Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Prosím o pomoc :(
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Liturgia hodín v latinčine Téma Next Topic: Neomylnosť kánonov ekumenických koncilov
Strana: z 2

petrane

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  14:10:47  Zobraziť profil  Pridať petrane do zoznamu priateľov
Mám takýto problém :( Je mi o tom aj ťažko hovoriť, lebo ak si to prečítate, uvidíte, že to nie je vôbec príjemné :( Ako každý, tak aj ja mám svoj vnútorný hlas... Lenže väčšinou je to taký hlas, ktorý nás usmerňuje a tak... Môj vnútorný hlas sa správa fakt zle :( VULGÁRNE NADÁVA NA PÁNA JEŽIŠA, PANNU MÁRIU, kňazov a tak :(:(:( To sú také veci proste, ktoré by som NIKDY nevyslovila, ani nič také :( Lenže ten môj vnútorný hlas si proste povedal, že sa mi za niečo vypomstí, hoci neviem za čo... :( A ja sa tomu snažím brániť ako sa len dá :( Lenže sa to NEDÁ!!!! Alebo ma núti predstavovať si také veci, na ktoré normálny človek ani nepomyslí... A ja si to stále vyčítam, a bojím sa to komukoľvek povedať :( A vlastne... môžem ísť potom vôbec na príjmanie? Asi nie, však? :(:(

Som Božie Dieťa. Milujem Boha a On miluje mňa. Skvele sa k sebe hodíme.

*********************

Budú sa Ti klaňať Pane všetky národy sveta.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 29 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 24 apríl 2010 Upozorniť moderátora 

Richard

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  14:39:17  Zobraziť profil  Pridať Richard do zoznamu priateľov
Mozno by nebolo zle sa porozpravat so serioznym psychologom. (Najlepsie veriacim).
Cital som este davnejsie o podobnom pripade. Zial nepamatam sa ako to dopadlo, alebo co bolo pricinou. Len viem, ze to riesil nakoniec psycholog.
Knaz-psycholog by bol uplne idealnym riesenim. Mozno sa tu na fore najde niekto,...

(A pred Bohom nie su "neprijemne" ziadne nase problemy alebo trapenia.)

Nech Ti Pan pomaha.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 01 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 03 január 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  16:21:38  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Kedy sa dostávaš k týmto myšlienkam? Skús to špecifikovať presnejšie, v akej časti dňa, pri akých aktivitách a podobne...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

svklampard

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  16:28:54  Zobraziť profil  Pridať svklampard do zoznamu priateľov
richard ty si jej fakt super poradil ......hanba ti ....ist za psichologom to si kde pocul? ved ma tu boha ....aj zene povedal chod za psichologom mas problem zo sexom (myslim mariu magdalenu) povedal jej chod a nehres...

je tazke ti poradit ale tak ja to vidim skor tak ze chod za nim za jezisom ...v modlidbe popros ho ved ja som slaby pane pomoz ...malo by ....jemu zver svoj problem .....Bohu ....ak tam bude on v tvojej dusi tak zly nemaju sancu ..

aj ked k tejto teme je tazke sa vyjadrovat zalezi na kazdom aky ma vztah s bohom...

-je to moj nazor urcite budu oponenti ....

cestou hladania pravdy .......za svetlom

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 116  ~  Člen od: 13 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 24 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Richard

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  17:18:10  Zobraziť profil  Pridať Richard do zoznamu priateľov
Takze v danom pripade, kt. som vyssie spominal islo presne o rovnaky problem ako u petrane.
A odporucanie "ist k psychologovi" padlo vtedy priamo od psychologa!
Ono psycholog Ti moze pomoct otvorit dvere o ktorych ani netusis, ze ich mas. Nevidim nic na tom, ked sa clovek porozprava so psychologom (navyse ked je aj veriaci). To nie je ziadna magia.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 01 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 03 január 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  17:30:43  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
Takže toto mi už nedá, pôvodne som sa nechcela k tejto téme vyjadriť, lebo chápem, čo petrane prežíva,
a pomohol mi jedine Boh, anjel strážny, modlitba.. a žiaden psychológ..

možno to bolo tým, že som stretla ľudí, ktorí boli mojimi psychológmi a vlastne každý, kto počúva Boha a je vnímavý na jeho hlas je veľmi dobrý psychológ..

veď psychológ len počúva a robí veci, ktoré aj tak nikomu nepomôžu, a poznám prípady, keď problémy, ako má petrane a ako som mávala ja, psychológ svojimi múdrosťami ešte len zhoršil,
Boh môže všetko, Boh je ten, ktorý uzdravuje..

Každý veriaci človek vnímavý na Boží hlas je schopný byť dobrým psychológom, preto petrane potrebuje rady a pomoc od Boha možno aj cez nás, veď sem nepíše len tak "náhodou" a nepíše sem preto, aby počula že má ísť za psychológom, potrebuje konkrétne rady..

Toľko môj pohľad na vec.. si myslím že Boh je aj tak jediný, ktorý chápe úplne takéto stavy či nutkavé myšlienky a Boh to dokáže uzdraviť.

+


"Boh je naše víťazstvo!" (2Mach 13,15)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Richard

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  17:40:45  Zobraziť profil  Pridať Richard do zoznamu priateľov
Samozrejme nas pozna najlepsie jedine Boh.

Na druhej strane nie je psychologia ziadna paveda. Ide o serioznu disciplinu a ludia, co to vystuduju, musia pre svoje vzdelanie cosi aj urobit. Ze by bol kazdy veriaci psychologom, o tom silne pochybujem.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 01 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 03 január 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  17:47:40  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Jednak by bolo dobre pátrať po nevyriešených konfliktoch vo vzťahu k Bohu, čakajúcich v podvedomí, a jednak treba zapojiť aj vlastnú vôľu a zabojovať, lebo tie rúhavé slová sa v mysli formulujú ohromne ľahko. Ak sa im človek nekontrolovane neoddáva, hádam môže chodiť aj na Prijímanie.
Zažila si už nejakú stresujúcu situáciu, ktorú si nedokázala zvládnuť a začala si reptať proti Nebu?


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  17:52:01  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
no, to celkom tak nie je, že psychológ nepomôže, treba ale jeho pomoc prijať, koniec koncov aj cez tohoto odborníka môže Boh prehovoriť. V Bratislave sú dve miesta -
Blumentál http://www.blumental.sk/kontakt/
Katedrála Ordinariátu Ozbrojených síl:
http://www.katedrala.fara.sk/str/mail.htm , kde sa treba nakontaktovať
Presne pri týchto obsedantných, čiže vtieravých myšlienkach nie je dobré zostať na to sám a je dobré konzultovať túto záležitosť práve s odborníkmi - tým sa nevylučuje hojivé pôsobenie modlitby a samozrejme Boha.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  18:02:54  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
Keď ale človek nemá ani pri najlepšej vôli možnosť nakontaktovať sa na odborníkov v BA a v takých stavoch ani len chuť a silu na to nemá, tak mu zostáva jedine modlitba a pomoc okolia... verím že psychológ môže pomôcť, ale len naozaj veriaci psychológ, najlepšie keď spolupracuje s kňazom a aktívne praktizuje svoju vieru.

A stále tvrdím, že každý človek, ktorý je úprimne veriaci, miluje Boha, je vnímavý na jeho hlas a úprimne chce pomáhať iným, je dobrý psychológ a netreba mu na to titul.

"Boh je naše víťazstvo!" (2Mach 13,15)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  18:11:47  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Angelika, všade sú kňazi a tí poznajú napr. psychológov, či psychiatrov, s ktorými je možné sa nakontaktovať - len odborník vie rozlíšiť nakoľko sú tieto obsedantno-kompulzívne myšlienky vážne a s akým psychickým problémom sa spájajú - môže byť celkom ľahko aj tá situácia, že nejde o nič vážne (pretože tieto myšlienky sa inak bežne vyskytujú medzi ľuďmi, netreba im vtedy pripisovať nijakú vážnejšiu príčinu, skôr si ich netreba všímať, aby si človek práve takým prílišným vytýkaním si nenavodil, alebo si neumocnil túto neurózu. Vtedy to človek akože zvláda sám. Ak ale je to inak, je priam až nutné sa s psychológom pozhovárať.
Tým sa účinok modlitby ani nevylučuje, ani neobmedzuje, ani nezabraňuje.
http://www.pscentrum.sk/Neuroticke%20poruchy%20-%20Obsesie.htm -
tu je napr. odborná info a prosím vybrať si z toho tú najjednoduchšiu formu a síce, že sa jedná o čosi bežné, čo sa stáva a netreba proti tomu obzvlášť bojovať. Stačí pozornosť zamerať na inú úlohu, či prácu, alebo aj modlitbu - to bude zrejme ten prípad, ktorý tu, Angelika, spomínaš.
Je však ešte lepšie, ak to odborník ešte potvrdí a v prípade, že je to závažnejšie, tak pomôže.

A ešte pripomínam, neprepadať hneď panike. Pretože pri týchto myšlienkach, ak človek vie, že ich nechce v hlave mať, tak sa tak povediac dejú mimo jeho vôle, nejedná sa o hriech a petrane môžeš v pohode ísť na prijímanie

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  18:29:26  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
Prečo je to tak, že keď má niekto pod. problém ako petrane, všetci si hneď myslia že je to psychická porucha?
Iste sa na to treba dívať aj z toho pohľadu, ale škoda že v dnešnom svete sa vytratilo povedomie pôsobenia skutočného zla v našich mysliach... a to zlo psychológ ani psychiater neodstráni.. jedine Boh skrze sviatosti a modlitbu.
A verím tomu že aj OCD je v mnohých prípadoch dielom zlého.

Juja, ja len zastávam opačný názor ako ty nie preto že by som s tvojím nesúhlasila, ale preto že si myslím že treba poukázať aj na druhú stranu problému, čo sa mi u petrane zdá byť pravdepodobnejšie, keďže ide o niečo súvisiace s Ježišom, kňazmi, a niečo čo na nich nadáva... je plno vecí, ktoré to môžu spôsobiť - z jej minulosti čo mohlo čo i len trošku súvisieť s okultizmom, satanizmom, zlým, prekliatím, aj nevedomým a pod.. je lepšie ísť najskôr za kňazom ktorý sa v tom vyzná a potom ak sa mu bude zdať, on by mal človeka nasmerovať na odborníka, samozrejme veriaceho.

Ale tento problém by sa mal začať riešiť u kňaza.

"Boh je naše víťazstvo!" (2Mach 13,15)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  18:55:55  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
no veď hej a práve preto, tak Richard, ako aj ja sme odporučili psychológov, spolupracujúcich s kňazmi, sú tam hneď "po ruke" - a je teda možné si vybrať, koho bude niekto skôr kontaktovať. Aj pôsobenie Zlého, čo tu zatiaľ nerada by som chcela hneď veľmi podsúvať, aby sa petrane hneď tiež nesplašila, sa deje cez dušu, ducha a teda psychiku človeka a do nej spolu s kňazom dobre vidia spomínaní odborníci, ktorí sú ešte i sami kresťanmi. Presne v tomto by človek nemal zostať sám, potrebuje odborníkov a nimi sú rovnako kňaz, ako psychológ a najlepšie je, keď sa to oboje spojí v jednej osobe ... no a keď sa ukáže, že to nie je také vážne, že nejde o ochorenie, človeku hneď aj odľahne a lepšie sa potom už aj sám s tým vyrovnáva, až vyhráva.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  19:18:52  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Podľa mňa si často človek potrebuje pohovoriť o problémoch proste s niekým. S kamošmi, so známymi s niekým cez fórum ak už inak nejde a v tom spočíva celý problém. Trocha premyslených a povzbudivých slov, snaha o nájdenie koreňa problému, podľa mňa toto dokáže hockto a je to často ohromne účinné pri riešení problémov aj bez psychológa. Preto by som súhlasil s tým, že treba najprv skúsiť možno riešiť sám, potom priatelia, fórum, a ak sa stav nemení tak vtedy už neostáva nič iné len psychológ. Ale u veriaceho to vždy musí ísť cez Boha. Musí tam byť dôvera Bohu a prosba o pomoc pri každej z alternatív.

Každopádne petrane, určite neprepadaj panike a depresii. Nie je to nič čo by si nevzládla. Nieje to ani tak zvláštne. Mňa niekedy napadnú tiež rôzne myšlienky no darí sa mi hneď ich poslať tam odkiaľ prišli a ešte ďalej Veľa je to určite aj o tréningu. Skús ísť na to pomaly. Nesnaž sa hneď úplne myšlienky zahodiť, lebo to nemusí byť úspešné. Skús postupne skracovať dobu trvania myšlienok, snaž sa pri zlých myšlienkach vykonávať nejakú inú aktivitu. Každopádne dosť záleží na tom, kedy, ako často a za akých okolností sa to objavuje...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2010 :  20:43:52  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
psychológa sa netreba báť, v kombinácii s kňazom je to v podstate OK. Ale nakoniec je to na petrane, ako sa rozhodne

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  00:51:27  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
Drahé Božie Dieťa "Petra". Pokoj a láska ježiša krista nech je v tvojom srdci i medzi nami, navzájom.

Dakujem, že máš záujem vyriešiť svoj problém.

Začnem tým, že ak má niekto také hlasy, tak z 2 príčin a to tak ako všetko sa deje z dvoch príčin, pretože bud konáme podľa dobrých alebo zlých anjelov.

Jednoznačne sú hlasy od zlých anjelov avšak aj v takomto prípade človek má také hlasy bud preto, lebo pácha nejaký ťažký hriech alebo nepácha, ale Boh od neho žiada obetu za niekoho.

Ak nepáchaš ťažký hriech, tak sa od teba očakáva, že všetky tie hlasy a problémy s nimi budeš obetovať (odovzdávať) Bohu - Ježišovi. On to príjme a postupne budeš vidieť ako to premieňa a tým pomôžeš niekomu inému. Tak bola na tom Analise Michel, ktorá bola týraná diablom, ale Boh jej pomáhal znášať tieto utrpenia.

Ale ak tie hlasy sú následkom ťažkého hriechu, ktorý si spáchala a nevyznala, tak potrebuješ si ho priznať a vyznať vo spovedi. a samozrejme ho už nepáchať.

Tažké hriechy, ktoré spôsobujú také hlasy môžu byť z toho: ked veríš nejakým falošným zjaveniam: chodíš na putnicke miesta, kde sa údajne zjavujú svätí ako napr: v Sečovciach, Lišnja, Madarsko, Poľsko... čítaš falošné posolstvá: Wiliam Kam (Australia), Kraľovstvo srdc sa prihovara (Košice), posolstva nadeje a lásky (Bratislava)... chodíš ku vešticiam, čítaš horoskopy, bola si na sektárskych meditáciách , liečila si sa akupunkturou, homeopatiou, počuvaš ezoterickú hudbu, metalovú-rockovú alebo depresívne texty rôznych skupín ?

Je toho ešte viac, čo vyvoláva také stavy, ale ak chceš prijmať sv.prijmanie, je potrebné sa spovedať. Ked nemáš ťažký hriech, tak spoved nie je striktne nevyhnutná, ale v takom prípade ako sa nahádzaš, tak je veľmi odporučajúca. To ti len pomôže.

Boh ťa miluje a neopušťa ťa. On je tvoja sila a pomoc, zachráni ťa. Nech ťa žehná Pán a ochranuje so svojimi anjelmi a svätými na príhovor Kráľovenj všetkých svätých. V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen+

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  08:54:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja len na okraj - existuje dusevna porucha, vola sa obsesivne-kompulzivna, pri ktorej ma pacient nutkanie konat istym sposobom a nemoze si pomoct. Na ilustraciu uvadzam pripad cloveka, ktory mal nutkanie ist na namestie a vykrikovat cuen-laj, cinsky caj. Uvedomoval si, ze to je nezmysel, ale nemohol si pomoct.

Dalsia poznamka, aj exorcista, pred tym, ako pristupi k obradu exorcizmu, vyzaduje posudok od psychiatra, ze sa nejedna o dusevnu poruchu.

Ked teda spojime tieto dva fakty, je uplne prirodzene ist vyhladat aj psychologa/psychiatra. spolu s knazom.

A na zaver, podivovali by ste sa rovnako, keby clovek, ktory ma zistenu napr. rakovinu, isiel aj za lekarom a nie len za knazom a snazil by sa aj liecit, nie len travil cas na modlitbach?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

svklampard

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  13:01:41  Zobraziť profil  Pridať svklampard do zoznamu priateľov
ja vas naozaj nechapem......vari jezis povedal niekomu chod za ocnym az potom sa pozriem na teba (ked bol slepi) alebo chromemu mas lekarske potvrdenie ....nie povedal vstan a chod tvoja viera ta zachranila ....ona potrebuje jezisa .....

rmvn
Analise Michel bola zbitocna smrt ....k tomu sa nebudem vyjadrovat.(ak je teda ta co myslim)

este ku takym aky je to tazky hriech a lahky ? ja v tom nevidim rozdiel.....ako take nieco mozete napisat .:(

cestou hladania pravdy .......za svetlom

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 116  ~  Člen od: 13 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 24 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

svklampard

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  13:05:22  Zobraziť profil  Pridať svklampard do zoznamu priateľov
to naco poukazujes Mato je problem telesny a nie duchovny....

preco brat boha ako poslednu moznost?:(

cestou hladania pravdy .......za svetlom

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 116  ~  Člen od: 13 marec 2010  ~  Posledná návšteva: 24 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  15:10:05  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
ja vas naozaj nechapem......vari jezis povedal niekomu chod za ocnym az potom sa pozriem na teba (ked bol slepi) alebo chromemu mas lekarske potvrdenie ....nie povedal vstan a chod tvoja viera ta zachranila ....ona potrebuje jezisa .....

rmvn
Analise Michel bola zbitocna smrt ....k tomu sa nebudem vyjadrovat.(ak je teda ta co myslim)

este ku takym aky je to tazky hriech a lahky ? ja v tom nevidim rozdiel.....
ako take nieco mozete napisat .:(

Pôvodne zaslal svklampard - 30 marec 2010 :  13:01:41




Drahý braček "sv...".pokoj s tebou.

Dakujem, že sazaujímaš o všedné a ťažké hriechy, pretože tento problém sa ťahá ešte zpred čias nášho letopočtu. Niektorí Židia považovali ľudí tak,že bud sú dobrí alebo zlí, hriešni alebo svätý..., čo je doteraz je samozrejme chápané nesprávne, pretože dobre vieme, že tak ako každý človek má iné stupne viery (čo hovorí aj sv.Pavol), tak aj v skutkoch sme rôzny, pretože naše skutky svedčia o tom, že vždy sme iní. Každý den hrešíme ale aj konáme dobro. Každý den hrešíme viac, či menej, ale v jednej veci horšie a v inej menej. A preto sa hriechy rozdeľujú na ľahšie a ťahšie.

Ľahké hriechy: zbytočný smiech, lenivosť za sebou poupratovať, pomôcž niekomu v práci z povinnosti, ale nie z lásky(že keby si nemusel, tak by si to ani neurobil)...

Ťažké (smrteľné)hriechy: vražda, znásilnenie, opilstvo, genocída...

Ved aj ty (ako každý) hrešíš každý den všedne a aké by to bolo, keby ti niekto za to odplatil ako keby si spáchal ťažký hriech ?!

A ak hľadáš odpoved v Biblii, tak si spomen na Jánove listy, pretože tam vysvetľuje, že existuje hriech, ktorý nevedie k smrti. V Biblickom výraze smrť znamená aj večné zatratenie (peklo). Práve na to poukazioval sv.Ján, aby dal najavo, že existujú aj všedné hriechy, za ktoré si človek nezasluhuje peklo.

To, že Biblia (najmä Nový Zákon) nepoukazuje veľmi na všedné hriechy (presnejšie : o nich presne sa nevyjadruje) je preto, lebo oveľa podstatnejšie je poukázať človeku na to, že už samotný hriech je zločinom voči Bohu i človeku. Ale to neznamená, že neexistujú stupne hriechu, kde je aj všedný hriech.

Zaobaliť všetky hriechy do jedného, je ako hodiť do vreca všetkých hriešnikov, čiže všetkých ľudí.

Taktiež povedať o Analise Michel, že jej smrť bola zbytočná, je ako ked ľudia hovoria, že Ježiš kristus zbytočne sa nechal ukrižovať a takisto další, ktorí nevinne sa ponechali utrpeniu (vyzúreniu diabla na nich, aj ked v inej podobe-forme)-sv.Páter Pio, ...

... ale ak chceš vedieť praktický dôvod, tak to bolo preto, lebo v tom čase bol veľmi rozšírený názor, že diabol je len fikciou, prípadne padlým anjelom,ktorý nie je osobou, ktorá by fyzicky ubližovala (ináč povedané, peklo ani neexistuje).
Samozrejme, že mala na výber: ved ked začala byť napádaná diablom, tak Boh poslal Pannu Máriu, aby sa jej opýtala, či chce priniesť takúto obetu a Michel privolila. Jej utrpenie spojení s vyčínaním diabla (Lucifera) mnohých obrátilo ku Kristovi a dali sa na pokánie. Kdežto aj v dnešnej dobe ľudia nechcú veriť v pekelné mocnosti a potom je otázne, či sami sa tam nedostanú, ked takto zmýšľajú. Ved vieš, čo povedal Ježiš o "veriacich"... "nepoznám vás, odídte do pekelného ohna." A pritom toadresoval ľudom, ktorí v jeho mene uzdravovali, kriesili mrtvych, vyhánali démonov...
Ježiš nás miluje a má s nami úžasný Plán

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  16:38:41  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
citácia:
Ja len na okraj - existuje dusevna porucha, vola sa obsesivne-kompulzivna, pri ktorej ma pacient nutkanie konat istym sposobom a nemoze si pomoct. Na ilustraciu uvadzam pripad cloveka, ktory mal nutkanie ist na namestie a vykrikovat cuen-laj, cinsky caj. Uvedomoval si, ze to je nezmysel, ale nemohol si pomoct.

Dalsia poznamka, aj exorcista, pred tym, ako pristupi k obradu exorcizmu, vyzaduje posudok od psychiatra, ze sa nejedna o dusevnu poruchu.

Ked teda spojime tieto dva fakty, je uplne prirodzene ist vyhladat aj psychologa/psychiatra. spolu s knazom.

A na zaver, podivovali by ste sa rovnako, keby clovek, ktory ma zistenu napr. rakovinu, isiel aj za lekarom a nie len za knazom a snazil by sa aj liecit, nie len travil cas na modlitbach?

Pôvodne zaslal Mato - 30 marec 2010 :  08:54:21





Iste z pohľadu človeka, ktorý do toho vidí, ide o chorobu ktorú treba liečiť či už je to rakovina alebo obsesívne kompulzívna duševná porucha..

Dovolim si však len jednu pripomienku zo života, teda čo sa reálne deje..
Keď ide niekto k lekárovi, napr. onkológovi liečiť sa na rakovinu, všetci ho ľutujú, povzbudzujú a obdivujú..

no keď je niekto psychicky chorý, chodí ku psychitrovi a lieči sa, ľudia od neho bočia a stránia sa ho, akoby mal infekčnú hepatitídu alebo tuberkulózu, a pritom nechápu že aj duševná choroba je ako každá iná.. jasné, že by to tak nemalo byť, ale takto chorí ľudia sa nálepky "psychiatrický pacient" alebo "preskočilo mu" len ťažko zbavia..

Tým len chcem povedať, že keď má niekto psychický problém radšej o tom nebude hovoriť a hlavne - nepobeží s tým hneď za psychiatrom, najskôr radšej skúsi iné možnosti a psychiater často ten posledný, u koho hľadá pomoc.

Prvým krokom vôbec je aby to ten človek chcel riešiť a ak sa chce naozaj z toho dostať, tak nakoniec je schoný ísť aj za lekárom, ale mám takú skúsenosť že veriaci ľudia hľadajú najskôr pomoc okolia, najbližších, človeka, ktorému veria alebo kňaza.


"Boh je naše víťazstvo!" (2Mach 13,15)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  17:04:55  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
citácia:
Aj pôsobenie Zlého, čo tu zatiaľ nerada by som chcela hneď veľmi podsúvať, aby sa petrane hneď tiež nesplašila...
Pôvodne zaslal juja - 29 marec 2010 :  18:55:55



Nuž fakt neviem, čo viac dokáže vyplašiť človeka, či psychológ a psychiater alebo diabol..

"Boh je naše víťazstvo!" (2Mach 13,15)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  18:43:23  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
ja neviem, asi maťo, richard a ja píšeme dáko nezrozumiteľne? Ani jeden z nás nepopiera potrebu viery v Boha a dôvery v Jeho pomoc. Tam, kam sme odporučili ísť, je nutné ísť, keď sú zdravotné problémy a psychika je tiež ponajprv problém zdravotný a potom až aj duchovný, preto treba ísť za tým odborníkom, ktorý súčasne spolupracuje s kňazom, alebo, za takým kňazom, v ktorom sa obe tieto povolania spájajú. Načo sa zbytočne sám trápiť, nepoznajúc podstatu daného problému a motať sa v rôznych diskusiách... A nakoniec návštevu zubára nikomu neoznamujeme, ani návštevu kňaza, tak prečo práve návštevu spomínaných odborníkov by malo byť povinnosťou niekde niekomu vešať na nos!?
A je pravdou aj to, čo napísal maťo, pred návštevou exorcistu je nutné navštíviť až psychiatra; ten posúdi psychický stav a dáva k tomu vyjadrenie a až potom kňaz exorcista (teda, ak už tak ďaleko bude treba zájsť) koná, tiež až keď treba...
A mimochodom, angelika, diabla sa človek určite viac má obávať, než psychiatra. Naňho nemá ísť človek sám, ale v spolupráci tak s kňazom, ako aj s tým, čo tento odporučí...
Rovnako, duševné problémy nie sú hriechom, nič proti spovedi, ale po nej možno pristupovať k prijímaniu Eucharistie bez problémov, aj keď človeka zmôžu tieto obsedantné myšlienky, pretože toto nie je dobrovoľné zhrešenie. Práve naopak, prílišným hnaním do tejto polohy sa môže k pôvodnému problému pridať ďalší a to patologické výčitky.
Čo sa druhov hriechov týka, treba si mrknúť katechizmus.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  19:18:43  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Juja jasné, len podľa mňa bez lepšej znalosti okolností a problému samotného si nemyslím, že hneď treba odporúčať psychiatra. Nevieme či to Petrane trápy týždeň, mesiac rok, čo s tým robila.... možno ozaj postačí rozhovor s obyčajným človekom. A myslím si aj, že ak sa človek hneď odhodlá ísť k psychiatrovi, tak akoby sa vzdal, že už s tým nič nenarobí a prestane tomu možno aj brániť.... Ťažko ale povedať. Je to vážna vec tak treba byť opatrný v radách, ale ja vždy radšej dám ešte šancu pomoci bez odborníka, hlavne čo sa týka psychiky...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  19:38:26  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
začala som písať o psychológovi, ale časom sme pridali aj psychiatra a všetko spoločne s kňazom - to čo píšete tu poniektorí, sú jednoducho predsudky, kňazi ich nemajú...
keď sa sem niekto odváži čosi napísať, zrejme to už dlhšie trvá a je to dosť nástojčivé, aspoň ako to petrane opisuje, tak teda ako inak. Koniec koncov aj tak musí v prvom rade pracovať na sebe z vlastného rozhodnutia v spolupráci so spomínanými odborníkmi, kam patria všetky spomenuté povolania. Predsudky nie sú na mieste...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lila

Stav: offline

 Odoslaný - 30 marec 2010 :  22:10:00  Zobraziť profil  Pridať lila do zoznamu priateľov
Milá petrane
Úplne Ťa chápem. Takto podobne (možno i rovnako) vo mne hovoril hlas a predstavy po mojom obrátení. Upresním to nepočula som žiaden cudzí hlas boli to proste moje myšlienky. Pred obrátením som s tým nemala žiaden problém žiadne zlé myšlienky proste nič. Až po obrátení. Po spovedi.
V "bežnom živote" som s tým problém nemala. No keď som sa začala modliť (nie vždy) tieto myšlienky za mnou prišli. Cítila som sa hrozne. Prišli keď som bola v kostole. Niekedy i keď som si na Boha len spomenula. Tiež som bola na vážkach či ísť na prijímanie. No šla som. Pretože ja sama som si tie myšlienky nevyvolávala. Proste prišli samé. Povedala som si ak vezmem Božie telo isto ma ochráni pred tými myšlienkami. Áno ochránilo ale len v ten deň keď som na tom prijímaní bola.
Práve na tomto fóre som sa dozvedela o modlitbe Korunky k Božiemu milosrdenstvu. O tom že je to veľmi silná modlitba. Jeden večer som si proste kľakla a povedala Bohu ako ma to veľmi mrzí. Prosila ho nech to nejako zastaví. A pomodlila som sa Korunku. Zabralo . Naozaj to zabralo.
Vracia sa to ale len, keď nie som dlhšie na spovedi aj to len taký záblesk alebo slovo a nepokračuje to ďalej.
Takže moja rada úprimne Pána Boha popros aby to zastavil a hlavne mu dôveruj. Netráp sa nad tým ak to nebude na prvý krát. Hoci mne stačila len jedna Korunka. No iné modlitby akosi nezaberali. Pravdepodobne som Korunke k Božiemu milosrdenstvu uverila tak že stačila len jedna modlitba. Od vtedy sa ju modlím denne s nejakými prestávkami aby sa mi nezunovala.

Pridŕžajme sa Božej vôle. Ona nech je našou hviezdou, ktorou sa riadime počas tejto plavby. Takto určite zakotvíme v správnom prístave.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 365  ~  Člen od: 02 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Liturgia hodín v latinčine Téma Next Topic: Neomylnosť kánonov ekumenických koncilov  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06