Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 25.marec - Den nenarodených
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Potraty a poliklinika Téma Next Topic: Jedine viera v živého Krista môže zmeniť svet
Strana: z 9

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  09:52:49  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

1. Podla Vas ma teda clovek pravo na ochranu zivota, alebo nema?
2. Aj medicnsky problem stavia do protikladu dva ludske zivoty. Jeden znicit, aby druhy prezil.
3. Umelo? Rozhodnutie o zivote cloveka potrebuje UMELO vnasat city?

Pôvodne zaslal Mato - 30 marec 2010 :  09:40:49



1. pravo na ochranu zivota ma iba obcan a obcanom as clovek stava az narodenim...moj nazor je taky, ze clovek by mal mat zarucene pravo na dostojny zivot, alebo by mu spolocnost toto pravo mala vymoct, to znamena, ze ak ak sa narodi nechcene dieta, nech je zaradene okamzite do spolocnosti a nie strcene do detskeho domova, tak isto ak sa narodi mentalne ci fyzicky tazko poskodeny clovek (az tak, ze cely zivot iba prelezi na posteli) tak chcem od polocnosti nech takehoto cloveka okamzite zaradia do spolocnosti ako ineho normalneho cloveka, ked sa toto dosiahne, a dostojny zivot bude zaruceny, potom mozeme uvazovat o nevykonavani potratov

2. medicina musi tiez robit kompromisy

3. zjavne potrebuje, ked sa to tak deje a ked ludia nedokazu chladne a nezaujato debatovat

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  10:07:47  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:


Ty si začal tvrdiť, že za dieťa možno označiť len to, na čo je termín dieťa používaný určitými ľuďmi. Teda zjavne sa jedná o vzájomnú dohodu niektorých ľudí. Podľa takejto logiky by skutočne platilo, že keď sa niektorí ľudia vzájomne dohodnú, že budú plod nazývať starcom, alebo mňa budú nazývať mŕtvolou, tak je to platné. Existujú ľudia, ktorí sa dohodli, že niektorých ľudí nebudú označovať ako plnohodnotných, a tak ich jednoducho zabíjajú. Ak ich niekto upozorní, že s ich dohodou nesúhlasí, tiež je to citové vydieranie?

Pôvodne zaslal Sendy - 30 marec 2010 :  09:55:59



tak to ale v zivote funguje - vytvoria sa terminy a tie sa presne pouzivaju, ako by to vyzeralo, keby si kazdy podla svojej vole menil vyznamy slov? vsak by to bolo ako v kocurkove

tu ide o jednoduchu zalezitost - clovek vo svojom zivote prechadza mnohymi fazami a tie fazy su nejako pomenovane a urcene nejakymi kriteriami (zlednodusene) - zygota - embryo - plod - dieta - pubescent - adolescent - dospely jedinec... dokonca teraz zistujem, ze medzi obdobim plodu a dietatom je obdobie novorodenca - infant "nehovoriaci - z latinciny" (pochopitelne, ze viem ze nieco ako novorodenec existuje) a novorodenec sa z medicinskeho hladiska nepovazuje za dieta

preto z citoveho hladiska kazda matka naziva svoje dieta dietatom, casto aj po cely zivot bez ohladu ci uz jej "dieta" je dospely clovek, tak isto oznacovanie plodu, ci dokonca embrya ako dieta je iba citova zalezitost

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  10:38:56  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

1. pravo na ochranu zivota ma iba obcan a obcanom as clovek stava az narodenim...
...
ked sa toto dosiahne, a dostojny zivot bude zaruceny, potom mozeme uvazovat o nevykonavani potratov

2. medicina musi tiez robit kompromisy

3. zjavne potrebuje, ked sa to tak deje a ked ludia nedokazu chladne a nezaujato debatovat

Pôvodne zaslal guest635 - 31 marec 2010 :  09:52:49


1. Cize spolocnost chrani az svojho obcana a tym sa stavame narodenim, co sa normalne stane v 9. mesiaci. Dufam, ze som to pochopil spravne, ak nie opravte ma.

Idem teda tuto premisu rozvinut. Clovek napr. v 8. mesiaci podla tohoto este obcanom nie je a narok na ochranu zivota nema.

Aky je vsak rozdiel medzi clovekom v 8. a 9. mesiaci zivota? Okrem malych rozdielov v stupni vyvoja niektorych organov (uz prakticky pre dalsie prezitie malo vyznamnych) je najzasadnejsi rozdiel v tom, ze jeden sa este nachadza v maternici a druhy uz nie.

Ked sa na to pozriem z ineho uhla, vychadza mi, ze pravo na ochranu zivot vyplyva z miesta Vasho aktualneho pobytu. Alebo aj opacne, diskriminuje ludi podla miesta pobytu. Zdalo by sa Vam normalne, keby ste na ulici mali pravo na ochanu zivota, ale napr. u mna doma by Vas mohli beztrestne usmrtit?

Co sa tyka kvality zivota a plnohodnotneho zapojenia sa do spolocnosti, su to vsetko pojmy relativne a vysoko subjektivne. Ale aj tak by sa dali aplikovat aj na dospeleho jedinca, ktory nejakym urazom pride k takemu poskodeniu zdravia, ze sa podla vasich meritok vyrazne znizi jeho kvalita zivota a mozost zapojenia sa do spolocnosti. Kedze hovorite, ze spolocnost mu "dostojny" zivot nevie zarucit, usmrtime ho?

2. Nie je kompromis ako kompromis. Rovnako potom mozeme urobit kompromis, ze si objednem vasu "nehodu", aby som ziskal Vase srdce, ktore potrebujem, lebo moje zlyhava. Je to zivot za zivot a z mojho pohladu akceptovatelny kompromis... Neviem vsak, ci aj pre Vas.

3. Prave naopak. Emocie treba umelo potlacat, pretoze prirodzene su (samzorejme u ludi, ktori nie su emocionalni mrzaci) velmi intenzivne.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  10:42:31  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Drahé Božie Dieťa "Quest". Pokoj s tebou i medzi nami

Dakujem za tvoje názory, spomínal si, "že si zástancom iba potratov indukovanych medicinskym problemom".

Nechcem ťa presviedčať o správnej terminologii, ale skôr ma zaujíma tvoj názor na potraty. Zaujíma ma, aké potraty máš na mysli, že s nimi súhlasíš. Prosím ťa skús byť konkrétny. Ak môžeš, uved príklad, aby to nebolo len o všeobecných pojmoch. Z toho sú len nedorozumenia.

Dakujem, že si ...

Pôvodne zaslal rmvn - 30 marec 2010 :  11:36:40



najprv upresnim pojem "zastanca" - to znamena, ze by som ODPORUCIL potrat v neskor zmienovanych pripadoch, a nie PRIKAZAL ci NARIADIL

1. mimomaternicove tehotenstvo - ohrozuje zivot matky a prognoza plodu je velmi zla (tym myslim, ze v historii mediciny je iba par zaznamov, ze take tehotenstvo skoncilo narodenim sa ziveho dietata)

2. uraz pri ktorom je sposobeny ciastocny potrat resp podmienky k nemu, vtedy sa casto zachranuje ako prva zena, cize ak je to nevyhnutne, plod sa potrati

3. kongenitalne poruchy (vrodene vady) tie, ktore sposobuju nezivotaschopnost plodu ci embrya (trizomia 16 - nie je mozne sa narodit s tymto poskodenim, trizomia 18 - odhaduje sa, ze sa narodilo 18 ludi, ktori prezili porod); ine sposobuju ze sanca na prezitie dietata po narodeni je minimalna a pripadne prezitie je iba v podobe vegetativneho stavu - anencefalia (dieta nema mozog, a teda ani vedomie), rozne aplazie napr sa nevyvinu pluca

potom su tu rozne eticke problemy, napr nechcene tehotenstva, tehotenstva nasledkom zneuziti a s tym spojene psychicke ci fyzicke problemy

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  10:53:51  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

1. Cize spolocnost chrani az svojho obcana a tym sa stavame narodenim, co sa normalne stane v 9. mesiaci. Dufam, ze som to pochopil spravne, ak nie opravte ma.

Idem teda tuto premisu rozvinut. Clovek napr. v 8. mesiaci podla tohoto este obcanom nie je a narok na ochranu zivota nema.

Aky je vsak rozdiel medzi clovekom v 8. a 9. mesiaci zivota? Okrem malych rozdielov v stupni vyvoja niektorych organov (uz prakticky pre dalsie prezitie malo vyznamnych) je najzasadnejsi rozdiel v tom, ze jeden sa este nachadza v maternici a druhy uz nie.

Ked sa na to pozriem z ineho uhla, vychadza mi, ze pravo na ochranu zivot vyplyva z miesta Vasho aktualneho pobytu. Alebo aj opacne, diskriminuje ludi podla miesta pobytu. Zdalo by sa Vam normalne, keby ste na ulici mali pravo na ochanu zivota, ale napr. u mna doma by Vas mohli beztrestne usmrtit?

Co sa tyka kvality zivota a plnohodnotneho zapojenia sa do spolocnosti, su to vsetko pojmy relativne a vysoko subjektivne. Ale aj tak by sa dali aplikovat aj na dospeleho jedinca, ktory nejakym urazom pride k takemu poskodeniu zdravia, ze sa podla vasich meritok vyrazne znizi jeho kvalita zivota a mozost zapojenia sa do spolocnosti. Kedze hovorite, ze spolocnost mu "dostojny" zivot nevie zarucit, usmrtime ho?

2. Nie je kompromis ako kompromis. Rovnako potom mozeme urobit kompromis, ze si objednem vasu "nehodu", aby som ziskal Vase srdce, ktore potrebujem, lebo moje zlyhava. Je to zivot za zivot a z mojho pohladu akceptovatelny kompromis... Neviem vsak, ci aj pre Vas.

3. Prave naopak. Emocie treba umelo potlacat, pretoze prirodzene su (samzorejme u ludi, ktori nie su emocionalni mrzaci) velmi intenzivne.

Pôvodne zaslal Mato - 31 marec 2010 :  10:38:56



1. presne tak - tak ako plod nema skoro ziadne prava, nema ani povinnosti

nasledna analogia s miestom pobytu je chybna, tu nejde o miesto pobytu, ide skor o to, ze plod je sucastou matkinho tela a bez nej nemoze existovat ak moze - a narodi sa ci uz prirodzene alebo umelo - stava sa obcanom a ma zarucene prava

samozrejme vsetky tieto veci by sa stali bezpredmetne, keby sa ludia dohodli, ze plod ma take iste prava ako uz narodeny clovek - zatial sa tak nestalo a pokial viem ani nechysta

zase chybny priklad - uz narodeny clovek ma svoje prva zarucene a ak sa jeho uroven zivota znizi urazom, tak tym prava nestraca - tak isto ak sa narodi dieta s tazkym postihnutim aj beznadejnym, tak ma svoje prava a nemozno ho explicitne zabit (ale je mozne neresuscitovat agresivne)

2. vsak mozes (ja sam som telesne postihnuty - moje srdce nie je vhodne na darovanie), no toto je uz zalezitost etiky, a nie mediciny

3. ano treba, mnohi ludia totiz city zakerne zneuzivaju na vyvolanie pocitu viny a nie citove utoky

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  11:01:07  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

A je všeobecne stanovený presný termín odkedy dokedy? A platí to ak sa dieťa narodí predčasne? Či potom sa embirálny stav maže z nejakých dôvodov?
A to čo píšete o citovom vidieraní, to ako čo? Nechápem. Takže ako embryo v maternici nieje dieťa ale je to človek, no keď niekto povie, že to je dieťa, je to citové vydieranie, takže potom zbytočne ženu trápi, že si nechala zabiť človeka? Tak radšej neupozorňovať na to, aby si náhodou ľudia nevyčítali vraždu? Ako fakt ako píše rmvn špecifikujte svoj postoj, lebo to máte nejaké dopletené.

Slovo "napríklad" som uviedol preto, aby ste pochopili význam. Nestalo sa. Tak Vám to vysvetlím. Napríklad som uviedol preto, lebo ako Vy môžte tvrdiť, že je modlitba neúčinná, tak ja môžem tvrdiť, že účinná je, ale dokázať sa to nedá, pretože ak je modlitba účinná, neznamená to, že to čo je, sa musí znížiť, ale to číslo by bolo väčšie, nebyť modlitby. Vy stále asi nerozumiete tomu, že Boh nemusí konať v čase v presnej následnosti s pohľadu človeka. Takže ja trieskam do vetra z Vášho pohľadu presne to isté ako trieskate do vetra Vy

Pôvodne zaslal Azuritko - 30 marec 2010 :  12:54:08



ano je to presne urcene - ked sa plod narodi predcasne tak prestava byt plodom a stava sa novorodencom (predcasne narodenym), embryo sa predcasne nemoze narodit - ide o spontanny potrat, kedze embryo nemoze prezit potrat

no ale ak to chces potvrdit a tvrdit, ze je ta modlitba ucinna, mal by si poskytnut dokaz - a hypotetizovanie, ze ak by sa nemodlili, tak by sa znizilo mnozstvo potratenych as neda vobec spatne dokazat - ale opak sa da dokazovat velmi jednoducho

boha tam neplet, lebo mozem zacat o tom, preco boh dopustil tych 40% mimovolnych potratov a preco si prave tych vybral a nie inych, a ze ak by pocul modlitby tak by to percento znizil (z akeho dovodu?)

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  11:06:15  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Koľko máte rokov? Sorry, ale toto mi vyznieva ako výrok 15 ročného sebeckého puberťáka. A vyvstáva z toho, že pre Vás nieje človek ako človek. Máte zjavne kritérium, aký musí byť starý (nečudoval by som sa ak by musel byť určitej národnosti alebo pleti), a podľa toho je pre Vás posudzovateľný bez bližšieho spoznania v zmysle či ho máte alebo nemáte rád. Chcete nechávať na ľuďoch ako majú konať. Ale na základe akej spravodlivosti keď Vy hneď súdite len na základe veku?

Pôvodne zaslal Azuritko - 30 marec 2010 :  13:06:04



ja mam 27 rokov, nie som rasista (comu sa ty cudujes a comu nie ma nijako netrapi)

moje dovody preco nemam rad deti ta trapit nemusia, ja osobne tym nikomu neskodim a tym, ze nebudem mat deti tak isto nikomu neuskodim; viac skodia detom ti, ktori deti mat chcu a potom ich napr zneuzivaju ci odlozia o domova

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  11:14:48  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Milý guest, vy by ste tu nemuseli byť, tak isto ako ani ja alebo nikto z nás keby sa naše matky rozhodli že nás nechcú..
lenže matka je proste matka, skvelá mamina ktorá by nikdy nezabila dieťa počaté vo svojom lone.. a tá čo to raz urobí už sa nemôže nazývať matkou..

inak tiež ste, milý guest, boli kedysi, alebo možno nie tak dávno, dieťaťom..
nechápem, čo ste za človeka keď nemáte rád deti, asi máte porušený ten najprvotnejší pud ochraňovať mláďatá svojho druhu ak sa môžem tak primitívne vyjadriť

ale keby vás ktosi neochraňoval a nestaral sa o vás keď ste boli dieťatom, tiež by ste tu už neboli..

inak ten pud má podľa mňa porušený až zvrátený každá žena, ktorá ide dobrovoľne na potrat - teda dobrovoľne vraždiť.

Pôvodne zaslal Angelika - 30 marec 2010 :  16:57:40



zacnem od konca - keby som bol zenou ktora podstupila potrat a ty by si ma nazvala vrahynou, tak ta povlacim po súdoch tak, ze by si si rozmyslela nabuduce koho budes ako nazyvat...je velmi hrdinske nazyvat ludi len tak vrahmi, ale zaujimave ze ziadni pro life sa to neodvazili verejne povedat (lebo ani oni nie su uplni hlupaci)

ja som clovek - clovek rozumny, ktory sa (podla vas) dostal na vrchol tvorstva pomocou rozumu, a nie pudov, snazim sa aby pudy v mojom zivote hrali co najmensiu ulohu, niektor sa daju lahsie prekonat, niektore tazsie, a niektore sa nedaju (mimochodom su aj ine ovela dolezitejsie pudy ako pud ochranovat mlada svojho druhu)

ostatne veci su zase iba utoky na city typu co by bolo keb nebolo...je uplne nepodstatne co by bolo keby som nebol, vobec by ta to netrapilo a mna uz vobec nie

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  11:18:23  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
guest ja nevidim rozdiel ked sa clovek rozhodne ze mozno zabijat cloveka uz s akehokolvek dovodu len preto ze sa este nenarodil(aj keby sa ohrozilo zdravie matky, lebo ziaden zivot nieje dolezitejsi ako druhy) a medzi tym ze sa isty ludia rozhodli ze zidia a ludia inej farby pleti su menejcenny,

dalej ak sa mozu rozhodnut ludia ci ma zit alebo nema zit, myslis si ze je spravne ked o tom rozhoduje clovek? ved uz ani ten zivot co vytvorili muz a zena nepatri im, ale tomu cloveku, dietatku, embryu, plodu volaj si to ako chces ale je to stale jedno a to iste,

a v neposlednom rade, LUDIA MESAJU DO VSETKEHO CITY A SCHOPNOST VCITIT SA DO DRUHYCH PRETO LEBO JE TO TO JEDINE CO NAS ODLISUJE V TOMTO SVETE OD ZVIERAT A STROJOV,

Pôvodne zaslal timylee - 30 marec 2010 :  22:41:09



to je tvoja vec ako vnimas rozdiely je tvoje vnimanie vnimam alo logicky chbny argument - sikma plocha

ked pride doba v ktorom dokaze embryo za seba rozhodnut ci chce alebo nechce zit, tak potom sa mozeme bavit o tejto problematike

je rozdiel pouzivat city tam kde netreba a este k tomu zamerne a zakerne, a pouzivat ich tam, kde je to pochopitelne a "prirodzene"

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  11:25:45  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Dávnejšie dávali v správach, že niekde zachránili dieťa - plod človeka (aby sme boli v správnych termínoch ) niečo okolo 5 mesiaca tehotenstva. Na internete som čítala, že v Číne robia pokusy (čo samozrejme neschvaľujem) vyrobiť umelú maternicu aby bolo možne v nej vyrásť dieťatku (oplodnenému vajíčku-embryu-plodu až po dieťa). Vedia udržať na žive plod do 19 týždna(neviem presne).
Už som tu dávala kedysi ten link ešte to pohľadám.

Z tohoto je jasné, že človek je človekom od počatia. Pretože sa nedá povedať do teraz ním nebol a začal ním byť. Bol ním od počatia. Všetko ostatné je vývoj. Takže neviem kto tu vnáša city a kto klapky na oči.

Pôvodne zaslal lila - 30 marec 2010 :  22:55:55



z toho nie je jasne, ze clovek je clovekom od pocatia (mne je to jasne z uplne ineho dovodu, ovela prozaickejsieho jasnejsieho a logickejsieho)

samozrejme je chvalyhodne, ze mas taketo vedomosti, aj ja budem rad, ked pride doba, kedy bude mozne "nechcene deti" nechat vyrast v umelych materniciach, pripadne ze technika a technologia postupia tak daleko, ze budeme vediet udrzat na zive aj potratene embryo a uspesne ho nechat vyvinut sa na zdraveho clena spolocnosti, takisto sa tesim na dobu, ked budeme vediet opravit poskodene embrya tak aby sa uz nestavalo, ze sa narodia poskodene, ci sa samovolne potratia kvoli poskodeniu

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  11:25:59  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
1. presne tak - tak ako plod nema skoro ziadne prava, nema ani povinnosti

2.nasledna analogia s miestom pobytu je chybna, tu nejde o miesto pobytu, ide skor o to, ze plod je sucastou matkinho tela a bez nej nemoze existovat ak moze - a narodi sa ci uz prirodzene alebo umelo - stava sa obcanom a ma zarucene prava

3.samozrejme vsetky tieto veci by sa stali bezpredmetne, keby sa ludia dohodli, ze plod ma take iste prava ako uz narodeny clovek - zatial sa tak nestalo a pokial viem ani nechysta

4. zase chybny priklad - uz narodeny clovek ma svoje prva zarucene a ak sa jeho uroven zivota znizi urazom, tak tym prava nestraca - tak isto ak sa narodi dieta s tazkym postihnutim aj beznadejnym, tak ma svoje prava a nemozno ho explicitne zabit (ale je mozne neresuscitovat agresivne)

5. vsak mozes (ja sam som telesne postihnuty - moje srdce nie je vhodne na darovanie), no toto je uz zalezitost etiky, a nie mediciny

6. ano treba, mnohi ludia totiz city zakerne zneuzivaju na vyvolanie pocitu viny a nie citove utoky

Pôvodne zaslal guest635 - 31 marec 2010 :  10:53:51


1. Celkom tejto vete nerozumiem, Ako suvisi zakladne ludske pravo s povinnostami? Ake povinnosti ma jednomesacny novorodenec?

2. Odhliadnuc od toho, ze dieta je (zjednodusene povedane) sucastou tela matky iba v zmysle podpory zivotnych funkcii (inak je to celkom samostatny organizmus), podobne ako je clovek s tazkym respiracnym zlyhanim sucastou vybavenia JISky a bez neho nemoze existovat, svojim vyjdrenim zasa len potvrdzujete, ze suhlasite s diskriminaciou podla miesta pobytu. Pisete totiz, ze nestaci, ze dieta uz je nezavysle (v zmysle schopnosti prezitia ex utero), ale MUSI sa aj narodit a LEN VTEDY ziska pravo na ochranu zivota. Narodenie v intenciach tejto diskusie znamena, ze opustilo maternicu a zmenilo miesto pobytu. Nic ine.

3. To na com sa ludia dohodnu je pre podstatu irelevantne. V historii sa ludia dohodli napriklad aj na tom, ze, niektora etnicka skupina nie su plnohodnotni ludia a treba ju vyhladit. Teraz sa zasa dohodli, ze clovek v urcitom veku nie je plnohodnotny a je mozne ho beztrestne usmrtit. V oboch pripadoch ide o nicim nepodlozenu dohodu, u prvej sa uz ukazala jej obludnost, druha caka na zmenu. A aj keby k nej nikdy nemalo dosjt, nic to nemeni na podstate problemu - ma alebo nema KAZDY clovek, bez ohladu na vek, rasu, vysku, miesto pobytu pravo na ochranu zivota?

4. Vid bod 2. + Postihnuty clovek v maternici pravo na ochranu zivota nema, mimo maternice uz ma. To ze spolocnost nevie zabezpecit "plnohodnotny" zivot postihnuteho dietata Vas trapi az do tej miery, ze by ste boli radsej keby nezilo, u dospeleho Vam to uz je jedno? To ze nejake prava narodenim ziskal nie je podstatne - takou istou dohodou, akou sa upreli prava cloveku s ohladom na miesto pobytu a vek sa daju prava tomuto cloveku odnat a usmrtit ho (samozrejme pre jeho vlastne dobro).

5. V tom pripade je aj rozhodnutie o umelom potrate etickym problemom a nie medicinskym.

6. To tvrdite Vy. Iny pohlad je, ze sa snazia zabranit, aby sa z ludi staly bezcitne vrazdiace stroje.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Sendy

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  12:06:06  Zobraziť profil  Pridať Sendy do zoznamu priateľov
citácia:


moj nazor je taky, ze clovek by mal mat zarucene pravo na dostojny zivot, alebo by mu spolocnost toto pravo mala vymoct

Pôvodne zaslal guest635 - 31 marec 2010 



Zaujímalo by ma, či je to len tvoj názor, alebo človek by mal mať skutočne zaručené právo na dôstojný život. Ak skutočne by mal mať človek také právo, nerozumiem, čo podľa teba spoločnosť zaväzuje k tomu, aby mu toto právo zaručila. A ak je to len tvoj názor, nerozumiem tomu, prečo by sa spoločnosť mala správať podľa tvojich názorov.


citácia:


tak to ale v zivote funguje - vytvoria sa terminy a tie sa presne pouzivaju, ako by to vyzeralo, keby si kazdy podla svojej vole menil vyznamy slov? vsak by to bolo ako v kocurkove

Pôvodne zaslal guest635 - 31 marec 2010



No ono sa nikdy žiadne termíny samy osebe nevytvoria ani sa nepoužívajú. Vždy sa na nich dohodne nejaká skupina ľudí. A práve to, že si tie termíny vytvorili určité skupiny podľa svojej vôle, tak to býva ako v Kocúrkove.

citácia:

tie fazy su nejako pomenovane a urcene nejakymi kriteriami
novorodenec sa z medicinskeho hladiska nepovazuje za dieta


Pôvodne zaslal guest635 - 31 marec 2010



To je fakt, že pomenovanie je určené na základe nejakých kritérií. Jedna otázka však je, či s týmito kritériami sa náhodou nestotožňuje len časť ľudí, a tak tým pádom označenie na základe takýchto kritérií nemôže byť všeobecne platné a druhá otázka je, či sa všetci bavíme o probléme z toho istého hľadiska. Ak tvrdíš, že novorodenec z medicínskeho hľadiska nie je dieťa, tým naznačuješ, že z nejakého iného hľadiska a teda podľa iných kritérií by novorodenca bolo možné dieťaťom oprávnene nazvať. V takom prípade sa tvoje tvrdenie, že nenarodené dieťa je oxymoron, javí ako nezmyselné. Čo z jedného hľadiska a na základe jedných kritérií môže byť nezmysel, to z iného hľadiska a na základe iných kritérií môže byť platné a oprávnené označenie.

citácia:

mimochodom su aj ine ovela dolezitejsie pudy ako pud ochranovat mlada svojho druhu

Pôvodne zaslal guest635 - 31 marec 2010



Veľmi by ma zaujímalo, na základe akej objektívne platnej normy rozlišuješ, ktoré pudy sú dôležitejšie ako iné.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 749  ~  Člen od: 23 október 2009  ~  Posledná návšteva: 08 január 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  16:46:22  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Guest, takže zjavne sú pre Vás podstatné zákony štátne a veci, ktoré si sami nejakou logikou na základe niečoho odvodíte. Jedným (Vaším) slovom "kocúrkovo". Každý štát má iné zákony, každý človek inak premýšľa a to Vám už je ukradnuté. No potom ak niečo niekto robí, čo sa prieči Vaším usúdkom, tak Vás do toho nič, lebo aj ten druhý sa riadi svojim úsudkom. Prečo sa potom staráte do toho, kedy mi považujeme za zlé zabiť človeka nehľadiac na to, v akom je vývojovom štádiu? Či tu už zase zo zvláštnych dôvodov Vaša logika funguje inak? A OK. Povedzme, že človek má počas života rôzne označenia. Čas nadobudnutia tohto označenia je relatívny, lebo u každého sa to prejavuje inak. No čo to mení na veci, že človek je človek od počatia? A že ako človek by teda mal mať rovnaké práva? A nechápem Vaše slová, "(ja som zastancom iba potratov indukovanych medicinskym problemom)" keď neskôr píšete "3. kongenitalne poruchy (vrodene vady) tie, ktore sposobuju nezivotaschopnost plodu ci embrya (trizomia 16 - nie je mozne sa narodit s tymto poskodenim, trizomia 18 - odhaduje sa, ze sa narodilo 18 ludi, ktori prezili porod); ine sposobuju ze sanca na prezitie dietata po narodeni je minimalna a pripadne prezitie je iba v podobe vegetativneho stavu - anencefalia (dieta nema mozog, a teda ani vedomie), rozne aplazie napr sa nevyvinu pluca

potom su tu rozne eticke problemy, napr nechcene tehotenstva, tehotenstva nasledkom zneuziti a s tym spojene psychicke ci fyzicke problemy"
čiže vlastne zase raz môže ísť človek na potrat kedykoľvek, lebo si to môže jedným z týchto dôvodov ospravedlniť. A keď iný človek poukáže na pravdu, už to je útok na city a iné bláboly... A čo povedať žene čo išla na potrat? Klamať jej aby nemala výčitky? Že to vražda nieje? Raz to vražda je a môže si to zakrývať kto chce čím chce. Pravda sa nedá obísť. Celkovo ale máte značne nejasno v tom, čo je správne a čo nie, a neviete asi ani sám z čoho čerpáte alebo čo Vás ovplyvňuje a potom si tu sám odporujete.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2010 :  20:13:32  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
ako spominal mato vyssie, nevidim rozdiel medzi 8-9 mesiacom tehotenstva, ja som sa narodil v 7 mesiaci som tu zijem, ako spominal azuritko vase myslenie je cisto o zakonoch statu v ktorom zijete a od vasho vnimania ktore vnimate ako uplne spravne a logicke ked co je logicke neurcujete a je to nanajvys diskutabilne,

azuritko vek s tym nesuvisi ja mam 15 rokov a taky ignorant nie som

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  10:35:35  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

1. Celkom tejto vete nerozumiem, Ako suvisi zakladne ludske pravo s povinnostami? Ake povinnosti ma jednomesacny novorodenec?

2. Odhliadnuc od toho, ze dieta je (zjednodusene povedane) sucastou tela matky iba v zmysle podpory zivotnych funkcii (inak je to celkom samostatny organizmus), podobne ako je clovek s tazkym respiracnym zlyhanim sucastou vybavenia JISky a bez neho nemoze existovat, svojim vyjdrenim zasa len potvrdzujete, ze suhlasite s diskriminaciou podla miesta pobytu. Pisete totiz, ze nestaci, ze dieta uz je nezavysle (v zmysle schopnosti prezitia ex utero), ale MUSI sa aj narodit a LEN VTEDY ziska pravo na ochranu zivota. Narodenie v intenciach tejto diskusie znamena, ze opustilo maternicu a zmenilo miesto pobytu. Nic ine.

3. To na com sa ludia dohodnu je pre podstatu irelevantne. V historii sa ludia dohodli napriklad aj na tom, ze, niektora etnicka skupina nie su plnohodnotni ludia a treba ju vyhladit. Teraz sa zasa dohodli, ze clovek v urcitom veku nie je plnohodnotny a je mozne ho beztrestne usmrtit. V oboch pripadoch ide o nicim nepodlozenu dohodu, u prvej sa uz ukazala jej obludnost, druha caka na zmenu. A aj keby k nej nikdy nemalo dosjt, nic to nemeni na podstate problemu - ma alebo nema KAZDY clovek, bez ohladu na vek, rasu, vysku, miesto pobytu pravo na ochranu zivota?

4. Vid bod 2. + Postihnuty clovek v maternici pravo na ochranu zivota nema, mimo maternice uz ma. To ze spolocnost nevie zabezpecit "plnohodnotny" zivot postihnuteho dietata Vas trapi az do tej miery, ze by ste boli radsej keby nezilo, u dospeleho Vam to uz je jedno? To ze nejake prava narodenim ziskal nie je podstatne - takou istou dohodou, akou sa upreli prava cloveku s ohladom na miesto pobytu a vek sa daju prava tomuto cloveku odnat a usmrtit ho (samozrejme pre jeho vlastne dobro).

5. V tom pripade je aj rozhodnutie o umelom potrate etickym problemom a nie medicinskym.

6. To tvrdite Vy. Iny pohlad je, ze sa snazia zabranit, aby sa z ludi staly bezcitne vrazdiace stroje.

Pôvodne zaslal Mato - 31 marec 2010 :  11:25:59



1. kazdy obcan ma svoje povinnosti - napr vlastnit rodny list

2. stale si nepochopil, ze clovek na JISke je uz narodenym clovekom so svojimi pravami, a nie je mozne ho porovnavat s plodom

3. no ale ludska spolocnost je zalozena na roznych dohodach, bez nich by nemohla existovat; a ano niektore dohody boli zle a mnoho ludi kvoli nim umrelo, to ale neznizuje dolezitost roznych inych dohod..kazdy obcan ma to pravo, nie kazdy clovek...a este sa opytam, a odkial sa zobrala "dohoda" o tom, ze "KAZDY clovek, bez ohladu na vek, rasu, vysku, miesto pobytu pravo na ochranu zivota"?

4. dospely uz ma svoje prava, ale dakisto by som bol rad aby bolo mozne vyrisit medicinske problemy uz narodenych, zatial to ale este nei je mozne, opakujem znova, ak sa uplatni zakon o tom, ze aj nenarodeni ludia maju take iste prava ako uz narodeni, tak s tym nebudem mat problem...clovek by mal mat aj pravo sa slobodne rozhodnut ukoncit svoju existenciu (toto pravo ma resp moznost ak je fyzicky schopny si ho uplatnit)

6. ludia sa vrazdia navzajom hlavne kvoli citom - vsak akych vrazd je viacej? z vasne alebo objednanych? akych vrazd je viacej impulzivnych bez rozmyslu, alebo chladnych dopredu naplanovanych?

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  10:45:59  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
to sendy:

1. je to moj nazor a nie len moj nazor, spolocnost sa sprava podla dohod a znenie dohody, prekvapujuco, moze byt aj zhodne ci podobne s mojim nazorom na vec

2. ludia nie su dokonali a preto ani dohody nie su dokonale, to by musel urcovat dohody nejaky dokonaly boh aby boli dokonale a ani to by este nezarucilo, ze by sa ludia podla nich aj dokonale spravali

3. toto su vedecke kriteria - medicinske, nie je dovod nazivat plod dietatom, ked je plod nazvany plodom, tak ako netreba jablko nazyvat hruskou, lebo je nazvane jablkom, ale ak presadis aby sa jablko nazyvalo hruskou, tak bude vsetko inak

4. ty si prva oznacila rodicovsky pud za najdolezitejsi, cize ty by si mala povedat na zaklade akej objektivnej normy si na to prisla...a dolezitost pudov je mozne odstupnovat na zakalde pozorovania napr aj ludi vystavenych krizovym situaciam

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  10:57:28  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Guest, takže zjavne sú pre Vás podstatné zákony štátne a veci, ktoré si sami nejakou logikou na základe niečoho odvodíte. Jedným (Vaším) slovom "kocúrkovo". Každý štát má iné zákony, každý človek inak premýšľa a to Vám už je ukradnuté. No potom ak niečo niekto robí, čo sa prieči Vaším usúdkom, tak Vás do toho nič, lebo aj ten druhý sa riadi svojim úsudkom. Prečo sa potom staráte do toho, kedy mi považujeme za zlé zabiť človeka nehľadiac na to, v akom je vývojovom štádiu? Či tu už zase zo zvláštnych dôvodov Vaša logika funguje inak? A OK. Povedzme, že človek má počas života rôzne označenia. Čas nadobudnutia tohto označenia je relatívny, lebo u každého sa to prejavuje inak. No čo to mení na veci, že človek je človek od počatia? A že ako človek by teda mal mať rovnaké práva? A nechápem Vaše slová, "(ja som zastancom iba potratov indukovanych medicinskym problemom)" keď neskôr píšete "3. kongenitalne poruchy (vrodene vady) tie, ktore sposobuju nezivotaschopnost plodu ci embrya (trizomia 16 - nie je mozne sa narodit s tymto poskodenim, trizomia 18 - odhaduje sa, ze sa narodilo 18 ludi, ktori prezili porod); ine sposobuju ze sanca na prezitie dietata po narodeni je minimalna a pripadne prezitie je iba v podobe vegetativneho stavu - anencefalia (dieta nema mozog, a teda ani vedomie), rozne aplazie napr sa nevyvinu pluca

potom su tu rozne eticke problemy, napr nechcene tehotenstva, tehotenstva nasledkom zneuziti a s tym spojene psychicke ci fyzicke problemy"
čiže vlastne zase raz môže ísť človek na potrat kedykoľvek, lebo si to môže jedným z týchto dôvodov ospravedlniť. A keď iný človek poukáže na pravdu, už to je útok na city a iné bláboly... A čo povedať žene čo išla na potrat? Klamať jej aby nemala výčitky? Že to vražda nieje? Raz to vražda je a môže si to zakrývať kto chce čím chce. Pravda sa nedá obísť. Celkovo ale máte značne nejasno v tom, čo je správne a čo nie, a neviete asi ani sám z čoho čerpáte alebo čo Vás ovplyvňuje a potom si tu sám odporujete.

Pôvodne zaslal Azuritko - 31 marec 2010 :  16:46:22



tebe tiez ako prve napisem, ze je mozne ta pravne napadnut a uspiet ak niekoho krivo obvinis z vrazdy

to, ze cas v ktorom sa clovek dostava do tych etap svojho vyvinu, je relativny je hlupost, mne tu nejde o nejake casove ohranicenia, tu ide o biologicke ohranicenia - zygota je napr oplodnene vajicko, embryo je faza v ktorej sa tvoria thaniva cloveka, plod je stadium kedy thaniva dozrievaju a zvacsuju sa az po narodenie, po narodeni sa clovek nazyva novorodencom az po urcitu fazu kedy uz vedome konanie prevladne nad reflexnym chovanim - stava sa dietatom, ked zacnu byt aktivne neiktore zlazy s vnutornym vylucovanim, tak sa stane pubescentom - dostava sa do puberty atd atd....nie je mozne aby sa tieto fazy preskakovali ci niektore vynechali, vtedy ide o rozne ochorenia

ok, je mozne ze tu druhu cast o eticky indukovanych potratoch som trosku menej specifikoval - poviem to takto, tie eticke problemy ma az tak nezaujimaju ako tie medicinske, pretoze tie eticke sa daju ovela lahsie zneuzit


V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  11:10:35  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
ako spominal mato vyssie, nevidim rozdiel medzi 8-9 mesiacom tehotenstva, ja som sa narodil v 7 mesiaci som tu zijem, ako spominal azuritko vase myslenie je cisto o zakonoch statu v ktorom zijete a od vasho vnimania ktore vnimate ako uplne spravne a logicke ked co je logicke neurcujete a je to nanajvys diskutabilne,

azuritko vek s tym nesuvisi ja mam 15 rokov a taky ignorant nie som

Pôvodne zaslal timylee - 31 marec 2010 :  20:13:32



vobec tu niekori nechapete, ze nejde o casove ohranicenie, ale o funkcne ohranicenie - biologicke a to je logicke, ci as ti to paci alebo nie

pojmy v medicine neuzakonili nejaki hlupaci v parlamente, a aj ked nejaki hlupaci v parlamente bez toho aby vedeli o com rozpravaju uzakonia, ze napr bude uplne zakazane vykonavat potraty, tak si myslis, ze sa to bude dodrziavat? bude pre teba uspokojenim ked skoro kazda matka s mimomaternicovym tehotenstvom umrie? bude pre teba uspokojenim ked sa narodi dieta bez mozgu a bude prenasane z nemocnice do nemocnice a napojene na pristroje na tych par tyzdnov "nezivota" a lekari nad tym iba pokrutia hlavou a potom este nemocnica od fanatickych rodicov vysudi peniaze kvoli peniazov vyhodenym na nezmyselnu starostlivost (futile effort)? bude pre teba uspokojenim ked sa rozmohne potratova turistika? bude pre teba uspokojenim ked as niektore zeny stanu v dosledku na cierno robenych neodbornych potratov neplodnymi? mozno nie som explicitne odbornik na tuto problematiku, ale mam toho dost vela nastudovane v tomto propade ste vy ti s tymi klapkami na ociach co iba vykrikujete nezmysly bez uvazenia a co i len povrchnej znalosti problematiky; nemate ziadne realne riesenie problemu, osvetu do skol ste odmietli vravite ze by to moralne kazilo deti, vyskum na nediferencovanych bunkach ste teiz odmietli, klonovanie sa vam teiz nepaci, tak navrhnite vy nejake riesenie - aha ved vy ste vlastne navrhli - zakazy a prikazy, riesite nasledky ale priciny - to co stoji za nasledkami vas netrapi

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  11:56:31  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
tebe tiez ako prve napisem, ze je mozne ta pravne napadnut a uspiet ak niekoho krivo obvinis z vrazdy

Pôvodne zaslal guest635 - 01 apríl 2010 : 10:57:28



Tým by sa iba zase ukázalo "správne" fungovanie demokracie. Keď tvrdím pravdu, tak ma zavrú a druhému sa prepečie a ospravedlní vražda. Keď sa niekomu nepáči pravda, treba sa človeka čo tú pravdu hovorí zbaviť, aby mohol zlý štátny zákon ostať bezo zmeny.
citácia:

to, ze cas v ktorom sa clovek dostava do tych etap svojho vyvinu, je relativny je hlupost, mne tu nejde o nejake casove ohranicenia, tu ide o biologicke ohranicenia - zygota je napr oplodnene vajicko, embryo je faza v ktorej sa tvoria thaniva cloveka, plod je stadium kedy thaniva dozrievaju a zvacsuju sa az po narodenie, po narodeni sa clovek nazyva novorodencom az po urcitu fazu kedy uz vedome konanie prevladne nad reflexnym chovanim - stava sa dietatom, ked zacnu byt aktivne neiktore zlazy s vnutornym vylucovanim, tak sa stane pubescentom - dostava sa do puberty atd atd....nie je mozne aby sa tieto fazy preskakovali ci niektore vynechali, vtedy ide o rozne ochorenia

Pôvodne zaslal guest635 - 01 apríl 2010 :  10:57:28



A čo z tohoto teda vyplýva? Človek je stále človekom. A že prechádza etapami, pričom porovnávanie hrušiek a jablk je uplne mimo, lebo to je skôr kvet jablka a samotné jablko. Opakujem, človek je človekom v každej etape života. Nikdy nieje niečim iným.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  18:28:10  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ok, guest635...ak mi dokazes, ze ludsky zivot nezacina od pocatia, zacnem uvazovat nad tym, ze pravda je na tvojej strane...ale to by si musel popriet vedu...

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  18:37:03  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
ok, guest635...ak mi dokazes, ze ludsky zivot nezacina od pocatia, zacnem uvazovat nad tym, ze pravda je na tvojej strane...ale to by si musel popriet vedu...

Pôvodne zaslal janka - 01 apríl 2010 :  18:28:10



vy si iba stale to svoje meliete, ja som nikde netvrdil, ze embryo nie je zive ci dokonca nie je clovekom; embryo je clovekom, ale nema rovnake pravo ako uz narodeny clovek, bodka, niet o com sa dalej bavit pokial sa nezmenia zakony (a tie sa nezmenia)

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  18:40:57  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:


Tým by sa iba zase ukázalo "správne" fungovanie demokracie. Keď tvrdím pravdu, tak ma zavrú a druhému sa prepečie a ospravedlní vražda. Keď sa niekomu nepáči pravda, treba sa človeka čo tú pravdu hovorí zbaviť, aby mohol zlý štátny zákon ostať bezo zmeny.


A čo z tohoto teda vyplýva? Človek je stále človekom. A že prechádza etapami, pričom porovnávanie hrušiek a jablk je uplne mimo, lebo to je skôr kvet jablka a samotné jablko. Opakujem, človek je človekom v každej etape života. Nikdy nieje niečim iným.

Pôvodne zaslal Azuritko - 01 apríl 2010 :  11:56:31



jaaj tak tebe sa demokracia nevidi, si mal hned povedat (ani mne sa uplne nevidi - ja zastavam technokraciu), a teda aka forma vlady sa ti pozdava, teokracia? anarchia? tu sa neospravedlnuje vrazda, totiz vrazda je urcitym sposobom definovana - ako nasilne a vedome upretie prava na zivot, no kedze clovek pred narodeni tieto prava nema garantovane, tak pokial as to nezmeni, tak proste nie je mozne ho zavrazdit, samozrejme je mozne ho zabut

vsak ja sa nehadam clovek je stale clovekom, len proste pocas svojho zivota nema prava rovnako garantovane

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  19:04:34  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
A sme pri koreni veci Guest. Kedy teda dávate iba na štátne zákony a kedy iba na rozum? A čo robíte, ak sa zákon prieči zdravému rozumu? Lebo toto je jednoznačná hlúposť, že človek pred narodením nemá práva. Vám sa to zdá logické a humánne nedávať práva nenarodenému človeku? Ako keď je niekto neschopný sa brániť, tak nemá žiadne práva a môžme s ním robiť čo chceme? Jednoducho prečo by nemal mať človek právo na život len preto, že ešte nieje mimo tela matky??? Veď on budúcnosť môže mať takú ako hockto iný a predsa mu ju niekto upiera. Kde je logika?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  19:12:52  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
ok, guest635...ak mi dokazes, ze ludsky zivot nezacina od pocatia, zacnem uvazovat nad tym, ze pravda je na tvojej strane...ale to by si musel popriet vedu...

Pôvodne zaslal janka - 01 apríl 2010 :  18:28:10



ja stebou suhlasim, rovnako nepodporujem tie "prilezitostne " potraty, ale nieco popri tejto zaujmavej debate k embryu,

Trojdnove ludske embryo je zhlukom 150 buniek nazyvanym blastocysta. Len pre porovnanie, v mozgu muchy je viac nez 100 000 buniek. Ludske embrya, ktore su napriklad znicene pri vyskume kmenovych buniek nemaju mozgy, dokonca ani neurony. Preto neexistuje ziadny dovod verit tomu, ze by mohli svojou destrukciou akokolvek trpiet.

Je dobre pripomenut si tiez, ze ked zomrie mozog cloveka, v sucasnej dobe povazujeme za akceptovatelne odobrat jeho organy (za predpokladu, ze ich na tento ucel daroval) a pochovat zvysok tela.

Ak je akceptovatelne nakladat s clovekom, ktoreho mozog zomrel ako s niecim menej ako ludskou bytostou, malo by byt prijatelne nakladat tak aj s blastocystou. Zeby zabitie muchy bolo pre Teba vacsou moralnou zatazou ako zabitie ludskej blastocysty?

Mozno sa domnievas, ze zasadny rozdiel medzi muchou a ludskou blastocystou je v tom, ze ta druha ma potencial stat sa plne vyvinutou ludskou bytostou.

Ale vzhladom na sucasne pokroky v genetickom inţinierstve je skoro kazda bunka v tvojom tele potencialne ludska bytost.

Takze kedykolvek si poskrabes nos, spachas doslova holokaust potencialnych ludskych bytosti. Toto je skutocnost

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Samuel

Stav: offline

 Odoslaný - 01 apríl 2010 :  20:45:37  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Samuel  Pridať Samuel do zoznamu priateľov
Na to je ten vtip, že vedec príde za Pánom Bohom a hovorí mu, že vyrobil z hliny človeka takže sa už vyrovnal Bohu. Na to mu Boh odpovedal vyrovnáš sa mi až potom, keď toho človeka vyrobíš zo svojej hliny a nie z mojej.

Človek je BOŽIE DIEŤA UŽ OD HLINY !!! Lebo aj tá je Božia !!! Takže je NEDOTKNUTEĽNÝ !!!

Samuel

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 463  ~  Člen od: 22 január 2010  ~  Posledná návšteva: 12 október 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 9 Previous Topic: Potraty a poliklinika Téma Next Topic: Jedine viera v živého Krista môže zmeniť svet  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06