Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Cirkev a jej denominácie
 Co je Cirkev a som jej clenom?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: slavne vyroky ateistov Téma Next Topic: Jednota kresťanov
Strana: z 2

katama

Stav: offline

Odoslaný - 03 január 2009 :  18:04:15  Zobraziť profil  Pridať katama do zoznamu priateľov
Co je vlastne Cirkev?
Pokial viem tak patricnost ku Kristovej Cirkvi sa ziskava krstom a zivotom vo viere a dovere v Neho. Hm..ked zijeme v Duchu a pravde. Cirkev je spolocenstvo, ktore my nemozeme uplne ohranicit - na katolikov, protestantov atd...
Myslim, ze len Boh, ktory vidi do srdca cloveka by nam mohol povedat kto je clenom Cirkvi.
Dufam, ze som clenom Cirkvi.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 58  ~  Člen od: 03 január 2009  ~  Posledná návšteva: 05 jún 2010 Upozorniť moderátora 

zrno

Odoslaný - 03 január 2009 :  21:28:58  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Katama to,že sme členmi Cirkvi dúfame všetci čo sme na tomto fóre a drvivá väčšina z nás v to aj verí.
Osobne som rád, že si hneď po registrácii v tomto fóre prispela niekoľkými príspevkami.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 04 január 2009 :  11:10:48  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Co je vlastne Cirkev?
Pokial viem tak patricnost ku Kristovej Cirkvi sa ziskava krstom a zivotom vo viere a dovere v Neho.

Cirkev je Kristovou nevestou. A patria do nej "Iba tí môžu byť pripočítaní ku skutočným členom Cirkvi, ktorí boli obmytí vodou krstu, vyznávajú pravú vieru a neoddelili sa od jednoty ich vlastným pričinením, alebo od nej neboli oddelení za ťažké zločiny legitímnou autoritou." Mystici Corporis Christi, Pius XII.

citácia:

Hm..ked zijeme v Duchu a pravde. Cirkev je spolocenstvo, ktore my nemozeme uplne ohranicit - na katolikov, protestantov atd...

V tomto tvrdeni je skryte jedno zasadne protirecenie - AK zijeme v Duchu a pravde, NEMOZEME verit v protichodne veci, pretoze pravda moze byt len jedna. Ak katolici a protestanti veria diametralne odlisnym veciam, nemozu mat pravdu obaja a logicky nemozu zit obaja rovnako v Duchu a v pravde.

citácia:

Myslim, ze len Boh, ktory vidi do srdca cloveka by nam mohol povedat kto je clenom Cirkvi.

Aj Cirkev samotna to moze urobit. A moze viac, moze jednotlivcov zo svojho spolocenstva naopak vylucit, co je sice trest zriedkavy, ale velmi zavazny.

citácia:

Dufam, ze som clenom Cirkvi.
Pôvodne zaslal katama - 03 január 2009 : 18:04:15

Na to sa da jednoducho odpovedat. Podla vyssie uvedeneho citatu, clena Cirkvi charakterizuju tri veci:
1. platné prijatie sviatosti krstu
2. vyznanie Katolíckej viery
3. účasť na spoločenstve Cirkvi.

Podriadujes sa trojitému úradu Cirkvi ( kňazskému (krst), učiteľskému (vyznanie viery) a pastoračnému (poslušnosť cirkevnej autorite))? Ak ano, patris do Cirkvi.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

katama

Odoslaný - 04 január 2009 :  12:32:13  Zobraziť profil  Pridať katama do zoznamu priateľov
Mato
jasne beriem vacsinu tvojich argumentov...

Len som chcela povedat, ze si myslim, ze len Boh by mohol "poukazat prstom na skutocnych clenov". Nie svetske /cirkevne/ autority.

A to zitie v Duchu a v Pravde...To vnimam tak, ze ked si otvoris srdce a prijmes Jeho Ducha, tak zijes v Pravde ci si katolik ci pravoslavny, ci protestant...
Co sa tyka niektorych vieroucnych rozdielov napr. medzi katolikmi a protestantami - ja skutocne vieroucne rozdiely nevidim. Ved veria vsetci v osobneho Boha ako Trojicu, v Jezisa ako Vykupitela a vo vecny zivot.

Rozdiely v tom jak my vnimame nase male "pravdy"su podla mna nepodstatne...

Viem, co znamena podla nasho ucenia prislusnost k Cirkvi, len sa stretavam s ludmi a castkokrat ludia z kostola ziju horsie nez ateisti, preto si myslim, ze im Jezis moze raz povedat:"Nepoznam vas". V tomto duchu som povedala, ze dufam, ze ma Jezis vnima ako clena Cirkvi

Kasas, dik za privitanie...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 58  ~  Člen od: 03 január 2009  ~  Posledná návšteva: 05 jún 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Odoslaný - 04 január 2009 :  17:59:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Ak si prijala sviatosť krstu v tedy si sa stala členkou svätej cirkvi.
Ak žiješ podľa učenia Ježiša Krista a prijímaš cirkevné sviatosti si súčasťou svätej cirkvi.
A ak máš pochybnosti tak potom musíš viac veriť Ježišovi Kristovi a tvoje pochybnosti sa potom rozplynú ako hmla na úsvite ktorú pre žiari slnko.
Prajem ti aby ti Náš Pán Boh dal silnú a pevnú vieru a nech tvoje dúfanie sa zmení na istotu.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 04 január 2009 :  20:00:39  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:

Len som chcela povedat, ze si myslim, ze len Boh by mohol "poukazat prstom na skutocnych clenov". Nie svetske /cirkevne/ autority.

Pôvodne zaslal katama - 04 január 2009 :  12:32:13

no taketo tvrdenia ja vnimam ako zavadzajuce, pretože odkiaľ je kusok aby človek jednoducho povedal: je jedno či som katolik, ecav, alebo neviem čo, hlavne že sa tvarim že verim, teda že to tvrdim, lebo si myslim že verim

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 04 január 2009 :  20:02:57  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:

A to zitie v Duchu a v Pravde...To vnimam tak, ze ked si otvoris srdce a prijmes Jeho Ducha, tak zijes v Pravde ci si katolik ci pravoslavny, ci protestant...
Co sa tyka niektorych vieroucnych rozdielov napr. medzi katolikmi a protestantami - ja skutocne vieroucne rozdiely nevidim. Ved veria vsetci v osobneho Boha ako Trojicu, v Jezisa ako Vykupitela a vo vecny zivot.

Rozdiely v tom jak my vnimame nase male "pravdy"su podla mna nepodstatne...

Pôvodne zaslal katama - 04 január 2009 :  12:32:13

no zas take nepodstatne nie su...a keby žili protestanti v pravde, stali by sa z nich katolici

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 04 január 2009 :  20:20:25  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Toto mi prosim vysvetli podrobnejsie. Ak prijmes Ducha a zijes v Pravde s velkym P a vies, ze Kristus zalozil Cirkev, ze ustanovil sviatotne knazstvo, ze nam dal sviatosti, ze je realne pritomny v Sviatosti oltarnej, tak ako mozes sucasne tvrdit, ze ten kto popiera Cirkev, popiera sviatosti, popiera realnu pritomnost Krista v Eucharistii zije v rovnakej pravde s velkym P a prijal rovnakeho Ducha?

citácia:

Co sa tyka niektorych vieroucnych rozdielov napr. medzi katolikmi a protestantami - ja skutocne vieroucne rozdiely nevidim.

Nuz tak potom musim so zarmutkom skonstatovat, ze svoju vieru nepoznas...

citácia:
Viem, co znamena podla nasho ucenia prislusnost k Cirkvi, len sa stretavam s ludmi a castkokrat ludia z kostola ziju horsie nez ateisti, preto si myslim, ze im Jezis moze raz povedat:"Nepoznam vas".

To isto moze. Clenstvo v Cirkvi nie je zarukou spasy. Je vsak jej nevyhnutnym predpokladom.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12043  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 19 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Odoslaný - 04 január 2009 :  21:13:49  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
mato musis ale uznat ze viacere veci ktore boli cirkvy vytikane teda mislim rkc boli nakoniec aj zmenene napr oblubene spominane odpustky...

http://www.bagras.sk/

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 04 január 2009 :  22:08:06  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ak myslis, ze jej bolo vytykane spravanie jej clenov, tak ano, to bolo castokrat hanebne a vyzadovalo zmenu a k nej nakoniec aj doslo. V tom istom case ale povstalo aj vela svatych, prave aj kvoli naprave toho zla, co takyto clenovia napachali.

Co sa tyka vieroucnych otazok, tak tam samozrejme menit nic mozne nie je a ani zmenene nebolo. Ked uz si spomenul odpustky, co sa podla Teba pri nich zmenilo?

Ela

Odoslaný - 04 január 2009 :  22:15:53  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
ahoj volsung. Preco sa vyjadrujes k veciam o ktorych nemas poriadne informacie? Cirkev nikdy nezmenila učenie o odpustkoch, ani svoj postoj k nim. Ak narazas na tzv. "predavanie odpustkov", ktore sa cirkvi tak casto vycita, tak som pre teba i pre inych, ktori nevedia ako to bolo, som skopirovala tento clanok:Čo odpustky nie sú?

1. Odpustky nie je kúpenie, či získanie si neba. Nie je to vstupenka do neba.
2. Odpustky nie sú kúpenie si rozhrešeia za hriech. Odpustkami nemažem hriechy!
3. Odpustky sa nekupujú ani nepredávajú za peniaze, ale sa po nich túži a získavajú sa kajúcimi skutkami.
4. Odpustky bez kajúcnosti za hriech je nemožné prijať.

Kde vznikli reči o kupovaní odpustkov?
Pápež Lev X. v osobitnej bule dal po celom kresťanskom svete vyhlásiť, že všetci kresťania, ktorí činia práve pokánie za svoje hriechy a udelia almužnu na dostavanie veľkolepého chrámu sv. Petra v Ríme, obsiahnu plnomocné (úplné) odpustky.
Arcibiskup Albrecht Braniborský bol poverený toto hlásať v Nemecku. V Nemecku dostal poverenie hlásať túto možnosť od arcibiskupa (získať plnomocné odpustky za almužnu a chrám) vynikajúci kazateľ, dominikán Ján Tetzel.

Tetzel až príliš horlivo hlásal a odporúčal tieto odpustky a niektorí kazatelia pri hlásaní odpustkov viac kládli váhu na almužnu, ako na kajúce pokánie.

A to už poznáme, ako to bolo v históri. Hoci Cirkev mala jednoznačné učenie o odpustkoch, niektorí horlivci - či už z radov kléru alebo aj bohatých "kajúcníkov" využívali možnosť jednoduchého zaplatenia a kúpenia si odpustku. Všetko napravila až tzv. pravá katolícka reformácia počas konania Tridentského koncilu (1545-1563).
Ela

Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Odoslaný - 05 január 2009 :  00:53:41  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:
mato musis ale uznat ze viacere veci ktore boli cirkvy vytikane teda mislim rkc boli nakoniec aj zmenene napr oblubene spominane odpustky...

Pôvodne zaslal volsung - 04 január 2009 :  21:13:49

citácia:
Ak myslis, ze jej bolo vytykane spravanie jej clenov, tak ano, to bolo castokrat hanebne a vyzadovalo zmenu a k nej nakoniec aj doslo. V tom istom case ale povstalo aj vela svatych, prave aj kvoli naprave toho zla, co takyto clenovia napachali.

... nie tak celkom, nie tak celkom ....

... Katolicke stretnutie mladeze sveta v Koline sprevadzala ponuka tiketu do neba...

.... rovnako pri poslednom Svetovom dni mladeze Ratzinger ponuka „ciastocne alebo plne odpustky“ ako navnadu pre tych, co v sebe necitia dost nezistneho zanietenia aby sa slavnosti zucastnili ....

a prebrate z tlace :
Jedovaty Citat ironizujuci ucenie Katolickej Cirkvi a papeza Benedikta XVI. bez najmensieho naznaku snahy o pochopenie podstaty bol v sulade s pravidlami zmazany.

Tymto Milan dostava dalsie upozornenie, pri dalsom poruseni pravidiel mu bude moznost prispievat obmedzena len do urcitych tem a ked aj tak neprestane, tak uplne.
Admin

.... takze odpustky funguju nadalej ...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 05 január 2009 :  10:26:47  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

... nie tak celkom, nie tak celkom ....

Ale ano, presne tak.

citácia:

Pôvodne zaslal Milan - 05 január 2009 :  00:53:41

Samozrejme, ze odpustky existuju nadalej, objavil si ameriku, ci co? Ako som uz vyssie napisal, ucenie o odpustkoch je sucastou pokladu viery a niet na nich co menit.

volsung

Odoslaný - 05 január 2009 :  12:27:17  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
ako mne uprimne toto pride oko mno z pohladu z vonku nic smerodajne samozrejme cisto moj subjektyvny pohlad tak mnuz nepaci sa mi to stymi odpustkami

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 05 január 2009 :  12:33:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
ako mne uprimne toto pride oko mno z pohladu z vonku nic smerodajne samozrejme cisto moj subjektyvny pohlad tak mnuz nepaci sa mi to stymi odpustkami

Pôvodne zaslal volsung - 05 január 2009 :  12:27:17

A co presne sa Ti na odpustkoch nepaci?

stefan

Odoslaný - 05 január 2009 :  16:12:21  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Bolo by možné, aby Milan alebo ktokoľvek iný, kto chce poukázať na niečo, čo je voči katolíckej cirkvi "jedovaté a ironizujúce" a je to prebrané z nejakého iného www zdroja, uviedol aspoň linky, keď už to citovanie je proti pravidlám?

Zlo nedokážeme poraziť tak, že pred ním zatvoríme oči..... ani sa ho tak nezbavíme, skôr naopak, dávame mu šancu zaútočiť zákerne - odzadu.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

katama

Odoslaný - 05 január 2009 :  16:25:24  Zobraziť profil  Pridať katama do zoznamu priateľov
No..chcem sa vam priznat, ze som tuto samostatnu temu vytvorila omylom.Povodne som len chcela reagovat na temu-ako sa spravat k inym denominaciam..atd..a stlacila som namiesto "odpovedat","zalozit novu temu"

A v podstate nemam az take pochybnosti /Kasas/, ale ked sa casto nechovam dobre, tak vtedy je moja istota nastrbena.

Alesko
ja sama som katolicka
citácia:
je jedno či som katolik, ecav, alebo neviem čo, hlavne že sa tvarim že verim, teda že to tvrdim, lebo si myslim že verim......a keby žili protestanti v pravde, stali by sa z nich katolici

Ja si myslim, ze Boh az tak nehladi na to ako pochopime pravdy viery, ale ako zijeme to, co sme schopni pochopit. Ved potom by mentalne postihnuti, ci batolata, ktori zomru v stave, ze nie su schopni pochopit dogmy - nemohli byt spaseni? Nehovorim, aby katolici preskakovali na inu vieru. Ale si myslim, ze ak sa niekto narodi ako evanjelik a zije cestne cely zivot, tak neverim, ze nemoze byt spaseny.
A keby katolici zili v pravde, tak by mozno nevznikli protestanti

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 58  ~  Člen od: 03 január 2009  ~  Posledná návšteva: 05 jún 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 05 január 2009 :  16:45:38  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Ja si myslim, ze Boh az tak nehladi na to ako pochopime pravdy viery, ale ako zijeme to, co sme schopni pochopit. Ved potom by mentalne postihnuti, ci batolata, ktori zomru v stave, ze nie su schopni pochopit dogmy - nemohli byt spaseni? Nehovorim, aby katolici preskakovali na inu vieru. Ale si myslim, ze ak sa niekto narodi ako evanjelik a zije cestne cely zivot, tak neverim, ze nemoze byt spaseny.
Pôvodne zaslal katama

Nejde o to čo sme schopný pochopiť, ale čo chceme pochopiť. Ohladne toho, kto je ako vychovaní to je veľmi ťažko hovoriť. Ale verím jednému, že aj ten kto bol vychovaný inej ako pravej katolíckej viery, dostane od Boha možnosť pochopiť pravdu, pričom bude schopný ju pochopiť, a už len na tom človeku zostáva ako sa rozhodne.
A čo sa týka cirkvi, musí nielen veriť v Boha Ježiša Ducha svätého, ale aj v katolícku cirkev.

citácia:
... Katolicke stretnutie mladeze sveta v Koline sprevadzala ponuka tiketu do neba...

.... rovnako pri poslednom Svetovom dni mladeze Ratzinger ponuka „ciastocne alebo plne odpustky“ ako navnadu pre tych, co v sebe necitia dost nezistneho zanietenia aby sa slavnosti zucastnili ....
Pôvodne zaslal Milan

Podľa teba sú odpustky vstupenkov do neba???

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

katama

Odoslaný - 05 január 2009 :  16:47:02  Zobraziť profil  Pridať katama do zoznamu priateľov
Mato
citácia:
Toto mi prosim vysvetli podrobnejsie. Ak prijmes Ducha a zijes v Pravde s velkym P a vies, ze Kristus zalozil Cirkev, ze ustanovil sviatotne knazstvo, ze nam dal sviatosti, ze je realne pritomny v Sviatosti oltarnej, tak ako mozes sucasne tvrdit, ze ten kto popiera Cirkev, popiera sviatosti, popiera realnu pritomnost Krista v Eucharistii zije v rovnakej pravde s velkym P a prijal rovnakeho Ducha?

Ak zijes v Pravde a prijmes Jeho Ducha, tak milujes Boha a blizneho...Zijes podla Jezisovho vzoru- tym, ze On je Pravda, Cesta, Zivot... beries svoj kriz atd...veris v Trojicu, lebo aj to nam bolo zjavene od Boha ako Pravda.
Verime tiez, ze v Cirkvi mame Jeho Ducha a On nas vedie. Jezis chcel, aby sme tvorili Cirkev. Preto je dobre byt v Cirkvi- nepopieram jej dolezitost a dostojnost. Ale ja si fakt myslim, ze to co my - katolici- vnimame ako jednu Cirkev, Boh vnima inak. Ja verim v Cirkev na duchovnej baze. Jak som uz vyššie napisala.

Co sa tyka sviatosti, ktore definujeme ako viditelne znaky neviditelnej milosti Bozej, tak respektujem 7 sviatosti, ale tiez si nemyslim, ze je hereza, ked ich evanjelici vnimaju inak. Ved tu zohrala svoje aj historia a realna potreba rannej Cirkvi, ked sa ustalil pocet 7. Tak ako odpustky, ktore predsa v rannej Cirkvi nepoznali a verili, ze tresty za hriechy nie sme povinni znasat, ved Jezis=Vykupitel za nas zaplatil. Pritom ja sama nezbrojim proti odpustkom, sama sa snazim ich ziskat, ked je to mozne - zvlast za duse v ocistci. Realna pritomnost Krista v Eucharistii? Ved to je tajomstvo, ktore malokto dokaze pochopit bytostne. A evanjelik povie, ze symbolicky je tam Kristus. Sak vsetci veria v to iste...

Myslim si, ze len diabol moze radost z toho, ze sa jednotlive cirkvi handrkujeme so slovickarenim...hm.

Ales

Odoslaný - 05 január 2009 :  17:25:24  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal katama - 05 január 2009 :  16:25:24

tak s tymto suhlasim
:
, protestanti su tu vdaka katolikom... lebo ich jedinou životodarnou silou je niekedy len boj proti rkc.

katolici žiju v pravde, len niekotrí ludia či vtedy alebo teraz nežiju podla svojej viery. ale to že niektori ludia nežiju podla viery, nemusi znamenať že ta viera nie je spravna.

juja

Odoslaný - 05 január 2009 :  17:56:37  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Katama, píšeš "...ak žiješ v Pravde, tak miluješ Boha, blížneho,..." ak ale kresťan katolík chce (a to dúfam, že chce) žiť v Pravde, mal by Ju poznať a preto sem opäť dávam do pozornosti túto stránku:
http://farnost.slnet.sk/synoda_dokumenty/namety1.doc
(dúfam, že sa otvorí tento dokument), lebo je tam veľmi dobre RKC kňazom vysvetlené, ČO Cirkev je a KÝM bola založená a teda PREČO je v živote a pre život vo viere tak dôležitá a prečo je potrebné POZNAŤ, čo Cirkev hovorí k tomu či onomu Božiemu zákonu a ako sa ďalej pod vedením Ducha Svätého (tak veríme) ďalej vyvíja pod nadobúdaním nových poznatkov práve aj od Neho - DS.
Je nutné si pripomenúť, že tak ako ľudí, tak aj narodenie a ukrižovanie Ježiša Krista, ako i tým vznik Svätej Cirkvi, boli v Božom pláne, On to všetko chcel. Preto i Cirkev, je tu a JE svätá, lebo takým bol jej zakladateľ - v tom tkvie jej svätosť a nie až tak v jej členoch - to sú bežní ľudia a teda od svojho stvorenia dostali vlastnú vôľu, ktorú napĺňajú ako zvážia, teda aj s chybami, hoci sú tu medzi nami aj svätci, ktorí nám vlastne tiež majú slúžiť ako viditeľné a nasledovateľné príklady. Napriek tomu je Cirkev chrámom DS a tým aj my s naším duchom a telom, lebo On v nej a v nás pôsobí a prebýva, to je ten TEŠITEĽ, ktorého nám Ježiš zanechal, aby nás viedol a najlepšie pôsobí v súčinnosti božieho ľudu so svojou Cirkvou. Táto súčinnosť sa deje na duchovnej báze, ktorá nevyníma aj tú telesnú, a keďže je telo slabé, práve potrebuje Cirkev, ktorá zviditeľňuje to duchovné pre dušu, ubytovanú v tele.
Tak, ako svojho času musel Mojžiš ísť za Bohom na horu a vyžiadať si prikázania, aby sa ľud vedel zorientovať a takto sa formovali, dalo by sa povedať, akési "predzáklady" dnešnej Kat. Cirkvi a toto Desatoro bolo životne dôležité tak pre židovský národ, ako aj pre nás, tak je dnes aj Kat. Cirkev dôležitá aj v jej viditeľných prejavoch. Tu sa nedá oddeliť duchovné od telesného, pretože sme tu na zemi a jedno s druhým úzko súvisí a navzájom sa ovplyvňuje. Preto veriaci človek potrebuje aj Cirkev z krvi / mäsa a kostí, teda viditeľnú, ktorá má učiteľský úrad a dezorientovanému a pomýlenému človeku pomáha sa v duchovnej problematike zorientovať. Bez nej, viditeľnej Cirkvi, by sme sa stratili. Rovnako, ako židia 40 rokov blúdili po púšti, aby sa zorientovali a tak povediac "očistili" zo svojej neviery voči Bohu (klaňanie sa zlatému teľaťu), až potom mohli vstúpiť do zasľúbenej zeme (Mojžišovi to nebolo dovolené), tak aj my putujeme svojim počtom "štaridsiatich rokov" trvajú individuálne rôzne dlho, aby sme nakoniec v tej duchovnej sfére sa postavili pred Božiu tvár.
Iste, že len diabol má radosť z handrkovania sa rôznych denominácií - to je pravda a my sme tu presne, keď k tomu svojho času došlo, stratili orientáciu, mnohí sme zradili a teraz postupne pomaly opäť putujeme, očisťujeme sa, učíme sa, aby sme sa naučili chyby uznať a naprávať (na každej strane) a vytvorili opäť jednotnú apoštolskú Katolícku Cirkev a to nebude ľahké. To očisťovanie sa je tak v kontexte individuálnom - vývin osobnej viery, ako i v dejinnom - vývoj Jednotnej Cirkvi. Teda aj Katolícka Cirkev (jej členovia, aj hierarchia) putuje, trpí, očisťuje sa a jednoznačne už nemá záujem sa handrkovať, ale zjednocovať pod vedením DS tak, aby sa základné Pravdy a Učenie neporušilo. Takže, to nebude ani zajtra, ani tak rýchlo ukončené.

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 05 január 2009 :  18:22:31  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
pridávam ešte jednu zaujímavú prednášku kat. kňaza J. Moravčíka: Úloha náboženstiev v budúcej Európe – Pohľad katolíckych kresťanov
www.fara.sk/modranka/sagitarius/7unvbe.pdf

či ďalšiu prácu: www.jezuiti.sk/admin/dok/492e70dc47a86.pdf
s názvom: Ježiš Kristus v tajomstve Cirkvi

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Odoslaný - 05 január 2009 :  19:35:03  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
katama: "Realna pritomnost Krista v Eucharistii? Ved to je tajomstvo, ktore malokto dokaze pochopit bytostne. A evanjelik povie, ze symbolicky je tam Kristus. Sak vsetci veria v to iste..."

Mila katama, precitala si si poriadne co si napisala? Asi nie, inak by si nemohla dopisat napr. okrem ineho aj to, ze "sak vsetci veria v to iste.."
-Boh sa nám zjavil a odkryl zo svojho Tajomstva prostrednictvom svojho Syna len tolko, kolko sam uznal za vhodne a kolko nam musi vystacit k tomu, aby sme isli k Nemu spravnou cestou, Jezis to povedal jasne "Ja som Cesta, Pravda, Zivot". Az ked prideme na koniec nasho putovania a budeme vdaka nasmu snazeniu ist touto Cestou a vdaka Boziemu milosrdenstvu moct vidiet Boha "z tvare do tvare", tak bude koniec Tajomstvu a budeme nam jasne aj to bozske a Bozie. Zatial to tajomne z Boha, co nam celkom neodkryl tu je a do konca vekov bude. Jednym z nich je tajomstvo Najsvatejsej Trojice a dalsím je Tajomstvo Eucharistie - Kristovho Tela a Krvi. Jezis pri Poslednej veceri povedal doslova "toto je moje telo... toto je moja krv". Nepovedal, toto je "akoze" moje telo... krv. V tu chvilu nastalo to, comu veria katolici a co katolicka cirkev uzkostlivo chrani, ze prislo k prepodstatneniu, cize realnej premene chleba a vina na telo a krv Krista. Katolíci v jednej eucharistickej peknej piesni spievaju "nepochopitelne, nesmierne tajomstvo".. takze nie ako pises, ze len niekto ho dokaze pochopit.., pochopit ho nedokaze nikto, ale moze ho vierou prijat, dostatocnym dovodom mu predsa musi byt to, ze to povedal Jezis. Lenze ludska pycha si nepripusti, ze ludský rozum, co ako geniálny ma svoje hranice a tak z pýchy (inak, najobľubenejšieho Diablovno "nastroja") vznikaju rozne ludske "vyklady" a spekulácie a na nich postavene "cirkvi" a sekty. A tak jedni "odstiepeni" hovoria, ze maju "veceru Pana" a pod nou chapu, ze ide o lamanie chleba na pamiatku Poslednej vecere, z inej "vetvy" zase tvrdia, ze v tu chvilu ked prijimaju, tak prijimaju Telo a Krv, ale stale to zostava v povodnej podstate, cize chlieb a vino... a mnoho dalsich "verzii".
Tak ako mozes napisat take slova, ze vsetci veria to iste. Tvrdit ze verim v Krista este neznamena ze verim Jemu, ze verim Bohu. Takze opatrne s vyjadrenim, pokial clovek nema dostatocne hlboke vedomosti a pevnu vieru. Lahko naleti a v tomto su velmi zaludne aj rozne ekumenicke snazenia. Len citanim Pisma, rozjimanim nad nim, citanim dobrej kvalitnej literatury , pocuvaním nedelných a ak je mozné aj v tyzdni, kázní moze clovek prehlbovat svoj duchovny zivot, svoje vedomosti z oblasti vierouky.Tu zial mnohi nasi knazi maju velke resty, pretoze nevyuzivaju moznosti, ktore im davaju homílie, kde by mohli mnoho veci vysvetlit, usmernit , poucit svojich veriacich, nastastie sa uz rozmahaju stretnutia pri Lekcio divina, kde pod vedenim knaza sa precitane z Pisma vysvetli, premedituje... Lebo, bez toho ze by som ta chcela, mila katama, urazit alebo sa ta dotknut, si zial "ukazkovym" prikladom dnesneho "domotaneho krestana", ktorý bez toho, aby si to uvedomoval, podlieha "jedu", ktory nam je, co sa tyka viery, pomaly, nenapadne, ale o to nebezpecnejsie roznymi formami a sposobmi kvapkaný do "mozgu" a odtial rovno do duse. A zastresovat svoje rozkolisane svedomie frazou a odvolavanim sa, ze Boh to vidi inak..." moze velmi rychlo skoncit tak, ze ani sa nenazdas, Jezisa zo svojho zivota vytlacis a zostane Ti iba akysi abstraktny Boh, ktory bude vyhovovat Tvojim vlastnym predstavam...
Bohuzial Diabol zne v tomto smere znacne uspechy prave medzi "veriacimi".
Ela

Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ferino

Odoslaný - 05 január 2009 :  19:58:53  Zobraziť profil  Pridať ferino do zoznamu priateľov
Ela: krásne si to vystihla.

Blázon je, kto čaká od Boha odpoveď. Ak Ťa Boh prijme, ak Ťa uzdraví, potom jedine tak, že zmaže svojou rukou Tvoje otázky.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 141  ~  Člen od: 26 august 2008  ~  Posledná návšteva: 01 október 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

katama

Odoslaný - 05 január 2009 :  20:38:17  Zobraziť profil  Pridať katama do zoznamu priateľov
Ela
je to velmi tazke toto vsetko riesit....Paci sa mi akym sposobom Zidia studuju a rozoberaju Bozie slovo. Ja viem aky je rozdiel v dogmatickych vyjadreniach katolikov i v nauke protestantov. Ze veria V TO ISTE som myslela tak - ze veria, ze Jezis je s nami pritomny do skoncenia sveta, jak slubil. A snazia sa to pochopit a prijat svojim sposobom.

Juja
hmmm...Chapem a hovorim, ze prijimam Cirkev nie preto, ze mne sa zda, ze je potrebna, ale vo viere, ze Duch Sv. v nej posobi a ze Jezis kedze ju ustanovil, tak ani nepotrebujem vidiet vsetky klady /ktore si spravne spomenula/ ktore ma- ja v nej chcem zit... verim na zaklade autority Bozej, ze ma zmysel.

citácia:
Teda aj Katolícka Cirkev (jej členovia, aj hierarchia) putuje, trpí, očisťuje sa a jednoznačne už nemá záujem sa handrkovať, ale zjednocovať pod vedením DS tak, aby sa základné Pravdy a Učenie neporušilo.

Zakladne Pravdy sa neporusia, to zaruci Duch Svaty....Nie my a nasa jedina "pravovernost", nie my a nasa nedokonala chapavost ci nechapavost...Niekedy sa mi zda, ze keby prisiel teraz Jezis, tak ktovie ci by obstal v nasich presnych definiciach

volsung

Odoslaný - 05 január 2009 :  23:16:31  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
necem sa miesat do debaty v ktorej neisomd oma a ani nemama si co povedat len cem odpovedat matovy co s ami na odpustkoch nepaci ... takz ena odpustkoch sa mi nepaci ze teda aspon z toho co som asiel zacaly zvihodnovat lebsie zalozenych ludi su tak trosken v nezhode s mojimi hodnotami nepaci s ami takyto pristup kazdy by mal byt plne sam zodpovednyz a svoje skutky nemal by mat moznost sa takto za peniaze odlahcit od toho alebo toho pride mi to ako cheatovanie v hre abo ako nakay typ korupcie ale ako som povedal je to moj subjektyvny pohlad a necem ho nikomu vnucovat ani nic necel som prekrocit pravidla fora

Strana: z 2 Previous Topic: slavne vyroky ateistov Téma Next Topic: Jednota kresťanov  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06