmava veta Azuritko, inak sme na fore a diskutujeme o Upalovani carodejnic

Pôvodne zaslal saxsax - 14 jún 2010 :  04:47:50

Takže vieš o tom veľa usudzujem. Aj o životoch daných ľudí. Počúvam ťa.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 14 jún 2010 :  19:48:04  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
nemoze byt a nie je z niekolkych dovodov - kapitalny trest nie je forma pokusu o napravu, ale ide o odplatu, dalej moznost justicneho omylu, ktory je v takychto pripadoch nezvratny a co je dolezitejsie, odsudeny (ci eventualne odsudeny) moze usudit, ze bude popraveny a vyssi trest ako poprava nie je, takze moze spachat kolko chce zlocinov, no jeho trest sa uz nezvysi

treba podotknut, ze v statoch v ktorych sa uskutocnuje trest smrti nie je znizena kriminalita

Pôvodne zaslal guest635 - 14 jún 2010 :  08:29:51

Prečítaj si ešte raz ten citát z KKC a potom ešte 5 krát. Kapitálny trest prichádza až vtedy, ak už zlyhala každá možná snaha o nápravu. Čiže nieje odplatou, ale už nevyhnutnou možnosťou ako zastaviť nenapraviteľného človeka. A zvyšok čo píšeš silne záleží od toho, ako je nadstavený systém. Ak je nadstavený zle, tak to môže dopadnúť ako píšeš. Preto takýto radikálny krok potrebuje zábezpeku, že nenastane chyba. A to sa na Slovensku určite nedá. Takže za trest smrti tu nebudem tak ľahko.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Odoslaný - 17 jún 2010 :  09:19:43  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Prečítaj si ešte raz ten citát z KKC a potom ešte 5 krát. Kapitálny trest prichádza až vtedy, ak už zlyhala každá možná snaha o nápravu. Čiže nieje odplatou, ale už nevyhnutnou možnosťou ako zastaviť nenapraviteľného človeka. A zvyšok čo píšeš silne záleží od toho, ako je nadstavený systém. Ak je nadstavený zle, tak to môže dopadnúť ako píšeš. Preto takýto radikálny krok potrebuje zábezpeku, že nenastane chyba. A to sa na Slovensku určite nedá. Takže za trest smrti tu nebudem tak ľahko.

Pôvodne zaslal Azuritko - 14 jún 2010 :  19:48:04

necital som ten citat, ale to nie je podstatne, pretoze ja nekritizujem kapitalny trest a jeho aspekty ako ich opisuje kkc, ale ako v skutocnosti prebieha; osobne nechapem preco by som mal zastavit/zastavovat "nenapravitelneho cloveka" pomocou kapitalneho trestu, podla mna vazenie do konca zivota bez moznosti odpustenia jeho casti sa mi zda dostacujuce...

co sa tyka nastavenia systemu, tu su dva problemy sudny a vedecky, pretoze nie vzdy je dovodom justicneho omylu korupcia, niekedy su metody a techniky ziskavania dokazov na danu dobu nedostatocne, a na omyl sa pride az po mnohych rokoch, ked uz technika pokroci natolko, ze dokaze dokazat vinu/nevinu odsudeneho

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 17 jún 2010 :  21:42:19  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
necital som ten citat, ale to nie je podstatne, pretoze ja nekritizujem kapitalny trest a jeho aspekty ako ich opisuje kkc, ale ako v skutocnosti prebieha; osobne nechapem preco by som mal zastavit/zastavovat "nenapravitelneho cloveka" pomocou kapitalneho trestu, podla mna vazenie do konca zivota bez moznosti odpustenia jeho casti sa mi zda dostacujuce...

Pôvodne zaslal guest635 - 17 jún 2010 : 09:19:43

No a aj tak poviem, že ten citát toto presne hovorí. Ak sú iné prostriedky ako zabezpečiť poriadok, tak sa majú použiť tie. Čiže napr. 300 rokov väzenia a je vystarané. Problém ale nastáva, ak väzeň dokáže aj na diaľku dávať rozkazy na zločiny, zabitie... Proste dáky mafián, známosti a tak... Alebo sa mu darí stále z väzenia utekať a zakaždým niekoho zabije... Iné ma na rýchlo nenapadá, ale myslím že je viac prípadov, kedy fakt je najlepšie ako ochrániť ľudí trest smrti.

citácia:
co sa tyka nastavenia systemu, tu su dva problemy sudny a vedecky, pretoze nie vzdy je dovodom justicneho omylu korupcia, niekedy su metody a techniky ziskavania dokazov na danu dobu nedostatocne, a na omyl sa pride az po mnohych rokoch, ked uz technika pokroci natolko, ze dokaze dokazat vinu/nevinu odsudeneho

Pôvodne zaslal guest635 - 17 jún 2010 :  09:19:43

Hmmm, vieš o nejakom takom prípade z posledných rokov? Alebo respektíve akoby si to riešil? Nikoho pre istotu nezatváral ani? Šak veda sa môže zdokonaľovať ešte veľmi veľa a dlho. Tak budú 10 000 rokov ľudia čakať, kým začnú ľudí súdiť, aby nevznikol nááááhodou omyl? Aj keď no trest smrti je nevratný. Ale zase treba systém nadstaviť tak, že pochybné dôkazy sa nesmú brať do úvahy. Iba jednoznačné....

Rímskokatolík

guest635

Odoslaný - 18 jún 2010 :  08:54:51  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
No a aj tak poviem, že ten citát toto presne hovorí. Ak sú iné prostriedky ako zabezpečiť poriadok, tak sa majú použiť tie. Čiže napr. 300 rokov väzenia a je vystarané. Problém ale nastáva, ak väzeň dokáže aj na diaľku dávať rozkazy na zločiny, zabitie... Proste dáky mafián, známosti a tak... Alebo sa mu darí stále z väzenia utekať a zakaždým niekoho zabije... Iné ma na rýchlo nenapadá, ale myslím že je viac prípadov, kedy fakt je najlepšie ako ochrániť ľudí trest smrti.

Pôvodne zaslal Azuritko - 17 jún 2010 : 21:42:19

to vsetko su chyby vaznic a systemov v nich fungujucich, staci ich odstranit a bude po probleme

citácia:

Hmmm, vieš o nejakom takom prípade z posledných rokov? Alebo respektíve akoby si to riešil? Nikoho pre istotu nezatváral ani? Šak veda sa môže zdokonaľovať ešte veľmi veľa a dlho. Tak budú 10 000 rokov ľudia čakať, kým začnú ľudí súdiť, aby nevznikol nááááhodou omyl? Aj keď no trest smrti je nevratný. Ale zase treba systém nadstaviť tak, že pochybné dôkazy sa nesmú brať do úvahy. Iba jednoznačné....

Pôvodne zaslal Azuritko - 17 jún 2010 :  21:42:19

len pred par tyzdnami niekoho usa pustili po neviem kolkych rokoch pobytu vo vazeni a bo ltam nepravom, lebo slo o justicky omyl, no dako som tomu nevenoval pozornost takze podrobnosti su mi nezname, a teraz si predstav, ze ten clovek by bol byval odsudeny na smrt a bol by popraveny...

zmiernenie dopadu justicnych omylov je zrusenie trestu smrti

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 18 jún 2010 :  09:47:09  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
to vsetko su chyby vaznic a systemov v nich fungujucich, staci ich odstranit a bude po probleme

Pôvodne zaslal guest635 - 18 jún 2010 : 08:54:51

Tak isto takmer nemožné, ako zabezpečiť aby bol trest smrti spravodlivý.

citácia:

len pred par tyzdnami niekoho usa pustili po neviem kolkych rokoch pobytu vo vazeni a bo ltam nepravom, lebo slo o justicky omyl, no dako som tomu nevenoval pozornost takze podrobnosti su mi nezname, a teraz si predstav, ze ten clovek by bol byval odsudeny na smrt a bol by popraveny...

zmiernenie dopadu justicnych omylov je zrusenie trestu smrti

Pôvodne zaslal guest635 - 18 jún 2010 :  08:54:51

Preto hovorím, pokiaľ nebude systém nadstavený poriadne, nebudem za trest smrti. Ale pri správne fungujúcom systéme by som s ním súhlasil. Aj justičný omyl je iba chyba systému.

Rímskokatolík

guest635

Odoslaný - 19 jún 2010 :  08:30:56  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Tak isto takmer nemožné, ako zabezpečiť aby bol trest smrti spravodlivý.
Pôvodne zaslal Azuritko - 18 jún 2010 : 09:47:09

spravodlivost trestu smrti je otazna ak chces trestat smrt smrtou, pretoze by si nutne prisiel k pripadom neumyselneho zabitia, ci zabitia v sebaobrane - aj tie by si trestal smrtou, ak by si sa riadil zasadou oko za oko zub za zub?

Azuritko

Odoslaný - 19 jún 2010 :  09:03:59  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Lenže neriadil by som sa zásadou oko za oko zub za zub, lebo tú zásadu Ježiš poupravil. A tu nejde o trest smrti za jednu vraždu v afekte. V sebaobrane už vôbec nie. Ale ak je daný človek nebezpečný pre spoločnosť, a všetky snahy ako ho zastaviť zlyhali, tak trest smrti je už potom jediná možnosť. Napríklad si myslí, že taký Saddam Hussein, od toho by sa asi dalo očakávať, že väzenie by nezastavilo jeho rozkazy a podobne. Nedá sa povedať, že po smrti vplyvného vodcu všetci jeho stúpenci prestanú zabíjať. Ale už je to bez tej autority a musí sa vytvoriť nová, inak spoločenstvo padne. Takže trest smrti je tu ochranou veľa ľudí.

Rímskokatolík

Dušan

Odoslaný - 19 jún 2010 :  11:25:15  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Azuritko, neviem uveriť tomu že samotná Cirkev niekedy vynášala či uskutočňovala rozsudky smrti, rovnako ako tomu, že by Cirkev deportovala zo Slovenska Židov.

veriaci

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 19 jún 2010 :  15:10:44  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Tak inkvizícia to zjavne dokazuje, že rozsudky robila aj samotná Cirkev. Ale neviem to zaručiť, nemám o tom také znalosti.

Rímskokatolík

Dušan

Odoslaný - 19 jún 2010 :  16:43:07  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
No veď ani ja o tom nič neviem, takže to ani s ateistami neriešim. Inak mám tu knihu "Malé církevní dějiny" od A. Franzena, tak sa do nej na to obdobie idem pozrieť.

veriaci

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

svklampard

Odoslaný - 19 jún 2010 :  17:51:27  Zobraziť profil  Pridať svklampard do zoznamu priateľov
dejiny pisu vytazi a po dalsie po ovoci poznate strom

deportacia zidov je historicky fakt a to ze sa to dialo za casu ked bol katolicky knaz prezident ...

inkvizicia sa tiez diala a uz vam asi 2 krat pisem ze sa to dialo iba preto lebo mal niekto ine presvedcenie.....

cestou hladania pravdy .......za svetlom

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 116  ~  Člen od: 13 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 24 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 19 jún 2010 :  18:06:11  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
No a to ovocie sú Sviatosti.
A teraz sa porúčam, bežím na Omšu.

veriaci

ruah

Odoslaný - 19 jún 2010 :  18:22:23  Zobraziť profil  Pridať ruah do zoznamu priateľov
Dušan, nie som si istá, či sa všetci predstavitelia Cirkvi v stredoveku, keď často držali v rukách moc a bohatstvo, nechali viesť Duchom Svätým... Prejavy Ducha boli výrazné v rannom kresťanstve a potom akoby "ustali" a začiatkom 20 storočia môžeme hovoriť o prebudeneckom období.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 15 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 21 február 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 19 jún 2010 :  19:54:24  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
No veď ani ja o tom nič neviem, takže to ani s ateistami neriešim. Inak mám tu knihu "Malé církevní dějiny" od A. Franzena, tak sa do nej na to obdobie idem pozrieť.

Pôvodne zaslal Dušan - 19 jún 2010 :  16:43:07

spravny pristup Dusan, tak studuj, hladaj, porovnajvaj, konfrontuj, netreba sa bat nasej historie, mnohi ju maju este krvavejsiu, cirkev si tiez presla svojim temnym a krvavym obdobim, vsak bozi sud nenecha nikoho bez trestu !

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 19 jún 2010 :  20:12:48  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Skús pochopiť že Kristova nevesta je svätá a preto nemôže zhrešiť. Ale ak niekto v mene Ježišovom vynášal takéto kruté rozsudky, je to len jeho problém. Co myslíš, iste sa aj v tej dobe našli svätci a spravodliví ľudia, čo pozdvihli svoj hlas proti takej neprávosti, a dejepis to nevie.

veriaci

slovenka

Odoslaný - 19 jún 2010 :  20:41:41  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
citácia:
[quote]

za co bol teda galileo odsudeny? a preco sa katolicka cirkev nakoniec formalne ospravedlnila galileovi za nepravost?

Pôvodne zaslal guest635 - 13 jún 2010 :  11:29:37

Bol odsúdený za neposlušnosť- nemal svoj výklad podávať ako fakt, ale len ako svoju hypotézu, čo je aj dnes z prírodovedeckého hľadiska správne. Ďalej nejaké vydanie publikácie získal podvodom.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 19 jún 2010 :  21:04:31  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Skús pochopiť že Kristova nevesta je svätá a preto nemôže zhrešiť. Ale ak niekto v mene Ježišovom vynášal takéto kruté rozsudky, je to len jeho problém. Co myslíš, iste sa aj v tej dobe našli svätci a spravodliví ľudia, čo pozdvihli svoj hlas proti takej neprávosti, a dejepis to nevie.

Pôvodne zaslal Dušan - 19 jún 2010 :  20:12:48

Ziadny problem, ja to chapem, , za vsetkym su len ludia, to sa tu uz preberalo nespocetne krat, ako za cirkvou tak i za inymi sytemami, ktore tu vladli

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Odoslaný - 19 jún 2010 :  21:23:37  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Mal by som tvoje konštatovanie doplniť faktom, že tie iné vlády a systémy nekázali Evanjelium, ako to robí Cirkev. Napríklad mesiánske politické systémy (komunizmus, fašizmus, liberalizmus) sú už vo svojej podstate nezdravé.

veriaci

saxsax

Odoslaný - 19 jún 2010 :  21:40:49  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov

Aha, zaujmave, vas system hlasa evanjelium a napriek tomu bol plny zlocinov, lenze to boli len ludia co nesli s Kristovim ucenim, jednoduche

netreba sa bat a priznat si, ci pripomenut historiu a minulost trebars aj takej cirkvi, nakoniec bolo to dobou a systemom, ktory vtedy vladol, bolo to vtedajsim poznanim predsa a nastastie to sa zmenilo a meni, i ked dnes uz niektori hovoria o dekrestanizacii

Dušan

Odoslaný - 19 jún 2010 :  22:12:56  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Áno my žijeme a hlásame Ježiša, aj keď sami sme sa žiaľ nedokázali vyhnúť hriechom. To ale nijako neznevažuje Evanjelium ktoré je predsa dobré a pravdivé - a práve oň tu ide.

veriaci

saxsax

Odoslaný - 19 jún 2010 :  22:54:09  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Áno my žijeme a hlásame Ježiša, aj keď sami sme sa žiaľ nedokázali vyhnúť hriechom. To ale nijako neznevažuje Evanjelium ktoré je predsa dobré a pravdivé - a práve oň tu ide.

Pôvodne zaslal Dušan - 19 jún 2010 :  22:12:56

neviem, ci tu niekto spochybnoval evanjelium, pokazovalo sa na posobenie cirkvi v stredoveku, upalovanie tkz. carodejnic (ozaj, ty veris ze su carodejnice ? )

Dušan

Odoslaný - 19 jún 2010 :  23:04:38  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Lenže Cirkev nikdy nemala vo svojom poslaní vynášať také rozsudky, mučiť a popravovať ľudí. A ak to niekto niekedy robil, alebo akokoľvek inak sa prehrešil, mňa to od Evanjelia neodrádza.

Neviem kto boli čarodejnice. Nemuseli byť nebezpečné.

veriaci

Azuritko

Odoslaný - 20 jún 2010 :  00:44:17  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Aj diabol má určitú moc, a myslím, že ju dokáže aj cez človeka použiť, ak mu to je umožnené. Čiže ja si myslím, že "čarodejnice" môžu teoreticky existovať. Samozrejme nie ako z rozprávky, ale ľudia, ktorý vzývajú Satana a túžia po jeho moci.

Rímskokatolík

Dušan

Odoslaný - 20 jún 2010 :  05:23:04  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Saxsax, myslíš niečo takéto?
http://helar.wordpress.com/zdroje-pouzite-na-tychto-strankach/

veriaci

Strana: z 7 Previous Topic: Desakralizacia kostolov Téma Next Topic: Čo sa mi páči v/na iných cirkvách  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06