Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 JKS
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: pater pio Téma Next Topic: cesta na vrch Morja
Strana: z 3

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2007 :  15:28:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Chváľte ho bubnom a tancom,
chváľte ho lýrou a flautou.
Z 150,4
...
jasne ako samani v pralese
Ze Cirkev nieco o sakralnej a liturgickej hudbe povedala , samozrejme charizmatikov nezaujima
Pôvodne zaslal amerika1 - 19 december 2007 :  22:47:11


Asi som nechapavy, ale znamena tato reakcia, ze zalmista bol saman z pralesa, ktory ignoruje Cirkev?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2007 :  16:54:00  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Hovorime o liturgickej hudbe Tak co sem pleties zalmy
Ty vnasas chaos ! Liturgicka a sakralna hudba je jedna vec a urcity sposob hudby profannej s nabozenskym pozadim vec ina
Hovorime o hudbe liturgickej ak si si nevsimol
neviem , co take nepochopitelne na rozdieloch v pojmoch chvalit a spritomnovat obetu
Ty v tom ako nevidis rozdiel ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2007 :  16:59:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
zdravim Ta amerika. nechcem polemizovat,lebo suhlasim s Tebou, liturgia je spritomnenie Kristovej obety a tato skutocnost si zasluzi patricnu uctu aj vo vonkajsich prejavoch. Len sa mi tak pri citani Tvojho argumentu: " A ja si nemozem spomenut , ze by Pismo nikde hovorilo , ze by niekto pod krizom Nasho Pana Jezisa Krista tancoval , mlatil do bubnov alebo poskakoval ako poblazneni charizmatici".. vybavil citat z Markovho evanjelia, kde v spore o pôste s Janovymi ucenikmi, ktori vycitali ze sa Jezisovi ucenici nepostia, Jezis im povedal:"Vari sa mozu svadobni hostia postit, kym je zenich s nimi? Dokial maju medzi sebou zenicha, nemozu sa postit...." (Mk2,19) Mozno z Tvojho pohladu na konkretny problem, trocha "za vlasy" pritiahnuty vers, ale okrem toho, ze v liturgii je spritomnena Kristova kalvarska obeta, je s nami Jezis fyzicky pritomny v Eucharistii, co je dovod k radosti a tuto mozno prejavit aj navonok. Samozrejme nemusi byt prejavovana zrovna formou mlatenia do bubnov a "revu", dokonca tancom. To treba ponechat africkym kmenom. Su aj ine "moderne" piesne, radostne, rytmicke.. (myslim tie mimo JKS), tak preco nie?! Charizmatici - kapitola sama o sebe, k tomu sa tu uz popisalo dost.
Ela
P.S. moj nazor nemusi byt spravny, prijmem protiargument, ktory ma presvedci o opaku, ale prosim bez ironie a zhadzovania.


Pôvodne zaslal Ela - 20 december 2007 :  11:05:31



Pre Elu a ostatnych

http://www.sdh.cz/sdh_htm/archiv/mo_pro.htm#nahoru

Pre Katarinu a ostatnych

Čo sa týka používania iných hudobných nástrojov, nikde nie je presne definované, ktoré nástroje sa môžu a ktoré nemôžu používať



19. Je zakázáno užívat v kostele klavíru, jakož i nástrojů hřmotných nebo rozmarných, jako bubnu, bubínku, činelů, zvonků a podobně.

20. Je přísně zakázáno tak zvaným hudebním kapelám hráti v kostele; jen v některém zvláštním případě, dá-li k tomu ordinář souhlas, bude dovoleno připustit omezený, rozumný a prostoru přiměřený výbor dechových nástrojů, je-li ovšem skladba i doprovod psán ve slohu vážném, vhodném a vesměs podobném doprovodu varhan.

sv. Pius X

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2007 :  19:50:40  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
Vychádzala z neskorších dokumentov, keďže v roku 1963 Druhý vatikánsky koncil uviedol do platnosti konštitúciu Sacrosanctum concilium, ktorá sa priamo vyjadruje k obnove v posvätnej liturgii: http://www.sdh.cz/sdh_htm/archiv/ssc.htm#120

Doplňuje Instrukce "Musica sacra" :
http://www.sdh.cz/sdh_htm/archiv/mus-sac.htm#nastroje

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2007 :  20:20:27  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
mila Katarina, z mojho prispevku niekde zaznelo, ze organ nepatri do kostola? Ja som sa len vyjadrila, ze okrem peknych piesni z JKS mozme Boha chvalit a oslavovat aj inym hudobnym zanrom, ak je podany na urovni, profesionalne, mam rada aj gregorianske choraly. Jedine bubny, tie zrovna nemusim. Inak ta Eucharistiska piesen, co sa mne osobne tak paci je skomponovana pre klavir.
Amerika vdaka, precitam si pozorne.
Ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2007 :  22:05:16  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
Ela, ak som sa Ťa dotkla, nechcela som... nereagovala som len na Tvoj príspevok, ale aj na niektoré predtým, podľa ktorých je to poniektorým jedno, či dokonca by preferovali viac „mládežky“. Chcela som len zdôrazniť, že k liturgii patrí hlavne organ ako hudobný nástroj a nebudú ho vytláčať iné hudobné nástroje..
No priznávam, je to trošku od témy – otázka znela – aký máme postoj k JKS.........

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  06:21:10  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Církevní hudební tradice představuje nedocenitelný poklad, který vyniká nad ostatní umělecké projevy především tím, že je to bohoslužebný zpěv, vázaný na slova liturgie, a tak tvoří nezbytnou nebo integrující součást slavné liturgie. Bohoslužebnému zpěvu vyslovilo velkou chválu Písmo svaté a také svatí otcové a římští papežové, kteří v poslední době v čele se svatým Piem X. výstižně objasnili, jak má liturgická hudba sloužit bohoslužbě.


Píšťalové varhany ať jsou v latinské církvi ve velké úctě jako tradiční hudební nástroj. Jejich zvuk dovede dodat církevním obřadům podivuhodný lesk a mocně povznést mysl k Bohu a k vyššímu světu. Jiné nástroje lze připustit k bohoslužbě, pokud se hodí k posvátné službě nebo se pro ni dají přizpůsobit, pokud jsou ve shodě s důstojnosti chrámu a pokud skutečně přispívají k duchovnímu povznesení věřících. Souhlas k tomu dá podle svého uvážení příslušná územní autorita ve smyslu článků 22 § 2, 37 a 40.


takze aj koncil sa odvolava na sv . Pia X. a nikde nepovoluje robit z chramu cirkusove sapito



Přece však to, co se podle obecného mínění a obecné praxe hodí jen pro hudbu světskou, ať je naprosto vyloučeno z každého liturgického úkonu i z pobožností (Sr. Posv. kongr. obřadů, instr. o církevní hudbě a o posvátné liturgii (3. září 1958), č. 170: AAS 50, (1958), 652.)
Všech hudebních nástrojů, které se připouštějí při bohoslužbě, ať se užívá tak, aby se shodovaly s požadavky posvátného úkonu a vyhovovaly kráse bohoslužby a povzbuzení věřících.


stale nemozem najst , kde vidite to povolenie a kde sa rusi nariadenie sv Pia X .

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  09:44:30  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
stale nemozem najst , kde vidite to povolenie a kde sa rusi nariadenie sv Pia X .
Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  06:21:10


povolenie k čomu??? je mi jasné, že bubny, kadejaké tam-tamy a či čo, klavír a podobné nástroje nemajú v liturgii čo hľadať.............. ale napr. o gitare sa nikde nepíše, a keď sa na nej kultivovane hrá, tak zas prečo nie občas ....


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  09:57:13  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Uzasna diskusia, taka typicky legalisticka.

Plati princip "Jiné nástroje lze připustit k bohoslužbě, pokud se hodí k posvátné službě nebo se pro ni dají přizpůsobit, pokud jsou ve shodě s důstojnosti chrámu a pokud skutečně přispívají k duchovnímu povznesení věřících" , alebo sa hrame na to, ze to co nie je zakazane, je povolene?

Alebo dokonca opacny extrem, co nie je vyslovene povolene, je zakazane?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:12:07  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
stale nemozem najst , kde vidite to povolenie a kde sa rusi nariadenie sv Pia X .
Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  06:21:10


povolenie k čomu??? je mi jasné, že bubny, kadejaké tam-tamy a či čo, klavír a podobné nástroje nemajú v liturgii čo hľadať.............. ale napr. o gitare sa nikde nepíše, a keď sa na nej kultivovane hrá, tak zas prečo nie občas ....



Pôvodne zaslal Katarina - 21 december 2007 :  09:44:30



toto plati aj pre gitaru



Přece však to, co se podle obecného mínění a obecné praxe hodí jen pro hudbu světskou, ať je naprosto vyloučeno z každého liturgického úkonu i z pobožností (Sr. Posv. kongr. obřadů, instr. o církevní hudbě a o posvátné liturgii (3. září 1958), č. 170: AAS 50, (1958), 652.)

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:14:39  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

a co toto to plati aj pre gitaru

Přece však to, co se podle obecného mínění a obecné praxe hodí jen pro hudbu světskou, ať je naprosto vyloučeno z každého liturgického úkonu i z pobožností (Sr. Posv. kongr. obřadů, instr. o církevní hudbě a o posvátné liturgii (3. září 1958), č. 170: AAS 50, (1958), 652.)


Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  16:12:07


Co je to "obecne mineni" a "obecna praxe"?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:15:07  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Uzasna diskusia, taka typicky legalisticka.

Plati princip "Jiné nástroje lze připustit k bohoslužbě, pokud se hodí k posvátné službě nebo se pro ni dají přizpůsobit, pokud jsou ve shodě s důstojnosti chrámu a pokud skutečně přispívají k duchovnímu povznesení věřících" , alebo sa hrame na to, ze to co nie je zakazane, je povolene?

Alebo dokonca opacny extrem, co nie je vyslovene povolene, je zakazane?

Pôvodne zaslal Mato - 21 december 2007 :  09:57:13



hovorime o poriadku Bohosluzby , alebo nie
Ak ano tak tam plati , co Cirkev nepovolila je zakazane
Alebo upieras Cirkvi urcovat poriadok v Bozej Cirkvi ?
Toto je pricina , ze dnes vam cirkevni hierarchovia povoluju vsetko , co si vy ziadate

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:17:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

a co toto to plati aj pre gitaru

Přece však to, co se podle obecného mínění a obecné praxe hodí jen pro hudbu světskou, ať je naprosto vyloučeno z každého liturgického úkonu i z pobožností (Sr. Posv. kongr. obřadů, instr. o církevní hudbě a o posvátné liturgii (3. září 1958), č. 170: AAS 50, (1958), 652.)


Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  16:12:07


Co je to "obecne mineni" a "obecna praxe"?

Pôvodne zaslal Mato - 21 december 2007 :  16:14:39



obecna prax je , ze gitara patri k taboraku na cunder a nie k slaveniu svatych tajomstiev

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:29:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Poviem vam sukromny nazor Papez Benedikt XVI . zrejme urobi poriadok s cirkusom pri svetych omsiach aj s tymi superstarovskymi exibiciami

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:44:28  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
oprava k Eucharistickej piesni "vitaj Jezis...", je skomponovana pre organ, nie pre klavir, preklepla som sa. Eal

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:48:45  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

obecna prax je , ze gitara patri k taboraku na cunder a nie k slaveniu svatych tajomstiev

Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  16:17:29


Koho obecna prax? Tvoja? Skutocne si nevidel gitaru v inom kontexte ako pri taboraku, alebo sa len tvaris?
Akusticka gitara je pomerne stary nastroj a existuje pre nu aj mnozstvo klasickych skladieb. Avsak iba malo "taborakovych" hracov klasicku hru na gitaru zvlada...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:49:41  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
citácia:
Poviem vam sukromny nazor Papez Benedikt XVI


Kedy ti to povedal? Niezeby som bol zastancom gitar v liturgii, ale....

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  16:54:00  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Svätá omša je obeta, dar, tajomstvo, nezávisle od kňaza, ktorý ju slúži. Je veľmi dôležité, aby kňaz ustúpil do úzadia. Protagonistom svätej omše je Kristus. Nechápem preto liturgie, ktoré sa zmenia na divadelné vystúpenia s tancom, spevom a potleskom“. Podľa sekretára kongregácie ide o zneužitie liturgie a Vatikánsky úrad na to viackrát upozornil. „Bohužiaľ tieto dokumenty často skončili v archíve, alebo ešte horšie, v odpadkovom koši“
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20071107009


Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  20:16:05  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
Poviem vam sukromny nazor Papez Benedikt XVI . zrejme urobi poriadok s cirkusom pri svetych omsiach aj s tymi superstarovskymi exibiciami

Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  16:29:48


„Amerika1“, máš pravdu, čo uvádzaš, bolo by veľmi správne urobiť jasný poriadok v hudbe v liturgii, zvlášť na spomínaných tzv. mládežkách...
Uvádzam ešte jednu linku, kde je výstižne opísaná situácia hudby, stojí za to prečítať: http://blog.sdh.cz/?a=1&id=166 .
Podobných názorov je veľmi veľa, keď si to vezmeme napr. z hľadiska historického – pôvod týchto hudobných nástrojov, atď....
V praxi by však bolo Tvoje tvrdenie, keby sa zrušili všetky „gitarové mládežky“, zaujímavé. Bola by to možnosť, povedzme doprevádzať mládežnícky zbor iba organom........ Ja osobne jednoznačne uprednostňujem „organovú“ omšu (aj keď sa sem-tam zúčastním nejakej „mládežníckej“). No keď si to zoberiem z druhej strany, páči sa mi, že sa vôbec niekto angažuje....
Myslím, že hlavná „chyba“ je tu niekde inde...... vo výchove k liturgii, i hudbe s ňou spojenou a k tradícií vôbec!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  21:26:28  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Ja osobne jednoznačne uprednostňujem „organovú“ omšu (aj keď sa sem-tam zúčastním nejakej „mládežníckej“).
...
Myslím, že hlavná „chyba“ je tu niekde inde......

Pôvodne zaslal Katarina - 21 december 2007 :  20:16:05


Presne, chyba je niekde inde. Chyba je v tom, ze ludia chodia na omsu kvoli hudbe a nie kvoli Kristovi.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  21:28:46  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

hovorime o poriadku Bohosluzby , alebo nie
Ak ano tak tam plati , co Cirkev nepovolila je zakazane
Alebo upieras Cirkvi urcovat poriadok v Bozej Cirkvi ?

Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  16:15:07


Cirkev ma pravo urcovat poriadok pri slaveni Bohosluzby. Ak Cikrev nejako rozhodne, ze ten a ten nastroj nie je dost dostojny, ja to samozrejme budem respektovat, ale kedze sa nejedna o neomylne ucenie, ale o disciplinarne, mozem vyjadrit svoju nespokojnost s takymto rozhodnutim a mozem sa zasadzovat za jeho zmenu.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  21:33:27  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
taki ako ti sa za zmenu zasadili aj ju presadili Cirkev riadili aj ju doriadili

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  21:54:04  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

hovorime o poriadku Bohosluzby , alebo nie
Ak ano tak tam plati , co Cirkev nepovolila je zakazane
Alebo upieras Cirkvi urcovat poriadok v Bozej Cirkvi ?

Pôvodne zaslal amerika1 - 21 december 2007 :  16:15:07


Cirkev ma pravo urcovat poriadok pri slaveni Bohosluzby. Ak Cikrev nejako rozhodne, ze ten a ten nastroj nie je dost dostojny, ja to samozrejme budem respektovat, ale kedze sa nejedna o neomylne ucenie, ale o disciplinarne, mozem vyjadrit svoju nespokojnost s takymto rozhodnutim a mozem sa zasadzovat za jeho zmenu.

Pôvodne zaslal Mato - 21 december 2007 :  21:28:46



A to odkedy moze katolik vyjadrovat nespokojnost s tym , co papez svojou autoritou zakaze ?
To su mi novinky
Pol fora si tu niekoho sustavne obvinoval z schizmy
Na to by si namal zabudat
Da sa to v archive zistit

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  22:04:40  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Ja osobne jednoznačne uprednostňujem „organovú“ omšu (aj keď sa sem-tam zúčastním nejakej „mládežníckej“).
...
Myslím, že hlavná „chyba“ je tu niekde inde......

Pôvodne zaslal Katarina - 21 december 2007 :  20:16:05


Presne, chyba je niekde inde. Chyba je v tom, ze ludia chodia na omsu kvoli hudbe a nie kvoli Kristovi.

Pôvodne zaslal Mato - 21 december 2007 :  21:26:28


.......ako organistka, žiaľ, mám s tým občas problém......

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2007 :  22:08:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

A to odkedy moze katolik vyjadrovat nespokojnost s tym , co papez svojou autoritou zakaze ?
...
Pol fora si tu niekoho sustavne obvinoval z schizmy

Odmietnut prijat papezove nariadenie a vyjadrenie ineho nazoru pri respektovani papezovho nariadenia su dve celkom odlisne veci. Ak to nevies rozlisit, co s tym mam urobit?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: pater pio Téma Next Topic: cesta na vrch Morja  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06