Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Život pred manželstvom
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Svadba Téma Next Topic: potrebujem poradiť  

milacik1837

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  16:39:16  Zobraziť profil  Pridať milacik1837 do zoznamu priateľov
Už neviem, ako mám ísť ďalej... čaká ma o pár mesiacov birmovka... A ja veľmi ľúbim jedného chlapca... Ale nezdá sa mi, že sa to dá navzájom kombinovať... Pretože je logické, že s priateľom sa bozkávame a objímame, a to nie len na perách (ešte aj na krku) a príde mi to normálne.... Lenže Cirkev si asi nemyslí, že to je normálne :( Lenže ja mám z toho všetkého zlý pocit, pretože to nedokážem ľutovať :( Áno, nedokážem ľutovať, že sme sa bozkávali :( A hrozne ma to bolí :( Pretože CHCEM žiť podľa učenia Cirkvi, ale nikdy by mi nebolo napadlo, že je smrteľný hriech bozkávať niekoho, koho milujem :( A chceme sa vziať... Čoskoro... Lenže čo dovtedy máme ísť dva metre od seba a pozerať sa na seba? A okrem toho som čítala taký jeden článok, ktorý ma dosť zamrzel: http://www.redemptoristi.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=758 Už keď je aj držanie za ruky hriech, tak potom fakt neviem... :( Je mi z toho všetkého na nič :( Nemôžem v noci spať, pretože neviem, ako to v spovedi oľutujem :( :( :( A bez spovede predsa na birmovku ísť nemôžem :( :( :( Ale zase sa nechcem s mojim priateľom rozísť :( :( :( Prosím Vás, pomôžte mi :(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3  ~  Člen od: 25 január 2010  ~  Posledná návšteva: 21 jún 2010 Upozorniť moderátora 

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  16:53:46  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
to ze bozk alebo drzanie za ruky je hriech je blbost, pokial sa s nim pozkavas tak ide o to ci je to predohra alebo ci je to vsetko, sposobuje pokusenie no pokusenie samotne hriech nie je, drzanie za ruky odla mna uz vobec nie, byt tebou tak nedam na to co si videla na tej stranke ale zdoverim sa knazovi pri spovedi, urcite ti poradi

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

milacik1837

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  17:01:32  Zobraziť profil  Pridať milacik1837 do zoznamu priateľov
Lenže vieš, moc by som chcela ísť na spoveď, lenže ako, keď to neviem ľutovať? A ani to bozkávanie na krku nie je hriech?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3  ~  Člen od: 25 január 2010  ~  Posledná návšteva: 21 jún 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  17:11:19  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
ja nie som knaz a nwm ti jednoznacne odpovedat, mozno by si sa mohla spytat knaza pred tym ako sa budes spovedat teda nebudes to musiet este olutovat, a ak je to hriech tak to olutovat mozes ale nemusis lutovat lasku k nemu co nie je hriech, no jednoznacne ti ja jednoznacnu odpoved ci je do ok alebo nie nwm dat

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  17:13:02  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
Milacik, skús si predstaviť, že si vydatá a tvoj manžel bozkáva nejakú inú ženu na krku... Nevadilo by ti to? No a o to ide. Nemôžeš predvídať budúcnosť a aj keď vám verím, že sa teraz veľmi máte radi, predsa len nemôžeš vedieť, či sa vezmete. Kľudne sa môže stať, že ty si vezmeš niekoho iného a on tiež inú. Mne sa tiež stalo niečo podobné a teraz ľutujem niektoré veci.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

milacik1837

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  17:29:27  Zobraziť profil  Pridať milacik1837 do zoznamu priateľov
timylee ďakujem, pomohol si mi, pokúsim sa to nejako zariadiť si :)

Evelinka lenže to si nemôžem predstaviť, pretože ja niesom vydatá a on nie je ženatý... Som si na 100000% istá, že sa vezmeme, pretože cítim, že ON je ten pravý... :) Je mi ľúto že to teda Tebe nevyšlo :(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3  ~  Člen od: 25 január 2010  ~  Posledná návšteva: 21 jún 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  17:39:50  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
Ty si myslíš, že ja som si vtedy hovorila, že sa rozídeme? Už sme mali aj mená pre deti vymyslené. A nebola som vtedy na ZŠ, ale už na VŠ. Si myslíš, že koľko percent párov vo vašom veku sa aj skutočne vezme? Aj 0,5 je veľa. No ale nechcem Ti brať ilúzie, samozrejme, prajem z celého srdca, aby vám to vydržalo.Nemusí ti byť ľúto, že mi to vtedy nevyšlo, lebo mne to tiež nie je ľúto, pretože teraz mám super manžela, ktorého by som nevymenila za nič na svete. Ľutujem iba, že sme to v tom vzťahu, ktorý nevyšiel, tiež občas prehnali.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  18:06:00  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
...ale jedno som na základe tejto mojej skúsenosti zistila: Že tá Cirkev predsa len mala pravdu...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2010 :  18:43:06  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
mne sa velmi pacil ten prispevok, na ktory si dala odkaz...je to tam jasne popisane, tak preco si smutna?:)...podla toho, co sa tam pise, ak ste obaja v tychto veciach citlivy, tak chodievajte od seba aj dva metre:)...vsak to nie je navzdy...my kym sme s manzelom spolu este "chodili" tiez nam zo zaciatku bozkavanie nepripadalo ako hriech...ale ked sa to stalo, aj tak som sa z toho vyspovedala a spolu sme sa modlili za cistotu...po case sme pochopili, ze je to hriech a prestali sme s tym...ked, tak sme si dali kratky bozk len na privitanie alebo rozlucku...
takze by som ti poradila, ak aj to drzanie za ruky v tebe vyvolava vzrusenie vyspovedat sa z toho, povedz aj, ze vlastne ti to nie je luto, ale ze ta to trapi, lebo nechapes preco je to hriech, no chces zit podla desatora...a s priatelom sa spolu modlite za cistotu...som s ista, ze ti to Boh skrze Ducha Svateho da pochopit, lebo to chces pochopit

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2010 :  11:31:22  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Katechizmus katolíckej cirkvi:

2350 Snúbenci sú povolaní zachovávať čistotu v zdržanlivosti. V tejto skúške majú objaviť vzájomnú pctu a učiť sa vernosti a nádeji, že dostanú jeden druhého od Boha. Osobitné prejavy nežnosti, ktoré sú vlastné manželskej láske, si majú vyhradiť pre čas manželstva. Majú si navzájom pomáhať rásť v čistote.

2351 Chlipnosť (luxuria) je nezriadená túžba po pohlavnej rozkoši alebo nezriadený pôžitok z nej. Pohlavná rozkoš je morálne nezriadená, ak sa vyhľadáva pre ňu samu, oddelene od jej cieľov plodenia a spojenia, ktoré sú vlastné manželskej láske.



Katolícka mravouka:

"Smyselné hnutie je zavinené prílivom krvi k pohlavným ústrojom, spojené s rozkošou, hoci pritom rozkoš celkom neuspokojuje, keďže nedôjde k výronu semena ani vaginálneho slizu. Obyčajne je spojené so sekréciou pohlavného údu alebo dráždeca (clitoris). Môže sa to stať z prirodzených príčin a vtedy nie je hriechom, ak človek nesúhlasí s rozkošou, ktorá sa prípadne pritom vyskytne.
Ak sa však takto smyselné hnutie vyvoláva priamo, alebo ak s ním niekto celkom súhlasí, je to vždy ťažký hriech mimo manželstva, keďže pohlavnú rozkoš slobodno hľadať iba manželom, ktorí chcú splodiť nový život. Okrem toho každé také hnutie, aj ľahké, vedie k ejakulácii semena, resp. k výronu vaginálneho slizu, čo patrí k manželskému aktu, ktorý plodí nový život. Preto Alexander VII. zavrhol mienku, podľa ktorej je iba všedným hriechom bozk pre telesnú a smyselnú rozkoš. Pravda, nejde tu o spontánne hnutia (motus primo-primi), ktoré sa vyskytujú bez zásahu vôle a sú spojené so začiatočnou rozkošou, podobne ako je spojený pôžitok sladkosti s cukrom, ktorý vezmeme do úst! Je tu reč iba o dobrovoľnom čine, za ktorý sme jedine mravne zodpovední.

Necudnosťou rozumieme hriešne zaoberať sa vecami, ktoré môžu vyvolať pohlavnú rozkoš. Tieto činy sú samy osebe indiferentné. Nie sú teda zlé. V manželstve sú teda dovolené, ba dobré. Zlými sa stanú: 1. Ak sa konajú zo zlého úmyslu, ako keď sa dejú pre pohlavnú rozkoš (ťažký hriech) alebo zo zvedavosti, ľahkomyseľnosti (všedný hriech). 2. Pre nebezpečenstvo smyselného hnutia, alebo aj samoprznenia, ktoré tieto činy vyvolávajú a pobádajú k nim. 3. Pre pohoršenie, ktoré sa nimi dáva iným.
.....
To isté platí o bozku, objímaní a stískaní iného pohlavia. Ak tieto veci trvajú dlhšie, opakujú sa a robia náruživo, sú ťažkými hriechmi, lebo vzbudzujú silnú rozkoš. Ak sa konajú z ľahkomyseľnosti, hry a trvajú krátko, sú iba všednými hriechmi. Najmä mládež treba odvádzať od ľahkomyseľného bozkávania. "Ľudia, ktorí ľahkomyseľne lietajú od úst k ústam, musia sklamať tých, ktorým majú patriť na celý život." "


Ak to dobre chápem, smyselné hnutie je vlastne sexuálna rozkoš. Každopádne úplne nerozumiem tomu, čo je vlastne tá sexuálna rozkoš, keď nemusí viesť k vyvrcholeniu, ale aj ľahké hnutie vedie k vyvrcholeniu.... A celkovo stále z tohto nemám jasno ako to teda vlastne je... Potreboval by som to zhrnúť na základe katechizmu aj mravouky do jedného celku...
No skúsim môj osobný názor a možno povedzte prečo by to tak malo či nemalo byť. Dnešná doba je známa hlavne jednoduchšou možnosťou vytvárania vzťahov a hľadania životného partnera. Keď kedysi sa stretli povedzme iba na dedinskej veselici alebo prišli na pytačky a neriešli žiadny vzťah, rovno išli do manželstva, tak dnes stačí krátky kontakt na internete alebo v spoločnosti a môže nastať stav zaľúbenia, ktorý sa po postupnom spoznaní často končí, ale pri zaľúbenosti ho už sprevádzajú prejavy lásky. Ja pokladám bozk za prejav už bližšieho spoznania vo vzťahu. Určite nie som za to, že vzťah vznikne vlastne chvíľkovou sexuálnou náklonnosťou a následným bozkávaním. Ale pri rozvinutom vzťahu, ak je bozk určený pre druhú osobu z pociťovanej lásky (čiže nesebecky), pričom nieje úmyslom vyvolať sexuálnu rozkoš (ale stále neviem čo to presne je), tak môže prebehnúť ako dlhý bozk vyvolávajúci iba dobrý pocit lásky bez sexuálnej rozkoše. Ale je to iba moja úvaha, a ja som sa vlastne ešte nikdy nebozkával tak ani neviem čo to môže všetko spôsobovať. Ale vidina tohto ako ťažkého hriechu mi príde ako dosť nepríjemná, ale ak dôjdeme k pravde, budem sa ju musieť snažiť akceptovať nech je akákoľvek.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2010 :  11:41:24  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Každopádne milacik1837 snaž sa rozoznávať zaľúbenosť od skutočnej lásky, lebo si zjavne ešte dosť mladá a teraz si myslíš, že už iného ľúbiť nebudeš. A zrazu prejde stav zaľúbenia a sama ho necháš tak a bude ti ukradnutý. Nemusí sa to stať ale v mladom veku sú vplyvy hormónov veľmi intenzívne a ako sledujem svet, tak je to naozaj málo časté, že by po skončení zaľúbenia mladý pár ostal spolu, pokiaľ náhodou nesplodili dieťa. Mladá láska býva často možno aj nie úplne chcene veľmi sebecká.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

katama

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2010 :  19:49:58  Zobraziť profil  Pridať katama do zoznamu priateľov
milacik1837

Neviem ci sa smiat, ci byt smutna z toho ake skreslene predstavy maju ludia o Bohu.V prvej chvili som sa pousmiala, lebo tento alibizmus, ze pomodlim sa 3 x Otcenas, alebo sa snazim zadelit vacsi hriech do mensej skatulky a mam to so svedomim a s Cirkvou a Bohom poriesene. Neber to osobne milacik 1837, teba to dokonca trapi, ked kvoli tomu nemozes spat, neber to ako utok .Ja skor poukazujem na celkovy postoj mnohych ludi v Cirkvi. Chces zit podla ucenia Cirkvi / hovoris. Ucenie Cirkvi je ucenie sameho Boha a ked s nim mas vztah lasky a dovery, tak prijimas prirodzene jeho prikazania ci skor rady pre zivot. Ale pod vplyvom "reklamy tohoto sveta" , ktory prezentuje ako "normalny" sex v akejkolvek podobe s kymkolvek , tak neprijimas vnutorne Bozi zakon. Nie si sama. Je mnoho ludi, co chodia do kostola ale neveria Bohu a Jeho zakonom. Vytvaraju si pod vplyvom okolia vlastne zakony a s Bohom hraju taku hru. Ja Tebe 3 Otcenase, Ty mne odpustenie....
Boh ta miluje 10000x viac ako ty toho svojho chlapca. Vsetky jeho rady a prikazania ti dava pre tvoje dobro. On skutocne chce tvoje najvacsie dobro. Ale ked tie rady a prikazania porusis, odpusti ti, ...ale nemozes si odpustit sama ani sama preklasifikovat a zmenit Jeho prikazania.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 58  ~  Člen od: 03 január 2009  ~  Posledná návšteva: 05 jún 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Svadba Téma Next Topic: potrebujem poradiť  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06