Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Darwinova cesta
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: politicka korektnost Téma Next Topic: Svata Bakhita
Strana: z 15

Sendy

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  20:42:33  Zobraziť profil  Pridať Sendy do zoznamu priateľov
citácia:

Ono tu sú pasce?
Zdá sa mi, že ma nechápeš, preto to poviem jednou vetou: Pretože je to pre jedinca nevýhodné. Spomeň si na mechanizmy, ktoré som uvádzal v minulom príspevku.
Pôvodne zaslal kaifas - 29 apríl 2010 : 19:13:37Do pasce padajú zvyčajne ateisti v diskusii o morálke, keď svojou nedôslednosťou odbočia od témy a začnú vysvetľovať, prečo sa ľudia správajú určitým spôsobom namiesto toho, aby vysvetľovali, prečo sa ľudia nesprávajú spôsobom, ktorým by mali.

Čo sa týka výhodnosti, problémom je, že ak po smrti neexistuje život (a podľa ateizmu neexistuje, ak sa nemýlim), mnohokrát je pre mnohých ľudí výhodnejšie v vraždiť, kradnúť, klamať, podvádzať...citácia:


Existencia gravitácie v prvej vete nijako nezaručuje neskákanie ľudí z okien, aby v druhej už na to dávala rozumný dôvod. Prečo ľudia teda neskáču len tak z okien? Lebo existuje gravitácia? Čo chceš vlastne povedať, že nedodržiavanie morálky môže mať počas života jedinca nebezpečné následky? Potom so mnou súhlasíš.

Pôvodne zaslal kaifas - 29 apríl 2010 : 19:13:37Pochopil si to dobre. Ľudia majú dôvod nevyskakovať len tak z okien, lebo vedia, že existuje gravitácia, kvôli ktorej má skákanie z okien nevýhodné dôsledky. Záver, ktorý si odvodil, je však proti zjavnej skúsenosti i rozumu. Ty tvrdíš, že nedodržiavanie morálky môže mať počas života nebezpečné následky. Empirická skúsenosť však ukazuje, že mnohokrát kvôli nemorálnemu konaniu nebezpečné následky počas života nehrozia (alebo aspoň nehrozia často neprijateľné následky). Ak má byť morálka záväzná, potom nebezpečné následky nevyhnutne musia byť reálnou hrozbou. A ak zjavne nie sú hrozbou počas života, potom nevyhnutne po smrti.


Nehovoriac už o tom, že často krát hrozia nebezpečné dôsledky počas života práve za čestné konanie. Prečo by vlastne za takých okolností mal človek predsa len konať dobro?


citácia:
citácia:

A tak , ak tvoj model neobhajuje stalinizmus, skús nám prezradiť, prečo že to Stalin nemal vyvraždiť toľkých ľudí.
Pôvodne zaslal Sendy - 29 apríl 2010 : 07:26:03Objektívne to bolo pre Sovietsky zväz nevýhodné - ekonomicky, vojensky, kultúrne.
Subjektívne prežívam nepríjemné pocity pri predstave zločinov stalinizmu.

Pôvodne zaslal kaifas - 29 apríl 2010 : 19:13:37
Takže objektívne: Nebavíme sa o výhodnosti pre Sovietsky zväz, ale pre Stalina. Stalinovi mohol byť Sovietsky zväz ukradnutý.


A subjektívne: Prečo by sa Stalin mal riadiť nejakými tvojimi nepríjemnými pocitmi.

Skús ešte niečo z toho tvojho modelu proti stalinizmu.citácia:
Všimol som si, že sa pýtaš a tiež som si všimol, že jednotlivé odpovede apriórne odmietaš, kedže Tvoje reakcie sa obmedzujú iba na opakovanie otázky prečo bez rozumnej a zmysluplnej protiargumentácie.

Pôvodne zaslal kaifas - 29 apríl 2010 : 19:13:37Nerozumiem čo je nesprávne na opakovaní otázky, na ktorú som nedostal odpoveď. Ak odmietam nejakú odpoveď, vždy sa to usilujem zdôvodniť. Možno mi to nejde vždy jasne a zrozumiteľne, no nie som si vedomý, že by som nejakú odpoveď len tak apriórne odmietol. Prosím, aby si mi takýto prípad odcitoval. Ak niekde nedávam zmysluplnú protiargumentáciu, prosím, aby si ma na takéto prípady konkrétne upozornil.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 749  ~  Člen od: 23 október 2009  ~  Posledná návšteva: 08 január 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  20:46:31  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Kaifas, tam to vtedy nebolo vykanie; prvá veta môjho príspevku patrila napospol tunajším ateistom. Tebe zas jeho druhá časť.

Keby bolo treba, tak by som sa (verím) nebál svedčiť ani pred moslimským tribunálom, že jedine Cirkev učí pravdu o Bohu. Veď žiadny inoverec nemôže povedať, že sa pozná s Bohom. Je odkázaný iba na vieru v akúsi tradíciu. Naozaj toto nemožno porovnávať...


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Code

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  20:48:18  Zobraziť profil  Pridať Code do zoznamu priateľov
len taka perlicka z netu k Stalinovi:

Stalinova vražda bola zrejme aj následkom jeho pokajania pred najvyšším sovietom na jeho narodeniny 21. decembra 1952, keď vo svojom vystúpení vyhlásil:

„Marx vypracoval slogan: Náboženstvo je ópium ľudí. Tým z ľudí vystrihol svedomie. A človek bez svedomia nepozná žiadnu zodpovednosť pred Bohom. Ja, váš vodca Stalin, dobre poznám náboženstvo; veď som bol, ako viete, kedysi v Gruzínsku v kňazskom seminári, ale dal som si Marxom a Leninom svedomie vyrezať.
Táto informácia vyšla na strane 6 v brožúrke: „Všetci si myslia to isté. BOH jestvuje.“, ktorú vydalo: Hnutie kresťanských spoločenstiev mládeže, Informačné centrum, Špitálska 7, 811 08 Bratislava. Je tu uvedená odvolávka na zdroj: Die Bibel für die Welt, Nr. 4, 1978. Za tieto podrobnosti o citáte ďakujem redakcii ZMENy, ktorá ho publikovala v čísle 41/2001 str. B3.

Teda vodca svetového centra marxizmu túto zločinnú ideológiu verejne odsúdil a už preto musel byť zlikvidovaný!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 119  ~  Člen od: 03 august 2009  ~  Posledná návšteva: 10 máj 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  20:52:28  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Code, to je zaujímavé. Vďaka. Myslel som že Stalin zomrel na mŕtvicu.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  21:02:19  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Existuje norma zvaná základní lidská práva a tu dodržuje každý svobodný stát. Přestaň se na to dívat křesťanským očima a podívej se na to skrze zdravý rozum. Všeobecné dobro neexistuje, existuje jen tvůj subjektivní pohled na všeobecné dobro. Jsi člen nějaké skupiny se kterou sdílíš pohled na dobro. Já ti to neberu. Ale musíš si uvědomit, že jsi pořád jen člen skupiny se kterou nikdo mimo tu skupinu stejný pohled sdílet nemusí. Sice máš pocit, že ti to dobro zjevil bůh, ale stejný pocit má i muslim ohledně práva šaría. Nezáleží na tom, kdo si myslíš, že ten pohled stvořil (v tvém případě bůh), protože i tento názor s tebou pořád sdílí jen ta skupina. Nikdo jiný nemusí. Já ho nesdílím. Jsem členem jiné skupiny - libertariánské - a sdílím s ní racionální pohled na právo. Ty všechny své závěry vyvozuješ z předpokladu existence boha, já ten předpoklad nezdílím, proto s tebou nesdílím ani pohled tvojí skupiny na právo. Pohled na dobro je čistě individuální a mezi lidmi se odjakživa formují skupiny zastávající v pohledu na právo stejný názor - politické strany. Je tu mnoho politických stran a mnoho pohledů na právo - libertariání, liberalisté, konzervativci, socialisté, křesťané, maoisté .... Každý si myslí, že má pravdu. Fakt je ale ten, že žádná pravda neexistuje. Právo není přírodní věda, nemá jendoznačné závěry. A že si prostě ve skupině řeknete, že máte poslání od vyšší bytosti, na tom nic nezmění (máme tady v čechách politika, který se ohání posláním od vyšší bytosti. Nepřál bych vám ho).


Pôvodne zaslal mraas - 29 apríl 2010 :  20:09:08Tak ja ti neberiem tvoje presvedčenie, že Boh neexistuje, a že nám nezjavil pravdu. Ale ja VIEM, že BOH existuje a VIEM, že nám zjavil PRAVDU. Ale aj tak stále platí to čo som napísal. Tvoje zmýšľanie môže skončiť len troma uvedenými spôsobmi - Budeš ticho, budeš sa držať striktne toho, čo podporuje tvoja skupina, ale zjavne sú tam také diery, že aj tak si môže robiť každý čo chce, takže v podstate druhá a zároveň posledná možnosť je len anarchia či už skupinová, alebo individuálna. Jednoducho tvojim zmýšľaním nemôžeš zabezpečiť ani poriadok, ani mier, ani lásku, lebo neexistuje pravda podľa teba, neexistuje dobro, a tým pádom ani spravodlivosť. Iba subjektivita, ktorá je nezáväzná a ktorá je individuálna. A to je podľa teba možné pochopiť len zdravým rozumom? Mne to ako výplod zdravého rozumu nepripadá. Skôr z malej časti lenivého a z väčšej rezignovaného rozumu. Nič nemá zmysel, nič nieje pravda...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Sendy

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  21:13:12  Zobraziť profil  Pridať Sendy do zoznamu priateľov
citácia:


To je ale pořád to samé. Za nějaké konání přichází trest. Když je člověku jedno, že za jednání půjde do pekla, nic ho od jeho jednání neodradí. Princip práva je všude stejný, jen ty se v tom snažíš hledat něco víc.

Pôvodne zaslal mraas - 29 apríl 2010 : 20:33:18Ja stále nerozumiem, prečo ty riešiš, že či niečo človeka určite odradí od zlého konania, alebo nie. My tu predsa vôbec neriešime problém, čo má moc spôsobiť, aby ľudia konali absolútne dobro. Už som ťa upozornil, že si v tomto odbočil od témy a chceš vylomiť otvorené dvere. My sa tu bavím o dôvode, prečo by vlastne človek dobro robiť mal. Čo z toho má. Ak nemá žiadnu výhodu z konania dobra, neexistuje motív, pre konanie dobra. Ak neexistuje motív, je proti rozumu tvrdiť, že človek by dobro konať mal (až na prípady, keď mu hrozí od spoločnosti trestná sankcia, čo nebýva pravidlom.)

citácia:
Já zastávám racionální pohled na právo. Každý člověk je majitelem svého těla a majitelem plodů své práce. Následně jsou lidem přirozeně přisuzována taková práva, která jsou schopni uplatnit všichni najednou. Je to moderní, plně rovnoprávní pohled právo. Podle mého mnohem lepší než pohled křesťanský, kde lidem právo diktuje neexistující entita.


Pôvodne zaslal mraas - 29 apríl 2010 :  20:33:18V tomto "racionálnom"pohľade je niekoľko neracionálnych skutočností.
1. Ak má byť človek majiteľom svojho tela a plodov svojej práce, niekto mu to právo na vlastníctvo musí priznať a musí mať moc uplatniť trestnú sankciu v prípade porušenia tohto práva.

Prvá možnosť je, že to právo niekto priznal človeku svojvoľne a ak som schopný vyhnúť sa jeho sankcii, nič ma nenúti zdieľať jeho názor a nemám dôvod tvoje"právo" na tvoje telo a plody tvojej práce rešpektovať. Tak nemôžeš povedať, že by som mal rešpektovať tvoje vlastnícke práva.

Druhá možnosť je, že vlastnícke právo vyplýva z prirodzeného práva, no také niečo by bolo možné len v prípade, že by existovala aj prirodzená sankcia v prípade nerešpektovania tohto práva. Také niečo však ateizmus zo svojej podstaty nemôže pripustiť.

2. Nápad, že sú niekomu prirodzene prisudzované práva môže opäť fungovať len tak, že tie práva niekto prisudzuje, alebo že to vyplýva z prirodzeného zákona. Ale to je to isté, čo som napísal vyššie. Prvý prípad je prakticky nezáväzný, druhý je ateizmom neprípustný.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 749  ~  Člen od: 23 október 2009  ~  Posledná návšteva: 08 január 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mraas

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  21:28:37  Zobraziť profil  Pridať mraas do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Existuje norma zvaná základní lidská práva a tu dodržuje každý svobodný stát. Přestaň se na to dívat křesťanským očima a podívej se na to skrze zdravý rozum. Všeobecné dobro neexistuje, existuje jen tvůj subjektivní pohled na všeobecné dobro. Jsi člen nějaké skupiny se kterou sdílíš pohled na dobro. Já ti to neberu. Ale musíš si uvědomit, že jsi pořád jen člen skupiny se kterou nikdo mimo tu skupinu stejný pohled sdílet nemusí. Sice máš pocit, že ti to dobro zjevil bůh, ale stejný pocit má i muslim ohledně práva šaría. Nezáleží na tom, kdo si myslíš, že ten pohled stvořil (v tvém případě bůh), protože i tento názor s tebou pořád sdílí jen ta skupina. Nikdo jiný nemusí. Já ho nesdílím. Jsem členem jiné skupiny - libertariánské - a sdílím s ní racionální pohled na právo. Ty všechny své závěry vyvozuješ z předpokladu existence boha, já ten předpoklad nezdílím, proto s tebou nesdílím ani pohled tvojí skupiny na právo. Pohled na dobro je čistě individuální a mezi lidmi se odjakživa formují skupiny zastávající v pohledu na právo stejný názor - politické strany. Je tu mnoho politických stran a mnoho pohledů na právo - libertariání, liberalisté, konzervativci, socialisté, křesťané, maoisté .... Každý si myslí, že má pravdu. Fakt je ale ten, že žádná pravda neexistuje. Právo není přírodní věda, nemá jendoznačné závěry. A že si prostě ve skupině řeknete, že máte poslání od vyšší bytosti, na tom nic nezmění (máme tady v čechách politika, který se ohání posláním od vyšší bytosti. Nepřál bych vám ho).


Pôvodne zaslal mraas - 29 apríl 2010 :  20:09:08Tak ja ti neberiem tvoje presvedčenie, že Boh neexistuje, a že nám nezjavil pravdu. Ale ja VIEM, že BOH existuje a VIEM, že nám zjavil PRAVDU. Ale aj tak stále platí to čo som napísal. Tvoje zmýšľanie môže skončiť len troma uvedenými spôsobmi - Budeš ticho, budeš sa držať striktne toho, čo podporuje tvoja skupina, ale zjavne sú tam také diery, že aj tak si môže robiť každý čo chce, takže v podstate druhá a zároveň posledná možnosť je len anarchia či už skupinová, alebo individuálna. Jednoducho tvojim zmýšľaním nemôžeš zabezpečiť ani poriadok, ani mier, ani lásku, lebo neexistuje pravda podľa teba, neexistuje dobro, a tým pádom ani spravodlivosť. Iba subjektivita, ktorá je nezáväzná a ktorá je individuálna. A to je podľa teba možné pochopiť len zdravým rozumom? Mne to ako výplod zdravého rozumu nepripadá. Skôr z malej časti lenivého a z väčšej rezignovaného rozumu. Nič nemá zmysel, nič nieje pravda...

Pôvodne zaslal Azuritko - 29 apríl 2010 :  21:02:19Pořád to nechápeš. Existuje dobro, tak jak je popisováno racionálním právem. Ovšem to je můj pohled na dobro a nezaručuju, že se s ním stotožní i někdo jiný. Podle mě je racionální právo celkem dobře rozpoznatelné rozumem. Někdo jiný se ale třeba neřídí rozumem, ale emocemi.

Jaké možnosti máš vlastně ty? Ignoruješ slovenské právo?

Od toho, aby tu nebyla anarchie existuje demokracie.http://www.youtube.com/watch?v=LvzoJskUBfU&feature=PlayList&p=20693C3E6FAEDA3D&playnext_from=PL&playnext=1&index=21
http://www.youtube.com/watch?v=WfWAAPL1foY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=v1XK8Yw2LD8&feature=related

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 99  ~  Člen od: 10 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mraas

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  21:37:34  Zobraziť profil  Pridať mraas do zoznamu priateľov
citácia:


Ja stále nerozumiem, prečo ty riešiš, že či niečo človeka určite odradí od zlého konania, alebo nie. My tu predsa vôbec neriešime problém, čo má moc spôsobiť, aby ľudia konali absolútne dobro. Už som ťa upozornil, že si v tomto odbočil od témy a chceš vylomiť otvorené dvere. My sa tu bavím o dôvode, prečo by vlastne človek dobro robiť mal. Čo z toho má. Ak nemá žiadnu výhodu z konania dobra, neexistuje motív, pre konanie dobra. Ak neexistuje motív, je proti rozumu tvrdiť, že človek by dobro konať mal (až na prípady, keď mu hrozí od spoločnosti trestná sankcia, čo nebýva pravidlom.)


Je zjevné, že existuje motiv proti konání zla - trest. To implikuje existenci motivu pro konání dobra.citácia:

V tomto "racionálnom"pohľade je niekoľko neracionálnych skutočností.
1. Ak má byť človek majiteľom svojho tela a plodov svojej práce, niekto mu to právo na vlastníctvo musí priznať a musí mať moc uplatniť trestnú sankciu v prípade porušenia tohto práva.

Prvá možnosť je, že to právo niekto priznal človeku svojvoľne a ak som schopný vyhnúť sa jeho sankcii, nič ma nenúti zdieľať jeho názor a nemám dôvod tvoje"právo" na tvoje telo a plody tvojej práce rešpektovať. Tak nemôžeš povedať, že by som mal rešpektovať tvoje vlastnícke práva.

Druhá možnosť je, že vlastnícke právo vyplýva z prirodzeného práva, no také niečo by bolo možné len v prípade, že by existovala aj prirodzená sankcia v prípade nerešpektovania tohto práva. Také niečo však ateizmus zo svojej podstaty nemôže pripustiť.

2. Nápad, že sú niekomu prirodzene prisudzované práva môže opäť fungovať len tak, že tie práva niekto prisudzuje, alebo že to vyplýva z prirodzeného zákona. Ale to je to isté, čo som napísal vyššie. Prvý prípad je prakticky nezáväzný, druhý je ateizmom neprípustný.

¨
Nechápu celý příspěvek. Nebo spíš důvod pro napsání toho příspěvku. Asi poslední tři stránky se bavíme o právu. Psal jsem už několikrát, že aby existovalo právo, musí existovat moc, která ho vynutí. Já mám nějaký pohled, který zastávám, a podle kterého demokraticky volím stranu, která zastává stejný pohled a má moc toto právo uplatnit. Nemluvím o žádném přirozeném právu ale o racionálním právu. Je to pohled na právo, stejně jako je křesťanství jen pohled na právo.


http://www.youtube.com/watch?v=LvzoJskUBfU&feature=PlayList&p=20693C3E6FAEDA3D&playnext_from=PL&playnext=1&index=21
http://www.youtube.com/watch?v=WfWAAPL1foY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=v1XK8Yw2LD8&feature=related

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 99  ~  Člen od: 10 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 11 júl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2010 :  21:48:44  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Okrem toho, ze sa diskuisa uz znacne vzdialia od povodnej temy, tocime sa stale dokola a je na case diskusiu ukoncit.
Kto ma zaujem dalej pokracovat, nech vytvori ciastkove temy.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 15 Previous Topic: politicka korektnost Téma Next Topic: Svata Bakhita  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06