Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Cirkev a jej denominácie
 Slovenská katolícka Cirkev (starokatolíci)
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: S Papežom proti homoherezii- 1. diel. Téma Next Topic: Exkomunikácia a prekliatie
Strana: z 3

krestan

Stav: offline

 Odoslaný - 07 júl 2009 :  21:56:55  Zobraziť profil  Pridať krestan do zoznamu priateľov
Slovenská katolícka cirkev (prípadne nazývaná i starokatolícka, hoci na Slovensku sa jej predstavitelia po rozchode s ultraliberálnou Utrechtskou úniou k tomuto názvu už nehlásia) je Cirkvou s platnou apoštolskou postupnosťou.
Vznikla po prvom vatikánskom koncile ako reakcia na vyhlásenie dogmy pápežskej neomylnosti, tzv. dogma papa ex cathedra.
Na území dnešného Slovenska sa k nej hlásila len nemecká menšina. Počas komunistického režimu bola oficiálne zakázaná a svoje aktivity mohla rozvíjať len na území Čiech.
Po páde totality sa skonsolidovala a začala naplno pôsobiť i na Slovensku. Jej hlavným predstaviteľom je Jeho Eminencia, Augustín Bačínsky, arcibiskup nitrianský.
Vierouka tejto Cirkvi je skoro úplne podobná katolíckej. Líši sa najmä v týchto podstatných bodoch:
1. neuznávanie pápežského primátu a pápežskej omylnosti (pápež je len primus inter pares a starokatolíci mu priznávajú titul arcibiskup rímsky)
2. odmietanie dogmy nepoškvrneného počatia Panny Márie (Panna Mária je považovaná za Bohorodičku a pannu)
3. odmietnutie doktríny celibátu (celibát kléru je dobrovoľný a nie vynútený)
4. Manželstvo môže byť rolzúčené a rozvedení sa môžu opäť zosobášiť a nie je im na rozdiel od katolíckej cirkvi upieraná sviatosť eucharistie. (pozn. podobná prax je i u pravoslávnych)
5. Sväté príjmanie sa rozdáva vždy pod obojím spôsobom (podobne ako u pravoslávnych)
6. dovolené je používanie neabortívnej antikoncepcie (hoci pilulky a hormonálna antikoncepcia nie sú odporúčané, na prirodzené metódy a prezervatív sa pohliada priaznivo, potrat je vylúčený, len pri ohrození života matky)

Starokatolíci považujú za kľúčové 2 veci: Sväté Písmo a Tradíciu. Pod Tradíciou sa rozumie učenie prvých 7 koncilov.

V 20. storočí došlo v Utrechtskej únii (t. j. organizácii, kt. združuje všetky starokatolícke cirkvi sveta) rozkolu, lebo niektoré členské cirkvi začali svätiť za kňazov a dokonca i biskupov ženy, ako aj požehnávať homosexuálne páry obdobne ako je to pri sviatosti manželstva.
Preto starokatolícka Cirkev na Slovensku musela danú inštitúciu opustiť, lebo nesúhlasila s týmito liberalizujúcimi sa trendami. Neskôr, ako som už uviedol, sa premenovala na Slovenskú katolícku Cirkev.
Učením i cirkevnou praxou je slovenská katolícka Cirkev najbližšie k svätému pravosláviu. Odlišuje sa od neho len používaním západného obradu.

Dúfam, že vám nasledovné informácie, kt. určite nie sú vyčerpávajúce, postačia na to, aby sme ako rímski katolíci (aj som rímski katolík) spoznali učenie nám po svätom pravosláví najbližšej Cirkvi a snažili sa budovať s nimi jednotu. Veď nás prakticky rozdeľujú len nevýznamné rozdiely (celibát a príjmanie pod obojím sú len záležitosti cirkevnej praxe, kt. sa dajú hocikedy zmeniť - a bolo by potrebné, aby boli zmenené), otázky pápežského primátu rieši pápežská encyklika Ut unum sunt, podľa kt. sa o postavení rímskeho veľkňaza môžu viesť diskusie a je treba zdôrazniť, že pápež je "neomylný" len v malom počete prípadov - ináč je to omylný človek ako každý iný, otázky Presvvätej a Prečistej Bohorodičky by taktiež nás nemali rozdeľovať, zo strany katolíkov sa nazdávam, že by mali uznať, že Preblahoslavená a Presvätá Kráľovná nebies bola tak istým človekom ako každý z nás a preto po našich prarodičoch zdedila následky dedičného hriechu(nie deidčný hriech!!!), ak by bola prečistá Panna bez hriechu, negovalo by sa tým Spasiteľovo vykupiteľské dielo. K otázke antikoncepcie pristupujú rímski katolíci a starokatolíci a pravoslávni obdobne. Jediným "problémom" je možno len povolenie používať prezervatív, ale i v rímsko katolíckej cirkvi je jeho používanie povolené, ak by jeden z manželského páru mal AIDS. Poslednou zostáva otázka rozvodu, resp. opätovného sobášu. Tu by bolo vhodné pozrieť sa do vlastnej minulosti, kde rímsko katolícka cirkev opätovný sobáš povoľovala. Tento sobáš (možnosť znovuzosobášenia bola obmedzená len na druhé a tretie manželstvo) bol však skôr ľútosťou, epitémiou nad pokazeným stavom v prvom manželstve. Keďže ľudia sú poznačení následkami dedičného hriechu, tak aj Cirkev ako dobrá Matka, kt. chápe svoje deti, umožňuje 2. a 3. manželstvo.

Modlime sa, aby sa naše Cirkvi (cirkev katolícka, Cirkev starokatolícka a Cirkev pravoslávna) zjednotili a tak napĺňali odkaz nášho Spasiteľa a Vykupiteľa Ježiša Krista "aby všetci jedno boli".
Amen.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3  ~  Člen od: 15 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora 

pipek

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2010 :  14:58:28  Zobraziť profil  Pridať pipek do zoznamu priateľov
Můžu vědět, která církev Utrechtské unie vysvětila ženu na biskupa? To asi nebude pravda, třebaže do budoucna je to pravděpodobné

K jeho eminenci arcibiskupovi nitrianskému jen tolik, že v utrechtské unii by asi dosud nebyl vysvěcen na biskupa, a to nikoli pro svůj odpor k homosexualitě a ženským svěcením, ale prostě proto, že Utrechtská unie si s novými biskupskými svěceními ráda dává načas a roky sleduje poměry v té které církvi a hlavně ta církev musí být organizačně dost silná, prostě nejdřív se musí postavit církev, pak Vám vysvětíme biskupa (do té dobybudete mít přiděleného biskupského delegáta),
co se týče vzájemných vztahů starokatolíků a římanů, pak asi nelze velmi očekávat nějaké skvělé vztahy, pokud velká většina starokatolických kněží jsou jen ženatí bývalí římskokatoličtí kněží, pan arcibiskup dokonce prošel i pravoslavnou církví
nejsem si jist, zda se starokatolíci liší od pravoslavných jen použitím západního rítu, co kněžská manželství, taky se musí rozhodnout před vysvěcením, zda budou ženatí nebo mniši, co zpověď, pokud vím tak u starokatolíků se hodně používala povšechná zpověď

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 2  ~  Člen od: 01 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 31 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2010 :  17:40:18  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Podľa KBS jú starokatolíci schizmatici.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 júl 2010 :  09:56:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ak je pravda to, co sa pise v prvom prispevku, tak aj heretici.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mia

Stav: offline

 Odoslaný - 06 júl 2010 :  17:59:55  Zobraziť profil  Pridať Mia do zoznamu priateľov
Rada by som reagovala predovsetkym na cesky prispevok k tejto teme. Biskup SKC ako i samotne ucenie Starokatolickej cirkvi na Slovensku razne odmieta homosexualitu a bol to skutocne jeden z najvaznejsich dovodov, preco tato Katolicka cirkev vystupila z Utrechtskej unie. Svatenie biskupa bolo uz v tom case velmi potrebne pre fungvanie SKC a kedze sa nazorovo rozchadzali, tak by MOZNO k nemu ani neprislo. No opakujem diskutovanie o akceptovani homosexuality Utrechtskou Uniou bol rovnocenny ak nie vacsi dovod k opusteniu UU.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 06 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 04 august 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mia

Stav: offline

 Odoslaný - 06 júl 2010 :  18:11:48  Zobraziť profil  Pridať Mia do zoznamu priateľov
a este co sa tyka vyroku,ze podla KBS su SKC schizmatici. Vyzera to tak, ze podla RKC su vsetci schizmatici, co nepatria k nim. Len o takych ako evanjelikoch to povedat nemozu, lebo je ich vela a boja sa konfliktu. Schizmatici sa predsa definuju ako ti, ktori sa odlucili od pravej povodnej viery....no takze mi to velmi nesedi prave na starokatolikov, skor na rimanov. Ved novoty co maju vo svojej vierouke su uplne odlisne od ucenia povodnej apostolskej cirkvi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 06 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 04 august 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 júl 2010 :  07:49:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
aSchizmatici sa predsa definuju ako ti, ktori sa odlucili od pravej povodnej viery....

Toto samozrejme nie je pravda.

citácia:
Len o takych ako evanjelikoch to povedat nemozu, lebo je ich vela a boja sa konfliktu

To je pravda, o evanjelikoch to povedat nemozu, ale nie preto, ze by sa bali konfliktu, ale preto, ze evanjelici su heretici. A to uz povedat mozu a aj povedali.

citácia:

Ved novoty co maju vo svojej vierouke su uplne odlisne od ucenia povodnej apostolskej cirkvi.

Pôvodne zaslal Mia - 06 júl 2010 :  18:11:48


Toto tiez samozrejme nie je pravda.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mia

Stav: offline

 Odoslaný - 07 júl 2010 :  17:53:52  Zobraziť profil  Pridať Mia do zoznamu priateľov
obhajte svoj nazor prosim. Je lahke povedat, ze nieco nie je pravda, horsie je vam to vysvetlit? Alebo?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 06 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 04 august 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mia

Stav: offline

 Odoslaný - 07 júl 2010 :  18:04:34  Zobraziť profil  Pridať Mia do zoznamu priateľov
Definicia schizmy - "odlúčenie sa od učenia Katolíckej cirkvi a odmietnutie poslušnosti apoštolskej stolici. Schizma vedie k odmietnutiu niektorých právd viery, či niektorých dogiem, čo následne dosť často znamená odmietnutie aj iných právd. Človek sa takto stáva sa heretikom." http://www.blumental.sk/casopis/rok_2000/5-2000/cl06-2.htm
Na zaklade tejto definicie je prave Rimska cirkev schizmatickou cirkvou, pretoze zmenila povodne ucenie a tym sa odklonila od povodneho ucenia prvotnej apostolskej cirkvi a to prijatim novot-dogiem na I. Vatikanskom koncile

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 06 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 04 august 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 júl 2010 :  23:36:37  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Definicia schizmy - "odlúčenie sa od učenia Katolíckej cirkvi a odmietnutie poslušnosti apoštolskej stolici. Schizma vedie k odmietnutiu niektorých právd viery, či niektorých dogiem, čo následne dosť často znamená odmietnutie aj iných právd. Človek sa takto stáva sa heretikom." http://www.blumental.sk/casopis/rok_2000/5-2000/cl06-2.htm
Na zaklade tejto definicie je prave Rimska cirkev schizmatickou cirkvou, pretoze zmenila povodne ucenie a tym sa odklonila od povodneho ucenia prvotnej apostolskej cirkvi a to prijatim novot-dogiem na I. Vatikanskom koncile

Pôvodne zaslal Mia - 07 júl 2010 :  18:04:34



Ja som v tomto smere laik... ale kde presne zmenila pôvodné učenie? A čo znamená prijatie "novôt"? Ak je niečo nové a neodporuje to pôvodnému, tak nemožno hovoriť o zmene.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mia

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2010 :  08:48:24  Zobraziť profil  Pridať Mia do zoznamu priateľov
Je mi luto, ze pan Mato nevysvetlil svoju odpoved, mohlo to byt zaujimave. Azuritko : rimska cirkev prijala napr. neomylnost papeza, co je podla mojho nazoru v rozpore uz len s ludskym chapanim. A prijatie novot znamena prijatie niecoho co v cirkvi nikdy nebolo a zaroven to ma neblahy vplav na cirkev.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 06 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 04 august 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 21 júl 2010 :  09:21:03  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ako v rozpore s ľudským chápaním? Akú neomylnosť uznávate Vy? Alebo ako viete čo je správne a čo nie? Čo je pravda a čo nie?
V akom zmysle neblahý vplyv? Myslím, že napríklad potraty sa kedysi nevyskytovali v takej podobe ako dnes. Takže myslím, že zákaz potratov je v Cirkvi novota. A verejné vyhlasovanie, že to je zlé, má neblahý vplyv na Cirkev v odozve ľudí.
Skúste Vy uviesť nejaký konkrétny príklad podľa Vás úplne nežiadúcej "novoty", ktorá bola prijatá ako neomylná a ktorá má neblahý vplyv na Cirkev taký, že Cirkev vnútorne likviduje alebo niečo podobné, čo si pod tým neblahým vplyvom predstavujete.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mia

Stav: offline

 Odoslaný - 22 júl 2010 :  13:39:18  Zobraziť profil  Pridať Mia do zoznamu priateľov
V rozpore s ludskym chapanim v tom slova zmysle, ze obycajny clovek, ktorym je aj papez, neomylny nie je. Nema to dobry vplyv kvoli tomu, ze sa tym davaju skoro az "nadprirodezne" vlasnosti cloveku, ktory nie je svaty, cize bez omylu. Je to trochu zavadzajuce a myslim si, ze pre radovych veriacich matuce. Dovod = Je potrebne mat za vzor niekoho s ludskymi schopnostami a vlastnostami, s kym sa kazdy dokaze stotoznit. Cize neomylnost v spojeni s clovekom neuznavam (podotykam je to moj osobny nazor), iba v spojeni s Bohom. Moj priklad = ak papez vyhlasi "nieco", tak ludia ho stadovito nasleduju a to bez rozmyslania, bez vlastneho nazoru. Kedze rimska cirkev ma velakrat sklamala, tak nesledujem jej vnutorne dianie, tak Vam okrem tohto prikladu momentalne nedam viac prikladov. A ci viem rozoznavat dobro od zla, tak to samozrejme mozem len na zaklade vnutorneho pocitu a viery, ale kedze sa clovek cely zivot uci, tak sa o toto rozpoznavanie mozem len snazit. Pretoze ani ja nie som neomylna.
Katolicka

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 06 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 04 august 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 22 júl 2010 :  18:39:37  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Sorry ale katolík musí niečo vyznávať (vieru) a ak si začne vieru prispôsobovať, tak nemôže byť katlíkom - čiže ani Vy. Neuznávate pápeža? To nieje obraz katolíka, ale človeka čo verí iba svojim názorom a iba svojim pocitom, a tým pádom sa vzdiaľuje od Boha. A je to tu potvrdené aj tým, že podľa Vás pápež vo vieroučných a mravoučných otázkach nieje vedený Duchom Svätým, takže je omylný, a tým pádom sa svojím pocitom a názorom vzdiaľujete od učenia a pravdy. Jasné, človek má priestor na svoj názor, ale ako dobre vidieť vo svete, na každom jednom človeku, že asi neexistuje človek, ktorý by súhlasil so všetkým, čo Cirkev prezentuje. Ale subjektívny názor je predsa trošku menej ako Boh. A zase len zopakujem, že tvrdošijné hájenie vlastného názoru, potom vedie ľudí k pochybovaniu o neomylnosti pápeža vo vieroučných a mravoučných otázkach, pretože keď jednotlivec kňaz, biskup, pápež, urobí chybu, (pápež ju nemôže urobiť iba v spomínaných otázkach, ale hriešny je stále), tak sa povie Cirkev a každý si s Cirkvou spája neomylnosť, a každý si neomylnosť definuje ako bez hriešna čistota, a potom sa od Boha odvracia. Strašná chyba dnešného človeka...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 22 júl 2010 :  23:07:58  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Mia, ak máš úprimný záujem poznať pravdu, vygogluj si na nete v čom spočíva neomylnosť pápeža. Pozri si podstatu tejto dogmy. Táto téma je bežne dostupná na nete.
Napríklad aj tu: http://redemptoristi.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=2025

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mia

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2010 :  19:17:05  Zobraziť profil  Pridať Mia do zoznamu priateľov
To, ze neuznavam v takom zmysle papeza ako Vy, tak preto nie som katolik? No prepacte, ale to je smiesne. Ak neviete su katolicke cirkvi, ktore papeza povazuju "iba" za biskupa a najvyssieho administratora RC. A ja nie som rimska katolicka, ale prave clenka inej katolickej cirkvi. Vieru si neprisposobujem, ale nou zijem. Neriadim sa LEN vlastnymi pocitmi, ale ako som napisala, tak nasledujem aj katolicku vieru , ktora sa nevzdaluje od Boha, ale naopak.. Ci je papez vedeny Duchom Svatym, tak to by som nerada rozoberala, pretoze je to na tomto fore asi citliva otazka a netrufam si toto posudzovat. Mozem len dufat, ze je tomu tak. Ale pravdu mate v jednom, naozaj takmer kazdy dnesny clovek si vysvetluje neomylnost papeza ako bezhriesneho, to som vlastne aj chcela mojim predchadzajucim prispevkom povedat. Verim tomu, ze neomylnost papeza skryva zavaznejsiu podstatu, ale ako sami viete, nazov tejto dogmy je velmi zavadzajuci a sposobuje vela problemov. A to som chcela zdoraznit. Ale konieckconcov su aj ine okolnosti, ktore RC vedu nie katolickou cestou (vid rodina) Nie som teolog, preto som chcela chapanie neomylnosti napisat slovami Vasich radovych veriacich.
Katolicka

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 06 júl 2010  ~  Posledná návšteva: 04 august 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  01:58:27  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Tak grékokatolíčka? neviem ako sa oni stavajú k pápežovi. Každopádne viete objasniť kde je neomylnosť? Lebo bez neomylnosti neexistuje pravda. A Ježiš je cesta pravda a život. Takže musí byť niečo neomylné, čo nás na túto cestu vedie. Ak to nieje pápež tak čo teda? Koncily? to objasňoval už Sendy prečo nie koncily. Tak čo teda? A názov dogmy? Že si to niekto pomýlene vykladá neuberá na pravdivosti dogmy. Kto sa informuje dostatočne pochopí. Kto chce konať iba to čo mu vyhovuje nechce pochopiť a tak sa neinformuje dostatočne, aby náhodou neobjavil pravdu, ktorá mu nevyhovuje. Ale ak sa nemýlim, stále poukazujete na to, akoby ani katolícka Cirkev nešla správnou cestou. Tak presne pomenujte chyby a ich opodstatnenie. Ak nieste teologička a tak nedokážete opodstatnene a logicky zdôvodniť pomyselné chyby, tak ako ich môžte považovať za skutočné chyby? Zase len pocit či názor. Ak Vám to stačí, tak Boh je pre Vás na druhom mieste a to hovorí za všetko...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  02:39:58  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
citácia:
To, ze neuznavam v takom zmysle papeza ako Vy, tak preto nie som katolik? No prepacte, ale to je smiesne. Ak neviete su katolicke cirkvi, ktore papeza povazuju "iba" za biskupa a najvyssieho administratora RC. A ja nie som rimska katolicka, ale prave clenka inej katolickej cirkvi. Vieru si neprisposobujem, ale nou zijem. Neriadim sa LEN vlastnymi pocitmi, ale ako som napisala, tak nasledujem aj katolicku vieru , ktora sa nevzdaluje od Boha, ale naopak.. Ci je papez vedeny Duchom Svatym, tak to by som nerada rozoberala, pretoze je to na tomto fore asi citliva otazka a netrufam si toto posudzovat. Mozem len dufat, ze je tomu tak. Ale pravdu mate v jednom, naozaj takmer kazdy dnesny clovek si vysvetluje neomylnost papeza ako bezhriesneho, to som vlastne aj chcela mojim predchadzajucim prispevkom povedat. Verim tomu, ze neomylnost papeza skryva zavaznejsiu podstatu, ale ako sami viete, nazov tejto dogmy je velmi zavadzajuci a sposobuje vela problemov. A to som chcela zdoraznit. Ale konieckconcov su aj ine okolnosti, ktore RC vedu nie katolickou cestou (vid rodina) Nie som teolog, preto som chcela chapanie neomylnosti napisat slovami Vasich radovych veriacich.
Katolicka

Pôvodne zaslal Mia - 23 júl 2010 :  19:17:05


Drahé Božie Dieťa Mia. Pokoj s Tebou

Zaujalo ma, že sem napísal aj niekto z inej kat.Cirkvi, čo ma na jednej strane teší, ked sa zaujíma o KC, ale na druhej strane ma zaujíma ako to, že verí(š) v pravosť KC, ale nie neomylnosť pápeža ?!

Zaujíma ma ako to, že si v KC (inej ako RKC)? Od detstva, lebo ťa tak rodičia vychovali alebo až v dospelosti z vlastného presvedčenia ? A čo ťa presvedčilo, že nadalej si tam ?

Dakujem, že si ... prijalala pozvanie k diskusii. Boh ťa miluje

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  02:56:34  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
Drahé Božie Dieťa KRESŤAN. Pokoj a Pravda nech je v tvojom srdci i medzi nami, navzájom

Dakujem, že si sa podelil s nami o pohľad na Starokatolicku Cirkev a za túžbu o jednotu. Dalo by sa veľa písať, ale vyznačil som nahrubo, ktoré tvoje vyjadrenia sú trochu mylné. Ak nechceš o nich diskutovať, tak nemusíš, ale poukážem na nich, aby bolo viac porozumenia aj medzi nami všetkými:

KRESŤAN napísal: "Veď nás prakticky rozdeľujú len nevýznamné rozdiely (celibát a príjmanie pod obojím sú len záležitosti cirkevnej praxe, kt. sa dajú hocikedy zmeniť - a bolo by potrebné, aby boli zmenené), otázky pápežského primátu rieši pápežská encyklika Ut unum sunt, podľa kt. sa o postavení rímskeho veľkňaza môžu viesť diskusie a je treba zdôrazniť, že pápež je "neomylný" len v malom počete prípadov - ináč je to omylný človek ako každý iný, otázky Presvvätej a Prečistej Bohorodičky by taktiež nás nemali rozdeľovať, zo strany katolíkov sa nazdávam, že by mali uznať, že Preblahoslavená a Presvätá Kráľovná nebies bola tak istým človekom ako každý z nás a preto po našich prarodičoch zdedila následky dedičného hriechu(nie deidčný hriech!!!), ak by bola prečistá Panna bez hriechu, negovalo by sa tým Spasiteľovo vykupiteľské dielo. K otázke antikoncepcie pristupujú rímski katolíci a starokatolíci a pravoslávni obdobne. Jediným "problémom" je možno len povolenie používať prezervatív, ale i v rímsko katolíckej cirkvi je jeho používanie povolené, ak by jeden z manželského páru mal AIDS. Poslednou zostáva otázka rozvodu, resp. opätovného sobášu. Tu by bolo vhodné pozrieť sa do vlastnej minulosti, kde rímsko katolícka cirkev opätovný sobáš povoľovala. Tento sobáš (možnosť znovuzosobášenia bola obmedzená len na druhé a tretie manželstvo) bol však skôr ľútosťou, epitémiou nad pokazeným stavom v prvom manželstve. Keďže ľudia sú poznačení následkami dedičného hriechu, tak aj Cirkev ako dobrá Matka, kt. chápe svoje deti, umožňuje 2. a 3. manželstvo."

na jednej strane nie je toho veľa, ale dosť na to, že by nás to všetko mohlo pomýliť a to aj k ťažkého hriechu. Napr. prezervatív, rozvod, a čo sa týka prejavu voči bezhriešnosti Panny Márie, tak to je akosi zavadzajúce. O neomylnosti pápeža, tak to ani nehovorím.

Ale kedže všetko má svoj čas (Kaz 3,1), tak to ponechávam na Ducha Svätého, akoaj na Teba, či máš vôľu spoznať viac o týchto záležitostiach v Cirkvi. Prajem veľa darov Ducha Svätého a hlavne Jeho požehnanie + Boh ťa miluje a más s nami úžasný Plán

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  08:49:08  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Mia, som dosť rozčarovaný z Tvojich výrokov. Skús, prosím, odpovedať na niekoľko otázok:
Koľko cirkví založil Ježiš?
Ak založil jednu cirkev, zabezpečil ju neomylnosťou vo veciach viery a mravov, alebo ju vydal napospas bludom?
Ak ju zabezpečil neomylnosťou, akým spôsobom sa táto neomylnosť prejavuje? Je vari každý kresťan neomylný?
Má pápež charizmu neomylnosti?
Ako má jednoduchý kresťan správne porozumieť svojej viere? Vari to Duch Svätý pošepká každému kresťanovi?
Je cirkev, ktorú Ježiš založil postavená na skale? Kto alebo čo je podľa Teba tou skalou?
Kto alebo čo je podľa Teba zárukou jednoty Cirkvi?
Hľadáš úprimne pravdu? (Túto otázku zodpovedz sama sebe.)
Nech Ťa žehná Pán.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  11:12:25  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
citácia:
Tak grékokatolíčka? neviem ako sa oni stavajú k pápežovi.
Pôvodne zaslal Azuritko - 24 júl 2010 :  01:58:27



Presne tak isto ako rímskokatolíci.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  13:43:45  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Hmm a ešte sú aj iný katolíci? Taký, ktorý pápeža neuznávajú?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Sendy

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  13:59:10  Zobraziť profil  Pridať Sendy do zoznamu priateľov
citácia:
Hmm a ešte sú aj iný katolíci? Taký, ktorý pápeža neuznávajú?

Pôvodne zaslal Azuritko - 24 júl 2010 :  13:43:45



Katolíckych cirkví je vyše dvadsať, ale všetky sú legitímnou súčasťou katolíckej Cirkvi, ktorú vedie pápež. Kresťania, ktorí by uznávali katolícku vieru (teda v tomto zmysle by boli katolíkmi), a predsa odmietajú neomylnosť pápeža, neexistujú. Iba sa za kresťanov zastávajúcich katolícku vieru pomýlene vyhlasujú. Takáto viera by bola vnútorne rozporná a tak nezmyselná. Nemohla by tak pochádzať od Krista. Dosť dobre to vidno na Mii, ako presne vie, čo je pravá viera a zároveň neuznáva absolútne žiadnu neomylnosť. To je ako okrúhly štvorec.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 749  ~  Člen od: 23 október 2009  ~  Posledná návšteva: 08 január 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  14:55:53  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
No jasne. Som len nevedel, či Mia môže byť v nejakej odnoži katolicizmu, alebo má vlastnú vieru. A už teraz viem, že má čisto vlastnú vieru. Preto Mia, prehodnoďte svoje postavenie a viac si zistite o tom, čomu veríte, aby ste sa prestala od Boha vzdialovať, a začala sa k nemu približovať.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  18:27:15  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov

Koľko cirkví založil Ježiš?

-Jednu,v Jeruzaleme(nie v Ríme) a táto sa rozšírila po svete hlásaním apoštolov(jedným z cirkevných zborov tak vznikol aj v Ríme).Preto je Jeruzalemská cirkev Matkou všetkých cirkví.

Ak založil jednu cirkev, zabezpečil ju neomylnosťou vo veciach viery a mravov, alebo ju vydal napospas bludom?

-zabezpečil ju zoslaním Ducha svätého,ktorý prostredníctvom všeobecných cirkevných snemov vedie apoštolských nástupcov aby správne učili Christovu náuku.Samotný Christos apoštolom túto pomoc prisľúbil vo večeradle,keď im povedal,že ich nenechá samých ale im zošle Ducha svätého,ktorý ich naučí všetko a uvedie ich do plnej pravdy.Christos nikdy nepovedal,že ich naučí prostredníctvom Petra či jeho nástupcov a ak by to tak chcel urobiť,na takú vec by apoštolov výslovne upozornil.Samotný apoštolský snem v Jeruzaleme je toho dôkazom-Peter síce vystúpil v prospech prijímania pohanov do Cirkvi,ale posledné,rozhodujúce slovo mal Jakub,nie Peter a samotné "uznesenie" tohoto snemu je jasné : "Duch svätý a my sme usúdili".

Ak ju zabezpečil neomylnosťou, akým spôsobom sa táto neomylnosť prejavuje? Je vari každý kresťan neomylný?

-neomylnosť cirkvi je zabezpečená zárukou Ducha svätého,ktorého činnosť sa prejavuje pri riešení vieroučných otázkach na všeobecných konciloch presne tak ako tomu bolo pri apoštolskom sneme v Jeruzaleme.

Má pápež charizmu neomylnosti?

-nemá.Nie sú k tomu žiadne odkazy v Písme ani v tradícii a omyly pápežov Vigília,Libéria,Honória sú zjavné.

Ako má jednoduchý kresťan správne porozumieť svojej viere? Vari to Duch Svätý pošepká každému kresťanovi?

- Musí počúvať apoštolské učenie,ktoré je zárukou správnej viery.Plnosť apoštolského učenia bez prídavkov typu "filouque",či moderných "pápežských" dogiem.Toto učenie sa neporušene zachovalo do dnešných čias v pravoslávnej cirkvi

Je cirkev, ktorú Ježiš založil postavená na skale? Kto alebo čo je podľa Teba tou skalou?

- Jedinou základnou skalou Cirkvi na ktorej je táto zbudovaná je Bohočlovek IC -XC.Učil tak apoštol Pavel,či cirkevní otcovia.Nikdy ňou nemôže byť obyčajný hriešny človek.Potom to už nie je Christova Cirkev ale iba náboženská organizácia.Človek,ktorý vyzná Christa sa podobne ako apoštol Peter stáva jedným z kamienkov a tak sa necháva zabudovať do stavby,ktorou je Boží dom.

Kto alebo čo je podľa Teba zárukou jednoty Cirkvi?

-Jej zakladateľ IC XC,ktorý jej prisľúbil,že s ńou ostane až do konca vekov a ani brány pekiel ju nepremôžu.Táto Cirkev je vedená Duchom svätým,ktorý je v nej prítomný už 2 tisíročia.Táto Cirkev je tu už 2000 rokov a je to pravoslávna katholícka(všeobecná) cirkev.

Ak sa starokatolíci zjednotili s pravoslávnou cirkvou v spoločnom vyznávaní viery,je jej súčasťou tiež.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rudy

Stav: offline

 Odoslaný - 24 júl 2010 :  20:43:19  Zobraziť profil  Pridať rudy do zoznamu priateľov
Zachariáš, otázky boli adresovamé Mii, nie Tebe. Odpovede, ktoré si napísal, si napísal už v téme Ortodoxná cirkev, načo to opakovať?

Tvoja teória o všeobecných konciloch stojí na piesku. Je to dôkaz v kruhu. (Ktoré koncily sú všeobecné? Tie, ktoré hlásajú pravú Kristovu náuku. Čo je pravá Kristova náuka? To, čo hlásajú všeobecné koncily.) Nevidíš, že to nemá logiku? Sendy hravo spochybnil Tvoje tvrdenia. Ty si nijako nevysvetlil, akým spôsobom Cirkev uzná neomylnosť koncilu. Na Maťovu otázku „kto je Cirkev“ si doteraz neodpovedal. Aj prípady „pápežských omylov“ Ti Sendy objasnil.

Zachariáš, je čas, aby si sa pozrel pravde do očí. Ktovie, či sa Ti taká príležitosť ešte v živote naskytne. Aby raz nebolo neskoro...
Nech je Pán s Tebou.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 286  ~  Člen od: 15 február 2010  ~  Posledná návšteva: 17 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: S Papežom proti homoherezii- 1. diel. Téma Next Topic: Exkomunikácia a prekliatie  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06