Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 OČISTEC - miesto nádeje na večný život v nebeskom
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Mimoriadny vysluhovatelia - Co si o tom myslite??? Téma Next Topic: Aku modlitbu sa radi modlite?  

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 31 december 2009 :  20:53:07  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
Zmŕtvychvstalý Ježiš Kristus sa zjavil v Krakowe (Poľsko) a povedal sr.sv.Faustýne Kowalskej / 10.8.1937:

Denníček 1226 / "Dnes mi priveď DUŠE, ktoré sú vo väzení OČISTCA, a ponor ich do priepasti môjho milosrdenstva, nech potoky mojej krvi ochladia ich páľavu. Všetky tieto duše veľmi milujem, splácajú mi moju spravodlivosť. Je v tvojej moci priniesť im úľavu. Zober z pokladnice mojej Cirkvi všetky ODPUSTKY a obetuj ich za ne ... Ó, keby si poznala ich utrpenie, neprestajne by si obetovala za ne duchovnú almužnu a splácala ich dlhy mojej spravodlivosti." (schválené pápežom: Ján Pavol II.)

Katechizmus Katolíckej Cirkvi / KKC 1030 /

"Tí, čo zomierajú v Božej milosti a vpriateľstve s Bohom, ale nie sú dokonale očistení - hoci sú si istí svojou večnou spásou - podstupujú po svojej smrti očisťovanie, aby dosiahli svätosť potrebnú na to, aby vošli do nebeskej radosti."

KKC 1031 / "Toto konečné očisťovanie vyvolených, ktoré je úplne odlišné od trestu zatratených, nazýva Cirkev OČISTCOM. Učenie viery o očistci formulovala Cirkev najmä na Florentskom a Tridentskom koncile. Tradícia Cirkvi, odvolávajúc sa na niektoré texty Svätého Písma, hovorí o očistnom ohni :

"Treba veriť, že pred (posledným) súdom je za niektoré ĽAHKÉ VINY OČISTCOVÝ OHEŇ, pretože (ten ktorý je) Pravda hovorí, že ak sa niekto rúhal proti Duchu Svätému, neodpustí sa mu ani v tomto veku, ani v budúcom (Mt 12,31). Z toho výroku sa dá pochopiť, že niektoré viny môžu byť odpustené v tomto veku, kým niektoré v budúcom." (sv.Gregor Veľký)

KKC 1032 / "Toto učenie sa opiera aj o prax modliť sa za zosnulých, o ktorej hovorí už Sväté Písmo: "Preto (Júda Machabejský) nariadil ... zmiernu obetu za mŕtvych, aby boli zbavení hriechu" (2 Mach 12,46). Cirkev už od prvotných čias uctievala pamiatku zosnulých a obetovala za nich prosby (suffragia), najmä eucharistickú obetu, aby boli očistení a mohli dosiahnúť oblažujúce videnie Boha. Cirkev odporúča za zosnulých aj almužny, odpustky a kajúcne skutky."

sv.Gregor Veľký : "Pomáhajme im teda a slávme ich pamiatku. Veď ak Jóbových synov očisťovala otcova obeta, prečo pochybuješ, že naše obety za tých, čo zomreli, im prinesú nejakú útechu ?...Nezdráhaj sa pomáhať tým, čo zomreli, a obetovať za nich modlitby." (II.Lionský Koncil / DS 856)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora 

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 01 január 2010 :  23:42:27  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Duše, ktoré sú v Očistci už vedia, že pôjdu do Nebeského kráľovstva.
Boh ukáže Duši každú jednu nečistotu ktorá ju špiní, a tak sa Duša sama rozhodne podstúpiť duchovné očisťovanie v Očistci, až dokonale čistá potom vchádza do Nebeského kráľovstva.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2010 :  02:00:22  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
Áno, táto skutočnosť je úžasná pre duše, ktoré vedia, že nepôjdu do pekla, ale že Boh im dáva možnosť sa očistiť.

Drahí bratia a sestry, kiežby sme vôbec nemuseli prechádzať očistcom, ale ísť priamou cestou do Neba. Takáto cesta si vyžaduje buď zomrieť v milosti posväcujúcej-bez akejkovek pripútanosti k všednému hriechu alebo zomrieť ako mučeník pre Ježiša Krista.

Nech Vám Boh pomáha na orodovanie anjelov a svätých, Matky všetkých národov. br.Milan

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 22 február 2010 :  20:23:54  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
Poznám ľudí, ktorí nie sú ochotní veriť že očistec existuje a teda si myslia že je absolútna hlúposť modliť sa za duše v očistci...

Len tak na zamyslenie:
napr. jedna moja kamarátka (je z modrého kríža) to tvrdí a keď jej nedávno zomrela teta tak som jej povedala, nech sa za ňu modlí a ona mi na to odvetila, že ako môžem žiť v takých bludoch,
že svet preto nebude nikdy lepší, lebo my - katolíci - by sme sa mali modliť za tých, čo žijú a nie za tých ktorí už zomreli a preto sa zbytočne modlíme,
lebo sa modlíme za duše v nejakom očistci, ktoré naše modlitby už nepotrebujú... že vraj existuje len nebo a peklo a tým to končí..

Dosť som z toho zosmutnela, je to činnosť diabla, ktorý takto klame, aby rozdeľoval kresťanov v takýchto vážnych veciach.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 22 február 2010 :  20:28:41  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
No asi preto, lebo v Biblii, nie sú zmienky o očisci, aspoň myslím.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 22 február 2010 :  20:44:23  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
citácia:
No asi preto, lebo v Biblii, nie sú zmienky o očisci, aspoň myslím.

Pôvodne zaslal spiscom - 22 február 2010 : 20:28:41



Aha, no to mi ešte nenapadlo, skúsim sa na to časom pozrieť, vďaka za pripomienku... naozaj teraz neviem či sa v Biblii píše o očistci(?)
keďže ja verím učeniu našej katolíckej Cirkvi niekedy zabúdam, že ostatní kresťania prevažne uznávajú iba Bibliu a cirkevnú tradíciu nemajú.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 23 február 2010 :  14:12:18  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
KKC "Treba veriť, že pred (posledným) súdom je za niektoré ľahké viny očistný oheň, pretože (ten, ktorý je) Pravda hovorí, že ak sa niekto rúhal proti Duchu Svätému, neodpustí sa mu ani v tomto veku, ani v budúcom (Mt 12, 31). Z tohto výroku sa dá pochopiť, že niektoré viny môžu byť odpustené v tomto veku, kým niektoré v budúcom."

Takže aj v Písme sa o tom hovorí. A Angelika tá tvoja kamoška rozmýšľa veľmi zle. Lebo keďže Boh je všemohúci a vie čo kto kedy spraví, tak je dobré sa modliť za zomrelých teraz a veci sa už udiali. Proste Boh vie, kedy sa budeme modliť za niekoho, a tak potrebné kroky už možno urobil ešte pred modlitbou. Takže či už verí alebo neverí v očistec, aj tak podľa mňa modlitba za mŕtvych nieje zbytočná.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 23 február 2010 :  18:49:16  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
citácia:
KKC "Treba veriť, že pred (posledným) súdom je za niektoré ľahké viny očistný oheň, pretože (ten, ktorý je) Pravda hovorí, že ak sa niekto rúhal proti Duchu Svätému, neodpustí sa mu ani v tomto veku, ani v budúcom (Mt 12, 31). Z tohto výroku sa dá pochopiť, že niektoré viny môžu byť odpustené v tomto veku, kým niektoré v budúcom."

Takže aj v Písme sa o tom hovorí. A Angelika tá tvoja kamoška rozmýšľa veľmi zle. Lebo keďže Boh je všemohúci a vie čo kto kedy spraví, tak je dobré sa modliť za zomrelých teraz a veci sa už udiali. Proste Boh vie, kedy sa budeme modliť za niekoho, a tak potrebné kroky už možno urobil ešte pred modlitbou. Takže či už verí alebo neverí v očistec, aj tak podľa mňa modlitba za mŕtvych nieje zbytočná.

Pôvodne zaslal Azuritko - 23 február 2010 :  14:12:18



Vďaka za názor, no ja viem že ona sa mýli, veď je z modrého kríža a oni si všetci myslia že my katolíci žijeme v bludoch a nebudeme spasení..
zostáva mi len modliť sa za ňu, lebo inak sa na titeto témy s ňou vôbec nedá rozprávať.. mrzí ma to o to viac, že je to moja vážne dobrá priateľka a už dlho sa poznáme, toto jediné nás dosť rozdeľuje.

Určite sa treba modliť za zomrelých a keď sa duša aj vďaka našim modlitbám dostane do neba, tak nám to svojím orodovaním za nás mnohonásobne vynahradí

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 23 február 2010 :  19:06:18  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Tiež si myslím. Vyzlečieme telo, ale duch je nesmrteľný. Prečo by sme sa nemohli potom modliť za tých, ktorých máme radi, keď vieme že stále existujú a raz sa s nimi stretneme.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

handulka

Stav: offline

 Odoslaný - 23 február 2010 :  20:43:24  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
citácia:
No asi preto, lebo v Biblii, nie sú zmienky o očisci, aspoň myslím.

Pôvodne zaslal spiscom - 22 február 2010 :  20:28:41

ahoj spiscom chcem ti odpovedat na otázku,či sa píše vo sv.písme o očistci -píše v podobmostiach Nájdi si Mt 5,25 a Lk12,59

handulka

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 23 február 2010 :  21:01:24  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Mám Bibliu v pdf-ku, tak som si dal vyhľadávať slovo „očistec“, takže som nič nenašiel. Mohlo ma napadnúť, že to môže byť aj v podobenstve. To by mohlo byť, asi máš pravdu, ďakujem.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2010 :  09:54:23  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
... milovaní bratia a sestry ... v Božej Rodine (Ef 2,19)

Ďakujem za zaujímavé postrehy, čo sa týka očistca.

Ja tiež som nenašiel v Biblii pojem Očistec, alebo Peklo, či Nebo. Skôr peklelný oheň, nebeské kráľovstvo, či očistný oheň. Ale aj ten je spomínaný sv.Pavlom a sv.Petrom ako taký, ktorý očisťuje ľudskú bytosť, ale podľa toho, čo píšu - a KC sa odvoláva, že sa tým myslí Očistec - tak na prvý dojem sa to tak nevidí (pozri 1 Kor 3,15 a 1 Pt 1,7).

Treba si tiež uvedomiť, že Biblia nie je jediným ukazovateľom na dokazovanie presných pojmoch, veď tam nie je zmienka aj o iných veciach a predsa vieme, že existujú prípadne sú dobré ako napr: ovocie, či zelenina. Kto by popieral, že neexistujú, keď nie sú napísané v Biblii.

Taktiež si treba pritom uvedomiť, že Biblia bola napísaná do Ježišovho nanebovystúpenia a do r.okolo 100. Takže ostatné dôkazy o Očistci nie sú zaznamenané v Biblii, ale v iných dokumentoch schválených nástupcami sv.Petra (pápeži).

Čo sa týka do doby Ježiša Krista, tak do Jeho Ukrižovania a nanebovystúpenia nebol ešte Očistec prístupný dušiam,pretože duše zosnulých pripravených vstúpiť do Neba, boli na mieste zvanom "Šaol". Až po Svojej smrti, keď vstúpil do tochto miesta, aby im otvoril brány nebeské,tak miesto Šaol nahradil Očistec, pričom má iní charakter.

Keďže v tom čase nebolo až tak podstatné vedieť o tomto mieste (Očistec), tak sa ani nazaznamenalo v Biblii, podobne ako to bolo s celibátom. Keď Ježiš vyzval učeníkov za apoštolov (čiže za kňazov a biskupov), tak bolo pre nich samozrejmosťou, že sa nebudú ženiť a sv. Peter aj svojim životom dokazoval, že sa správal akoby nebol ženatý. To, že sa povoľovalo biskupom mať jednu ženu, tak bolo dôvodom na to, aby prehodnotili Ježišovo Evanjelium a nakoniec aj zaujali stanovisko, keď nástupcovia sv.Petra uznali za Božiu vôľu, že kňazi ako aj biskupi sa nemajú ženiť (aspoň v Rímsko-katolíckej Cirkvi).

Ako som spomínal, aj keď Očistec nebol prípustný pre zosnulé duše, ale iba Šaol, predsa sa trebalo modliť za nich, pretože ešte stále neboli úplne pri Bohu a tak potrebovali našu posilu (2 Mach 12,46), aby boli vytrvalí v tejto nádeji. A podobne aj teraz,keď sú duše zosnulých ešte v Očistci, tak potrebujú našu modlitbu a to nie len kvôli tomu, aby boli vytrvalí, alebo aby neznášali až také trápenie padlými anjelmi, ale aj preto, aby sa skôr dostali do Neba.

Pretože naše modlitby môžu nie len zmierniť ich páľavu a bolesť, ale im aj skratiť dobu očisťovania. A tak nie len že prídu do Neba skôr, ale sa budú prihovárať u Boha za tých, čo sa za nich modlili. Ak sa za nich modlíme,máme istotu, že aj oni sa budú za nás, pričom musíme očakávať zlepšenie v našom pozemskom živote ako aj po ňom.

Tiež som sa odvolával na Bibliu, kde je zmienka o modlitbe za zosnulé duše. Ale pritom si treba uvedomiť, že 2 knihy Machabejcov sú len v Katolíckej Biblii a nie v iných, ktoré majú iné cirkvi (reformované). Takže je pochopiteľné, prečo nevidia dôvod sa modliť za zosnulých a prečo okrem Neba a Pekla neuznávajú Očistec. Niektorí neuznávajú ani Peklo, ale pekelný oheň považujú za symbolickú reč.[/b]

Drahí bratia a sestry ... prajem všetkým veľkú túžbu po poznaní Pravdy Ježiša Krista, nech vám v tom pomáha Duch Svätý na príhovor všetkých svätých. +

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Mimoriadny vysluhovatelia - Co si o tom myslite??? Téma Next Topic: Aku modlitbu sa radi modlite?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06