Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Pravda -co to je?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Sudkyna rozhodla v prospech  Téma Next Topic: boh,viera,cirkev  

kereger

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  01:41:41  Zobraziť profil  Pridať kereger do zoznamu priateľov
ja by som asi len tolko, ze robite vsetko, na co sa citite, ale musite davat obzvlast pozor na to, aby ste to neolutovali - ci uz neziaducim tehotenstvom, alebo tym, ze vase spravanie nemalo dostatocne zaklady v citoch jedneho voci druhemu .. .


Offtopic:

admin, neviem, ake prispevky si mazal, ale strkat ludom do oci iba to co ty chces aby videli mi pripada dost spinave a hnusne. naozaj neviem, co tam bolo, ale skus sa zamysliet a povzniest nad nazory inych ludi, ktore su odlisne od tvojich .. o tom je plnohodnotny dialog, nie od nalinkovanych odpovedi ... to nema forum ziadny zmysel, to si sprav stranku a tam pis, co si myslis ... nebud diktator ;)

Verit v Boha znamena verit v cirkev?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 27 august 2008  ~  Posledná návšteva: 29 august 2008 Upozorniť moderátora 

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  09:53:42  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Niesom admin ale viem, že názory, ktoré sa nejaký prispievateľ snaží presadiť, a bude tvrdiť že sú správne a pritom sú v jednoznačnom rozpore s katolíckou vierou, tak potom sám prispievateľ vie že porušuje pravidlá takže riskuje zmazanie svojho príspevku, a je logické že príspevky neprávom očierňujúce alebo spochybňujúce katolícku vieru nemajú čo na katolíckom fóre robiť. A ešte je rozdiel ak niekto tvrdo presadzuje svoj milný názor alebo sa len snaží dospieť k pravde. A určite admin to z mazaním ľahké nemá ale keby ho tu nebolo tak by tu bol z toho riadny guláš.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

kereger

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  10:36:54  Zobraziť profil  Pridať kereger do zoznamu priateľov
Ale preco sa nesnazime presadzovat svoju prvdu dialogom, preco sa nesnazite aj vy katolici (oficialne som katolikom aj ja) trochu pozmenit svoj nazor smerom k pravde?

ja som nikdy netvrdil, ze mam celosvetovu pravdu, ale mam isty nazor, ktory tvori podstatnu cast pravdy. Mojej pravdy ... a vzdy, ked nemam pravdu, tak mi dakto moj nazor upravi, vzdy sa stane, ze dakto pride a ked mi povie daco ine a mne ta odpoved sadne ako dobra, kvalitna a pravdiva, tak tu druhu pravdu vezmem za svoju ... pretoze ma presvedci!

Jednoducho .. mne nestaci vysvetlenie - lebo je to tak a hotovo...

Verit v Boha znamena verit v cirkev?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 27 august 2008  ~  Posledná návšteva: 29 august 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  10:41:26  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Lenže katolícka viera je pravda, ježiš je pravda. Čiže dialóg by mal viesť nie k vlastnej pravde ale k všeobecnej. Podla toho ako to Vy uvádzate sa nedá uspieť lebo zase, táto skupina ľudí môže dospieť po zmene názoru k inej pravde ako iná skupina ľudí. Lenže katolícka viera má stanovenú jednu pravdu a tú treba hladať, nie zmenenú, inú, tú ktorá by mne vyhovovala.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

kereger

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  10:58:42  Zobraziť profil  Pridať kereger do zoznamu priateľov
A nemyslite si, ze pravda sa moze postupom casu menit? tak, ako sa menilo vnimanie sveta pre rozne astronomicke, ci fyzikalne objavy - grevitacia, castice, heliocentrizmus....

Verit v Boha znamena verit v cirkev?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 27 august 2008  ~  Posledná návšteva: 29 august 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  11:09:09  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Vo vede sa stále objavujú nové veci aj v tých objavených a zistuje sa že niečo sa zle vypočítalo, niečo sa nesprávne predpokladalo. Ale posledný kto upravoval pravdu ohladom viery nie vedy, bol Ježiš. A ten prednášal nadčasovú pravdu, a to že sa teraz vo všeobecnosti trochu inak pozerá na svet, že kedysi keď bola žena v spodničke tak to bolo moc a teraz si ženy po uliciach takmer holé behajú a nikomu to nevadí, neznamená, že to je pravda.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

kereger

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  13:35:38  Zobraziť profil  Pridať kereger do zoznamu priateľov
no ale ked verim v Boha a v Jezisovu pravdu, tiez to hned neznamena, ze je to pravda ... lenze je to tak za Vasej strany brane - ze Jezis hovoril pravdu.

Verit v Boha znamena verit v cirkev?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 27 august 2008  ~  Posledná návšteva: 29 august 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  14:08:43  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Katolícka viera je postavená na viere v Boha, Ježiša Krista, Ducha svätého, cirkev, spásu duší. Čiže spochybňovanie niečoho napr. čo vravel Ježiš je už nekatolícke a už to nieje viera. Ale hej polemizovať sa dá o všetkom. Dá sa aj tvrdiť, že mimo našej slnečnej sústavy sa hmota neskladá z molekúl. Lenže na rozdiel od tvrdení Ježiša o tejto úvahe nemáme písomné dôkazy. Ale o Ježišovom živote hovorí sväté písmo. A zase sú pochybovači čo tvrdia, že sväté písmo môžu byť výmysli. Ale to sa môže hovoriť neustále čo môže byť. Ale keď nad tým triezvo premýšlame tak možnosť že biblia je výmysel je nemožná. Ale stále platí je to viera. Kto nemá vieru, bude pochybovať.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

kereger

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  14:17:08  Zobraziť profil  Pridať kereger do zoznamu priateľov
Biblia bola spisana dost po kristovi a ano, historia nam hovori o tom, ze ten, kto pise dejiny, dejiny tvori a dejiny vzdy pisali ludia. Vsetko, co sa stalo do 18teho storocia je otazne, pretoze sa tak stat vobec nemuselo a mohlo sa diat daco uplne ine.

jednoducho neverim, ze dejiny, ktore pisali ludia, su pravdive, pretoze ako sme sa zhodli, ludia su omylni, ludia su hriesni a klamu, vymyslaju si a prikrasluju skutocnost, menia ju na svoj obraz. preto neverim na 100% ani biblii, ani inemu historickemu dokumentu ...

Verit v Boha znamena verit v cirkev?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 11  ~  Člen od: 27 august 2008  ~  Posledná návšteva: 29 august 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  14:41:10  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Tí ľudia čo písali bibliu, ju písali od vnuknutia Boha. Samozrejme svojským štílom, ale podstatné veci sú zachované, nezmenené. A tu už je veľmi potrebná tá VIERA, aby sme verili, že to je hlavne kniha od Boha. Vravím buď chcete alebo nechcete veriť je to len na Vás. Na každom z nás.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Teo

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  16:25:44  Zobraziť profil  Pridať Teo do zoznamu priateľov
Ja som napriklad evanjelik, verim v toho isteho boha ako vy, lenze vy tvrdite ze " Lenže katolícka viera je pravda, ježiš je pravda." Vasa viera povoluje a povazuje za pravdu jedine samu seba, pricom nasa, evanjelicka cirkev augsburskeho vyznania, taka radikalna nie je. Kde je teda pravda? Dostanem sa do pekla, kedze nie som katolik, podla vas?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 28 august 2008  ~  Posledná návšteva: 02 september 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  18:43:28  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Prečo chcete vedieť, či pôjdete do pekla od niekoho, kto Vám to nemôže povedať, lebo to nevie? To je prvá vec, druhá vec je, že ak skutočná pravda je len jedna, tak ten človek, ktorý ju neprijíma sa sám odsudzuje. Teda ak pravda je vo viere katolíckej cirkvi, tak ju budete musieť prijať, aby ste sa neodsúdili, naopak, ak pravda je v ECAV, tak ja ju budem musieť prijať, aby som sa neodsúdil. A teraz poviem, čomu verím, verím, že všetko čo katolícka cirkev učí je pravda. A verím, že všetko čo učí ECAV a je v súlade s učením katolíckej cirkvi je tiež pravda. Čo nie je v súlade s učením katolíckej cirkvi, tak to nie je pravda /ak to učeniu katolíckej cirkvi priamo protirečí/, alebo to môže byť pravda, ale katolícka cirkev sa o tom ešte vieroučne nevyjadrila.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Teo

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  18:58:08  Zobraziť profil  Pridať Teo do zoznamu priateľov
Lenze kde je pravda naozaj vie len sam boh :) Kedze vy verite, ze "ak skutočná pravda je len jedna, tak ten človek, ktorý ju neprijíma sa sám odsudzuje" a "ak pravda je vo viere katolíckej cirkvi, tak ju budete musieť prijať, aby ste sa neodsúdili" cize z tychto dvoch vyrokov logicky vyplyva, prihliadnuc na okolnost ze ECAV sa nezhoduje v mnohych veciach s katolickou cirkvou, ze kto je evanjelik a nestane sa katolikom, do neba tak lahko nepojde. Narozdiel od toho, nasa cirkev tvrdi, ze do neba pojde kazdy, kto prijme Jezisa ako svojho spasitela, a nikdy by si nedovolili tvrdit, ze katolik musi prijat fakty ECAV ktore sa nezhoduju s katolickym ucenim, lebo pojde do pekla. Neposobi teraz katolicky, tzv. "filter" nebeskej brany ako podmnozina toho evanjelickeho?

prepacte tie vyrazy, ale studujem informatiku a matematiku

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 5  ~  Člen od: 28 august 2008  ~  Posledná návšteva: 02 september 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  19:44:34  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Teo
citácia:
nikdy by si nedovolili tvrdit, ze katolik musi prijat fakty ECAV ktore sa nezhoduju s katolickym ucenim, lebo pojde do pekla.

Ale to je veľká chyba. Pozrite sa na to principiálne. Boh sám je najvyššia pravda. Teda ako sa môže pred Boha - samotnú pravdu postaviť ten, kto neprijme všetko, čo učí ECAV, ak všetko čo učí ECAV je pravda? Rozumiete mi? Predpokladajme, že všetko čo učí ECAV je pravda. A niekto mermomoci tejto pravde odporuje. Môže potom byť v nebi ten niekto, kto bude odporovať pravde? Teda môže byť v nebi niekto, kto povie "neverím tomu, čomu vy všetci veríte"? Pred ktorého sa postaví sám Boh a teda už nebude treba veriť, lebo už bude možné vidieť, a ten človek aj napriek tomu povie - "neverím"? Akým spôsobom by takýto človek mohol byť v nebi? Takže podľa mňa ECAV, ale aj hocikto iný musí jasne povedať, že všetko čo učí je pravda a kto odmieta túto pravdu, sám sa odsudzuje. Ak niekto toto nepovie, tak potom je len šarlatán, ktorý sám nevie, či to čo hovorí je pravda.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  21:14:53  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
JVasa viera povoluje a povazuje za pravdu jedine samu seba, pricom nasa, evanjelicka cirkev augsburskeho vyznania, taka radikalna nie je. Kde je teda pravda?

Pôvodne zaslal Teo - 28 august 2008 :  16:25:44



No torchen si odporuješ. Bud niečomu verim že je to prasvda a držím sa toho, alebo tym sposobom ako to ty tvrdíš, tak ty tvrdíš, že ECAv môže mať alebo nemôže mať pravdu. poviem to všeobecne aby to nevyznelo že to je kvoli katolicizmu:
Bud niečomu verim, a stojim si za tym, a verim tomu že je to uplna pravda, alebo potom tomu neverim, kedže predpokladasm, že sa ta "pravda" v niečom mýli. Ak je pravda pravdou, tak sa mýliť nemôže.

Vrátim sa späť ku katolicizmu: Bud verim že katolicka cirkev ma pravdu uplnu, alebo potom nebudem sa hlasiť ku katolicizmu, kedže to pravda nie je. čiže z tvojho pohľadu - ako môžeš veriť ECAV, ked zaroven hovoríš že sa môže mýliť? Či vedome sa hlasiš k niečomu o čom vieš že je klamstvo a si schopný aj za klamstvo zomrieť - teda ak vieš že je to klamstvo? mi to priprada pritiahnute za vlasy. V tomto je radikalizmus, nielen postačujuci ale aj nevyhnutny.

A etše dodatočne ma napadlo: Ak neveríš že ECAv ma radikalnu pravdu, tak tym vlastne pripuštaš že sa môže ECAv mýliť, ale tvrdíš tým zároveň že aj RKc má pravdu.
p.s. prosim never toto ako utok rkc na ECAv, len mi išlo čisto o logicke rozobratie filozofickej temy, či veriť niečomu, o čom viem že nemusi byť pravda. rozoberal som čisto len ten tvoj radikalizmus

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  21:21:46  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
A nemyslite si, ze pravda sa moze postupom casu menit? tak, ako sa menilo vnimanie sveta pre rozne astronomicke, ci fyzikalne objavy - grevitacia, castice, heliocentrizmus....

Pôvodne zaslal kereger - 28 august 2008 :  10:58:42



pozor, pravda sa meniť nemôže. Bud je niečo pravdou - bolo nou je a bude nou - alebo to pravda nebola. Môže sa len odhaliť niečo, čo sa vtedy nevedelo a nam tu pravdu odhaľuje v novom svetle. Ale tym pravda pravdou neprestane byť.

To čo tu čítam z tvojich príspevkov je to, že by sa pravda menila povedzme odhlasovaním v parlamente, či sa nejakým vedeckým konsenzom(ako povedzme vo fyzike smer el. prúdu). Keby sa to tak dalo, tak pravda by sa menila s modou, či s vládou(myslim skôr politickým režimom), ale bola by to pravda? Pravda je niečo stále, čo sa nemení pod vplyvom názoru, len pretože to niekomu lepšie pasuje či vyhovuje.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  21:34:11  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
Neposobi teraz katolicky, tzv. "filter" nebeskej brany ako podmnozina toho evanjelickeho?

prepacte tie vyrazy, ale studujem informatiku a matematiku

Pôvodne zaslal Teo - 28 august 2008 :  18:58:08



ja som zase matematik a fyzik, ale neviem či dobre rozumiem tomu čo hovoríš. Ale pokiaľ dobre viem, tak Pan Ježiš dal Petrovi kluče od nebeskej brány, takže v kompetencii KC(nie nutne rkc) je jasne povedať, ako sa dostať do neba(ukázať cestu, či hranice tej cesty, ktorá vedie k Bohu, aj ked cesta do neba je individuálna, ale má určité spoločné črty), aj ked konečne rozhodnutie je na Bohu, a živote toho-ktorého človeka. Prečo? Lebo jedine KC(nie nutne rkc) dostala pravo vysvetlovať Písmo. A ho aj učiť. Preto jedine KC(nie nutne rkc) je držiteľkou a strážkynou pravdy, pod ochranou DS, ktorého posiela Ježiš.

Každý človek, tak v KC(nie nutne rkc) ako aj mimo KC(nie nutne rkc) je povinný skrze svedomie hľadať túto pravdu. Je rozdiel, ked ako ECAV nehľadam pravdu a je rozdiel ked ju hľadam. LEbo ten kto poctivo hľadal, vždy prišiel k tomu čo tvrdi KC(nie nutne rkc), a pritom to boli aj ludia ktorí boli ako sv. Pavol z Tarzu odporcovia KC(nie nutne rkc). A Ježiš sám prišiel aby vydal svedectvo pravde.
To že niečo tvrdi ECAV ešte pre mna zavazne byť nemusí, ked už zakladateľ odporoval Bohu, nehovoriac o jeho spolupracovníkoch, takže už to pre mna znamkou skôr nepravdy ako pravdy ich učenia- lebo podľa ovocia ich spoznate. A myslím si tak ako sa to dnes deje, tak verím že aj vtedy - že ludom išlo skôr o slavu a prestíž, ktorú ked nemohli ziskať v rkc, tak si zrobili vlastne veci, aby oni boli tí navrchu - a len do pekných slov(a peknych umyslov) zaobalili svoje konanie. Takže ich snaha potom je jasne že bude smerovať tak, aby oni mali pravdu(a snad si tak utlmili svedomie) a nemala ju rkc, čoho dôsledkom je prijatie vecí, len aby neboli v súlade s rkc. A ani to nie je pre mna znamkou hladania pravdy.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2008 :  21:41:57  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:

Offtopic:

admin, neviem, ake prispevky si mazal, ale strkat ludom do oci iba to co ty chces aby videli mi pripada dost spinave a hnusne. naozaj neviem, co tam bolo, ale skus sa zamysliet a povzniest nad nazory inych ludi, ktore su odlisne od tvojich .. o tom je plnohodnotny dialog, nie od nalinkovanych odpovedi ... to nema forum ziadny zmysel, to si sprav stranku a tam pis, co si myslis ... nebud diktator ;)

Pôvodne zaslal kereger - 28 august 2008 :  01:41:41



vieš, ale je ine pisať konštruktívnu kritiku, a iné je rýpať....

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Sudkyna rozhodla v prospech  Téma Next Topic: boh,viera,cirkev  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06