Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Diabol a Panna Mária.
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Čisté svedomie. Téma Next Topic: VŠETKO ČO MÁME POCHÁDZA Z RUKY  BOŽEJ . kniha Gene
Strana: z 2

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 10 január 2010 :  23:57:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Prečo diabla meno Panny Márie viac rozčúli ako meno Ježiš?

Diabol vie, že Ježiš je syn Boha, je Boh a s tým nič neurobí, ale Panna Mária je stvorenie menšie ako on. Diabol je duch a o sebe si myslí, že je oveľa inteligentnejší ako ľudia. Nemôže zniesť myšlienku, že sa mu nepodarilo zraziť ju čo i len na chvíľu.

Prečo sa diabol bojí Panny Márie?

Bojí sa jej preto, lebo ona je pokorná a on je pyšný, ona je poslušná a on je neposlušný, ona je čistá a on je nečistý.

Diablovi jeho pýcha a povýšenectvo spôsobuje nesmierne utrpenie pri pohľade na dokonalú pokoru Panny Márie.
A preto diabol urobí všetko preto, aby duša nenadviazala dôverný vzťah s Pannou Máriou. Keď sa mu to nepodarí, stráca o takúto dušu záujem.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.


"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora 

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2010 :  09:38:48  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
Zaujímavé, že práve protestanti majú taký problém s Pannou Máriou.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2010 :  18:30:59  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Keď sa mu to nepodarí, stráca o takúto dušu záujem.
preco?...nemal by sa na takeho cloveka zamerat este viac?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2010 :  22:29:39  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
citácia:
Zaujímavé, že práve protestanti majú taký problém s Pannou Máriou.

Pôvodne zaslal Evelinka - 11 január 2010 :  09:38:48



Raz som mala "koliziu" v tomto s jednou nasou sestrou v Kristovi - je protestantka a nedokazala prijat moj nazor ci postoj k Panne Marii, ktorej orodovanie ma vytrhlo - a to doslova - uz z mnohych diablovych utlakov - a teda nedokazala prijat, ze obhajujem Pannu Mariu ako nasu mocnu orodovnicku, azda najmocnejsiu.. a ta zena - sa na mna za to nahnevala, doslova zacala na mna zvysovat hlas, ze ona na to neveri a ze jej mam ukazat kde v Pisme je to napisane a pod. reci ktorymi sa obhajuju..
Ja som jej nazor prijala a casto pocuvam nazor tychto nasich bratov a sestier v Kristovi a modlim sa, aby im Boh otvorit oci pre poznanie toho, aka mocna je Neposkvrnena Panna v boji proti zlemu... ja som jej povedala ze jej nazor prijimam, tak preco sa tak rozculuje, ale odpovedou bola len jedna veta:"vy katolici zijete v neuveritelnych bludoch a nemozete byt za to spaseni" s tym sa mi otocila chrbtom a ja som tam zostala stat a doteraz nechapem, co v nej vzbudilo tolky hnev, kedze som jej to povedala uplne normalne a priatelsky sme sa zacali rozpravat, preco sa tak nahnevala(?)

Netusim, ale v jednej veci ma to vtedy utvrdilo.. ze nieco pravdy na tom silnom orodovani Panny Marie je, i ked oni to odmietaju, aspon to tusia kdesi v hlbke duse a buria sa tomu.. ja som si ista ze Panna Maria a tiez sv. Michal Archanjel su najmocnejsi bojovnici za nas proti zlemu z vole dobrotiveho Boha a tento nazor budem obhajovat aj nadalej.. len ma mrzi ze je to to, co nas krestanov dost rozdeluje.
Musime sa modlit za vacsiu jednotu.
+

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2010 :  22:55:31  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Angelika, Mária je zvláštna tým, že je v nej Ježiš. Boh a duša zjednotení v Láske. Nehovorím to len tak, ja som sa s Máriou kedysi stretol. Ona je živá rovnako ako Ježiš.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2010 :  23:22:55  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Mohli by sme lepšie pochopiť, prečo nevadilo naším predkom nazývať Pannu Máriu Nepoškvrnenou Pannou, Našou Matkou – Notre Dame, Bohorodičkou, Sophia -Múdrosť atď. a prečo tak veľký dôraz na tie prívlastky kládli, keď nám to dnes tak vadí, evanjelická cirkev sa od toho dokonca dištancovala.

No, vysvetlenie môže byť oveľa jednoduchšie.
Pri šírení kresťanstva z oblastí, kde bol silný patriarchalizmus do oblasti, kde bol rovnovážne uctievaný kult Boha otca s kultom Matky zeme, Pramatky atď., sa urobili ústupky, alebo si ľudia jednoducho personifikovali obraz Panny Márie z Biblie s božstvom ktoré uctievali.
Možno to vidieť aj u nás na Slovensku, koľko kostolov je zasvätených práve Panne Márii.
Dokonca aj patrónkou Slovenska je práve Matka božia.

Nebolo to podľa všetkého nič nezvyčajné ani v minulosti. V Egypte je to zobrazovanie Isis s dieťaťom Horom. Celý Pantheon je v znamení Boha Slnka a Mesačnej bohyne Matky.

Pri svätej omši Nepoškvrneného počatia Panny sa číta jedna zvláštna epištola:

Pán vládol nado mnou od počiatku svojich ciest,
prv ako stvoril od pradávna čokoľvek.
Od večnosti som ustanovená,
od počiatku, prv ako povstal svet.
Nebolo ešte morských priehlbní,
keď som sa ja už zrodila,
nebolo ešte žriediel obťažených vodami.
Prv ako sa vrchy vhrúžili,
pred pahorkami som sa zrodila,
Prv ako nivy urobil a planiny
a prvé hrudy na zemekruhu.
Keď zhotovoval nebesia, (bola) som tam,
keď odmeriaval klenbu nad priehlbinami morskými,
keď upevňoval mraky vo výši,
keď dával dužieť žriedlam morskej hlbiny,
keď vymedzoval moru jeho hranicu,
by vody neprelievali sa cez svoj breh,
keď ustaľoval základy zeme,
ja som bola uňho chovankou
( SZ, Kniha prísloví, 8/22-29)

Neuvažuje sa pritom o Panenskej Matke, ktorá bola skôr ako sa narodila Mária.


Je to pozostatok minulosti, na ktorú sme zabudli, ktorá sa replikuje pri tomto sviatku na svätej omši generácia za generáciou ?
Z Litanií sa dozvedáme, že je to „Nádoba obsahujúca Dych, ktorý je vo všetkých veciach; Nádoba ducha. „

Môže to vyznieť ako špekulácia, ale keby Nový Zákon čerpal len zo Starého Zákona k zbožšteniu Márie by asi nedošlo.

Ak som niekoho týmto urazil , vopred sa ospravedlňujem, nie je to útok na vieru.




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 07 február 2010 :  23:32:35  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Spiscom, vy antropozofi (?) to vidíte nejako ináč.
Mohol si tiež vysvetliť, čo sa podľa vás stalo so skutočnou Ježišovou matkou Máriou.

(v pohode hovor čo si myslíš, Mato to iste pochopí.)


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2010 :  08:48:29  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Je to citlivá téma, to ale vieru neoslabuje, keď vieme, čo predchádzalo kresťanstvu.

O Márii máme napísane v Biblii, niet čo dodať, ale jej symbolicky význam je oveľa väčší.

Každá viditeľná vec na tomto svete má svoju predstavenú anjelskú, duchovnú moc.
sv. Augustín

Zobrazujeme ju s korunou, v jednej ruke drží žezlo, v druhej malého Ježiša s rišskym jablkom, niet čo dodať, Naša Kráľovná. Toto by v judaizme neprešlo, za to vďačíme naším predkom.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2010 :  08:53:14  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Väčšina sviatkov kresťanských prekrýva sviatky pohanské. Neviem, či ste si všimli, čiernych madon, ktoré sa dochovali. Aký to má význam znázorňovať Pannu Máriu čiernou farbou napr. Monserat, kostol Loretánskej Panny Márie, Čenstochova, čierna Madona z Chartres atď. Uvádza sa to ako starnutie dreva, ale tomu sa dá ťažko veriť, keď v niektorých prípadoch je to farba, takže tradícia sa udržuje.



Príbeh:
S predkresťanským, keltským osídlením súvisí aj povestná Čierna Madona z Chartres. O jej pôvode je známe len málo; mnohé z toho, čo sa rozpráva, sú povesti, ktoré v súčasnosti nie je možné potvrdiť ani vyvrátiť. V jednej z takýchto povestí sa hovorí, že druidom zo Chartres sa donieslo proroctvo o tom, že sa objaví božská panna a porodí dieťa. Na oslavu tejto zvesti zhotovil zo slivkového dreva neznámy umelec sošku mladej ženy s dieťaťom. Sošku potom umiestnili ku studni, k najvýznamnejšiemu bodu v zostave dolmenu. Kelti ju začali nazývať „Panna pod zemou“; keď do toho kraja v 3. storočí prišli prví kresťania, dali jej názov „Panna, ktorá porodí“. Kresťania na tom mieste krátko po svojom príchode postavili prvý kostol (dnes stojaca katedrála je až šiestym chrámom na tomto mieste; vojny a najmä požiare boli v stredoveku častou príčinou zničenia stavieb). Sošku, ktorá vekom sčernela (a dostala tak meno Čierna Panna) umiestnili do krypty vedľa studne, ktorú začali nazývať Studňa silných. V chrámovej krypte pri svätej studni sa nachádza dodnes, pravda, už len jej podstatne novšia kópia.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2010 :  19:06:04  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Angelika,
asi ta protestantka este neodpustila...mozno je to byvala katolicka alebo jej niekto nahovoril, ze katolici su zli...a to vyuziva diabol a ty si mala moznost zazit to...modli sa za nu, odpusti jej, lebo to z nej nehovoril Boh...Boh cloveka neuraza ani ho neznechucuje...On ak napomina, tak priamo a s laskou

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 08 február 2010 :  19:10:15  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
spiscom, niekedy az prilis kombinujes a potom prekombinujes

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  07:38:06  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Ak nestíhaš povedz, spomalím.


Samozrejme, je to myslené ako žart.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  11:06:26  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Ak nestíhaš povedz, spomalím.


Samozrejme, je to myslené ako žart.

Pôvodne zaslal spiscom - 09 február 2010 :  07:38:06


mohol by si spomalit, vazne nestiham

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

humanista

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  16:17:53  Zobraziť profil  Pridať humanista do zoznamu priateľov
No panna Mária , diabol, nebo, peklo. Máte bujnú fantáziu, mohli by ste písať rozprávky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 10 február 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  18:01:25  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Humanista, ty píšeš sem a ja som pred časom písal na humanistické fórum Adama Romana. A keby ma jeden odtiaľ napokon nevyhnal, možno tam diskutujeme podnes. Mal som ich rád, no niektorí mali veľké predsudky...

Ale čo myslíš, prečo niekto verí a iný neverí. Od čoho to asi závisí?


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  19:48:45  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
citácia:
No panna Mária , diabol, nebo, peklo. Máte bujnú fantáziu, mohli by ste písať rozprávky.

Pôvodne zaslal humanista - 09 február 2010 :  16:17:53



No, keď si mám vybrať medzi Kapitálom Karla Marxa a rozprávkami, vyberiem si rozprávky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  19:54:42  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Ale s tým peklom, máš niečo pravdu.

Napríklad nás učili boj anjelov v nebi, kde vyhral archanjel Michal a zhodil Satana a jeho kumpánov na Zem. Hľadal som to v Biblii a našiel som to len v Apokalypse Jána, ale tam sa to opisovalo, ako keby sa to ešte len malo stať. Zdása mi, že je to viac rozpracovane v knihe Henochovej, ale tá nie je súčasťou Biblie.

Ak sa mýlim, tak ma opravte, dám si poradiť. Janka vážne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  20:42:56  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
noja budem teraz radsej ticho, akoby som mala povedat hlupost

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  21:32:43  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Nepoznám presný vznik pekla, viem iba niečo o rozhodnutiach anjelov, ktorý sa Bohu vzopreli. Ale existencia pekla je z biblie jednoznačná.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  21:49:26  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
Hlavně je to jednoznačné z učení církve.

Že tomu nevěří humanista, je asi pochopitelné.
Jeho dogmata jsou jiného rázu.

Otázka je, která z těch dogmat jsou pravdivá.
Jestli naše, nebo jeho.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 09 február 2010 :  22:41:02  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
srovnavacia demitologizacia?...celkom zaujimave spiscom hm ale vies pocul som dobre prirovnanie ze krestanstvo bolo v rannom obdoby ako velka snehova gula aby sa zvetcovalo nabalovalo vselico z okolia

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2010 :  15:25:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
Bez hriechu počatá Panna Mária, oroduj za nás všetkých, veľmi to potrebujeme a potrebujú to aj ľudia, ktorí ťa neuznávajú a ponižujú, urážajú tvoje nepoškvrnené srdce, ORODUJ ZA NÁS i keď si to nezaslúžime. Ave Maria! Amen+

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 10 február 2010 :  19:18:57  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Sv. Irenej : „Mária je Matka života a Matka nás všetkých. Krista vždy
nájdeme s Máriou, lebo kto hladá Krista poza Máriu, hladá Ho zbytocne.“

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veriaci

Stav: offline

 Odoslaný - 12 február 2010 :  14:54:53  Zobraziť profil  Pridať veriaci do zoznamu priateľov
Odpoveď Dušanovi od humanistu: Kto vie, vie,že vie, kto nevie, verí.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 8  ~  Člen od: 11 február 2010  ~  Posledná návšteva: 14 február 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 12 február 2010 :  18:11:13  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Odpoveď Dušanovi od humanistu: Kto vie, vie,že vie, kto nevie, verí.

Pôvodne zaslal veriaci - 12 február 2010 :  14:54:53



a Sokrates zas povedal: Viem, ze nic neviem.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 12 február 2010 :  21:52:59  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
citácia:
Odpoveď Dušanovi od humanistu: Kto vie, vie,že vie, kto nevie, verí.

Pôvodne zaslal veriaci - 12 február 2010 :  14:54:53

Boh vždy požaduje od človeka vieru; od tejto podmienky neoslobodzuje ani stretnutie so Vzkrieseným:
"Uveril si, pretože si ma videl."


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Čisté svedomie. Téma Next Topic: VŠETKO ČO MÁME POCHÁDZA Z RUKY  BOŽEJ . kniha Gene  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06