Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 JKS
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: pater pio Téma Next Topic: cesta na vrch Morja
Strana: z 3

veritas

Stav: offline

Odoslaný - 18 február 2005 :  09:34:51  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Tak som sa odhodlal. Založil som tému, ktorá pojednáva o mojej veľkej záľube - piesňach z Jednotného Katolíckeho Spevníka (JKS).
Priatelia, veľmi by ma zaujímal váš názor, aký máte postoj k týmto piesňam. Ja osobne tvrdím a som o tom presvedčený, že v podobe JKS máme obrovský poklad!

Možno by nebolo o čom písať, no v posledných rokoch pociťujem, ako najmä mladí neradi spievajú "kancionálske" piesne. Babičiek, ktoré ich spievať vedia pomaly ubúda.
Viem, ako sa mnohí mladí (aj v našej farnosti) zamračia, keď je "organová" sv. omša...

Aký je váš názor? Aká máte postoj k JKS?

Z klenotnice JKS, pôstna pieseň:

JKS 131
Ach poďte, kresťania pozdraviť kríž svätý,
na ktorom je Kristus bolestne rozpiaty.

Kriste na kríži, Kráľu najvyšší,
zmiluj sa nad nami!
Pre päť svätých rán,
milosť udeľ nám
a odpusť nám viny.

V týchto piesňach je skrytý obrovský poklad múdrosti...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora 

veritas

Odoslaný - 18 február 2005 :  10:07:02  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Niečo málo o JKS

Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Odoslaný - 18 február 2005 :  10:08:44  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
Veritas, suhlasim s Tebou o JKS. Su tam naozaj nadherne piesne. Treba vsak aj dobreho organistu, aby naozaj vyzneli, aby neboli hrane na jednej oktave a nevyznievali ako uspavanka. "Organove" omse zatial prevladaju, skor su vzacnejsie prave omse s inymi nastrojmi. A ked je to mladeznicka svata omsa...mne osobne tam radsej ladi gitara. Je to otazka pohladu, ale aj v takom "Spievatku" najdeme kopu piesni, ktore maju co povedat a su mladym blizsie. Ak je raz piesen tvorena na oslavu Boha, s uprimnym srdcom, vzdy ma co povedat.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 18 február 2005 :  10:16:48  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja osobne piesne z JKS nema rad (okrem par vynimiek). Hudobne je to podla mna hroza, vsetko to znie ako pohrebne piesne. Ale nie je to problem len JKS, ako som uz inde pisal, vacsina katolickych piesni znie smutne, akoby ti ludia ani nemali radost z Bozej lasky.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Odoslaný - 18 február 2005 :  10:30:49  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Maťo správne si povedal záleží od organistu...
Ale aj od liturgického obdobia - keď si všimneš, teraz, v pôstnom období sú piesne mimoriadne "kvílivé", dominuje disharmónia tónov...
Toto nám poukazuje na pusté a smutné obdobie pôstne.

Napr. v období "cez rok" sú aj veselšie a dynamickejšie piesne a to nehovorím o vianociach res. vo veľkonočnom období...

Ale veľmi záleží od pána organistu, ako verne dodržuje predpis v kancionáli.
M. SC. trnavský ho, podľa môjho názoru, urobil majstrovsky.

Ja sa bojím iba jedného - že tento poklad v horiznte pár rokov zanikne... A to ma desí... :(

Z pokladnice JKS, pôstna:

JKS 152

Môj milý Ježišu,
rajská slasť pre dušu,
skrz svoje mučenie,
získals' nám spasenie.
Ó dobrý Ježišu - mučený Ježišu!

Neľutval seba,
zostúpil k nám z neba,
trpkú smrť podstúpil,
aby nás vykúpil.
Poslušný Ježišu - láskavý Ježišu!

Za mňa si krv potil,
v zármutku sa topil,
vidiac tú sveta zlosť,
premnohú neprávosť.
Stiesnený Ježišu - predobrý Ježišu!

Hľa, už zviazaného
Ježiša milého
po zemi váľajú
na posmech dávajú.
Zviazaný Ježišu - môj sladký Ježišu!

dal si sa davom vliecť,
jak biedny zločinec,
Pilát ťa odsúdil,
aby ťa potupil.
Zhanený Ježišu, môj milý Ježišu!

K stĺpu priviazaný,
ukrutne šľahaný,
ranami pokrytý,
bol si ťažko bitý.
Ranený Ježišu - môj dobrý Ježišu!

(A keby ste počuli ako je prenádherne zhudobnená!)

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Odoslaný - 18 február 2005 :  11:34:20  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Ja rad spievam, i ked falosne, hlavne ked mam z coho, alebo ked poznam slova a je to jedno ci je to mladeznicka omsa alebo klasicka organova alebo je to byzantska liturgia.
Vsetky piesne, ci uz v JKS alebo v Spievatku, alebo tropare a kondaky maju nadherne texty a su na oslavu Boha, len nie kazdemu vyhovuje zrovna ta alebo henta forma...mne je to viacmenej jedno

Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

orinta

Odoslaný - 18 február 2005 :  19:26:48  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: orinta  Pridať orinta do zoznamu priateľov
JKS piesne...hm...aj ja vnimam ze vacsina mladych ich moc neoblubuje,aj ja sa k nim niekedy radim,ale iba niekedy:).Velmi som si oblubila mladeznicke omse v Centre univerzitnejpastoracie...prave kvoli zboru,hudbe,piesnam,spevom....ta atmosfera...WAU,kvoli nej tam prislo aj vela neveriacich,hladajucich...
Potom ked som prisala na normalnu omsu s organom,tak mi to pripadalo take smutne,vsade sami stari ludia aj ta atmosfera...

Ale je pravda ze texty piesni v JKC su pekne!Ale aj v Spevniku ZKSM!
Inak mozem sa pochvalit ze v nasom kostole je spev super,spieva tolko ludi! Ked k nam prisiel starucky salezian pochvalil nas ze inde ludia len otvaraju usta,alebo spieva par ludi,ale u nas CELY KOSTOL!!!Aj organistku mame fajn.Ale ked idem do kostola inde je to niekedy uplne falosne!!!A spieva len par ludi.Clovek si pripada az divne, svoj hlas pocujem uplne nahlas,okolo akoby nespievaju..to ma trochu vedie k tichsiemu spevu...

:)

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 72  ~  Člen od: 31 január 2005  ~  Posledná návšteva: 14 apríl 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 19 február 2005 :  10:12:24  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
A my chudaci co nevieme spievat? Aj my mame spievat nahlas?

Inak zbor v Univerzitnom pastoracnom centre je podla mna dost slaby... Ak mas cas zabehni si niekedy v utorok o 19 do kostola sv. Cyrila a Metoda a napis, co si myslis o tamojsej hudbe.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

orinta

Odoslaný - 19 február 2005 :  16:19:16  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: orinta  Pridať orinta do zoznamu priateľov
A my chudaci co nevieme spievat? Aj my mame spievat nahlas?

Ja som to myslela tak ze urcite je v kostole viac ludi co vedia spievat,ale nespievaju.A vy chudackovia co neviete spievat... tak je to na vas,ci spievat ci nie...mozno radsej tichsie

Mato ja nemyslim UPC v Blave,aj tam som bola, sestre sa paci,aj mne,ale myslela som atmosferu a vse v CUP Zvolen!

Do toho kostola Cyrila a Metoda si zabehnem ked budem niekedy v Blave...nie som z BA,tak tam nemozem zabehnut

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 72  ~  Člen od: 31 január 2005  ~  Posledná návšteva: 14 apríl 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 19 február 2005 :  19:42:26  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Tak ja radsej budem spievat veeelmi potichucky.

Vidis, nejakom som chybne predpokladal, ze si z BA. Nevadi, keby Ti to nahodou vyslo, ze pojdes v utorok vecer cez BA, urcite sa tam zastav...

orinta

Odoslaný - 19 február 2005 :  20:09:27  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: orinta  Pridať orinta do zoznamu priateľov
OK.dufam ze nezabudnem,ale neviem kde je ten kostol.. najdem si ho na mape:)

Mato

Odoslaný - 19 február 2005 :  20:10:45  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Pomocka: blizko hlavnej vlakovej stanice

tothjuraj

Odoslaný - 23 marec 2005 :  11:44:21  Zobraziť profil  Pridať tothjuraj do zoznamu priateľov
ja trosku predbehnem,uz na velkonocnu temu.
pocul som JKS piesen, aj spieval, Raduj sa cirkev Kristova - s oraganom, a bolo mi do placu, jak na pohrebe/organista/ a pocul a spieval s gitarami, kalvirom - synatk myslim, bubnami. a to bola radost spievat, lebo text je fantasticky. aj v matom spominanom kostole bola takto pouzita verzia.
co vy na taketo prerabky.
ianc musim poznamenat, ze v kostole sv. cyrila a metoda su to vacsinou protestantske piesne /co im vobec neubera na kvalite/, lebo katolickych piesni, ktorymi sa da modlit je pomenej. skor su take na pocuvanie, ale to uz odbocujem od temy jks.
ppd

Počet príspevkov: 151  ~  Člen od: 24 jún 2004  ~  Posledná návšteva: 25 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Odoslaný - 23 marec 2005 :  13:05:51  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Prerábky JKS - ak je to urobené citlivo a dobre, tak nemám žiadne výhrady...

A postreh dobrý - Raduj sa cirkev Kristova, ale napr. aj "Pán Ježiš Kristus, vstal z mŕtvych! Aleluja, chváľme Boha..." ak to nevie zahrať organista tak, ako sa to má (podľa nôt a mám namysli najmä aj rytmickosť a rýchlosť skladby), tak potom to znie skutočne ako pohrebný hymnus a nie ako oslava a radovanie sa nad Zmŕtvychvstalým Kristom...

Ale to je už na organistovi(stke)...
Predpokladám, že M. Sch. Trnavský to skonponoval (upravil) veľmi dobre, takže možno niekedy sa stačí držať notácie a aj skladba potom vyznie tak, ako má...

(I keď treba uznať, čo som sa dozvedel od človeka, čo sa trošku cirk. hodbou zapodieva, že vo všeobecnosti sú piesne v JKS "pomalšieho tempa"...)

Miško

Odoslaný - 25 november 2005 :  13:04:43  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Miško  Pridať Miško do zoznamu priateľov
Ako (amatérsky) organista priam zbožňujem piesne z JKS.Sú pekné aj mládežnícke piesne, ale organ sa celkove z liturgie nemôže vytrácať.Nedávno som v katolíckych novinách čítal zaujímavý článok o píšťalových organoch.Píšťalové organy sú a musia byť neoddeliteľnou súčasťou litirgie, je to nástroj,ktorý povznáša naše duše k Bohu.A zhudobnené pôvodne básne z JKS,to je dielo umelca,ktorý písal noty pod vedením Ducha Svätého a tá istá zásluha patrí aj tým básnikom.Nemyslím si, že v priebehu pár rokov by sa tieto piesne vytratili z omše.Vždy budú ľudia,ktorí si tento prvok bude brániť a ja budem ,dúfam, medzi nimi.

Obiedientia et pax.
Poslušnosť a pokoj.
Ján XXIII.

Počet príspevkov: 236  ~  Člen od: 04 november 2005  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

andreios2

Odoslaný - 06 máj 2007 :  23:14:54  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: andreios2  Pridať andreios2 do zoznamu priateľov
Prepáčte, že ja cudzinec vstupujem do tejto témy. Najprv citát z SSC:

quote:
116. Cirkev pokladá gregoriánsky spev za vlastný spev rímskeho obradu, a preto má mať pri liturgických úkonoch za rovnakých podmienok predné miesto.
Iné druhy cirkevnej hudby, najmä však polyfónia, sa nijako nevylučujú pri konaní služieb Božích, pod podmienkou, že zodpovedajú duchu liturgického úkonu podľa čl. 30.
...
120. Píšťalový organ nech sa má v latinskej Cirkvi vo veľkej úcte ako tradičný hudobný nástroj, ktorého zvuk vie dodať cirkevným ceremóniám neobyčajný lesk a mohutne povznáša mysle k Bohu a nebeským veciam.
Iné nástroje sú prípustné pri bohoslužbách podľa úsudku a so súhlasom kompetentnej územnej cirkevnej vrchnosti, podľa predpisov čl. 22 § 2, 37 a 40, pokiaľ sú spôsobilé, alebo sa dajú prispôsobiť na posvätné účely, zodpovedajú dôstojnosti chrámu Božieho a sú naozaj na povzbudenie veriacim.

Fakt dobrý je podľa mňa len ten gregorián. (Ale možno to bude tým, že som pravoverný byzantínec. ) Škoda, že sa mu venuje tak málo pozornosti v latinskej cirkvi.

andreios
www.grkat.nfo.sk - mp3, ikony, modlitby, katechézy, dokumenty, fórum...

Počet príspevkov: 181  ~  Člen od: 15 jún 2006  ~  Posledná návšteva: 19 február 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 06 máj 2007 :  23:33:50  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal andreios2
Fakt dobrý je podľa mňa len ten gregorián. (Ale možno to bude tým, že som pravoverný byzantínec. ) Škoda, že sa mu venuje tak málo pozornosti v latinskej cirkvi.

Neboj andreios2, Benedikt uz zacal pracovat na navrateni gregorialu tam kam patri aj v latinskom obrade (vid Sacramentum Caritatis)

juja

Odoslaný - 07 máj 2007 :  08:06:37  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Andreios, aký cudzinec?!! Ty sem patríš a bol si tu, na tomto fóre skôr, ako napr. ja. Som rada, že si sa ozval a opäť zavítal! a dúfam, aj budeš naďalej prispievať, práve pre to byzantské.

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Odoslaný - 08 máj 2007 :  01:25:31  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Presne tak Andreios2, Ty nie si cudzinec, Ty si naš.

Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Odoslaný - 19 december 2007 :  13:58:22  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
Ako (amatérsky) organista priam zbožňujem piesne z JKS.Sú pekné aj mládežnícke piesne, ale organ sa celkove z liturgie nemôže vytrácať.Nedávno som v katolíckych novinách čítal zaujímavý článok o píšťalových organoch.Píšťalové organy sú a musia byť neoddeliteľnou súčasťou litirgie, je to nástroj,ktorý povznáša naše duše k Bohu.A zhudobnené pôvodne básne z JKS,to je dielo umelca,ktorý písal noty pod vedením Ducha Svätého a tá istá zásluha patrí aj tým básnikom.Nemyslím si, že v priebehu pár rokov by sa tieto piesne vytratili z omše.Vždy budú ľudia,ktorí si tento prvok bude brániť a ja budem ,dúfam, medzi nimi.
Pôvodne zaslal Miško - 25 november 2005 :  13:04:43

Konečne príspevok, ktorý ma potešil v tejto téme týkajúcej sa piesní JKS.
Keďže som len nedávno objavila toto fórum, vyjadrujem sa troška „oneskorene“, ale predsa...
Môj názor je jednoznačný – s liturgickou hudbou je spojený organ, presnejšie píšťalový organ, ktorý si „Cirkev ctí ako tradičný hudobný nástroj, ktorého zvuk vie mohutne povznášať mysle k Bohu. Je to vôbec prvý a najstarší nástroj európskej kresťanskej duchovnej hudby a práve v jej úlohe sa rozvinul k svojej dokonalosti“, a preto mu tu právom patrí prvenstvo a taktiež medzi hudobnými nástrojmi vôbec.
Čo sa týka používania iných hudobných nástrojov v liturgii, hmm... na to sú rôzne názory, o tom boli už rôzne polemiky.. ale podľa kritérii sú povolené „hudobné nástroje pokiaľ sú alebo môžu byť súce na posvätné ciele, zodpovedajú dôstojnosti Božieho chrámu, atď...“ Argumentácia typu – „čím viac sa prispôsobiť, pritiahnuť mladých, apoštolovať cez kadejaké bubny a typ hudby „didžina“ je neprimeraná, liturgia totiž nie je holubník a má svoj presný poriadok, a keď chce niekto takýto štýl hudby, sú na to iné kresťanské akcie...
Tým nebrojím proti mladým, ani proti tzv. mládežníckym omšiam, tiež sa ich rada zúčastňujem, sú predsa vyhradené pre mládež a tiež patrím do tejto vekovej kategórie (cezdvadsiatnikov).... ale chcem zdôrazniť to, čo tu už bolo napísané, že my často nevieme oceniť bohatstvo, ktoré máme v piesňach JKS a tiež ani ich najväčšieho skladateľa M. Schneidera-Trnavského.
Mnohým tie piesne „nechutia“ preto, lebo sú, žiaľ, veľmi zle interpretované (bez presného tempa, rytmu, alebo i spôsobilého organu , nehovoriac o rôznych kvázi-umeleckých úpravách či opačne zjednodušovaných a fušovaných verziách), a tiež bez snahy ich interpreta o zlepšenie svojej úrovne hry, tým sa piesne degradujú.... no to je už snáď do inej témy.

Ale tiež nedá mi nenapísať, že na druhej strane sa stretávam sa aj s opačným prístupom, mladí majú záujem spievať, učiť sa, spoznávať liturgickú hudbu...
A ešte na margo JKS – uvádzate poniektorí, že znejú „pohrebne, smutne“ – to je podľa mňa vec subjektívnych pocitov, možno by nebolo zlé sa skôr zamyslieť nad textom, posolstvom, ktoré odovzdávajú, a nielen vnímať melódiu, s ktorou sa možno nestotožňujete... Totiž liturgické piesne nesú svoje posolstvo, či myšlienku z Evanjelia...

Ehmmm...
medzi moje najobľúbenejšie patrí hymnus na oslavu Krista Kráľa – Ježišu, Kráľu, neba i zeme (498)....... a taktiež už spomínaná veľkonočná - Raduj sa, Cirkev, Kristova (201), kde slová i samotná melódia a harmónia piesne veľmi priliehavo vystihujú Kristovo víťazstvo a veľkú radosť z neho, ktorá prerastá do mohutnosti......

Toť môj pohľad k téme piesní JKS. Pevne verím, že budú stále a v hojnej miere vyjadrovať okrem iného aj našu snahu oslavovať, ďakovať, prosiť, či odprosovať nášho nebeského Otca....
"Hudbou k srdcu a srdcom k Bohu"

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Odoslaný - 19 december 2007 :  20:09:28  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
ked uz robit reklamu urcitym zborom, tak ja odporucam velmi dobry mladeznicky zbor, ktory najdete v Blumentali, "mladeznicka" sv. omsa kazdy utorok o 18.oo hod. aj odbornici v oblasti hudby vysoko hodnotia ich kvality! V ostatnom case nacvicili aj niektore krasne latinske spevy, predviedli ich na "farskej" sv. omsi, ktora byva v nedelu o 9.oo hod. , kde tiez pravidelne ucinkuju a pochvalil ich aj taky prisny kritik ako je vdp. Dian!
Co sa tyka JKS, nuz na nom som vyrastla, kopu piesni viem naspamat, naozaj vela zalezi od organistu (ale aj od toho kto vedla teba sedi , mat vedla seba babku, ktora na plne hrdlo kvili, alebo doslova reve az prekrikuje organ a este predvedie aj vlastnu "tvorbu" (co som zazila v postnom obdobi, ked si s chutou babka zaspievala) "matka nasej! nepravosti... (vbodli ten mec do neho.).. a pod. tak to ta k zboznosti moc nepovzbudi, naopak dost to vyrusuje. Tak to si radsej vypocujem pekny spev nasich mladeznikov.
Co sa tyka piesni v JKS, napr. na post, tak su pekne, posobive a vedu k rozjimaniu nad Kristovym utrpenim. Rovnako pekne su vianocne a velkonocne. Horsie uz na mna posobia piesne adventu, su mdle, textovo aj hudobne jednotvarne a ked je k tomu este taky aj organista...
Z novsich piesni, táto bola, myslim si, zlozena pri prilezitosti eucharistickeho kongresu, a velmi sa mi paci, urcite ju poznate: "Vitaj, Jezis, Ty Syn Mariin, Pan Boh opravdivy, v svatej Hostii... Krasne slova aj melodia, lahko zapamatatelna a dokaze ju zaspievat aj taky spevacky antitalent, za aky s a povazujem aj ja. Nas pan organista ju zvykol zahrat po sv. omsi, vzdy vo stvrtok kedy je pravidelna adoracia pred vylozenou Sviatostou a dokazal nou dusu navodit do takej takej spravnej polohy. Skoda ze druhy pan organista ju nehrava.
Ela

Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 19 december 2007 :  21:10:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Čo sa týka používania iných hudobných nástrojov v liturgii, hmm...
...
.. ale podľa kritérii sú povolené „hudobné nástroje pokiaľ sú alebo môžu byť súce na posvätné ciele, zodpovedajú dôstojnosti Božieho chrámu, atď...“
...
apoštolovať cez kadejaké bubny

Pôvodne zaslal Katarina - 19 december 2007 :  13:58:22

Chváľte ho bubnom a tancom,
chváľte ho lýrou a flautou.
Z 150,4

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

amerika1

Odoslaný - 19 december 2007 :  22:47:11  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
jasne ako samani v pralese
Ze Cirkev nieco o sakralnej a liturgickej hudbe povedala , samozrejme charizmatikov nezaujima
Oni slovo Cirkvi v tejto veci respektovat nebudu
A ked sme uz pri tom vsimnite si vazeni jednej podstatnej veci
Pismo hovori Chvalte
Liturgia je ale spritomnenie Kristovej obety Suhlasite dufam
A ja si nemozem spomenut , ze by Pismo nikde hovorilo , ze by niekto pod krizom Nasho Pana Jezisa Krista tancoval , mlatil do bubnov alebo poskakoval ako poblazneni charizmatici

Chcete ukazku masoveho idiotizmu ?
prosim

http://www.youtube.com/watch?v=BN_VOlriShQ

http://www.youtube.com/watch?v=DrwDFSqE41Q&feature=related

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Odoslaný - 20 december 2007 :  11:05:31  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
zdravim Ta amerika. nechcem polemizovat,lebo suhlasim s Tebou, liturgia je spritomnenie Kristovej obety a tato skutocnost si zasluzi patricnu uctu aj vo vonkajsich prejavoch. Len sa mi tak pri citani Tvojho argumentu: " A ja si nemozem spomenut , ze by Pismo nikde hovorilo , ze by niekto pod krizom Nasho Pana Jezisa Krista tancoval , mlatil do bubnov alebo poskakoval ako poblazneni charizmatici".. vybavil citat z Markovho evanjelia, kde v spore o pôste s Janovymi ucenikmi, ktori vycitali ze sa Jezisovi ucenici nepostia, Jezis im povedal:"Vari sa mozu svadobni hostia postit, kym je zenich s nimi? Dokial maju medzi sebou zenicha, nemozu sa postit...." (Mk2,19) Mozno z Tvojho pohladu na konkretny problem, trocha "za vlasy" pritiahnuty vers, ale okrem toho, ze v liturgii je spritomnena Kristova kalvarska obeta, je s nami Jezis fyzicky pritomny v Eucharistii, co je dovod k radosti a tuto mozno prejavit aj navonok. Samozrejme nemusi byt prejavovana zrovna formou mlatenia do bubnov a "revu", dokonca tancom. To treba ponechat africkym kmenom. Su aj ine "moderne" piesne, radostne, rytmicke.. (myslim tie mimo JKS), tak preco nie?! Charizmatici - kapitola sama o sebe, k tomu sa tu uz popisalo dost.
Ela
P.S. moj nazor nemusi byt spravny, prijmem protiargument, ktory ma presvedci o opaku, ale prosim bez ironie a zhadzovania.

Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Odoslaný - 20 december 2007 :  11:48:17  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
Sem tam ma nieco hudobne zaujme aj z tych pesniciek, ale inac jednoznacne gregoriansky choral. Je sice dost chladny, ale ma svoje caro.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Odoslaný - 20 december 2007 :  13:54:44  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
Ela, čo sa týka radosti z Ježišovej prítomnosti v Eucharistii prejavenú aj inými mládežníckymi piesňami, veď sú na to príležitosti takmer v každej farnosti cez tzv. mládežnícke omše... Ale hlavným hudobným nástrojom v liturgii ostáva organ!! To je jednoducho nemenné!! Niekto to výstižne vyjadril, že dnes je krása hudobnej tradície z kostola vytláčaná, pretože jej nikto nerozumie – nemá kto ľudí ku kráse vychovávať (a tu patrí aj spomínaný gregoriánsky chorál)!!

Čo sa týka používania iných hudobných nástrojov, nikde nie je presne definované, ktoré nástroje sa môžu a ktoré nemôžu používať. Ide o kvalitu, a tá má byť – v pochopení ducha – aby to bola hudba hodná liturgie, čiže čo najposvätnejšia a aby bola „na úrovni“.
Cit. z dokumentu MUSICAM SACRAM, bod 63. Pri schvaľovaní a používaní hudobných nástrojov treba mať na zreteli povahu a tradíciu jednotlivých národov. Avšak tie nástroje, ktoré sa podľa všeobecného úsudku a zvyku hodia len na profánnu hudbu, sa majú z celej liturgie a z pobožností úplne vylúčiť.!!!!
...totiž niekde už chýba len ten tanec, svetelné efekty a dym.... no potom treba asi zmeniť miesto.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: pater pio Téma Next Topic: cesta na vrch Morja  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06