Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Svadba katolík a evanjelik
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Vysetrenie ejakulatu - moralne, ci nie? Téma Next Topic: Homosexualita
Strana: z 3

bryha

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2009 :  22:07:09  Zobraziť profil  Pridať bryha do zoznamu priateľov
Ja som katolíčka, môj priateľ je evanjelik. Chcem sa spýtať, či je možné, mať svadbu najskôr v jednom kostole, potom v druhom kostole bez toho, aby sme museli meniť svoju vieru, alebo sľubovať niečo ohľadom viery našich detí? Hmm? Ďakujem za odpoveď

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2  ~  Člen od: 28 október 2009  ~  Posledná návšteva: 06 november 2009 Upozorniť moderátora 

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 29 október 2009 :  18:06:48  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
sa zoberte civilne a nemusite slubovat nic ohladom viery deti, ani nemusite "menit" svoju vieru...a o druhej svadbe s clovekom, ktory mi je stale manzelom/manzelkou som este nepocula

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

bryha

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  09:19:01  Zobraziť profil  Pridať bryha do zoznamu priateľov
civilna svadba je veľmi strohá, krátka a nie je to to čo by sme chceli... rozmýšľali sme aj nad ňou, ale mne sa nepáči... takže civilná nie...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2  ~  Člen od: 28 október 2009  ~  Posledná návšteva: 06 november 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  10:21:08  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
citácia:
civilna svadba je veľmi strohá, krátka a nie je to to čo by sme chceli... rozmýšľali sme aj nad ňou, ale mne sa nepáči... takže civilná nie...
Pôvodne zaslal bryha - 30 október 2009 :  09:19:01


bryha, ak chceš mať svadbu v katolíckom kostole prečítaj si toto:

Kán. 1055 - § 1. Manželskú zmluvu, ktorou muž a žena ustanovujú medzi sebou spoločenstvo celého života a ktorá svojou povahou je zameraná na dobro manželov, ako aj na plodenie a výchovu detí, povýšil Kristus Pán medzi pokrstenými na hodnosť sviatosti.

Kán. 1059 - Manželstvo katolíkov, hoci iba jedna stránka je katolícka, sa riadi nielen božským, ale aj kánonickým právom pri neporušení kompetencie občianskej moci, týkajúcej sa čisto občianskych účinkov toho istého manželstva.

Kán. 1108 - § 1. Iba tie manželstvá sú platné, ktoré sa uzavierajú pred asistujúcim miestnym ordinárom alebo farárom, alebo pred kňazom či diakonom, delegovanými jedným z nich, ako aj pred dvoma svedkami, ale podľa pravidiel, vyjadrených v kánonoch, ktoré nasledujú, a pri neporušení výnimiek, o ktorých sa hovorí v kán. 144, 1112, § 1, 1116 a 1127, § 1-2.

Kán. 1124 - Manželstvo medzi dvoma pokrstenými osobami, z ktorých jedna je pokrstená v katolíckej cirkvi alebo bola do nej po krste prijatá a formálnym úkonom od nej neodpadla, druhá však patrí do cirkvi alebo ekleziálnej spoločnosti, ktorá nie je v plnom spoločenstve s katolíckou Cirkvou, je bez výslovného povolenia kompetentnej vrchnosti zakázané.

Kán. 1125 - Takéto povolenie môže udeliť miestny ordinár, ak existuje oprávený a rozumný dôvod; nemá ho dať, ak nie sú splnené tieto podmienky:
1. katolícka stránka má vyhlásiť, že je pripravená odstrániť nebezpečenstvá odpadnutia od viery a má dať úprimný prísľub, že urobí všetko, čo je v jej silách, aby všetky deti boli pokrstené a vychované v katolíckej cirkvi;
2. druhá stránka sa má v pravý čas oboznámiť s tými prísľubmi, ktoré má dať katolícka stránka, natoľko, aby bolo zrejmé, že si je naozaj vedomá prísľubu a povinnosti katolíckej stránky;
3. obidve stránky sa majú poučiť o cieľoch a podstatných vlastnostiach manželstva, ktoré ani jeden z uzavierajúcich nemá vylučiť.

Kán. 1127 - § 1. Čo sa týka formy, ktorú treba použiť pri miešanom manželstve, majú sa zachovať predpisy kán. 1108; ak však katolícka stránka uzaviera manželstvo s nekatolíckou stránkou východného obradu, kánonická forma slávenia sa má zachovať iba pre dovolenosť; na platnosť sa však vyžaduje účasť posvätného služobníka pri zachovaní toho, čo treba podľa práva zachovať.
§ 2. Ak zachovaniu kánonickej formy prekážajú veľké ťažkosti, miestny ordinár katolíckej stránky má v jednotlivých prípadoch právo od nej dišpenzovať, ale po porade s ordinárom miesta, kde sa manželstvo slávi, a pri neporušení nejakej verejnej formy slávenia, ktorá je potrebná na platnosť; úlohou Konferencie biskupov je stanoviť normy, podľa ktorých sa uvedený dišpenz má udeľovať jednotným spôsobom.
§ 3. Zakazuje sa, aby sa pred kánonickým slávením manželstva podľa normy § 1 alebo po ňom konalo iné náboženské slávenie toho istého manželstva na vyjadrenie alebo obnovenie manželského súhlasu; takisto sa nemá konať náboženské slávenie, pri ktorom katolícky asistujúci a nekatolícky služobník súčasne, každý konajúc svoj obrad, vyžadujú súhlas stránok.

Ak sú ti otázky viery ľahostajné tak u evanjelikov, alebo s prezlečenými hercami.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  10:30:40  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
Mila bryha, najprv zareagujem na vas "argument" /civilna svadba je veľmi strohá, krátka a nie je to to čo by sme chceli/, nuz ak chcete mat svadbu "v kostole" ci uz jednom alebo druhom, len preto, tak potom pre Vas je najlepsie - najcestnejsie voci Bohu, mat ten civilny sobas... No ale mozno ste to len nestastne naformulovali a Vasou tuzbou je uzavriet sviatostne manzelstvo, cize pozvat si do neho aj "tretieho", cize sameho Jezisa. V tom pripade toto vysvetlenie:
Pre Vas, ako katolicku, je zavazne uzavriet manzelstvo sviatostne, cize v kostole, Vas nastavajuci by v takom pripade podpisal suhlas,
to je podmienka, aby ste manzelstvo uzavreli, ako hovorite, v katolickom kostole. Vasho nastavajuceho to, okrem tohto suhlasu, ktory by mal vo Vasom manzelstve dodrzat, nic ine nezavazuje.Moze zit nadalej svoju vieru. (Uzavriet potom este manzelstvo v evanjelickom kostole nie je mozne, ani to nema logiku, bud som uzavrela manzelstvo jednou alebo druhou formou, ine to bolo za komunizmu, ked sa najprv povinne muselo ist naprv "na urad" az potom sa povolil "cirkevny sobas")
Takto uzavrete manzelstvo, Vam umoznuje, aby ste mohli pristupovat k sviatostiam a praktizovat svoj krestansky zivot v plnej miere.
Ak by Vas nastavajuci nesuhlasil s takto uzatvorenym manzelstvom a napr. by si presadil sobas v evanjelickom kostole, tak to pre Vas, ako katolicku by bol velky problem. Nakolko u evanjelikov nie je manzelstvo sviatost, dokonca nie je ani nerozlucitelne (rozvod povoluje), Vy by ste z pohladu katolickej viery zili v nedovolenom zvazku (ako keby len druh a druzka, resp. ako zosobasena "civilne", v com z pohladu Cirkvi nie je ziadny rozdiel) a tym by ste nemohli pristupovat k sviatostiam (sviatost zmierenia, Eucharistia). Uzavriet manzelstvo s partnerom inej konfesie je casto vacsim problemom ako s ateistom, pretoze ked pridu deti nastanu problemy a ako z praxe poznam taketo "pary", tak zial, casto prave ta katolicka strana "kvoli kludu v rodine" sa vzdala svojej viery, resp. v tejto rodine sa vytvori akysi "hybrid" viery, a v praktickom zivote to vyzera tak, ze na Velky Piatok sa ide do evanjelickeho kostola (kvoli partnerovi) a na Vianoce na "polnocnu" (vacsinou uz bez nekatolickeho partnera) a to je vsetko. Deti vyrastaju uz vacsinou celkom bez viery. Ak by Vasa tuzba uzavriet sviatostne manzelstvo bola naozaj uprimna a svojho evanjelickeho partnera sa nedokazete uz vzdat (myslim situaciu este teraz, pred uzavretim manzestva) a on by tvrdosijne odmietal vstupit do katolickeho kostola, ale uzavriet s Vami manzelstvo, ktore by bolo sviatostne, cize podla katolickeho obradu neodmieta, tak katolicka cirkev umoznuje uzavriet ho aj mimo kostola, ale to uz je velmi zlozite, v tomto by Vam najlepsie poradil konkretny knaz. Ide ale o to, ci by bol z pohladu celeho dalsieho zivota, ktory chcete s tymto partnerom prezit, on tym najvhodnejsim, ked by nedokazal aspon respektovat vierovyznanie a presvedcenie svojej partnerky... Navyse ked by sa mu maximalne vyslo v ustrety a jeho by to k nicomu nezavazovalo. Tak je teda uz len na Vas, mila bryha, ako si s tymto problemom poradite.
Zelam Vam, aby pri Vasom rozhodovani stala nielen Vasa laska k partnerovi, ale hlavne LASKA, lebo Boh je Laska a kto zostava v Laske, ten zostava v Bohu a Boh zostava v nom.
Manzelstvo je "beh na dlhe a velmi narocne trate" a bez Jeho pomoci sa prekazky na nej zdolavaju len velmi velmi, velmi tazko, resp. bez Jeho pomoci sa na tejto trati bud zabludi, alebo z nej zuteka...
Vela stastia!
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  10:33:47  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
tak mila bryha, mas tu odpoved moju, taku "laicko-vseobecnu" aj odbornu, uz je len na Vas ako sa rozhodnete, resp. teda na Vas dvoch. Verim, ze sa rozhodnete spravne! ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  13:43:39  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
hrozne

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PCmaniak87

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  16:41:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: PCmaniak87  Pridať PCmaniak87 do zoznamu priateľov
saxsax: žeby sme sa konečne zhodli?

Halelůja!!! Ježíš je BOREC! Halelůja!!! Ježíš Tě TOTÁLNĚ miluje! Halelůja!!! Halelůja!!! Halelůja!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 478  ~  Člen od: 13 september 2009  ~  Posledná návšteva: 24 marec 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  17:55:28  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
teraz je moderne mat svadbu na nejakom zamocku...co viem, tak to tak robia v bojniciach a ak to tam mate daleko, urcite sa najde aj nieco blizko vasho bydliska...budete mat peknu svadbu a s vierou pocas obradu vas nebude nikto otravovat

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  18:11:16  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
hrozne

Pôvodne zaslal saxsax - 30 október 2009 :  13:43:39


Co presne je hrozne?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  18:35:33  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
citácia:
teraz je moderne mat svadbu na nejakom zamocku...co viem, tak to tak robia v bojniciach a ak to tam mate daleko, urcite sa najde aj nieco blizko vasho bydliska...budete mat peknu svadbu a s vierou pocas obradu vas nebude nikto otravovat

Pôvodne zaslal janka - 30 október 2009 :  17:55:28



Janka, to si myslela vážne, či ironicky?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 30 október 2009 :  21:13:26  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
jasne ze to Janka myslela ironicky, ved tym v com spocival hlavny, vlastne cely problem - civilna svadba je veľmi strohá, krátka a nie je to to čo by sme chceli/, si o to bryha "koledovala"..a tak z tohto pohladu je tato rada nahodou uplne vynikajuca, lebo riesi "problem", ktory bryha so svojim nastavajucim maju - bude to aj pekne (zamocek), mozno aj dlhe, ak si aj pan sobasiaci matrikar da zalezat a bude aj zopar "precitenych prihovorov..
Tak trocha som "prihodila na smec" Janke a pokracovala v jej style, ale mozno je to cele inak a preto som aj dala svoj vyssie uvedeny prispevok. Mozno pomoze mladym zorientovat sa a spravne zoradit "priority"a hlavne zamysliet sa "o com" ich viera vlastne je.
P.S: ked som si dodatocne precitala moj prispevok, kde vysvetlujem ako je to s uzatvorenim takehoto zmieraneho manzelstva, tak mi nejakym nedopatrenim vypadlo pokracovanie riadku a to...ze podpise vyhlasenie - suhlas, ze nebude manzelke branit zit a praktizovat jej katolicku vieru a nebude jej branit vychovavat takto aj ich deti..., uz sa vtedy ale nedal prispevok editovat...
ale to co v prispevku chybalo si uz aj tak asi precitala a pochopila z odborneho vykladu od vlkodlaka.
Ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PCmaniak87

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  00:42:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: PCmaniak87  Pridať PCmaniak87 do zoznamu priateľov
Hrozné sú podľa mňa tie komplikované oplietačky okolo toho že sa chcu zobrať katolík a evanjelik. Ateisti taký problém nemajú, zoberú sa ako chcú a kedy chcú, takže celkom si niesom istý či viera, alebo zaraďovanie sa niekam (katolík, evanjelik) nieje trošku obmedzujúce.

Halelůja!!! Ježíš je BOREC! Halelůja!!! Ježíš Tě TOTÁLNĚ miluje! Halelůja!!! Halelůja!!! Halelůja!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 478  ~  Člen od: 13 september 2009  ~  Posledná návšteva: 24 marec 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  09:36:35  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
citácia:
... ale to co v prispevku chybalo si uz aj tak asi precitala a pochopila z odborneho vykladu od vlkodlaka ...
Pôvodne zaslal Ela - 30 október 2009 :  21:13:26



Ale až tek ma nepreceňuj. Ja som len letmo prebehol kanonické právo a čo podľa mňa malo súvis s bryhou som skopčil.

Zaujímavý je napr. Kán. 1127 § 3.

Nevedel som o tom. Moja sesternica je evanjelička a brala si katolíka - Nemca. V nemecku mali svadbu v katolíckom kostole a na slovensku mali potom v evanjelickom. Jednoznačne nastala situácia uvedená v Kán. 1127 § 3. Vie niekto aké to ma teraz pre toho katolíka následky ?

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  10:35:35  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
hrozne

Pôvodne zaslal saxsax - 30 október 2009 :  13:43:39


Co presne je hrozne?

Pôvodne zaslal Mato - 30 október 2009 :  18:11:16



vsetky tie prekazky medzi dvoma sa milujucimi ludmi kvoli nabozenskemu presvedceniu, pretoze ako vidno sme len ludia, stale ludia, nie nejake zvierata co sa riadia zivocisnym pudom, a este aj tu treba radit ako to "spravit" aby sme sa mohli mat radi a boli vzajomne spokojny, a niekedy mam pocit, spokojny hlavne ti ostatni okolo nas !


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  10:36:52  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
saxsax: žeby sme sa konečne zhodli?

Pôvodne zaslal PCmaniak87 - 30 október 2009 :  16:41:24



neviem ci myslime na to iste

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  18:26:52  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
teraz je moderne mat svadbu na nejakom zamocku...co viem, tak to tak robia v bojniciach a ak to tam mate daleko, urcite sa najde aj nieco blizko vasho bydliska...budete mat peknu svadbu a s vierou pocas obradu vas nebude nikto otravovat

Pôvodne zaslal janka - 30 október 2009 :  17:55:28



Janka, to si myslela vážne, či ironicky?

Pôvodne zaslal Evelinka - 30 október 2009 :  18:35:33


ela to napisala za mna:)...mala som z tohto problemu pocit, ze viera tu nie je dolezita, tak sa mi zda najrozumnejsie mat v tomto pripade svadbu na zamku...je to tam pekne, romanticke a mladomanzelia nemusia nic slubovat, co ani neplanuju dodrziat...ale mozno sa mylim v tom ako som to pochopila...

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  18:35:25  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ak by som sa zaľúbil do ženy, ktorá by povedzme bola evanjelička, je jasné, že by to mohlo byť veľkou prekážkou v ďalšom spoločnom živote. Tak by som potom poriadne zvažoval či s ňou ísť do manželstva. A keby som už išiel, tak s podmienkami, ktoré sú pre takéto manželstvo z mojej strany ako katolíka potrebné. A práve to, že nie sme zvieratá, a neriadime sa iba pudmi, tak nemyslím iba na súčasný stav zaľúbenosti, ale aj na budúcnosť. Ja to nevidím ako obmedzujúce alebo čo. Proste ak sa dvaja milujú, tak určite aj na základe presvedčení a podobne. A ak by som bol dosť iná povaha ako žena do ktorej som zamilovaný, tak by to asi veľmi neklapalo.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PCmaniak87

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  19:52:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: PCmaniak87  Pridať PCmaniak87 do zoznamu priateľov
Mňa ako ateistu by katolicka svadba v kostole možno celkom aj bavila, kludne by som pristúpil na pár vecí čo by odomňa moja milovaná vyžadovala, avšak neviem či by sa jej páčilo to, že mi na tých procedúrach a veciach nezáleží. len čisto pre zaujimavosť by som do toho šiel.

Halelůja!!! Ježíš je BOREC! Halelůja!!! Ježíš Tě TOTÁLNĚ miluje! Halelůja!!! Halelůja!!! Halelůja!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 478  ~  Člen od: 13 september 2009  ~  Posledná návšteva: 24 marec 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  20:29:31  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Mňa ako ateistu by katolicka svadba v kostole možno celkom aj bavila, kludne by som pristúpil na pár vecí čo by odomňa moja milovaná vyžadovala, avšak neviem či by sa jej páčilo to, že mi na tých procedúrach a veciach nezáleží. len čisto pre zaujimavosť by som do toho šiel.

Pôvodne zaslal PCmaniak87 - 31 október 2009 :  19:52:59


preto by v zaujme tvojho manzelstva bolo lepsie keby si najdes ateistku

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PCmaniak87

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  20:31:21  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: PCmaniak87  Pridať PCmaniak87 do zoznamu priateľov
No však ja ateistku aj mám samozrejme, to bol len príklad čo som tu písal.

Halelůja!!! Ježíš je BOREC! Halelůja!!! Ježíš Tě TOTÁLNĚ miluje! Halelůja!!! Halelůja!!! Halelůja!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 478  ~  Člen od: 13 september 2009  ~  Posledná návšteva: 24 marec 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 31 október 2009 :  21:03:33  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
vidim, ze su PCmamiak mudry

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2009 :  03:18:48  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Ak by som sa zaľúbil do ženy, ktorá by povedzme bola evanjelička, je jasné, že by to mohlo byť veľkou prekážkou v ďalšom spoločnom živote. Tak by som potom poriadne zvažoval či s ňou ísť do manželstva. A keby som už išiel, tak s podmienkami, ktoré sú pre takéto manželstvo z mojej strany ako katolíka potrebné. A práve to, že nie sme zvieratá, a neriadime sa iba pudmi, tak nemyslím iba na súčasný stav zaľúbenosti, ale aj na budúcnosť. Ja to nevidím ako obmedzujúce alebo čo. Proste ak sa dvaja milujú, tak určite aj na základe presvedčení a podobne. A ak by som bol dosť iná povaha ako žena do ktorej som zamilovaný, tak by to asi veľmi neklapalo.

Pôvodne zaslal Azuritko - 31 október 2009 :  18:35:25



najprv zvazujes ci take manzelstvo vobec uzavriet a potom zas tvrdis ze ak sa dvaja miluju tak urcite na zaklade presvedceni, sam si protirecis a poriadne vo svojom prispevku

sak sa tu prave riesi ze dvaja sa miluju a su pritom rozneho vierovyznania, no nie je hrozna ta selekcia ? co sa tu navrhuje ? vsetko bude ok, len ked to bude podla RKC, nech je to aj satanista, inak dost ma udivuje, ze doticni riesia tieto veci cez forum

tak maju sa radi alebo nie, staci pochybenie s fora a pustim ho k vode ?

cudne, nechutne


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2009 :  13:54:09  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
najprv zvazujes ci take manzelstvo vobec uzavriet a potom zas tvrdis ze ak sa dvaja miluju tak urcite na zaklade presvedceni, sam si protirecis a poriadne vo svojom prispevku

sak sa tu prave riesi ze dvaja sa miluju a su pritom rozneho vierovyznania, no nie je hrozna ta selekcia ? co sa tu navrhuje ? vsetko bude ok, len ked to bude podla RKC, nech je to aj satanista, inak dost ma udivuje, ze doticni riesia tieto veci cez forum

tak maju sa radi alebo nie, staci pochybenie s fora a pustim ho k vode ?

cudne, nechutne



Pôvodne zaslal saxsax - 01 november 2009 :  03:18:48



Prvé zváženie či také manželstvo uzavrieť je v prípade, ak sa do seba dvaja zamilujú, a pričom ešte o sebe nevedia všetko. A neskôr zistím, že je tam problém viery, tak začnem zvažovať čo ďalej. A druhé som zle odcitovaný. "tak určite aj na základe presvedčení a podobne" to "aj" robí trochu iný význam vety. Samozrejme sa dá zamilovať bez toho, aby som vedel o všetkom. Dokonca sa dá zamilovať aj z fyzického pozorovania. Ale časom sa o sebe viac dvaja dozvedajú, a potom sa to môže meniť. Takže zdanlivé protirečenie je iba jednou z nespočetného množstva možností rozvíjania vzťahu.
Uzavretie manželstva a jeho priebeh majú podľa RKC určité svoje pravidlá, ktoré sa aj sľubujú pri sobáši. A ak je schopný také niečo dodržiavať teoreticky aj satanista, tak v podstate môže uzavrieť manželstvo; teoreticky. Ale ak druhá strana nieje ochotná splniť tieto podmienky, tak pre stranu katolíka to môže byť rozhodujúce pre rozhodnutie o manželstve. Ak by som bol úspešný podnikateľ v oblasti opravy a predaja áut, a zistím, že moja priateľka nenávidí nič čo sa týka opravy a neustáleho sa zaoberania o autách, určite by to mohlo mať do manželstva veľa nepríjemných následkov. Potom sú tam teda možnosti, ktoré si asi vie každý logicky vyvodiť či zo strany jednej alebo druhej.
A že to riešia cez fórum? Pôvodne sem bryha prišla so zdanlivo jednoduchou otázkou, na ktorú pravdepodobne očakávala odpoveď áno alebo nie, čo zjavne vychádzalo so slabej informovanosti, či znalosti o viere, čo možno mohlo viesť k tomu, že sa týmto dvom podarilo hlbšie zamilovať, bez podrobného zváženia budúcnosti a z toho vyplývajúcich následkov.
Ja mám kamoša, ktorého mama je katolíčka a otec evanjelik. Nepoznám veľmi vieru jeho otca, ale on, jeho sestra aj mama a babka chodia pravidelne do kostola, na spovede, a otec ich iba vozí do kostola a ide domov. Takže sú deti vychovávané v katolíckej viere, pričom otec im v tom nebráni. Takže je tu možnosť fungovania aj takéhoto manželstva, ale pokiaľ by nemali byť splnené tieto podmienky, tak ja ako katolík nemám inú možnosť, inak je moja viera v troskách.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2009 :  20:35:00  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
a ja mam za zenu evanjelicku, veriacu zenu a zijeme viac ako 30 rokov spolu, sam som neveriaci a ziadny problem s tym nemam (e), neviem co k tomu vsetkemu viac dodat !

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 02 november 2009 :  19:01:01  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
hrozne

Pôvodne zaslal saxsax - 30 október 2009 :  13:43:39


Co presne je hrozne?

Pôvodne zaslal Mato - 30 október 2009 :  18:11:16



vsetky tie prekazky medzi dvoma sa milujucimi ludmi kvoli nabozenskemu presvedceniu, pretoze ako vidno sme len ludia, stale ludia, nie nejake zvierata co sa riadia zivocisnym pudom, a este aj tu treba radit ako to "spravit" aby sme sa mohli mat radi a boli vzajomne spokojny, a niekedy mam pocit, spokojny hlavne ti ostatni okolo nas !



Pôvodne zaslal saxsax - 31 október 2009 :  10:35:35



Ono když si to přečteš, je to vlastně logické.
Pokud věřím tomu co učí katolická církev o manželství, nemůžu přece potom jednat jinak abych nebyl sám se sebou v rozporu.

Když si chci vzít někoho, kdo nesdílí mou víru, a tvrdí, že mu to nedělá žádný problém, nemůže mu dělat žádný problém ani to, když podle své víry chci žít. Leda by kecal o své toleranci.

Je na tom taky krásně vidět jaké tato smíšená manželství musí řešit problémy při výchově dětí - každý by chtěli svým dětem předat to nejlepší a naráží na to, že si navzájěm ve říře odporují. často to potom končí u kupčení které dítě bude vychované v které víře a nakonec v tom mají všichni hokej a rezignují na hledání pravdy.

Smíšená manřeství jsou prostě problém a ostuda rozdělení křesťanů.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Vysetrenie ejakulatu - moralne, ci nie? Téma Next Topic: Homosexualita  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06