Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 Smútok za zomrelým
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Misie a zazraky Téma Next Topic: Koľko máte rokov?  

Anjel

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2009 :  12:22:21  Zobraziť profil  Pridať Anjel do zoznamu priateľov
Dobrý deň,
chcel by som vedieť aké má byť obdobie smútku za zomrelým v príbuzenskom vzťahu. Ako sa má dodržiavať smútok?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 18 január 2009  ~  Posledná návšteva: 18 január 2009 Upozorniť moderátora 

Mimi

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2009 :  16:07:35  Zobraziť profil  Pridať Mimi do zoznamu priateľov
V našich končinách oficiálne platí ako obdobie smútku jeden rok.
Dôležitejšie ako čierne oblečenie a vyhýbanie sa akémukoľvek druhu zábavy je (podľa mňa) to, ako za zosnulým smútiš v srdci. Ako naňho spomínaš, ako o ňom rozprávaš, či sa zaňho modlíš.
Veď uznaj, čo má ten zosnulý z toho, že ty chodíš v čiernej blúzke? Má z toho jeho duša väčší osoh ako z modlitby, alebo z odslúženej sv. omše?
Má z toho, že ty si rok nepôjdeš s kamarátmi na pivo viac, ako z toho, že budeš prosiť za spasenie jeho duše alebo mu cez dušičky "zariadíš" odpustky?

Iste, kvôli spoločenským predsudkom je vhodné aj to smútenie "navonok", ale musíme dávať pozor, aby sme ho neuprednostňovali pred tým "vnútorným" smútením.

Do tohto ťažkého obdobia ti prajem veľa síl!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 15  ~  Člen od: 15 november 2008  ~  Posledná návšteva: 09 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2009 :  20:18:37  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
Co sa tyka vonkajsich prejavov - nosenie smutku, vyhybanie sa zabavam a pod., tak pokial si pamatam, je to "odstupnovane". Ten rok je iba za najblizsich pribuznych, rodicia, manzel, deti. V ostatnych "pripadoch" ani neviem, tusim 6 tyzdnov za vzdialenejsich, ale nie som si ista. Pravdu ma mimi, ze ovela dolezitejsi je smutok vnutri cloveka. Ked smutim v srdci za blizkym, tak ma to ani na tu zabavu veru netaha.. Pokial ide o "nosenie smutku", t.j. cierneho, resp. neskor tmaveho oblecenia tak ako som postrehla, tento vonkajsi prejav sa v mestach uz v podstate vytratil, ved zomrelemu tym nepomozem a z akeho ineho dovodu to mam robit? Nakupim si kopu ciernych veci, len aby som dodrzala zvyky? Kto to ale citi, ze aj tento vonkajsi prejav chce z lasky k zomrelemu urobit, tak je to na jeho rozhodnuti. Na dedinach sa to este velmi dodrzuje, ved kto by to riskoval, aby ho dedina ohovorila ze nesmuti dostatocne. Ospravedlnujem sa za tu trochu ironie, ale bohuzial vacsinou je to tak. Takze naozaj modlitby, sv. omse za zomrelych a postupne vysporaduvanie sa s bolestou vo vlastnom srdci... Ved kazda bolest casom oslabne a preboli. Ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 19 január 2009 :  10:24:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Osobne si myslím, že ak chceme vyjadriť smútok, robíme tak svojicm správaním a náladou. Ak chceme dať naznámosť, že nás opustil niekto blízky, môžeme tak urobiť povedzme aj čiernou stuhou na šatách.

Avšak pieta a vyjadrenie pohnutia za zosnulým nemusí mať len formu smútku - nevidím na to ani dôvod, najmä medzi nami kresťanmi.

Jedna slovenská národná činiteľka (meno som už zabudol ale má múzeum na Starej Turej) urobila jednu zaujímavú vec: Ako jednu z posledných vecí, ktoré si zorganizovala boli radostné oznámenia pri príležitosti jej zosnutia. Boli na bielom papieri zlatým písmom. Vyjadrovali radosť a presvedčenie, že v čase distribúcie už bude so svojim Pánom a chcela sa takýmto spôsobom o túto raodsť podeliť aj s ostatnými.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

handulka

Stav: offline

 Odoslaný - 10 apríl 2011 :  22:21:46  Zobraziť profil  Pridať handulka do zoznamu priateľov
Mrtvému tá čierna farba naozaj nepomôže.Pomúžu modlitby a sv. omše. Zvlášt na dedine si ludia všimajú.Podla mna je to taká prepačte za výraz hlupost nakupit si čierne veci na každé ročné obdobie.Mám jednu známu- matrikovu. Ked jej zomrel otec dala si vlasy na čierno,čierny lak na nechty a ked sa blížilo prvé výročie a ona sa tak vychvalovala ,dala som jej jednu otázku,,a Otčenášov kolko bolo?"Sčervenela a nepovedala ani slovo.Ja osobne nosit čierne veci neuznávamiba v den pohrebu.Vraví sa že tam kde je to zvyk sa odporúča dodržiavat zvykya tradíciekvoli pohoršeniu

handulka

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 16 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 10 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2011 :  09:58:13  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
ja osobne som ziaden smutok necitil (pretoze smrt je prirodzena a treba ju akceptovat) a tiez som sa snazil okamzite zabudnut, pretoze je zbytocne sa trapit a spominat na zomreleho, pretoze to nikomu nepomoze, prave naopak, moze to znacne psychicky uskodit (tak ako to uskodilo mojej starej mame)

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2011 :  12:48:08  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
nuz, da sa povedat, ze ja som zas smutok, ucast na pohrebe za svojou starou mamou, ktoru som volal stale okrem svojej mamy tiez mamou absolutne ako 25 r nezvladol

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tomas-B

Stav: offline

 Odoslaný - 28 máj 2011 :  06:50:31  Zobraziť profil  Pridať Tomas-B do zoznamu priateľov
citácia:
ja osobne som ziaden smutok necitil

Pôvodne zaslal guest636 - 11 apríl 2011 :  09:58:13




čo môže byť aj tým, že si bezcitný . alebo si tú osobu v skutočnosti príliš nemiloval .

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 27 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 28 máj 2011 :  09:48:35  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:


čo môže byť aj tým, že si bezcitný . alebo si tú osobu v skutočnosti príliš nemiloval .

Pôvodne zaslal Tomas-B - 28 máj 2011 :  06:50:31



ja nie som bezcitny, ale dokazem sa odosobnit

ja "nemilujem" nikoho (co neznamena, ze nemam nikoho rad)


povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 28 máj 2011 :  16:15:19  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Keď sme už pri tej čiernej, ani liturgická farba nie je čierna, ale fialová.
A v iných kultúrach - v afrike majú bielu farby, čo sa mi celkom páči. Veď keď zomrie človek, mali by sme byť radi, ak sme dobrí kresťania, že ide do božieho kráľovsta/ príp. očistca/. Ak nie, tak je to potom aj tak všetko jedno.
Samozrejme, smútok, plač, to k tomu patrí. Ak je to milovaná osoba a neprejavovali by sme isté emócie, asi by to nebolo celkom v poriadku. Napokon, aj z psycholog. stránky je dobré ventilovať smútok, poplakať si, odžiť si to a potom ísť ďalej. Čierna farba celý rok - no moc to neuznávam, lebo väčšinou je to len póza - ako to bolo v príspevku vyššie, ale niekto to tak môže cítiť, a okrem tých modlitieb sa aj tak oblieka. To je potom jeho vec.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 28 máj 2011 :  18:37:20  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
V spasenie milovaného môžme vždy len dúfať. A Ježiš tiež zaplakal nad smrťou Lazara. No plač nemá byť zúfalstvom, ale v nádeji a viere.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 28 máj 2011 :  19:42:41  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Slovenka: Avšak čierna liturgickou farbou je. To, že sa z mne neznámeho dôvodu nepoužíva a paušálne sa nahrádza fialovou je pravda, ale ak by si kňaz na pohreb dal čierny ornát, nikto nemôže protestovať, lebo taký tam má byť.

http://www.mazzarello.sk/images-popup/ornat-603.swf

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  09:22:36  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
potreboval by som si ujasnit jednu vec, poznat este i vas nazor, pri omsi za mrtveho sa v urcitej casti poklakne, je spravne aby poklakli i neveriaci, nevyzera to pokrytecky?, (najme ked vsetci o dotycnom vedia ze je neveriaci ), ono, je do oka bijuce, ked jeden ci dvaja stoja uprostred plneho kostola a svoju uctu vyjadria aspon sklonenim hlavy, ale i tak, nie je spravnejsi tento postoj ako robit nieco co je v konecnom dosledku pokrytecke voci veriacim a ich Bohu ?


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  10:05:08  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
potreboval by som si ujasnit jednu vec, poznat este i vas nazor, pri omsi za mrtveho sa v urcitej casti poklakne, je spravne aby poklakli i neveriaci, nevyzera to pokrytecky?, (najme ked vsetci o dotycnom vedia ze je neveriaci ), ono, je do oka bijuce, ked jeden ci dvaja stoja uprostred plneho kostola a svoju uctu vyjadria aspon sklonenim hlavy, ale i tak, nie je spravnejsi tento postoj ako robit nieco co je v konecnom dosledku pokrytecke voci veriacim a ich Bohu ?



Pôvodne zaslal saxsax - 04 november 2011 :  09:22:36

ja este z cias ked som bol neveriaci, som stal celu omsu vzdy vzdadu pri dverach, za murom, niekde kde si ma skoro nik nevsimol. Alebo som radsej ostal vonku ked sla priatelka do kostola.... Ale ked som uz siel predsa len dnu, tak som robil vsetko to co ostatni. Bral som to z pokorou, hlavne som chcel ostat nenapadny .... Len pozor si daj na sv. prijimanie ked sa ide ... lebo tam som siel tiez, mysliac si ze skoncila omsa .... potom ma musela priatelka vyviest z davu naspat do lavice. Takze ta nenapadnost mi tiez nie vzdy vysla...
takze doporucujem zariad sa podla toho kde budes sediet alebo stat.
Da sa nato pozerat aj tak, ze z ucty k zosnulemu a jeho viere, viere jeho rodiny... vydrzim to mozno pre teba "cvicenie v lavici." to len napriklad...

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  10:26:35  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
nejde o mna

prva lavica, najblizsi pribuzny

takze zo seba robit nieco co nie je ?

ked nepoklakne ludia budu somrat, sumy udivu

ked poklakne, ludia si povedia co?, pretvaruje sa? prejavuje uctu, pokoru ?, lebo sa to patri?

co je spravne, spravnejsie ?

moze teda zostat stat ?


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  10:28:47  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
nejde o mna

prva lavica, najblizsi pribuzny

takze zo seba robit nieco co nie je ?

ked nepoklakne ludia budu somrat, sumy udivu

ked poklakne, ludia si povedia co?, pretvaruje sa? prejavuje uctu, pokoru ?, lebo sa to patri?

co je spravne, spravnejsie ?

moze teda zostat stat ?



Pôvodne zaslal saxsax - 04 november 2011 :  10:26:35


Môj osobný názor - nestojte, ale sadnite si. Nebude to tak nápadné...

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  10:33:44  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
to sa mi viac paci, poradim mu


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  10:50:15  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
nejde o mna

prva lavica, najblizsi pribuzny

takze zo seba robit nieco co nie je ?

ked nepoklakne ludia budu somrat, sumy udivu

ked poklakne, ludia si povedia co?, pretvaruje sa? prejavuje uctu, pokoru ?, lebo sa to patri?

co je spravne, spravnejsie ?

moze teda zostat stat ?



Pôvodne zaslal saxsax - 04 november 2011 :  10:26:35

spravnejsie je podla mna robit to co ostatni (ak som v prvom rade) ...
Ale na druhej strane pohrebne omse, svadby.... su udalosti kam chodi hocikto.... Ludia to nevnimaju nijako hrozne ak tam niekto vycnieva... chapu to.
Cize ak chete stat z ucty k zosnulemu... tak by som stal vedla lavice v ulicke vedla prveho radu...
Ale nemajte obavu, nech uz urobite cokolvek, ludia sa na tychto mimoriadnych omsiach, obradoch... uz adaptovali na roznych navstevnikov.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  12:48:13  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
vdaka za rady, bohuzial nie vzdy to tak je a najme nie na katolicky prebujnenych dedinach, kde nastalo tkz. "obratenie" po prevrate, keby mohli, tlacili by vlastny zoznam na dedinsku informacnu tabulu, kto kolko krat bol ci nebol v kostole, kto co ako robi a nerobi v kostole, des

dako sa uz teda zariadi, ja natacam a fotim, bude to mozno zaujmave

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  13:22:34  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:


dako sa uz teda zariadi, ja natacam a fotim, bude to mozno zaujmave

Pôvodne zaslal saxsax - 04 november 2011 :  12:48:13



svojim konanim by si nemal narušať priebeh omše. a takisto foť zučastnelých nie niečo iné, ok?

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  14:58:13  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
nedramatizuj to zas, vsetko je dohodnute a odsuhlasene knazom


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2011 :  15:11:54  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
nedramatizujem len reagujem na tvoju otazku ako sa spravat v kostole.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Misie a zazraky Téma Next Topic: Koľko máte rokov?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06