Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Čo je dôležitejšie: viera, alebo pravda?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Platne/neplatne manzelstvo..?! Téma Next Topic: veľkonočný pozdrav
Strana: z 3

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 07 apríl 2009 :  23:57:53  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Já tu jen tvrdím, že opakováním se ze lži nestala pravda.
Byla to stále lež.

Pôvodne zaslal rad.ek - 07 apríl 2009 :  23:41:00



Aky vyznam ma tvoje tvrdenie ked ludia uverili lzi. To iste ja mozem tvrdit o tvojej viere, ze si uveril lzi. Co je potom PRAVDA? Ale nie frazu, prosim.

Pôvodne zaslal Guliver - 07 apríl 2009 :  23:52:15



Pokud chceš tvrdit, že jsem uvěřil lži, potom buď to lež je a máš pravdu, nebo to lež není a nemáš pravdu.
Ale v každém případě, pokud je to lež, opakováním se z ní nestane pravda.

Pokud chceš tvrdit, že jsem uvěřil lži, potom jsem zvědaný na hodnověrnost nebo dokonce dokazatelnost argumentů, které máš proti mé víře.
Opakování tvrzení, že má víra není pravdivá, ti nepomůže ani stokrát.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  00:07:07  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Ale mi teraz neriesime moju vieru, ale vztah viery a pravdy. A ty zjavne nevies svoju vieru podporit ani takou trivialnostou, ako su historicky dolozene pramene existencie Jezisa. Ako chces potom diskutovat o takych zlozitych veciach ako je pravda?

Pôvodne zaslal Guliver - 07 apríl 2009 :  23:28:48



no fajn, aj takto sa dá vykrútiť z odpovede, každopádne pre mňa je historicky doloženým prameňom Bibilia, pre mňa je Biblia pravdou, ak je viac prameňov, ktoré dokladajú existenciu Ježiša, nemám s tým problém. Keďže pre teba je biblia kus popísaného papiera, ja s tým už asi nič nenarobím. Ale nesnaž sa ma tu presviedčať, že nieje dôkaz, keď ho môže mať každý pred nosom.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  00:10:49  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:

no fajn, aj takto sa dá vykrútiť z odpovede, každopádne pre mňa je historicky doloženým prameňom Bibilia, pre mňa je Biblia pravdou, ak je viac prameňov, ktoré dokladajú existenciu Ježiša, nemám s tým problém. Keďže pre teba je biblia kus popísaného papiera, ja s tým už asi nič nenarobím. Ale nesnaž sa ma tu presviedčať, že nieje dôkaz, keď ho môže mať každý pred nosom.

Pôvodne zaslal Azuritko - 08 apríl 2009 :  00:07:07


Nuz tvoja argumentacia je zabavna, ja mam pred nosom Grecke povesti a baje, to je dokaz,ze obsahuju pravdu? A nevkladaj mi laskavo do ust veci co som nehovoril!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  00:11:34  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Moje přesvědčení není založené na tom, že jsem si něco ověřil.
Já jsem dostal dar víry - věřím pravdivosti toho, co učí církev.
Svědectví církve je pro mě věrohodné.
Pôvodne zaslal rad.ek - 07 apríl 2009 :  12:23:03


Takze narodil som sa ako moslim, islam je pre mna věrohodny dostal som dar viery preto som mu uveril. Nemam moznost si overit ci je moja viera pravdiva, len verim. Budem spaseny? Budu spaseny zidia, hinduisti.... Budu spaseni ateisti, ktori tiez len veria ze neveria? Aky vyznam ma potom delit svet na nabozenstva?
Pôvodne zaslal Guliver - 07 apríl 2009 :  23:49:52



Svět na náboženství nikdo uměle nedělí.
Lidé mají své světonázory a kdoví proč nejsou všichni křesťané, proč věří něčenu jinému.
Takže je to asi naopak, nábožeství nevznikajítím, že někdo dělísvět na náboženství, ale protože lidé mají různou víru, existují různá náboženství.
důležité na tom je, že nám to pomáhá uvědomit si, že nemohou mít všichni pravdu.
Jinak řečeno, maximálně jeden světonázor může být pravdivý.

Kdo bude konkrétně spasený, těžko říct.
Pokud chceš vycházet z toho, jak se na to dívá křeťanství, tak je důležité žít a zemřít v milosti posvěcující.
Pokud Ti to nic neříká, můžeš něco nastudovat www.katechismus.cz, www.katechizmus.sk.
Pro ty, kdo křesťanství nezaviněně nepoznali, je důležitý zřejmě stav svědomí a zda člověk hledal pravdu a žil podle poznané pravdy.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  00:14:37  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Pokud chceš tvrdit, že jsem uvěřil lži, potom buď to lež je a máš pravdu, nebo to lež není a nemáš pravdu.
Ale v každém případě, pokud je to lež, opakováním se z ní nestane pravda.

Pokud chceš tvrdit, že jsem uvěřil lži, potom jsem zvědaný na hodnověrnost nebo dokonce dokazatelnost argumentů, které máš proti mé víře.
Opakování tvrzení, že má víra není pravdivá, ti nepomůže ani stokrát.

Pôvodne zaslal rad.ek - 07 apríl 2009 :  23:57:53


Pekny argument!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  00:22:51  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Pro ty, kdo křesťanství nezaviněně nepoznali, je důležitý zřejmě stav svědomí a zda člověk hledal pravdu a žil podle poznané pravdy.

Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  00:11:34



Takze predsa len uprednostnujes krestanstvo z pozicie viery. To iste ale tvrdia vsetci ostatni a tak pravda je opat v nedohladne....
Takze mne to vychadza, ze len na vieru sa spoliehat neda. Musi nastupit aktivne hladanie pravdy a rozlisovanie. Inak sa nepohneme z miesta. Tema je totiz o vztahu viery a pravdy, ze?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  00:35:57  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Nuz tvoja argumentacia je zabavna, ja mam pred nosom Grecke povesti a baje, to je dokaz,ze obsahuju pravdu? A nevkladaj mi laskavo do ust veci co som nehovoril!

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  00:10:49



Potvrdzuje sa čo som vravel, Biblia pre teba nič neznamená. Ale tak to mi už je len argumentácia porovnávať grécke povesti a báje z bibliou. Darmo sa tu budeme dohadovať, keď pre mňa je Biblia pravda a pre teba zjavne úplný opak.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  08:14:03  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Pro ty, kdo křesťanství nezaviněně nepoznali, je důležitý zřejmě stav svědomí a zda člověk hledal pravdu a žil podle poznané pravdy.

Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  00:11:34



Takze predsa len uprednostnujes krestanstvo z pozicie viery. To iste ale tvrdia vsetci ostatni a tak pravda je opat v nedohladne....
Takze mne to vychadza, ze len na vieru sa spoliehat neda. Musi nastupit aktivne hladanie pravdy a rozlisovanie. Inak sa nepohneme z miesta. Tema je totiz o vztahu viery a pravdy, ze?

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  00:22:51



Samozřejmě, že upřednostňuji křesťanství z důvodu jeho hodnověrnosti.
A přiznávám, že mu věřím, že je nemám dokázané, že je založené na předávaném svědectví hodnověrných svědků.

A jisté je, že pro ověřování věrohodnosti víry máme docela vhodný nástroj - lidský rozum.



rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  08:34:02  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
[quoteA jisté je, že pro ověřování věrohodnosti víry máme docela vhodný nástroj - lidský rozum.




Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  08:14:03

[/quote]

no ten niektorí ľudia len veľmi neradi používajú

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:07:04  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
Pro ty, kdo křesťanství nezaviněně nepoznali, je důležitý zřejmě stav svědomí a zda člověk hledal pravdu a žil podle poznané pravdy.

Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  00:11:34



Takze predsa len uprednostnujes krestanstvo z pozicie viery. To iste ale tvrdia vsetci ostatni a tak pravda je opat v nedohladne....
Takze mne to vychadza, ze len na vieru sa spoliehat neda. Musi nastupit aktivne hladanie pravdy a rozlisovanie. Inak sa nepohneme z miesta. Tema je totiz o vztahu viery a pravdy, ze?

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  00:22:51



Samozřejmě, že upřednostňuji křesťanství z důvodu jeho hodnověrnosti.
A přiznávám, že mu věřím, že je nemám dokázané, že je založené na předávaném svědectví hodnověrných svědků.

A jisté je, že pro ověřování věrohodnosti víry máme docela vhodný nástroj - lidský rozum.

Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  08:14:03


Nuz, ale ci ine nabozenstva nerobia to iste? Ostatni nemaju rozum? Ostatni nie su hodnoverni?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:08:24  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:


no ten niektorí ľudia len veľmi neradi používajú

Pôvodne zaslal alesko - 08 apríl 2009 :  08:34:02



A ty vies aj nieco normalne napisat? Alebo len rad znevazujes inych?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:11:05  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Potvrdzuje sa čo som vravel, Biblia pre teba nič neznamená. Ale tak to mi už je len argumentácia porovnávať grécke povesti a báje z bibliou. Darmo sa tu budeme dohadovať, keď pre mňa je Biblia pravda a pre teba zjavne úplný opak.

Pôvodne zaslal Azuritko - 08 apríl 2009 :  00:35:57



A teba nezaraza, ze doverujes Biblii len pre Bibliu samu?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:20:04  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


no ten niektorí ľudia len veľmi neradi používajú

Pôvodne zaslal alesko - 08 apríl 2009 :  08:34:02



A ty vies aj nieco normalne napisat? Alebo len rad znevazujes inych?

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  10:08:24



nemyslel som teraz nikoho konkrétne. tak nechápem aký problem riešiš.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:21:26  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Potvrdzuje sa čo som vravel, Biblia pre teba nič neznamená. Ale tak to mi už je len argumentácia porovnávať grécke povesti a báje z bibliou. Darmo sa tu budeme dohadovať, keď pre mňa je Biblia pravda a pre teba zjavne úplný opak.

Pôvodne zaslal Azuritko - 08 apríl 2009 :  00:35:57



A teba nezaraza, ze doverujes Biblii len pre Bibliu samu?

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  10:11:05



myslím si že veriaci človek má kopu iných dôkazov, nielen bibliu. A ešte je tu aj autorita cirkvi, ktorá tu je od počiatku.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:51:43  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:
citácia:
Pro ty, kdo křesťanství nezaviněně nepoznali, je důležitý zřejmě stav svědomí a zda člověk hledal pravdu a žil podle poznané pravdy.

Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  00:11:34



Takze predsa len uprednostnujes krestanstvo z pozicie viery. To iste ale tvrdia vsetci ostatni a tak pravda je opat v nedohladne....
Takze mne to vychadza, ze len na vieru sa spoliehat neda. Musi nastupit aktivne hladanie pravdy a rozlisovanie. Inak sa nepohneme z miesta. Tema je totiz o vztahu viery a pravdy, ze?

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  00:22:51



Samozřejmě, že upřednostňuji křesťanství z důvodu jeho hodnověrnosti.
A přiznávám, že mu věřím, že je nemám dokázané, že je založené na předávaném svědectví hodnověrných svědků.

A jisté je, že pro ověřování věrohodnosti víry máme docela vhodný nástroj - lidský rozum.

Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  08:14:03


Nuz, ale ci ine nabozenstva nerobia to iste? Ostatni nemaju rozum? Ostatni nie su hodnoverni?


Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  10:07:04



Právěže mají rozum.
Je možné hodnověrnost každého světonázoru prozkoumat.
Pokud tě to zajímá, zkoumej.
Pro mě je z různých důvodů hodnověrné svědectví církve o Kristovi.
Zkoumal jsem a zkoumám pořád poměrně dost.
Protože ostatní náboženství a světonázory se liší od Kristova náboženství, nejsou pro mě hodnověrná.



rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:52:50  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Alesko: Ved sem daj zopar dokazov! A cirkev tu nie je od pociatku... dostuduj

A usetri ma prosim vseobecnych nekonkretnych vyrokov.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  10:58:40  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:

Pokud tě to zajímá, zkoumej.
Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  10:51:43


No, ale to by mal robit kazdy a nespoliehat sa len na vieru, ze?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  11:41:47  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
A cirkev tu nie je od pociatku... dostuduj
Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  10:52:50



od počiatku = od začiatku kresťanstva. teda od ukrižovania Pána, Ježiša Krista


Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  11:42:50  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pokud tě to zajímá, zkoumej.
Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  10:51:43


No, ale to by mal robit kazdy a nespoliehat sa len na vieru, ze?

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  10:58:40



a mzslíš si že veriaci sú takí , ktorí len hlucho, slepo počuvaju, kto im čo nadiktuje, a neskúma? no pekné škatulkovanie

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  11:44:41  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Po prvé, biblii dôverujem hlavne preto, že to nepísal jeden autor, je to množstvo kníh, ktoré ale do seba zapadajú, čo vyvoláva ešte väčšiu hodnovernosť. Tí ľudia to nepísali všetci spoločne za jedným stolom v jeden deň. Proste toto v podstate je podľa mňa nepopierateľným dôkazom, že biblia niesú povesti, ale popisy svedkov udalostí.
Po druhé, skúmať treba, to je pravda, ale určite to má svoje hranice, je jasné, že získať priamy dôkaz je nemožné, môžem sa len priblížiť k tomu že to inak asi nebude.
A k tomu čo Alesko spomínal, že nejaké písomnosti Rimanov potvrdzujúcich existenciu Ježiša, niečo sa mi marí že som o tom niečo kedysi počul, keď bude čas pokúsim sa niečo nájsť, ale ak niekto o niečom vie píšte.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  11:45:00  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pokud tě to zajímá, zkoumej.
Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  10:51:43


No, ale to by mal robit kazdy a nespoliehat sa len na vieru, ze?

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  10:58:40



Samozřejmě.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  12:35:11  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Samozřejmě.
Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 : 11:45:00



No a tak sa dostavme k zaveru nasej debaty. Na otazku: Co je dolezitejsie viera, alebo pravda?, je odpoved, ze dolezite su obidve, jedna bez druhej nema zmysel.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  13:40:18  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Samozřejmě.
Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 : 11:45:00



No a tak sa dostavme k zaveru nasej debaty. Na otazku: Co je dolezitejsie viera, alebo pravda?, je odpoved, ze dolezite su obidve, jedna bez druhej nema zmysel.

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  12:35:11



Mě se víc líbí to napsat tak, že důležité je zkoumat, zda moje víra je pravdivá.
Že by jedno bez druhého nemělo smysl možná není tak jednoduché.

Pravdivostí poznání, možností shody našeho poznání se skutečností, s realitou, se zabývá noetika, která je jednou ze součástí filosofie, a není založena na víře.
Ovšem ne vše, co je součástí světonázoru lidí, je možné jen na základě rozumu prozkoumat. Každý zřejmě máme ve svém světonázoru prvky víry. A věrohodnost, smysluplnost, rozumnost, možnost pravdivosti této víry, je zase možné zkoumat pomocí rozumu.

Řekněme, že je podivné, pokud by někdo měl takovou víru, kde se dá jednoznačně prokázat rozpor s rozumem. To by opravdu ztrácelo smysl.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  13:44:25  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
citácia:
Mě se víc líbí to napsat tak, že důležité je zkoumat, zda moje víra je pravdivá.
Že by jedno bez druhého nemělo smysl možná není tak jednoduché.

Pravdivostí poznání, možností shody našeho poznání se skutečností, s realitou, se zabývá noetika, která je jednou ze součástí filosofie, a není založena na víře.
Ovšem ne vše, co je součástí světonázoru lidí, je možné jen na základě rozumu prozkoumat. Každý zřejmě máme ve svém světonázoru prvky víry. A věrohodnost, smysluplnost, rozumnost, možnost pravdivosti této víry, je zase možné zkoumat pomocí rozumu.

Řekněme, že je podivné, pokud by někdo měl takovou víru, kde se dá jednoznačně prokázat rozpor s rozumem. To by opravdu ztrácelo smysl.


Pôvodne zaslal rad.ek - 08 apríl 2009 :  13:40:18



Dakujem za hodnotne nazory!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 08 apríl 2009 :  13:49:59  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:


Dakujem za hodnotne nazory!

Pôvodne zaslal Guliver - 08 apríl 2009 :  13:44:25



Rádo se stalo.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Platne/neplatne manzelstvo..?! Téma Next Topic: veľkonočný pozdrav  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06